MENTJES VAN DEVOTIE Onderhoudsplicht Meidoorn i.v.m. bacterievuur ,,Moj Zat" op de serieuze toer naar Engeland (Neo)kolonialisme oorzaak van honger in de derde wereld Financiële steun voor Islamitische gebedsruimten Wat is dat? Is de Volksuniversi teit iets voor U? PEEL EN MAAS uw weekblad Helicopter bracht couveusebaby naar Duits ziekenhuis Zoals vorige week reeds medege deeld, wordt vanaf a.s. zaterdag 7 juni, in het Freulekeshuus aan de Eindstraat, een bijzondere expositie gehouden. De werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray heeft dan, ter gelegenheid van haar eerste lustrum, een tentoonstelling ingericht onder de titel „Monumentje van devotie". Geëx poseerd worden 20 houten beelden, van oorsprong uit Venrayse veldkapel- len, en 10 copora (beelden) van weg- kruisen. Het betreft hier een aantal ori ginelen, vanaf de eerste helft van de 15e eeuw 1425) tot in onze tijd. Ze zijn bijzonder interessant uit het oogpunt van religieuze volkskunde en kunsthistorie. Op de zondagen dat deze tentoonstel ling voor het publiek is opengesteld wordt er ook een demonstratie gegeven in het afgieten van kruisbeelden. Verder is er een diaprojektie van deze monu mentjes en wordt de aandacht gevraagd voor de gevolgen van de zure regen op deze kunstschatten. Bij de opening van de tentoonstelling werd ook een boekje uitgegeven, waarin in woord en beeld de huidige 62 monumentjes worden beschreven; met daarnaast bijzonderheden over de heili gen uit de kapelletjes en hun verering. Het 88 pagina's tellende boekje besluit met een toeristische route langs alle Venrayse monumentjes; ingetekend op een uitklapbare plattegrond. A.s. zaterdag besteedt de R.O.Z. in haar radio-programma tussen 11.00 en 12.00 uur aandacht aan deze ten toonstelling. PIET VAN DONGEN EN PIET CLEPHAS In het verleden is het nodige werk ver richt om de monumentjes te herstel len. In de tweede wereldoorlog is veel beschadigd maar eigenaars, buurt schappen en parochies spanden zich in om alles te herstellen. De kunstenaar Piet van Dongen, die na de wegkruisen en veldkapellen in de gemeente Venray oorlog de beeldenschat van de Grote Kerk herstelde, was in die dagen een veelgevraagd man om in klei of hout nieuwe kruis- en heiligenbeelden te ver vaardigen. Een aantal daarvan is be waard gebleven. Na de affaire van het kostbre Oda- beeld, dat in 1962 gestolen werd uit de veldkapel, stonden de meeste heiligen- huisjes er in één klap zinloos bij, omdat de beelden uit voorzorg werden veilig gesteld. Dankzij een gift van Rank Xerox kon het gemeentebestuur aan de Venrayer Piet Clephas de opdracht verlenen om kopieën in hout te gaan uit snijden. Dót lukte Piet wonderwel. Zijn beeld jes werden zó waardevol geacht, dat het jaren duurde voordat de gemeente toe stemming gaf om ze in de respectieve lijke kapellen te plaatsen. WERKGROEP KRUISEN EN KAPELLEN In het begin van 1981 kende Veldeke- Venray de Aid Venrodse Iërepries toe aan Piet Clephas voor zijn verdienste als houtsnijder. De vereniging vatte bij die gelegenheid het plan op om het her stel van de kruisen en kapellen structu reel aan te gaan pakken. Ze was daarbij zeker ook geïnspireerd door de wekelijkse publikaties in Peel en Maas over de Venrayse wegkapelle tjes en wegkruisen, waarbij telkens weer gewezen werd op de slechte toestand van deze monumentjes. Het initiatief sloeg aan. De geformeerde groep bleek meer te doen dan plannen maken en timmerde letterlijk aan de weg. Toen zij wat meer bekendheid kreeg, kwam het ene na het andere aannemersbedrijven en schildersbedrijf zijn diensten aanbie den. Dankzij die hulp had de groep een voorspoedige startperiode. Later kwam de bevolking ook los, toen het besef al gemeen doordrong, dat het hele projekt vele tienduidenden guldens zou gaan vergen. Nog altijd komen de nog steeds broodnodige