Warm welkom voor nabestaanden Britse gesneuvelde militairen De Herenk Volgende week in de Loopkantstraat in Uden. Installatie pastoor-deken C. Buschman O O Opnieuw lichte daling van de werkloosheid Handwerk- tentoonstelling MSSNGEBURE4U HILHORSiTi Concertreis naar Fulda door Kon. Harmonie Euterpe Pomp- genoëtschap wakker geschud PEEL EN MAAS Storm over Venray In memoriam DONDERDAG 23 OKTOBER 1986 Nr. 43 HONDERDENZEVENDE JAARGANG 33 PEEL EN MAAS S3 UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WFFICRI AO VOOR VENRAY EN OMGEVING ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 fUIVHbMI# f blinn I W «l'l'SJ PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 17,50 Bijna 1000 werkloze mannen minder, in de maand september, in onze gehele provincie. Een mooi resultaat; ondanks het feit dat 't vorig jaar in de maand september er ruim 1300 minder werk lozen te noteren vielen dan 'n maand eerder. Venray en noordelijk Noord-Lim burg profiteerden ook van de daling vn de werkloosheid. In Venray 12 werkloze mannen minder; in Gennep 45. Het vorig jaar was die daling veel groter, na melijk 75 in Venray en maar liefst 134 minder in Gennep. Duidelijk is in ieder geval dat de werkloosheid in RESTAURANT In de Keulsche Pol Fondue-. Gourmet- en specialiteiten restaurant Voor informatie of reservering TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N vergelijk met vorig jaren blijft dalen, maar desondanks te hoog is. In onze provincie zijn de verschillen in werkloosheid erg groot. De situatie is het gunstigst in het rayon Helden, met een werkloosheidspercentage van 6.9%. In de rayons Venray (9.2%) en Gennep (9.8%), blijft de werkloosheid nog be neden de 10%, maar in alle andere ra yons komt de werkloosheid hier ver tot zeer ver boven uit. Topper" is het rayon Kerkrade met 18.2%. Het aantal schoolverlaters dat nog werkzoekende is, blijft dalen. Er staan er in onze provincie nu bijna 1000 min der genoteerd, dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Ook de totale jeugdwerkloosheid blijft zich gunstig ontwikkelen. Hun aandeel in de totale werkloosheid be draagt nu 1% minder dan 'n maand geleden en is nu 21.5%. Dat wil dus zeg gen dat van elke 100 mannelijke werk lozen er minstens 21 jonger zijn dan 23 jaar. Dét is deprimerend! De daling van het aantal vrouwelijke werklozen is als steeds uiterst miniem. Het arbeidsburo Venray noteerde in september 1032 werkzoekende vrou wen; dat is 9 minder dan in augustus. Bij het arbeidsburo Gennep waren die cijfers 535, wat een daling betekende van 12. Betere resultaten zijn er nauwelijks te verwachten. De elfde handwerktentoonstelling van de Handwerkgroep Bejaarden te Leunen wordt zondagmiddag, 26 okto ber, in het Gemeenschapshuis gehou den. Er zijn weer vele werkstukken te bezichtigen, alles zelf gemaakt: gebor duurd, gebreid, gehaakt, geknutseld. Tijdens de tentoonstelling is er een verloting met een werkelijk mooi tafelkleed als hoofdprijs. De werkstukken zijn tegen billijke prijs te koop, zodat de groep weer een jaar vooruit kan. Vanaf 2 uur is het Gemeenschapshuis open, met gratis toegang. I HYPOTHEKEN j pél VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 6.65% - 10 jaar vast 7,05% - 15 jaar vast VENRNTS REIS EN kemp^eg 2c 580! vs venray telefoon 04780-10033 De door het Veteranen Legioen Ne derland afd. Venray georganiseerde aktie „Pelgrimage to Venray", waarbij nabestaanden van Britse militairen, die begraven liggen op het oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat worden uitgeno digd om [veelal] voor het eerst naar Venray te komen heeft een zeer grote weerklank gekregen in Venray en omge ving. Dat bleek vorige week donderdag overduidelijk tijdens een bijeenkomst van de organisatoren met de gastgezin nen, waarbij de plannen en het pro gramma werden doorgenomen. Op 6 november arriveren de meer dan vijftig Britse gasten om zeven uur 's avonds in Vlissingen. Tussen 22.00 en 23.00 uur komen de bussen met het gezelschap in Venray aan, waar men hartelijk wordt ontvangen in de kantine van Inalfa. Na het versterken van de in wendige mens, gaan de Britse gasten met de gastheren en -dames naar huis. Vrijdagmorgen worden de oorlogs weduwen en andere nabestaanden offi cieel op het gemeentehuis door burge meester Defesche ontvangen. Middels film of dia's zullen de gasten een beeld krijgen van de zware tol, welke Venray aan de bevrijding heeft moeten betalen. 