Venray wacht met spanning op de opening van de kermis DAT IS PAS TIEN JAAR GELEDEN TEGEN OORLOGSTUIG KAN NIET GENOEG GEWAARSCHUWD WORDEN PEEL EIM MAAS Geleidelijk aan kan men zich er zelf al van overtuigen, dat het gemeentelijk kermisteam niet heeft overdreven met de voorspelling, dat de komende kermis de mooiste wordt, die Venray ooit heeft gehad. Vorige week hebben wij daar over reeds uitvoerig bericht. Maandagmorgen rolden de eerste wagens Venray al binnen en hadden door hun vroege komst uiteraard de nodige moeilijkheden omdat de kermis terreinen waren bezet door marktkra men of geparkeerde auto's. De opbouw van de attracties was, evenals andere jaren, natuurlijk weer een bezienswaar digheid op zich voor jong en oud. Een unicum op de Venrayse kermis is de aanwezigheid van Engelse (Schotse) attractie. De bekende kermis-exploitant Piet Leander heeft er n.l. voor gezorgd, dat de voor Nederland dus ook voor Venray gloednieuwe Disco-Walzer de oversteek van Engeland kon maken en via de Tilburgse kermis naar het Ven rayse Henseniusplein komt. De eige naar, de heer Codona, is reeds maandag met een Engels wagenpark gearriveerd en heeft de beste verwachtingen van de komende kermis. RIJDENDE SCHOOL Dat Venray zich met rond veertig at tracties mag scharen in de rij van grote kermissen, blijkt wel uit het feit, dat nu voor het derde jaar de rijdende school voor de kinderen van de kermisexploi tanten meekomt. De rijdende school is gehuisvest in één grote trailer, welke geplaatst wordt achter de N.M.B.-bank, ongeveer waar tot voor kort ,,de Kaasbaas" was geves tigd. Het is een tweeklassige basisschool, welke geheel door de exploitanten zelf wordt bekostigd. Door het Rijk wordt aan deze vorm van onderwijs niet bij gedragen. Terwijl in juli en augustus de „nor male" kinderen vakantie vieren, moe ten de kinderen van de exploitanten ge woon naar school, omdat zij door het trekkende leven van hun ouders toch al onregelmatige schooltijden hebben. Vandaar dat er voor de „kermiskinde ren" geen zomervakantie is.... ACHTBAAN De achtbaan, die achter op het Gouden Leeuwterrein wordt opge bouwd, moet volgens het Venrayse ker misteam „het klapstuk van de Venrayse kermis" worden. Deze ouderwetse at tractie heeft een hoogte van 18 meter, een diepte van 17 meter en een front van 51 meter. Dat een achtbaan een kermisverma- kelijkheid bij uitstek is, wordt wel be wezen door het feit, dat in Amerika en Club van Achtbaan-Liefhebbers be staat. Ook in Nederland telt de club een aantal leden. De Achtbaanliefhebbers proberen jaarlijks zoveel mogelijk te ge nieten van zoveel mogelijk verschillende achtbanen. Men geeft zelfs een tijd schrift uit, waarin allerlei nieuws over de achtbanen wordt verteld. Vorig jaar werd voor 't eerst in Engeland het jaarlijkse congres van deze club gehou den. Een van de weinige Nederlanders is de heer Jan Boots, secretaris vandevak- organisatie voor kermisexploitanten „De Nederlandse Kermisbond NKB". KERMIS- WETENSWAARDIGHEDEN Het hoogste REUZERAD ter wereld is 61 meter hoog. De grond oppervlak te is 25.20 x 27.50 meter. Totaal kunnen 420 personen tegelijk mee naar een hoogte van 61 meter. Er zijn overigens plannen om als de Olympische Spelen in 1992 in Amsterdam worden gehouden daar een „Reuzerad" van mar liefst 110 meter op te bouwen. In ons land zijn er jaarlijks ongeveer 2500 kermissen, die worden gehouden in de periode van pasen tot en met eind oktober. Buiten die periode vinden ook wel kermissen plaats, zoals met carna val, maar die zijn dikwijls kleiner van omvang. De grootste kermis van Nederland is Tilburg. Deze kermis wordt jaarlijks medio juli gehouden. Een kermislint over