a IÉ Gemeente heeft 35.000 gulden beschikbaar als ontwikkelingshulp DOEN WAT NODIG IS verkiezings uitslagen in schouwburg Ingezonden Bak- en transportfietsen- race TRIMCLUB weinig belangstelling van het „thuisfront" Opgave van leer lingen voor de basisscholen in Venray-kom De uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen op 19 maart a.s. zijn voor de Venrayse burgers te volgen na het sluiten van de stembureaus vanaf 19.00 uur in de foyer van de Venrayse schouwburg. Op initiatief van het CDA die deze avond organiseert zullen leden van de Atletiekvereniging Venray in estafet te de uitslagen van de stembureaus over brengen van het centrale stembureau op het gemeentehuis naar de schouwburg. Het geheel zal gepresenteerd worden door journalist Jacques Penris, die o.a. interviews zal hebben met de lijsttrek kers van de deelnemende partijen. Het belooft een interessante avond te worden, die het slot vormt van de ge meenteraadsverkiezingen U bent allen van harte welkom. ROSE VLEK? BLAUWE PLEK! De gemeente is momenteel haar ccn- trumplan aan het verwezenlijken, maar willen éénieder eens erop wijzen, hoe ondeskundig diezelfde gemeente een an der deel van het centrum aan het verrui neren is. (Zakelijk gezien). Velen hebben reeds de ongemakken kunnen waarnemen cq ondervinden. Maar dan wel overdag, maar wie heeft er *s avonds in het duister eens de gok durven nemen te gaan wandelen van de Kempweg, schuin over het (parkeer) ter rein richting Gouden Leeuw. Nou, en hoe beviel dat? Heeft de gemeente nog wel enig fatsoen voor haar middenstand en burgers. Het lijkt er niet zo op. Ex- cusses mooi, verbouwingen en meedra gend ongemak oké. Maar om deze on gemakken te minimaliseren ho maar. Dit is tot op heden echter toch nog zo. Wandelend over een oneffen open ge deelte terrein, weg, ja hoe noem je zoi ets eigenlijk, is gevaarlijk. Temeer van wege de zeer frequent tegemoetkomen de oneffenheden, modder, obstakels, hekwerk langs een diep gegraven bouw put en alles onverlicht. Wie durft er al leen dit stuk centrum te doorkruisen? Ik kijk wel uil in zo'n pikke-donker gal te lopen; en velen met mij. Dit komt zeker niet ten geode aan de aangrenzende be drijven, waar zodoende minder bezoek komt en wij minder ontspanning heb ben. Nee, als éénling moet je over stalen zenuwen, lef, 1 paar bergschoenen, 1 zaklamp etc. beschikken. Niet bepaald aantrekkelijk om dan nog een openbare gelegenheid te bezoeken vinden wij. Je kunt je natuurlijk ook nog wel per auto laten brengen, echter ook maar al leen als je over een toch al vuil aangesla gen terreinwagen beschikt. Daarom: de gemeente doet de burgers een tekort om een gelegenheid netjes en ordelijk te kunnen bereiken tijdens bouwplannen en doet hier straks haar eigen centrum weer een tekort mee, want deze zaakjes moeten nu strijden om klandizie te behouden. Diverse bezoekers van The Old Calahan. Eind'lijk is 't ervan gekomen, Men heeft nu een besluit genomen. Over die grote, grauwe plek, meer genoemd: ,,De Rose Vlek"! Tweehonderd en vijftig namen, waren de raad al ingestuurd. Maar commissieleden kwamen, niet uit een naam voor deze buurt. Tenslotte hebben vroede vaad'ren, de knoop toch maar door gehakt. En na een keer of wat vergaad'ren, de Rose Vlek maar uitgevlakt. Waar eens wasgoed lag te zonnen, van inwoners uit deze streek, die heet: zoals was begonnen, vanaf heden af: gewoon, ,,De Bleek". A.H. van der Geest. De afd. Venray van de F.N.V. heeft in 1985 haar 80-jarig bestaan gevierd. Een grote groep van mensen en instellin gen zijn de jarige komen feliciteren. Daaruit bleek de belangrijke rol die de F.N.V. speelt in de Venrayse samenle ving. Het F.N.V. speelt in de Venrayse samenleving. Het F.N.V. info-leam, de F.N.V. belastinginvulservice, de Vak- bondschool zijn allerlei activiteiten die de F.N.V. in Venray en omgeving in het belang van haar leden doet. Nu komt 19 maart 1986 op ons af. Verkiezingen Gemeenteraden ook in Venray, en ziet U wat er gebeurd? Juist. Bij iedere politieke partij en plaatselijke groeperingen vindt men mensen die op de kandidatenlijst staan en tevens lid zijn van de F.N.V. Mensen die zich