PEEL EN MAAS Tentoonstelling van 'Amber' NAKAARTEN En dat horen we nu pas... OPTOCHT 25 JAAR DE HOMMEL Geslaagd arbeidsoriëntatie project PALMPASEN AANTAL STEMMEN EN STEMMEN-PERCENTAGE 15 jaar Jeugdnatuur- wacht Venray Bomen verplanten Landweert KENNEDYMARS 1987 PEEL EN MAAS Subsidie voor Botanische tuin Overloon AANBIEDING ZONNEKUUR de voorinschrijving voor de vierde Ken- nedymars Venray op deze datum start. Deze 80 kilometer lange wandeltocht begint zaterdag 23 mei 1987 om 22.00 uur bij schouwburg De Beejekurf. De afstand moet echter binnen 20 uur woor den afgelegd om in aanmerking te ko men voor een mooie herinneringsme daille. Op enkele plaatsen is de route weer gewijzigd ten opzichte van voorgaande jaren. Zoals bijvoorbeeld de beginronde door Venray die ongeveer 3,5 kilometer langer is geworden en dat de tocht nu door Oostrum gaat in plaats van erom heen. Maar alle kerkdorpen van Venray worden weer door de wandelaars aange daan, en zelfs ook een stukje van de ge meente Meerlo-Wanssum. De verzorging van de spieren en bla ren gebeurt ook dit jaar door leden van het Nederlands Genootschap voor Sportmassage en het Rode Kruis. Ook de innerlijke wandelaar wordt niet ver geten. Loopt U ook dit jaar (weer) mee? Voorinschrijven kan tot en met 16 mei 1987 bij het VVV kantoor. Grote Markt 23, Venray. De kosten hiervan zijn 12,50. Voor de inschrijving zijn de volgende gegevens nodig: naam (evt. ook meisjesnaam), voorletters, adres, woonplaats, geboortedatum, aantal ke ren dat onze Venrayse Kennedymars is uitgelopen en bij eerdere deelname on der een ander adres, dit andere adres. U kunt ook het bedrag van 12,50 over maken op rekening 23.18.52.193 (neb) of 15.39.93.561 (Rabobank) t.n.v. Ken nedymars Venray en de inschrijfgege- vens opsturen naar dhr. Stef Peeters, Esdoornstraat 16, 5802 CX Venray. Wacht U met de inschrijving tot na 16 mei 1987 dan kan dit alleen nog in de schouwburg en kost het 17,50. Wilt U meer weten, dan kunt U informaties vragen bij het VVV-kantoor. tel. 10505 of na 17.00 uur bij de heer Stef Peelers, tel. 82233. Op de foto: concentratie voor de start. AUTOJALOUZIE ONTVREEMD Een bij zaal Bos te Ysselsteyn gepar keerde personenauto bleek ontdaan te zijn van de autoruit jalouzie. Hoe de diefstal precies heeft plaats gevonden kon niet worden vastgesteld. 14 RUITJES INGEGOOID Bij het psychiatrisch ziekenhuis St. Servatius kwam men tot de ontdekking dat 14 ruitjes van een tuinhuisje vernield waren. Hoe de vernieling heeft plaatsge vonden kon nog niet worden vast gesteld. SCHOORSTEEN BR A N D Zondagavond werd de Venrayse brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in een woning aan de Heidseweg. Bewoners en omwonenden hadden de brand reeds geblust toen de brandweer arriveerde, maar die onder zocht toch nog even of het karwei - ,,goed was afgemaakt". In het - overigens zeer keurig verzorgde - jaarverslag 1986 van de scholengemeenschap „Jerusa lem", konden wij na een half jaar kennisnemen van een ramp- je, dat de school heeft getroffen. In de nacht van 15 op 16 sep tember 1986 sprong een waterlei dingbuis in de kruipruimte van het hoofdgebouw. Het was een gedeelte van de vóór de waterme ter gelegen buis, die het begaf, zodat de verantwoordelijkheid hiervoor bij de waterleidingmaat schappij lag. Het gevolg was, dat in korte tijd veel kruipruimtes onder het gebouw, maar vooral de kelder onder water kamen te staan. In de kelder staat het ketelhuis van de centrale verwarming en een opslagruimte voor de sectie scheikunde. Het ketelhuis werd - volgens het jaarverslag - volledig vernield en van de opslagruimte bleef ook niet veel over. De pot jes chemicaliën dreven naar bui