„De Vriendenkring" CDA-VENRAY-LIJST 1 40 Jaar buurtvereniging VERKIEZINGSPRAAT GROEPSREIS BERLIJN Joos Truijen P.v.d.A. Venray heeft toch zijn ijsbaan Voorlichtings avond jongeren lijsttrekker CDA zegt: UITZICHT VENRAY Op 28 februari a.s. is het 40 jaar geleden, dat hier buurtvereniging „De Vriendenkring" werd opgericht. Er waren toen in Venray-kom al enkele buurtverenigingen opgericht, direkt nadat de Venrayers waren terug gekeerd van hun evacualieadressen. Men had immers de behoefte om samen iets voor de buurt en de bewoners te doen. Deze buurtschap werd begrensd door de Oude Oostrumseweg, de Draalstraat, de Kolkweg, het verbindingsstuk vn de Oostsingel tussen de Verlengde Veld- straat en de Oude Oostrumseweg. De oudere Venrayers weten nog wel, dat die straten toen weinig te betekenen hadden. De Veldstraat, de Draalstraat en de toenmlige Kolkweg zijn al lang verdwenen. De Draalstraat kan men het beste vergelijken met wat nu de Juliana- singel is; en de Kolkweg van die tijd is nu de Pr. Bernhardstraat; de Verlengde Veldstraat wat nu de Wilhelminastraat is. Gelukkig voor ons, konden we de ge gevens voor dit artikel putten uit het prachtig bijgehouden notulenboek, dat een goed beeld geeft van wat de taak van die buurtvereniging eigenlijk was. Onvoorstelbaar in deze tijd.... DOELSTELLINGEN Als men het doel van de buurtver eniging bekijkt, dan staat daar hoog in het vaandel: de goede verstandhouding en samenleving van de buurt te onder houden en te bevorderen". De leden zullen afzonderllijk en in collectief ver band elkander als ware Christenen in voorspoed en tegenslag terzijde staan". Die doelstellingen zou men trachten te bereiken, door onderling samenwer kend, de ontspanning en feestelijkheden van de buurt te bewvorderen. Die te organiseren ontspanning en feestelijk heden zouden nimmer mogen ontaar den, doch op Christelijke wijze plaats vinden Uit het huishoudelijk reglement lezen wij onder het hoofdstuk „feestviering, jubilea en overlijden", dat namens de buurtvereniging zouden opgeluisterd worden: zilveren, robijnen, gouden en diamanten bruiloften van buurtbewo ners, ambtsjubilea, wijdingen en pries terfeesten, feesten van de Koningin en Oranjefeesten, carnavalsvieringen en St. Nicolaasvieringen. Bij huwelijksfeesten, zoals een gou den huwelijk, is het meermalen voorge komen dat bij de woning van 't gouden paar geplaatste feesttent benut werd voor speciale vieringen van de buurt Nog onuitgewist in het geheugen van de oud-voorzitters ligt het gouden hu welijksfeest van het bruidspaar Tonen, aan de Oude Oostrumseweg, dat zelfs een week lang heeft geduurd. NAOBERPLICHT Bij een overlijden werd van de leden van de buurtvereniging verwacht dat als zij zich als buur van de overledene be schouwden. Zeker de vier naaste buren, 'aan weerszijden, zouden de begrafenis plechtigheid moesten deelnemen, door het dragen van de baar, vanaf het sterf huis naar de kerk en het kerkhof. Bij onverhoopte verhindering moest men zelf voor een vervanger zorgen. Als een kind van een van de leden kwam te overlijden, dan werd er ook een krans besteld. Daarvoor werd dan een éénmalige contributie van een dubbeltje gevraagd De naaste buren van de overledene hadden tevens de plicht, volgens het bestaande gebruik, te zorgen voor het „aanzeggen" bij alle leden van de buurt vereniging. Bloemen en H. Missen werden ook namens de buurtvereniging besteld. De contributie werd tijdens de op richtingsvergadering vastgesteld op een kwartje per gezin per maand. Dat bedrag is natuurlijk in de loop vn de jaren wel aangepast. DAMESVERENIGING Op 29 mei 1947 werd in het kader van deze buurtvereniging, een eerste bestuur van de „Damesvereniging" gekozen. Een van de voornaamste taken van die vereniging was, dat indien er ergens in de buurt hulp nodig was, de dames hulp zouden aanbieden tot op