Ouderraad in het geweer tegen sluiting schoolgebouw cor verfhal Verbetering van isolatie en gevels bij 488 woningen in Brukske I Kapvergunning verleend Nieuwe dorpsraad Oirlo Verpachting van kermisattracties Nieuw in Venray! Verfgroothandel voorde particulier. Raadsvergadering Meerlo-Wanssum De Woningbouwvereniging Noord- Limburg gaat in 1986 een begin maken met het opknappen van 488 woningen in Brukske I. De opknapbeurt gaat ruim dertien miljoen kosten, negen miljoen moet de woningvereniging uit eigen middelen betalen. Het Rijk betaalt ruim 4 miljoen. De wijk Brukske I is gebouwd in het begin van de jaren '70. Onder meer door de groei van Rank Xerox had Venray in die tijd een snel toenemende woningbehoefte. Met extra contingen ten van het Rijk liet de Woningbouw vereniging Noord-Limburg de wonin gen bouwen in het nieuwe gietbouw- systeem. Een systeem dat toendertijd bestond uit een betonnen skelet met volledige houten voor- en achtergevels. Dat bouwsysteem is nu niet meer ver antwoord. Hoge energielasten en onder houdskosten maken het nodig om de gevels te vervangen. De woningvereniging heeft een zestal bedrijven met ervaring op dit gebied ge vraagd om een oplossing te ontwikkelen aan de hand van een vooraf opgesteld eisenpakket. Bouwbedrijf Verhoeven uit Venray is uiteindelijk met de meest aantrekkelijke oplossing gekomen. Een oplossing waarbij de bestaande gevels vervangen Hoewel het niet meer de gewoonte is te publiceren over iedere kapvergun ning, welke door het college van b. en w. wordt verleend, willen wij nu een uit zondering maken. Het college heeft n.l. na uitvoerig beraad besloten een kap vergunning af te geven voor het vellen van een op gemeentegrond staande in landse eik aan de Kulutweg. Deze boom is eens beschreven als een eik van landschappelijke, esthetische en monumentale waarde. In dit geval heeft het college heel duidelijk de sociale be langen zwaarder laten wegen dan de be schreven waarden en het milieubelang. De eik maakt deel uit van een rij van drie eiken langs de Kulutweg. In het ver leden zijn deze bomen bij het realiseren van het bestemmingsplan Kulut I gehandhaafd vanwege hun landschap pelijke, ethische en monumentale waar de. Bij de bouw van de woningen ter plaatse is evenwel onvoldoende afstand tot de monumentale boom gehouden, waardoor de lichttoetreding in een van de woningen en de achtertuin verre van optimaal is. De klachten van de bewo ners hebben b. en w. nauwkeurig afge wogen tegen de waarden en het milieu belang. Dit heeft geleid tot het besluit de boom door de gemeentelijke plant soenendienst te laten verwijderen omdat „voortdurend gebrek aan daglicht aan de achterzijde van de woning verminde ring van persoonlijk welzijn veroor zaakt". Naar aanleiding van een verzoek van de bewoner van Janslust 8 om velling van een populier, welke op zijn woning dreigt te vallen, heeft het college beslo ten alle twaalf Canadese populieren in de gemeentelijke wegberm nabij Jans lust te vellen. Deze bomen zijn ca. zestig jaar en kaprijp. Enkele zijn al schuingewaaid en andere hebben al het wegdek beschadigd. Na velling zal her planting plaatsvinden ter instandhou ding van de wegbeplanting en het land schappelijk groen. Op het Gouden Leeuw-terrein is dezer dagen een beuk geveld, welke wegens ziekte al ten dode was opge schreven. worden door geprefabriceerde binnen- spouwbladen en een gemetselde buiten gevel met speciaal behandelde hardhou ten kozijnen. Het gevelaanzicht der woonblokken zal daardoor aanmerke lijk veranderen c.q. verfraaien. De werkzaamheden zullen in 1986 be ginnen. Als het Rijk meewerkt, kunnen dan in 1989 alle woningen opgeknapt zijn. De opknapbeurt heeft voor de bewo ners geen grote