straten en pleinen met een geschat te lengte van 5 kilometer. Dat is meer dan een uur flink doorlopen. Als men hier en daar wil genieten van het over vloedig aanwezige kermisvermaak, dan duurt een tocht over de kermis een hele middag of avond. Sportiviteit en plezier gaan dan samen. De grootste kermis op één aaneenge- slten terrein zijn de „3 Oktober Fees ten" in Leiden, die jaarlijks worden ge houden rond de herdenking van „Lei- dens Ontzet" op 3 oktober 1574. In combinatie met die kermis wordt ook een grote feestelijke warenmarkt gehou den. Op 3 oktober wordt het bezoek ge schat op meer dan een miljoen mensen. De kleinste kermis van ons land is die van Zandwerven in Noord-Holland. Daar wordt kermis gevierd met alleen een palingkraam en het plaatselijke café met de grote toneelzaal, waar na afloop „bal na" wordt gehouden. De kermis is al eeuwen oud. In Val- kenswaard vond volgens beschikbare informatiebronnen de eerste kermis plaats rond 1300, bij de stichting van de eerste parochiekerk. In Nijmegen wordt ook al bijna zeven eeuwen officieel kermis gevierd. Kerkmis is de oude naam, die in de loop der jaren ker mis is geworden. Een kerkelijk feest dat steeds meer het karakter kreeg van 'n gebeuren met handel en vermaak. De grote ontwikkeling van de kermis- inrichtingen kwam tijdens de industriële revolutie. Vooral de komst van de stoommachine bracht de kermisattrac tie in een stroomversnelling. De stoom- carrousel is hier het mooiste voorbeeld van. In ons land is overigens nog maar één stoomcarrousel te zien en wel in „de Efteling" in Kaatsheuvel. Deze stoom- carroussel bezocht jarenlang de kermis van Venray en de eigenaar, de heer L. Janvier, nam ook met weemoed af scheid van zijn stommcarrousel. De dochter van deze bekende kermis exploitant is getrouwd met de heer G. Reemer, die sinds jaar en dag met zijn Lunapark de Venrayse kermis bezocht en sinds enkele jaren het beheer in handen gaf van zijn zoon Chris. Bij onze oosterburen is de kermis in Bremen al 950 jaar oud. De „Bremer Freimarkt", zoals deze kermis wordt genoemd, vindt telkenjare in oktober plaats gedurende twee weken op een groot terrein vlak bij het centrum. Ook de kermissen in München(Miinchener Oktober Fest) en Stuttgart zijn van oude datum. Worden in ons land bij uitzondering meer dan twee kermissen per jaar in een plaats gehouden, in Hamburg (West- Duitsland) worden jaarlijks drie kermis sen gehouden. In het voorjaar, de zomer en de herfst. Bij elkaar maar liefst 86 dagen per jaar. Totaal worden in ons land per jaar meer dan 2500 kermissen gehouden. De zuidelijke provincies tellen de meeste kermissen, de noordelijke provincies de Zo zachtjes aan zullen de mannen van de E.O.D., de Explosieven Opruimings Dienst uit Culemborg de weg naar Venray wel blindelings kunnen vinden. Met de regelmaat van de klok worden zij naar Venray ontboden voor het on schadelijk maken van een of ander stuk oorlogstuig. Volgens de politie wordt vrijwel dagelijks melding gemaakt van het vinden van een oorlogs-souvenier. De E.O.D. krijgt jaarlijks maar liefst 4.000 explosief-meldingen binnen, het geen neerkomt op ongeveer 20 stuks per dag. Vanuit Culemborg vertrekken dagelijks tien ploegen en meestal is een van die ploegen wel op weg naar Venray en omgeving. Volgens de commandant van de E.O.D. is vijftien procent van alles wat in de tweede wereldoorlog door de ge allieerden werd afgeschoten niet ont ploft, door het haperen van een of ander klein onderdeeltje. Vandaar, dat er niet genoeg tegen kan worden gewaarschuwd om gevonden oorlogsprojectielen niet aan te raken. Bij de minste of geringste beweging kan het haperende onderdeeltje losschieten