ten en veel apparatuur werd waardeloos. Door een adequate actie van de brandweer en de sectie scheikun de ontstond geen situatie, die ge vaar zou kunnen opleveren. Het herstel van de schade heeft zeer veel tijd gekost, met name het herstel van de opslagruimte voor scheikunde. Op onverklaarbare wijze heeft het naar buiten brengen van dit nieuws ook erg veel tijd gekost... Op zondag 12 april om 11.00 uur wil len we in een feestelijke viering in de Grote Kerk weer het feest van Palmpa sen vieren, leder die wil, en met name doen wij een beroep op alle schoolgaan de kinderen, nodigen wij uit'om thuis zelf een „palmpasenslok" te maken en die, net zoals voorgaande jaren mee te brengen naar de viering van zondag 12 april om 11.00 uur. Na deze viering willen we in een grote optocht van de kerk naar „Huize St. Vincentius" in de Heuvelstraat trekken om de palmpasenslok ken aan te bieden aan de bewoners. Zo willen we hen ook laten delen in onze feestvreugde. Een palmpasenslok wat is dal? Een paar latjes op elkaar getimmerd, om wikkeld met zilver- of crêpe papier, ver sierd met wat slingers en groen, behan gen met aangeregen pinda's of rozijnen, Met een play back show en een Film voorstelling vieren de leerlingen van de protestantse christelijke basisschool De Hommel in Venray vrijdag het vijfent wintig jarig bestaan van hun school. Wat ooit op initiatief van de kerke- raad van de protestantse gemeenschap in Venray begon is uitgegroeid tot een bloeiende basisschool waar dagelijks hondertachtig leerlingen onderwijs ont vangen. Doordat De Hommel de enige pro testantse school in Venray en omgeving is heeft de school een typisch streek schoolkarakter. Leerlingen komen niet alleen uit Venray, maar ook uit de kerk dorpen en buurgemeenten als Vierlings- beek en Meerlo-Wanssum. Mede hier door is er dagelijks een grote groep overblijvers die tussen de middag op school eet. Overigens zijn het niet alleen kinde ren van protestantse huize die de school bevolken. Een groot deel van de leerlin gen is katholiek, een ander deel rekent zich niet tot een kerkgenootschap, maar allemaal voelen zij zich thuis op De Hommel. In de afgelopen vijfentwintig jaar werd bovendien een groot aantal Mo lukse kinderen op De Hommel onder wezen. Hoewel hun aantal in de loop der jaren afnam is nu weer een toename te zien omdat oud-leerlingen hun kinde ren weer naar De Hommel laten gaan. Dit laatste is trouwens niet alleen het geval met oud-leerlingen van Molukse huize, ook andere oud-leerlingen weten de weg naar De Hommel met hun kind weer te vinden. Vrijdagavond tussen half acht en ne gen uur kunnen oud-leerlingen, hun ou ders en ouders van huidige leerlingen el kaar ontmoeten in de school om het glas te heffen op de afgelopen en de komen de vijfentwintig jaar. 's Middags is er een officiële bijeenkomst waarin wordt stilgestaan bij het verleden en een blik wordt geworpen op de toekomst van de school. een appel of sinaasappel, een paar inge pakte snoepjes, enz. en daarbovenop prijkt een trotse palmpasenhaan van brood. Deze hanen zijn te koop bij ver schillende bakkers in Venray. Ieder kan dus naar eigen idee de palmpasenslok zo feestelijk mogelijk optuigen. Ieder die zelf mee wil doen, en zelf een palmpasenslok wil maken (eventu eel met hulp van vader of moeder) nodi gen wij uit om op 12 april om 11.00 uur naar de kerk te komen en daarna mee te trekken naar Huize St. Vincentius. Tevens kan men bij bloemsierkunst Semperflorens, Stationsweg 14 hulp krijgen bij het versieren van de palmpa senslok. Groen lint en andere materia len worden gratis verstrekt. Wij hopen dat er, evenals vorige ja ren, weer heel veel kinderen zullen mee