PEEL EN MAAS LIJST 1 Respect voor de ander, ruimte voor elkaar Vrijdagavond 24 maart komt uw minister-president Ruud Lubbers, met de ministers Ruding, de Ruiter, Brinkman, Braks, ÊtÈ} JBfe Deetman, De Koning, en van den Broek, naar iJÉÉK 'Hi Wi/.P Venray (schouwburg). Ook U bent CDA minister-president Ruud Lubbers Samen willen wij met U werken voor morgen Lijsttrekker CDA lijst 1 Joost Truijen V3n harte Welkom. Ouderen en jongeren verdienen een volwaardige plaats. Juist in het gemeentelijk beleid. Gemeentegeld is gemeenschapsgeld. En dat moet met zorg beheerd worden. Een weer opbloeiend Midden en Kleinbedrijf. Dat zal onze gemeente stimuleren. ZELDZAAM JUBILEUM Expositie in de schouwburg CDA CDA j pr Morgen, vrijdag 14 maart, wordt Grad Derikx van de Groenweg 20 te Heide, eens flink in de bloemetjes gezet, ter gelegenheid van het feit dat hij dan 25 jaar hoofdschatter en 40 jaar be stuurslid is van de Onderlinge Paarden- verzekering Venray. Vrij kort na de oorlog werd Grad Derixk als bestuurslid van de Onderlin ge Paarden verzekering aangezocht. On getwijfeld omdat hij ,,enne echte perde- gek" is,zou zijn vrouw zeggen. Als be stuurslid werd je meteen paardeschatte^. om de waarde van een paard te bepalen teneinde de verzekeringspremie te kun nen vaststellen. En toen dan 15 jaar later de baan van hoofdschatter vrij kwam, was Derikx daarvoor zonder moeilijker. Er zijn paarden bij van tien tot twintigduizend gulden: „wat 'n gek ervoor geeft". Om het risico en de onderlinge premie niet te hoog te maken, heeft de vereni ging echter een maximum bedrag vast gesteld. Daarboven is verzekeren niet mogelijk. De premie welke men moet betalen, bedraagtt circa 3%. Het is ook wel eens 1 of 1 Zi van de verkoopwaarde ge weest. Dat lag er aan, of de verzekering veel of weinig schadegevallen had. Trouwens, de schade kan men dikwijls nog binnen de perken houden, door de afgekeurde paarden te verkopen. Het verzekeringsbedrag dat de eige- meer de aangewezen man. De Onderlinge Paardenverzekering Venray stamt uit de jaren '20 met als doel, de financiële schade die ontstaat door het verlies van een paard gezamen lijk te dragen. Als een boer zijn werk paard door ziekte of ongeval verloor, was dat een zware strop. Zeker als men met zijn paard ook nog een melkroute voer, of vrachten zand en kiezel van de Maas of een zandgrinderij in loondienst uitvoerde. Dan vielen de inkomsten weg. Venray heeft toch altijd zo'n 500 paarden gehad. Vroeger veelal de be kende zware Belgische en Zeeuwse werkpaarden, met in mindere mate een aantal z.g. luxe paarden, die door de week het landbouwwerk verrichtten en zondags door de boerenzoons als rijdier werden gebruikt. Nu zijn er in onze ge meente 206 „grote" paarden verzekerd en 221 pony's. Alles bij elkaar voor bijna/1.000.000,—. Het schatten van de dieren geschiedde tweemaal per jaar: in maart en in sep tember. De paarden moesten dan op be paalde plaatsen worden voorgeleid aan de schatters. Op elk kerkdorp was min stens één verzamelplaats. Ook Venray- centrum kende er enkele, waaronder café In den Engel, dat toen ook nog een boerderij was. Uit vroegere jaren stammen de schat ters Martien Smits van het Overbroek, Jan Jenniskens van het Brukske en Louis van Osch van de Weverslo. Het schatten vroeger zo vertelde ons Grad Derikx was gemakkelijker dan nu. Een goed werkpaard kostte zo'n 350,—. Natuurlijk zijn die nu veel duurder, maar nu zijn er ook veel sportpaarden en die maken het schatten naar voor zijn afgekeurd of dood paard krijgt, bedraagt 80% van het geschatte bedrag. Staat de verzekering er heel goed voor, dan kan de uitkering ook wel eens 90% zijn. Men mag als onder linge verzekering toch geen winst maken; dus alles komt ten goede van „de klanten". De paardeneigenaren hebben heel veel vertrouwen in de verzekering en in het beleid van het bestuur. Op de jaar lijkse vergaderingen komt namelijk nog geen handvol leden. Ook niet toen men zelfs presentiegeld ging invoeren en gastsprekers uitnodigde voor een inte ressante lezing Toen in de loop der jaren het uren- verlet van paard en boerenknecht te duur werd, om tweemaal per jaar naar een centrale schatting te komen, maar ook „de burgers" met hun luxe paard geen halve snipperdag konden nemen voor het schatten, besloot men voor taan aan huis te gaan taxeren. Dat gebeurde in de eerste tijd per fiets. Maar aldra was Grad Derikx een van de eersten die in Heide een auto be zat. Toch was en is deze manier van schatten aan huis niet altijd een pretje. Weer of geen weer; men moest er uit. En dan wagen in, wagen uit; over de pindraad kruipen om in een wei te komen. En het bestuur maar denken, dat het schatten nu evengoed in één week tijd zijn beslag kon krijgen „Het was niet te doen", zegt Derikx. „Haasten, haasten, haasten. Je kreeg