HET WORDT WEER CARNAVAL ï\&&C advertentie- ontwerp StBEEHI] GA&TEQIJ duTHÉATQE Piëlhaze en Piëlhazinne Groencursus I.V.N. Geysteren-Venray Uitbreiding werk voorzieningschap Café's eerder dicht? MAVO organiseert slotbijeenkomst %euj ui vel vae*. I ventte -mil die I 3ouul»u*lluft L.S.O. Carnavalsconcert: prima! Voor de vierde maal in successie bracht j.l. maandag het Limburgs Sym phonic Orkest, het jaarlijks terugkerend Carnavalsconcert in de Venrayse schouwburg. Was het vertoonde vorig jaar al beter dan in 1985, dit jaar werd de stijgende lijn duidelijk voortgezet. Een bijna volle zaal (allen het bakon bleef leeg) kreeg een sfeervol program ma voorgeschoteld. Mede door toedoen van de Roer- mondse zanggroep „De Mesjeus" kreeg het zelfs en kolderiek tintje. Hun „Tour de Chant" door Limburg werd èn goed gezongen èn prima uitgebeeld. Na de pauze was een kwartet van de groep nog te zien ter opluistering van een „astmatiche" uitvoering van een werk van Grieg. Later in het program ma was de hele groep weer te bewonde ren bij een saxofoon-vertolking van „The pink panther". Overigens liet het L.S.O. zich ook zonder „hulp" van „De Mesjeus" van haar beste zijde zien. Vooral uitvoerin gen die waren bewerkt door huis-arran geur Jan Dols vielen bij het publiek prima in de smaak. Jean Sassen liet op contra-bas en trompet zien en horen dat (musiceren op hoog niveau en amuse ment uitstekend samen kunnen gaan. In de „SWandpaler Ballet" lieten 3 als timmerlieden verklede leden van het L.S.O. zien dat schuurpapier ook „multifunctioneel" gebruikt kan wor den, al leidde dat niet alleen tot lachsal vo's maar ook tot hoestbuien (vanwege het stof). De al prima sfeer in de zaal werd nog verder verbeterd toen een onvervalste carnavalspotpourri en Zuid-Ameri kaanse carnavalsmuziek ten gehore werden gebracht. Het gevolg was dan ook dat het pu bliek het L.S.O., ook na een eerste „zu- gabe", maar niet naar huis wilde laten gaan. In de foyer tracteerden „De Mes jeus" het enthousiaste publiek (de meesten al met de overjas aan) nog spontaan op een zeer gewaardeerd extra optreden. Boerenbruiloft Venray Nog enkele dagen en het Carnavals feest barst weer los. De boerenbruiloft zal zeker weer een van de hoogtepunten worden. Tijdens het ochtendconcert van Hof- koor jongstleden zondag heeft het boerenbruidspaar zich met bruidsmeis jes en familie gepresenteerd aan de Ven rayse gemeenschap. Door de buurtschap Molenklef is met enorme inzet en enthousiasme van velen hard gewerkt. Voor de hele Molenklef- familie kan de boerenbruiloft 1987 niet meer mislukken. Ok het jeugdbruidspaar, dat zich samen met het grote-mensen-bruidspaar presenteerde, straalde van plezier. Jong geleerd is oud gedaan. Om 14.11 uur vertrekt vanaf de Schouwburg het bruidspaar met alle familie en alle genodigden, begeleid door muziekgezelschappen en kapellen, naar het iude gemeentehuis op de Grote Markt. Om 14.50 uur wordt het bruidspaar Will en Jo door Prins Bert I op het bordes in de onecht verbonden. Daarna is er voor de deelnemers koffie en worstebrood verkrijgbaar bij de kraampjes. Om 16.00 uur houdt het bruidspaar receptie in de Schouwburg. Om 20.00 uur begint het Grote Boere- moesbal in Den Engel. Deelnemersplaquettes zijn verkrijg baar bij: Sigarenmagazijn Maan, Patersstraat 5A Sigrenmagazijn Chris Jansen, Grote Markt 22 Bakkerij Pijpers, Grote Markt 19. HAZINNE AOVENDIEN ROOY DONDERDAG VAN 20.30 - 00.30 uur Op Hazinneaovend ien Rooy al kan 't duije of vrieze, is ieder vrommes óp de biën blieft nie thuus zitte knieze. Hazinnekafees zien dan oop vur ur gans alliën en blaoskapelle die speule ;,'t Hazinnelied" dat huërde metiën. 