GEMEENTE-BRANDWEER VENRAY brand? direct melden! DOE-HET-ZELVER VOORKOM BRAND eerste eenheid binnen 6 minuten op de plaats des onheils voorkomen is beter dan blussen..! toch dan 1898 In dit jaar werden er 2 nieuwe brandspuiten van de firma Bikkers en Zn te Rotterdam gekocht, welke kon den dienen tot aanjager en zuig- en perspomp. Eveneens werden 300 meter brandspuitslangen aangeschaft. In to taal was er toen aan materiaal aanwe zig: 6 brandspuiten en 1 hand brandspuit. 1899 Door de gemeenteraad werd een nieuwe „Verordening op de brand weer" vastgesteld. 1902 Door het gemeentebestuur werd een „Reglement van Orde" voor de brandweer van Venray vastgesteld. Tevens kreeg de brandweer helmen en uniformpetten. 1925 De Paterskerk met klooster werden volledig door brand verwoest. Ook hier werd de hulp weer ingeroepen van de brandweer Venlo die vertraging ondervond door besneeuwde wegen. 1926 De grote brand van 1925 zal ze ker debet aan geweest dat in dit jaar de gemeenteraad besloot tot de aanschaf van een nieuwe spuit op een T-Fordje. Daarmee had de motorisering van het rollend materiaal bij de brandweer Venray zijn intrede gedaan. Ook werd besloten om brandputten te slaan, want gebleken was dat de „brandkui- len" bij een werkelijke brand onvol doende water konden geven. Tevens werd de bevelvoering en organisatie verbeterd. Zo werd voor de motor- brandspuit (T-Fordje) een afzonderlij ke „motorbrandspuitbrigade" van 11 man binnen de Venrayse brandweer opgericht. Deze motorspuit werd ge plaatst in de vroegere paardetram- loods, terwijl de overige spuiten onder gebracht bleven in de daarvoor inge richte „brandspuithuisjes". Tevens werd er een nieuwe verordening op de brandweer vastgesteld. Machteloos en tandenknarsend moest men toezien hoe door het tekortschieten aan de oudste taak van de brandweer, de brandpreventie (voorkomen van brand), al les wat men tot dan toe had opgebouwd in korte tijd verloren ging. De gemeentebrandweer van Vierlings beek en de bedrijfsbrandweer van de PTT verleenden als eerste assistentie. Ook hier werd de Venlose brandweer te hulp geroepen, maar ook hier kwam hun hulp te laat. Het brandweermaterieel was inmiddels uitgebreid, het personeel verdubbeld en op de juiste manier geschoold. At het brandweermaterieel was inmiddels ondergebracht in de voormalige houten paardetramloods aan de St. Antoni- usstraat, waar ook een houten oefenbrand- toren was gebouwd. Deze diende tevens voor het drogen van de slangen. 2e WERELDOORLOG Bij het begin van de 2e wereldoorlog beschikte men behalve over de in 1926 aangekochte T-Ford autospuit, ook nog over een Ford-V8 overdekte au tospuit van 2000 liter per minuut, als mede een tweetal (2) bosbrandweerau- to's en een manschappenmateriaalwa- gen. 1944 De bevrijding (oktober 1944) gepaard gaande met vele bombarde menten, bracht voor de Venrayse brandweer een zeer drukke tijd met zich mee. Onder zéér moeilijke om standigheden heeft zij op velerlei ter rein met de volle inzet en gevaar voor eigen leven, voortreffelijk werk ge daan. Zij vormde toen al de kernfunc tie binnen de totale hulpverlening in haar volle breedte. Bij het terugtrek ken van de Duitsers werd door hen een aantal voertuigen meegenomen naar Duitsland. KAZERNE IN VLAMMEN... 1964 Tijdens de jeugdvierdaagse op 19 juli brandde de houten brandweer kazerne tot aan de grond toe af met al le zich daarin bevindende voertuigen... Op 22 juh 1964 had de brandweer reeds als noodvoorziening de beschik king over twee volledige uitrukeenhe- den, terwijl de overeenkomst werd gesloten met het Mob-complex om bij brand assistentie te verlenen met zijn tankwagen-schuimblusser. 