w a j a o r REEL -EN MÊKBm ÉÉShhBHBs SHHHB Mk A A.. Sinds 1 januari wordt boven Peel en Maas vermeld: honderdzevende jaar gang. Het gemeentebestuur van Venray laat zijn beste wensen voor het nieuwe jaar vergezeld gaan met de leus: „Laten we 1985 maar vergeten, want 1986 wordt veel beter!" Het college van b. en w. besluit tien panden toe te voegen aan de Venrayse monumentenlijst: Hiept 3, St. Serva- tiusweg 6, Langeweg 62, Deurneseweg 47, Grootdoro 41A, Op de Ries 17, Lor- baan 14 en 11 en Putlenweg 34. Tijdens de wekelijkse repetitie van de drumband van Harmonie Euterpe wordt tamboermaïtre en instructeur van het tamboerkorps de heer Fer van Els, koninklijk onderscheiden met de zilve ren medaille in de Orde van Oranje Nas sau vanwege zijn 40-jarig lidmaatschap van Euterpe en zijn 25-jarig jubileum als tamboer-maïtre. De woningbouwvereniging Noord- Limburg gaat in 1986 een begin maken met het opknappen van 488 woningen in Brukske I. Deze opknapbeurt gaat ruim 13 miljoen kosten: 9 miljoen moet de woningbouwvereniging uit eigen middelen betalen en het rijk betaalt 4 miljoen. De ouderraad van de basisschool „De Bongerd" in Venray-Zuid komt in het geweer tegen de sluiting van de Clara- school. Zij gaan aktie voeren totdat een definitief besluit van de minister is ont vangen. John I (van Nisselroy) met zijn adju danten Wiel en Theo worden uitgeroe pen als de nieuwe heersers over 't Piël- hazelandin 1986. Stichting Veltum 750 luidt het feestjaar in om te herdenken dat 750 jaar geleden voor het eerst over het voormalig gehucht „Veltheym" werd geschreven. Het is deze maand precies een kwart eeuw geleden dat in Venray het Katho liek Vrouwengilde werd opgericht. FEBRUARI Migratiecijfers van Venray tonen een ongunstige ontwikkeling aan: de laatste jaren4is het aantal'ménsen dat n&'&r de gemeente'Venray is verhuisd, fors afge nomen en het aantal mensen dat uit Venray vertrekt is niet in dezelfde mate afgenomen. Door de provincie Limburg is aan de gemeente Venray een contingent van 268 woningen toegewezen om in 1986 te bouwen. Venray komt goed te zitten, want men komt boven het streefgetal van 225 woningen per jaar. Wethouder Henk Willems maakt be kend dat in het laatste kwartaal van dit jaar wordt gestart met de bouw van een nieuw kantoorgebouw van het Geweste lijk Arbeidsburo dat op het terrein tegenover de LTS aan de St. Jozefweg zal komen te liggen. Het kerkbestuur van Ysselsteyn heeft van het college van b. en w. toestem ming gekregen voor het bouwen van een urnenmuur op de begraafplaats achter de kerk. Daarmee komt de eerste urnen- muur in de gemeente Venray tot stand. MAART Schaakvereniging Venray viert het feit dat de vereniging op 27 februari 1946 werd opgericht en aldus 40 jaar jong is. Het Supply Centre van Rank Xerox heet voortaan European Logistics Cen tre. Minister van Aardenne opent dit hypermoderne distributiecentrum. Nadat de leden van de commissie voor onderwijs en cultuur niet uil een nieuwe naam voor het gebied „De Rose Vlek" konden komen, heeft het college van b. en w. de knoop doorgehakt en gekozen voor de naam „De Bleek" die thans definitief is. De in 1970 gestarte integratie van het huisvestingsbeleid tussen St. Anna en St. Servatius is volledig geworden met de overdracht van 5 nieuwe woonge bouwen aan het bestuur van de Stich ting Psychiatrisch Centrum Venray. Deze overdracht betekent tevens de af sluiting van het totale verbeteringsplan voor de huisvestiging van de psychiatrie in Venray. Bij de gemeenteraadsverkiezingen blijkt dat het CDA de grote verliezer is van 2 zetels,- dat de PvdA met 5 zetels in de raad komt (winst 3!); dat de VVD 1 zetel moet afstaan, terwijl fraktie Van de Vorle 1 zetel winst boekt en „samen werking Venray" op 2 zetels blijft staan. De heer Adrie de