PEEL EN MAAS Venrayse en Oostrumse revues trokken direct na de oorlog stampvolle zalen Uniek Robijnen huwelijksfeest in Merselo „DE ZWAAN" CAESAR jonge mannen mode Venray DE COMFORTABELE COATS ONTDEKT U BIJ VAN OORSCHOT Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 IETS TE VIEREN? KEGELBANEN en PUB De Gouden Leeuw 14 - Venray Tel 04780 10019 b.g.g. 86064 Uw gastvrouw en gastheer Hannie en Wim Salters Woensdagmorgen heeft Zuster Ursu- le voor de laatste maal de schooldeur aan de Eindstraat op slot gedaan. Daar mee kwam een einde aan een ruim 30- jarige opleiding van kleuters in deze voormalige huishoudschool. Het kleuteronderwijs is nu opgeno men in het basisonderwijs en daarom moest men ook gaan verhuizen naar de Dr. Poelsschool aan de Langeweg. De kleuters zelf hadden aan hun vertrek al een feestelijk tintje gegeven en dat werd nog eens onderstreept door de leerlingen van de Dr. Poelsschool die hun nieuwe schoolgenootjes kwamen afhalen. Met 'n huifkar werden de kleintjes onder grote hilariteit vervoerd. De Dr. Poelsschool was, om de kleu ters te kunnen ontvangen, in 'n nieuw jasje gestoken. Ze zullen het er best naar hun zin hebben. Hotel cafe restaurant Wildmenu: Een lauwwarme salade van hazerugfilet Kwartelsoep met oesterzwam Wildzwijnrug met een saus van rozijnen Baba au rum Voor informatie of reservering Tel86969 William en Anja Brekelmans WINTERPREMIE voor binnen- schilderwerk Tel. 81358 Voor 'n stijlvolle trouwcombinatie kunt U nu ook op Dinsdagochtend terecht bij: Voortaan dinsdag geopend van 3.30 tot 12.30 uur The Old Calahan (iHfo.'} DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 Nr 43 HONDERDENZEVENDE JAARGANG vers van de teksten van „Venray pas seert de revue" gezien hun leeftijd geen weet hebben gehad van de inhoud van de oude revues. In ,,'t Kan nie mis" van 1945 werd een glaasje gedronken in het café bij Marie van den Buus (tegenwoordig „De Oude Barrier") waarbij Dolf in zijn schilderij werd toegesproken. Op een gegeven ogenblik ontvluchtte hij zijn omlijsting, tot grote verbazing van de toeschouwers. In „Venray passeert de reveu" werd hetzelfde effect bereikt bij de schilderij en-tentoonstelling in de schouwburg (Veltum- en Keltenscene). De ballon en de ballonzuil zijn ook al geen trouvailles van 1986. omdat „Lek me de zök" in 1946 hetzelfde onder werp had.Eenzelfde toevalligheid mag worden toegeschreven aan de scene met het beeld van Dr. H. Poels. In de revue „Kiek toch is an" werd deze grote Venrayer (toen pas overleden) in een „In Memoriam Dr. H. Poels" ten tonele gevoerd. Omdat „Venray passeert de revue" anno 1986 de verleden én de tegenwoordige tijd naast en tegenover elkaar heeft geplaatst, hebben wij hetzelfde gedaan met de succesvolle revue's van vroeger en nu, in de wetenschap dat alles moet worden gezien in het licht van de tijd waarin ze zijn opgevoerd. WEER INBRAAK IN ELECTROZAAK Mogelijk gebruik makende van de herfststorm, waardoor de aandacht werd afgeleid, is met succes een inbraak gepleegd in de electrozaak van de firma G. aan de Hoofdstraat te Oirlo. Door forcering van de achterdeur werd toegang verkregen tot de winkel. Ont vreemd werden 6 video's, 4 geluids boxen en 1 radio. De totale waarde van de buit bedraagt meer dan 15.000,—. GEWONDEN BIJ VECHTPARTIJ Bij het verlaten van een Venrayse bar, in de vroege ochtenduren van zondag, werd door een inwoner van Blitters- wijck een opmerking gemaakt tegen een 24-jarige Venrayer. Deze beantwoordde die opmerking door hem een klap in het gezicht te geven en tegen diens arm te trappen. Een Blitterswijckse vriend van het slachtoffer wilde te hulp komen, doch werd door een andere Venrayer flink toegetakeld. Beide slachtoffers werden naar het ziekenhuis vervoerd en hebben daar eerste hulp verkregen. De politie hield later de twee Venrayse verdachten aan. Na verhoor en aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt, werden zij huiswaarts gezonden. AUTOIN BRAND Op de kruising Mgr. Henssenstraat- Witte Vennenweg was een autobestuur der genoodzaakt te stoppen vanwege een enorme