HET IS ROND EN T DUNKT cor verfhal Nieuw in Venray! Verfgroothandel voor de particulier. Dag en nacht bemiddelings service Terugblik op de Kerststal Na 25 jaar is het Vrouwengilde Venray nog steeds een bloeiende vereniging WILDENBEEST Met de juiste kennis de weg op! Hoogste punt bij 48 woningen Eenmalige uitkeringen 1985 Zonnebloem zoekt dringend hulp van verpleegkundigen Jaaroverzicht vandalisme Amnesty International De verzamelwoede van sommige mensen is groot. En er wordt wat verza meld in ons goede vaderland. Je kunt het zo gek niet bedenken, of er is wel ie mand die het verzamelt. We keken dan ook helemaal niet vreemd op, toen we vernamen dat een 18-jarige Venrayse jongeman wieldoppen van auto's verza melde. Maar toen we zijn collektie eens gingen bekijken, moesten we onze me ning van een „simpele hobby" heel gauw veranderen.... George Derks - achterkleinzoon van de legendarische Venrayse veldwachter Pietje Derks - heeft in de ouderlijke nieuwbouwwoning aan de Kamperfoelie de garage van zijn vader praktisch in be zit genomen. De muren hangen vol met vele tientallen wieldoppen. Tot in de nok van het dak. Het chroom schittert je van alle kanten tegen. „Drie jaar geleden", zegt George Derks, „kreeg ik bij toeval een wieldop van een auto in mijn vingers. Nu heb ik er ruim 400 en zeker 300 verschillende. Die ik dubbel heb, berg ik op in de krui pruimte van de woning, want allemaal aan de muur hangen kan gewoonweg niet". In totaal heeft George zo'n 35 ver schillende merken auto-wieldoppen in velerlei typen. Sommige typen zijn al niet meer in de handel. En die hebben natuurlijk een grote verzamelwaarde. KANTONNIERS Terecht vraagt men zich af hoe men aan zo'n verzameling wieldoppen van auto's komt. Gekscherend vragen ze wel 'ns aan George of hij de parkeerplaat sen weer eens afgeschuimd heeft. Maar niets is minder waar! De meeste wieldoppen krijgt hij van de kar.tonniers van de gemeente, van de Provinciale Waterstaat en van Rijks Waterstaat. Die mensen vinden dage lijks veel wieldoppen, zowel originele als sierdoppen; in verchroomd ijzer en in kunststof. En sinds zij weten dat George Derks uit Venray die dingen spaart, be waren zij ze voor hem. Tot 40 50 km in de omtrek fietst hij regelmatig naar de schaft keten of maga zijnen van deze wegwerkers. Soms neemt hij ook wel eens enkele dubbele exemplaren mee om te ruilen. Maar de meeste tijd krijgt hij hij ze gratis. Bij de garagehouders en sloopbedrij ven is dat wel iets anders. Daar probe ren ze er altijd geld uit te slaan. Bij zo'n tocht naar de kantonniers kan het gebeuren dat George met 10 lot 15 wieldoppen huiswaarts keert. Soms is het ook geen wonder dat deze dingen van de auto's „vliegen", als je de klem- veren bekijkt. Van bepaalde typen auto's worden zoveel wieldoppen verlo ren, dat George ze niet eens meer wil hebben... POETSEN GeöFgé verzamelt heus geen oud roest ,,AHeen de gave exemplaren komen voor .zijn verzameling in aanmerking. Die worden gepoetst en opgewreven tol men er zich in kan spiegelen. Slechts één roestige wieldop heeft hij bewaard. Die vond hij op vakantie in Duitsland. Het ding is zo klein als een ontbijtbordje en draagt fier de naam Opel. George heeft net zo lang gesnuffeld in auto- literatuur, tot hij zeker wist dat deze wieldop in 1936 gebruikt werd. Het is dan ook verreweg zijn oudste exem plaar. Het pronkstuk van zijn verzameling is een wieldop met gevlochte spaken, af komstig van een Cadillac - zo'n Ameri kaanse slee met 6 deuren. Het is ook zijn duurste exemplaar. Hij vond deze wieldop bij een speciaal slopersbedrijf in Eindhoven. Er werd heel veel geld voor gevraagd, want, aldus de sloper, nieuw kosten ze bijna 800,-. Na veel bieden en loven mocht Georg- de het ding meenemen voor 100,-. En daarmee was meteen zijn verjaardags- geld op. BEKENDHEID