INAVAL 1985-1906 Kienderoptocht ien Rooy 'T KRIEBELT Met de juiste kennis de weg op WILDENBEEST Pak öw mekaar mar ien d'n errem Uitreiking Reuzekluut 1986 De Spurriemökken Jeugdcarnaval De Hedsbuule Vastelaovend in het Schuttersveld PRINSENGALEREI Jeugdcarnaval Merselo Vastelaovend in de Kruuze De Kaevers Holthees-Smakt De Klutetrappers KARKLINGELS OOSTRUM De Piëlreuzen Jeugdcarnaval De Piëlreuzen Boerebrulluft Ysselsteyn 't Dartele Veulen De Hedsbuulen IEN SCHRIE VIN G Een dezer dagen liep een van onze commissieleden door de Grotestraat. Voor hem liepen een paar kinderen, die net op school een foldertje hadden ge kregen waarin alles stond over de kinde roptocht, hoe, waar en wanneer je je in kon laien schrijven, aangevuld met en kele ideeën. Hij hoorde hoe het ene kind tegen het andere zei: ,,Zun weej ok mitdoen?". „Jaozeker" zei die ander ,,Wej gon as snorkels". Onze medewerker glimlach te, het werk om al die folders te maken was niet voor niets geweest. Nu maar hopen dat ze ook daadwerkelijk op alle scholen uitgedeeld zijn. Hij bleef staan voor de etalage van Prins John, daar stonden enkele vol wassenen het grote kienderoptochtbord te lezen. „Gods", zei de vrouw. „Die van os zun zo gèr mitdoen, zudde gej ze nie en hèndje kunne hèlpe?". „Och wa- orum nie" zei haar man. Onze mede werker was die dag een gelukkig man. Hij was getuige geweest van een paar momentopnames waaruit duidelijk bleek dat de kinderoptocht leeft. Dat er door jong en oud aandacht aan ge schonken wordt. Daarom voor al diegenen die zich nog op willen geven nog eenmaal de gege vens: zondag 2 februari van 11.00 tot 13.00 uur op de volgende plaatsen: OJC Dingus, Hoenderstraat 10, wijkcentrum 't Schöpke te Veltum, Tafeltenniscen- trum „Red Stars" in het Brukske. I HYPOTHEKEN t P#1VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 7,75% -15 jaar vast Dat 't Piëlhazebloed begint te kriebe len bij 't naderen van de vastelaoves- tied, werd weer eens bevestigd door 'n brief die wij ontvingen van een Venrays meisje dat als au-pair werkzaam is in Fort Lauderdale in Florida U.S.A. Bovendien is zij full-time studente aan het plaatselijk college en sinds oktober j.I. presidente van de Internationale Club van datzelfde college. Om de kosten van het college te kunnen betalen, zo schrijft ze, heb ik ook nog 'n bijbaantje aangenomen en maak driemaal per week 'n kantoor schoon. Deze ondernemende jongedame zou maar wat graag de carnaval in Venray meemaken, maar omdat zulks de eerste jaren niet mogelijk is, verzocht ze ons de groeten uit Florida als volgt te willen overbrengen: 'n Groet van 'n megje mit 'n kuulke ien d'r wang, 'n groet van 'n Rooys megje dat 't lache nog steeds nie verliërd is, 'n groet van 'n megje dat 't dörpke ien de piël nog nie vergéte is, An alle meense ien Rooy, veural mien Pa en Moe 't göt meej hier ien Florida biëstig goed. Petra Houwen Merseloseweg 95, Venray. Het huidige adres is: Petra Houwen 2420 Woodside Drive Fort Lauderdale, Fl. 33312 U.S.A. Start nieuwe theorie- cursus 17feb - Gratis theorielessen per computer RIJOPLEIDINGEN Voor je motor- .personenwagen- en vrachtwagenrijbewijs. MARIMBASTRAAT 14 VENRAY Teleffoori:04780-86417 20.30 Koetsh. Upkc Centrum Truus Vat Hazem. Coq Old Hm. Kelderke Hento 21.10 Upke Centrum Truus Vat Hazem. Coq Old Tim. Kelderke Hento Koetsh. 