berden Bewoners zijn stankoverlast meer dan moe 1 Volgende week installatie van pastoor-deken C. Buschman bc WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Sprankelend, Elegant, Stijlvol VENRNPS REIS EN R4SSKGEBURE4U „Duimelot" heeft haast „DE ZWAAN" Eigen vaandel voor Veteranen Legioen Nederland afdeling Venray HILHORjP Ouderenvereniging Ysselsteyn bestaat 25 jaar 1^1 Korpschef de Bruijn wordt commissaris Bijgeloof en heksen Gemeente Venray krijgt Montessori- basisschool Dagverpleging gecentraliseerd DONDERDAG 9 OKTOBER 1986 Nr. 41 HONDERDENZEVENDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 17,50 A.s. woensdag 15 oktober gaat offi cieel de benoeming in van de eerwaarde heer C.J.R Buschman, tot pastoor- deken van Venray. De installatie-plech tigheid zal plaatsvinden op zondag 19 oktober d.o.v. De nieuwe deken wordt daarmee de opvolger van oud-deken L. Theunissen, die eerder dit jaar afscheid nam van zijn parochie en dekenaat. Pastoor Buschman is in Venray geen onbekende. De nu 59-jarige priester was vanaf maart 1979 twee jaar pastoor te Oirlo. Hij moest Oirlo verlaten vanwege zijn benoeming tot pastoor van de St. Martinus-parochie te Heerlen-Weiten, waar hij nu dit weekend afscheid neemt om zich in Venray te vestigen. Behalve in Heerlen en Oirlo, was pastoor Buschman eerder werkzaam als rector in „Mariënwaard" te Maastricht: als kapelaan te Blerick en als pastoor te Chêvremont. Vanzelfsprekend heeft zijn installatie, volgende week zondag, een feestelijk karakter. Het programma daarvoor ziet er als volgt uit: 10.45 uur Vanaf de pastorie aan de Eindstraat begeeft deken Busch man zich, vergezeld van kerkbestuur, familie en genodig den, onder begeleiding van Harmonie Euterpe", naar de kerk. 10.55 uur Vóór de kerk aangekomen biedt een lid van het kerk bestuur de sleutel aan. 11.00 uur Pontificale Eucharistieviering opgedragen door Mgr. Alf. Castermans (hulp-bisschop) in concelebratie met 5 priesters: meerstemmige mis gezongen door dames- en herenkoor; voorlezen benoemingsbrief; instalatie door mgr. Alf. Castermans; na de viering toespraak door burgemeester mr. H.J.M. Defesche; dankwoord door pastoor-deken Buschman. 12.00 uur Receptie in de kerk. VENRAY Zoals bekend zijn er met de regelmaat van een klok klachten geweest over stankoverlast in de Pr. Irenestraat. In de raadsvergadering van 20 augustus j.l. is de raad daar uitvoerig op ingegaan. Bij de daarop volgende commissiever gadering werden bewoners van de Pr. Irenestraat verwacht, om hun proble men nog eens persoonlijk toe te lichten. Door een misverstand kwamen die be woners echter niet opdagen. Maar bij de commissievergadering van deze week gaven ze duidelijk acte de presence. Wethouder Claessens vertelde aller eerst, dat sinds de genoemde raadsver gadering het onderzoek naar de oorza ken van de stankoverlast onverminderd zijn voortgezet. Jammer genoeg zonder resultaat. Omdat er ter plekke intussen al zoveel dingen gebeurd zijn, heeft de gemeente alles wat op die stankoverlast betrekking heeft, op papier gezet: vier getypte vellen plus nog twee situatie tekeningen. Maar een oplossing heeft men nog niet kunnen aandragen. Volgens de bewoners-delegatie heb ben de eerste meldingen van stankover last reeds in 1983 plaats gehad. In de loop der jaren bleef het niet bij incidentele gevallen. Reden waarom men uiteindelijk eind vorig jaar en in maart van dit jaar als gehele straat bij de gemeente aan de bel trok. HERMUS De gemeente heeft daarop niet stil ge zeten. Met name heeft men de riolering onderzocht van Hermus, metaal- en plastic-verwerkend bedrijf, op de hoek van de Pr. Irenestraat en de Oude Oos- trumseweg. Aanleiding daartoe was o.m. de mededeling van de bewoners, dat de stankoverlast was ontstaan toen dit bedrijf een uitbreiding had gereali seerd. Het onderzoek bracht wel een bepaalde stof in het riool aan het licht, maar dat kon