giften binnen. Een absoluut hoogtepunt in die fase was het initiatief van Joos Truyen en Theo Lormans. Deze sportieve Ven- rayers legden legden op 13 en 14 juni 1984 de Peel- en Maasroute van 108 km te voet af. Door de enthousiaste steun van ons weekblad én de Venrayse V.V.V. leverde de sponsoring bijna 6.000 gulden op. Een schitterend resul taat, dat overigens tegenwoordug niet toereikend is om twee kapellen ingrij pend te herstellen! Een aantal Venrayers bood bijzonde re hulp aan. Zij wilden de kunst leren om van een kruisbeeld een betonnen af gietsel te maken. Deze techniek is vrij ingewikkeld en komt simpel op het volgende neer. Een groot aantal lagen vloeibare rubber wordt op het schone Vele vruchtbomen, meidoornstruiken en diverse sierstruiken, te denken valt aan de lijsterbes (Sorbus), dwergmispel (Cotoneaster), vuurdoorn (Pyracantha) en Stranvesia, zijn zeer gevoelig voor Bacterievuur. Veroorzaker van deze ziekte is de bacterie Erwina amylovora. In de winter is deze ziekte te herken nen aan de verschrompelde jonge vruchtjes of bloemtrossen, die aan de takken blijven hangen en aan de kan- kerplekken op de stam. In het voorjaar zijn deze kankerplekken vochtig, soms met slijm, dat eerst wit is maar spoedig overgaat in oranje en later geelbruin ge kleurd is. In de zomer en herfst ziet men vaantjes: verdorde toploten (nieuw hout), waaraan de bladeren omlaag hangen. Aangetaste bomen gaan onher roepelijk ten gronde. Om deze ziekte te bestrijden zijn sinds 1984 wettelijke maatregelen van kracht. In een groot aantal gebieden in Nederland, waaron der de gemeente Venray, wordt de ziek te extra hard aangepakt zowel bestrij dend (zieke planten verwijderen) als preventief (snoeien om bloemvorming te voorkomen). Di, j]|k ter bescher ming van het landschap, plantsoenen, kwekerijen en particuliere tuinen. MEIDOORN De wilde meidoorn komt veel voor in de vorm van heggen rond tuinen en langs wegen maar vooral in het land schap op perceelscheidingen of in ge mengde beplantingen. De meidoorn heeft in het landschap grote cultuur historische waarde en functioneert bo vendien als veekering en als schuilplaats en voedselbron voor vele vogelsoorten. Helaas is de meidoorn zeer vatbaar voor bacterievuur en speelt een bloeiende meidoorn een zeer belangrijke rol bij de vestiging en verspreiding van de ziekte. Kortom, de meidoorn verdient speciale aandacht. ONDERHOUD Van de meidoorns zijn alleen de wilde eenstijlige (Crataegus monogyna) en de t weestij lige (Cratagus laevigata) mei doorn gevoelig voor bacterievuur. Cul- tuurvarieteiten zoals de rode dubbel- bloemige „Paul's Scarlet" zijn dat niet. Voor de niet bloeiende planten is er een geringe kans op ziek worden, immers de bloesem is voor de bacterie de belan grijkste invalspoort. Indien een plant ziek is, moet hij worden verwijderd en vernietigd. Gedurende het gehele jaar kan de Plantenziektedeskundige Dienst hiertoe opdracht geven. Als preventieve maatregel moet voorkomen worden dat bloemvorming optreedt. Op welke wijze de bloei voorkomen dient te worden is afhankelijk van de beplantingsvorm (b.v. heg, singelbeplanting, solitair etc.) en de functie van beplanting (veekering, sierbeplanting, perceelscheiding etc.) Een heg rond een tuin kan jaarlijks wor den geknipt of gesnoeid, zodat ze in het geheel niet bloeien. Heggen of struiken op perceelscheidingen kunnen worden afgezaagd op 10 tot 100 cm. boven de grond. De stobben of stammen zullen weer tot volwaardige struiken uitgroei en, echter ze zullen 3 tot 5 jaar niet bloeien. Een zelfde behandeling is denk baar voor meidoorns in gemengde erf- bepl: nting of voor alleenstaande strui ken. Soms is het verstandiger de mei doorn te vervangen door struiken die niet vatbaar zijn voor bacterievuur. Als vervangende plant kan gebruik gemaakt wor 'en van de Sleedoorn (Prunus spi- nos i, de wegedoorn (Rhamnus Cathe- rici de Spaanse aak (Acer campestre) of e kruisbes (Ribes uva-crispa). CONTROLE De Algemene Inspectiedienst contro- 1- .