het moment dat er definitieve hulp kon worden ge boden. Een voorloper dus van de Gezinszorg. Indien het hulpbehoevende gezin de kosten van de noodzakelijke extra-hulp niet kon betalen, dan was er bij de buurtvereniging wel een oplossing te vinden. Voor deze vorm van gezinshulp boden zich al direct 7 meisjes aan. Ze heeft uitstekend gefunktioneerd, totdat de Venrayse Gezinszorg werd opgericht en men zich feitelijk overbodig voelde. DE OPRICHTING Bij de oprichting, nu 40 jaar geleden, gaven zich al direct 68 leden op. Toen reeds bleek dat het oprichtingsbestuur zijn zaken goed op een rijtje had gezet en men kon gerust stellen dat bijna ieder gezin lid was. Hein Aben werd de eerste voorzitter. Hij kan nu nog van nabij meemaken wat er van de buurtvereniging over is. Trouwens de meeste voorzitters zijn nog in leven. Jep Kersten en Rutten (ere voorzitter) volgen vanuit „Het Schut tersveld" nog het reilen en zeilen van „hun" vereniging. Wat Jep Kersten bijvoorbeeld voor de vereniging heeft gedaan, is onvoor stelbaar. Dikwijls, ook uit eigen zak, want het is meermalen voorgekomen dat uit de zakjes snoep voor de kinderen wat verdwenen was, dat werd door die voorzitter gewoon bijgepast. De heren Pluk, thans hoofd van de school in Oostrum, Frans van Elswijk (de Glazenwasser), de heren Beerkens, W. Koenen, G. Poels en P. van Aalsum hanteerden achtereenvolgens de voor zittershamer en sinds 1979 berust de leiding bij Gerrit Janssen. Vele voortreffelijke secretarissen en penningmeesters heeft de vereniging ge kend. Zonder anderen tekort te willen doen, moeten wij vooral de secretaris sen van het eerste uur en de eerste jaren vermelden: Jan Gerrats en zijn broer Theike, W. Arts en W. Stappers. Maar ook de heer Lei van Mill, die al enkele jaren op voortreffelijke wijze het secre tariaat beheert. Mede dank zij zijn bewaardrift is veel voor „de geschiede nis" bewaard gebleven. BIER Uit het vele wat ons ter beschikking is gesteld, en wat verhaalt over de gemeen schapszin van deze buurtvereeniging, lezen we bijvoorbeeld ook, dat er door de leden werd gestemd welke biersoort er op een feestavond geconsumeerd zou worden. En dan wordt ons duidelijk dat in 1951 Venray nog twee bierbrouwe rijen had: de Gouden Leeuw en Rutten's brouwerij aan het Eind. In 1957 schreef de buurtvereniging historie. Voor het eerst werd een vrouwelijk bestuurslid gekozen! Deze dame, Mien Loonen, zal op de komen de feestvergadering extra worden gehul digd. Nadat in 1954 de buurt een geheel ander aanzicht had gekregen, omdat er gebouwd werd aan de Pr. Beatrixstraat, duurde het tot 1958 dat de bewoners van die straat èn van de toen gereedge komen woningen van de Irenestraat, Margriet- en Marijkestraat lid konden worden. Enkele jaren later konden ook de bewoners van de Pr. Hendrikstraat, de Pr. Bernhardstraat en de Oranje straat tot de buurtvereniging toetreden. De buurtvereniging had ook hechte banden met de andere buurtverenigin gen. Zo organiseerden dikwijls geza menlijke dansavonden. Om de kas te spekken werden er ook kienavonden ge organiseerd, maar deze hebben niet altijd winsten opgeleverd.... Om aan geld te komen werd er nog wel eens wat georganiseerd. Daarvoor zorgde dan ook dikwijls voorzitter Jep Kersten. De ouderen weten zich bij voorbeeld nog goed te herinneren, hoe groot het aantal bezoekers was bij thuis wedstrijden van SVV; de meesten kwamen per fiets. Op het terrein van Jep Kersten werd dan een fietsenstalling ingericht. Van de opbrengst konden dan feestjes voor de kinderen worden gefi nancierd. Drie oud-voorzitters, van links naar rechts: Hein Aben, Jep Kersten, Teng Rutten. FEESTVIERING Op zaterdag 1 maart a.s. zal om half zeven een H. Mis in de Paterskerk wor den opgedragen tot intentie van de over leden leden. Daarna gaat men in zaal „ln den Engel" feestvieren. Van half acht