nog geen kans om met de boeren te praten of een kop koffie te drinken. Voor mijhoefde het niet meer. Maar toen Derikx tegen het bestuur zei, dat hij het op deze manier voor ge zien hield, mocht de schatting voortaan twee weken in beslag nemen. En daar was Derikx het natuurlijk weer mee eens. Want als echte „paardegek" kan hij het toch niet laten; óók niet na zoveel jaren. Het werk is zijn hobby en hij hoopt er nog vele jaren mee door te kunnen gaan. Zijn jubileum is voor hem alleen maar tevens een mooie aanleiding om eens uitgebreid over paarden te kunnen praten. En dat zal ongetwijfeld gebeu ren: morgenavond van 19.30 tot 20.30 uur in de Gelderkoel te Heide. Studenten van de Vrije Academie exposeren hun werk in de schouwburg „de Beejekurf" te Venray van 10 - 25 maart. Openingstijden zijn van 14.00 - 17.00 uur. De inzending geeft een variatie van technieken te zien zoals: Olieverf, aqua rel, pastel, etsen, tekeningen, weeftech- niek, keramiek en beeldhouwwerk. De toegang is gratis. Het werk is van de wat meer gevorderde studenten die een ding gemeen hebben, namelijk dat ze totaal onervaren begonnen zijn. De expositie geeft een goede indruk wat er in enkele jaren te bereiken valt. DONDERDAG 13 MAART 1986 Nr. 11 HONDERDENZEVENDE JAARGANG Op vrijdag 14 maart a.s. viert Reijnders Schilderwerken Venray haar 20 jaar bestaan. Direkteur Cor Reijnders sr. draagt op deze dag het directeurschap officieel over aan zijn zoon, Gerard Reijnders. Het bedrijf zal derhalve vanaf deze datum de naam „Gerard Reijnders Schilderwerken" dragen. Het bedrijf, dat vanaf de oprichting in 1966 tot heden uitgroeide tot een middelgroot bedrijf, heeft een klanten kring opgebouwd die zich tot ver in de omtrek uitstrekt. Tot deze cliënten be horen o.a. particulieren, winkelbedrij ven, scholen, woningbouwverenigin gen, gemeente, Rank Xerox, Nestlé en vele anderen. Nieuwbouwprojekten zoals de brand weerkazerne, Stork fabrieken Boxmeer, Jako B.V. en appartementen zijn door Reijnders Schilderwerken uitgevoerd. Zoals de meeste bedrijven werd ook Reijnders Schilderwerken 20 jaar gele den kleinschalig opgezet en moest er, aldus Cor Reijnders sr., hard gewerkt worden om optimale kwaliteit en service te waarborgen In vergelijking met vroeger is er heel wat veranderd m.b.t. grondstoffen en materialen waarmede gewerkt wordt. Ook in het schildersvak heeft de tech nologie niet stilgestaan. Wat vroeger met de bakfiets vervoerd moest worden gaat nu efficiënt ingedeeld in een bestel auto. De kwaliteit van verf en aanverwante produkten is sterk gestegen en daar mede ook het beschikbare assortiment. Cor Reijnders mocht zich verheugen in het feit, dat hij twee zoons had, die zich voor het schildervak interesseerden en in het bedrijf van hun vader stapten t.w. Gerard Reijnders en Cor Reijnders' jr. Cor Reijnders jr. heeft zich in 1980 teruggetrokken uit het bedrijf van zijn vader en richtte een eigen bedrijf op. Gerard zal, nu zijn vader zich terugtrekt uit het dagelijkse beleid, de zaak offi cieel als directeur overnemen. Naast het bedrijf in Venray werd in 1978 het zusterbedrijf „Reijnders Schil derwerken Venlo B.V." opgericht, dat weer een filiaal in Horst heeft. De alge hele leiding van dit bedrijf is in handen van de heer H. Wimmer. Door de snelle groei werd Reijnders Schilderwerken Venray vorig jaar uit gebreid met een filiaal in Gennep. Door de vestiging van deze filialen kan een nog betere en snellere service worden verleend en tevens een groter werkge bied worden bestreken. Reijnders Schilderwerken is zeer veel zijdig. Behalve in schilderwerk is het bedrijf sinds 1980 ook gespecialiseerd in het leveren en monteren van glas. De markt hiervoor, zoals gebleken, was aanwezig en men heeft deze gele genheid aangegrepen om dit aspect grondig uit te diepen en te verwezen lijken. Het bedrijf heeft zich bijzonder toegespitst op het onderhouds-schilder- werk. Ook utiliteitswerk en spuitwerk in eigen cabine behoren tot hun diensten pakket. Op het gebied van betonrenovatie en het verzorgen van meer-jarenprojekten heeft men intussen een ruime ervaring. Verder zijn opdrachten zoals het ver wijderen van leuzen en graffitie op gevels m.b.v. hogedrukreinigers voor ....De komende en de gaande man.... Reijnders Schilderwerken niet vreemd. Reijnders Schilderwerken, 20 jaar geleden gestart met 3 werknemers, nu uitgegroeid tot een personeelsbestand van 25. Reden genoeg om te stellen dat een 20-jarig jubileum terecht gevierd mag worden. De receptie ter gelegenheid van dit feit zal gehouden worden op vrijdag 14 maart a.s. van 16.00 - 19.00 uur in de Plataanstraat, alwaar hét bedrijf geves tigd is. De medewerkers en directie van Reijn ders ScliildsbedrijJ voor hel be drijfspand aan de Pluluanstraat.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 9