>rt op het hel nakomen van de onder- 1 yudsplicht. Als na 1 april blijkt, dat :en onderhoud heeft plaatsgevonden v tn de meidoorns zal door de Algemene Inspectiedienst worden opgetreden. On bekendheid met de regeling van ver plicht onderhoud zal voor de eigenaar van de meidoorns geen excuus zijn. Van elke overtreding tegen het verplicht on derhoud wordt door de Algemene In spectiedienst een proces-verbaal opge maakt, waarna de zaak aan de rechter Een van de oudste Venrayse Joeks- kapellen, ,,Moj Zat" gaat in het komende (lange) weekend naar Enge land om daar een huwelijksplechtigheid op de luisteren Toen deze Joekskapel in 1978 werd opgericht, waren vrijwel alle leden ongetrouwd. In de loop der jaren, toen het ene lid na het andere in het huwe lijksbootje stapte, werd het gewoonte in de kerk min of meer toepasselijke num mers te spelen. Vorig jaar, toen het laatste lid zijn ja-woord gaf speelde de joekskapel voor het eerst in haar historie werken van L. van Beethoven en Fr. Schubert. Een van de getuigen van het bruids paar was zo verrukt over deze prestatie, dat hij spontaan vroeg de muziek bij zijn huwelijk te verzorgen. „Moj Zat" nam het verzoek aanvan kelijk niet serieus, omdat deze getuige in Engeland woont. Een half jaar geleden echter werd dit verzoek her haald en onder de bezielende leiding van Bruno Lucassen wierp de joekskapel zich op de serieuze toer. In Engeland zullen zij o.m. „A Trumpet Voluntary" ILLEGALE CHINEES In Venray werd een 28-jarige Chinees aangehouden, die niet beschikte over de vereiste papieren. In afwachting van zijn uitzetting werd hij ingesloten. BROMFIETSER REED DOOR In de Kruidenlaan ramde een brom fietser twee aldaar geparkeerde perso nenauto's welke lakschade opliepen. Voordat de identiteit van de bromfietser kon worden vastgesteld was hij al ver dwenen. De eigenaren van de auto's zullen zelf voor de schade moeten opkomen. VERKEERSCONTROLE De Venrayse politie hield maandag morgen een grote verkeerscontrole op de Venloseweg. Dat die controle nodig is, bleek uit het resultaat: 28 bestuur ders kregen procesverbaal terzake ver schillende overtredingen'.ingevolge het Wegenverkeersreglement, de Wet Auto vervoer, het Rijtijdenbesluit en omdat ze niet de benodigde papieren konden tonen. Gezien de score zal de politie met dergelijke controles blijven doorgaan. DIEFSTAL UIT AUTO Het verkrijgen van toegang tot een aan de Raadhuisstraat geparkeerd staande personenauto, van een inwoner uit Maashees was gemakkelijk, omdat het slot van het achterportier defect was. Uit de auto werden een polstasje met daarin een portemonnee met 20 gul den, 2 Eurocheques, paspoort en het rij bewijs ontvreemd. KANTOOR BESPOTEN De beheerder van het kantoor van Stichting Fonds Bouwnijverheid en van de Volksbank deed aangifte dat het in de Burg. v.d. Loostraat gevestigde kantoor met verf bespoten. Droogte in Afrika en andere derde werelddelen is een resultaat van (neo) kolonialistische landbouw en daarmee gepaard gaande verwoesting van de natuurlijke omgeving, gemotiveerd door westers winstbejag. Eeuwenlange uitbuiting van de grond t.b.v. de landbouwproduktie bestemd voor europeese consumptie en de algemene ontbossing ten behoeve van deze produkten hebben geleid tot de destruktie van de natuurlijke omgeving in Afrika en elders en het uiteindelijke voedseltekort en hongersnood in de derde wereld veroorzaakt. Zelfs tot op de dag van vandaag worden enorme oppervlakten vrucht bare grond in beslag genomen voor verbouw van landbouwprodukten be stemd voor het westen. De locale bevolking verdient daar maar weinig aan, terwijl deze grond hard nodig is voor eigen voedselvoor