tot half negen vindt dan de ont vangst of de receptie plaats. Het bestuur hoopt dat velen hiervan gebruik zullen maken voor het aanbieden van de ge lukwensen. In stilte verwacht het bestuur op verschillende enveloppes met inhoud (een bloemetje is natuurlijk ook welkom), maar een extra potje voor deze feestviering is er niet en daarom.... De avond zal worden verzorgd door leden van de buurtvereniging of oud leden. Men heeft zich al verzekerd van de medewerking van Engelbert Ouden hoven (de Venrayse troubadour), van Wim Smits en Frans Verhofstad, terwijl de muziek verzorgd zal worden door de heer van Els. Natuurlijk zal ook het enige lid van het eerste uur. Toontje Loonen en de oud-voorzitters worden gehuldigd. De 80 leden van deze buurtvereniging verheugen zich op die feestviering, dat blijkt wel uit de vele aanmeldingen. INBRAAK IN TWEE WONINGEN AAN DE ZUIVELWEG ln de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in twee woningen aan de Zuivelweg. De bewoonster van een van de woningen werd op dat moment in het ziekenhuis te Venlo verpleegd, terwijl de bewoners van de andere woning ook tijdelijk afwezig waren. In beide gevallen werd op dezelfde wijze toegang verkregen, namelijk door vernielingen aan de achterzijde. Ontvreemd werden geld en sieraden ter waarde van enkele honderden gul dens. Verder een video-recorder, ver sterker, tuner, platenspeler en cassette recorder. Van de daders heeft de politie enkele bruikbare sporen veilig gesteld. Al jaren worden er door de Raboban- ken uit Venray en omgeving met succes groepsreizen georganiseerd. Het karak ter van een dergelijke groepsreis is, dat men samen met mensen uit deze regio op reis gaat. Naast de traditionele najaarsreis is besloten om dit jaar een tweede reis te organiseren in het voorjaar, en weel een 5-daagse touringcarreis naar Berlijn van 26 april t/m 30 april. Het verloop van de reis zal er als volgt uitzien: Eerste dag: 's Morgens vroeg vertrek naar Ber lijn. Onderweg zijn er de nodige stops in overleg met de chauffeur, 's Avonds kunt U in een plaatselijk restaurant di neren. Tweede dag: 's Morgens maken we een rondrit door West-Berlijn. Het olympisch sta dion, de Rijksdag, slot Charlottenbrg (foto), en nog tal van andere beziens waardigheden. Lunch op eigen gelegen heid. Diner in een plaatselijk restau rant. 's Avonds bestaat de mogelijkheid tot het maken van een lichttour. Derde dag: Deze dag kunt u gedeeltelijk gebrui ken om te winkelen, bijvoorbeeld in het winkelcentrum rond Kurfürstendamm. Lunch op eigen gelegenheid en 's mid dags diner in een plaatselijk restaurant en de avond vrij te besteden. Vierde dag: Deze dag het hoogtepunt van de reis, naar Oost-Berlijn. De rit voert ons via Checkpoint langs o.a. het Pergamon- Onder deze kop willen wij de politie ke partijen, die aan de gemeenteraads verkiezingen van 19 maart a.s. deelne men, de gelegenheid geven hun praatje te houden. Wij verzoeken wel om de ar tikeltjes zo kort ihbgelijk te houden, ze ker niet langer dan een A4 velletje. De JOVD Venray heeft de samenwer king gekregen van de vijf partijen uit Venray, om een avond te organiseren voor de jeugd en de politiek. De cam pagne die daar aan vooraf gaat, voert de naam „Venray en Verkiezingen". Uit nodigingen zijn verstuurd naar alle jon gerenverenigingen uit Venray en om streken. In Venray zijn affiches opge hangen met de prachtige medewerking van de winkeliers, die het belang, mede inzagen. Verder zijn affiches opgehan gen op de twee grote middelbare scho len, waar ook een 300 uitnodigingen zijn heengegaan. Langs deze weg wilen wij alle jongeren uitnodigen op vrijdag 21 februari om 20.30 uur in zaal „In den Engel". Op politiek gebied wordt het top drukte, nu de gemeenteraadsverkiezin gen op 19 maart snel naderen. Het CDA staat middenin de campag ne en zal op diverse terreinen