Preventie gemeente-brandweer Venray DE ONTWIKKELING VAN DE BRANDWEER TOT EEN VEELZIJDIGE HULPVERLENINGSORGANISATIE i.f-: -è." y y 'i-y- i Hoe kunt u helpen? Uw gasthervn. De dienstverlening, waarvoor de ge meentelijke brandweer de wettelijke verantwoordelijkheid draagt, heeft in de laatste twee tot drie decennia grote veranderingen ondergaan. Het accent van de werkzaamheden is daarbij steeds meer verschoven in de richting van de technische hulpverlening. Bestond haar hoofdtaak: VROEGER: uitsluitend uit „brand bestrijding" (brand weren) en „brand- voorkoming" (brandpreventie); LATER: werd dit „brandbestrij ding" en „technische hulpverlening" (bevrijden en redden van slachtoffers uit autowrakken, en aanpak gevaarlij ke stoffen, etc.) alsmede de „ongevals- bestrijding" waaronder is te verstaan een kleine ramp (treinongeval, grote kettingbotsing, ongeval chemisch con cern, etc.); NU, sinds de nieuwe Brandweerwet en Rampenwet uit 1985, zijn al deze ta ken nog eens uitgebreid met de kern en coördinatiefunctie bij de „rampen bestrijding" zowel in vredestijd als in oorlogstijd. De technische hulpverlening is dan ook van even groot belang geworden als de eigenlijke brandbestrijding. Vooral in de jaren zestig heeft deze ontwikkeling een stormachtig verlóóp gehad. De oorzaak hiervan dient zowel gezocht te worden in de snelle techni sche ontwikkeling op alle gebied, als in de toegenomen verkeersintensiteit op de wegen, van de spoorwegen en in de lucht. Ook de moderne industriële ont wikkeling en de invoering van nieuwe bouwmaterialen en bouwmethoden en vooral de introductie van kunststoffen heeft hiertoe bijgedragen. Ook het om gaan met en het vervoeren van gevaar lijke stoffen heeft enorme risico's met zich meegebracht, waarvan men vroe ger niet het geringste vermoeden had. De brandweer wordt daarom al eni ge tijd geconfronteerd met het feit, dat zowel bij de brandbestrijding als bij de technische hulpverlening, geheel ande re risico's en problemen spelen dan en kele tientallen jaren geleden. Het is dan ook daarom dat de hedendaagse brandweer geëvolueerd is tot de mo derne, professionele en veelzijdige pa rate hulpverleningsorganisatie van vandaag, die dag en nacht snel en doel treffend hulp verleent als daarom door de burgers wordt gevraagd. Met mensen die daarvoor speciaal zijn opgeleid en getraind, met materieel dat daarvoor is ontwikkeld en aange schaft. De Nederlandse brandweer rukt jaarlijks zo'n 60.000 keer uit. Zestig duizend maal komen er bij de diverse alarmcentrales van de brandweer mel dingen binnen, die ernstig genoeg blij ken te zijn om de brandweer snel in ak- tie te laten komen. Dat betekent ook, dat er elke 12 minuten ergens in ons land iets aan de hand is waarbij de brandweer hulp moet verlenen. rHUHHIE i De directe brandbestrijding en hulp verlening door de „Repressieve dienst" van de Brandweer Venray (uit- rukdienst) is weliswaar nog steeds de meest belangrijke taak van de Brand weer, maar een tweede belangrijke hoofdtaak omvat de „Preventieve taak" van onze brandweer. Zij omvat o.a. het brandgevaar en ongevallen en rampen „voorkomen" en „beperken", alsmede het geven van „instructies" en „voorlichting" aan het publiek en aan verzorgingstehui zen, ziekenhuizen, industrieën, etc. Hiervoor heeft de brandweer van Ven ray specialisten in dienst, die adviseren bij de nieuwbouw van fabrieken, kan toren, woonhuizen e.d. Ook regelt de ze preventieve dienst van de Brandweer Venray het toezicht op brandbeveili gingsmaatregelen bij schouwburg, cir