1965 Als vervanging van het oude» door de brand vernielde materieel kreeg de brandweer de beschikking over 2 nieuwe uitrukeenheden, te we ten een „tankautospuit HD" en een „lagedruk-eenheid" alsmede een „poederwagen met 250 kg. poeder aan boord (P-250)". In 1969 tenslotte werd er met de komst van de flats in Venray een ladderwagen van 30 meter hoogte aangeschaft. ALARMNUMMER c M P A V BRANDWEER V t IM n A Y 81333 Zij dragen zorg voor de leiding en or ganisatie, de brandpreventie/voorlichting en in structie, alsmede de opleiding en oefe ning en het onderhoud van het brand weermaterieel en de bluswatervoorzie ning. Voor wat de directe brandbestrij ding en hulpverlening (repressieve dienst) betreft, bestaat de Gemeente Brandweer Venray als uitrukdienst uit vier (4) gelijkwaardige groepen A, B, C, en D,. Iedere groep bestaat daarbij uit 10 man met aan het hoofd 1 bevel voerder en zijn plaatsvervanger, welke allen in het bezit zijn van het diploma „onderbrandmeester", dat in deze tijd een „must" is om de verzwaarde taken verantwoord aan te kunnen. Dat vraagt dan ook een minimale oplei- dingstijd van zeven jaar. Daarnaast telt het korps drie (3) officieren: de commandant, de ondercommandant en de derde officier. De groepen, alsmede de drie officie ren, vervullen om week de wacht dienst. De in de wacht zijnde bevel voerder met zijn plaatsvanger en de chauffeur/pompbediener (de drie voornaamste mensen in de ploeg) zijn, met de dienstdoende wachtofficier, ge consigneerd van maandagmorgen 07.30 uur tot de daaropvolgende maandagmorgen 07.30 uur. Alle offi cieren en manschappen zijn uitgerust met een radio-alarmontvanger („pie per") zodat bij een roep om hulp van de burger in nood onmiddelijk door de alarmcentrale van de brandweer de dienstdoende groep en officier van de wacht gealarmeerd kunnen worden. Voor een snelle op gang komende hulpverlening is het dan wel noodzake lijk dat degene die om hulp vraagt, het juiste alarmnummer belt, anders gaan vele kostbare minuten verloren. Het alarmnummer van de Gemeen tebrandweer is hetzelfde als dat van de ambulance en iedereen zou dan ook op zijn minst dit alarmnummer bij zijn te lefoon onder handbereik moeten heb ben. Het nummer moeten opzoeken in een telefoongids, blijkt in de praktijk voor de burger in nood zeer moeilijk te zijn vanwege de onvermijdelijke span ningen. Ook in Venray heeft de brandweer een grote ontwikkeling doorgemaakt. Het takenpakket is drastisch gegroeid en het aantal uitrukken gestaag geste gen. Zo rukt de Venrayse brandweer per jaar tussen de 150 en 200 keer uit. Dit betekent dat gemiddeld 3 4 keer per week een van de Venrayse burgers een beroep om hulp op haar doet. Het gebied waar de Gemeente Brandweer Venray de zorg en verant woordelijkheid heeft voor de uitvoe ring van de aan haar opgedragen taken is, door de grootte van de gemeente met haar 10 kerkdorpen, het uit gestrekte wegennet met daarin de „routering van gevaarlijke stoffen", haar industrieën, militaire vliegveld en mob.- complex, alsmede haar vele medische- en verzorgingscentra, veel omvattend. Vele gebieden gelden dan ook als C- risicogebied, hetgeen inhoudt, dat de éérste eenheid binnen 6 minuten en de twééde eenheid binnen 8 minuten na ontvangst van de melding op de plaats van de brand of ongeval moet zijn. Dit vraagt naast een goede organisatie ook daarbij behorend adequaat materieel en een dienovereenkomstige accommo datie. ORGANISATIE Om die reden vormen dan ook sinds een aantal jaren een vijftal mensen een beroepsmatige kern (preventieve dienst, preparatieve dienst en de lei ding) binnen de Gemeente Brandweer Venray. De commandant, twee mensen op de afdeling preventie en de twee mensen in de brandweerkazerne zijn full-time met uitsluitend brandweertaken belast.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 22