PEEL EN MAAS Zondag open dag bij 't Groenewold Landweert grote winnaar bij E.H.B.O.-wedstrijden Zelfstandig funktioneren dankzij ergotherapie 121/2 Jaar modelvliegclub ,,De Pioniers" Ingebruikname De Bongerd Claraschool wordt ingericht voor „Duimelot" Politie gaat fietsen aan benadeelden verkopen Feest bij S.V. Venray HONDERDENACHTSTE JAARGANG De Stichting Jumping Ven ray, die vanaf oktober jl. druk bezig is met het organise ren van een concours hippique op de Grote Markt op 27 en 28 juni a.s. heeft zich dinsdag jl. officieel naar buiten gepresenteerd. Zij had hiervoor een belangrijke reden. Het moment was nl. aangebroken waarop twee belangrijke sponsors van dit hippisch gebeuren hun contract ondertekenden. De twee bedrijven, die met een behoorlijk bedrag deze vorm van Venray-promo- tion willen steunen, zijn Melissen van Egteren Bouwgroep b.v. en Nijsen Mengvoe ders te Veulen. Op de foto het moment waarop de heer L. Melissen en P. Nijsen hun contracten on dertekenen, waarna zij het stichtingsbestuur de zo belangrijke cheque overhandigen. Stichtingsvoorzitter, de heer C.L. Tseng zei overtuigd te zijn van het welslagen van dit hippische evenement omdat zich al tal van bekende landelijke ruiters voor deelna me aan Jumping Venray hebben aangemeld. Bovendien heeft men zich verzekerd van medewerking van enkele deskundigen bij de opbouw van het parcours. Met het evenement is een bedrag van ongeveer f 40.000,- gemoeid, doch van.ver schillende kanten zijn al toezeggingen van grotere en kleinere bedragen bij de organi satoren binnengekomen. Thuisbehandeling thans mogelijk Op zaterdag 21 maart a.s. bestaat de Modelvliegclub „De Pioniers" Venray twaalfeneenhalf jaar. Dit feit wordt ge vierd met een receptie, welke zaterdag a.s. wordt gehouden van 19.00 tot 21.00 uur in zaal Thiclen aan hel Kennedy- plein. Hierbij is uiteraard iedereen van harte welkom. Niet alleen om het be stuur te feliciteren, maar om'ook eens kennis te kunnen maken met de model vliegsport, dat een leuke vrijetijdsbeste ding is voor iedereen, ongeacht de leeftijd. Vooral het „vrije vlucht-vliegen" is een interessante klasse voor beginners. Dat is de oudste tak van de modelvlieg sport, die nog steeds in Nederland op zeer hoog niveau wordt bedreven. Het gaat hier om vrij vliegende modellen, die zweven of met een kleine verbran dingsmotor worden voortbewogen. Dan zijn er de lijnbestuurde model len, waarmee Nederland in de wereld voorop loopt (of liever gezegd: vliegt). De modellen worden via lijnen bestuurd en vliegen in een cirkel rond. Hiermee kan gevlogen worden in de klassen Teamrace, Kunstvlucht en Combat. RADIOBESTUURDE MODELLEN Een bijzonder interessant onderdeel van de modelvliegsport is het vliegen met radiobestuurde modellen. Deze tak van de modelvliegsport is vooral in de zestiger jaren tot bloei gekomen en telt thans de meeste beoefenaren. Misschien is dit ook wel de duurste klasse omdat hiervoor nogal wat electronica komt kijken en de modellen groter zijn. Er zijn radiobestuurde motormodellen, zweefmodellen en elec- tromodellen. Voor een beginnende modelvlieger is een simpel zweefmodel een goede start. De toestellen vliegen geruisloos en men is afhankelijk van de natuur vanwege de termiek, wind en zon. De motormodellen zijn uiteraard meer spectaculair, omdat hierbij de mogelijkheden liggen tussen een gemak kelijk vliegend hoogdekkertje en pijl snelle, zeer wendbare- en daardoor moeilijker te vliegen kunstvluchtmodel- len. De radiobestuurde electromodellen zijn momenteel sterk in ontwikkeling en deze tak van de modelvliegsport vereist niet alleen grotere investeringen maar zeker ook veel vliegkunst. Dan zijn er