cusvoorstellingen, feesttenten etc. Kor tom de brandweer is overal waar veel mensen in besloten ruimten aanwezig zijn. Zij praat mee bij het ontwerpen van gebouwen als het gaat om brand veilige constructies. Er wordt gelet op een voor de mensen veilige vluchtweg (via nooduitgangen en trappenhuizen) Bij wat hogere gebouwen wordt er vooraf bekeken of er snel en voldoende bluswater kan worden aangevoerd. Bij het ontwikkelen van nieuwe stadswij ken wordt ervoor gezorgd, dat brand weerauto's alle objecten goed kunnen bereiken. In scholen, ziekenhuizen, kantoren en bedrijven worden regelmatig in structies gegeven en oefeningen gehou den, zodat de mensen die er werken op eventuele gebeurtenissen goed zijn voorbereid. De preventieve taak van de brand weer is wellicht de minst opvallende maar wel een van de belangrijkste. Doodgewoon vanwege het feit dat bij voorbeeld de meeste branden zijn te voorkomen? Daarom is de brandweer op het terrein van de preventie zo ac tief. Als de burger van Venray met een bepaald „brandend" probleem zit, kan men altijd terecht bij de afdeling preventie van de brandweer op het raadhuis. Iedereen vindt daar ten alle tijde een gewillig oor en krijgt een des kundig advies. Zelf kan eenieder de brandweer mee helpen om brand te voorkomen en als er brand zou uitbreken een ramp te verhoeden. Hoe.??? kunt U helpen???? Gemeentelijke brandweer bij gelegen heid van de opening van de brandweer kazerne 2 mei 1986 bestaande uit: 1 W. Clevers 2 F. Verbeek 3 Th. Mertens (3e officier) 4 W. Schillings (commandant) 5 Th. Manders (ondercommandant) 6 L. Hermsen 7 L. Claessens 8 G. Pelzer 9 W. Douwes 10 C. Odenhoven 11 H. Clevers 12 J. Koenen 13 P Lensen 14 P. Schmeitz 15 A. Kusters 16 H. van Oosterhout 17 L. Troisfontaine 18 A. Cremers 19 H. Odenhoven 20 W. Relouw 21 F. Thijssen 22 M. Manders 23 M. Arts 24 B. Hermsen 25 M. Lensen 26 L. Bouwens 27 W. Ewals 28 Th. Fila 29 C. Jansen 30 G. Verdonschot 31 G. Leemeyer 32 C. van Rooij 33 H. Janssen 34 H. Pelzer 35 L. van der Heijden 36 H. Jacobs 37 P. Wolbertus 38 P. Swinkels Op de foto ontbreken: J. Bouten P. van der Burgt E. Oomens W. Thijssen P. van Vonderen Er zijn een aantal zaken waarmee u de brandweer echt behulpzaam kunt zijn. Nummer één is natuurlijk: proberen brand te voorkomen. G (.iooi bijvoorbeeld nooit een brandende sigaar of sigaret weg i let is veel veiliger die eerst goed te doven. Geen asbak bij de hand? Het brandende eindje even in water houden of goed uittrappen is voldoende Laul kinderen niet met lucifers of vuur spelen. Ken "fikkie sloken" is leuk werk, maar zo'n vuurtje kan behoorlijk uit de hand lopen. Honk nooit in bed In slaap vullen met een brandende sigaar, sigaret of pijp kun ook u over komen. Bewaar geen brandgevaarlijke vloeistoffen (spiritus, benzine, aceion eu dergelijke) in de keuken. Guar wordt gekookt en brandt de geiser. Verwaarloosde gas- of clektrici- teitsleiclingen kunnen eveneens levensgevaarlijk zijn. i Geef de brandweer zoveel moge lijk vrij baan Hoort u in de verte het bekende tweolonige hoorn signaal. ga dan met auto, motor, bromfiets of fiets zoveel mogelijk rechts van de weg njden Kn laat vluchtstroken langs de autowegen in leder geval vrij Parkeer nooit bij brandkranen en bij in- uit - ol doorgangen, ook al bent u van plan om maar "even" weg te blijven. Als u de wegen vrijhoudt kan de brand weer er altijd langs om snel met de redding en het bluswerk te beginnen Alvast namens uw brandweer: dank u zeer voor uw mede werking'

Peel en Maas | 1986 | | pagina 20