'n Ganse sliert trekt dan van kafee nor kafee laot de boere mar dorse Hazinneaovendhatsjee! Ien ieder Hazinnekafee enne stempel öp ,n papier, dan kriede meschien 's zondags van Prins Bert I een schonne priesVeul plezier! De volgende joekskapellen spellen op de aangegeven lijden in de aangegeven café's. In het carnavalsgebeuren van De Piël- haas hadden afgelopen weekend enkele alleszins noemenswaardige huldigingen plaats. Dat begon zaterdagavond, toen de *Ald Prinse Jompaneej 260 gasten aan •de koffietafel had op het sfeervol inge richte toneel van de schouwburg. Maar ondank? die sfeer kon de echte stemming er niet goed in komen al liet men zich de koffietafel goed smaken. Ons inziens was het ontbreken van goede achtergrondmuziek één van de oorzaken dat het een tamme beweging werd. En dat ondanks de goede pogin gen van „Moj Zat" en accordeonnist Johan van Krey. Toen deze laatste, bijna op het einde van de koffietafel, bij een microfoon ging zitten, leek de stemming er toch nog in te komen. Helaas was toen de koffie op Ook de huldiging van enkele trouwe Piëlhaasmedewerkers, als Theo van Wa/yenburg, John Cuppen, Harry Lang Gen Zuutjes Efkes Luuster Um Rats ZOk Bied An '1 Got Waachtc Efkes en Um Néve 20.30 Kattebuos Upke Truu. •t Vat Hazemand Le Coq Oldtimer Hento 21 10 xUania.x Koetshuus Upke Truus *t Vat Hazemand Le Coq Oldtimer 21 50 OkhxEti Henlo Koctshuus Upke Truus •t Vat Hazemand Le Coq 22.30 Le Coq* Oldtimer Hento Koetshuus Upke Truus 'I Vat Hazemand 23.10 Hazemand Le Coq Oldtimer Hento Koetshuus Upke Truus 't Vat 23.50 T Val Hazemand Le Coq Oldtimer Hento Koetshuus Upke Truus vanaf 23.00 uur Gouden Buul Zaterdagavond, tijdens het vorsten hal van de Hedsbuule te Heide, zal een bijzondere onderscheiding worden uit gereikt: de Gouden Buul. Johan van Meyel is de gelukkige aan wie deze onderscheiding is toebedacht. Johan heeft namelijk met z'n trekbuul al 25 jaar de carnaval en andere evene menten in Heide opgeluisterd. Boven dien kan men op hem altijd een beroep doen - hij staat steeds klaar om te hel pen. Een terechte onderscheiding dus! Kinderoptocht Venray Het wordt weer carnaval. Net als ioeder jaar trekt de kinderoptocht door de straten op carnavalszondag. Alle deelnemers moeten zich vanaf 13.30 uur opstellen in de Dr. Poels straat. Na het onthullen van het carna valsmonument om 14.33 uur vertrekt de bonte stoet via de Hofstraat, Grote Markt, Hoenderstraat, Bergweg, Mer- seloseweg naar de tent op het Gouden Leeuwterrein. Ongeveer een half uur nadat de laatste deelnemers binnen zijn volgt dan de prijsuitreiking. Laatste kans inschrijven - laatste kans Ben je vergeten of kom je nu pas op het idee om mee te doen, dan kun je je zondagmorgen van 11.00 tot 13.30 uur nog laten inschrijven in de Petrus Ban- denschool aan de Dr. Poelsstraat. Ook dan word je nog op de jurylijst gezet en loop je mee voor de prijzen. Laten we hopen dat het weer goed is. Zodat we kunnen zeggen: CARNAVAL ALAAF KINDEROPTOCHT ONWIJS GAAF!!!! Carnaval, vermenging van Christelijke traditie en Germaans offerfeest CARNAVAL, WAGENSCHIP De vooravond van de 40-daagse vas ten, de quadragesima, die volgend het katholiek geloof aan de viering van het Pasfeest vooraf gaat, wordt in tal van plaatsen met feestelijke optochten ge vierd. In de veertigdaagse boetetijd ter voorbereiding op het Paasfeest kan men de navolging zien van Jezus' vasten in de woestijn, ter voorbereiding op het Paasfeest kan men de navolging zien van Jezus' vasten in de woestijn, ter voorbereiding op zijn optreden in de openbaarheid. Oorspronkelijk duurde de quadragesima tot en met Witte Don derdag. Hoewel er op zondag nooit werd gevast, telden die dagen wel mee. Later is men de grote vastentijd gaan beginnen op woensdag voor de eerste quadragesima-zondag, Aswoensdag. Voor de Romeinse quadragesimavie- ring was