Intussen heeft George Derks met zijn verzameling al enige bekendheid gekre gen. Buren, vrienden en kennissen dra gen zo nu en dan ook al eens een wiel dop aan zijn verzameling bij. Maar ook mensen die een wieldop verliezen komen al aapbellen of George ér geen ovèr heeft. Onlangs nog kwam iemand van de ge meentelijke plantsoenendienst een mooie wieldop aan huis afleveren. Maar in dezelfde week stond er een adverten- cor reijnders onderhouds- en kleuradviseur poststraat (achter het postkantoor) telefoon 04780-82810 Vanaf februari 1986 beschikt Venray over een nieuwe vorm van service, 24 uur per dag, 7 dagen per week kunnen belangstellende via een verlicht info-pa- nel, informatie krijgen over vrije kamers. Het maatschappelijk werk (afdeling jeugd hulpverlening) is al een aantal jaren bezig met deze dienstverlening op het terrein van kamerbemiddeling. Na een jaar van een bemand buro in de Clockert, is deze service voor huurder en verhuurder ondergebracht in de Hoederstraat 33. Daar lang niet iedereen tijdens Wat eensgezinde samenwerking vermag Nu de kerststal alweer een paar weken van het Venrayse Schouwburgplein is verdwenen, kan de balans worden opge maakt van dit gebeuren waarin heel veel inwoners van Venray een werkzaam aandeel hebben gehad. Overigens, wie niet meedeed bij het tot stand komen van de stal is waar schijnlijk wel even wezen kijken. Ge schat wordt dat tussen de twintig- en vij fentwintigduizend bezoekers een blik in de stal wierpen. Wie waren nu de mensen en bedrijven die meewerkten om de Venrayse kerststal tot een klinkend succes te ma ken. Op het gevaar af dat er iemand wordt vergeten, waarvoor bij voorbaat al onze excuses, toch een poging die in kantoor-uren naar het buro kan komen, heeft men gekozen voor het verlichte info-panel. De laatste veranderingen in het kamerbestand worden daar iedere morgen verwerkt. Kamerzoekers heb ben daardoor minder kans, tevergeefs adressen na te moeten lopen. Kamer verhuurders worden door deze snelle service niet onnodig lastig gevallen als de kamer inmiddels al verhuurd is. Aangezien er jaarlijks meer dan 300 nieuwe kamerzoekende zijn in Venray, is een goede service beslist geen luxe. Kamerbemiddeling betekent de vraag naar en het aanbod van kamers op elkaar aansluiten. De medewerkende van het buro geven aan zowel de huurders als de verhuurders, objectieve informatie en advies. Dit aan de hand van goed, duidelijk en wettelijk verant woord materiaal. Verder zijn zij altijd bereid om samen met de verhuurder de ieder geval een imposante rij namen oplevert. Om te beginnen de beelden groep, beschikbaar gesteld door de VVV en van kleding voorzien door Emi- lie Gossens. Bij de beeldengroep hoort natuurlijk de kribbe en die kwam bij Ans Eijckmans vandaan. Om het geheel wal echter te maken stelde iemand uit de Eikenlaan een oude bascule beschikbaar en kwam Jan Verheijen uit Oirlo met oude landbouwwerktuigen op de prop pen. Omdat geen stal compleet is zonder levende have werd gezocht naar een ezel en een paar schapen. De ezel kwam (met de benodigde voer) bij Henk Diels van daan, terwijl de schapen door Van Kem pen uit Heide werden gebracht. Over brengen gesproken: vervoer werd geregeld door Van Raltingen b.v,, door Schaeffers Dakbedekkingen en door bouwmaatschappij Janssen. Dat er veel werd vervoerd wordt wel duide lijk als je bedenkt hoeveel materiaal no dig was voordat de stal er eenmaal stond tie in deze krant van iemand die een wieldop verloren had. Georg e kon hem zijn eigendom teruggeven, opgepoest en wel en kreeg prompt 25,- beloning. Die heeft hij netjes gedeeld met de man van de plantsoenendienst. In feite is zijn verzameling één grote collectie gevonden voorwerpen. Maar de eigenaar is natuurlijk nooit te achter halen. Nog niet zo heel lang geleden zag zijn moeder ergens op