haar aan dacht vragen van U als kiezer. Lijsttrekker Joos Truijen zal op de di verse forums het CDA gaan vertegen woordigen. Op vrijdag 21 februari is er een forum, speciaal gericht op jongeren, terwijl dinsdag 11 maart een bijeen komst wordt gehouden in zaal „In den Engel". Vol trots willen wij alle kiezers herin neren aan dé politieke manifestatie bij uitstek: vrijdag 14 maart. Op die avond zal Venray gast- gemeente zijn voor minister president Ruud Lubbers en alle CDA-ministers; maar ook voor partijvoorzitter Piet Bukman en fraktieleider Bert de Vries. Het wordt een enorme manifestatie in de schouwburg, zowel in de zal als in de foyer voor alle politiek geïnteresseer den. Verder zijn wij verheugd dat het CDA Venray in het weekeinde van 1 en 2 maart, gastheer zal zijn voor het CDU- Kreis Priim (Eifel). De Westduitse poli tici zullen op zaterdag 1 maart door loco-burgemeester van oers op het ge meentehuis worden ontvangen. In de herfst 1985 was de Venrayse CDA-fraktie in Priim te gast. Een ont vangstcomité is gevormd om deze Duit se gasten een gevarieerd programma te bieden. Topdrukte dus voor het CDA... dat U graag als kiezer wil tegenkomen. Deze week willen we het eens hebben over de criminaliteit en de mogelijkheid die te voorkomen of te bestrijden. Ook in Venray worden wij gecon fronteerd met een groeiende (z.g. klei ne) criminaliteit, zoals inbraak, diefstal en vandalisme. Een dalend normbesef in onze samenleving is een van de oorza ken daarvan. Nu kun je natuurlijk stel len dal de politie maar alles op moet los sen en de daders maar moet pakken en bestraffen. Los van de onmogelijkheid daarvan - je kunt en (mag!) niet op iedere hoek van de straal een agent zetten - moet de oplossing van dit probleem mede op an dere fronten worden aangepakt, zoals een mentaliteitsverbetering bij de burge rij en het nemen van preventieve maai- „Gemeentepolitiek is voor veel mensen TE afstandelijk. Partijen, ook het CDA, moeten meer openstaan naar de burgers toe. De kiezers moeten weten dat de politici er voor hen zijn en wat ze, waarom doen. Het CDA wenst zich dienstbaar op te stellen. Het is van beslissende betekenis dat meer mensen, jongeren en ouderen, aktief meewerken om het gemeentelijk beleid vorm te geven. Daarom nodig ik U uit 19 maart op het CDA te stemmen. Doe mee en U zult merken dat U meehelpt onze Venrayse samenleving verder te verbeteren. Ons devies is: SAMEN MET U WERKEN VOOR MORGEN." CDA LIJST 1 22U22I regelen. Daarnaast kan iedere burger die iets verdachts ziet meteen de politie waar schuwen. „Voorkomen is beter dan ge nezen" luidt een bekend spreekwoord. In dit verband gaat dit ook op. Enkele voorbeelden: Een goed slot op een fiets voorkomt veelal diefstal. Aan onze woningen kunnen we een voudige inbraakpreventieve maatrege len nemen (dievenklauwtjes, goede slo ten, raamkrukken vergrendelen, boven- Iichtenbeveiliging) Op die manier wor den inbrekers afgeschrikt. En natuurlijk is de politie onze vriend; deze levert een belangrijke bij drage aan onze veiligheid. De politie moet daarom kunnen beschikken over voldoende mankracht en materieel. De V.V.D. heeft daar geld voor over. Laten wij gezamelijk werken aan een (beter) leefbaar Venray. De V.V.D. Raadsfraklie doel daaraan wal mogelijk is. U ook? V.V.D., doen wal nodig is! monument, de Humboldt Universiteit, de Staatsopera, de Duitse en Franse Dom en het Russische gedenkteken. Vijfde dag: Vroeg vertrek naar Nederland. Tij dens de reis door Duitsland wordt voor U nog een afscheidsmaaltijd geserveerd. Daarna wordt U weer naar uw eigen woonplaats teruggebracht. Het verblijf is in het 2 sterren hotel Westfalenhof, welke gelegen is in het centrum. De verzorging is op basis van half- pension, en de prijs bedraagt 595,— P-P- Voor verdere informatie en reserve ringen kunt U terecht bij de Raboban- ken