konsekwenties. Tijdens het werk kunnen ze gewoon blijven wo nen. Op een en dezelfde dae worden de bestaande gevels verwijderd en de nieuwe gevels geplaatst, kompleet met glas en deuren. Met de voorbereiding en de afwerking nemen de werkzaamheden uiteindelijk ruim één week per woning in beslag. Huurkonsekwenties voor de bewo ners zijn er niet. Wel bestaat de moge lijkheid voor de bewoners om extra iso latie-voorzieningen te laten aanbrengen, waardoor besparingen op de gasreke- ning tot 25 procent mogelijk zijn. In overleg met de huurcommissie is afgesproken, dat de aannemer zo spoedig mogelijk een modelwoning maakt. De bewoners kunnen dan vooraf reeds een indruk krijgen van het eindresultaat. In verband met het niet beschikbaar zijn van voldoende kandidaten zijn de verkiezingen voor een dorpsraad voor Oirlo eind december niet doorgegaan. Verwacht werd, dat er veertien kan didaten zouden zijn voor het kiezen van een uit elf personen bestaande dorps raad. Er bleken slechts acht kandidaten bereid voor een zittingsperiode van vier jaar. Na overleg met de oude dorpsraad en de acht kandidaten is besloten deze acht gegadigden als nieuwe dorpsraad van Oirlo aan te merken, zonder dat er ver kiezingen worden gehouden. De nieuwe dorpsraad van Oirlo wordt thans gevormd door de heren L. Direks (voorzitter), P. Claessen (secr.- penningm.), W. Rongen, H. Vissers en V. Hesen en de dames N. van Rijswijck, C. Th. Steeghs-Peters en H. Direks- Op Hey. DIEFSTALLEN Een Venrayse dame deed bij de Venrayse politie aangifte van diefstal van muziekapparatuur in de Jaarbeurs te Utrecht, toen zij er een uitzending van de TROS bijwoonde. Een winkelier in het centrum deed aangifte van diefstal van 2 jacks ter waarde van 860, Uit een garage van een woning aan 'de Luciastraat werd een lastransforma- tor ter waarde van 750,ontvreemd. Hoe die diefstal heeft plaats gevonden kon niet worden vastgesteld. POGING TOT INBRAAK Onbekenden hebben weer gepoogd in te breken in de kantine van SVV „Den Boggerd". Nadat met een breekwerk- tuig vergeefs getracht was enige schuif ramen te openen, wat niet gelukte, werden de ruiten ingeslagen. De dader moet zich daarbij flink hebben gesne den, gezien de hoeveelheid bloed dat ter plaatse achterbleef. De dader of daders zijn niet in de kantine geweest. Er werd niets ontvreemd. Wel is er een breek- schade van 300, Vrijdag j.l. heeft de verpachting plaatsgevonden van de attracties welke op de komende Venrayse kermis zullen worden geplaatst. Opvallend was, dal er dit jaar meer inschrijvingen waren binnengekomen dan in het verleden. Hoewel de bouw van de nieuwe A.B.N.-bank op het Henseniusplein het kermisterrein iets kleiner wordt, is gebleken, dat er zelfs drie attracties meer dan vorig jaar kunnen worden geplaatst op de Grote Markt, Henseniusplein en Gouden Leeuwterrein. Er komen nu 43 attrac ties, waarvan enkele geheel nieuwe. Ter verbetering van het kermisbeeld op de Grote Markt zal hier, behalve de autoscooter, een reuzenrad als grote attractie worden geplaatst. Geheel nieuw voor Venray is de Disco Waltzer. Dit is een Engelse attractie, die behalve in Venray ook nog in Tilburg en Nijmegen wordt geplaatst. Een com pleet nieuwe attractie is ook de twintig meter hoge Mistral Achtbaan, die een plaats krijgt achter op het Gouden Leeuwterrein. Het Henseniusplein wordt verrijkt met een nieuwe, hoogst- moderne Happy-Spider-Polyp. Nieuw voor Venray zal ook zijn een poffertjeskraam op het Schouwburg plein. Verder zullen veel attracties, die al vele jaren in Venray het kermisbeeld uitmaken, een plaats krijgen. KERSTBOOMVERBRANDING GROOT SUCCES Elders in dit blad kan men lezen op welke lotnummers prijzen zijn gevallen voor de ingeleverde