ziening. Landelijke politiek in de derde wereld eens gericht op traditionele voedsel voorziening werd door het kolonialisme volledig omvergeworpen ten bate van westers georiënteerde produktie van exportgoederen. We moeten vooral op passen dat we met onze ontwikkelings hulp deze voor de derde wereld funeste lijn niet voortzetten. Voorop moet de opvoering van plaatselijke voedselproduktie staan. Onze ontwikkelingshulp is nog steeds westers gedacht en georiënteerd. Uit eindelijk willen we er allemaal een beetje beter van worden. Zolang wij onze instelling t.a.v. de derde wereld en onze eigen consumptie- en winstgerichte maatschappij niet veranderen, zullen wij geen werkelijke hulp aan hongeren den kunnen bieden. Ook niet wanneer we nog zoveel Band-aid concerten organiseren. Als we niet werkelijk willen dat deze maat schappij veranderd heeft het kopen van een LP ook geen zin. Niet dat ik deze akties afkeur. Inte gendeel. Het is waarschijnlijk juist deze groep van mensen en jongelui waar nog wat mee te beginnen valt. Maar zullen zij zich kunnen doorzetten tegen een maatschappij met een door zelf- en hebzucht beheerste mentaliteit. Bart Tijman Noakcholt, West Afrika van Purcell, „Josua" van Ken Roccard, „Romance" van Hauvast, „Andante" uit „Jesus Christ Superstar" van Webber-Houvast en „The Beatles in Concert" van Lennon en McCartney ten gehore brengen. Tijdens de receptie zal de Joekskapel een minder serieus werk van ongeveer 8 minuten ten gehore brengen. In de nacht van donderdag op vrijdag wordt de oversteek gemaakt vanuit Zee- brugge naar Dover en van daaruit gaat de reis naar Sonning on Thames. Zondagavond om tien uur hoopt men weer terug te zijn in het repetitie- en stamlokaal ,,'t Upke". Peter Teeuwens en Toon Kateman jr. kunnen de reis niet meemaken omdat bij hen ieder ogenblik de ooievaar op bezoek kan komen. DADERS AANGEHOUDEN Door het blaffen van hun hond wer den bewoners van een bedrijf aan de Deurneseweg gewekt. Zij belden de politie omdat om 20 over 4 in de vroege morgen dat hondenalarm ongewoon was. De politiemannen ontdekten in de buurt een onbeheerde auto aan. Zij vonden in de berm twee kratten fris drank, maar zagen ook dat de auto weg reed in de richting van de Meerselsepeel. De ingezette achtervolging had bij de kruising in Ysselsteyn resultaat. De bestuurder kon tot stoppen worden gedwongen. Het tweetal, 32 en 47 jaar oud, afkomstig uit Helmond, zat onder de modder. Zij waren in een greppel gaan liggen toen ze de politie zagen komen. Ze bekenden op het bedrijf, waar ze de kratten met frisdrank hadden ont vreemd, eerder een tuinstel te hebben gestolen. Ook gaven ze toe illegaal asperges te hebben gestoken. Bij huiszoeking bij de Helmonders werden echter geen asperges en geen tuinstel aangetroffen. Later belde de echtgenote van de jongste van het tweetal het adres door waar de ont vreemde asperges en tuinstel te vinden waren. Die goederen konden worden achterhaald. De asperges waren clandestien in Merselo gestoken, maar het ergste voor de teler was, dat het tweetal ook nog enkele aspergebedden had vernield, omdat dat steken sneller moest gebeu ren dan gebruikelijk. In totaal ging het om 6 kilo. Na ingesloten te zijn geweest werd het tweetal later huiswaarts gezonden. DADERS DIEFSTAL SEINLAMPEN AANGEHOUDEN Door een viertal knapen uit Deurne werden 3 seinlampen, welke ter beveili ging waren geplaatst in de Schoolstraat en de Jan Hensenstraat ontvreemd. Het gelukte de politie die daders in een auto aan te houden. De 3 seinlampen waren nog in hun bezit. Na procesverbaal werd het viertal huiswaarts gezonden. V ERNIELER VAN FIETS Een 18-jarige knaap heeft een nabij de Jongerensoos Dingus geplaatste da mesfiets vernield. Het gelukte de politie de dader aan te houden, die nu naast een procesverbaal terzake die vernieling ook