onmogelijk de stank (olie achtig) veroorzaakt hebben. Ze bleek zelfs milieu-onschadelijk te zijn. Een olieachtige vloeistof werd wel ontdekt in de riolering van de Vlier straat, welke doorloopt naar de Pr. Irenestraat. De oorzaak was gauw ge vonden: een niet goed gereinigde af- Wwb*, "*'i ITi'r' holland groep Voor al uw VAKANTIE- EN ZAKENREIZEN Het hergebruik van de Claraschool aan de Beukenlaan wordt volgend jaar een feit. Het kinderdagverblijf „Duime lot" krijgt dan zeven jaar na toezegging zijn nieuwe huisvesting. Om de noodzaak van deze nieuwe huis vesting nog eens te onderstrepen, kreeg wethouder Van Oers afgelopen dinsdag een grote brief met handtekeningen van ouders overhandigd. Tijdens de overhandiging vertelde de woordvoerster, dat deze brief niet alleen afkomstig is van de ouders wier kinde ren nü in „Duimelot" verblijven, maar ook van de ouders van ruim 60 kinderen die nog steeds op de wachtlijst staan. Een wachtlijst van 60 kinderen is veel te lang, aldus de ouders. En nu de regering de omstreden 4-jarige-maat- regel wil invoeren, zal het nog langer duren voordat die wachtlijst kleiner wordt. In de brief wordt er ook op gewezen, dat de gemeente streeft naar herintre ding van werkloze vrouwen in het ar beidsproces. Zo'n beleid, zo menen de ouders, zal een illusie blijven, als er geen goede mogelijkheden voor kinder opvang zijn. Als kinderdagverblijf kent „Duime lot" ook „spoedgevallen". Dat zijn kinderen die op advies van een maat schappelijk werker, huis- of kinderarts, in het kinderdagverblijf geplaatst wor den. Op zich is dat een goede zaak, maar het heeft als nadeel, dat degenen die op de wachtlijst staan, nog langer moeten wachten. Al met al voor de ouders redenen ge noeg, om in deze brief aan te dringen op scheider van de Atebe-garage. Dat euvel werd opgelost. Niet opgelost was daar mee de stankoverlast. In de Pr. Irenestraat komt behalve het riool van de Vlierstraat ook de riolering van de Oude Oostrumseweg zowel van de oostkant als de westkant. Helemaal vreemd wordt het dan ook, als men op de kruising met de Oude Oostrumseweg in de rioolput olie con stateert, evenals in de Irenestraat zelf. Maar op de Oude Oostrumseweg is het in het riool geen olie te ontdekken.... Dat versterkte weer de stelling dat de vervuiling in deze straat zelf plaats heeft. En weer wordt met een scheel oog naar Hermus gekeken. NIET BEWEZEN De bewoners voelen zich al wat gerus ter, als ze vernemen, dat Hermus zijn plasticverwerking op het industrieter rein De Hulst gaat overbrengen. „Dan zal de stankoverlast ook wel voorbij zijn", verwacht men. Maar tegen die optimistische ver wachting waarschuwde wethouder Claessens. „Het is nog steeds niet bewezen, dat Hermus de boosdoener is. En het is dus evenmin zeker, dat de stank verdwijnt; als een gedeelte van het bedrijf wordt overgeplaatst". Omdat men de stankoverlast onge veer eens per tien dagen constateerde en meestal vrijdags, zaterdags of zondags, gingen de gedachten ook uit naar wekelijkse schoonmaakbeurten in be paalde bedrijven. Maar ook dat zette geen zoden aan de dijk... Omdat de gemeente graag accuraat wil reageren, indien er stankoverlast wordt geconstateerd, werd met de bewoners afgesproken, dat ze direct zouden bellen. Als dat op een tijdstip was, dat in het gemeentehuis niemand te bereiken was, moest men de politie bellen, die dan via hun megafoon gemeentepersoneel zou oproepen. De eerste de beste keer werd dat een groot fiasco. Men móest de politie haast „met de haren er bij slepen". Maar toen die dan uiteindelijk de stank roken, werd het ambtelijk apparaat in werking gezet. Gelukkig is de politie sindsdien gemakkelijker bereikbaar... STANKAFSLUITERS In haar speurtocht naar de veroorza ker van de stank, gaat de gemeente niet voorbij aan de last die de bewoners ondervinden. In enkele woningen werd geconstateerd, dat er stankafsluiters ontbraken