PEEL EN MAAS Geld opnemen? Restauratie schaapskooi Overloonseweg Rabobank S Postduiven vereniging Ysseisteyn 25 jaar jong Dorpsfeesten in Oostrum BRANDEN TCV krijgt tennispark in erfpacht OIRLOSE GRAD EN PETRAN 75 MAAL OP DE PLANKEN Installatie "jeugd natuurwachters NICARAGUA EEN FELICITATIE WAARD Rabobank Geldautomaat: geld opnemen wanneer het uitkomt. IETS TE VIEREN? KEGELBANEN en PüB The Old Calahan !üi De Gouden Leeuw 14 Venray Tel. 04780-10019 b.g.g. 86064 Uw gastvrouw en gastheer Hannie en Wim Salters Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 Nr. 40 HONDERDENZEVENDE JAARGANG Al een paar jaar wordt door de ge meentelijke monumentencommissie, de geschied- en oudheidkundige kring Ven ray e.o. èn de gemeente getracht de aan de overloonseweg gelegen schaapskooi te restaureren. Deze allerlaatste schaapskooi in de gemeente dateert uit de 18e eeuw en kwam rond 1880 in han den van de familie Poels. In de daarop volgende honderd jaar is nauwelijks iets aan de schaapskooi veranderd. Zij is daarom een prachtig overblijfsel van de grote Venrayse Schaapscompagnie, waarmee ook de familie Poels zo nauw was verbonden. Momemcel is diI bouw. sel ernstig vervallen en om het voor het nageslacht te bewaren als monumentale herinnering aan het roemruchte verle den van Venray, zou herstel dringend noodzakelijk zijn. Bovengenoemde instanties en vereni gingen. waarvan vertegenwoordigers zijn samengebracht in de Werkgroep Schaapskooi, hebben samen met de pachter, de heer P.M.M. Coopmans, onderzocht hoe de restauratie zou kun nen geschieden en op welke manier dit financieel haalbaar is. Volgens een eerste berekening zou hiermee een be drag van 155.000,- zijn gemoeid. Hierin is een bedrag van bijna 80.000,- aan materiaalkosten begrepen. Van be gin af aan heeft het in de bedoeling gele gen de restauratie uit te voeren met be hulp van vrijwilligers om de kosten te beperkten, terwijl tevens geprobeerd zal worden bijdragen van elders te verwer ven. Hierbij heeft de gemeente evenwel al laten weten dit bedrag onmogelijk te kunnen opbreng«n vanwege haar bij zonder moeilijke financiële positie. LICHTPUNT Hoewel de Werkgroep Schaapskooi in de afgelopen tijd bepaald niet heeft stilgezeten bij het aanboren van finan ciële fondsen, is er toch nog geen schot gekomen in de plannen tot restauratie. De heer P.M.M. Coopmans heeft de schaapskooi intussen van de familie Poels uit Antwerpen aangekocht. Als ei genaar heeft hij zich nu tot de gemeente gewend met het verzoek met de renova tie te beginnen. Nu de schaapskooi zijn bezit is ge worden, is hij bereid een eerste stap te doen in samenwerking met en met me dewerking van het gemeentebestuur. Ook hij denkt aan de uitvoering van de restauratiewerkzaamheden door vrijwil ligers, terwijl hij verder denkt aan het gebruik van materialen, afkomstig van gesloopte of te slopen panden, bijvoor beeld de stallingen van de Gouden Leeuw. Hij weet zich intussen verzekerd van hulp onder deskundige leiding, wel ke hem van de LTS is toegezegd, terwijl door hem een aannemer is aangetrok ken voor het verrichten van de grote werkzaamheden. Zijn hoop is nu ge vestigd op de medewerking van de ge meente. DE RESTAURATIE Volgens een door de dienst van ge meentewerken opgestelde begroting, worden de herstelkosten op 155.000,- geraamd voor de hoofdbouw met de beide zijdelen, uitgegaan is van een re constructie als schapenstal zonder extra voorzieningen voor het gebruik b.v. als rundveestal. Er is geen krediet geraamd voor werkzaamheden aan de vloer en zolder en ten behoeve van elektra, water- en rioleringsvoorzieningen. Na de restauratie zal het bouwsel on getwijfeld een bestemming krijgen, wel- In de tuinbouwloods aan de Stations weg in Oostrum zullen op 10, 11 en 12 oktober a.s. de bekende jaarlijkse dorpsfeesten worden gehouden. Deze worden gehouden door de Har monie „Sub Matris Tutela" ten bate van deze vereniging. Het programma is de moeite waard om er samen