niet zo zeer de vasten kenmer kend, als wel het bezoek aan statieker ken. Tot aan de vroege Middeleeuwen namen pausen er dikwijls aan deel Tijdens de carnavalsdagen zijn wij geopend van 16.00 tot 21.00 uur. Beperkte a la carte kaart Reservering gewenst Propriétaires Albert en Thea Muller specialiteiten restaurant Kempweg 2a 5801 VS Venray Telefoon 04780 - 89086 's woensdags gesloten b.g.g 11117 Veel plezier en tot ziens Um beej ut werm aete en lekker bieflapke te kunne smikkele hed- de van te vurre en bezuuk gebrocht an dun slegter. Ge huurt as ut ware dun slegter ien um vur ow en waerk te verrichte waorien ge zelf nie bedreve bint en waor ge zelf nie ut geredschap vur hedt. As ge tandpien kried, makte en afspraak mit owwe tandmaester. Ge huurt as ut ware owwe tandmaester ien vur iets wat ge zelf nie kunt. Zoe kunde mit hielveul dinge durgaon. Ge huurt d'n vakman ien as ge ut zelf nie kunt. Went as ge die dinge zelf göt doen kan ut wel us verkierd gaon. As ge nameluk ut afvoer van ow aid pepier nie owerloaot an de deskundige club die ge daorvur iengehuurd het en ge göt dat dan zelf doen, dan kan zoiets verkierd afloëpe. As ge as wiek un boerebrulluft göt organisiere en ge hedt nie alle cente getelt (zitte nog ien d'n klef) dan kan zoeiets ok verkierd af loëpe. Daorum zulle op dinsdag 3 mart en aantal huus van de kemmissie boerebrulluft Meuleklef verkocht werre an de Piëlhaas. De afraekening van de köste van d'n tussekel zulle betalt werre op de receptie van Prins Bert I op zondag 1 mart. Daor bestot nog de meugelikheid um tigge aflevering van en vat bier ut hiele zaakje af te koëpe. Klojkemmissie SUPERSTITIE Het woord carnaval, waar komt het vandaan? Niet goed is de afleiding van carna vale: vlees vaarwel, of van carne levare: het opruimen van het vlees. Het valt misschien samen met Chamaval, het wagenschip, dat werd gebruikt bij het heidens jubelfeest om de terugge keerde lente. Ook deze afleiding is wel licht niet juist. Het jubelfeest is waar schijnlijk een vermenging van een Ro meins lentefeest en een Germaans offer feest. Door de eeuwen heen zijn er tijden geweest dat kerkelijke en wereldlijke overheden streng optraden tegen de overdaad, waardoor de feestelijkheden dikwijls ontaardden in de ook heden ten dage nog bekende wangedragingen. In de tijd van de Reformatie werd carnaval streng atgekeurd als zijnde superstitie, bijgeloof. Pannekoeken, poffertjes en krakelingen zijn de versnaperingen voor carnaval. De kinderen trokken altijd al rond met de rommel- of foekepot en haalden ook al eieren op als symbool van de lente. NARRENSCHIP Het wagenschip van de Romeinen is al eeuwen een bekend verschijnsel. In Duitsland en in het zuiden van ons land kent men een narrenschip vol raar ver klede manpen. Het schip wordt voort bewogen op een kar en om het allemaal een beetje echter te laten lijken, is het aan de onderkant omringd door welis waar kunstmatige, maar toch net echte bhauwe golven. Toch is het schip een christelijk zinne beeld. Bekend zijn al van de Middel eeuwen af de z.g. „blauwe schuiten", GROEN is in. In onze omgeving con stateren we een steeds groeiende belang stelling en zorg voor onze woon- en leef omgeving. De natuur is een onverbrekelijk on derdeel van deze omgeving. Die belang stelling voor de natuur uit zich in allerlei vormen: van het eenvoudig genieten van het buiten zijn tot het diepgaand bestu deren van de natuurlijke verschijnselen om ons heen. Als IVN hebben we gemerkt, dat veel mensen behoefte hebben aan een steuntje in de rug om die belangstel ling manifest te maken. Wij willen die mensen helpen door het organiseren van een zogenaamde GROENCURSUS. De bedoeling van de cursus: Simpel gezegd komt de cursus neer op het wat dichter bij de natuur brengen van een groep geïnteresseerde mensen. We doen dit door een vijftal gebieden - landschappen - die specifiek zijn voor ónze omgeving, eens wat nader te bekij ken. 1Openingsavond maandag 30 maart. 