21.50 Centrum Truus Vat Hazem. Coq Old Tim. Kelderke Hento Koets Upke 22.30 Truus Vat Hazem. Coq Old Tim. Kelderke Hento Koetsh. Upke Centrum 23.10 Vat Hazem. Coq Old Tim. Kelderke Hento Koetsh. Upke Centrum Truus 23.50 Hazem. Coq Old Tim. Kelderke Hento Koetsh. Upke Centrum Truus Vat De hazinnekafé's zien te kenne an 'n uuthangbord: „Hazinnekafé" De tieje zien vertrektieje Halt öllie goéd én de afsprake en veul schik! want 't is volgende waek donderdag wer As 't waer mitwerkt wert dat: de vra- ollie en de blaoskapelle öp straot, en ien de hazinnekafé's. Dèn aovend gaon de vraollie, ok van buute Venroi wer is van d'n band. Dize iënen aovend ien 't jaor zien de hazinne de baas ien Rooi en zun dat ok duchtig laote merke. Ut „hazinnelied" zal dur de straote en aover de dake klinke, van Gen Um en Lies Göt Tied Um Fladd. net 't aide en 't neeje centrum. Vanaf 20.30 uur göt d'n hazinne- aovend van start en 't zal dure tot 00.30 uur. Vier ure lang zun de vraollie is laote zien en huure hoe dat vastelaovend ge vierd werd, as zeej 't vur 't zegge hebbe. De volgende joekskapelle zien op de volgende tieje in de volgende kafé's te zien: Zuuljes Jats Efltes Rats d'r An Marie Waacbt. nève Voor deelname aan de boerenbruiloft kunt U zich opgeven bij Jan Hermans, Houtzagerstraat 19, Venray, tel. 86863 of bij Giel Boonhof, Eligiusweg 13, Venray, tel. 82020. De kosten voor de plaqquette be draagt 12,50. In verband met ruimte gebrek in het wijkcentrum 't Schöpke worden kinderen er niet toegelaten. De kinderen kunnen door de ouders vanaf 9.45 uur naar de openbare school De Keg aan de Blauwververstraat wor den gebracht. Zij worden daar bezigge houden door volwassen begeleiding van de wijkvereniging. Zij kunnen daar kij ken naar tekenfilms en krijgen diverse versnaperingen aangeboden. De kosten voor de kinderplaqquettes zijn gesteld op 4,50. De kinderen worden door het bruidspaar om 12.00 uur weer opge haald en vervoegen zich dan weer bij ons tot na de receptie in de schouwburg, waarna zij door de ouders weer naar huis worden gebracht. De bruiloftsvierders die niet tot de or ganisatie behoren of tot het gezelschap van direkte familie worden 's morgens om 9.45 uur in het Schöpke verwacht al waar het bruidspaar om 10.00 uur wordt ontvangen. Om 10.30 uur komen de Prins en zijn gevolg ons met een bezoek vereren en zullen wederzijds diverse on derscheidingen worden uitgereikt. Om 11.30 uur zullen wij dan geza menlijk de koffiemaaltijd gebruiken en om 12.30 uur vertrekken we gezamen lijk naar de schouwburg. Weej besluute dit stukske mit ollie, names os Bruudspaar, uut te nuëje um mit te doen an dees Boerebrulluft want geej wet, enne wakkere Piëlhaas rit op de Boerebrulluft. In 1986, het eerste jubileumjaar, zwaait Prins Eric I (van Hoof) de scepter over de jonge Zagewetters. Daarbij wordt hij gesteund door zijn Nar Erwin (Hendriks). Het is de elfde maal dat de jeugdprins van Merselo deelneemt aan de optoch ten in Merselo en Venray. Vóór 1981 werd een en ander door de jeugdsoos „JUM" georganiseerd. Sinds vijf jaar is er een comité, bestaande uit mensen die de diverse verenigingen met jeugd leden vertegenwoordigen, dat de aktivi- teiten rond de jeugdcarnaval op touw zet. Dit gebeurt uiteraard in nauwe samenwerking met „JUM". De aktiviteiten die in het kader van de jeugdcarnaval georganiseerd worden, vinden plaats in het Jeugdhuis. Dit ge bouw staat op de hoek van het Groot dorp en het Kleindorp en wordt in deze dagen ,,.t Baggehuus" genoemd. De Jeugdprins en zijn gevolg zullen behalve aan de optochten, ook deel nemen aan de volgend jeugd- en kinderbals: zondagmiddag 2 februari: jeugdbal vrijdagmiddag 7 februari: schoolbal vrijdagavond 7 februari: jeugdbal zondagavond 9 februari: jeugdbal dinsdagmorgen 11 februari: kinderbal dinsdagavond 11 februari: jeugdbal Op zaterdag 31 januari is er in de Krauze tijdens de Prinsenproclamatie de nieuwe Prins uilgeroepen, in de per soon van Prins Sjang II (dhr. J. Dericks uit Venray). Aan deze middag werkten mee de Joekskapel „Tüünke Liiêger" uit Lomm en de Pirottengarde. Op zaterdag 1 feburari zal de vasten avond worden voortgezet met een bonte middag. Deze middag wordt opgeluis terd door eigen personeel, de Jeugdgar- de van de Piëlhaas, joekskapel „Moi Zat" uit Well en „Oere Toe" uit Oos trum. Het belooft weer een gezellige middag te worden. Vrijdag 17 januari werd onder veel bonjour de nieuwe Jeugdprins bekend gemaakt. Verder werd deze avond opge vuld d oor Play-back, toneel en een buut. Dit alles werd geheel verzorgd door de jeugd van de Basisschool Heide. De nieuwe Jeugdprins van de „Heds- buulen" is geworden Prins RENÉ I. In rijn dagelijkse leven heel hij René Ron gen. Programma carnaval 1986: 9 febr.: 14.11 u. Optocht Heide; van 18.00 tot 22.00 uur Jeugdbal. 10 febr.: 14.11 Optocht Venray; vn 18.00 tol 20.00 uur Jeugdbal. 11 febr.: 14.33 Boerenbruiloft. Op zaterdag 18 jan. is in de Vredepeel Prins Vincent I (v. d. Heuvel) prins ge worden van de Klutetrappers. Op zondag 2 februari van 11.11 uu r tot 14.11 uur houdt Prins Vincent I samen met jeugdprins Marco 1 (Botden) receptie in de „Kleine Loef". Zoals jaarlijks gebruikelijk komen wij volgende week met een speciale car navalsbij lage, waarin ALLE vastel- aovesprogramma's worden opgenomen. En natuurlijk ook weer de foto's van ALLE Venrayse carnavalsprinsen, groot en klein. Voor zover er plaats ruimte is, komen ook de boerenbruids paren nog voor „het voetlicht". Van vele carnavalsverenigingen heb ben wij intussen deze foto's en pro gramma's ontvangen. Willen de achter blijvers nog dit weekend voor toezen ding zorgdragen. Dank U. Onderscheiding in de orde van „De Reuzenkluut". De vastelaovesvereni- ging „De Piëlreus" heeft al vanaf 1976 een speciale „ORDE van de REUZEN- KLUUT". Deze wordt eens per jaar uit gereikt aan een Ysselsteyner die zich bij zonder verdienstig heeft gemaakt voor de hele dorpsgemeenschap. De Orde van de Reuzenkluut wordt dit jaar teoegekend aan: PIET ARTS, op vrijdag 31 januari op het aid wiever bal wordt hem deze onderscheiding uit gereikt door Prins Mart I. Piet Arts werd geboren in 19231 in Oirlo. In 1923 verhuisde rijn vader (Tien Arts) naar de Ysselsteynseweg (waar zijn broer Lowie nu nog woont). Hij groeide op als een echte Piëlreus. Na de lagere school is hij blijven leren, en in 1947 werd Piet secretaris van de toen opgerichte Tuinbouwvereniging. Dit werk heeft Piet gedaan tot 1956, toen werden ze aangesloten bij Deurne. In november 1947 werd Piet ook zaakvoerder van de Limco, vandaag de dag is dat van Coveco. En dat was nog niet genoeg. Van 1958 tot 1965 bestuurslid van de K.V.P. afdeling Ysselsteyn. Van 1968 tot 1972 voorzitter van de stichting Jeugdcentrum bij de oprich ting. Van 1972 tot 1980 bestuurslid van de oudervereniging, voor het zorgenkind afdeling Venray. Waarvan de eerste 4 jaar voorzitter. Van 1973 tot 1980 Rayonleider van de nationale kollekte voor geestelijk ge handicapten in het dekenaat Venray. Van 1974 tot nu toe secretaris/pen ningmeester van het kerkbestuur. Vanaf 1974 tot nu toe secretaris/penningmees ter van het schoolbestuur. Vanaf 