een gezellig en plezierig feest van te maken. O.a. zal op vrijdagavond het alom bekende orkest NARROW ESCAPE optreden. Entree/ 2.50. Zaterdagavond is er na de grote Rommelmarkt in de Tuinbouwloods een grandioze 4 kapellen-avond met de Ravenvennerkapel uit Velden, de Smaal Band „De Mukken" uit Schaijk, de Kelderband uit Oirlo en de eigen Oostrumse Eikenhofkapel. Toegang gratis. Zondag na de Hoogmis is er in de Tuinbouwloods weer het gezellige Früh- shoppen met zang en muziek om veel plezier te beleven. Toegang gratis. Venrays brandweer moest afgelo pen weekend enkele malen in aktie komen. Zaterdagavond brak schoor steenbrand uit in een woning aan de Pavanestraal. De brandweer wist die brand te blussen voordat deze ergere vormen had aangenomen. Vrijdagavond bleek een schoor steenbrand te zijn ontstaan in een woning aan de Matterhornlaan. Ook hier wist de brandweer erger te voorko men. Nel terug van die brand moest er worden uitgerukt voor het blussen van een in brand geraakte vrachtauto, be laden met stro, welke geparkeerd stond nabij de Kiosk in Brukske. Snel optreden was nodig want er bestond ge vaar dat de Aldi-supermarkt in brand geraakte evenals een in de nabijheid staande woning. De muren ervan werden nat gehouden. De bestuurder van de vrachtauto had die aut o daar omstreeks 9 uur neergezet. Het vermoe den is gewettigd dat deze brand opzettelijk is gesticht. Eventuele getui gen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. De vrachtauto, eigendom van een firma uit Someren, had een waarde van f 80 - 100.000,Het stro een waarde van 1650,Hoe groot de schade aan de vrachtauto was kon nog niet worden medegedeeld. Aan het gebouw van Aldi was een lichtreclame door het vuur aangetast. Daarvan bedroeg de schade f6.000, Behoudens een gunstig advies van de commissie openbare werken, mag Ten nisclub Venray zich binnenkort eigena resse noemen van het „Tennispark Vlakwater". Men zal zich herinneren dat de ge meente al enkele jaren, in het kader van de privatisering, bezig is geweest om het Tennispark Vlakwater te verkopen. Er waren meerdere gegadigden, maar de meest belanghebbende, de Tennisclub Venray, kon onmogelijk zoveel geld in eens op tafel leggen, terwijl ze zich toch zorgen maakte over haar positie, indien iemand anders eigenaar zou worden van het Tennispark. Zij hebben namelijk bij het Tennispark een aantal voorzienin gen (op eigen kosten) aangebracht en daar ook een clublokaal gebouwd. Die voorzieningen zouden wel eens teloor kunnen gaan indien er een andere eigenaar zou komen. Ook de continui- teit van hun les- en speeluren zagen ze in gevaar komen. Burgemeester en wethouders hebben nu maar besloten het Tennispark in erf pacht af te staan aan de Tennisclub, tegen en canon van 2.000,— per jaar (aanpassing elke 5 jaar), plus een vast aankoopbedrag van3.000,— geduren de 40 jaar. Een jaarlijkse last dus van 5.000,— ke in overeenstemming is met het doel van het herstel, waarbij wordt gedacht aan het onderbrengen van een kudde schapen in de kooi, al dan niet in combi natie met b.v. een kaasmakerij of iets dergelijks. Men zal echtef ook rekening moeten houden met de wensen van de nieuwe ei- genar, de heer Coopmans^ die de schaapskooi als een wezenlijk onderdeel ziet van zijn bedrijf. Voor hem was de voormalige schaapskooi een goed on derkomen voor zijn jongvee.... Verschillende belangen dus. Maar de sondanks toch weer een stap naar het behoud van dit typische gebouw. Vorige week woensdag werden in de schouwburg van St. Anna circa 250 nieuwe leden van de Jeugdnatuurwacht Venray geïnstalleerd. Deze installatie werd verricht door de wethouder Mevr. Hoppenreijs-v.d. Loo. In haar toespraak benadrukte zij het belang en de doelstelling van de Jeugdnatuur- wacht. De jeugd kan niet vroeg genoeg doordrongen worden van het belang van bescherming van onze natuur en middels de jeugd worden ook de ouders daarvan doordrongen. Na haar welkomswoord speldde zij een