wel een behoorlijke rekening gepre senteerd zal krijgen. beeld gestreken. Het geheel wordt ver pakt in een uitneembare ondersteuning. Die steunmal wordt weggenomen en het rubber van het beeld gestroopt. Door dat daarna het rubber en het gips weer ineen worden gezet, is binnen in het rubber een holte ontstaan, precies gelijk aan de vormen van het beeld. De holte wordt volgestort en verstevigd. Na de uitharding wordt alles uit elkaar geno men en is een afgietsel ontstaan. Ten slotte volgt het wegwerken van foutjes, de bevestiging van de afzonderlijk gegoten armen en het aanbrengen van de afdeklaag. Het totale karwei is hier vlot beschre ven, maar de uitvoering ervan kost vele maanden per werkstuk. Het ware wenselijk, dat vandalen zich dit beter realiseerden. Cursisten van de Vrije Academie hebben zich ook ingespannen. Onder leiding van hun docenten maakten zij 10 heiligenbeelden, die ondanks de inzet van Piet Clephas nog ontbraken. Daarna wierpen zij zich op de totaal verweerde Zeven Smarten bij de Paters kerk en vervaardigden 7 schitterende nieuwe reliëfs. STEUN BLIJFT NOODZAAK De Werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray prijst zich geluk kig, dat de veelomvattende steun van de Venrayse bevolking lang niet alles is hier genoemd haar in staat heeft gesteld om haar doel na te streven: het behoud vn wegkruisen en veldkapellen. Veel is al gedaan, nog lang niet alles is bereikt. Bovendien: ook in het jaar 2000 kunnen leien daken kapot vriezen en kruishouten rotten. Niets heeft het eeu wige leven. De werkgroep kan nog jaren vooruit, en naar ze hoopt met veel steun. SCHOORSTEENBRAND Een vogelechtpaar in de schoorsteen van een woning aan de Pastoor Ge- rardsstraat te Oirlo heeft er voor gezorgd dat de Venrayse brandweer in aktie moest komen voor een schoor steenbrand. De bewoner had zijn allesbrander aangestoken en daarbij ging de schoorsteer. branden door de schuld van het vogelechtpaar. DoQr tijdige ontdekkking kon uitbreiding van het vuur worden voorkomen. kan worden voorgelegd. Bovendien kan de Plantenziektekundige Dienst op grond van de Plantezieklewel het nage laten onderhoud alsnog laten verrichten op kosten van de „gebruiks- gerechtigde" (doorgaans de eigenaar of de pachter) van het terrein waar de mei doorns zich bevinden. Het spreekt van zelf dat men zich deze minder aangena me situatie beter kan besparen. Voor vragen kan men zich wenden tol de Platenzieklekundie Dienst in Venlo. Tel. 077-18081. Het ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur gaat met ingang van 1987 gelden reserveren voor de rea lisatie van religieuze ruimte annex sociaal-culturele ruimtes ten behoeve van etnische minderheden. De gemeente heeft aan het ministerie het verzoek gedaan om financiële steun voor de realisatie van passende huisves ting voor de Islamitische gebedsruimten in Venray. Al jaren verleent de gemeente Venray hulp bij het realiseren en exploiteren van gebedsruimten voor Turkse en Marokkaanse inwoners van Venray. Overwegingen die hiertoe aanleiding gaven, waren: de erkenning van het belang van de beleving van de eigen godsdienst; de omvang van de groeperingen; de afstand tot gebedsruimte in nabij gelegen gemeenten is/was te groot om een frequent bezoek mogelijk te maken. Het vinden van een passende en min of meer permanente huisvesting voor de gebedsruimten is echter een groot pro bleem. De Turkse Islamitische gebeds ruimte en de Marookaanse Islamitische zijn nu ondergebracht in oude, houten gebouwen, die in slechte staat verkeren. Met name in de winter levert deze huis vesting de nodige problemen op. Inmiddels zijn diverse oplossingen voor de geschetste situatie bekeken. Twee mogelijkheden zijn als haalbaar overgebleven: in de toekomst gebruik maken van vrijgekomen schoolgebouwen, die wél in goede staat verkeren; de