Gemeenteraad had geen behoefte aan moties van de PvdA PEEL EN MAAS 2 JL i Engels kleedt Uw huwelijk aan Vakantie cursussen Frans AANBIEDING ZONNEKUUR ZOMERZEGELS Record aantal kunstwerken op expositie Amber Prinsenwagen Veulen wint wisselbeker in Zeeland OPEN DAG IN YSSELSTEYN Derde prijs op buut- kampioenschap Uit de raad van Vierlingsbeek Tot tweemaal toe heeft de Venrayse gemeenteraad dinsdag j.l. afstand ge- noroen van de PvdA, die het gewenst achtte met een paar moties het college van b. en w. te aktiveren. Zelfs de coali tiepartner, het CDA, was niet bereid aan die moties steun te verlenen. Inte gendeel. Soms leek het er op dat met die coalitie „gerammeld" werd en het samen regeren van CDA en PvdA in gevaar kwam omdat de PvdA de raad geheel onverwacht voor „het blok" zette. Bovendien leek het er op, dat de PvdA geen rekening hield met het rege ringsprogramma dat men samen had opgesteld. Ook opvallend was, dat PvdA-wet- houder Henk Willems, eerst op het al lerlaatste moment kennis had kunnen nemen van de voorgenomen moties en fm -• yW Engels, de bruidsmodespeciaalzaak die reeds generaties lang, toonaangevend is op t gebied van bruidsmode. Vele oma's tot ver in de omstreek hoor je met trots zeggetvik had ook mijn trouwjapon van Engels. Vorig jaar opende Engels modehuis op de Kloosterstraat no 8 te Blerick een herenmodezaak in hoofdzaak gericht op de behoefte van de bruidegom, die" voorheen nogal problem*n had om voor de mooiste dag van zijn leven iets moois te vinden. In deze nieuwe zaak vindt U de groot ste kollektie van de nieuwste exclusieve herenmode zoals nergens anders, dit is toonaangevende herenmode. Hier kan de aanslaande bruidegom zijn hart ophalen, exclusieve maar toch draagbare mode in alle modellen of het nu kort, lang, kombinalie, kostuum, chique of een beetje sportief moet zijn. Heeft men hier goed rond gekeken en besloten wat men eens wil aanproberen dan kan met gebruikmaken van een van de in het moderne interieur aangebrach te zithoeken met paskamer waar je afge zonderd van de rest bij het genot van een kopje koffie of iets dergelijks met alle privacy samen met wie zijn meege komen, kan passen en onder zeer des kundig advies besluiten wat het worden zal. Voor de aanstaande bruidegom is het een groot voordeel, dat als de bruid haar trouwjapon heeft gekocht bij En gels Bruidsmode de adviseur er in zijn advies rekening mee houdt, zonder dat de bruidegom moet weten welke en hoe haar japon is. Bij Engels modehuis weet men dat een bruidspaar alleen mooi kan zijn als ze beiden perfect gekleed zijn. Op no. 14 in de Kloosterstraat vindt de aanstaande bruid de mooiste kollek tie exclusieve bruidsmode welke je maar denken kan, van betere ontwerper^in ternationaal ingekocht, in o.a. Frank rijk, Italië, Spanje Engeland, W. Duits land, België, Indonesië en natuurlijk ook de betere Nederlandse fabrikaten. Dus aanstaande bruidsparen kunnen veel tijd, geld, en teleurstelling besparen door eerst eens bij Engels Modehuis te informeren. Heeft het aanstaande bruidje in haar dromen haar trouwja pon gezien dan is de kans zeer groot dat zij hem vindt in deze grote verscheiden heid exclusieve bruidsjaponnen, van moderne broekpakken, Griekse stijlen, klassiek of romantisch tot de mooiste handbewerkte met parels, stras of glitter toe, Hier staan vijf grote pasruimtes van 20 mJ tot uw beschikking waar U in alle rust en ongestoord onder deskundi ge begeleiding bij het genot van een kop koffie of iets fris, uw keuze maakt. Heeft U uw trouwjapon gevonden dan kunt U nog uw keuze maken uit de zeer uitgebreide kollektie accessoires, zoals