VASTELAOVEND OP DE KOFFIE VASTENAVÜNÜ IN LEUNEN De Schanseknuppels ORDE VAN VERDIENSTE IN CASTENRAY PEEL EN MAAS DE HEDSBUULE Golden buul voor Theo Vollenberg 'T DARTELE VEULEN KINDERÜPTUUHI HAZEKEUTEL LAATSTE KANS Geslaagd Carnaval Bejaarden vereniging CARNAVAL IN VELTUM RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-. Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering: TEL. 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N Op het toneel van de Venrayse schouwburg, prachtig versierd door Frans van den Heuvel en zijn helpers, hield de APK vorige week zaterdag „koffietafel". Ruim 300 gasten waren uitgenodigd en heten zich de voortreffe lijke broodmaaltijd van de Wieënhof goed smaken. Anders als anders, werden nu ook en kele verenigingsmedailles van de Piël- haas uitgereikt. Zo kreeg Jan Arts (Wil helm straat) de gouden Piël- haasspeld, omdat hij al 47 jaar de hel pende hand reikt bij de boerebruiloft en de optocht. En Piet Schaeffers (Hoebertweg) die ook al vele jaren achter de schermen en aan de optocht heeft gewerkt kreeg het fraaie beeldje „De Wakkere Piëlhaas". Classens toegekend vanwege haar baan brekend werk in de afd. Castenray van de LVB. Reeds lang lid van de Limburgse Boerinnenbond werd mevr. Classens in 1961 in het bestuur gekozen en tevens tot voorzitster benoemd. Met een „tas vol paperassen" is mevr. Classens met de overige bestuurs leden aan het werk geslagen en zij zo tot een erg actieve afd. van de, ondertussen in naam veranderde LVB geworden. Enkele van de vele activiteiten die mevr. Classens in haar 12 jarig voorzitters schap (het maximaal door de bond toegestane aantal) mede heeft georgani seerd zijn o.a.: de huis aan huis bezoeken van Sint en Piet. In 1966 is de eerste uitwisseling gehouden met een afd. van de N.C.B. Dit is de eerste keer geweest dan een afd. van de LVB over haar eigen grenzen naar Noord-Brabant keek. In 1967 is een sportclub opgericht en twee jaar later is i.s.m. de carnavalsvereniging het eerste Aldwie- vebal georganiseerd. In 1970 is het dameskoor opgericht en heeft mevr. Classens zitting genomen in de eerste Dorpsraad. Een jaar later heeft ze namens de LVB deelgenomen aan een debat met minister Lardinois (land bouw) Dit gebeurde in de KRO-studio in het kacfei^vèn dë'komende verkie zingen. In 1973 is er voor de eeste keer een vlooienmarkt georganiseerd en wel met geweldig succes. Dis is zo een bloemlezing van de belangrijkste activiteiten die onder leiding van mevr. Classens tot stand zijn gekomen. Nu we het toch over bloemen hebben komen wij bij de andere passie van mevr. Classens, nl. de bloemsier- kunst. Dit is een hobby waar ze alle Knöllinnekes en Knöllekes, a.s. zater dag 8 februari begint in ons Knollerijk de Carnaval 1986 en die gaan we dan ook openen net als altijd met een H. Mis, die zal worden opgedragen voor onze overleden en levende leden van ons Knollenland. Deze H. Mis begint om zeven uur en zal worden opgedragen door onze Z.E. Heer pastoor, die zich hiervoor bijzonder heeft ingezet. De H. Mis wordt opgeluisterd door de blaaskapel en gezongen door het dameskoor. We hopen dat U weer met velen hierbij tegenwoordig zult zijn, maar daar hebben we in *t verleden ook nooit te klagen over gehad. De preek zal worden gehouden door Vorst Jan en de kollekte zal dan weer in het teken staan van onze parochiekerk en U weet wel dat die het heel goed kan gebruiken. Na de H. Mis gaan we dan naar café P. Martens waar om acht uur de recep tie zal beginnen van onze kersverse PRINS PETER II, die dit jaar zal rege ren over het Knolleland. We komen dan ook met al onze Knöllinnekes en Knöllekes kennis maken met onze nieuwe Prins Peter II en maken er een gezellgeboel van. Verder wens ik alle Knollerijkbewo- ners een gezellige en pretiige vastel- aovend toe en zou zeggen: Maak er drie dagen lol en plezier van, zodat we as- woensdag kunnen zeggen, zo'n vastel- aovesfeest hebben we nooit gehad. De Vorst Jan Martens Tijdens de boerenbruiloft, die op car navalsdinsdag-avond in de Schanse- schop plaatsvindt, zullen Greet (May Wismans) en Petran (Peter Weys) in de on-echt verbonden worden. De organi satie van de boerebruiloft is dit jaar in handen van fanfre „De Dorpsklank Castenray". Dit jaar is door de zgn. „helpende verenigingen", i.s.m. carnavalsvereni ging de Schanseknuppels de orde van verdienste toegekend aan mevr. D. Classens-Vissers. Deze orde, „De beste knuppel 1986" is m.n. aan mevr. EEN ABONNEMENT WAARD! dorpsgenoten van laat genieten dor de steeds erg mooie versiering van het interieur van de kerk. Ook zullen de verenigingen nooit tevergeefs bij mevr. Classens aankloppen als ze een leuk boeketje of iets speciaals op bloemge- bied willen hebben. De nu 69 jarige Mevr. Classens is ere voorzitster van de LVB en het Dameskoor, waarin zij nu nog steeds actief in mee zingt. Dit ëh" nog veel 'meer heeft er toe bijgedragen dat Mevr. Classens de onderscheiding „De Beste Knuppel 1986" ontvangst kan nemen. Carna valsvereniging „De Schanseknuppels" wil haar nu reeds feliciteren met het in ontvangst nemen van deze onderschei ding en ongel wij feit zullen velen dit voorbeeld volgen na de uitreiking op maandag 10 februari a.s. om 21.11 uur in het Gemeenschapshuis te Castenray. Het eerste boerenbruidspaar van de Hedsbuulen in Heide is Francien Fleurkens en Jos Nabben. Op 11 febr. carnavalsdinsdag, om 14.33 uur in de Gelderkoel worden ze in de onecht verbonden. Daarna volgt de boerenbruiloft. Theo krijgt de golden buül uitgereikt omdat hij zich op een bijzondere wijze heeft ingezet coor de carnaval en andere funktiesin Heide. In 1970 mede-oprich ter comité jeugdcarnaval, wagenbou wer, vorst, voorzitter carnavalsvereni ging, voorzitter Oudercomité. Men kan op Theo altijd een beroep doen; hij stond altijd klaar om te helpen. Zaterdag 8 februari op het carnavals bal zal hem de golden buül worden uit gereikt. Naast Prins Jeu II en vorst Piet heeft het Dartele Veulen natuurlijk ook een jeugdprins. Dat is dit jaar ROY I, die in het allerdaagse leven als Roy Bexkens woont aan de Veulenseweg 51. Voor iedereen die zich nog niet opgegeven heeft voor de kinderoptocht, de ?aatsie kans hiervoor is aanslaande zondag (karnavalszondag dus) van 11.00 tot 13.30 uur in de Petrus Bandenschool. Degene die zoch dan nog opgeven worden nog op de jury lijsten bijgeschreven, zodat men ook voor een prijs in aanmerking kan komen. Vanaf 13.30 (half twee) stellen de kinderen zoch op in de Dr. Poelsstraat van waaruit om iets over 14.30 uur het vertrek plaats vindt. De route is als volgt: Dr. Poelsstraat, Hofstraat, Grote Markt, Marktstraat, Hoenderstraat, Bergweg, Merseloseweg tent parkeerterrein Gouden Leeuw waar de ontbinding is. De prijsuitreiking is in de tent en vindt plaats ongeveer een half uur nadat de laatste kinderen binnen gekomen zijn. Na de prijsuitreiking is in zaal den Engel de receptie van jeugdprins Roel I. Vastelaovend saam, de kommissie kinderoptocht. Het carnavalsfeest van de vereniging voor ouderen van Venray-kom mag bij zonder geslaagd genoemd worden. Een voorbereidingscommissie waarin ook De Piëlhaas, de Kruuze en het Schut tersveld vertegenwoordigd waren, had een programma in elkaar gezet, vol af wisseling en met tal van hoogtepunten. Een daarvan stond niet in het draai boek en wel de onderscheiding van broeder Maturus Laans door het Sena torenconvent van de vastelaovesvereni-i ging de Piëlhaas. Hij kreeg deze medail le, die voor het eerst werd uitgereikt, voor zijn vele verdiensten ten behoeve van de Venrayse ouderen gedurende o.a. een 11-jarig voorzitterschap. Al met al een avond waar de deelne mers met plezier aan zullen terugden ken, dank zij de belangenloze medewer king van velen. Video in de onval? Bel Elektro Martens 04780 85666 De service van de dealer De garantie van de vakman Ook dit jaar staan de deuren van Wijkcentrum 't Schöpke met carnaval weer wagenwijd open. Wijkvereniging Veltum organiseert namelijk samen met de Stichting Wijkcentrum op zondag en maandagmorgen een gezellige inloop voor de Veltumse jeugd n volwasse nen vanaf 10.00 uur! De kinderen kunnen hossen op muziek, verzorgd door huisdiscotheek Woody Woodpecker" met discjockey Mike. De Kienderkraom is weer opge bouwd. Zowel zondag- als maandag morgen worden uit het jeugdige pubüek een prins/prinses én adjudanten geko zen. Degene die het mooist verkleed is verdient een prijs. De ochtenden zullen verder worden opgeluisterd door diverse joekskapellen waaronder natuurlijk dé joekskapel „Zuutjes An". 