doen. Werkgroep gezinsviering Grote Kerk. In de afgelopen week namen 90 leer lingen van het derde leerjaar van de Technische School deel aan de arbeidso riëntatie voor jongeren. Na een goede voorbereiding op de schooi deden zij de nodige ervaring op in een bedrijf of in stelling. Dit arbeidservaringsleren, moet in de toekomst een vast onderdeel worden van het onderwijsprogramma. Het doel van dit project is, de jongeren inzicht te laten krijgen in de betekenis van arbeid en arbeidsverhoudingen door ervarin gen, die zij op doen tijdens een arbeids week waarin de leerlingen werken en praten met mensen die in het bedrijf of de instelling werkzaam zijn. Tegelijk krijgen bedrijven en instel lingen de gelegenheid om de toekomsti ge generatie werknemers te leren ken nen. Ook biedt het hen de mogelijkheid op een ongedwongen manier aan jonge ren duidelijk te maken wat van hen in de werksituatie verwacht wordt. De eigen ervaringen opgedaan in deze arbeidsweek hebben zij vastgelegd in een werkboek en de leerlingen worden op een aantal onderdelen hiervan ook beoordeeld. De coördinatie van het project was in handen van coördinator J. Craghs van het regionale C.O.A. commissie Ven ray. Maandagmorgen kwamen de leerlin gen van de Technische School samen in de aula van de school om hun eerste ver halen te vertellen in aanwezigheid van ouders, vertegenwoordigers van bedrij ven, instellingen en onderwijs, als ook de regio - coördinator van C.O.A. Ven ray en andere genodigden. Enthousiaste verhalen over het soort werk en het soort produkten waarmee ze te maken hebben, maar ook de pro blemen die zij daarbij ervaren hadden werden niet onder stoelen of banken gestoken. Ook het vertegenwoordigde be drijfsleven deed mededeling van de op gedane ervaringen en sprak zich positief uit over de uitwerking van een dergelijk project voor de toekomst. Ook één van de ouders van deze leerlingen zei ver heugd te zijn dat haar zoon aan dit pro ject had kunnèn deelnemen. De leerling komt hierdoor beter toegerust in het ar beidsproces terecht en als hij doorstu deert, verwacht men dat de motivatie hiervoor juist door dit project vergroot zal worden. Het projectteam van de school o.l.v. docent J. Coolen en de schoolleiding bleken uiterst tevreden over het verloop van het geheel en vonden dat er een heel goed rendement gemaakt was van de ve le extra inspanningen die een half jaar lang hebben plaatsgevonden. Aan alle leerlingen werd tot slot een certificaat van deelname aan dit projekt uitgereikt. HONDERDENACHTSTE JAARGANG De Statenverkiezingen zijn voorbij. De uitslag die wij vorige week publiceer den, over de uitgebrachte stemmen in Venray en de kerkdorpen, verdient nog enig kommentaar en vergelijking met eerder gehouden verkiezingen. Allereerst de opkomst. Uit on derstaand overzicht blijkt duidelijk dat de Statenverkiezingen hier in Venray weinig interesse heeft. Van de vier ver kiezingen die wij in ons overzicht ver werkt hebben blijkt deze verkiezing het slechtste opkomstpercentage te hebben. Nog anderhalf procent minder dan in 1982 en ver beneden de proviciale en landelijke opkomst. Maar ook zien we dat de belangstelling voor de Tweede Kamer veel en veel groter is dan voor de plaatselijke en provinciale politiek. Bij een vergelijking met de stemmen die uitgebracht zijn op de landelijke po litieke partijen, moeten we de gemeente raad buiten beschouwing laten, omdat daarbij toen twee niet politieke partijen een flink percentage stemmen hebben weten te vergaren: Samenwerking Ven ray en de lijst Van de Vorle. Waar die stemmen bij deze en andere verkiezin gen zijn gebleven, is zelfs niet bij bena dering te zeggen. Wel mag men