hoofdtooien hoedjes, sluiers, hand- schoenen, bruidsschoenen enz. tot foundation toe. Gratis wordt de ja^on in de eigen ate liers perfect passend gemaakt naar Uw behoefte. Had U gedacht de japon zelf te maken of te laten maken, dat kan. Bij Engels Bruidsmode heeft men van veel bestaande modellen een stoffenpaket, maar omdat deze niet van alle modellen verkrijgbaar zijn raden wij U aan dat U te kennen geeft of U een stoffenpakket wilt. Een bezoek aan Engels Modehuis is gegarandeerd meer als de moeite waard; bruidegom Kloosterstraat 8, bruidjes Kloosterstraat 14 (Denk er aan; de mooiste dag van je leven kun je niet overdoen). (adv.) zijn invloed niet meer had kunnen doen gelden. Hij kon er niet onderuit zijn partijgenoten te bekritiseren en dat komt voor een buitenstaander heel vreerad over PELSDIEREN De eerste motie van de PvdA was bedoeld om paal en perk te stellen aan de pelsdierenfokkerij. Pelsdierfokke- rijen zijn, volgens de laatste publikaties, door hun mest, mede de grootste oorzaken van verzuring. Bekend is dat steeds meer landbouwers zich op pels- dieren-fokkerijen gaan oriënteren. Aanleiding tot deze motie was onge- twijfels een brief van de Stichting Anti Bont Comité te Leeuwarden, waarin aan de gemeenten wordt verzocht mid dels voorbereidingsbesluiten, die bui tengebieden voor pelsdierenfokkerijen af te grendelen waar vestiging nü nog mogelijk is. Den Brok (SV) was het met de strek king van de motie wel eens, maar vond het twijfelachtig of men via voorberei dingsbesluiten zo'n fokkerij in het bui tengebied kan verbieden. Als dat mogelijk is, dan kan men ook de var kensfokkerijen gaan verbieden Houba (VVD) vond zich evenals de andere raadsleden overvallen door deze motie. Zijn eerste indruk was, dat de hinderwet, de milieuwetten, de mest stoffenwet, de grondwaterbescherming en mogelijk nog meer wettelijke voor schriften de oprichting van een pelsdie renfokkerij kunnen verhinderen. Ge zien die „instrumentaria" had zijn fraktie er geen behoefte aan de motie van de PvdA te ondersteunen. Truijen (CDA), toch al niet gechar meerd door het optreden van zijn coalitiegenoot de PvdA, vond dat een dergelijke milieubescherming geen taak kan zijn van een gemeente-alleen. Op zijn minst moet men dat gezamenlijk doen met buurtgemeenten of in regionaal- of gewest verband. Houba herinnerde nog even aan de on derlinge afspraak, om eventuele moties tijdig ter kennis te brengen van de an dere frakties. Dat is ditmaal niet gebeurd. Wethouder Willems kon zijn partij genoten niet ondersteunen. Het Bestem mingsplan Buitengebied regelt de vesti ging van agrarische bedrijven ook die van de pelsdierfokkerijen. Hij betwij felde echter of er ergens in Venray nog plaats zou zijn voor een dergelijk be drijf. Volgens de wethouder kan men ook niet de ene fokkerij verbieden en de andere toelaten. Daarvan zijn al genoeg praktijkvoorbeelden in ons land. Wethouder Claessens kon de woor den van collega Willems onderstrepen. Er is inderdaad in Venray geen plaats voor een pelsdierenfokkerij. De te handhaven stankcirkels (afstand hou den van woningen) zijn zo ruim, dat een dergelijke oppervlakte beslist niet te vinden is. NADER BEKIJKEN Bert Kersten (PvdA) was duidelijk gepikeerd nu hij door de raad in de steek werd gelaten. „We maken ons allemaal zorgen om het milieu, maar om maatregelen te nemen durft men geen stellingen te betrekken. Er moet iets gebeuren. We laten voor onze kin deren onoverkomelijke problemen ach ter", zo klaagde hij. „We leven in een gebied met de grootste milieuproblemen, maar we doen er feitelijk niets aan." Kersten zei