ook de helocoptermo- dellen, die dank zij de moderne radiobesturingen dezelfde prestaties leveren als de originelen. BREED SCALA Binnen deze tak van sport is er een breed scala aan mogelijkheden. Het be gint met het zelf ontwerpen van een model, het bouwen en dan het vliegen als tijdverdrijf of in wedstrijdverband. Geleidelijk aan kan men zich verder bekwamen om te komen tot ingenieuze constructies. Binnen de vereniging wordt er alles aan gedaan de nieuweling te helpen en te Instrueren. Maar natuurlijk staat de veiligheid voorop. Modelvliegen vraagt Zorgvuldig ge drag, inventief denken, handvaardig heid, begrip voor andere recreatievlie gers tijdens de beoefening van de sport, maar ook begrip voor de natuur waar mee men te maken heeft. Modelvliegen is werkelijk „vliegen met beide benen op de grond". Wanneer men meer over de model vliegclub wil weten, kan men nadere informaties krijgen bij de secretaris van de Modelvliegclub, dc heer G. Verdon- schot, Kleindorp 19 in Merselo, tel. 04786-656. De nog jonge afdeling „Landweert" van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO, heeft op de Rayonwedstrijd, welke afgelopen zaterdag in de kantine van Rank Xerox werd gehouden, voor een grote verrassing gezorgd, door als overwinnaar uit de wedstrijden naar voren te komen. De afdeling Landweert bestaal nog geen twee jaar en om dan al aan wedstrijden deel te nemen, is veel moed nodig, zeker als men bedenkt dat aan die wedstrijen de beste poegen van Noord en Midden Limburg deelnemen. Dit grote succes betekent dat de EHBO Landweert onder commando van Rudi Martens in haar prijzenkast nu de wisselbeker èn de beker van de eerste prijs plus de commandantprijs zal kunnen zetten. Voordat mevr. Sonneborn de prijzen De school voor speciaal onderwijs 't Gróenewold houdt op zondag 22 maart a.s. een open dag. Tussen twee en vier uur kan iedereen op zijn gemak eens rondkijken in de school en kan men zich door medewerkers/leerlingen/ouders laten informeren over het gebeuren op deze l.o.m.-school. De opendag wordt georganiseerd omdat 't Groenewold het erg belangrijk vindt dat zoveel mogelijk mensen op de hoogte zijn over deze vorm van speciaal onderwijs. De school wordt bezocht door kinde ren die in het basisonderwijs problemen ondervinden, die binnen het gewone onderwijs niet voldoende aandacht kunnen krijgen. De leerlingen op de l.o.m.-school zijn gemiddeld begaafd, maar ondanks hun normale verstande lijke mogelijkheden doen er zich, tegen de verwachting in, problemen met leren voor. Die problemen zijn van allerlei en vaak zeer uiteenlopende aard. Vaak zijn de moeilijkheden zo groot dat het kind vastloopt op school. Het kind leert niet meer, de zin om te leren verdwijnt, de school wordt iets moeilij ker of vijandigd: Kortom: hel kind kan niet voldoen aan de eisen en verwach tingen van de mensen in zijn omgeving. Op vrijdag 27 maart zal de katholieke basisschool De Bongerd het uitgebreide en vernieuwde gebouw aan de Eiken laan (de voormalige Franciscusschool) in gebruik nemen. Dat betekent dat daarna de gebouwen aan de Beuken laan, het Beukenhöfke en de voormalige Claraschool, geheel en gedeeltelijk wor den vrijgemaakt voor respectievelijk de Vrije Academie en het kinderdagverblijf Duimelot en straks mogelijk ook voor de Peuterspeelzaal Centrum. 27 Maart wordt vooral een feest voor de kinderen, die het afgelopen jaar in beide vrijgekomen gebouwen „hutje bij. mudje" hebben gezeten. Om 9.00 uur gaat de oudere jeugd van de basisschool de kleuters en eerste klassers ophalen bij het Beukenhöfke. Dan gaan de leerlin gen in optocht naar de nieuwe school. Daar wordt kort gesproken door voor zitter en directeur, de nieuwe naam wordt onthuld en er is een balonnen- wedstrijd. Vervolgens gaat de jeugd de nieuwe school in om er kennis mee te maken. 