kerstbomen. Een record aantal werd door de jeugd bijeen gebracht, veel groter dan verwacht werd. Maar liefst 4075 bomen werden op de bekende plaatsen onder het des kundig oog van de brandweer in brand gestoken. De dorpsraad Leunen heeft gevraagd om het volgend jaar ook in Leunen tot gecontroleerde kerstboom verbranding over te gaan. Zowel de politié als de brandweer zullen de mo gelijkheden daartoe onderzoeken. NOG NIET DRONKEN GENOEG Politiemannen die op surveillance waren, keken wat verbaasd toen zij in de nacht van woensdag op donderdag een personenauto tegen kwamen, welke er als een compleet wrak uitzag. Bij onderzoek kon worden vastge steld dat deze auto op de kruising Mer- seloseweg-Overloonsedijk betrokken was geweest bij een eenzijdig ongeval. Daar was die auto in een wrak „omge vormd". Maar desondanks probeerde de 23-jarige bestuurder uit Merselo zijn voertuig naar huis te brengen. Dat kon, door de ontdekking van de politie, worden verhinderd. Geconstateerd werd ook dat die bestuurder onder invloed van alcohol verkeerde. Hij moest de bekende proeven ondergaan. Met de aanzegging dat procesverbaal zal worden opge maakt werd hij huiswaarts gezonden. De auto bleek nog maar alleen voor de sloop geschikt te zijn. INBREKER VERJAAGD Een bewoner van de Beethovenstraat werd wakker door geluid in zijn woning. Op onderzoek uitgaande zag hij een hem onbekende persoon weg rennen. Een snel ingezette aktie van de politie leverde niet het gewenste resul taat op. MET KAPMES OP WEG Er kwam bij de politie een melding binnen dat een inwoner op weg zou zijn „om een afrekening te doen" bij een plaatsgenoot. Hij zou. in het bezit zijn van een groot kaprlfós. De politie kon die inwoner aanhouden, maar het kap mes werd niet gevonden. Na kalmering werd hij naar huis gebracht. DADER DIEFSTAL SLOFFEN SIGARETTEN AANGEHOUDEN De politie hield een inwoner aan, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van 7 sloffen sigaretten. Hij had ze, om aan geld te komen, verkocht voor een tientje per slof, terwijl de waarde 42.50 bedroeg. De kopers van deze goedkope sloffen sigaretten konden worden achterhaald en zullen een pro cesverbaal wegens heling aan hun broek krijgen. Iedere koper kon immers weten dat dit geen zuivere koffie was. DIEREN KRABBELS Als U dan besloten hebt een hond te nemen, dan rijst de vraag: een reu of een teef. Een reu is meestal wat forser en krachtiger dan een teef. In de natuur wil hij graag de leider van de groep zijn. De hond beschouwt het gezin ook als een groep. En vooral bij een reu is het wat moeilijker om hem te doen beseffen dat het hele gezin in rangorde boven hem staat. Beschouwt hij zich in rang orde boven een lid van het gezin, bij voorbeeld uw vrouw, dan zal hij over haar de baas gaan spelen en haar zijn wil opleggen. Vechten komt bij reuen en teven evenveel voor. Het werkt zoals vele mensen denken meestal niet afdoende om de reu dan te laten kastreren, slechts bij 60% van de gevallen leidt dit tot succes. Kastreren helpt wel goed tegen het opzoeken van loopse teven. U kunt deze bezoekjes ook voorkomen door uw reu aangelijnd te houden of hem niet op zijn eentje uit te laten gaan. Twee andere indicaties om te kastre ren zijn: het vertonen van ondeugden zoals in huis plassen of tegen iets of iemand oprijden.' En een hardnekkige ontsteking van de voorhuid. Beiden met zeer grote kans op succes. Over het algemeen zullen gekastreer- de reuen rustiger worden en aanleg krij gen om dik te worden. Maar U moet de hond dan wat meer tot beweging dwin gen en wat minder eten geven. Een kastratie houdt in dat de zaad ballen verwijderd worden. Dit wordt ge daan onder algehele narcose en het ver eist een volkomen steriel