Bemesting van Venrays zieke bossen een bittere noodzaak 108 Ók EMOFRA ieutu jaera mcna dj WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Uitreiking Zilveren Schöpke Twintig jaar trouwe dienst uan hen (Euurantier VRIJDAG 2 JANUARI 1987 Nr. 1 HONDERDENACHTSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIR0 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 31 ct. per mm - ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 13,00 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 18,00 Het zal wel bijna 15 jaar geleden zijn, datinsiders" in onze Neder landse nieuwsbladpers de onder gang voorspelden van de plaatselij ke nieuwsbladen, die van abonne menten en advertenties moesten zien rond te komen ".Uw eigen Pee! en Maas, zo verzekerden ze, zou de honderd jaar beslist niet halen.... Begrijpelijk, dat we dan ook met enige trots, vandaag voor het eerst honderdenachtste jaargang" bo ven deze Peel en Maas plaatsen. De insiders" van destijds, die een al lesoverheersende invloed van het fe nomeen televisie voorspelden - zo wel nationaal als lokaal - en ook het gratis huis-aan-huis-drukwerk niet uitvlakten, zijn dus duidelijk niet zulke helderzienden geweest als ze zich wel voordeden. En als het aan ons ligt, gaan we onverstoord voort met het brengen van Ven rays nieuws, aan onze me deburgers en aan hen in de regio die op de hoogte willen blijven van het Ven ray se gebeuren. Peel en Maas groeit mee met onze gemeente. Nog steeds mogen we een konstante groei van rond 250 nieu we abonné's per jaar noteren. Drie jaar lang konden we mede daardoor de abonnementsprijs van ons week blad handhaven op f 12,50 per halfjaar. Helaas, de overheid heeft in de loop van 1986 gemeend het b.t.w.-tarief voor dag- en nieuws bladen te moeten verhogen. En het kan niet anders, of we moeten deze b.t.w.-verhoging aan onze abonné's doorberekenen. Gelukkig kunnen we die verhoging beperken tot twee kwartjes per halfjaar... Wij zijn er van overtuigd, dat on ze trouwe abonné's daar alle begrip voor kunnen hebben. Vier jaar lang konden vie ook het advertentie-tarief ongewijzigd hou den, ondanks stijging van de exploi tatiekosten door hogere lonen, duurdere materialen en hogere drukkosten. Ook hier moeten we nu een kleine aanpassing doorvoeren, namelijk van 30 op 31 cent per mm. Uiteraard worden de bestaande advertentie-contracten tot aan hun vervaldag gecontinueerd. Wij hadden U - evenals in voor gaande jaren - graag deze kleine verhogingen bespaard! Maar eens te meer, kunt U er van overtuigd zijn, dat we ook in 1987 uw vertrouwd weekblad naar beste weten zullen samenstellen. ,,Peel en Maas een leesbare krant" zal ook in het nieuwe jaar geen holle leuze zijn. Moge het ook U voorspoedig gaan. Administratie, redactie en directie Peel en Maas VOLGENS WETHOUDER W.CLAESSENS: ,,De conditie van ons bos holt achteruit. Ruim de helft is nu ziek en bijna een kwart zelfs ten dode opgeschreven. Dat is het dramatische resultaat van het jongste onder zoek van Staatsbosbeheer. Vandaar, dat thans koortsachtig wordt gezocht naar onna tuurlijke noodoplossingen, die ons bos op de been moet houden. Eén pepmiddel wordt er intussen ai in de Peel - het ziekste bosgebied - getest: de kunstmestinjectie..." Deze alarmerende tekst lazen we vorige week in de Telegraaf, nadat de landelijke pers twee dagen door Staatsbosbeheer in de gelegenheid was gesteld kennis te nemen van de alarmerende toestand, waarin de bossen in Oost Brabant en Noord Limburg zich bevinden. Tevens werd een bezoek gebracht aan de Boswachterij Horst waar bij wijze van proef 500 hectare nog betrekkelijk jong naaldhout wordt behandeld met een speciaal kunstmest-mengsel, bestaande uit „bosmineralen" zoals