straat - bij de vuilnis zakken - vier wieldoppen liggen. Desge vraagd mocht ze die meenemen, want Pa had nu andere wielen onder zijn au to. Voor George dus een meevaller, want vier goede wieldoppen als complet stel vind je niet elke dag. Een bijzondere plaats nemen de Mer cedes wieldoppen in zijn verzameling in. Het Mercedes-merk staat afgebeeld op een gekleurd veld, omringd met een ver chroomde rand. Georgde heeft wel tien verschillende kleuren. Ongetwijfeld krijgt George binnen af zienbare tijd plaatsgebrek. Vier of vijf stuks op een vierkante meter - tel dan maar uit hoeveel ruiitrte hij nodig heeft om zijn nog steeds groeiende collectie te kunnen ophangen. Ze zijn nu eenmaal moeilijker op te bergen dan postzegels en suikerzakjes.... Deze week is het precies een kwart eeuw geleden, dat in Venray Katholiek Vrouwengilde (KVG) werd opgericht. De oprichtingsvergadering werd gehou den op 23 januari 1961 en diezelfde dag meldden zich al 108 leden aan. Hiervan zijn er nog steeds 58 lid gebleven. Het KVG ontstond in de tijd, dat het enige recht van de vrouw nog het aanrecht was en „de vrouwengemeenschap" draaide om de drie „K's" van Kerk, kinderen en keuken. Het bestuur van het Katholieke Vrouwengilde wist e- venwel tijdig de bakens te verzetten met als gevolg dat bij de viering van het 25 jarig bestaan het KVG zich met al zijn 260 leden - in de leeftijd van 30 tot ruim 80 jaar - zich een zeer bloeiende vereniging mag noemen. Hoewel de drie „K's" niet helemaal uit het programma zijn verdwenen, werd er in de loop der jaren veel nieuws aan toegevoegd. Naast de maandelijkse bijeenkomsten van zeer uiteenlopende aard, zijn er de club's cursussen en excursies waarvoor zeer veel animo bestaat. Ook wordt veel aandacht besteed aan vorming en emancipatie, maar ook de gezelligheid van ontmoe ting en contact met elkaar zijn belangrijke elementen van het Vrouwen gilde. ONTWIKKELINGSHULP Ook aan ontwikkelingshulp wordt niet voorbij gegaan want het KVG heeft een eigen ontwikkelingsproject in Bra zilië. In Divinolandia werkt - tot voor kort als hulp van haar heeroom, maar RIJOPLEIDINGEN Start nieuwe theorie- cursus17feb Gratis theorielessen per computer Voor je motor-personenwagen - en vrachtwagenrijbewijs. MARIMBASTRAAT 14 VENRAY Telefoon:04780-8G417 Het was een select gezelschap dat woensdagmiddag getuige was dat wet houder Henk Wiltems het nationale dundoek hees, ter gelegenheid van het feit, dat de bouwers van Kinkelder Aan nemersbedrijf uit Roermond, in Land- weert het hoogste punt hadden bereikt bij de bouw van 48 woningen aan de Kruidenlaan. Namens de bouwers werd dank ge bracht aan de wethouder voor zijn „moed, beleid en trouw" om, ondanks de vele tegenwerkingen, toch voet bij stuk te hebben gehouden, om straks de ze woningen met betaalbare huren te kunnen opleveren. „Duidelijk is wel", aldus de wethou der, „dat nu de vlag in top gaat, men ei- aangeboden kamer (s) te bekijken aan de hand van de richtlijnen en het puntenstelsel van het ministerie. Het Venrayse buro is aangesloten bij de landelijke vereniging van niet kommerciële kamerbemiddelingsburo's te Utrecht en als zodanig is zij gebonden aan voorwaarden en voorschriften welke door het ministerie erkend zijn. Met deze gratis dag en nacht service wordt gestreefd naar eerlijke en betaal bare kondities en kamerprijzen waar huurders en verhuurders tevreden mee kunnen zijn. Het verlichte 24 uurs info-panel is te vinden: RIM buro jeugd maatschappe lijk werk. Hoenderstraat 33 5801 CH Venray, tel 85251. -N en beelden en dieren een droog onder komen had. Rondom de luifel, die de basis voor de stal vormde werd met landbouw plastic van de boerenbond in Merselo en panlatten van Stevens Houthandel een eerste laag aangebracht. Aan de binnen kant bracht Harrie Oudenhoven Euro tapijt ondertapijt aan