rookontwikkeling uit de motorkap. De brandweer behoefde niet in aktie te komen, want het begin van brand was reeds geblust. Oververhitting was de oorzaak. PUTDEKSEL VERDWENEN Voordat er ongelukken konden ge beuren was een gat, vóór de hoofdin gang van een flat aan de Veltumse Kieffen al provisorisch gedicht. Dat gat was ontstaan doordat vandalen een put deksel hadden verwijderd. Een bewoner liep in de duisternis pardoes in het gat, maar liep gelukkig geen letsel op. HOUTEN SPEELHUISJE IN BRAND Deskundigen nemen aan, dat opzette lijk brand is gesticht in een houten speelhuisje dat op de speelplaats van de St. Petrus Bandenschool staat. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, moet dit huisje voor de jeugd als verloren worden beschouwd. De recente zes succesvolle uitvoerin gen van „Venray passeert de revue", hebben bij de oudere inwoners van Venray èn Oostrum herinneringen op geroepen aan de zeven na-oorlogse revues. Hiervan werden er vijf in Venray uitgevoerd door de toenmalige toneel vereniging „Hioob" en twee door de Oostrumse toneelvereniging „De Vlas bloem", welke dit jaar veertig jaar bestaat. Wij willen de Venrayse - de oude en de nieuwe - en de Oostrumse uitvoerin gen nog eenmaal de revue laten passeren, maar ze dan wel bekijken in het licht van hun eigen tijd. Op 2, 3, 4 en 8 december 1945 werd de eerste Venrayse (oorlogs)ruvue ge bracht in de feestzaal van Huize Serva- tius onder de titel: ,,'t Kan nie mis", door de toneelvereniging „Hioob", ontstaan uit de gemengde zangvereni ging „Polyhymnia". De naam „Hioob" is afkomstig van het gelijknamige toneelstuk van Jacq. Schreurs, die bij gelegenheid van het priesterjubileum onder regie van pater Briels kort na de oorlog werd opgevoerd op de puinhopen van het klooster „Jerusalem"). (Hioob de mensch Job). De revue ,,'t Kan nie mis" werd ge schreven door Piet Vermeltfoort, die ook de regie voor zijn rekening nam. De decors werden verzorgd door Toon Kateman. In totaal werkten 50 dames en heren aan deze revue mee, terwijl het muziekgezelschap „Euterpe" en de plaatselijke turnvereniging hun mede werking verleenden. Als speciale opdracht kreeg deze revue mee: „Moge deze uitvoeringen mede dienstig zijn om de eenheid en den goeden geest onderVenrayschburgers te verstevigen, de saamhorigheid van alle bestaande vereenigingen te bevorderen en het culturele leven van Venray op een behoorlijk peil te brengen." De Tweede Groote Venraysche Re vue, weer met 50 medewerkenden, met tekst en regie van P. Vermeltfoort en decors van Toon Kateman, behandelde de geschiedenis van de Vredepeel en „de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar". Deze revue onder de naam „Lek me de Zök" trok in december 1946 maar liefst zesmaal een volle zaal. In 1947 werd de derde grote Venrayse revue (nu in de nieuwe spelling!) onder de naam „Dat dénk teminste" opge voerd en weer door Hioob. Euterpe en de turnvereniging „St. Christoffel". Volgens het programmaboekje wilde deze revue „in deze tijd van gezagson dermijning een beeld geven hoe klein degenen zijn, die het altijd beter willen weten". Zij voerde de belangstellenden naar Indië, want geheel Venray leefde mee met de jongens overzee. Diverse liedjes waren van de hand van G. Janssen. Een jaar later kwam de vierde Venrayse revue onder de naam „Kiek toch es aan" met als ondertitel „Lente, zomer, herfst en winter constateren dat Rooy z'n beste tijd heeft gehad en wensen ons dorp vitaliteit....". Math. Arts schreef de melodieën voor deze revue. „Naag Nel" was de titel van de vijfde en tevens laatste van de na-oorlogse Venrayse revues. Tekst en regie: Piet Vermeltfoort; melodieën Math. Arts, decors Toon Kateman en muziek „De Peelzwervers". EENVOUDIGE MIDDELEN Oudere Venrayers, die met de vroegere revues hebben meegespeeld en nu de nieuwe „Venray passeert de revue" hebben gezien, kunnen mee praten over dc grote verschillen tussen vroeger en nu. Zo weet de heer Kateman, de decor bouwer en -schilder van toen nog maar al te goed, hoe voor de eerste revue in 1945 met stukjes en beetjes het