in Venray, Leunen, Merselo, Oirlo, Oostrum, Ysselsteyn, Wanssum, Meer- lo, Swolgen en Broekhuizenvorst. (advertentie) LIJST 3 De aanvankelijk voor vrijdag 21 fe bruari geplande ledenvergadering vah de PvdA-afdeling Venray is verschoveh naar 13 maart. Morgenavond, vrjidag, vindt namelijk in zaal In den Engel een politiek forum plaats met het oog op de gemeenteraadsverkiezing. Deze foruma vond is speciaal bedoeld voor de Ven rayse jongeren. Aanvang 20.30 uur. WOLBOETIEK Merseloseweg 20 Venray 82301 blijft geloven in kwaliteit ZEKER NU!! - Scheepjeswol- - Neveda - -,Anny Blatt - De zomergarens zijn binnen!! Vorig jaar rond deze tijd deed de ge meente Venray de belofte, bij aanhou dende vorst, de (toen nog aan te leggen) atletiekbaan onder te spuiten, zodat de Venrayse bevolking naar hartelust zou kunnen schaatsen. Nu, een jaar later, heeft Venray toch een baan met verlichting. De gemeente staat hier echter helemaal buiten en ook de atletiekbaan is nog steeds een atle tiekbaan. Op advies van de atletiekbond werd afgezien van het onderspuiten van de baan. Jammer BOSCHVELDCOLLEGE Op het Boschveldcollege weet men wél van aanpakken. Daar heeft men sinds dinsdagmorgen een ijsbaan. De sportleraren van deze scholengemeen schap waren van mening dat men in één nacht een goede ijsbaan moest kunnen maken. Een ijsbaan voor de school jeugd, zodat tijdens de lessen lichame lijke oefening gescliaatst kan worden. Ook na schooltijd, tot half zes, kunnen de leerlingen erop terecht. Maandagavond werd begonnen met hel onderspuiten van de vlakte achter de school, waar vroeger de loods van hout handel heeft gestaan. De hele nacht hebben leraren en vrijwilligers van Handbalv ereniging Manual aan de baan gewerkt. Dinsdagmorgen was het dan zover, dat men ijs had waarop ge schaatst kon worden, ln de nacht van dinsdag op woensdag werd de baan nog verbeterd en de ijscondilie wordt nu prima genoemd. OPENSTELLING Overdag wordt de ijsbaan gebruikt door de scholieren van het Boschveld college. Toch is de school van mening, dat ook de Venrayse bevolking recht heeft op schaatsplezier. Daarom heeft men de baan opengesteld voor het publiek. Iedere avond van 18.00 tot 22.00 uur is de baan voor iedereen toe gankelijk. Wel wordt een kleine vergoe ding gevraagd om de kosten te dekken. De baan is verlicht en het beheer is in handen van handbalvereniging Manual. Deze vereniging zorgt ervoor dat na sluitingstijd, de baan weer bespoten wordt, zodat 's morgens vroeg het ijs weer in prima staat is. In het weekeinde, er vanuit gaande dat het nog vriest, is de ijsbaan open van 11.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 18.00 tot 22.00 uur. De ijsbaan is te bereiken vanaf de Zuidsingel, langs de oude houten gym zaal. Fietsen kunnen op het terrein ge stald worden. Automobilisten wordt ge vraagd hun voertuig bij de sporthal te parkeren. De schaatsliefhebbers worden dringend verzocht, niet via het school terrein naar de ijsbaan te gaan. Zo heeft Venray toch nog zijn ijsbaan en worden de mensen, die overdag werken, de gelegenheid gegeven om ook te gaan schaatsen. Dit, dankzij een aantal mensen, die bereid waren om zich daarvoor in te zetten. Een initiatief dat alle lof verdient. Overigens kan men overdag schaat sen in hel Brukske op de overstort- vijver, bij het ziekenhuis en op de visvijver „De BallonzuiF' in Merselo, waar het ijs ook van zeer goede kwaliteit is. VERNIELINGEN Met een trottoirtegel werd een ruit ingegooid van een woning aan de Lathyrus. Ook werd een ruit ingegooid van een woning aan de Wilhelminastraat. Ten nadele van een autobezitster aan de Lathyrus werd haar voor de woning staande personenauto bescha digd. In het linkerspatbord werd een deuk aangebracht en een gat gemaakt, vermoedelijk met een schroevendraaier.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5