Kroon, neemt, na 38 jaar in de zuivel werkzaam te zijn ge weest, afscheid als direkteur van de Venrayse Zuivelfabriek. De commissie voor openbare werken, verkeer c.a. gaat akkoord met het voor stel van b. en w. voorlopig geen ver keerslichten te plaatsen op de kruising bij de Paterskerk, inclusief de daar uit mondende St. Antoniusstraat. Wel lijkt hei noodzakelijk op dit kruispunt enkele verbeteringen aan te brengen. Burgemeester Defesche opent de eerste Lentebeurs Expo in Venray: een konsumenten-gezinsbeurs in hiervoor speciaal gebouwde paviljoens aan de Henri Dunantstraat/Industrieterrein De Hulst. APRIL Toon Janssen, kabinetchef en hoofd van de hoofdafdeling Algemene Zaken, loco»gemeentesecretaris, doet politie zaken en bijzondere opdrachten, be stuurlijke aangelegenheden, de grote man van de Civiele Verdediging, Ram penbestrijding etc., heeft het besluit genomen na 45 jaar geheel vrijwillig vervroegd uit de gemeentedienst te treden. De parochie H. Oda in Ysselsteyn viert haar 50-jarig bestaan met tal van aktiviteiten. Buurtvereniging „De Eendracht" van de Overloonseweg viert haar 40-jarig bestaan. Wethouder Henk Willems maakt be kend dat „Prinsenhof" voltooid verle den tijd is: het zal nooit meer herbouwd worden. Op de plek in de Wilhelmina- straat zullen nu huizen gebouwd worden. Voor zes raadsleden is het deze maand de laatste keer dat zij de belan gen van hen, door wie zij destijds geko zen zijn, zullen behartigen; G. Schols, G. Janssen, H. Pingen, P. Kien huis, J. Hendriks en G. Mulders. Mevr. Jeanne Stevens-Heinen viert feest: ze is 40 jaar vroedvrouw, waarvan 38 jaar in Venray. Burgemeester Defesche heeft met een sympathieke toespraak, de scheidende Deken L. Theunissen de versierselen mogen opspelden behorende bij het Officierschap in de Orde van Oranje Nassau. Tevens biedt het kerkbestuur hem de sleutel aan van de door hem te openen expositieruimte met daarin diverse eeuwenoude kerkelijke kunst schatten. Wethouder Jo van Oers opent offi cieel de atletiekbaan op het sportpark „De Wieën". Drie inwoners van Venray worden op Koninginnedag verrast met de ereme daille in zilver van de Orde.van^Oranje 'Nassau: Théi BuddigèrAinoon Evers en Mw. Tilla Jansen. MEI Mevr, Hoppenreijs-de Loo maakt met een meerderheid van één stem een einde aan het wethouderschap van mevr. Poels-Peters, die dit vier jaar geleden met veel enthousiasme aan vaardde. Onenigheid in de fraktie van het CDA veroorzaakte een stemmenver- schuiving ten gunste van mevr. Hop- penreijs, die in feite niet door het CDA als kandidaat naar voren was gedra gen. Deken L. Theunissen opent officieel de glazen toegangsdeuren van de schat kamer van de Petrus Bandenkerk: een eigentijdse ruimte waarin de schatten van deze kerk zijn opgesteld en als be zienswaardigheid zo het beste tot hun recht komen. Venrays oudste en een van de eerste „klaar-overs" neemt afscheid; pater Wahlenkamp o.f.m. Hij wordt in de bloemetjes gezet door de gemeentepoli- De gemeentelijke voorlichter G. Schütte gaat na 16 jaar hoofd te zijn geweest van het Buro voorlichting en in spraak, gebruik maken van de VUT-re- geling. Burgemeester Defesche heeft, ge assisteerd door brandweercommandant J. Schillings, de plaquette voor de nieuwe brandweerkazerne onthuld en daarmee na 22 jaar een nieuw onderko men bezorgd. De Landelijke Ruitervereniging „St. Isidorus" Venray viert haar 40-jarig jubileum. Na een afwezigheid van twee jaar is het eerste elftal van SV Venray erin geslaagd terug te keren naar de hoofd klasse. Na een 0-1 overwinning op het Sevenumse Sparta is het kampioen schap een feit geworden. De ONA-veteranen uit Venray vieren hun 20-jarig bestaan. Na 35 jaar buschauffeur van de Zuid ooster te zijn geweest, maakt They Swemers zijn laatste rit vanuit Venlo over