nog, dat zijn fraktie be reid was, de motie aan te passen, zodat ook de andere frakties er zich in zouden kunnen vinden. Het mocht echter niet baten. Truijen: We hebben de kiezers een planmatig milieubeleid beloofd, maar niet zó, dat we even voor de raadsver gadering met een motie geconfronteerd worden, omdat er toevallig een brief ligt van het Anti Bont Comité. Wethouder Willems beklemtoonde nogmaals, dat deze motie niet past in de mogelijkheden van de ruimtelijke orde ning. Hij was, met het college, bereid te kijken of de pelsdierenfokkerijen spe cifiek te verbieden zijn. Zo ja, dan mag men van het college in de nabije toe komst een reëel voorstel op tafel ver wachten. Ook was de wethouder bereid een aangepaste motie van de PvdA vooraf in de commissies te bespreken. En daarmee was de eerste strijd ge streden. BIJ DE VOLKSUNIVERSAITEIT IN VENRAY Binnenkort start de Volksuniversiteit in Venray met korte, intensieve taalcur sussen in de Franse taal. Deze cursussen zijn gedacht voor diegenen die een vakantie naar Frankrijk plannen en geen of weinig kennis vn de taal hebben. Ook is er een opfriscursus voor hen die wel over enige kennis van het Frans beschikken, maar er al lang niets meer aan gedaan hebben. Deze cursussen bestaan uit 8 lessen van 1 Zi uur. Voor aanmelding en inlichtingen: Volksuniversiteit Venray, Grote Markt 23, tel. 04780 - 80185. Het kantoor is geopend op maandag van 9.00 - 12.00 uur. B.g.g.: Volksuniversiteit Venlo, tel. 077- 15281. Zie ook advertentie elders in dit blad. De tweede strijd begon toen het PvdA-raadslid P. v. d. Boogaart een motie indiende over het Wit Desselke. WIT DESSELKE Reeds eerder in deze vergadering had wethouder Willems over het Wit-Des- selke gesproken, naar aanleiding o.m. van schriftelijke vragen van de fraktie Van de Vorle. Daarbij had hij nog eens keihard bevestigd, dat die woningen zullen worden gesloopt. In de motie van de PvdA werd nu ge vraagd een financiële tegemoetkoming te verstrekken aan de bewoners, die wegens de afbraak moeten gaan verhui zen. Dat brengt allemaal kosten met zich. De PvdA had gedacht aan 3000,- per woning. Een bedrag dat ook elders wel eens gegeven is. Waar dat geld van daan komt uit het fonds dorpsver nieuwing of uit de pot onvoorzien was van geen belang. Als het er maar komt Meteen stond Joos Truijen (CDA) in vuur en vlam. „De PvdA is op dwaal wegen, want als coalitiepartners hebben we ook over hei Wit Desselke afspraken gemaakt. Met name nieuwbouw ter plekke tegen een lage huur". Houba (VVD) had ook bij deze motie zijn bedenkingen, omdat die niet van te voren aan de frakties was aangeboden. Den Brok (SV) vond deze motie niet onsympathiek, maar geen enkele partij is er volgens hem toe in staat daar nü anders dan oppervlakkig op te reageren. SLOOP NOODZAKELIJK Wethouder Willems vertelde voor alle duidelijkheid nog eens dat er sinds 1975 heel veel plannen geweest zijn om de af braak tegen te gaan of uit te stellen. Maar steeds wist men, dat uiteindelijk slopen noodzakelijk zal zijn. Sinds 11 december 1982 heeft men dan ook aan elke nieuwe huurder laten weten, dat het Wit-Desselke binnen afzienbare tijd gesloopt zal worden. Iedereen was daar van op de hoogte. Ten overvloede wel licht is dat ook nog eens schriftelijk ter kennis van de bewoners gebracht in april 1986 en in februari van dit jaar. Het ministerie heeft destijds aldus de wethouder slechts een financiële vergoeding gegeven om de woningen nog 5 jaar in stand te houden. Niet om ze te renoveren. De verhuizingen en de daaraan voor velen verbonden kosten, zijn onderwerp van gesprek. Tot einde 1985 