kalium, fosfor, magnesium en wat kalk. Reeds meerdere malen hebben wij in „Peel en Maas" geschreven over de zeer siechte toestand waarin een groot deel van de Venrayse bossen zich bevindt. Men behoeft maar even een kijkje te nemen in de Rouwkuilen en de bosge bieden van Vredepeel, Kempkensberg en de Paardekop om de dramatische ge volgen van de luchtverontreiniging te zien. Helaas zijn het niet de dennebo- men alleen, die ernstig ziek of afgestor ven zijn. In de Ballonzuilbossen zijn lanen van oude eiken deels kwijnend en deels reeds afgestorven WAT DOET VENRAY? Naar aanleiding van de alarmerende berichtgeving in de landelijke pers, het toedienen van een pepmiddel aan de bossen van de boswachterij Horst en onze trieste constatering in de Venrayse boscomplexen, hebben wij wethouder W. Claessens om zijn commentaar ge vraagd. Was het toeval, dat hij ongeveer ge lijk met de publikatie in de Telegraaf een dik rapport van de vakafdeling „Bossen" (onderafdeling Plantsoenen en Bossen van de dienst Gemeentewer ken) op zijn bureau had gekregen? Het is een nieuw beheersplan voor de gemeentebossen voor de jaren 1987 t/m 1991, waarin elk boscomplex uitvoerig is geïnvesteerd en omschreven naar aard, omvang en ouderdom. Tevens worden hierin maatregelen aangegeven die noodzakelijk moeten worden geno men om te redden wat nog te redden is van het Venrayse bosbezit. Het nieuwe beheersplan wordt bin nenkort aangeboden aan het college van b.enw., waarna het ter bestudering zal worden toegezonden aan de leden van de commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken. Mogelijk BROEKEN DUUR? KOM NOU!!! Overloon, Vierlingsbeekseweg 18 Telefoon 04788-1434 Maasbree, Dorpstraat 93 Telefoon 04765-3395 zal in februari dat „beheersplan voor de bossen" door de gemeenteraad worden behandeld. GEMEENTELIJK BOSBEZIT Wethouder Claessens, als portefeuil lehouder o.m. van bebossing, is erg ge lukkig met dit nieuwe beheersplan, dat bosbouwdeskundigen hem hebben aan gereikt. „We moeten alles proberen om onze bossen van de ondergang te redden. Met het omhakken van door schimmels en zure regen aangetaste bomen en het herbeplanten van kaalge slagen vlakten zijn we niet", zegt hij. De gemeente Venray, met een oppervlakte van bijna 15.000 ha, is eige naresse van ca. 1.200 ha bos, bestaande uit o.m. Corsicaanse en Oostenrijkse dennen en andere naald- en loofhout- soorten. Enkele jaren geleden werden de Cor sicaanse dennen destijds in Venray aangeplant om als mijnhout te dienen aangetast door de schimmel Bron- chorstia. Het gevolg was, dat ruim 10 ha van deze bomen vroegtijdig moest worden geveld. Nauwelijks was deze epidemie voor bij of een nieuwe schimmel, de Sphaer- opsis, sloeg met alle hevigheid toe en bracht grote schade aan in de percelen met Corsicaanse en Oostenrijkse den nen. Overigens zijn de beide dennen soorten intussen zo'n 35 jaar ouder ge worden, dan ze als mijnhout was toebe dacht. Of dat hun weerstand bevorderd heeft, is nog een vraag. De door de schimmels danig verzwak te bossen waren in ieder geval een gemakkelijke prooi voor de zure regen. Bovendien bevinden zich in de onmid dellijke nabijheid van de Venrayse bossen tal van grote varkens- en kippen- houderijen, die nog eens voor een extra ammoniakuitstort zorgen. „Gebrek aan kali, fosfaat, magne sium en kalk in de toch al arme Peel- grond, het toenemen van de zuurgraad door de zure regen en de ammoniak- emissie, zijn de oorzaken van het snel achteruitgaan van de vitaliteit van onze bossen", zegt wethouder Claessens. TRIEST BEELD Volgens de wethouder geeft de in het nieuwe beheersplan voor de bossen op genomen inventarisatie, van de vitaliteit van de bomen, een triest overzicht. Slechts 