waardoor het plastic werd weggewerkt. Met behulp van baddinghout, steigermateriaal en bouwslaalmatten van Janssen werd een verlaagd plafond gemaakt. v|oer werd met stro van de firma Klomp uit Ysselsteyn bedekt, waarna de door Tuincentrum Thuylshof gebrachte af rastering zorgde dat de dieren niet vrij in en uit de stal konden lopen. De dieren hadden het best, want de boerenbond uit Merselo stelde de nodige schapen- brokken beschikbaar en Henk Valckx sjouwde een stel hooibalen naar binnen. Nadat Henk Smits nog voor wat bordjes „verboden te roken" had ge- genlijk zou moeten spreken van een strop, want er waren nogal wat aan loopmoeilijkheden geweest". Zo moest het gemeentelijk grondbedrijf bijna twee ton inleveren om deze bouw moge lijk te maken. Bij zijn komst als wet houder werd hij geconfronteerd met twee belangrijke zaken: dat waren het centrumplan en de bouw van dit pro- jekt. Het centrumplan is in wording en ook deze woningen vorderen gestaag. Hij was blij dat nu eindelijk vast staat, dat de huur ongeveer 480,- per maand zal gaan bedragen. Een betaalbare huur, waardoor de verhuurbaarheid geen zorgen zal baren. Waren aanvankelijk de gedachten dat in 1986 plan Landweert zou zijn volge bouwd, het zal nu wel tot het jaar 2000 duren eer alle lege plekken in dit gebied zullen zijn ingevuld. De wijk Landweert gaat de grootste Venrayse wijk worden. Binnen niet al te lange tijd zal gestart worden met een wijkontmoetingscentrum en in 1987 met de bouw van een aangepast winkelcen trum. Thans zijn er in Landweert 920 wo ningen met 2250 inwoners. Namens de bouwheer, de Nederland se Stichting Aangepaste Woningen, werd de goede samenwerking met ge meente, provinciale idirektie van Volks huisvesting en aannemer nog eens on derstreept. De aannefner zei het een voorrecht te vinden kwalitatieve wonin gen in de sociale woningbouw in Venray te kunnen realiseren. Verwacht wordt dat in juni de eerste woningen aan de huurders kunnen wor den opgeleverd. Voor zijn inspanningen werd wethou der Willems beloond met een beeldje, voorstellende de „Denker". zorgd was net binnengebeuren redelijk klaar. Natuurlijk maakte de verwar ming van Vissers Wegenbouw uit Dru- nen dat het behaaglijk was en zorgde Electro Martens dat een sfeermuziekje het verblijf in de stal veraangenaamde, maar in grote lijnen was het binnenwerk af. Het buitengébeuren werd met kerst bomen, beschikbaar gesteld door de winkeliersvereniging en de gemeente, heel acceptabel, r. De gemeente zorgde bovendien voor de benodigde stroom, de vergunningen en een schaflwagen waarin de nachtwakers G. Maessen en W. Thissen konden genieten van de door Panken Snacks gebrachte lekker nijen. Trouwens, ook de Schouwburg toon de zich een goede buur. Tijdens de bouw werd druk gesleept met koffie en konden ladders, verlengkabels en wat al niet meer, worden geleend. De nachtwakers stonden dankzij de sinds zijn overlijden alleen - Jaqueline Eibers uit Overloon. Omdat zij niet is aangesloten bj een of andere organisatie en geen lid is van een religieuze orde, komt zij niet voor ontwikkelingshulp of voor een bijdrage van de Memisa e.d. in aanmerking. Het Venrayse kvg heeft zich het lot van deze zeer hard werkende vrouw, die zich inzet voor de armsten van de armen in Brazillië, aangetrokken. Met collec tes tijdens de bijeenkomsten en de verkoop van door de leden vervaardigde producte wordt geld voor ingezameld. In het kader van de Jubileumviering van KVG werd op 4 november ten baate van de Overloonse in Brazillië een concert georganiseerd en jaarlijks worden veel pakken kleding met sponsoring van enkele Venrayse bedrijven naar haar toegezonden. Tot op heden heeft het KVG kunnen bijdragen aan de aanschaf van naaimachines terwijl nu alles in het werk wordt gesteld mee te helpen aan realisering van een klein