op de afvoer van wasmachi nes e.d. Ook bleken schrobputjes uitgedroogd te zijn. In beide gevallen ontstaat dan een directe verbinding met het riool. En dat men dan dat riool ruikt, is heel begrijpelijk. Gezien dat resultaat, gaat de gemeen te in de Irenestraat huis-aan-huis controleren of de stankafsluiters wer- Hotel cafe restaurant Wildmenu: Een lauwwarme salade van hazerugfüet Kwartelsoep met oesterzwam Wildzwijnrug met een saus van rozijnen Baba au rum Voor informatie of reservering Tel. 86969 William en Anja Brekelmans spoed met de plannen om „Duimelot" naar de Claraschool te verhuizen. Wethouder Van Oers kon alle begrip opbrengen voor de gewenste haast. De verbouwing van de Claraschool tot kleuterverblijf staat nu voor het volgend jaar op het programma. Tot zolang zal men nog geduld moeten hebben. Ook hij betreurde de 4-jarige-maatregel, te meer omdat de gevolgen op het bord van het gemeentebestuur terecht ko men. Meer kon de wethouder feitelijk niet doen, behalve dan, dat hij een van de meegekomen kinderen (voorlopig?) zoet hield met een zakje suiker. Zowel de ouders als de wethouder waren er op dat moment onkundig van, dat die middag vrijwel de gehele Tweede Kamer de plannen van minister Deet- man van de tafel veegde. Kleuters die vier jaar worden kunnen ook volgend jaar meteen naar school. Maar, zij krijgen wel minder uren les. ken en eventueel adviseren wat de bewoners moeten doen. Dat onderzoek en het advies zijn geheel gratis. Moeten er binnenshuis echter voorzieningen worden getroffen, dan zijn de kosten daarvan voor rekening van de bewo ners. In de week van 15 september heeft de gemeente ook de hoofdrioleringen van de Vlierstraat, de Oude Oostrumseweg, de Beatrixstraat, de Irenestraat, de Magrietstraat en de Pr. Bernhardstraat volledig schoon gespoten. Tegelijker tijd werd de doorvoer van het riool van Oude Oostrumseweg en Vlierstraat naar de Irenestraat geblokkeerd. Die riole ring werd daarmee omgeleid via de Beukenlaan. Ook werden de putdeksels in de Irenestraat vervangen door deksels met ventilatiegaten, om overmatige Voor party of feest!! prefereer ik gezelligheid het meest. Dans- en Partycentrum Jeanne Paul Janssen Raadhuisstraat 6 Tel. 10500 dampen/gassen daardoor te laten ont snappen. OPGELOST? AI met al kan men niet zeggen, dat de gemeente de problemen niet grondig onderzoekt. Opmerkelijk is echter, dat sinds 15 september, toen de rioleringen werden gereinigd en de doorvoer werd geblokkeerd, er geen klachten meer zijn ontvangen. Inderdaad opmerkelijk, maar het wil nog lang niet zeggen, dat nu de problemen zijn opgelost. De gemeente blijft waakzaam. Als er zich nu weer stankoverlast voordoet, moet die beter en vlugger te lokaliseren zijn, zodat de vervuiler alsnog gepakt kan worden. Gelukkig maar. De bewoners zijn de stankoverlast meer dan moe.... HYPOTHEKEN VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 6.65% - 10 jaar vast 7.05% - 15 jaar vast Sinds vorige week woensdag is het Veteranen Legioen Nederland afd. Venray in het bezit van een eigen volgens voorschrift geborduurd vaandel. Dit door de dames de Waard en van Hoek gemaakt vaandel toont een goud bestikte leeuw op een oranje onder grond, met twee zilveren zwaarden waarvan de punten samenkomen in een groene lauwerkrans. Zelfs door zijn eenvoud, gaat van het vaandel een grote symboliek uit: de leeuw, het symbool van ons vaderland en de oranje ondergrond als symbool van de monarchie. Uit de twee gekruiste zwaarden in de schede blijkt de vredeswil van het legioen, maar ook de bereidheid tot het verdedigen van de vrijheid. De lauwer tak tenslotte symboliseert de hoop op de toekomst. Beide dames hebben bijna een half jaar aan dit vaandel, dat een pronkstuk is geworden van het Legioen Nederland, gewerkt. Luitenant kolonel b.d. J. Brouwer, voorzitter van het V.L.N. gewest Lim burg, reikte het vaandel over aan de heer