voor de Venrayse gemeenschap in willen zet ten vanuit de kennis en ervaring opge daan bij hun functioneren bij de F.N.V.. De F.N.V. afdeling juicht het toe dat zulke mensen er zijn. De F.N.V. afdeling zou het op prijs stellen als deze vertegenwoordigers bin nen deze verschillende partijen gekozen zouden worden. Daarom roept de F.N.V. U dan ook op om 19 maart 1986 uw stem uit te gaan brengen. De F.N.V., de gemeente en niet in de laatste plaats Uzelf kan er zijn/haar voordeel meen doen. 23.000 slemgerechtigden die op 5 lijsten hun slem kunnen uitbrengen. Ge bruik uw verworven rechten en ga mas- saai stemmen. J s Marks Namens de F.N.V. afd. Venray Bij voldoende deelname uit Venray en omgeving zal er dit jaar weer een Bak- en Transportfietsenrace gehouden worden. Deze wordt gehouden rond het tien jarig bestaan van de Wijkraad Zuid. De race zal dan ook in zijn geheel ge fietst worden in Wijk Zuid, dus geen 50 km meer in en om Venray. Inlichtingen en opgave voor deel name bij: G. Aets, tel. 04780-82752 of H. Peters, tel. 04780-80004 Lopersgroep: Zaterdagmorgen We vertrekken om 7.15 uur voor een trainingsloop van ±10 km, vanaf de Meterik-Schadijk vanaf aanvang wan delpad. Maandag- en donderdagavond verza melen om 18.30 uur vanaf St. Antho- niusveldweg condilielooptraining over 10 km op harde ondergrond voor lange re afstand, route Singels Venray. Trimmers. Zondagmorgen op het Geystersebossen circuit een gevarieerd trimprogramma. Verzamelen en aanvang om 9.00 uur bij aanvang wandelpad. Inlichtingen P. Loomans, Ouvertu- restraat 14, tel. 85384. Jan Strijbos Leo Janssen Piet Kienhuis Jacques Mols Rob Robberegt Ad Steverink Antoon Schellens Toos van Haren-Hendriks Lijst 3 Marja v.d. Hoff-Roelofs Mieke Ruyten-Wanders obs de Landweert Boterbloem 45 kbs de Vlaswei Boterbloem 47 kbs St. Petrus Banden Pr. Poelsstraat 6 kbs Dr. Poels Eindstraat 6 pbs de Hommel Oostsingel 39 kbs de Kemp Whistlerstraat 3 obs de Keg Blauwververstraat 18« ar de de katholieke basisscholen Poels", ,,De Bongerd" en ,,De vindt de aanmelding niet plaats hoofdgebouw doch in het op de aangegeven adres van de disloka- katholieke basisschool protestants christelijke basisschool openbare basisschool kbs de Bongerd Beukenlaan 2 kbs Coninxhof V Goudsmidstraat 9 Sedert ,,de Wereldwinkel" in april 1983 aan de gemeente vroeg een beleidsplan op te stellen over „gemeente en ontwik kelingssamenwerking", is er over dit onderwerp al heel veel gediscussieerd. Spoedig bleek dat alle partijen in de Venrayse gemeenteraad ontwikkelings hulp vanuit de gemeente van harte on derschrijven. Wel werd daarbij bena drukt de betrokkenheid van het particu lier initiatief en met die ontwikkelings hulp bij voorkeur aan te sluiten op een project dal een Venrayse missionaris cq onlwikkelingswerk(st)er zou willen op zetten. Dat leidde in het najaar van 1984 tot een enquete onder die organisaties in onze gemeente, die aktiviteilen ont plooien op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking. Uit het daarop vol gende overleg met die groepen, bleek al gauw, dat de animo niet bepaald groot was. Wél werd uitgebreid aandacht besteed aan de problemen, waarmee het particulier initiatief zelf te kampen heeft. Het onderwerp „gemeente Ven ray en de ontwikkelingssamenwerking" kwam maar moeilijk op gang. Informaties van de gemeente bij ter zake kundige bureau's leerde, dat de taak van de gemeente vooral zou moe ten liggen in het stimuleren van de be wustwording bij de lokale bevolking van het „derde-wereldgebeuren" het geen optimaal kan gebeuren door het adopteren van een projekt. Na veel heen en weer gepraat, werd gekozen voor het uitgangspunt, dat een te kiezen project (wellicht onder de su pervisie van het bureau Novib) zou moeten aanhaken bij een reeds eerder in Venray vanuit de particuliere sfeer ont wikkeld derde-wereld initiatief. Om zicht te krijgen op deze in de par ticuliere sfeer ontwikkelde initiatieven, werd tot tweemaal toe een oproep ge plaatst in Peel en Maas. Het resultaat was mager, zeker gezien de 70 of 80 Venrayers die op de een of andere ma nier in de derde-wereld werkzaam zijn. Aangemeld werd