's Middags gaan de nabestaanden individueel naar het Britse oorlogskerk hof om daar in alle stilte en zonder publiek even te vertoeven bij het graf van hun dierbaren. HERDENKINGSDIENST Zaterdag is een vrije dag en op zon dagmorgen 9 november om 11 uur wordt op het Britse Oorlogskerkhof een herdenkingsdienst gehouden, volgens Britse traditie, in aanwezigheid van burgemeester Defesche, aalmoezenier 't Hoen, een erewacht van NATRES Lim burg en het Veteranen Legioen uit Gen nep, Ospel, Venlo en Venray, het dameskoor Venrode en de Kon. Har monie Euterpe". Verder zullen aanwezig zijn een grote afvaardiging van het British Legion en de Britse militaire attaché. Er zullen kransen en bloemstukken bij het kruis worden gelegd en school kinderen zullen 800 bloemstukken op de graven leggen. Na afloop gaat men gezamenlijk koffiedrinken in de kantine van de 40- jarige Inalfa, die veel heeft gedaan aan deze pelgrimage. Daarna krijgen de Britse gasten met hun gastgezinnen een koffiemaaltijd aangeboden door de drie Horecabedrijven Buitenlust, De Wieën- hof en De Zwaan. Op maandagmorgen neemt het Vete ranen Legioen de gasten mee uit voor een rondrit. Het Ministerie van Defen sie biedt het gezelschap onderweg een Brabantse koffietafel aan. 's Middags wordt een bezoek ge bracht aan het Beiaardmuseum en het Natuurmuseum in Asten. Dinsdagmorgen vertrekt om 12 uur de veerboot vanuit Vlissingen om de Britse gasten, ongetwijfeld boordevol indrukken, weer naar huis te brengen. VOORVECHTSTER In Engeland hebben de Venrayse or ganisatoren van deze pelgrimstocht naar graven in Venray, onnoemelijk veel hulp gekregen van mevr. Iris Stran ge, de presidente van de Weduwenorga- nisatie in Engeland. Zij zal de groep als gids begeleiden. Helaas zijn intussen zes personen, waaronder vijf oorlogsweduwen, zo ziek geworden, dat de reis voor hen niet verantwoord wordt geacht. Mevr. Strange zal namens hen bloemen leggen op de graven van hun hier gesneuvelde Voor party of feest!! prefereer ik gezelligheid het meest. Dans- en Partycentrum Jeanne Paul Janssen Raadhuisstraat 6 Tel. 10500 Makelaars- en Taxatatiekantoor WONINGEN TE KOOP GEVRAAGD "SEES" Holland groep voo, ai VAKANTIE EN ZAKENREIZEN Tijdens een pontificale eucharistievie ring is j.l. zondag de eerwaarde heer C. Buschman (59) geïnstalleerd tot pastoor van de St. Petrus Bandenparochie en als deken van het dekenaat Venray. Dat ge schiedde door mgr. A. Castermans, hulp-bisschop van Roermond. Voor de plechtige installatie was de nieuwe pastoor-deken aan de pastorie aan de Eindstraat afgehaald door Venrays Koninklijke Harmonie „Euter pe". Bij de ingang van de kerk werd hem de sleutel van de kerk overhandigd door kerkmeester Joos Verbeek. De pontificale eucharistieviering, op gedragen door de hulp-bisschop in con celebratie met 5 priesters, werd muzi- kaal verzorgd door het dames- en heren kerkkoor. Burgemeester Defesche. zei in een toespraak, na de eucharistieviering, de nieuwe pastoor-deken welkom te mogen heten namens de bewoners. De taak die hier voor deken Buschman is weggelegd noemde hij een niet geringe, maar wel een voldoening gevende. De mensen hebben immers behoefte aan een kerk die midden in het dagelijkse leven staal. In zijn dankwoord sprak de nieuwe pastoor-deken met enige weemoed over zijn vorige „standplaats" Heerlen-Wel- ten. Maar met veel vertrouwen had hij deze benoeming aanvaard. Samen met de wereldlijke overheid wil hij streven naar gelukkige mensen die hier graag wonen. Veel parochianen hebben na de plech tigheid gebruik gemaakt van de gelegen heid om met de nieuwe pastoor-deken kennis te maken. Op vrijdag 24 oktober a.s. zal de Kon. Harmonie „Euterpe" met haar aanhang een concertreis maken naar de barokstad Fulda aan de Oostduitse grens. Deze concertreis is een uitvloeisel