konsta teren dat degenen die vorig jaar op Van de Vorle stemden (1734) nu voor onge veer driekwart hun stem op een andere lijst hebben uitgebracht. Mede daar door kwam Van de Vorle niet voor een zetel in de Provinciale Staten in aanmer king. Het CDA heeft z'n stemmenverlies in Venray, bij de Tweede Kamerverkie- zing, weer een klein beetje goed ge maakt: 0,4% meer dan vorig jaar. On getwijfeld zijn die paar stemmen af komstig van voormalige VVD- stemmers. Toch bleef men beduidend onder het percentage van 1982. Dat was toen 58,5%. De VVD heeft het zeer goede resul taat van 1982 niet kunnen behouden. Vorig jaar ging het stemmenpercentage al met 3,6% achteruit. Daar is dit jaar nog eens 0,9% bijgekomen. Een verlies aan het CDA, maar evengoed aan Nieuw Limburg en Klein Links. De Partij van de Arbeid heeft in Ven ray op 'n enkele stem na, bijna het dub bele aantal stemmen vergaard dan in 1982. Toch ging men er t.o.v. vorig jaar nog precies 2% van het aantal uitge brachte stemmen op achteruit. D'66 Kan het in Venray niet maken. Van 7,4% in 1982 naar 4,1% nu. Toe vallig 'n percentage dat overeenkomt met het gemiddelde Limburgse voor de ze partij (4,2%). De PPR heeft 'n vrij wispelturige uit slag: 2,1% in 1982; in 1986 één procent lager en nu klimmende tot 1,8%. De PSP/CPN combinatie deed het in Venray precies hetzelfde als in de rest van de provincie: 1,7%. Een kleine stij ging t.o.v. vorig jaar, maar nog steeds beduidend minder dan in 1982. Partij Nieuw Limburg, hier vertegen woordigd door Joost van de Vorle, be haalde in Venray nog net niet de helft van het gemiddelde Limburgse percen tage. Zoals gezegd hebben zijn kiezers bij de gemeenteraad, het nn massaal af laten weten. Van 10,1% naar 2,9%. Het is te vroeg daaraan nu al konsekwenties te verbinden! Statenverkiezingen zijn nu eenmaal geen gemeenteraadsverkiezin gen. Interessant tenslotte, zijn de voor- keurstemmen die zijn uitgebracht op de Venrayse kandidaten van de verschillen de partijen. C.D.A. H. Philipsen 2475 S. Goeloe 533 A. Bosmans-Aarts 210 VVD J. Houba 448 G. Thijssen 101 L.G.P. Janssen 95 P.v.d.A. A. Leijssen 963 H. Willems 316 P.P.R. H. Flapper 39 P.S.P./C.P.N. N. de Römph 46 A. Cools 16 Partij Nieuw Limburg J. v.d. Vorle 349 M. Janssen-Baur 23 S.P. J. v.d. Riet 11 Staten '82 aantal CDA Gemeente '86 aantal Tweede Kamer '86 Staten NU aantal aantal Limburg Nederl. 11013 55,4 8242 55,8 In 1972 werd het initiatief genomen om in Venray een afdeling op te richten van de landelijke stichting Jeugd en Na tuur, de Jeugdnatuurwacht". Bij de eerste bijeenkomst in het ge meentehuis te Venray waren een groot aantal belangstellenden de mening toe gedaan. dat de Jeugdnatuurwacht een zinvolle taak kan hebben in de bescher ming van a'les wat groeit en bloeit. Deze eerste bijeenkomst werd geleid door de toenmalige wethouder, mevr. Rutten- Thielen en het eerste bestuur werd van de Jeugdnatuurwacht werd opgericht onder voorzittersschap van Mevr. Poels-Peters. Deze heeft het voorzitters- schap circa 6 jaar bekleed en vanaf 1978 wordt deze functie bekleed door de heer van der Hoff. In het bestuur hebben zit ting een aantal mensen uit het onder wijs, de afdeling plantsoenen van de ge meente, de gemeentepolitie en een aan tal deskundigen op het gebied van de natuur. Uit deze samenstelling blijkt wel dat de Jeugdnatuurwacht verschillende doelstellingen heeft, waaronder uite raard het vernielen in de natuur tegen te gaan door de jeugd meer liefde en ken nis bij te brengen van onze natuur in de direkte omgeving. In de loop van deze 15 jaar zijn er vele aktiviteiten georganiseerd, waaronder o.a. de jaarlijks terugkerende boom- plantdagen, de nestkast-actie