met alle gevolgen van dien. Ondanks alle waarschuwingen, gaat men toch bijzonder onvoorzichtig met het gevonden wapentuig om. Nog niet zo lang geleden werd een granaat achter op de fiets naar het politiebureau ge brachtEen uiterst gevaarlijke be zigheid is het opsporen van oude explosieven met behulp van een detec tor. Een bloedlinke hobby, waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden. Vorige week haalden twee jongens grote koppen in landelijke dagbladen. Zij gingen op sjouw met zes handgra naten, waarvan er twee op scherp ston den. Zij hadden die explosieven in de duinen gevonden. Ondanks alle waarschuwingen vallen er ieder jaar toch nog gemiddeld zeven doden om maar te zwijgen over de velen, die voor hun leven verminkt zijn omdat zij toch hun nieuwsgierigheid niet konden bedwingen. Dus nogmaals: wordt een projectiel hoe klein ook gevonden, blijf eraf en waarschuw de politie. Een kleine schok en de boel gaat de lucht in.. minste. Overal is er dus wel kermis. In België heet de kermis foor en in Frankrijk noemt men het oudste volks vermaak foire en de Engelsen spreken over fair. Men zegt dat al deze namen zijn afgeleid van het woord forum. De ouderdom van de kermis is tevens bekend, want forum was een groot ge beuren in het Romeinse Rijk voor en aan het begin van de jaartelling. In Brussel duurt de zomerkermis zes weken, evenals in Antwerpen. In Luik wordt tweemaal per jaar een kermis vier weken gehouden. EEN ABONNEMENT WAARD! WIL BESTUURDER ZICH MELDEN De politie zou gaarne in kontakt komen met de autobestuurder die zater dagmorgen om 9.50 uur, op de parkeer plaats bij Thuylshof, bij het achteruit- zetten van zijn auto een andere gepar keerde personenauto heeft geraakt. Hij heeft toen kontakt gehad met de Ven rayse bestuurster en beiden hebben be keken of er schade aan de auto was, wat niet het geval leek. Later heeft de bestuurster toch schade aan haar auto ontdekt, maar ze was de naam van de bestuurder vergeten te noteren. Voor de regeling van de schade zou de politie gaarne kontakt hebben met die man. INBRAKEN Weer kreeg het clublokaal van de Politiehondenvereniging Buitenlust on gewenst bezoek. Door verbreking van het slot werd toegang verkregen. Ont vreemd werd een klein geldbedrag en een alarmpistool. Door verbreking van een slot werd toegang verkregen tot een kelderruimte van een flat aan de Veltumse Kleffen. Er werd voor een bedrag van enkele honderden guldens aan goederen ont vreemd. Waarschijnlijk is een inbreker, in een aan de Vlierstraat gelegen garage, in zijn werk gestoord. Het is namelijk tot een poging tot inbraak gebleven. AGRESSIEVE HOND Een agressieve hond viel bezoekers van 'n cafélokaliteit dusdanig lastig dat de politie tot het nemen van maatrege len moest overgaan. Het gelukte de eigenaar op te sporen, die de aanzegging kreeg dat de hond aangelijnd moest worden en bij herhaling zal procesver baal worden opgemaakt. De bezoekers zullen.geen overlast meer hebben van zijn hond. REE GEDOOD Op de Geysterseweg werd een ree bij het oversteken van de weg door een per sonenauto aangereden en dusdanig ge wond dat het ter plaatse overleed, de eigenaar met de schade aan zijn auto achterlatend. Komkommertijd Volgende „de Dikke van Dale" niet alleen een tijd waarin de komkommers rijpen en men komkommers eet, mgar vooral een benaming voor de stille tijd van het jaar, waarin zeer velen vakantie hebben, en gewoonlijk voor de kranten weinig nieuws valt te berichten Het behoeft geen nadere uitleg dat we juist nu in die komkommertijd zitten. En voor Peel en Maas is dat al jarenlang aanleiding om eens een terugblik te werpen op wat 10 jaar geleden in onze gemeenschap zoal^ gebeurde. Welk nieuws van toen nu nog interessant is om gelezen te worden. 