van de vriendschapsbanden, welke „Euter pe" al vier jaar onderhoudt met de „Musiekverein Dipperz-Rhön", in de onmiddellijke nabijheid van Fulda. Het is voor de tweede maal, dat „Euterpe" naar deze diep in West- Duitsland gelegen plaats gaat. De af spraak hiervoor is gemaakt tijdens de viering van het 125-jarig bestaan van „Euterpe" in 1985 toen het voltallige Dipperz zijn felicitaties kwam aanbie den. De Venrayse gasten worden in Dipperz ondergebracht bij gastgezin nen. Op zaterdagmorgen worden zij ont vangen door het gemeentebestuur en 's avonds wordt door „Euterpe" een concert gegeven in het prachtige histo rische Stedelijk Slot van Fulda, samen met het Polizei Chor van Fulda en de Musikverein Dipperz. Op zondag zal Euterpe de hoogmis in de historische Dbm van Fulda muzikaal opluisteren met vijf concert werken. Onder het motto: „Wij zullen in Ven ray eens het een en ander aanzwenge len", heeft het Venrayse Pompgenoeët- schap een paar jaar geleden behoorlijk aan de weg getimmerd met als resultaat de terugkeer van de oude dorpspomp op het pleintje voor het V.V.V.-kantoor aan de Grote Markt. Verder dachten de excellente heren nog aan het aanzwengelen van de her inrichting van de Grote Markt. Maar omdat de renovatie daarvan nog lang niet aan de orde is, verdwenen deze plannen in de ijskast. En zo staat de pomp daar als het enige tastbare resul taat van veel willen doenDe gemeente mag er zich verder om bekom meren. Aan het sluimerende leven van het roemruchte Pompgenoeëtschap van weleer, kwam deze dagen een abrupt einde. Men werd plotseling heel erg wakker geschud door een officiële brief van „hoogachtend, burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen ondertekend door het Hoofd gemeente werken". Het bestuur van het Pompgenoeët schap las tot zijn grote schrik, dat „op grond van art. 2 op de Wet Openbaar heid van Bestuur (het uit eigen beweging -informatie verstrekken door de over- uw weekblad Dat de storm van maandagavond over het Peelland en Venray raasde, hebben velen ondervonden, met name door het uitvallen van de openbare ver lichting en het uitvallen van de centrale antenne waarvoor bijvoorbeeld abon nees van de kabel TV in Veltum zonder beeld kwamen te zitten. Omgewaaide antennes en ongewaaide bomen op het wegdek zorgden voor gevaarlijk ongemak. Ook kwam een boom op een fhuurtje terecht. De brandweer moest vele malen in aktie komen voor verwijdering van takken en bomen. Op de Geysterseweg moest de politie voor een omgewaaide boom verkeers maatregelen nemen. Voordat die boom verwijderd was viel achter de surveil lanceauto een tweede boom, waardoor de politie ingesloten werd. Men moest wachten tot een vriendelijke landbou wer met een tractor in aktie kwam om dè bomen van de weg te verwijderen, waarna de brandweermannen voor verdere opruiming zorg droegen. VOORLICHTING MIDDENSTANDERS GROOT SUCCES Meer dan 70 zelfstandige onderne mers hebben zich door de politie op klare en duidelijke wijze laten voorlich ten over inbraakbeveiliging, winkeldief stallen en vooral over het voorkomen van misdrijven. Ook werd ruime aan dacht geschonken aan de criminaliteit in de meest brede zin. Dat het Openbaar Ministerie meer aandacht zal gaan schenken aan de win keldiefstallen en de berechting daarvan, werd door de Zelfstandige Onderne mers toegejuicht. Zij waren overigens best te spreken over de wijze van voor lichting en de samenwerking met de Venrayse politie. ERE WIE ERE TOEKOMT Vorige week hebben we er even „rats d'r nève" gezeten in onze recensie over „Venray passeert de Revue". Wij schreven, dat Marij Philipsen het liedje over de winkelsluiting (tekst Theo Spronk) heeft gezongen, maar het was Floor Martens, die de Venrayse mid denstanders verdienstelijk adviseerde meer eenheid te brengen in de warrige winkelsluiting. echtgenoten. Tevens zal zij tijdens de herdenking op zondag een klein wit bloemenkruis leggen op het monument. Dit eenvoudige gebaar moet worden gezien als een symbool omdat de oor logsweduwen in Engeland weinig erken ning ondervinden. Mevr. Strange, wier man in Birma is gesneuveld en wiens