en vele an- Op donderdag 19 maart 1987 zijn twee lindebomen die nabij het winkel centrum stonden verplant. Vroeger stonden deze bomen voor een boerderij, maar t.b.v, de nieuwbouw in deze wijk was het noodzakelijk om deze boerderij te slopen. De bomen, met een leeftijd van ca. 100 jaren, zijn hierbij gelukkig gespaard gebleven. Qua vorm en ge zondheid is het zeker de moeite waard geweest om deze bomen te behouden en te verplanten. Bewust is voor de nieuwe standplaats gezocht naar een min of meer „historisch" gebouw, waar deze bomen in principe bij thuis zouden kun nen horen. Zoiets zet je tenslotte niet bij een aantal premie woningen neer. Uiteindelijk is daarom gekozen voor een standplaats bij de oude watermolen te Oostrum. Voor deze lokatie is mede ge kozen omdat de bomen daar in een open terrein kunnen staan. Diverse an dere in aanmerking komende lokaties hadden als nadeel dat de bomen in de verharding zouden komen te staan. De bomen waren in de loop van 1986 al „rondgestoken". D.w.z. dat op on geveer 1 meter van de stam een sleuf ge graven is, waarbij alle wortels worden doorstoken, zodat de boom binnen die kluit nieuwe wortels gaat vormen. Daar mee samenhangend is er een snoei van de kroon uitgevoerd. In dit geval was dat eenvoudig, omdat het hier om z.g. lei- of knotlinden gaat. In het kader van een door diverse ge meenten, waaronder Venray, georgani seerde cursus „Boomverzorging" zijn deze bomen vorige week verplant. Met behulp van een grote kraan konden de bomen, nadat ze rondom vrij gegraven waren, uit hun plantgat gelicht worden. Na op een vrachtwagen geplaatst te zijn, werden ze vervoerd naar Oostrum, waar dere akties. Het zou te vergaan, om hier getallen te noemen, maar er zijn gedu rende deze jaren bijv. meer dan 4.000 nestkasten in Venray door de jeugd ge maakt en opgehangen. Meer dan 4000 kinderen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen in de gemeente Venray zijn lid geweest van de Jeugdna tuurwacht. Hoewel het niet is aan te to nen kan zeer zeker worden gesteld, dat de Jeugdnatuurwacht een duidelijke taak heeft en dat de vernielingen in de natuur op dze wijze worden tegenge gaan onder de doelstelling van de Jeugdnatuurwacht „Heb eerbied voor alles wat groeit en bloeit". Een activiteit, die heel erg aanslaat bij de jeugd maar ook bij de ouders, zijn de puzzelwandeltochten, die zes maal per jaar worden gelopen. Gemiddeld doen hieraan circa 300 kinderen met hun ou ders. broers en zussen mee. Het is dan ook daarom dat het bestuur heeft beslo ten, om ons jubileum jaar te openen met een dergelijke puzzle-wandeltocht. Deze zal worden gelopen op Zondag 29 maart a.s. en er kan worden gestart vanaf de parkeerplaats van het zwembad te Ven ray tussen 10.00 en 14.00 uur. Onze ca ravan staat op deze parkeerplaats en er zijn verschillende opdrachten voor de leden, maar ook voor de oud-leden en de ouderen. Na afloop zijn er een aantal leuke prijsjes te verdienen aan de hand van de resultaten van de opdrachten. We hopen dus op een grote opkomst van niet alleen de leden maar ook de oud leden en de ouders, de „ere"- Jeugdnatuurwachters en vele anderen, om op deze wijze ons lustrum op een feestelijke wijze te openen. Er wordt ge wandeld in het mooie gebied rondom het zwembad en uiteraard wordt daarbij ook het Oda-park niet overgeslagen. Nu nog maar hopen op mooi weer. Tot ziens op zondag 29 maart a.s. Jeugdnatuurwacht Venray proficiat. 