ziekenhuisje in Diviniolanda. JUBILEUMVIERING Terugblikken op hetgeen in de afgelopen jaren was bereikt, heeft het bestuur gemeend het 25 jarig bestaan op een passende wijze te moeten vieren. Dat gebeurde maandag jl. na veel voorbereiding en overleg. Het feest werd geopend met een eucharistieviering in de kapel van Sint Anna waarbij de muzikale omlijsting werd verzorgd door het Collegium Vocale o.l.v. Rob Berben. De lezingen INBRAKEN - De Boerenbond te Leunen kreeg ongewenst bezoek. Ontvreemd werden enkele schrijfmachines, boormachines en wat kleiner gereedschap. Dat alles ter waarde van enkele honderden guldens. - Zaterdagavond werd door enkele onbevoegden toegang verkregen tot de winkel van Van Gassel aan de Timmer- mannsweg te Ysselsteyn. Via de boven verdieping is men ook in de woning geweest. Wat er precies ontvreemd werd, kon nog niet worden vastgesteld. Wel dat een aantal sloffen cigaretten ontbreken. DIEFSTALLEN UIT AUTO's - Op het terrein van St. Anna aan de Overloonseweg werd uit een afgesloten personenauto een Pioneer radio cassette recorder ter waarde van 800,- ont vreemd. De benadeelde is een in de Rips wonende verpleger. - Uit een aan de Vivaldistraat geparkeerd staande bestelauto werden, voor een waarde van enkele hoderden guldens, printplaten ontvreemd. en voorbeden werden verzorgd door de oud-voorzitsters, de dames, Hermans, Monnee, Cals, van Soest en de huidige voorzitster mevr. Martinet Roling. Tijdens de feestelijke koffietafel werd deken L. Theunissen bedankt voor het werk, dat hij vele jaren voor het KVG heeft gedaan en voor de ruimte en het vertrouwen, die hij het bestuur steeds heeft gegeven. Haar woorden gingen vergezeld van een aardig geschenk voor de deken. In haar toespraak tot de leden benadrukte de voorzitster de belang rijke rol van de vrouw in de huidige samenleving. De koffietafel werd opge luisterd door de orkestvereniging Vola, onderdeel van het jubilerende Vrouwen gilde, terwijl de zusters Laetitiae en Anne José een lied over vriendschap ten gehore brachten. FEESTAVOND Beide zusters hadden een belangrijk aandeel in het slagen van de feestavond waarvan ongetwijfeld de opvoeding van de revu „Les Femmes Creatives" - waaraan door een vijfentachtigtal da mes werd deelgenomen - het hoogtepunt was. Alle groepjes en groepen, welke in de loop der jaren vanuit het katholiek vrouwengilde zijn ontslaan, beeldden op hun eigen wijze hun activiteiten uit onder regie van de zusters Laetitiae en Anne José. Zo verschenen achtereenvolgens op het podium de volksdansgroep in traditionele kledij, de oud-voorzitsters, de club „Kijk op Kunst", de Fiets en Wandelclub, de Naaiclub, Thomasvaer en Peternel, de toneelclub, de boeken club met als denderend slot het tableau de la troupe. De diverse acts werden aan elkaar gezongen door de revue girls, die veel bijval oogsten. Uiteraard waren er de nodige meezingers, welke de stem ming hoog opvoerden. Het werd een wervelende show, met veel vaart gebracht en door allen zeer gewaardeerd De 56 leden van het eerste uur werden gehuldigd evenals de heer H. Schel- lekens die al 25 jaar de boekenclub leidt. Op 14 februari a.s. zullen de dames nog eens kunnen nagenieten van deze feestviering wanneer de video-opnamen van deze revue zullen worden vertoond De openingstijden van het bureau eenmalige uitkering zijn voor de komen de twee weken als volgt: 27 januari van 14.00 tot 16.30 uur; 28, 29 en 30 januari van 9.00 tot 12.00 uur; 3, 4, 5 en 6 fe bruari van 9.00 tot 12.00 uur. De Zonnebloem komt gedurende de gehele periode (behalve in de paas- en hemelvaartsvakantie) waarin zij vakan tieweken organiseert, op dit moment nog een flink aantal verpleegkundigen tekort. De vereniging stelt als uitdrukkelijke voorwaarde dal de verpleegkundige ver zorging van haar gasten tijdens zo'n va kantieweek