graf nooit is gevon den, zet zich in Engeland enorm in voor erkenning van de oorlogsweduwen, die een erbarmelijke pensioenvoorziening hebben en onder de armoedegrens moeten leven. In 1975 beloofde premier Thatcher om aan de ongelijkheid van pensioenen aan oorlogsweduwen een einde te maken, een belofte, welke later werd ontkend. Oorlogsweduwen mogen in Engeland zelfs niet aanwezig zijn bij de Nationale dodenherdenking op klaproosdag. Mevr. Strange heeft in Venray grote steun gekregen van het Veteranen Le gioen. In een open brief van dat Legioen aan premier Thatcher, wordt een oproep gedaan om deze vergeten groep uit de armoede te halen voor het te laat is. apips) En|h^r^n SCHOUTENSTRAATJE 18 VENRAY De Britse oorlogsweduwen zullen evenwel straks in Venray ervaren, dat de Venrayse bevolking zelfs na meer dan veertig jaar ontzettend dankbaar is voor het zware offer, dat Britse militairen hebben gebracht voor het bevrijden van Venray. heid)" het college liet weten, dat bin nenkort een begin wordt gemaakt met gedeeltelijke afbraak van de pomp op het pleintje vóór het V.V.V. kantoor. En aan deze mededeling werd toege voegd, dat „bezwaar/beroep aanteke nen tegen dit (beleids)voornemen tot af braak, geen enkele zin heeft, omdat in deze niet van toepassing is de gemeente lijke inspraakverordening." Hevig geschrokken en diep teleurge steld overlegde het Genoeëtschap met zijn juriste om te bekijken of een AROB-procedure het bij de gemeente geconstateerde onbegrip ongedaan kon maken. Via Peel en Maas zou een op roep aan de bevolking worden gedaan haar misnoegen hierover middels inge zonden stukken in dit blad kenbaar te maken. De intussen wel weer wakker gewor den Pompgenoeëtschappers brachten ons 'n kopie van de officiële gemeente lijke brief plus een perscommuniqué ter ondersteuning van hun ingezonden stukkenaktie. Ondanks 't officiële karakter van de' brief, kwam de inhoud ons toch wel een beetje „verdacht" voor. Informatie bij de gemeente leerde ons, dat binnen het gemeentehuis slechts één man wist van de brief van b. en w.: het hoofd van gemeentewerken zelf Tijdens 'n regelmatig fietstochtje van hem met leden van het illustere genoot schap werd er wat gestecheld over de „aktiviteiten" van de heren. „Ik zal ze eens een lesje geven", dacht het hoofd gemeentewerken en schreef de brief. Zeven paren (platvoe ten trapten er heerlijk in Deze week heeft men afscheid moeten nemen van twee oud-Venrayse priesters. En alhoewel beiden, zeker de laatste jaren, weinig in Venrays publieke be langstelling stonden, willen wij toch even bij hun heengaan stil blijven staan. In Lomm overleed zaterdag 18 oktober emeritus-pastoor Cor Janssen (Patersstraat). Als vrij jonge priester werd hij direct na de oorlog aalmoeze nier van de Koninklijke Landmacht. Zeer vele jaren was hij als zodanig werkzaam in voormalig Nederlands In- dië, zowel bij de vrijwilligers van de 7 Decemberdivisie als bij de dienstplich tige militairen die vanuit Nederland naar Indië werden gestuurd. Terug in Nederland was hij o.m. pastoor in Broekhuizenvorst, waar hij een bemond en geëerd parochieherder is geweest. Oud-pastoor Janssen werd 73 jaar. Hij werd woensdag op de begraaf plaats Boschhuizen ter aarde besteld. In Roermond overleed dinsdag, op 68-jarige leeftijd, de zeereerwaarde, zeergeleerde heer, doctor Harrie Litjens (Maasheseweg). Tijdens zijn leven was hij o.m. Leraar Bisschoppelijk College Weert, Direc teur Ped. Academie Dr. van Gils te Roermond, Buitengewoon Hoogleraar PUC Diepenbeek (B.), Bondsmodera- tor Kath. Ned. Jeugd Limburg en Voorzitter van de Ned. Gregoriusver- eniging. In zijn arbeidzaam leven heeft hij zich ook met hart en ziel ingezet voor de verwezenlijking van de Vredeskerk hier in Venray. Hij was het, die kontakten legde met vele buitenlandse instanties en persoonlijkheden en mede daardoor gelden wist te verzamelen die de bouw van de Vredeskerk mogelijk maakten. A.s. zaterdagmiddag om 2 uur zal in de Kathedrale-kerk van Roermond de plechtige uitvaartdienst voor Harry Lit jens plaatsvinden.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 1