25 °7o een kwart dus van het totale bosbezit— mag het predikaat „vitaal" dragen. De rest is min of meer ernstig ziek of zelfs ten dode opgeschre ven. Naar aanleiding van een mededeling in het Telegraafverslag, dat in Noord Brabant 27,6% en in Limburg 16,2% van de inlandse eiken ten dode is opge schreven, kon wethouder Claessens ver tellen, dat ook in het Venrayse het inlandse eikenbestand met name in de lanen van de Ballozuilbbssen snel achteruit gaat. REDDINGSPOGINGEN De wethouder laat er geen twijfel aan bestaan, dat de oplossing van het grote probleem van de zure regen een inter nationaal vraagstuk is dat beslist niet in Venray kan worden opgelost. De op lossing voor het probleem van de grote mestoverschotten zal uit Den Haag moeten komen. Desalniettemin zal de gemeente Ven ray niet lijdzaam afwachten wat straks (wat heet straks?) van hogerhand zal worden bepaald. „Wanneer NU geen maatregelen worden genoemen, is STRAKS te laat", I HYPOTHEKEN I VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 6,65% - 10 jaar vast 7,05% - 15 jaar vast aldus wethouder Claessens. De pepmiddelen, welke in de Bos wachterij Horst aan de bomen worden toegediend, zijn in Venray bekend. Daarnaast heeft het hoofd van de ge meentelijk plantsoenendienst, de heer J. Vaessen, in Duitsland gekeken naar de maatregelen, welke daar worden ge troffen voor het behoud van de bossen. „Bemesting is beslist noodzakelijk om het grootste gedeelte van ons bos- bestand te kunnen behouden", zegt de wethouder, die bijzonder gelukkig is met het voornemen van het Staatsbos beheer om in 1987 in Ysselsteyn gedu rende drie jaar een uitgebreide bemes- tingsproef op te zetten. Ook wordt gedacht aan het inscharen van runderen en geiten in de bosgebie den, waarmee elders al gunstige resulta ten zijn bereikt. WIE BETAALT? Ook al draagt het nieuwe beheersplan voor de bossen mogelijke oplossingen aan voor een geweldig probleem, op de achtergrond blijft levensgroot de vraag staan wie voor de kosten zal moeten op komen. Uit hetTelegraaf-verslag blijkt dat de in Horst gebruikte kunstmestinjectie goed is voor een jaar of zeven, maar dat de prijs er ook naar is: 700,— per ha. Wethouder Claessens heeft daar zijn grote zorgen over. Uiteraard brengen de Venrayse bossen (nog) hun geld op door de verkoop van het produktiehout. Door de kaalslag van de afgelopen paar jaren is de opbrengst van het hout zelfs hoger dan aanvankelijk was geraamd. Maar daarvan kan men niet een mas sale bemesting van de bosgebieden betalen. En zeker niet de aankoop van nieuwe aanplant. De gemeente is name lijk niet van plan de gekapte bossen „kaal" te laten liggen. Een gemengde aanplant van meer „zuur-bestendige" bomen zal in de komende jaren verwe zenlijkt moeten worden. Wethouder Claessens hoopt dan ook van harte, dat van het Staatsbosbeheer een financiële handreiking in de vorm van een ruime subsidie wordt verkre gen. En lyrisch voegt hij er aan toe: „Het is, zoals in het beheersplan staat geschreven: het bos is ziek en daarom zullen we een medicijn moeten toedie nen en dat medicijn is bemesting". De Wijkvereniging Veltum, het wijk- blad de Veltummer Kroniek en het wijk centrum 't Schöpke starten 1987 met een gezamenlijk nieuwjaarstreffen. qqledereen, in het bijzonder elke wijk bewoner, is welkom op zondag 4 januari tussen 13.00 en 16.00 uur in het wijkcentrum 't Schöpke om het nieuwe jaar onder het genot van een drankje op gepaste wijze te beginnen. Het nieuwjaarstreffen is evenwel meer dan alleen gezellig samenzijn. Het hoogtepunt zal ongetwijfeld de uitrei king van het Zilveren Schöpke zijn. Ongeveer 14.30 uur zal bekend worden wie door zijn of haar bijzondere ver diensten voor de wijk de