's Middags is er feest. De kinderen kunnen genieten van het optreden van de clown Malle Mat en er is een fancy fair met diverse spelen en spelletjes. De officiële opening heeft op een nog nader vast te stellen tijdstip plaats. DRONKEN BESTUURDER Opvallend rijgedrag trok de aandacht van de politie, die daarom een onder zoek instelde bij een 21-jarige autobe stuurder uit Meerlo-Wanssum. Oorzaak van dat rijgedrag was alcoholgebruik. De bestuurder moest dc bekende proefen ondergaan en kon met een rijverbod en aanzegging dat procesver baal zal worden opgemaakt, huiswaarts keren. VERNIELINGEN Van een aan de Deken Thielen- straat geparkeerde Opel Kadet werd de buitenspiegeld vernield. Van de basisschool De Keg werd de koperen voordeurbel vernield. aan de deelnemende ploegen kon uitrei ken, was er veel gebeurd. Ook nu weer was dat mede te danken aan de realis tische inzet van de Lotus leden! Natuurlijk werden er fouten gemaakt maar om die op te sporen en aan te tonen zijn dan ook deze wedstrijden be doeld. De heer Jules Kessels, dankte namens alle deelnemers de direktie van Rank Xerox en in 't bijzonder de heer Slinger land en zijn kantinepersoneel, want ook dit jaar had het de deelnemers aan niets ontbroken. Vooral ook dank aan de Lotusgroep, zonder wie zo'n wedstrijd niet goed mogelijk is. Het was burgemeester Defesche een waar genoegen, dat de Overheid als erkenning en waardering voor de vrijwilligers van de Bedrijfszelfbescher ming een medaille had ingesteld. En met trots wilde hij dan nu, zij het veel later dan eigenlijk had moeten zijn, aan Jules Er zal gezocht worden naar oorzaken en oplossingen. Naar extra aandacht, die de leerkracht op de lagere school niet zoveel kan geven. Soms komt extra huiswerk ter sprake, soms extra hulp, bijles of huiswerkhulp. Als alles niet duidelijk lijkt of er ernstiger gaat uitzien, dan kan worden voorgesteld het kind te laten testen. Na deze nieuwe ronde van zoeken naar oor zaken en oplossingen van de problemen kan een verwijzing naar een l.o.m.- school een oplossing zijn. Op de l.o.m.-school probeert men de kinderen zoveel mogelijk individueel te benaderen. Was het vroeger zo dat de kinderen zich maar aan de school moesten aanpassen, het l.o.m.-onder wijs probeert zoveel mogelijk aan te sluiten bij de mogelijkheden van de kin deren. Een belangrijke voorwaarde voor zo'n persoonlijke'benadering is een be perkte groepsgrootte. Met een gemid delde van zo'n zestien leerlingen per groep ligt het l.o.m.-onderwijs duidelijk onder het gemiddelde van het basis-on derwijs. Vorige week heeft de commissie voor onderwijs c.a. gunstig geadviseerd over een voorstel van burgemeester en wet houders om een krediet beschikbaar te stellen voor aanpassingen in de Clara school ten behoeve van het Kinderdag verblijf „Duimelot". Reeds bij de begrotingsbehandeling, eind vorig jaar, werd besloten in de Claraschool (Venray-Zuid) ruimte be schikbaar te stellen als kinderdagver blijf, zodra de integratieverbouwing van de basisschool De Bongerd aldaar zou zijn voltooid. Voor de noodzakelij ke aanpassingen is toen ook via de prioriteitenlijst 10.000,— op jaarbasis beschikbaar gesteld. Bij de geplande aanpassingen is op verzoek van het schoolbestuur ook een scheidingswand gepland in de hal van de school, zodat van een eigen-ingang voor beide gebruikers sprake is. Ook is een kleine uitbreiding voorzien door de aanbouw van een slaapruimte en heeft men rekening gehouden met de noodzakelijke inrichting van een bui- tenterreintje. De totale kosten van de investering zijn begroot op 154.000,—, waarvan dc gemeente 10 jaar lang 10.000.