Bruggeman, voorzitter van de Ven- rayse afdeling. De gewestelijke voorzitter roemde het werk, dat door deze kleine Venrayse af deling wordt verricht, met name de organisatie van de dodenherdenking op de Britse begraafplaats op 9 november Makelaar*- en Taxatatiekantoor WONINGEN TE KOOP GEVRAAGD Stationsweg 7b, Venray, tel 04780-85958-87308 RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue Gourmet- en specialiteiten restaurant Voor informatie of reservering. TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N Ruim 25 jaar geleden gingen een aantal ouderen 2 maal in de week met elkaar kaarten. Hieruit ontstond in 1961 de ouderenvereniging. Frans Claes sens was de eerste voorzitter, terwijl verder mevr. Wismans-v. Vegchel en H. Koonings in het bestuur zitting hadden. De eerste jaren bleven de aktiviteiten beperkt tot het kaarten. In 1970 volgde Th. v.d. Pas de heer Claessens als voorzitter op. Tegelijkertijd kwam in Venray de stichting Open bejaarden- werk tot stand, thans welzijnswerk. Mede hierdoor kwamen andere activi teiten o.a. gymen en volksdansen op gang. De Ysselsteynse vereniging telt thans 150 leden. Naast de bovenge noemde activiteiten zijn er vandaag de dag kienmiddagen, biljarten en diverse feestelijkheden zoals Sinterklaasmiddag, kerstviering, carnaval en de jaarlijkse uitstapjes. Als laatste noemen we het schoffelen van het gemeentelijk plant soen wat bovendien nog een mooie cent voor de kas oplevert. Al met al reden genoeg om op 17 oktober op passende^ wijze het zilveren bestaansfeest te vieren. JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Tel.: 04780 - 85214 Lee 1 Levi's R Lion Double Duty News Tom Tailor Love Mustang Martomod Studio Monroe Binnenkort is het Koninklijk Besluit te verwachten dat met ingang van 1 januari 1986 de korpschef van onze politie, de heer Gerard de Bruijn, be vorderd is tot commissaris van politie. Met dezelfde datum is de huidige in specteur, de heer Henk Sietsema, be vorderd tot Hoofdinspecteur van poli tie. Deze bevorderingen zijn een gevolg van het rapport Bakker. Veldeke Venray organiseert op dins dag 14 oktober weer 'n spreek- en dia avond in de Wieënhof. Drs. W. Knippenberg uit Den Bosch komt dan vertellen over „bijgeloof en heksen". Er is zoals te doen gebruikelijk ook plaats voor niet-leden van Veldeke. De avond begint om 20.00 uur. Per 1 augustus 1988 zal in de gemeen te Venray de eerste Montessori-basis- school worden gevestigd. Het initiatief hiertoe is genomen door een groep ouders, in samenwerking met de Stichting Bijzondere Scholen voor Onderwijs op Algemene Grondslag (StOAG). Indien men zich wil aansluiten bij de ouders, die het initiatief verdere vorm geven, dan kan men zich in verbinding stellen met de heer of mevr. J. van Ochten, tel. 04780-87837. De patiënten die voor dagverpleging in het St. Elisabeth ziekenhuis te Venray worden opgenomen komen vanaf 6 oktober op een afdeling te liggen. Dagverplegingspatiënten zijn die pa tiënten die tot voor kort 2 of 3 dagen opgenomen werden voor het ondergaan van een - meestal - operatieve ingreep. Thans worden zij 's morgens nuchter opgenomen, ondergaan in de morgen uren een operatieve ingreep en narcose en worden op het einde van de namiddag naar huis ontslagen. Zo'n kort verblijf in het ziekenhuis heeft voor de patiënt (en voor degene die de ziekenhuisrekening moet betalen) natuurlijk grote voordelen: In plaats van daags voor de ingreep opgenomen te worden en daags na de operatie ontslagen te worden is de patiënt er nu in één dag vanaf. Toch zitten er ook enkele „maars" aan vast: zo'n bekorting van de opname tot één dag vraagt erg veel van de pre-operatieve voorbereiding en voorlichting en post-operatieve nazorg en controle, terwijl zo'n bekorting ook het nodige vraagt van de interne organisatie en efficiency in het zieken huis.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 1