2. Boshuizen: lesavond maandag 6 april excursie zondag 12 april. 3. Geysteren: lesavond maandag 27 april; excursie zondag 3 mei. 4. Loobeekdal: les zaterdag 16 mei Kinderboerderij Venlo 10 uur; excursie zondag 24 mei. 5. Maasheggen: lesavond maandag 1 juni; excursie zondag 14 juni. 6. De Peel: lesavond maandag 22 juni; excursie zondag 28 juni. 7. Slotavond maandag 6 juli. Avond-bijeenkomsten: maandag 20 uur in Wijkcentrum Brukske. Excursies: zondagochtend 9.30 uur; vertrekpunt zie cursus-map. De deelnemers aan de Groencursus ontvangen een goed verzorgde cursus map, waarin de behandelde landschap pen zijn uitgewerkt. Deelnamekosten 35, Inlichtingen en aanmelding voor de GROENCURSUS: dhr. F. Albert, tel. 04780-82559. Zoals reeds eerder gemeld, heeft de gemeente besloten tot verkoop van industriegrond, in het bestemmingsplan Smakterheide, voor de uitbreiding van het Werkvoorzieningsschap Noord Lim burg, aan de Smakterweg. De te verkopen grond ligt aan het toekomsti ge tracé van het tweede gedeelte van de Paul Burgmanstraat. Deze situering was voor de heer J. Reintjes (CDA) in de raadsvergadering van deze week aanleiding zijn ongerust heid uit te spreken. Hij meende name lijk, dat door deze verkoop straks het tweede gedeelte van de Paul Burgman- straat niet aangelegd kan worden. Wethouder Claessens kon hem echter geruststellen. Er is ter plaatse ruimte genoeg om het tracé van bedoelde weg iets te verleggen. waaromheen rondedansen werden ge houden. Carrus navalis is zeker niet het begrip waar carnaval van is afgeleid. PAAPSE STOUTIGHEID Tot het eind van de achttiende eeuw weid Carnaval als een „Paapse Stoutig heid" bestraft. Na de Franse revolutie herleefde de carnavalsviering. Door de vrijheid van geloof stond niets de viering in de weg. Nu hebben we Raden van Elf, prachtige praalwagens. Groot is het verschil onder en boven de grote rivieren. Een bezoek van Prins Carnaval aan zieken en bejaardenhui zen wordt over hei algemeen zeer ge waardeerd. Zeker als hij het mooist van allen met zijn prachtige steek met fasantenveren is uitgedost, gekleed in wit satijn. En met zijn Raad van Elf jolige stemming brengt. -Hermans en Theo Maters alleszins verdiend nam toch te veel tijd en aan dacht in beslag. Zelfs de uitreiking van de APK-plak aan „carnavaloog" Theo Franssen moest het zonder een enthousiast publiek doen. Enerzijds was de nieuwe piakkedrager voor velen een onbeken de; anderzijds kon de heer Franssen in zijn dankwoord voor deze onderschei ding niet dat humoristisch peil bereiken wat van hem verwacht werd. Jammer! Men zal toch naar een betere formule voor deze avond moeten zoeken. Want het publiek wil echt wel carnaval vieren. Dat bleek overduidelijk op het daarop volgende vorstenhal. Een keur van verkleedde paren en groepen, maakte het de jury ontzettend moeilijk een keus te maken en de prijzen toe te kennen. En hoewel 't nooit leuk is, 'n prijsje aan je neus te zien voorbij gaan, bleef de stemming opperbest tot in de kleine uurtjes. Volop stemming was er ook op het traditionele zondagochtendconcert van Venrays Mannenkoor. Met veel elan, joeks en plezier werd door het koor en z'n solisten een bijne niet te stuiten stroom van liederen uitgezongen. Alles zins het beluisteren en bekijken waard. Degenen die dat zondag gemist hebben, kunnen a.s. zondag nog terecht, wanneer dit concert nogmaals wordt ge houden. Leuke en hartelijke intermezzo's tijdens dit concert waren de uitreiking van de Bronzen Piëlhaas aan Jeanne Stevens-Heinen die naast vele