't Schöpke heeft, zoals inmiddels tra ditie geworden is, weer een volledige ge daantewisseling ondergaan en is dus herschapen in een waar carnavalspara- diis. De dinsdag is dit jaar helemaal gere serveerd voor de Boerebrulluft van Veltum 750. Dan hebben dus alleen bruiloftsgasten (mét plaquette) toegang tot het gebouw. In het 750-jarige Veltum is het goed toeven, zowel voor jong als oud, óók en vooral met CARNAVAL! Aansluitend aan de „Aid Venrodse groëte koffietóffel. waaraan zo'n 300 gasten deelnamen, werd de Aid Prinseplak 1986 uitgereikt aan de voor zitter van Veldeke Venray, de heer Koos Swinkels. Samen met het complete be stuur van Veldeke, uitgedost als één grore boerefamilïe, onderstreep,en nog eens de doelstellingen van ul«, ~r eniging. In zijn dankwoord, ging Koos Swin kels nog even in, op het vroegere vastel- aovesgebeuren en pleitte voor het weder invoeren van oude carnavalsgebruiken. Hij noemde met name het versieren van gevels en het huis-aan-huis zingen van dejeugd. „Maar", zo zei hij, „om het op deze feestavond niet te lang te maken, moet men de rest van mijn voordracht maar in Peel en Maas lezen" Gaarne ruimen wij daarvoor plaats in. Op de foto: De boerefamilïe van Velde ke Venray, die de oude vastelaovesge- bruiken weer in ere wil verstellen en daartoe als voorbeeld gezamenlijk het Vrouwke 't is vastelaovend" zongen. KLAENE VASTELAOVEND De voorvasten begon vroeger 23 dagen voor aswoensdag op zondag Septuagesima. Van Merselo is bekend dat men daar een voorproefje nam op de echte vasten door de viering van een kleine vastenaond. Op maandag en dinsdag en de daarop volgende dagen werd er stevig gegeten en een borrel ge vat - nu het nog kon. Velden en Grubbenvorst kennen hun gekke maan dag r.og volop. VASTELAOVEND De vasten begint 40 dagen vóór Pasen. Op de avond, de dagen daarvoor leeft men zich nog eens extra uit om in de vastentijd zich beter te kunnen voor bereiden op het paasfeest. De karnaval van tegenwoordig met zijn prinsen, raden van elf, optochten, pronkzittin- gen boerenbruiloften enz. kende vóór de tweede wereldoorlog een voorganger inde vastelaovend. „Vastelaovend is 'ne gek Posse is 'ne eierbek Pinsteren is 'ne groëten hiër, Kerstmis bringt de winter wiër". ZATERDAG De vastenavond begon op zaterdag vóór aswoensdag. De vastenavond werd dan „aangemaakt". Het was een avond van zang en dans in de herbergen. De meest vreemdsoortige verkleedpartijen werden uitgehaald en men trok door de straten. Men ging ook „gorriën", een spel, waarbij op een rij noten werd ge gooid. Er kon op gewed worden en de opbrengst ging naar de armen van het dorp. Vroeger meer dan nu zag men de huizen versierd met een pop tegen de gevel. Aan de vlaggestok bungelde een soort vogelverschrikker of in een slaap kamerraam zat een mansgrote pop. Als basis diende vaak een met stro opgevul de overal, die een mombakkus werd voorgebonden. Een bord met daarop en humorisatische tekst maakte het een voudige stukje huisvlijt volledig. ZONDAG De zondag was een „rustige" dag. Er werd in de café's gekaart om peperkoek en plast, een rond krentenbrood. De kinderen trokken verkleed langs de deuren met de rommelpot foeke- pot). Een keuls potje of een bloempot was strak bespannen met een varkens blaas. Een stok werd op het midden van de blaas gedrukt, als die nog slap en nat was, en aan de andere kant met een touwtje stevig vastgebonden. Door langs dse stok te wrijven, als de gespan nen blaas droog was, maakte de jeugd muziek. Ze zongen het liedje: „Vastelaovend die kumt én, klinken óp de bussen hier een stoel en daor enne stoel, óp iedere stoel en kusse, en daor enne jonkman tusse". Dit lied is vergeten geraakt Anders is het gesteld met het bedellied dat tot eind van de vijftiger jaren gebruikt is geweest: „Vrouwke, 't is vastelaovend, we kómme nie tuus vur't aovend, we hebben gezonge en niks gehad, sneej mar en stuk van 't verkesgat. Sneej mar diep, sneej mér diep, sneej mér iëne vinder diep. Dor baove an de schaorste dor hange de lénge worste. En as de dikke gegaete zien, dan zun de dunne wel baeter