1976 was voor Venray én voor Peel en maas een belangrijk jaar. Leest u zelf maar eens wat wij voor u opzochten en waar nodig van kommentaar voorza gen. Een ding is zeker: in veel gevallen zult u met ons zeggen- „is dat al weer tien jaar geleden?" Venray ging 1976 in met een stijgende werkloosheid: 994 mannen en 344 vrouwen, zonder werk. Het grootste aantal zat in de bouw, de metaal, het kantoor- en winkelpersoneel. Nu, Hen jaar later is het aantal manne lijke werklozen in Venray gestegen tot 1607. En het aantal werkzoekende vrou wen bedraagt 999. Ysselsteyn luidde het nieuwe jaar in met een carillon van 12 klokken: een ca rillon dat bekostigd werd uit de opbrengsten van de motorraces van de laatste 5 jaren. Deze motorraces werden enkele jaren later te gevaarlijk. Toen er een dodelijk slachtoffer te betreuren viel, werd de or ganisatie gestopt. De regionale commissie had geen bezwaar legen 'n woonwagenkamp aan de Nieuwhuisweg. Blijken er liefhebbers voor Venray te zijn, dan zal dit in de toekomst hun standplaats worden. En of er liefhebbers waren... En on danks de protesten van de wijkbewoners nam de gemeenteraad in mei de beslis sing om het woonwagenkampje in te richten. De Centrumcommissie keurde de ont werpovereenkomst goed waarbij Amro- Westland Utrecht Projektontwikkeling met de gemeente Venray overeenkomt, als risico-drager-financier, de zgn. rose vlek te zullen gaan ontwikkelen. De overeenkomst onderscheidt drie fases: een oriënterende fase, een plan-fase en de uitvoering:,fase. Deze overeenkomst zal eindigen op 1 januari 1988. Het mag algemeen bekend zijn, dat de uitvoeringsfase met de bouw van de Torro is gestart en dat verdere bebou wing binnenkort volgt. De vlag ging in top bij de nieuwe in dustrie van Fa. de Hoog, aan de Henri Dunantstraat. Venray komt niet van zijn traditio nele vloeivelden af: er blijkt nog geen geld te zijn voor een rioolzuiverings installatie. •Zó was de situatie begin 1976. Maar in april lezen we: Het bestuur van het Zuiveringsschap bracht een bezoek aan de vloeivelden en realiseerde zich dat de zuiveringsinstal latie geen uitstel meer kon lijden. De kosten werden begroot op 16,5 mil joen, welke lasten gedragen zullen moeten worden door het Zuiverings schap Limburg. En toen ging het heel vlug, want in juni weet onze krant te melden: Het Zuiveringschap Limburg stelde een krediet van 16.000.000,be schikbaar voor de bouw van een zuive ringsinstallatie in Venray. Nadat we vier maanden burgemees terloos waren geweest, ging Venray de maand februari in met een nieuwe bur gemeester: mr. H. J. M. Defesche. Hij aanvaardde zijn funktie in Venray op 15 februari, als opvolger van burgemeester F.G.L. L.Schols. Op de prinseproklamatie werd Sef Raedts Venrays nieuwe Prins Carnaval, geassisteerd door zijn adjudanten Jac. Nooyen en Jo van Oers. De gemeenteraad stelde in februari 793.600,— ter beschikking voor het promenadeplan Grotestraat. Een maand later werd gestart met het grondwerk voor de vervanging van de riolering. Daarop aansluitend de nieuwe bestrating. In september had de opening van de vernieuwde Grotestraat plaats, onder de slogan „Steen-goed"... Gedeputeerde Staten hebben het plan Veltum 2 goedgekeurd. Hel betrof Kulut I (175 woningen), Kulut 2 (133 woningen), Hardev ,-g (112 woningen) en Westeind 156 wc ningen). De milieugroep Venray ging legen het plan Wesleinde in beroep, zelfs tol bij de Kroon. Dat betekende stagnatie in de bouw. Rank Xerox bleek stafpersoneel in de industriële sektor te veel te hebben. Zii kwamen met de Industriebonden van 't NKV, NVV en CNV overeen, hel ont slag nemen op eigen verzoek te stimu leren door een „gouden" handdruk te geven. Een nieuw N.S.