— per jaar voor haar rekening neemt. Het resterende bedrag verwacht „Duime lot" te kunnen financieren door zelf werkzaamheid. bijdragen van steun fondsen en aanwending van de voor dit doel opgebouwde reserves. De heer G. Lemmens, van de fraktie Van de Vorle, was tegen het voorstel. Het zijn volgens hem vooral de gezin nen met twee verdieners die profiteren van Duimelot de mensen met een sociale indicatie niet te na gesproken. De twee-verdieners moeten in staat zijn Duimelot self-supporting te maken. Ze moeten niet profiteren van gemeen schapsgelden. De heer Lemmens kreeg daarbij geen steun van de andere commissieleden. Tezijnertijd zullen b. en w. aan de Kessels die 17 jaar bij de Bedrijtsbe- scherming werkzaam was, de medaille van 10 jaren trouwe dienst opspelden. Voor alle duidelijkheid: die medailles worden uitgereikt bij 10 jaar onafgebro ken dienst bij één bedrijf. De eerste 7 jaar was de heer Kessels elders werk zaam geweest. De tweede werknemer van Rank Xerox, die voor een dergelijke medaille in aanmerking kwam, zal nog even moeten wachten tot hij uit het zieken huis is ontslagen. Vermelden wij nog, dat de algemeen direkteur, dé heer Sonneborn, en de direkteur Personeelzaken, de heer Th. Engels, alsmede verschillende leiding gevende functionarissen van RX en van de EHBO deze wedstrijden bijwoon den. Foto boven: het succesvolle team. Foto onder: de huldiging van Jules Kessels. De beperkte groepsgrootte stelt de leraren in staat zoveel mogelijk aandacht te schenken aan elke leerling afzonderlijk. 't Groenewold heeft momenteel acht groepen. Men houdt zich naast lezen, taal en rekenen met precies dezelfde vakken bezig als in het basisonderwijs. Veel waarde wordt gehecht aan de creatieve ontwikkeling. Gedurende de hele dag is er extra aan dacht voor het gedrang van de kinderen in de groep of afzonderlijk; juist omdat sommige leerlingen in hun sociaal func tioneren nog wel eens problemen heb ben. -Naast de acht groepsleerkrachten en teamleider werken op 't Groenewold een psycholoog, school-arts, logopedis te, remedial teacher, maatschappelijk werkster en vakleerkrachten voor muziek en gymnastiek; het niet-onder- wijzend personeel bestaat uit een administratrice, twee (part-time) con ciërges en schoonmaaksters. Leerlingen en medewerkers van 't Groenewold nodigen geïnteresseerde mensen uit om zondag tussen 14.00 en 16.00 uur op hun school te komen kijken. Jaarlijks worden er in Venray 400 aangiften gedaan van fietsendiefstallen. Ongeveer eenzelfde aantal fietsen wordt hier in een jaar tijds als gevonden aangegeven. Op de traditionele kijkdagen, welke de politie organiseert, krijgt het publiek de kans om te bekijken of hun fiets bij de gevonden karretjes staat. Is dat het geval, dan krijgt de eigenaar zijn fiets terug. De fietsen welke bij de kijkdagen niet aan de rechtmatige eigenaren kunnen worden terruggegeven werden tot nu toe bij inschrijving verkocht aan de plaatse lijke rijwielhandelaren. Dat systeem bevredigt de politie echter niet, omdat de eigenaren van gestolen fietsen steeds benadeeld blijven. Men is nu de mogelijkheid aan het onderzoeken dat gedupeerde eigenaren kans krijgen in te schrijven op over blijvende fietsen, welke op een daarvoor extra in het leven te roepen kijkdag worden aangeboden. Alleen gedupeerde eigenaren krijgen dus kans om in te schrijven. Het hoogste bod zal dan uitmaken wie de eigenaar wordt van de fiets. Elke fiets wordt onder be paalde voorwaarden aan de nieuwe eigenaar ter hand gesteld. De toekomst zal uitwijzen of dit expe riment navolging zal