konden de bewoners in aanmerking komen voor een verhuisvergoeding van 4.000, Acht gezinnen hebben daarvan gebruik gemaakt. Daarna was dat niet meer mo gelijk. Nog deze week zullen b. en w. zich beraden over een financiële tegemoet koming aan de verhuizende gezinnen. Maar, mensen die na december 1982 in het Wit Desselke zijn komen wonen, krijgen geen vergoeding. Bejaarden kunnen mogelijk een beroep doen op een ander fonds. Van de Vorle had zich kennelijk bij het slopen neergelegd. Wel probeerde hij de kosten voor de bewoners nog te drukken. Reden waarom hij voorstelde de huurders de kans te geven recht streeks te verhuizen van de oude woningen naar de nieuwe die daar ge bouwd gaan worden. Dat bespaart minstens eenmaal verhuizen NIETS „ONFATSOENLIJKS" Van den Boogaart verontschuldigde zich voor het tijdstip van indiening der motie, door te verwijzen naar de vele zaken die er in en rond het Wit-Desselke de laatste tijd zijn gaan spelen en waar, ondanks alles, nog veel onduidelijkheid heerst. Zijn fraktiegenoot Kersten benadruk te nog even, dat het indienen van een motie tijdens een vergadering een dood gewone en gebruikelijke zaak is. „Het is beslist niet zo, dat we iets onfatsoenlijks doen Truijen moest dat beamen, maar vroeg toch wel reëel te blijven en te overwegen wat kan en wat niet kan. „Ook over de woningen aan de Oda- straat/Maasheseweg hebben we lang en breed gepraat", aldus Truijen, „en uit eindelijk is iedereen over de nieuwe wo ningen best tevreden". Verder drong hij er op aan, de afspraak over het indienen van een motie na te komen. Anders kan een motie over een goed voorstel tóch de mist ingaan FIETSEND KIND VAN FIETS GEWAAID Een rukwind zorgde er vrijdagmid dag voor, dal een 9-jarig kind dat over het fietspad van de Horslerweg reed, weg werd geblazen. Het kind kwam zo ongelukkig ten val dat ze met een her senschudding naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. HOND GEDOOD Een overstekende bouvier op de Deurneseweg moest dat met de dood be kopen. Hij werd door een personenauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het gelukte de politie de eigenaar van de hond op te sporen. Deze zal voor de schade aan de auto opkomen. GOEDKOPE SIGARETTEN Een nog onbekend gebleven persoon heeft ontdekt, dat uil een sigaretten automaat in Oirlo goedkoop sigaretten te verkrijgen waren. Na inworp van één gulden en één kwartje kon men er een pakje sigaretten uitttrekken. 19 pakjes sigarettenwisselden zo van eigenaar. DONDERDAG 2 APRIL 1987 Nr. 14 HONDERDENACHTSTE JAARGANG met gratis Lancaster zonneccsmetica probeerset. Zolang de voorraad strekt. Op dinsdag 7 april start de aktie Zomerpostzegels 1987. Het onderwerp van de Zomerpost zegels 1987 is „monumenten van bedrijf en techniek". Er zal ook een postzegelboekje ver schijnen met daarin twee zegels van 75 35 cent (brief) en twee zegels van 55 30 cent (brieficaart). Dit postzegel boekje is handig om in tas of porte feuille mee te dragen. PREMIEVERKOOP Evenals vorig jaar mag elk plaatselijk comité ook nu weer zelf een te steunen project voorstellen en daarvoor een deel (V* bij een omzet boven 500,en 1/3 bij een omzet boven 1.000,aan niet- P.T.T.