achterdoek van 4 bij 8 meter aan elkaar moest worden genaaid. De feestzaal van Huize Servatius beschikte slechts over drie gordijnroeden met beddelakens, waarop het decor werd geschilderd. Als „toneelknechten" fungeerden Br. Teri- nus en Br. Berachus. Er moest veel worden gedaan met losse decorstukken om de entourage te kunnen uitbeelden. De belichting be stond slechts uit wat voetlicht terwijl er geen microfoons waren. Ondanks het feit,, dat de revues van destijds meer toneel dan show waren, trokken de uitvoeringen telkens stamp volle zalen. Eigenlijk geen wonder. De oorlog was maar net voorbij, er was vijf jaar lang op cultureel gebied weinig (zeg maar niets) te beleven geweest en men was nog niet verwend door beroeps toneel, radio en televisie. Men had f **è- De nieuwe coats in lelie kleuren zijn flatteus en comfortabel, omdat ze gemaakt zijn van mooie, streeizachte stof fen. Ontdek 't maar en kom de fijne coats nu bekijken. U slaagt immers vast bij de zaak met 't persoonlijke untie. VAN OORSCHOT MG Dr 'n Persoonlijke Zaak Grotestraat 73. Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. De leiding van de revues was in handen van de heer Jan Janssen, die met zijn gevleugelde woorden „Zó ge beurt het" de touwtjes strak in handen had. Piet Vermeltfoort heeft zich onsterfe lijk gemaakt met zijn teksten, waarvan insiders wisten, dat hij ze schreef op de w.c. van het gemeentehuis. BLIJVERTJES Woensdag vieren in Merselo twee robijnen bruidsparen feest, die dubbele familie van elkaar zijn, namelijk twee zusters en twee broers. Op die dag is het precies 40 jaar geleden dat JOHAN JANSSEN (70) het jawoord gaf en MARIA MUYSERS (69) en NARD JANSSEN (65) aan TINA MUYSERS (66). Voor zo'n feest ruimen wij in ons blad graag wat plaats in. Niet alleen omdat het vrij uniek is dat twee zusters op dezelfde dag in het huwelijk treden mei twee broers, maar ook omdat de families Janssen en Muysers door nog twee huwelijken familaire banden smeedden. Wij plaatsen daarom een foto van dat achttal broers en zusters omdat het ons ook even duizelde. Johan Janssen (70) is getrouwd met Marie Muysers; Leonora Muysers met Pierre Janssen (73); Nard Janssen (65) met Tina Muysers (66) en Grada Janssen (62) met Jo Muysers (62). In 't begin van de oorlog kwam moeder Janssen, die weduwe was, met 12 kinderen vanuit Liessel op de boerde rij van slager Goumans op Daland. Van daaruit kreeg de jeugd kontakt met de kinderen Muysers, die op de Muysers- plats op Kleindorp woonden. Die vriendschap groeide in de loop der jaren. Toen er trouwplannen kwamen besloot men er een dubbel feest van te maken. Johan nam het bedrijf van zijn schoonouders over en boerde daar met Marie bijna 40 jaar. Ze brachten 5 kin deren groot. Toen namen ze hun intrek in een bejaardenwoning aan het Dor per veld. Nard en Tina vestigden zich op de ontginningsgrond in de Testrik en daar hebben ze, vooral in den beginne, onder moeilijke omstandigheden geboerd. Om gezondheidsredenen kwam daar een einde aan. Naast hun boerderij werd een woning gebouwd van waaruit ze nu het reilen en zeilen van hun bedrijf toch kunnen volgen. Zij hadden geen kinderen, maar het was een troost dat ze een nichtje hebben mogen opvoeden als ware het hun eigen kind. Van een cadeau wilden beide paren niets weten, maar daar heeft de familie echter wat op gevonden: geen cadeau's of bloemen, maar wel een bijdrage voor een vliegreis naar Maria's genadeoord in Lourdes. Merselo kennende, zullen er komende woensdag, tijdens de receptie van 18.30 tot 20.00 uur, velen zijn die deze dubbele robijnen bruidsparen geluk komen wensen. En dat de Volksdans club hen niet zal vergeten staat reeds vast, want als een van hun trouwste leden feest viert dan is de club present. Op 2, 3 en 4 februari 1947 werd de tweede Oostrumse Revue onder de titel „Kiek ze Kieke", eveneens met over weldigend succes, opgevoerd in het Boerenbondsgebouw aan de Ooster Thienweg, dat daarvoor als noodkerk had dienst gedaan. Het is in Oostrum bij twee revues gebleven omdat „De Vlasbloem" verder koos voor het op voeren