onderscheiding in ontvangst mag nemen. RESTAURANT In de Keulsche Pol Fondue Gourmet- en specialiteiten restaurant Voor informatie of reservering TEL. 04788-1774 H0LTHESE0IJK2 OVERLOON Drie dames van het Vrijwillige Welfare Werk van het Nederlandse Rode Kruis, afd. Venray mochten uit handen van de kringcommissaris Lim burg de heer P. Rippe een onderschei ding ontvangen voor meer dan 20 jaar trouwe dienst aan dit vrijwilligerskorps. Mevr. R.A.L. Beyersbergen-Wielders uit Well, Mevr. P.M.H. van Grinsven uit Venray en mevrouw M. van Valkengoed-van Bijlenveldt uit Venray ontvingen de onderscheiding bestaande uit de gesp voor bevestiging op het lint, behorende bij de medaille van 10 jaar trouwe dienst, tijdens een zeer stemmige kerstviering van welfare vrijwilligers en hun deelnemers in zaal „In den Engel" te Venray. Ruim 85 vrijwilligers waren te gast deze middag van de vrijwilligers, die een middag voorgeschoteld kregen van muziek, zang, voordracht en orgelmuziek door de heer Bekkers. Door het jubileum kreeg deze kerstmid dag een extra plezierig accent. Wij wensen U een voorspoedig 1987 Nieuwjaer ryst aan den Heemlen Trans Wie en sal dat niet verblyden? Een Gouden Sonne spreydt haer Glans Op 't Oud en 't Nieuwe beyden. Een „Goddanck" welt uyt 't diepst van 't Hart Voor wat't Oude heeft ghegeven. Wy schryven Jaergangh Honderd en Acht Bedenckt wel Honderd en Zeven. Een nieuwe Raedt tradt statigh aen, 't Begon al met Ghedonder. Wethouder Poels, sy moest nu gaen, Gingh aen Marlys ten Onder Selfs Gerrit Janssen stondt op Straet, Niets con voor hem noch baeten, Hy moest syn Setel in den Raedt Oock aen een Ander Laeten. De Paepschen van het C.D.A., Als steedts de grootste Frackxie, Verlooren aen P. van den A. Dat gaf geen Satisfackxie. De V.V.D. verloor haer Piet Tot Vreught van Joost syn Vrienden; Sleghts Samenwerckingh bleef Ghelyck Wyl sy dat wel verdienden. ugtgespruken bg ben Aanuanglj uan ben IjonberbacljtBten dlaerganglj uan tjtt ©eerkblabt Peel en Maes Wat slaeft en slooft de nyvren Mensch Om Ryckdom te vergaeren? Op 't Raedthuys gaet het niet naer Wensch Daer heeft men veel Beswaeren. Besuynighing op Mensch en Werck Geeft Reeden tot veel Claghen! Men piekt het niet; de Raedthuysclerck Voelt duydelick Onbehaegen. De VUT sloegh toe met harden Handt. Veel Ambtenaeren ghingen. De Stoelen blyven onbemandt, Door die Besuynighingen. Men draegt syn Siel in Lydtsaemheyt Men hoopt op beetre Daeghen. Tot solangh is 't geen Saeligheyt. Men moet syn Loth verdraeghen. In Venray staet het Woort „Cultuur" Hoogh in het Vaen gheschreeven. Maer wat doet nu het Stadtsbestuur? Dat sal men noyt vergheeven! 't Museumhuys gaet dra op Slot Men cort op Edukaetsie. Daer ryst, nu rnen Cultuur beknot, De zooveelste Frustraetsie. Herinnert Ghy den Rosen Vleck, Verbleeckt door 't langen Waghten? De Torro vondt bereydts haer Steek Maer 't werdt niet Wat sy daghten. Een houten Schot omgordt haer Bouw, Men sit sigh te verkniezen. De Stier daer baelt, wyl hy 't Anders wou, Dreyght Clanthen te verliezen. De Nehring rond de Groote Mart Siet toe met Leede Ooghen; Het College vvenscht hier noch de Mart Noch Kermis te ghedooghen. De Plannen voor een leefbaer Pleyn Bedreyght hen in hun Saecken. De Vroedschap moet op kort Termyn, Een beter Plan gaen maecken. Oock meer'dre Burghers syn Bedught, Dat 't Martpleyn dreyght te sneeven. Omdat in Juny met veel Gerught 't Daer Paerdenspel zal geeven. Dus bidt en smeeckt men B. en W.: Wilt Uw ydelen Plannen staecken Opdat dit grootse Eevenement Niet in het Slop sal raecken. Maer desondanckx, wat oock de Toekomst baer, Wenscht U Uwen Courantier een ryck gh^seeghent Jaer. G.S. van den Vondel

Peel en Maas | 1987 | | pagina 1