zien. worstebreej, worstebreej, gef me 'nu cent, dan go'k vurbeej". Jn de vorige eeuw werd er door de armen langs de deur getrokken, maar in deze eeuw was dat het terrein van de kinderen geworden, in een oude broek van vader, een binnestebuiten gekeerde jas en zo. Het was hen te doen om noten, appels, een stuk balkenbrij of centen. In de café's kregen ze meestal wat meer. Als een groepje kinderen het rondtrekken moe was, werd de buit ver deeld en was hun feest voorbij. De harmonie besloot de dag met een concert. MAANDAG Op de maandag was er van alles te doen. Er werden kruiwagen-races ge houden, waarbij men op een platte kruiwagen een beugelbal zo snel mogelijk over de eindstreep moest bren gen. Er waren wedstrijden mastklim- men, zaklopen en rennen met een ei op een lepel, die tussen de tanden was ge klemd. Een grote trekpleister was het hard draven, dat onder meer gehouden werd op de Leunseweg bij den Brier, op de Langstraat bij het Witte Huis en in Leunen. Genkrijden werd gedaan op de Landweertop de Merseloseweg, in Ysselsteyn en in Oostrum. Een manne tjesgans werd aan zijn poten hoog op gehangen, waarna de deelnemers op hun paarden er onder door galoppeer den. Wie er in slaagde het dier de kop af te trekken, kreeg het mee naar huis. Nog barbaarser was het katknuppe len. Een kat werd in een houten vat ge kuipt en daarna werd net zo lang met stokken tegen de ton gesmeten, totdat de kat tussen de kapotte duigen door kon ontsnappen. Wie haar dan kon grijpen werd de eigenaar. Bij het haangooien werd een haan zo diep in een kuil ingegraven dat zijn kop tussen plankjes geklemd er bovenuit stak. Met knuppels werd er dan ge gooid, totdat het dier zijn kop kwijt was. Met veel geschreeuw kreeg de maker van de fatale worp de haan als zijn beloning. RINGSTEKEN De toeschouwers van onze tijd zouden meer waardering opbrengen voor het ringsteken. Op een dravend paard moesten de deelnemers proberen een korte lans door een loshangende ring te steken. Wie daar driemaal in slaagde was de winnaar en kon op een stevig worst rekenen. Een te langzame rijder zag het volk het liefste. Aan het touw van de ring was namelijk een ton water boven de baan bevestigd. Alleen de snelle ruiters konden de afgeroepen waterval vóór blijven. Vóór de komst van de Fiets bestond 't gebruik nog, dat ruiters voor de café's stilhielden en het bier buiten gebracht werd. Zittend op het paard werd dan gedronken. Dat het onderste uit de kan op de grond werd gegoten, hoorde erbij. Dan trok de groep verder naar de volgende uitspan ning en ga zo maar door. OPTOCHT Dat de optochten van tegenwoordig niet helemaal nieuw zijn, blijkt uit het feit, dat rond 1890 al enkele flinke stoe ten door de Venrayse straten trokken. In de laatste van die serie waren o.a. een wagen van de Venrayse brouwe rijen, van de sigarenfabrieken en de molen van Gitzels. De handboogschut terij van Merselo vormde een groep batavieren en de fanfare had een eiffel- toren gebouwd, die door 6 paarden ge trokken werd en ver boven de huizen uitstak! De optocht trok op dinsdag en zo kon het gebeuren, dat enkele deelne mers op aswoensdag in de kerk versche nen met hun kar navalskleren nog aan. De boerenbruiloft van tegenwoordig was in grootmoederstijd nog onbekend als karnavalsgebeuren. De komst van de vastelaovereniging „De Piëlhaas" in 1939 heeft ervoor kunnen zorgen, dat de karnaval is uit gegroeid tot het grote volksfeest van tegenwpordig. Dat begint met de Prinsenproclamatie en gaat door tot over zes dagen, aswoensdag. Foto van de eerste prinsenwagen, ge maakt in 1939 bij hotel De Gouden Leeuw. Het paard voor de wagen was van St. Anna. Bij hel paard staat Jaap van Dijck, die toen paardenknecht op voorneomde inrichting was. Deze heeft negen jaar de prinsenwagen gereden. Aanvankelijk gebeurde dit met een paard, later met een tractor. Mei cape en hoed: Harrie Driessen en Joop Colsen. Op de wagen: le rij v.l.n.r.: Hub Verstralen, Nico Camps, Frits Vermeu len. Jo Driessen, Toos Metselaar, Mia Camps, Wiem Esser, Fien Pijls 2e rij v.l.n.r.: Vic Goumans, Mat Goumans, Jun Janssen, Pia Goumans, Door Loogman, Teng Jeuken (nar). Con Piils (prins Con I).

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5