'n leesbare krant Nadat eerder dit jaar een subsidie werd ontvangen van de Gravin van Bij- landt Stichting en het Anjerfonds Noord Brabant was het nu het comité voor de Zomerpostzegels dat een bijdra ge ter beschikking stelde. De subsidie van 3500,- kan vrij over het gehele project worden besteed. Het beschik baar gestelde bedrag brengt het totaal aan subsidies over 1987 op ruim 12.000,- Om de begroting sluitend te krijgen denkt het bestuur van de Stichting Bota nische tuin Overloon verder nog aan het uitgeven van obligaties, het verkopen van planten en zadenoverschotten enz. Daarnaast kan men nog steeds lid wor den van de Vereniging „Vrienden van de Stichting" rek. nr. Rabobank Overloon 14.14.15.320. de nieuwe standplaats al voorbereid was. Door dezelfde kraan werden ze weer van de vrachtwagen gelicht en in het gat geplaatst, om vastgezet te wor den. Voor de watermolen een verfraai ing, zeker als de linden straks weer uil gelopen zijn en volop in het blad staan. Op deze wijze is weer een waardevol stukje groen gered voor de ondergang, want omzagen is altijd in een uurtje ge daan, maar het duurt decennia om iets dergelijks opnieuw te laten groeien. La ten wc daarom zuinig zijn op onze bo men want: „groen is leven" VVD 2032 14,5 PvdA 1718 12,2 D'66 1031 7,4 PPR 297 2,1 PSP/CPN 628 4,5 SG/RP/GP 20 0,1 Partij Nieuw Limburg Overige - Opkomst 14027 61,8 1579 3689 9,2 21,5 2170 5023 892 219 261 40 14027 61,8 17125 69,0 19897 82,1 14785 60,3 63,1 66,0 1480 3433 610 271 243 30 431 Wanneer men vanaf vrijdag 27 maart tot en met 15 april door het Venrayse winkelcentrum loopt, zal men zeer na drukkelijk geconfronteerd worden met het door de leden van „Amber" ge maakte werk. Bij gelegenheid van het eerste lustrum van deze Venrayse kunstkring wordt zowel in de schouw burg „De Beejekurf" als in de hal van het gemeentehuis een tentoonstelling ge houden. Gelijktijdig worden in die peri ode in de etalages van de Venrayse win keliers in het centrum werkstukken ten toongesteld. Wandelende van de schouwburg naar het gemeentehuis krijgt men daardoor een totaal over zicht van het door kunstbeoefenaars ge schapen werk, bestaande uit tekenin gen, schilderijen, houtsnijwerk, sculp tures uit gasbeton, boetseer- en beeld houwwerken, foto's, etsen etc. Op uitnodiging van Amber wordt te vens geëxposeerd door de regio zuid van de Federatie Amateur Beeldende Kunstenaars met werken van de zuster verenigingen uit Noord Brabant en Zee land. De opening van de expositie vindt plaats op vrijdag 27 maart a.s. om 19.30 uur in de schouwburg door burge meester Defesche. De tentoonstelling in de schouwburg en in het gemeentehuis is geopend van maandag t.m. vrijdag van 9-12 en 14-17 uur en op zaterdag en zon dag van 14-17 uur. Het doel van „Amber" is het stimule ren van het culturele leven in Venray en omstreken. Dat doel tracht men te be reiken door: het leggen van contacten tussen amateur- en beroepskunstenaar of ambachtslieden, omstandigheden scheppen waardoor leden amateu ristisch of beroepshalve creatief of am bachtelijk werkzaam kunnen zijn; het organiseren van lezingen, tentoonstel lingen, kunstmarkten, kunstuitleen, rei- zenden tentoonstellingen en dergelijke; alle overige middelen die bevorderlijk zijn voor het doel van de vereniging. Hiertoe is deze kunstkring reeds di verse malen in de openbaarheid getre den door o.a. het houden van exposities in de schouwburg en bij instellingen en bedrijven en het deelnemen aan kunst markten en braderieën in zowel Venray als daarbuiten. Het lidmaatschap staat open voor hen die de beeldende kunst zelfstandig kun nen beoefenen. De foto bij dit artikel toont 2 beeldjes van de Venrayse kunstenares Emmely Gossens-van Bracht. met gratis Lancaster zonnecosmetica probeerset. Zolang de voorraad strekt. ZONNEKUREN Wilhelminastraat 1 a Venray Telefoon 04780-83877

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9