afgevaardigde van iedere school uit de gemeente Venray een insigne op, waarmee de eigenlijke installatie een feit was. De voorzitter van de jeugdnatuur- wacht, dhr. van der Hoff, bedankte de wethouder door haar eveneens als Na- tuurwachter te installeren en haar het insigne op te spelden met bijbehorende oorkonde. De voorzitter maakte eveneens bekend, dat in het voorjaar 't 15jarige bestaan van de Jeugdnatuur- wacht Venray op een gepaste wijze zal worden gevierd. fia de installatie kregen de kinderen nog een leuke natuurfilm te zien. Op bijgaande foto verricht Mevr. Hoppenreijs de installatie door het opspelden van het insigne. Nadat een aantal Ysselsteynse dui venmelkers al enkele jaren lid was van een Venrayse óf Deurnese postduiven vereniging, besloot men op 15 oktober 1961 zelf een Ysselsteynse vereniging op te richten. Men zocht daartoe kontakt met de grote postduivenorganisatie Oost Brabant in Eindhoven, welke voor verzending van de vele duizenden duiven uit zuid-Nederland zorgdraagt. Onder voorzitterschap van H. van Ass floreerde de vereniging prima. Elk jaar meldden zich nieuwe leden aan, zodat men in 1967 reeds 40 duivenmel kers had geregistreerd. In al die jaren werd gespeeld in de Concours Commis sie Deurne, waarin vele postduivenver enigingen uit de omgeving elkaar de loef proberen af te steken. In 1968 ontstond er enige wrijving in de vereniging. Dat resulteerde na het vliegseizoen tot een afscheiding. Ineens waren er twee postduivenverenigingen. De „oude" vereniging zocht een nieuw onderkomen en vond dat bij de boeren bond. Deze club bleef vliegen in de CC Deurne, terwijl de nieuwe vereniging, De Huiszoekers, haar heil zocht bij de CC Peel en Maas. Die toestand is zo gebleven tot in 1977, toen van beide verenigingen en kele bestuursleden de hoofden bij elkaar staken om weer tot één vereni ging te komen. Er dienden wel enkele puntjes te worden rechtgezet, maar ten slotte besloot men weer gezamenlijk als Postduivereniging Ysseisteyn verder te gaan, onder voorzitterschap van Ger Linders, die nu nog de touwtjes in handen heeft. Enkele leden spelen al 40 jaar met duiven. Een zelfs al 60 jaar. Dat is H. van Ass, die men dus gerust de duiven- pionier van Ysseisteyn mag noemen. Er is slechts één duivenmelker die 25 jaar lid is van de jubilerende vereniging anderen zijn iipmers enkele jaren afgescheiden geweest. Die zilveren duivenmelker is Harry Koonings. Hij zal bij het 25-jarig bestaansfeest, op 11 oktober a.s., in clublokaal Herberg De Peel, gehuldigd worden. De vereniging telt momenteel 33 leden, waarvan 3 jeugdleden. Van deze laatsten zou men er meer kunnen ge bruiken.... De verstandhouding in de club is uitstekend en ook dat is een feestje waard. Na een plechtige eucharistieviering, om 18.00 uur, houdt het bestuur van PDV Ysseisteyn een receptie in het club lokaal. Aansluitend is er voor de leden en genodigden een gezellige feestavond. Wie kent ze eigenlijk nog niet, die twee Oirlose komieken Grad en Petran? Vanaf de viering van het 4 x 11-feest van de Vastelaovesvereniging „De Piël- haas" in novemver 1983 zijn zij trouwe artiesten geweest in het Circus-Mök- spektakel. Met hun droge humor, gebracht in een zangerig dialect, hebben zij voor menig lachsalvo gezorgd. Ook in „Venray passeert de revue" is het weer dit Oirlose duo, dat nu als ballonvaarders danig op de lachspie ren van het publiek werkt. Zaterdag a.s., tijdens de derde uit voering van de Venrayse revue, zullen Grad en Petran voor de vijfenzeventig ste maal op de planken of in dit geval in de ballonmand staan. Achter de artiestennamen Grad en Petran gaan de Oirloërs Joep Joosten (Grad) en Ten Duyf (Petran) schuil. In 1980 heeft het tweetal ekaar gevonden voor een optreden tijdens een Oirlose bonte carnavalsavond. Na drie jaar op een rij in hun eigen woonplaats te hebben opgetreden, werden zij „ont dekt" door de Venrayse organisatoren van het 4 x 11 carnavalsfeest en sinds dien is hun ster