gewaarborgd moet zijn. Het gaat hier immers om het verzorgen en begeleiden van langdurig zieke en ge handicapte medemensen. Terwijl ook nog niet-verpleegkun- digen nodig zijn, is er vooral dringend behoefte aan de medewerking van gedi plomeerde verpleegkundigen en zieken/ bejaardenverzorg(st)ers. Zowel mannen als vrouwen zijn welkom. De vakantieweken worden georgani- verbindingsmiddelen van het Rode Kruis rechtstreeks in verbinding met hel politiebureau. Iedere surveillancewagen deed op zijn ronde door de gemeente ook nog een keer de stal aan, zodat de veiligheid van dieren en materialen goed verzekerd was. Als er iets naars was ge beurd dan was alles ook op een andere manier verzekerd. Assurantiebedrijf Van de Kamp had namelijk een verzeke ring ter beschikking gesteld, zodat VVV-manager Dick Min 's avonds zon der zorgen kon slapen. Min had de ma chine op gang gebracht die ervoor zorg de dat de stal op deze plaats kon worden gerealiseerd en had zo de eindverant woording. Hel jjgg jg staj op hel Schouwburgplein te laten verrijzen was van Dick van den Munckhof en Gerrit Janssen, nadat dankzij een krante-arti- kel van Sjaak Laurensse de beelden weer voor de dag kwamen. De opbouw kwam voor rekening van Schutterij 't Zandakker, Gilde St. Jan, seerd van mei t.m. augustus op diverse plaatsen in Nederland en van maart t.m. november met het nieuwe hotelschip „De Zonnebloem". Aan de deelneming aan deze vakantieweken zijn voor de vrijwilligers geen kosten verbonden. Wel moet men beschikken over een goe de gezondheid en een goede lichamelijke conditie en is er een leeftijdsgrens van 60 jaar. De Zonnebloem hoopt dat veel men sen zich alsnog zo spoedig mogelijk mel den om mee te helpen. Wie één week van zijn lijd voor z'n medemens be schikbaar wil stellen wordt verzocht contact op te nemen met het Nationaal Bureau van vereniging „De Zonne bloem", Postbus 2100, 4800 CC Breda. Een telefoontje kan ook: 076-659325 (tst. 30 of 31). waarvan Joep en Giel Krijnen wel ge noemd mogen worden. De mannen met de „gouden handjes en oogjes", kor tom de onmisbare alleskunners waren Toon Janssen en Joon Relou. Over gou den handjes gesproken, het duo Piet Clephas en Jan van Toor vervaardigde met materiaal van Nelissen van Egteren en Jos Arts de schitterende kerstster bo ven de ingang van de stal. Zij gebruikten daarvoor gereedschap en ruimte van de LTS. Ook scholenge meenschap Jerusalem deed mee door de hellingplank bij de ingang beschikbaar te stellen. Zo kunnen we waarschijnlijk nog even doorgaan, maar ook aan dit ver haal moet een slot komen. De deksel gemaakt door Clephas op de melkbus, geleverd door Driessen uit Oirlo, was zo geconstrueerd dat het zeer uitnodigend werkte om een kleine gave hierin te deponeren. Over slot gesproken, het slot waar- Ondanks de vele activiteiten van de werkgroep „Anti Vandalisme" zoals voorlichting op scholen, op vergadeirn- gen e.d. en ondanks het feit dat de poli tie dikwijls in burger en met onopvallen de auto's surveilleerd, staat men nog versteld van het aantal vernielingen wel ke het afgelopen jaar zijn gepleegd. Aangifte werd gedaan van maar liefst 388 gepleegde vernielingen. De politie is er echter van overtuigd dat het aantal vernielingen veel hoger ligt, zeker 30%. En dan komt men al aan 500 vernielin gen, gemiddeld 10 per week. Spuiten met verf op muren, vooral in schoollokalen en op de buitenmuren van gebouwen is slechts een van de ver nielingen. Hiervoor moet echter de ge meenschap opdraaien. Zeker is, dat er nog altijd inwoners zijn die geen aangifte doen, omdat men overtuigd is dat het de politie toch niet zal lukken de daders van de vernielingen aan te houden. En zeker niet dat die ver nielers de rekening gepresenteerd krij gen of dat de schade vergoed wordt. Daarmee rekening houdende is een bedrag van 