-station verscheen in Oostrum, ontworpen door Ir. Douma. Met weemoed zagen veel Venrayers het oude station tegen de grond gaan. De financiële commissie werd gecon fronteerd met een kredietaanvrage voor aanvulling en/of nieuwe inrichting van meubilair en kantoormachines voor het in gebruik te nemen nieuwe gemeente huis. Het ging hier om een bedrag van een half miljoen. In de nacht van 6 op 7 mei verhuisde het gemeentehuis naar Jerusalem. En een maand later werden alle belangstel lende gemeentenaren in de gelegenheid gesteld om het nieuwe gemeentehuis in het voormalige klooster Jerusalem aan de Maasheseweg te bezichtigen. Het 40-jarige aannemingsbedrijf Ver hoeven Venray hees de vlag op het nieuwe kantoorgebouw van het bedrijf aan de Dr. Poelsstraat. Bij de opening van dit nieuwe kantoorgebouw in juni, kreeg de gemeente een kunstwerk aangeboden, dat sindsdien de winkelpromenade ver fraait. De raad had 1 miljoen ter beschik king gesteld voor de nieuwe kleuter school nabij de Petrus Bandenschool. De Commissie Openbare Werken had geen bezwaar tegen de bouw van 31 be jaardenwoningen waarvan 8 in Heide, 6 in Ysselsteyn, 6 in Castenray, 3 in Vredepeel, 4 in Veulen en 4 in Oirlo. Op zaterdag 24 april moesten wij af scheid nemen van een man die veel voor Peel en Maas heeft betekend, alsook voor Venray: Wim van den Munckhof. Meer dan dertig jaar bracht hij het wel en wee van Venray bij u thuis als hoofd- redakteur van dit blad. Er werden plannen gemaakt voor de uitbreiding van het aardgasnet in Oirlo, Merselo, Ysselsteyn en Smakt. Hier was 400.000,— mee gemoeid. B. en w. spraken zich, evenals de kerkdorpen, uit voor de uitbouw van de bestaande provinciale weg Venray Horst tot Rijksweg 73. Het gedeelte van de Provinciale weg van Venray-Brukske tot de aansluiting op de Maasheseweg nabij Rank Xerox, werd aanbesteed. Dinsdag 13 april werd voor de bevol king een informatieve raadsvergadering gehouden, waarin het plan van de aan leg van een plantsoengebied rondom kerk en klooster Jerusalem werd be sproken. Het plan ging uit van het Centrumplan als basis en de daarin ge plande Noordtangent. De plannen voor een Noord Tangent belandden op een later tijdstip in „de koelkast". Maar nu tien jaar tater zijn er nog steeds mensen die pleiten voor de destijds gedachte doorbraak van Stati onsweg naar de Hoenderstraat. Venray werd een visrestaurant rijker in het voormalige pand ,,'t Hert" op de Grote Markt, dat op 9 april geopend werd door loco-burgemeester G. Schols. Venrays raad maakte een excursie naar vliegbasis De Peel en Volkel. Kolonel Meulenbroek overtuigde de raad op deze excursie dat vliegbasis De Peel nooit een volwaardige basis zal worden. Het industriegebied „Witte Vennen" maakte nogal wat tongen los bij de bevolking van Oirlo en O os trum, wat ertoe leidde de zaak in alle details nog eens bekeken zou worden. Maar later werden de gronden toch ge kocht. Dit industrieterrein blijkt intus sen een blok aan het gemeentelijk been te zijn. De dure niet verkochte gronden in de Witte Vennen kosten handenvol aan rente. De gemeente heeft er nü wel oren naar dat het gebied een recreatieve bestemming krijgt. Gedeputeerde staten staan er niet afwijzend tegenover. En achter de schermen worden al plannen gesmeed. Machinebreuk was er oorzaak van dat U Peel en Maas sinds mei 1976 in een ander en groter jasje in uw brieven bus vindt. Sinds de gemeente Venray in 1970 ge meentepolitie heeft gekregen, is de huis vesting van het politiebureau een heet hangijzer geweest. De raad besliste dan ook dat er een nieuw