operatieveld. De teef is wat fijner van bouw, aan hankelijker en van natuur volgzamer. Ze is wat makkelijker op te voeden. De teef wordt ongeveer 2x per jaar loops, en de loopsduur is 3 weken. Kleinere rassen worden wat vaker loops dan grote rassen. U kunt de loopsheid herkennen aan: 1) een gezwollen kling vulva); 2) de teef wordt aantrekkelijk voor reuen; 3) de teef begint bloed te verliezen; 4) in de tweede week krijgt de teef belangstelling voor reuen en zal proberen te ontsnap pen. Het voorkomen en uitstellen van loopsheid en de mogelijkheden na onge wenste dekking bespreek ik de volgen de Keer. H. van Winden, dierenarts cor reijnders onderhouds-en kleuradviseur poststraat (achter het postkantoor) telefoon 04780-82810 Burgemeester Hahn maakte in de maandagavond gehouden raadsverga dering geschiedenis, want wat zijn voor ganger nooit overkwam, dat overkwam hem. De klok van de kerk in Meerlo had zijn 8 slagen al laten horen, maar toen duurde 't nog enkele minuten eer de burgemeester omhangen met zijn ambtsketen aan het openingsgebed kon beginnen. Hilariteit alom, omdat tot nog toe alleen baron de Weichs de Wenne de gewoonte heeft na 8 uur te verschijnen. NIEUWJAARSREDE In een korte toespraak wees burge meester Hahn op de veranderingen welke zich in 1986 gaan voltrekken. Er komt een nieuwe raad en er zullen landelijke partijen hun intrede doen in de raad. De specifieke dorpslijsten gaan tot het verleden behoren, In de februari-vergadering zal de raad een uitspraak moeten doen wat betreft de gemeentelijke herindeling. Voorstan der is het college van een hechte hemogene gemeente, welke zich redelijk moet kunnen bedruipen. Dan is het ook een logische keus om de gemeente uit te breiden met de ge meente Broekhuizen. Een enquête in Broekhuizen heeft uitgewezen dat 20% voelt voor aansluiting met de gemeente Meerlo-Wanssum. Vast staat dat de gemeentelijke sociale dienst op een andere leest ge schoeid zal moeten worden, als de gemeente Broekhuizen verdwijnt. Alle aandacht zal het college en de raad moeten hebben voor het leefkli maat van de gemeente waardoor het een voorrecht zal zijn in Meerlo-Wanssum te mogen wonen en werken. In de komende raadsperiode zal aan dacht moeten worden geschonken aan Openbare werken met in het bijzonder de Hoofdstraat in Meerlo en de damwand in de Wanssumse haven. Burgemeester Hahn sprak de hoop uit, dat een bij deze gemeenschap pas sende raad zal worden gekozen. DE AGENDA Geen bezwaar had de raad tegen: Verhoging van de minimum-aan slagen in de onroerendgoed-belasting; tegen het verlenen van een vergoeding inbraakschade aan de Basis school te Meerlo; tegen de afwijzing van de aanvrage voor het aanschaffen van een kopieer machine en het aanbrengen van boei- boorden aan het noodlokaal van de school te Tienray; tegen een subsidiëring van 300,- aan DJ1BA te Blitterswijck, en aan Jong Meerlo ƒ285,— voor het aanbren gen van luiken voor de ramen van hun clublokaal. AMBTSWONING Loco-burgemeester Jan Rutten zette na de koffiepauze de raadsvergadering voort om het agendapunt te behandelen betreffende het opknappen van de ambtswoning. De raad had geen moeite met de ver vanging van het oude keukenblok; met het stucadoorwerk in de werkkamer, salon en eetkamer; de verbetering van de badkamer volgens de eisen van deze tijd; aan electro-voorzieningen en schil derwerk en dat alles ten bedrage van 28.000,—. Voor de inbouwapparatuur van de keuken ten bedrage van 4.215,moet de huurder 52,50 per maand gaan be talen. Meerdere raadsleden hadden tegen de gevolgde procedure bezwaren, maar na een duidelijke uitleg van de loco-burge meester bleek alleen het raadslid L. Be- terams mordicus tegen te zijn. Hij stelde het een