1 juli tot nu toe lid van het algemene bestuur van het onderwijs administratiekantoor Venray-Meerlo-Wanssum. Van 1977 tot 1981 voorzitter van de buurtvereniging. Van 1978 tot nu toe secretaris van de sportvereniging SV Ysselsteyn, waarvan de eerste zes jaren tevens penningmees ter. Al met al: Een echte Piëlreus, die de Reuzenkluut hard heeft verdiend. Prins JEP I (Kersten) zal tijdens de vastelaovend de scepter zwaaien over het rijk de schutteraars en schutterin- nekes. Op zaterdag 4 januari wwrd onder grote belangstelling de nieuwe heerser over de Piëlreuzen, Prins Mart I (Mart Pouwels) voorgesteld. Op 7 januari is in een bomvolle Jeugdgebouw de „Koel" tot Jeugdprins van de Ysselsteynse Piëlreuzen be noemd PRINS FRANK II, in het dage lijks leven Frank v. d. Staak. Deze 33e prins van Venrays grootste kerkdorp houdt receptie op zaterdag 8 februari a.s. in 't gemeenschapshuis „Smelehof". Dit kolderieke gebeuren wordt ver richt door Prins JEU II van het Dartele Veulen, bijgestaan door Vorst Piet en rijn Raad van XI. Ansluitend hierop vindt er een groot feest plaats in „De Perdstal" te Veulen. De bruidegom Thijs van Jeu van Derks Thies van 't Volen en van Marie van Bert Heine uut I»qën.,4t.in De bruid Beppie van Arie van Nic'van Leeuwen uut Wassenaar en van Nel van Hannes uut Zeilberg. De ouders van de bruidegom: Frens- ke van Rosmeulen van Koskes van Overveld en Marietje van Meer van Kiskus. De ouders van de bruid: Handrie Raaymakers en Drika Meulendijks. Het bijzondere was dat de bruidegom door ziekte verhinderd was. Daarom is Beppie met de handschoen getrouwd me2t de vriend van Thijs - Peter Claessen, dat op zich was een uniek ge beuren. De burgerlijke stand en de familie en gasten speelden daar leuk op in. Op het Aide Wieverbal wat a.s. zaterdag 1 februari gehouden wordt in zaal Keukens, zal naméns de carnavals vereniging „Het Darteie Veulen" door Vorst Piet „Ut Golde Perd" worden uitgereikt. Deze hoogste onderscheiding u .welke voor de zevende maal wordt toe gekend, is dit jaar ten deel gevallen an de nu 84-jarige heer Sjaak Nijssen. In Veulen en omgeving beter bekend als Sjaak de Mulder. De heer Nijssen welke geboortig is uit het Midden-Limburgse Leeuwen-Maasniel, vestigde zich in 1938 in Veulen als molenaar. In 1970 droeg hi j de maalderij en graanhandel over aan zijn zoon. Hij verhuisde toen naar de Beatrixstraat in Venray. Tijdens de jaren welke hij in Veulen verbleef, vond hij naast zijn drukke werkzaamheden ook nog de tijd om zich verdienstelijk te maken voor de ge meenschap. Zo was hij jarenlang actief bezig binnen het comité Boerenkermis, welke lek jaar een grote opgezette fancy fair hield. De opbrengst daarvan kwam geheel ten goede aan de in 1949 gebouw de kerk. Voor zijn vele verdiensten aan de Veulense gemeenschap bewezen, zal hij nu „Ut Golde Perd" ontvangen. Wij twijfelen er niet aan of vele Veule naren en oud-Veulenaren zullen bij deze huldiging aanwezig willen zijn. Bij de Spurriemökken in Oirlo zwaaien tijdens de carnavalsdagen met hun prinselijke scepter Prins PETER I en Jeugdprins RICK I. Beide uitverko renen zullen op zondag a.s. in „De Ruif" recipiëren van 11.11 tot 12.11 uur. Onder aanvoering van Prins THEO II met zijn leus „Laot gaon.... laot gaon.... wa kumt det kumt" hebben de Kaevers uit Holthees en Smakt 't afgelopen weekend twee grootse pronk- zittingen gehad. De gehele avond werd opgeluisterd door de iegen hofkapel „De Schève Schuuvers". Diverse artiesten traden