politiebureau ge bouwd zal worden. Dat besluit had verstrekkende gevolgen. •Zo moest de gemeente de nieuwbouw zelf gaan voorfinancieren. De financiële afwikkeling met het Rijk is zelfs nu nog niet rond. De commissie voor onderwijs, cul tuur en rekreatie overweegt of het St. Odapark opengesteld zal kunnen wor den voor het publiek, in de vorm van een kinderboerderij bijvoorbeeld. Dit zal echter toekomstmuziek blijven daar het park nog steeds eigendom is van de Zusters Ursulinen. De gemeente heeft echter als eerste recht op de aankoop. In een later stadium heeft de gemeente dit park en het Gemmadal gekocht. De exploitatie is in de loop der jaren tegen gevallen. Nieuwe plannen zijn inmiddels op papier gezet en zullen de komende maand wel gepubliceerd worden. Maar een kinderboerderij zit er niet bij... De commissie voor openbare werken deelde mee dat het winkelcentrum Brukske in juli opgeleverd zal worden. De wijkraad Brukske vierde de af bouw van de nieuwe woonwijk met di verse aktiviteiten. In verband met zijn verhuizing naar Lelystad nam Hans Wiegant (PvdA) af scheid van de raad. Hij werd opgevolgd door Jan Koonings. De 13-jarige Peter Kramer redde zijn moeder en zusje uit hun te water ge raakte Simca. Monoliet Beton te Breda stelde be woners, aannemingsbedrijf Verhoeven en Makelaar W. A. O. van Soest voor een probleem: er bleek een konstruktie- fout in de breedvloerplaten van de woningen in Veltum 2 te zitten. De Rabobank Venray opende in juni haar nieuwe kantoren aan de Merselose- weg. De openbare school „De Flierefluit" in Brukske opende op 19 juni haar deuren. Het „sic transit gloria mundi" gold voor Hotel „De Zwaan". De gehele inventaris van dit hotel werd verkocht en daarmee werd een streep gezet onder een stukje Venrayse geschiedenis. De Stichting Katholiek Onderwijs en de Zusters Ursulinen besloten tot slui ting en sloop van de kleuterschool „Onze Lieve Vrouw van Lourdes" aan de Maasheseweg. De muziekschool kreeg zijn huisves ting in het voormalige gemeentehuis. De jeugd van Leunen nam hun nieuwe onderkomen, in het voormalige schoolgebouw, feestelijk in gebruik. 35 koeien van de heer van Dijck waren al bezweken aan een vreemde ziekte, die waarschijnlijk veroorzaakt werd door vergiftiging van het grond water d.m.v. afvalstoffen. Een ergelijk en jarenlang nietes - welles spelletje was geboren. De doodsoorzaak van de koeien is nooit vast komen te staan. Grondwatermonsters en bewei- dingsproeven tonen aan, dat er NU in ieder geval niets aan de hand is... Rank Xerox zag af van zijn optie op ongeveer 30 ha industrieterrein nabij het bedrijf. Er kwam een verbod tot het betreden van de bossen: Venrays bosbezit werd door branden zwaar geschonden. De Veltumse kapel zou in de toe komst een „kulturele" bestemming krijgen. De totale kosten gingen 3 ton bedragen en er werd een financiële bij drage gevraagd aan Monumentenzorg. Twee jongeren kraakten een leeg staand pand in de Schoolstraat. De be doeling van de kraak zou zijn, de gemeente attent te maken op de woning nood van de jongeren. In augustus waren twee doden en drie gewonden te betreuren bij een trein ongeluk aan de Buus. Een reden temeer om eens te gaan werken aan de spoor- wegovergangbeveiliging Die beveiliging is er gekomen. De knip perlichten werden aangevuld met z.g. halve spoorbomen. Het Arbeidsbureau Venray stelde een vakaturebank in, met als doel door mid del van uitgebreide informatie over vakatures tot een optimale afstemming van vraag en aanbod te komen. Ysselsteyn was tevreden over het ont werp bestemmingsplan: het betrof de nieuwe uitbreiding van de kom waaraan de opvang van de natuurlijke groei van de autochtone bevolking