de Maasdorpen naar Venray. JUNI Voor de achtentwintigste keer gaat de avondvierdaagse van start. Met 631 deelnemers aan de start en 515 vermoeide, maar niet teleurgestelde wandelaars tijdig aan de finish, mogen de organisatoren van de derde Venrayse Kennedymars tevreden zijn. Met de opening van „Torro" door wethouder Henk Willems komt een einde aan de eerste fase van Venrays nieuwe winkelgebied „De Bleek". De volgende fase kan 1 november van start 1986 Pastoor Dr. Jan Peters herdenkt het feit dat hij 40 jaar geleden tot priester werd gewijd. De geplande renovatie van de School straat, tussen 15 augustus en 1 novem ber, kan niet verwezenlijkt worden. De eigenaars van de aan de Schoolstraat ge legen panden hebben (voorlopig) neen gezegd tegen de plannen van de gemeen te en daarmee schuiven die plannen op tot volgend jaar. Het is 40 jaar geleden, dat metaal- warenfabriek Inalfa BV de voortzetting werd van de in 1921 gestichte groothan del in ijzerwaren door de heer J. A. M. Burgman. Met de komst van Inalfa begon in feite de geslaagde industriali satie van Venray. Mevr. Hoppenreijs-de Loo verricht de officiële opening van de werkplaats voor mensen zonder werk van de Stichting RISC te Venray. JULI Door de coördinatiegroep Centrum- funktie Venray wordt aan burgemeester en wethouders een plan voorgelegd met betrekking tot de herindeling van het Schoutenstraatje. Dit is, volgens de coördinatiegroep, met de realisering van De Bleek bittere noodzaak. Bij het officieel afscheid van de heer Hendriks als direkteur van het Centraal Onderwijs Administratiekantoor in Venray is het hoogtepunt de uitreiking van de gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau aan de scheidende funktionaris. In Venray worden twee personen begiftigd met de pauselijke onderschei ding; Gerrit van Krey, hoofdverpleeg kundige van het Psychiatrisch Centrum Venray en Herman Graste, organist in de Vredeskerk. Beej Truus ien 't kafeeke is het feest: 25 jaar geleden startten Jan en Truus Hulsman met hun café dat een begrip in het Venrayse is geworden. AUGUSTUS Veldeke - Venray heeft wederom het initiatief genomen een H. Mis op te dragen in de Venrayse taal, die vooraf gegaan zal worden door de zegening van de „kruudwis". De circa 45 attrakties van de Venray se kermis lokken een ongekend groot publiek. Joep van 't Lunapark al veertig jaar tijdens de kermis in Venray werkzaam bij de fam. Reemer ont vangt hiervoor een koninklijke onder scheiding. De gezamenlijke kermisex ploitanten organiseren bovendien een groots vuurwerk, wat traditie mag gaan worden. Meer dan 25 jaar, nadat hij wegens het bereiken van zijn pensioengerechtig de leeftijd terugtrad als burgemeester van Venray, is Mr. A. Janssen op 91-ja- rige leeftijd overleden. SEPTEMBER Op 1 september is het 40 jaar geleden dat Guus Wilmsen zijn eerste schreden zette in de rijwielzaak van Poels in de Grotestraat, om het vak van fietsenma ker te leren. Hij ontvangt uit handen van burgemeester Defesche de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Atletiekvereniging Venray, zwemver eniging Spio en TWC Oostrum organi seren voor de tweede maal een kwart Triathlon. De Venrayse zwemvereniging maakt een begin met de viering van haar 25-ja- rig jubileum. Wethouder Van Oers opent 'n grote foto-manifestatie, welke bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Fotoclub Venray wordt gehouden. Veltum herdenkt met een vierdaags feestprogramma het 750-jarig bestaan. Zoals gebruikelijk wordt op de eerste zaterdag van september Taptoe Venray 1986 gehouden. Burgemeester Defesche onthult sa men met schutterij-koningin mevr. Krijnen, een nieuw beeldwerk in de Grotestraat, nabij de Passage, voorstel lende schutters die schieten op de schutsboom met vogel, paraderend met vliegend vaandel en slaande trom. Het aan de Gasstraat wonend echt paar K. de la Roy-Collaris, herdenkt de dag dat ze 50 jaar geleden elkaar het ja-woord gaven. 