een projekt in Lima, waar Hanneke Naus werkt in de armen wijken: een project in Zaïre, waar zuster Gervasia Reintjes een polikliniek runt en een opvang voor ondervoede kinde ren; tenslotte gaf ook het Katholieke Vrouwengilde blijk van interesse door te wijzen op de door de afdeling Venray geadopteerde Braziliaanse missiepost, waar Jaqueline Eibers uit Overloon werkzaam is. Mede door de geringe belangstelling voelt het gemeentebestuur nu duidelijk meer voor een projekt dat door Novib werd aangedragen en waarbij de Ven rayse bevolking in al zijn schakeringen zich zou moeten aansluiten. De gemeente wil jaarlijks 1,- per in woner beschikbaar stellen voor die ont wikkelingshulp. Dat komt neer op 35.000,- Daarvan wil men telkens 25.000,- besteden aan dat Venrayse projekt, terwijl men de resterende 10.000,- gaat aanwenden als on dersteuning van het reeds in Venray bestaande particuliere initiatief op hel gebied van de ontwikkelingssamenwer king. Wordt van die 10.000,- geen of slechts voor een deel gebruik gemaakt, dan zal dat bedrag of het restant er van ten goede komen aan het Venrayse pro ject. De commissie algemene zaken, die deze week weer eens uitgebreid over dit onderwerp vergaderde, bleek niet zo ge charmeerd te zijn van het bureau Novib. Volgens de heer Den Brok zou de ka tholieke tegenhanger van Novib, Cebe- mo, a la minute een hele lijst van pro- jeklen kunnen voorleggen waarbij Ven rayse ontwikkelingshelpers werkzaam zijn. Nu zou zich de situatie kunnen voordien dat b.v. een krottenwijk in Li ma gesteund gaat worden, terwijl de krottenwijk van mej. Naus, in hetzelfde Lima, van de Venrayse hulp verstoken blijft. Vrijwel unaniem waren de commissie leden van mening dat een projekt, ge worteld in de Venrayse samenleving, de voorkeur verdient. „Een willekeurig ge kozen project kiezen en daar dan de Venrayse bevolking voor gaan interesse ren, is de zaak op de kop zetten", meen de de heer Houba. Het CDA, aldus de heer Poels, heeft ontwikkelingssamenwerking gekoppeld aan een financiële ondersteuning, in zijn programma staan. Het initiatief van de ontwikkelingshulp zou bij de Venrayse bevolking moeten liggen. En daarom is het jammer, zo zei de heer Poels, dat men bij het voorgestelde plan de kans loopt dat veel mensen niet achter het plan gaan staan en er niets voor voelen. Hoewel de heer Kersten duidelijk voorstander was van een projektmatige aanpak, vond hij de verbondeheid met Venray geen noodzaak. Als men maar de garantie heeft dat het projekt wordt teruggekoppeld naar het publiek; dal men zich de problematiek in de derde wereld bewust wordt; dat het projekt ook een educatieve funktie krijgt. De bijdrage van 1,-per inwoner mocht van de heer Kersten gerust hoger wor den. De heer Hendriks kon zich volledig achter het gemeentelijk voorstel scha ren. Van hem mocht men ook gerust vrouwenorganisaties inschakelen bij de projektkeuze. Als er nu eindelijk maar eens wat gebeurt.... De heer Van de Vorle had alle respect voor de voorgstelde gemeentelijke fi nanciële bijdrage, maar was er van over tuigd dat dit toch nog maar een druppel op een gloeiende plaat zou zijn. Hij was er voor, dat het geld rechtstreeks naar de werkers in het veld zou gaan. Bij de bemiddelingsbureau's zou mogelijk veel aan de strijkstok blijven hangen. De heer Reintjes voelde in eerste in stantie weinig voor de taak van de ge meente als ontwikkelingssamenwerker. Het particulier initiatief in Venray is volgens hem zeer groot en dat is mis schien ook de reden dat men niet gerea geerd heeft op de gemeentelijke oproep. Achteraf stelde hij voor, de raad eens te laten voorlichten door deskundigen op dit gebied. Wethouder Van Oers en de commissie-voorzitter burgemeester De- fesche deden hun best, de zienswijze van het college ingang te doen vinden. Bege leiding door een professioneel bureau voorkomt dal men amateuristisch bezig is. Die professionele begeleiding mist men bij de Venrayse ontwikkelingswer kers (missionarissen e.d.). Het gaat er bij het college om dat er één project komt, waar iedereen achter kan gaan staan en dat samen wordt verwezenlijkt. En dan is het niet alleen een