ten grondslag ligt. Ook 't planMerselo was in ontwerp klaar. In het kader van de door de regering genomen maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid, werd een krediet beschikbaar gesteld voor verbreding en reconstructie van de Zuid- en Oostsin gel. De bibliotheek (afdeling volwassenen en studiezaal) verhuisde naar de voor malige Rabobank aan de Julianasingel. Het ziet er niet naar uit dat de afdeling voor volwassenen en jeugd in de leeszaal weer verenigd worden in het voormalige Torro-pand. De commissie voor openbare werken en verkeer ging akkoord met de aan koop van het oude gymnasium aan de Leunseweg. Totale kosten 2.890.000,- Over 5 jaar, aldus de raad toen, zou men bekijken of het pand gehandhaafd kon blijven óf dat de slopershamer er in zou gaan. Nu zijn we tien jaar later en het gehele gebouw is weer als onderwijs centrum in gebruik... Aan de levensgevaarlijke verkeers situatie in Ysselsteyn zou 'n einde komen: er waren verkeerslichten op komst. Staatssecretaris van Dam besliste dat de arbeiderswoningen aan de Maashese weg niet worden gerenoveerd: zij zullen onder de slopershamer vallen. Bewoners van de Maasheseweg, Oda- straat en Willemstraat vonden de sloop van hun woningen een onrechtvaardige zaak. Zij stelden vast dat er geen enkele bereidheid bestond van de Woning bouwverenigingen het college van b. en w. om de sloopplannen in te trekken. Een kwaliteitsoordeel van de T.H. te Eindhoven wees uit dat de betreffende woningen kwalitatief goed zijn en dat de gebreken terug te voeren zouden zijn op een achterstallig onderhoud. De woningen zijn toch onderdeslopers- hamer gekomen. En nieuwbouw werd gepleegd. En hoe chauvinistisch men ook mag zijn: deze buurt is er echt op vooruit gegaan. Gezinszorg verhuisde naar 't nieuwe kantoor aan de Westsingel. Na een langdurige ziekte overleed de heer Frans Janssen. Venray kende hem als een persoon die van grote betekenis is geweest voor de Venrayse gemeen schap, o.m. door zijn jarenlange raads lidmaatschap. Het Boschveldcollege in Venray her dacht zijn 325-jarig bestaan van deze onderwijsinstelling. De raad stelde de grenzen vast van Venrayse wijken en dorpen. Verschil lende „rand"bewoners waren het daar niet mee eens. De Gemeente besloot tot aankoop van gronden nabij de Veltumse kapel: met de commissie voor ruimtelijke or dening zal worden besproken wat men met de grond gaat doen. ■Zoals bekend zijn deze gronden nu in gebruik bij het Tuincentrum Thuylshof Het oude pand Zwitserlood onder ging een metamorfose en werd de nieuwe Venrayse apotheek „De Mon nikskap". Het beheer van het kerkhof voor Duitse gesneuvelden in Ysselsteyn werd door de Territoriaal Bevelhebber Ne derland, generaal-majoor van Oppen, overgedragen aan de regering van de Duitse Bondsrepubliek, die het beheer op haar beurt overdroeg aan de Volks- bund Kriegsgraberfürsorge. Een golf van verontwaardiging was in Venray te bespeuren toen men hoorde van de laffe moord op de 77-jarige Siang Zeegers. De dader kon vier dagen later worden gearresteerd. Eerst over tien jaar wordt De Brabander bebouwd. Dat zei men in 1976. Nu tien jaar later liggen de plannen om in dat gebied te bouwen diep opgeborgen. Tot over tien jaar misschien. De Vredepeelgemeenschap nam met trots het gemeenschapshuis in gebruik. Zes jaar na de opening van het St. Elisabethziekenhuis ging men over tot een ingrijpende verbouwing voor een speciale bewakingsafdeling: intensive- care en cardio-care. Woningbouwvereniging „Noord Limburg" opende haar nieuwe kantoor met werkplaats aan de Plataanstraat. VOLGENDE WEEK GEEN PEEL EN MAAS I.V.M. DE KERMIS

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5