aankoop van een bestaand pand, dat zowel de Turkse Islamitische Stich ting als de Marokkaanse Islamiti sche Stichting. De beide stichtingen zijn voorstander van deze laatste oplossing. Zowel bij de gemeente als bij de beide stichtingen ontbreken echter de nodige financiële middelen. Gebruikmaking van de financiële mogelijkheden van het ministerie kan mogelijk een oplossing bieden. Laat U zich niet afschrikken door het woord universiteit! Het is eigenlijk jam mer dat het zo heel, want veel mensen denken dan, dat wat je daar leert wel erg moeilijk zal zijn. Maar de Volksuniver siteit is er juist voor iedereen. Er wordt helemaal niet gevraagd naar diploma's, iedereen met lagere school kan er heen. Of U oud of jong bent, maakt niet uit! Er zijn enorm veel cursussen die door bekwame docenten in een ongedwongen en gezellige sfeer worden gegeven. Een greep uit ons programma: Spreken in het openbaar, opkomen voor je zelf, Hoe zeg en hoe schrijf ik het? Komputercursus. Algemene ont wikkeling, kunstgeschiedenis, notule ren, eenvoudig belastingrecht, snoeien en onderhoud van de tuin. Wijn leren proeven. Hatha Yoga, Discussie- en ver gadertechniek. Opfriscursus Nederland se taal, Talencursus: Engels, Frans, Spaans en Italiaans, Heemkunde. Iedereen kan, alleen of met een groep, een cursus aanvragen en als er dan voldoende belangstelling is, dan komt die cursus er. De plaats waar de cursus wordt gegeven kan dan ook in uw eigen omgeving zijn. Elk jaar wordt in de grote vacantie een cursusprogram ma opgesteld. Half augustus wordt dat programma gedrukt en verspreid en meestal staat er ook wat van in de kran ten. Voor inlichtingen en aanvragen van 'het programma kunt U terecht bij bo venstaand adres: U kunt ons nu reeds bellen: 077-15281. Venray vroeger????? Schijn bedriegt.In dit nostalgische dé cor verkoopt men a.s. zaterdag en zondag op de Venrayse Bühne kaarten voor Venray passeert de revue". Ver gist U zich niet. Het g at niet alleen om oud-Venray, want ook het heden komt ruim aan bod. Kijkt U echter al uil naar de toekomst, want eind september en begin oktober heeft Venray haar revue. PEEL EN MAAS uw weekblad Vanuit het Venrayse ziekenhuis is vrijdagavond een te vroeg geboren Venrayse baby per helicopter naar de Universiteitskliniek van Dtisseldorf ge bracht. De baby, ongeveer twee maanden te vroeg geboren, moest met de keizer snede ter wereld worden gebracht. Het is niet de eerste keer dat vanuit Venray een te vroeg geboren baby wordt overgebracht naar een Universi teitskliniek in Nijmegen of Groningen, maar omdat daar geen plaats was moest nu een andere oplossing worden gezocht. Deze werd gevonden door de bereidheid van de Universiteitskliniek van het Duitse Düsseldorf. In een minimum van tijd was alles geregeld en steeg vanuit Düsseldorf een helicopter van de Rettungsdienst op met een speciale couveuse en hiervoor opgeleid personeel, naar het Venrayse ziekenhuis, waardoor de brandweer van Venray en de politie een baken had uitgezet met zwaailichten. Dat was ook de reden dat een perfecte landing kon volgen en de overdracht van de in aluminiumfolie ingepakte baby kon ge beuren. De overdracht was in enkele minuten geregeld. Het gewicht van de baby bedroeg ongeveer 1000 gram. De toestand van de baby en moeder is uitstekend, al zal de moeder nog ongeveer een week in het ziekenhuis moeten verblijven. Wanneer de baby naar Venray kan worden teruggebracht is nog niet te zeggen. Het is niet de eerste keer dat in Venray een baby met een dergelijk gewicht in leven kon blijven. Ons is be kend dat in 1949 een baby van 660 gram in leven is gebleven. Die baby is toen mede door de zorg van een religieuse en de toenmalige internist dr. Hillebrandt tn leven gebleven en werd 's werelds kleinste baby genoemd.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5