aan het stijgen gegaan. Grad en Petran werden graag geziene gasten op tal van (carnavals)-feesten in noord-, midden- en zuidLimburg, zoals in Geleen, Susteren, Montfort, Helden, Meijel, Bergen, Wellerlooi etc. Maar het liefste spelen zij toch in het noorden van de provincie sinds zij in Geleen zijn „afgegaan" omdat men daar het Venrayse dialekt niet verstond. Petran Ten Duyf is de man, die de teksten schrijft en Grad Joep Joosten weet zich steeds te vinden in de rol, die de ander hem toebedeelt. Het onafscheidelijke humoristische due heeft het aantal optredens precies bijgehouden. Sinds de start in 1980 driemaal in Oirlo, viermaal tijdens 4 x 11 in november 1983 en daARNA constant door in een tempo van zo'n 25 voorstellingen per jaar! En voor zaterdag a.s. betekent dat: de vijfenzewventigste uitvoering in, zeg maar, driejaar. Wie afgelopen weekend „Venray passeert de revue" bezocht heeft, met in zijn achterhoofd de gedachte aan „Rats d'r nève" en „Lek meej de zök" de na-oorlogse toppers van de Venrayse revue's en verwacht heeft met een nieuwe Venrayse schlager huiswaarts te keren, moet wel teleurgesteld zijn. Maar wie er vrij en onbevangen en zonder enige toetsing het gebodene bekeken heeft, zal meen dan tevreden zijn ge weest over hetgeen na amper 'n half jaar voorbereiding in dik twee uur op de planken werd gezet. Een eigentijdse revue, vn een gemê leerd gezelschap, welke af en toe leek op een musical met Broadway-achtige allure, maar soms juist niet die vaart kon krijgen, welke er de nodige elan aan had kunnen geven. Maar dat laatste is ongetwijfeld te wijten aan het amateu risme van vrijwel de gehele groep. Tien tallen van hen stonden immers voor de allereerste keer op een toneel Helemaal niet amateuristisch waren Grad en Petran, die als een rode draad door deze revue zweefden en in hun ballonmand de nodige leut verkondig den. Alleen al door hun „zeurend" stemgeluid onnavolgbaar Maar niet alleen zij drukten hun stempel op deze revue. Ook Nica v. d. Windt met haar vele dansende meisjes en jongens, met glitter, glans en gla mour, droeg duidelijk bij aan het wel slagen van de avond. Het dansen vormde inderdaad een belangrijk onderdeel vn de revue. Behalve de groep van Nica v. d. Windt was er ook de rock and rollgroep van Dansschool Wetjens, in schril kontrast met de oudere traditionele wals van Dansschool Janssen. Zij allen inclusief het Jongeren koor Chrisko, het orkest Burlesk en het Venrays Kamerkoor, evenals de vele „naamloze" medewerkers(sters) hebben hun uiterste best gedaan om iets nieuws in Venray op het toneel te brengen. Daarin zijn ze ongetwijfeld zeer goed geslaagd. Zij verdienen in de komende twee weekekenden meer be langstelling dan hun zaterdag en zondag werd gegeven. Niet onvermeld mag blijven de dik wijls prachtige decors waarmee aan het gebeuren gestalte werd gegeven. De bouwers en ontwerpers hebben alle eervan hun werk. Vanaf eind oktober zullen twee vrouwelijke leden van het Nicaragua- komitee Venray, voor circa 8 maanden in Nacaragua zijn. Deels vanwege studie en vakantie, maar ook om in Nicaragua te kijken naar de mogelijkheden c.q. behoeften voor het door een Venrayse bouwbrigade te bouwen schooltje en/of hospitaaltje. Voor deze bouwbrigade uit Venray zal het Nicaragua-komitee Venray diverse geld- en materiaal-inza- melingsakties houden in de komende maanden. Venray, kantoor Merseloseweg 5 geld en goede raad De geldautomaat van de Rabobank is altijd open. In principe kan iedereen met een privérekening* er terecht. Dag en nacht, ook in het weekeinde. Dus voortaan neemt u geld op wanneer het uitkomt! U doet dat met behulp van een Eurochequepas of bankpas en een geheime code, die alleen aan u bekend is. Snel, veilig èn gemakkelijk. Kom even langs bij üw Rabobank, dan vertellen wij er graag meer over. De Rabobank geldautomaat staat tot uw beschikking in hier uw adres vermelden. ADVERTEER IN PEEL MAAS

Peel en Maas | 1986 | | pagina 9