-artikelen) van de opbrengst be stemmen. MUSEUMPRIJSVRAAG Tijdens de Zomerpostzegelaktie van 1987 zal een museumprijsvraag georga niseerd worden (van 7 april tot 23 mei), waar iedereen van jong tot oud aan mee kan doen. Het plaatselijk comité kon ook dit jaar weer een paar instellingen in deze omgeving blij maken, n.I.: Werkgroep Kruisen en Kapellen in Ven ray; Biljartvereniging voor ouderen in Leunen en het Open Jongerencentrum Dingus. EXPOSITIE Aansluitend aan de verkoop van zomerpostzegeld wordt er vanaf dins dag 7 april gedurende twee weken een expositie gehouden in de hal van het postkantoor aan de Patersstraat in Venray. Er zullen afbeeldingen en foto's van monumentale bouwwerken, waaronder wind- en watermolens, uit Venray en omgeving te zien zullen zijn. Bekende windmolens zijn de St. Petrusmolen en de Molen Nooit Gedacht. Andere, inmiddels verdwe nen, molens zijn o.m. de „Bossche Molen", de „.Leunse Molen", de „Campsmolen" en de „Loobeekmo- len". De laatstgenoemde is overigens de oudste molen die Venray gekend heeft. De expositie is te bezichtigen gedurende de openstellingstijden van het postkantoor van maandag t/m don derdag 0830 - 19.00 uur op vrijdag 08.30-20.00 uur op zaterdag 09.00 -12.00 uur SCHOORSTEENBRAND Bij het aansteken van een kacel, in een woning aan de St. Catharinastraat te Leunen, ontstond een schoorsteen brand. De brandweer kwam in aktie en maakte de schoorsteen schoon. Volgens het rapport bleef de schade beperkt. Op vrijdag 27 maart opende Burge meester Defesche de expositie van ama teurkunstenaars uit Brabant, Noord- Limburg en Zeeland, georganiseerd door kunstkring AMBER. De voorzitter van Amber verduide lijkte nog eens het vele werk dat door diverse leden van Amber gedaan is om deze expositie tot een unicum te maken. Hij bedankte daarom de organisatoren voor dit resultaat. Dat het een bijzondere expositie is bleek uit de woorden van de regiover tegenwoordiger Piet Snellaars van de federatie van amateur beeldende-kun- stenaars in Nederland. Hij merkte op dat het een verbazingwekkende op dracht was om 500 kunstwerken ten toon te stellen, terwijl de grootste expo sitie door de federatie gehouden maar dan over geheel Nederland slechts 450 werkstukken omvatte. Een prestatie voor Amber, die deze expositie naar Venray wist te halen. Burgemeester Defesche bekrachtigde deze woorden, omdat hij zelf ook regel matig de penselen ter hand neemt, zodat hij uit eigen ervaring kon oordelen over het tentoongestelde materiaal, dat hoogwaardige kunstwerken bevat. Na de bezichtiging in de schouwburg begaf het gezelschap van 100 perso nen zich door de winkelstraten waar de leden van AMBER zelf hun werken tentoongesteld hebben in de etalages naar het gemeentehuis, dat extra voot deze gelegenheid geopend was. De expositie is geopend dagelijks van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur en op de zaterdagen en zondagen van 14.00-17.00 uur. De expositie duurt tot 15 april en de toegang is gratis. Foto: Opening van de expositie door Burgemeester Defesche. Tijdens de traditionele halfvastenop tocht in het Brabantse Zeeland, waar aan de mooiste carnavalswagens uit de wijde omgeving deelnamen, heeft Prins Gerrit III van ,,'t Dartele Veule" met z'n prinsenwagen, zijn naaste concur renten met straatlengte verslagen. In het kader van het 3 x 11 jarig be- staansfeest van ,,'t Dartele Veule", werd door 'n speciaal hiervoor in het leven geroepen comité, een eigen prinsenwagen gebouwd. Na maanden van noeste arbeid mocht het resultaat er zijn. Een prachtig helemaal op schaal nagebouwd Deens Statenjacht uit de 18e eeuw. De mooiste prinsenwagen die ik ooit gezien heb, aldus Prins Gerrit III bij de wagenoverdracht op carnavalszondag. De optochtjury in Venray dacht daar blijkbaar anders over, want meer dan een povere 4e plaats zat er daar niet in. Verleden zondag in Zeeland was 't echter wél feest voor ,,'t Dartele Veule" toen de jury bekend maakte dat Veulen met de hoogste eer ging strijken. Een feest dat nog tot in de kleine