gênant voorstel van b. en w. te vinden, de burgemeester op deze wijze te helpen en de gemeente als financier te laten opdraven. Dat kon de heer Beterams voor de minst draagkrachti- gen niet verantwoorden. De burgemees ter kon die inbouwkeuken best in zijn geheel en ineens betalen. De andere raadsleden waren het met wethouder Rutten eens, dat dit voor de gemeente de beste manier is. RONDVRAAG De klachten over stank, veroor zaakt door firma Beerkens te Blitters wijck, hebben de aandacht van het college. De asfaltcentrale welke voor de aanleg van Rijksweg 73 in de haven van Wanssum wordt gebouwd, is niet in een andere Nederlandse gemeente geweerd. Wel door een Duitse gemeente, welke niet accoord ging met het vervoer naar Nederland. —Dat door die asfaltcentrale extra verkeershinder op de Venrayseweg te Wanssum zou ontstaan, werd door de loco-burgemeester Rutten bestreden. Over de nieuwe gemeentegids zal de raad in de vergadering van 3 februari a.s. worden geïnformeerd. SCHOORSTEENBRANDEN Tweemaal moest de Venrayse brand weer uitrukken voor het blussen van een schoorsteenbrand. De eerste keer bij een woning aan de Aronskelk in Land- weert. De tweede brand was in een woning aan de Veldstraat te Merselo. Door de ingewikkelde constructie van de schoorsteen was het moeilijk bij de brandhaard te komen. Deskundigen zijn ervan overtuigd, dat indien deze schoorstenen regelmatig geveegd zouden zijn, de brand voorko men had kunnen worden. Vorige week heeft de Ouderraad van de basischool „De Bongerd" in Venray- Zuid, de ouders opgeroepen voor een spoedeisende vergadering, welke giste ren - woensdagavond - werd gehouden. Aanleiding tot deze „aktievergade- ring" was het besluit van hel school bestuur om na de vastenavend de Clara- school te sluiten.... GESCHIEDENIS Op 1 augustus van het vorig jaar had - zoals bekend - de integratie plaats van de kleuterscholen in de lagere scholen. Voornaamste doel was: onderwijs aan 4-12 jarigen in een doorgaande lijn, aansluitend bij hun ontwikkeling. Het kleuter- en lager onderwijs kwam toen ook onder één schoolleiding; het hoofd en de hoofdleidster van de kleuterschool werden vrijwel algemeen directeuren van deze nieuwe onderwijsinstelling. In Venray-Zuid bestonden op dat mo ment twee lagere scholen: de Clara- school en de Franciscusschool én de kleuterschool 't Beukenhofke. Volgens de geldende regeling zouden die twee la gere scholen als zelfstandige basisscholen door mogen gaan, waarbij iedere een aantal kleuters van 't Beukenhofke zou krijgen toegewezen. De bevolkingsgroei en bevolkingssa menstelling in Venray-Zuid zijn echter van dien aard, dat hel aantal schoolkin deren drastisch vermindert, om rond 1995 te stabiliseren. Het aantal school gaande kinderen, inclusief de kleuters, zou dan nog maar voldoende zijn om één school te kunnen bevolken. Die ene school, aldus de plannenma kers, moet in het gebouw van de Fran ciscusschool komen. Natuurlijk tegen die tijd wel uitgebreid en gemoderni seerd. Diezelfde plannenmakers - schoolbe stuur en ouderraden - vonden een fusie tussen de beide scholen wel gewenst. In afwachting van de verbouwing c.q. uit breiding van de Franciscusschool zou den echter beide scholen hun eigen loka- tie behouden, maar toch al samengaan onder de nieuwe naam „De Bongerd". Hooguit 't Beukenhofke kon op korte of langere termijn vrij komen, als de kleuters zich in de basisscholen zouden vestigen. Want dat was ook een van de voorwaarden bij het samengaan van kleuter- en lageronderwijs: zoveel mo gelijk onder één dak. De gemeente stond tegenover deze plannen helemaal niet onwelwillend. Men zou immers t.z.t. de beschikking krijgen over 't Beukenhofke en straks ook nog over de