voor hel voetlicht, o.a. Fr. Coenders, Graad en Petran, Kwast en Krietje. Niet te vergeten was de eigen inbreng die dit jaar grandioos was, o.a. een parodie van de „Kempe Beckers" en M. Denen. Tevens tradenbuutreedners M. Rongen en H. v. Dijck op d ie de gehele dorps politiek belichtten als „Drieske"en „de Pastoor". Verder was er nog een optreden van „Dun Oplichter". Tijdens deze pronkzittingen werd de carnavalsschlager 1986 uit een 4-tal inzendingen gekozen door het publiek. De carnavalsschlager werd gezongen door de groep „Nog nie zat" met de titel „Ja zoë zien we", waarvoor de car navalsvereniging een wisselbeker be schikbaar had gesteld. A.s. zaterdag 1 febr. is er 'n groot jeugdbal in zaal „de Blauwe Duif", waar iedereen welkom is. Ge kunt vur niks nar binnen. Natuurlijk heeft ook de Vastelaoves- vereniging Smakt-Holthees een boeren bruidspaar. Het zijn Truus Koopmans en Ton Janssen. Zij gaan samen in de onecht op vastelaovesdinsdag 11 febr. om 2.00 uur. BERGIE EN LAMBERT DIREKS BOERENBRUIDSPAAR 1986 Na de diverse bals in Oostrum is het karnavalsvirus duidelijk aanwezig, maar gelukkig nog niet op zijn hoogte punt. Vooral de buurtschap Boshuizen is met deze gezellige smetstoffen in aan raking geweest. Zij plaatsen zich dit jaar opmerkelijk in de kijker in de per soon van de 23-jarige agrarische bedrijfsverzorger Wien Staaks die de scepter als Prins 1986 zal zwaaien, maar ook uit hun midden het bruidspaar voor de boerenbruiloft Bergie en Lambert Direks van Jenne Teng. Zaterdag tijdens het „Alde Wiever bal" kon H. Kessels op zijn bekende manier, in dichtvorm, de hoofdrolspe lers voorstellen. Naast het bruidspaar de ouders van deze twee: Harrie Keysers en echtgenote Nellie, Harrie en Gien Peeters en getui gen de dames Marga Valckx en Ellie Staaks. De bühne in het gemeenschaps huis was omgetoverd tot een mooi stuk je Boshuizen inclusief „knienshool". Voor Prins Wien I was het een voor recht Lambert en Bergie te verloven. Op karnavalsdinsdag zal het zeker 'n „alderwetse boerebrulluft" worden. De kaartjes voor dit kolder huwelijk rijn verkrijgbaar bij Sjef Arts, Randen- rade 50 en Theo Theeuwen, Valken kampstraat 10. Komende zaterdag bestaat de moge lijkheid om Prins Wien I te feliciteren en wel in zaal de Karklingel, aanvang 20.11 uur. Hans Wilmsen en Henk Rutten hebben bij de Raad van Elf de plaatsen ingenomen van H. Holtackers en H. Kessels. Zaterdagmiddag wordt een rondgang gehouden door de Karnavalsvereniging en is het mogelijk in het bezit van de Karnavalskrant en kaartjes voor de jeugdbals te komen. Deze werd gehouden op zondag 27 januari j.I. en werd georganiseerd door de raiterclub „de Peeldravers" en ponyclub „de Welsraiters. De Brulluftstoet vertrok om 14.11 uur bij Arie van Dijk. Huwelijksvol trekking in Gemeenschapshuis „de Smelehof" door de ambtenaren van de burgerlijke stand Gerrit Peeters en Jan Michels op hun gebruikelijke kolder- rijke manier. Hierna werd gezellig bralluft gevierd met muziek van de hofkapel „de Smele- blaozers". Jeugdprins en gevolg houden receptie van 14.11 tot 16.11 uur in jeugdgebouw de Koel, Peter Janssenweg te Yssel steyn. Op carnavalszondag 9 februari vindt de onechte huwelijksvoltrekking plaats tussen: DENS dochter van Küsters Gradje ziene Drie kus en HAY zoon van de Kben Bert ziene Handrie. Hedsbuule in Heide is Harrie uitgeroepen tot Prins. Tijdens de carnavalsdagen regeert hij onder de naam Harrie III.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 12