krijgen. Bij vele politiekorpsen kent men een soortgelijke regeling, alleen geldt de Venrayse regeling specifiek voor bena deelden. raad nadere voorstellen aanbieden in re latie tol het voornemen om ook de Peu terspeelzaal „Centrum" in de Clara school onder te brengen, De termijn hiervan is echter afhankelijk van de ont wikkelingen met betrekking tot het onderwijs in Venray-Zuid. DONDERDAG 19 MAART 1987 Nr. 12 Op 20 maart a.s. organiseert S.V. Venray een feestavond. Dit bij gelegen heid van het 10-jarig bestaan van club gebouw Den Boggerd en het 15-jarig bestaan van de damesafdeling van S.V. Venray. En alsof dit nog niet genoeg is wordt op die avond Gerrit Poels gehul digd. Na 28 jaar toto en lotto verzorgd te hebben, neemt hij afscheid van deze taak. DEN BOGGERD 10 Jaar Den Boggerd betekent ook 10 jaar hereniging van de jeugd- en senio renafdeling van S.V. Venray. Tot 1977 was de seniorenafdeling thuis op St. Servatius terwijl de jeugd op de Wieën voetbalde en een schamel clubgebouw had achter Dingus in de Hoenderstraat. Op 1 september 1976 werd met de bouw van Den Boggerd begonnen en op 31 de cember van datzelfde jaar was de bouw voltooid. De nieuwjaarsreceptie van 1977 kon dus al in het nieuwe clubhuis worden gehouden. DAMESVOETBAL In oktober 1971 werd in Venray het damesvoetbal geboren. De belangstel ling was groot. Met twee teams werd deelgenomen aan de competitie, en met succes. Het eerste team werd meteen kampioen. Vele kampioenschappen volgden en het vorig seizoen werd ook de KNVB beker gewonnen. S.V. Venray hoopt dat op de feestavond ook veel oud-voetbalsters aanwezig zullen zijn om die mooie momenten van de afgelo pen 15 jaar nog eens te laten herleven. DE STILLE KRACHT Gerrit Poels wordt in het clubblad van S.V. Venray „De stille kracht" ge noemd. Ruim 28 jaar verzorgde hij voor de club het toto- en lotto-werk. Een se cuur werk, zoals hij zelf zegt. Als er iets niet klopt dan moet er gezocht worden tot de fout gevonden is. Om gezondheidsredenen kan Gerrit dit werk niet meer doen. S.V. Venray zal hem op gepaste wijze huldigen, maar zal hem ook node missen. FEESTAVOND Dit alles is dus aanleiding voor een feestavond. Deze wordt op vrijdag a.s. gehouden^ natuurlijk in Den Boggerd. De avond zal muzikaal opgeluisterd worden door het alombekende orkest Burlesk. Alle leden, vrienden en suppor ters van S.V. Venray zijn dan welkom. INBRAAK IN CAFETARIA Door forcering van een deur was toegang verkregen tot de voormalige cafetaria „Veronica" aan de Hoender- straat. Ontvreemd was een cassette en tape-deck en dat alles ter waarde van 3.000,—. GEEN VISITEKAARTJE Een aan de Goudsmidstraat gepar keerd staande personenauto werd beschadigd door een andere personen auto, waarvan de bestuurder of be stuurster bij het achteruitzetten onvol doende heeft opgelet. En visitekaartje werd niet achtergela ten. De botsing moet hebben plaats gehad maandagmiddag omstreeks 13.30 uur. Willen eventuele getuigen zich in verbinding stellen met de politie óf is de veroorzaker zo sportief na het lezen van dit bericht, zich alsnog bij de politie te melden. De eigenaar zit nu met de scha de. Ook dit jaar zal de Venrayse politie, in samenwerking met verschillende diensten als brandweer, ANWB, Veilig Verkeer Nederland, Bandencentrale Beerkens en vele anderen, weer een groots opgezette caravankeuring orga niseren. Een ook nu weer zullen de weegbrug bij Nestlé, de brandweerka zerne, Allers Bedrijfswagengarage en Rank Xerox de centrale keuringsplaat sen zijn. De uitslag van de vorig jaar hier ge houden keuring, heeft aangetoond, hoe noodzakelijk het is, dergelijke keurin gen te houden. Van de zijde van het Openbaar