andere verdiensten mede aan de wieg van menige Piëlhaas heeft gestaan, maar ook de Jeugdcarnaval hielp oprichten. Verder dan de uitreiking van de Wakkere Piëlhaas aan SjangVoIleberg, die eveneens zijn sporen bij de Jeugd carnaval heeft achtergelaten, maar bovendien in Free Wheelin alias Dingus mede de touwtjes in handen heeft ge had. Bij de behandeling van de nieuwe Algemene Politieverordening, dinsdag avond tijdens de raadsvergadering, kwam de heer J. Truijen (CDA) met het voorstel eens van gedachten te wisselen over een vervroegd sluitingsuur van de café's. Een aantal leden van zijn fraktie was daar voor. Niet voor vervroegde sluiting was de heer Houba (VVD) die meende dat men daar geen alcoholproblemen mee op lost. De heer Den Brok (SV) daarentegen was het wel met de heer Truijen eens: er moet eens over gepraat worden. En daar was ook de voorzitter bur gemeester Defesche het mee eens. Be kend is, dat er voorstanders zijn van vervroegde sluiting; maar ook voorstan ders van voortdurende openstelling, vooral tijdens de weekends. De problematiek is echt niet plaatselijk ge bonden. Er is ook nog een nauw ver band met de alcohol- en drugbestrij ding. Maandagmorgen 23 februari j.l. zijn 162 leerlingen van Mavo „De Kolk" bijeen geweest in de Aula van de L.T.S. om het door hen verwerkte project „Onderwijs - Arbeid" af te sluiten. Zij hadden in de week van 16 t/m 21 februari allemaal stage gelopen in de verschillende bedrijven, winkels en in stellingen van Venray. Het doel vn de stage was: het opdoen van enige werk ervaring in genoemde bedrijven en in stellingen. De kennismaking met de Venrayse bedrijven en instellingen was de leerlin gen over het algemeen goed bevallen. Tijdens het kopje koffie aan het begin van de morgen kwamen de verhalen dan ook goed los. Iedereen had natuurlijk iets te vertellen. De meeste leerlingen hebben hun stageweek als „tekort" er varen. Wat hen betrof mocht zo'n stageperiode ook twee weken duren.... Niet alleen de leerlingen hebben op die morgen hun bevindingen verteld, maar ook 'n vertegenwoordiger van de detailhandel uit Venray en 'n ouder van een van de leerlingen. De directeur van de Stichting Onder wijs en Beroepskeuze vertelde de leer lingen dat er binnenkort op school de leerlingen gelegenheid wordt geboden om nog eens hun beroepskeuze krritisch te bezien. Enkele leerlingen van de school acteerden 'n interview of 'n voorval tijdens de stageweek. Aan het eind van de ochtend maakten de leerlingen collages, tekeningen en stripverhalen om straks aan de leerlin gen van de andere klassen te laten zien wat zij tijdens _die stageweek meege maakt hadden. Iedereen was het er mee eens: Het Project „Onderwijs - Arbeid" was voor leerlingen een succes en voor leraren en organisatoren een verrijking. Dit project is op de Mavo gerealiseerd met medewerking van de directie en leraren, in samenwerking met de Stich ting C.O.A. (comm. Ond.-Arbeid) af deling Venray. UITNODIGING «a, 'C MET 'Kt KNIPOOG VOOR UI Een uitnodiging voor een mini- behandeling van 45 minuten in onze Salon de Beaute. Prijs f 25,-. U kunt kiezen uit: speciale reïnïgïngsbehandeling voor de jeugdige huid; gezichts-, hals- en decolleté massage; speciale vochtherstellende behandeling. Maar dat is niet alles... De schoonheidsspecialiste heeft tijdens die 45 minuten ook een goede huidanalyse kunnen maken. Aan de hand daarvan zal zij gratis een huidverzorgings-probeerset voor u samenstellen, die precies op uw huidtype is afgestemd. Een lekker geurtje hoort daar extra bij. (Deze speciale aktie is tot stand gekomen in samenwerking met het schoonheidshuis Payot en is geldig tot einde maart 1987). SALON DE BEAUTE Wilhelminastraat 1a Telefoon Q4780-S3877

Peel en Maas | 1987 | | pagina 5