kwestie van geld geven... De opmerking van de voorzitter, dal het ideale plaatje: een Venrays projekt dat landelijk gesteund wordt, er niet is, werd door de heer Den Brok zeer in twijfel getrokken. De heer Houba bleef er bij, dat het projekt geënt zou moeten zijn op Ven ray en daarbij vond hij een professione le begeleiding niet eens zo'n bittere noodzaak. Uiteindelijk werd men het er over eens dat het college nog eens bij Cebe- mo zou informeren naar een projekt waar een Venrayer bij betrokken is. Én op aandringen van de heer Kersten zou dan alles zijn beslag moeten krijgen vóór de vakantie. DIEFSTAL MOTOREN Tijdens de zondag gehouden moto- cross werden 3 motoren ontvreemd. De motoren stonden op de parkeerplaats van het crossterrein. De totale waarde van de 3 motoren bedraagt 17.000,—. De diefstal kon plaatsvinden door het doorknippen van een stalen schakel DAT WAS DE DANK Na afloop van de motocross was een 16-jarige jongen van Ysselsteyn met 2 vrienden behulpzaam bij het uit de modder duwen van vastgeraakte auto's. Zij gaven hierbij aanwijzingen, zodat er geen opstoppingen bij het wegrijden ontstonden. Een bezoeker uit Eindhoven kon die Enkele bezoekers uit Eindhoven konden die vrijwillige hulp niet waarderen en sloegen en schopten op de Ysselsteynse knaap. Die liep een gekneusde neus op. Via het kenteken kon de dader worden achterhaald. Hij zal alsnog procesver baal krijgen aangezegd. SERIE INBRAKEN IN WONINGEN In drie woningen in de Eikenlaan en in een woning in de Beukenlaan werd ongevraagd toegang verkregen, via het bovenlicht aan de achterzijde van de woning. Op dezelfde wijze werd ook toegang verkregen tot een woning aan de Largostraat. Ook in Oirlo werd ongevraagd be zoek gebracht aan enkele woningen. In de Dyonisiusstraat werd een achterdeur geforceerd. In de Past. Gerardsstraat was toe gang verkregen via een zolderraam, terwijl in een andere woning aan die straat toegang was verkregen door for cering van een deur van de bovenverdie ping. De totale buit bedroeg in alle gevallen maar enkele honderden guldens, wat sieraden en een aantal Eurocheques. In Oirlo bovendien nog geld van de missie vereniging en een doosje met zilveren kwartjes e.d. Er werd ook ingebroken in de kledingzaak Spetters aan de Grote straat. Een hoeveelheid kleding werd ontvreemd. Toegang was verkregen door forcering van de achterdeur. Overeenkomstig in voorgaande jaren gevolgde regeling zal de aanmelding van leerlingen voor de katholieke, de protestants-christelijke en de openbare basisscholen in Venray-kom ook voor het a.s. schooljaar 1986/1987 op één en dezelfde datum en hetzelfde tijdstip plaatsvinden. Op maandag 17 maart a.s. kunnen de leerlingen worden opgegeven die voor het eerst in het schooljaar 1986/1987 een van de basisscholen in Venray-kom zullen gaan bezoeken. In al deze scholen - katholieke, protestants-christelijke en openbare - kunnen ouders/voogden daarvoor terecht van 16.00-17.00 uur. Als leerling kunnen worden aange meld de kinderen die bij de aanvang van het schooljaar 1986/1987 vier jaar zijn, respectievelijk tijdens dat schooljaar vier jaar worden. Bij het opgeven van de leerlingen dienen door de ouders/voogden persoonsgegevens te worden overlegd, derhalve wordt ver zocht het trouwboekje of het paspoort mee te brengen. Om de leerlingen zo gunstig mogelijk over hun scholen te verdelen, hebben de drie katholieke schoolbesturen in Ven ray-kom met elkaar de afspraak, dat voor elke basisschool een z.g. voedings- gebied geldt. Op hier afgedrukte kaart zijn gesitu eerd: de katholieke basisscholen, mét daarbij behorende grenzen van de voe- dingsgebieden; de protestants-christelijke basis school „De Hommel" en de openbare basisscholen „De Keg", „De Fliere- fluit" en „De Landweert"; hiervoor gelden géén voedingsgebieden en uit de ze scholen kan dus gewoon een keuze worden gemaakt. Hel voorgaande betekent dus, dat de kinderen die een katholieke basisschool gaan bezoeken dienen te worden aange meld bij de school in hun voedingsge- bied. obs de Flierefluitl Kiosk 116 kbs de Foekepot Kiosk 3 LIJST 3

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5