Claraschool. Voor bei de gebouwen is emplooi genoeg. Denk maar eens aan de Vrije Akademie en de Peuterspeelzaal in het centrum; beide hebben dringend plaatsruimte nodig. VENRAY WIKT, DEN HAAG BESCHIKT Zoals het een nette schoolleiding be taamt, werd „Den Haag", met name de minister van onderwijs, in kennis gesteld van de fusie en de plannen voor de nabije toekomst. De minister maakte echter 'n eenvoudig rekensommetje: zo veel leerlingen... zoveel klassen... en dan zou volgens die minister de Francis cusschool (met als dislokatie 't Beuken hofke) groot genoeg zijn om alle leerlin gen te huisvesten. Dus, een verdere sub sidiëring voor de instandhouding en de exploitatie van het gebouw Claraschool achtte hij niet meer nodig... Daarbij werd in feite voorbijgegaan aan de situatie dat beide scholen heel verschillend waren wat betreft onder wijskundige aanpak, leermethodes, pe dagogische aanpak enz. Je kunt dat niet een-twee-drie in elkaar schuiven. Dat vergt enige aanpassing en overgangs tijd. Bovendien, als dat allemaal in de Franciscusschool „geperst" zou moeten worden, bleef daar b.v. geen onderwij zerskamer over en zou ook de hal als leslokaal ingericht moeten worden. Om nog maar te zwijgen van de schoolarts, de logopediste, de schoolbegeleider, de leerkrachten voor Turkse en Marok kaanse leerlingen enz. Redenen genoeg voor het school bestuur om de minister op zijn fout te wijzen en regelmatig aan te dringen op een gunstig besluit. De Claraschool bleef men, in afwachting van dat gunstig besluit maar openhouden. De exploitatiekosten (verlichting, verwar ming, schoonmaak etc.) nam het schoolbestuur zolang maar voor eigen rekening. Helaas, dat besluit van de minister bleef maar op zich wachten en daarmee bleven de exploitatiekosten maar op het schoolbestuur drukken, zonder dat men de zekerheid heeft dat die exploitatie kosten alsnog gesubsidieerd zullen wor den. Blijven betalen uit eigen portemon- naie kan niet langer, zo concludeerde het schoolbestuur. We moeten de Clara school sluiten. En om een paar dagen de gelegenheid te hebben te verhuizen, besloot men die sluiting na de crocusva- kantie te doen plaatsvinden. Dus direct na de carnaval. Of... de minister moet in de komende drie weken alsnog zijn standpunt wijzigen. Maar daar heeft men eigenlijk al geén vertrouwen meer in. DE OUDERRAAD De ouders van de schoolkinderen werden vlak voor Kerstmis van de voor genomen sluiting op de hoogte ge bracht. Dit zeer tot ongenoegen van de Ouderraad, die gepleit had voor het openhouden van de Claraschool tot aan de grote vakantie. Maar het school bestuur zei dat niet te kunnen vanwege de financiën. Met dat antwoord was de Ouderraad niet tevreden. In de circulaire waarin de ouders werden -opgeroepen voor de spoedvergadering en actie tegen het besluit van hel schoolbestuur zegt de Ouderraad o.m.: „samenpersen van al die klassen in twee gebouwen is volgens alle betrokkenen, inclusief het bestuur, niet goed voor de kinderen en de leer prestaties. Dus kunnen we dat als ou ders niet over onze kant laten gaan. De Ouderraad wil aktie! We moeten iets ondernemen om sluiting van het ge bouw tegen te gaan". VERGADERING Ongeveer 80 ouders, de ouderraad en hei onderwijsteam waren woensdaga vond naar de vergadering gekomen. Op voorstel van de ouderraad werd una niem besloten dat al het mogelijke moet worden gedaan om de Clara-school open te houden, totdat een definitief besluit van de minister is ontvangen om De Bongerd (Franciscusschool) uit te breiden. Verder werd met overgrote meerderheid besloten om samen met de Ouderraad actie te voeren, totdat de minister zijn definitief besluit kenbaar maakt. Wat dat actie-voeien gaat

Peel en Maas | 1986 | | pagina 5