van toneelstukken. Desondanks zijn ook in Oostrum de liedjes van „de revues van Sjang Hoex" blijven voort leven. Bij de heropening van het parochiehuis enkele jaren geleden, werden nog verschillende van die „ever greens" uit volle borst meegezongen. De revue „Rats d'r Nève" heeft zelfs haar naam gegeven aan een Venrayse(!) joekskapel TOEN EN NU Natuurlijk is het oneerlijk de revue anno 1986 te vergelijken met die van 1945/1949. Alle hebben gemeen, dat zij volle zalen hebben getrokken; de oude revues omdat er in die tijd weinig of niets anders was, de nieuwe in concur rentie met televisie en beroepstoneel. Wat dat laatste betreft is „Venray pas seert de revue" er toch maar in geslaagd enkele duizenden in drie weekends weg te trekken van de buis Bovendien hebben alle revues met elkaar gemeen, dat zij op de planken werden gezet door amateurs. Al moet direct hieraan worden toegevoegd, dat de huidige „revuesterren" volledig hebben kunnen profiteren van de moderne technieken van de schouw burg: Licht, geluid, toneelaccommoda tie en niet te vergeten van de rijke erva ring van het schouwburgpersoneel. En toch.... bij het bekijken van de programmaboekjes van de oude revues zijn er toevallige overeenkomsten te ontdekken. Toevallig, omdat de schrij- slechts materiaal genoeg om over te zingen, in een oud boerenpak of zelfge maakte kostuums. en 25 februari 1946 met zeer groot succes gebracht in de recreatiezaal van Pascalis door de pas opgerichte toneel vereniging „De Vlasbloem". In 1918 werd de harmonie „Sub Ma tris Tutela" opgericht en een jaar later werd de eerste concert- en toneelavond verzorgd. Dat werd het begin van een jaarlijkse toneelavond, welke slechts in de oorlogsjaren 1941-1945 werd onder broken. In 1945, toen onder presidentschap van de heer Renier Lemmens de har monie herleefde, gaf de harmonie toe stemming, dat'ook andere tonelisten aan de jaarlijkse "uitvoeringen mochten meedoen. Dit leidde tot de oprichting nu veertig jaar geleden van de toneel vereniging „De Vlasbloem". De ge beurtenissen tussen 1940 tot en met 1945 waren de onderwerpen voor "-de eerste revue „Rats d'r Nève", waaraan de heer Sjang Hoex onverbrekelijk zijn naam als tekstschrijver heeft verbon den. Het succes van deze revue was zo groot, dat op 28 en 29 april 1946 de revue nogmaals werd opgevoerd in de feestzaal van Huize Servatius. scneie Maan en riora f loeris flinks) m 'l heilige der heilige van Luilekkerland, in de 3e grote Venrayse Revue ..Dat dénk teminste" uit 1947. Opvallend is, dat van verschillende oude Venrayse revues titels en liedjes blijvertjes zijn geworden. Tijdens recen te Prinseproklamaties en Circus Mök- uitvoeringen heeft, met name Engelbert Oudenhoven, diverse oude revueliedjes aan de vergetelheid onttrokken zoals „Snotjungske", „Het Laantje van den Deken" en „Zie de al oit op den Dril gewist". En wie herinnert zich niet Toon Sanders met zijn buikorgeltje wanneer hij het lied van St. Joseph van de Smakt zong? Het carnavalsliedjes „Lék, lék, lèk meej toch de zök" heeft ongetwijfeld zijn oorsprong gevonden in de titel van de tweede Groote Venraysche Revue. Er waren (en zijn) zelfs nog oudere Venrayers, die hun revuenamen van destijds als bijnaam hebben behouden. Zoals in „Venray passeert de revue" de Oirlose Grad en Petran de rode draad, die de verschillende scènes aan elkaar knoopte, verzorgden, waren dat in de vijf na-oorlogse revues het duo Scheie Maan (Sjaak Janssen) en Flora Floerts (Joke Oudenhoven). En nog steeds draagt de sigarenwinkel aan de Patersstraat van Mevr. Janssen-van Beuningen de naam „Scheie Maan" met ere. Vroegere namen als Polichinel (de kapitein uit de eerste revue), Jan Toep, Willemke, Harieke en de legen darische Dolf met zijn broer Karei de schouwvèger, leven bij de oudere Ven rayers nog steeds voort, dankzij de revues. OOSTRUMSE REVUES Toen in Venray, in december 1945, de eerste revue werd opgevoerd, was men in Oostrum al bezig met de voorberei dingen voor de eerste Oostrumse Revue „Rats der Nève". Deze werd op 23,24 t:

Peel en Maas | 1986 | | pagina 9