uurtjes in het Veulen werd voortgezet. De uitslag was: 1. Veulen (wisselbeker) 1498 p. 2. Oploo 1384 p. 3. Heumen 1296 p. Wim Gommans en Jeu de Wit in Ysselsteyn, hebben hun garagebedrijf uitgebreid met een moderne schade-af deling. Deze nieuwbouw aan de Gezel- lenbaan is nu gereed. En daarom nodigen zij alle relaties, vrienden en kennissen uit voor een bezoek aan hun bedrijf. Op a.s. zaterdag 4 april houden ij open dag, vn 10.00 tot 19.00 uur. Ook een bedrijf aan de Maashese- weg kreeg ongewenst bezoek. Ont vreemd werd een bedrag van enkele honderden guldens. De schade, door grof geweld, waardoor toegang werd verkregen, was zesmaal zo groot. Afgelopen zaterdag vond te Velp het buutkampioenschap van „Het land van Cuyk" plaats. De Ysselsteynse buutreedner Frans van de Pas behaalde in zin creatie van Frenske de Timmerman een derde plaats. Ondanks de handicap om als eerste buutreedner de rij te moeten openen, zette Frans een uitstekende prestatie neer, die uiteindelijk de derde plaats op leverde. Eerder in het seizoen haalde Frans reeds het buutkampioenschap van Gendt (bij Nijmegen) binnen. De raad van de gemeente Vierlings beek had in zijn laatst gehouden verga dering veel tijd nodig voordat men besloot het verzoek van de Stichting Oe fenhal Overloon, om toekenning van een subsidie in de voorbereidingskosten van die oefenhal, af te wijzen. Het ver zoek betrof 7.184, aan voorberei dingskosten. Het werd niet helemaal duidelijk wat het college inhet verleden zou hebben toegezegd. De Overloonse fractie, die vóór subsidie was, kreeg steun van de Progressieve Combinatie en van Toon v.d. Pas maar behaalde niet de vereiste meerderheid. Het stichtingsbestuur zal nu naar andere financiële bronnen moe ten zoeken. Of het laatste woord over deze oefen hal in het kader van de leefbaarheid van Overloon, zal zijn gezegd, betwijfelen wij. OVERIGE AGENDAPUNTEN Het bestemmingsplan Overloon werd gewijzigd, waardoor de heer Ja cobs uit Beugen, aan de Kuluutweg te Overloon, een groentenhal annex woon huis kan bouwen. Het jachtrecht op gemeentegron den nabij het pompstation, werd ver huurd aan de heer Mulder uit Overloon; een perceel te Holthees aan de Fanfare en Schuttersgilde te Holthees, tegen de prijs van 8,50 per hectare. Uit het budget van het Provinciaal Fonds Stads- en Dorpsvernieuwing besloot men een bedrag te reserveren van 10.000,- voor monumenten en beeldbepalende panden. Een krediet van 8.493 werd be schikbaar gesteld voor het plaatsen van een viertal lichtmasten. Een bedrag van 34.236,- werd beschikbaar gesteld voor een vitaliteits- onderzoek van de gemeentebossen. Dat onderzoek zal worden verricht i.s.m. het Bosbureau Wageningen. Aan de hand van de resultaten zal een vitali- teitsstrategie voor de komende 15 a 20 jaar worden opgesteld. Voor de aanleg van een voetpad in het bestemmingsplan Pasveld te Over loon werd 25.038,- beschikbaar gesteld. Voor de afwerking van de St. Hu- bertusstraat werd 26.006,- beschik baar gesteld. De raad had geen bezwaar tegen het beschikbaar stellen van 3.955,- als bijdrage in de herstelkosten van het to renuurwerk van de kerk te Overloon. Aan het regionaal maatschappe lijk centrum land van Cuijk werd voor 1987 een aanvullende subsidie verstrekt van 4.467.-. Besloten werd ook het aandeel in de overheadkosten, 1.096,- slechts beschikbaar te stellen, indien alle gemeenten in de kosten bijdragen. In het nadelig saldo van de exploi tatie van de centrale alarmering van de Regionale Stichting Bejaardenwerk, zal de gemeente een aandeel betalen van 871,68.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9