Ministerie is er ook dit jaar bij de diverse politiekorpsen weer op aange drongen om tegen de vakantietijd controles op de weg te houden. Daar zullen dan geen waarschuwingen meer worden uitgereikt, maar processen-ver baal. Dat kan de caravanbezitter voor komen. De keuringen worden gehouden op de zaterdagen 16 en 23 mei a.s. Om een juist beeld te krijgen en om de organisatie in goede handen te hou den is tijdige aanmelding gewenst. Men kan gebruik maken door inzending van het hieronder afgedrukte inschrijffor mulier Veel mensen ondervinden thuis, in het dagelijks leven, moeilijkheden. Ou dere mensen worden strammer en stijver en alles gaat nu eenmaal niet meer zo goed. Dat hoort bij de leeftijd. Als men gehandicapt is, heeft men daarmee maar te leren leven. Nog teveel mensen denken zo, maar het kan ook anders. Vaak levert behandeling door een ergo therapeut een belangrijke vooruitgang op. Ergotherapie is in principe bedoeld voor mensen die niet naar wens in hun eigen omgeving kunnen functioneren of handelen. De oorzaak van de proble men kan van lichamelijke, zintuigelijke, geestelijke en/of emotionele aard zijn. Ergotherapeuten zijn mensen, die an deren leren omgaan met hun mogelijk heden en beperkingen. ERGOTHERAPIE AAN HUIS Ongeveer anderhalf jaar geleden is er een experiment gestart: het Projekt er gotherapie in de Eerste Lijn. Nagegaan wordt of het mogelijk is, en met welk re sultaat, de mensen thuis te behandelen. Het project omvat in Noord Limburg hel gebied van het Groene Kruis Horst e.o., Venray e.o. en Noord-Limburg. Ongeveer 150 mensen uit dit gebied zijn of worden nog behandeld door twee er gotherapeuten. Dit zijn mw. J. Wiechert-Clevers en dhr. H. Aarts. Zij behandelen momen teel aan huis mensen met de meest uit eenlopende problemen die voortkomen uit b.v. rugklachten, reuma, amputa ties, hartklachten, verlammingen, be perkt uithoudingsvermogen. INSCHRIJFFORMULIER Naam: Adres: Postcode en woonplaats: geeft zich op voor de caravankeuring 1987, waarbij hij/zij zich bereid verklaart de keuringskosten ad 15,— vooraf te voldoen. Na ontvangst van deze inschrijving krijgt U per omgaande bericht. In principe kan iedereen, die daar voor in aanmerking denkt te komen zich aanmelden of laten aanmelden voor er gotherapie. Vaak attendeert de huisarts of specialist iemand op ergotherapie. Dit kan echter ook gebeuren door b.v. een wijkverpleegkundige, de fysiothera peut of een familielid. De behandeling kan pas echt gestart worden nadat de huisarts of de specialist hiervoor toestemming (een verwijzing) gegeven heeft. De behandeling is er op gericht de hulpvrager zo goed mogelijk, zelfstan dig te laten functioneren in het dagelijks leen. Om dit te bereiken gebruiken de ergotherapeuten verschillende metho des, b.v. door houdingsverandering, door oefenen onhandigheid of onzeker heid wegnemen, door nieuwe manier van bewegen te leren of ook door het ge bruik van hulpmiddelen. Voor meer informatie kan men te recht bij de administratieve medewerker van hei project, dhr. F. Steegs, tel. 04709-4444 ('s maandags l.m. vrijdags van 8.30 tot 12.30 uur). Hij kan ook de contacten met een van de ergotherapeu ten tot stand brengen. MISHANDELING Een 19-jarige inwoner deed aangifte van mishandeling in de Hofstraat, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Hij liep bij de mishandeling builen en schrammen op. De dader is bekend. Tegen hem zal procesverbaal worden opgemaakt. Auto: merk kenteken: Caravan, merk: type: Bouwjaar: gewichti.kg. Dit formulier insturen vóór 28 maart 1987 aan: Gemeentepolitie Venray, Afdeling „Verkeerszaken", Postbus 525, 5800 AM VENRAY

Peel en Maas | 1987 | | pagina 9