175.000,- aan vernielingen in onze gemeente aan de lage kant, zo verklaarde ons een politiewoordvoer der. Mede daarom roept de werkgroep „Anti Vandalisme" en de politie iedere bewoner op, indien hij getuige is van vandalisme, daarvan mededeling te doen aan de politie. Samen moet het mogelijk zijn het vandalisme te bestrij den. Het staatje van de gepleegde vernie lingen spreekt voor zich. Overzicht van de gemelde vernielingen in 1985 aantal keren schade Objecten vernield bedrag Algemeen 60 17.748,- Auto's 192 82.610,- Winkels 17 8.450,- Scholen 32 18.285,- Kantines e.d. 6 1.375,- Automaten a. muur 5 1.350,- Woningen 59 11.620,- Bedrijven 17 5.750,- Totaal 388 147.188,- Graag willen wij U iets vertellen over het adopteren van gewetensgevangenen door AI. Een gewetensgevangene is iemand die wordt ingesloten, omdat hij of zij gebruik heeft gemaakt van het recht op vrije meningsuiting en of vergadering, die geen geweld heeft gebruikt of gepropageerd en die de wetten van zijn land, voorzover deze de mensenrechten niet aantasten, niet heeft overtreden. Dus zij zijn lid van een organisatie, die de autoriteiten niet welgevallig is of ze zeggen openlijk dingen, die de autoriteiten niet welge vallig is of ze zeggen openlijk dingen, die de autoriteiten niet graag horen zeggen. Voordat een gevangene wordt ge adopteerd, wordt er door AI een zeer zorgvuldig onderzoek ingesteld. Bijv. waarvan wordt hij beschuldigd, volgens welke wetten, hoe is de procesvoering, enz. Er wordt van verschillende zijden informatie ingewonnen. Van groot belang zijn de wetten van zo'n land. Men kan zich afvragen of de wetten worden nageleefd en of de weèten niet in strijd zijn met de mensenrechten. AI richt zich daarbij naar de Universele verklaring van de Rechten van de mens, die op 10 december 1948 door de Verenigde naties werd aanvaard. Wat doen we nu voor zo'n gevang ene? In het kort komt het neer op aandacht vragen voor zijn situatie en voor de situatie van de mensenrechten in het algemeen in dat land. Dus veel brieven, voorbedrukte kaarten, een petitie e.d. aan de autoriteiten, maar ook steun aan de gevangene bv. in de vorm van kaarten. Het betekent ook dat je goed geinformeerd moet blijven. Helpt het? Moeilijk om ja te zeggen. Men zegt niet we laten hem maar vrij omdat jullie het zo dringend vragen. Wel blijkt bij vrijlatingen vanwege b.v. een feestdag dat daar mensen bij zijn die onze aandacht hebben. Ook vertel len vrijgelaten mensen dat de behande ling menselijker werd als er aandacht aan hun zaak gegeven werd. Dus gaan we door. natuurlijk is het uiteindelijke doel dat de rechten van mensen in alle gevallen gehandhaafd worden. Het laten zien dat schendingen van mensen rechten en onmenselijk handelen niet verborgen blijven en dat de kans op openbaarmaking steeds groter wordt kan al preventief werken. Veel mensen in Venray steunen het werk van AI en gelukkig maar want zonder die steun gaat het niet! mensen die tijd en energie willen geven kunnen altijd bij ons terecht want er is nog veel te doen. Inlichtingen 077-663208. mee iedere avond de stal werd afgeslo ten kwam natuurlijk weer „zomaar" uit het dorp, uit de winkel van Henk Smits om precies te zijn: Wie heeft meegemaakt hoeveel men sen meededen aan het welslagen van de kerststal weet een ding zeker: ook vol gend jaar moet er weer een stal komen. Zeker weten dat ook dan weer, dank zij die stal en tal van Venrayse muziek gezelschappen (Vocaal Ensemble, Or kestvereniging Venray en Jeugdharmo- nie gaven dit jaar hun muzikale bijdra ge) een echte kerstsfeer in Venray wordt geschapen. En last but not least: dank ook aan de grote en kleine jeugd, er werd in en bij de kerststal geen enkele wanklank ge hoord. De kerstvrede is zeer zeker daar bewaard gebleven.

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5