40 zuivere dienstjaren zijn voor post- besteller Sjaak Lucassen voldoende aanleiding om in de VUT te gaan. „Meer doen dan bouwen alleen". Door dit motto in praktijk te brengen is bouwbedrijf Verhoeven in 50 jaar uit kunnen groeien tot een onderneming van regionale betekenis. Op 7 februari j.l. was het 25 jaar geleden dat de afdeling Venray van de Vereniging „Het Zorgenkind" werd op gericht. Nu in september wordt dit feit officieel gevierd. De burgemeesters van Venray en Vierlingsbeek heropenen gezamenlijk „Het Pelgrimshuis" in Smakt. De heer J. Colsen wordt benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau bij zijn afscheid van de architektenwe- reld. OKTOBER Venray passeert de revue op een grootse wijze: vele amateurs hebben het 20-jarig jubileum van Cultureel Cen trum „De Beejekurf" op 'n waardige wijze tot uiting gebracht. Twintig oud-strijders zijn Venray_op uïftiödigihè van Het gèmeehtébcstuür'én de (film) Werkgroep Bevrijding Över- loon-Venray. 15 oktober gaat officieel de benoe ming in van de eerwaarde heer C. J. R. Buschman tot pastoor-deken van Ven ray en daarmee wordt C. J. R. Busch man de opvolger van oud-deken L. Theunissen. Bewoners van de Irenestraat zijn de stankoverlast in hun straat meer dan moe en doen hun beklag bij b. en w. De gemeente onderzoekt de problemen grondig en de klachten worden minder. De Stichting Kinderboerderij krijgt van wethouder Van Oers te horen dat hun plannen in de diepvries moeten om dat er geen financiële ruimte voor de realisering ervan is. Zuster Ursule doet voor de laatste maal de schooldeur aan de Eindstraat op slot. Daarmee komt een einde aan de ruim 30-jarige opleiding van kleuters in deze voormalige huishoudschool. Het kleuteronderwijs is nu opgenomen in het basisonderwijs en daarom moet men ook gaan verhuizen naar de Dr. Poels- school aan de Langeweg. Inalfa ontvangt van Volvo Zweden een order voor de levering van ruim 100.000 tilt-schuifdaken per jaar voor de opvolger van de huidige 200-serie. Deze opdracht vertegenwoordigt 40 mil joen gulden per jaar. Tijdens de begrotingsbeschouwingen komen de voorstellen aan de orde be treffende de jaarlijkse aanpassing van de gemeenietarieven: vrijwel alle diens ten van de gemeente worden met 1% verhoogd, het gebruik van sportaccom modaties 5%, de afvalstoffenheffing 6,9% en de onroerengoedbelasting met 3%. De plannen voor de herindeling van het Schouwburgplein kunnen geen gra tie vinden bij de raad: zij zeggen voorlopig neen tegen eventuele herin richtingsplannen. De Torro-direktie biedt het oude Torro-pand inclusief parkeerruimte aan de gemeente aan voor 'n „zacht" prijs je. Dit zou een prachtige oplossing zijn voor de huisvesting van 'n mediatheek en bibliotheek. Toch blijkt tijdens de begrotingsbeschouwingen het meren deel van de frakties zich zorgen te maken over het financieel plaatje voor 1987 127.000,—) ondanks hun in stemming met het idee. NOVEMBER Een gezelschap van 56 engelsen arri veert in Venray in het kader van de door het Veteranen Legioen Nederland afd. Venray georganiseerde „Pelgrimage to Venray". Zij worden officieel ontvan gen door burgemeester Defesche op het gemeentehuis en er zal een herdenkings bijeenkomst worden gehouden op het Britse oorlogskerkhof. De kleindierenfokkers Venray e.o. houdt voor het eerst een tentoonstel ling, waarvan wethouder Van Oers de openinsceremonie verricht. Voor het eerst en misschien voor het laatst moet Rank Xerox Venray uitwij ken naar De Maaspoort te Venlo voor de huldiging van maar liefst 410 jubila- De Piëlhaas opent 't vastelaovessei- zoen '86-'87 met „Hazepaeper" en her- onthult het Karei Wijnen-monument dat een vaste plaats krijgt tegen de zijgevel van de schouwburg aan de zijde van de Merseloseweg. In het kader van de bezuigingen op de openbare straatverlichting zijn er nu 802 lichtmasten gedoofd. Hiervan zijn er inmiddels 262 elder in de gemeente herplaatst. Hiermee is in totaal een be sparing bereikt van 70.000,per jaar. De intocht van Sint Nicolaas in Ven ray draagt dit jaar een bijzonder karak ter omdat de oud-Venrayer Piet Muis voor de veertigste keer de man achter Sinterklaas is en daarvoor wordt hij in de burgerzaal van het gemeentehuis ge huldigd. Bij gelegenheid van de viering van Volkstrauertag worden op het Duits sol- datenkerkhof in Ysselsteyn de gevalle nen herdacht. Na afloop hiervan ont vangt burgemeester Defesche uit han den van de Duitse ambassadeur in Nederland, de heer Otto von der Gablentz, het door de president van de Duitse Bondsrepubliek verleende Bun- desverdienstkreux le klasse. Ing. Chrit Leurs. direkteur van Blitta BV Metalen Gevelconstructies, grijpt het bereiken van zijn 61-jarige leeftijd aan om vervroegd uit te treden. Hij wordt opgevolgd door de vorig jaar be noemde Ing. G. J. Vinke. Tijdens de jaarlijkse Cecilia-avond van het Venray Mannenkoor ontvangt Jan Oudenhoven de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor zijn 40-jarig lidmaatschap van deze vereniging. DECEMBER i i I mn Wethouders Claessens en Willems ontvouwen tijdens de begrotingsbehan deling het nieuwe plan voor de Venrayse pleinen. De gemeenteraad kan echter aan de hand van dit plan nog geen goed keuring geven aan een verdere uitvoe ring en uitwerking hiervan, omdat het merendeel vindt dat deze plannen nog zo vaag zijn. Koninklijk goud voor de hoofdredak- teur van Peel en Maas; Dick van den Munckhof, als onverwachte opvolger van de in 1976 overleden Wim van den Munckhof en het aktief zijn op andere terreinen. Houbensteyn Holding BV in Yssel steyn viert zijn zilveren bestaan en tij dens de feestviering wordt de nieuwe loot aan de zilveren Houbensteynstam aangekondigd, n.l. de start van een eigen slachterij „PorkhoF': vlees van de boerenhof. De kleinste basisschool in Noord- Limburg, de Regina Pascisschool in Vredepeel, wordt feestelijk heropend door wethouder J. van Oers. Wethouder Willems informeert de raad in een uitgebreide toespraak over de onvrede onder de ambtenaren ofwel het gemeentepersoneel. Hierbij spelen de funktiewaardering alsook de bezui nigingen een rol. Tot 1990 zullen echter geen gedwongen ontslagen vallen. Bo vendien zal er een grondig onzerzoek plaatsvinden waar 100.000,— voor vrijgemaakt wordt om zo de perikelen in het gemeentehuis boven water te krijgen. Toon Broeksteeg viert zijn 40-jarig dienstjubileum bij de Unilever Vlees- Groep en ontvangt hiervoor de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Op min of meer feestelijke wijze is gestart met de tweede fase van het centrumplan De Bleek. Burgemeester H. Defesche, wethouder H. Willems en oud-wethouder G. Schols hebben met vereende krachten de eerste spaden in de grond gezet. De wethouders mevr. M. Hoppen reijs-de Loo en J. van Oers en hel raads lid J. Poels zullen niet worden geroyeerd als lid van het CDA. Het ro yement was aangevraagd naar aanlei ding van de gang van zaken bij de wet houdersverkiezingen in het voorjaar. De zaak kan niet worden teruggedraaid ondanks het feit dat het drietal bij de wethoudersverkiezing onjuist heeft ge handeld. De „echte" kerststal op de schouw burgplein trekt vele bezoekers. En de allerlaatste Venrayse konink lijke onderscheiding van het oude jaar werd toegekend aan Rinus Engelen die na ruim 40 jaar Inalfa ging verlaten. De zilveren ere-medaille van Oranje Nassau werd hem door burgemeester Defesche opgespeld.

Peel en Maas | 1987 | | pagina 10