Er blijft in 1986 nog van alles te doen DE MOORD OP AERT RENCKENS, ANNO 1680 CARNAVAL 1985-1981 Uit de begrotingsbehandeling 2 PEEL EN MAAS Leerlingen kregen 2e prijs uitgereikt CIRCUS MOK De Karklingels Oostrum UIT VENRAYS VERLEDEN SPORTHAL Een tweede sporthal in Venray, ge pland bij de toekomstige nieuwbouw van de MAVO in Landweert, zal wel een vrome wens blijven, aldus wethouder Van Oers. Hooguit krijgen we daar een nieuwe gymzaal.... Venray voldoet bij lange na niet aan de normen die voc-r een tweede sporthal gesteld worden. In dit verband kwamen ook de sport kantines ter sprake. Zowel het college als de raad zijn van mening dat feesten, recepties en partijen niet in een sport kantine thuis horen. Overigens weet men ook, dat ,,de tap" in de kantines voor vele verenigingen een bron van in komsten zijn. En daaraan wil men dan ook niet tornen... SCHOUWBURG Vooral de PSP/PPR en de PvdA pleitten voor een nog zuiniger beheer van de schouwburg. Het verpachten van ,,de tap" bij carnaval e.d. aan vereni gingen, wordt een goede zaak genoemd. En opnieuw werd verbetering van het kontakt tussen school en schouwburg gevraagd. „Theaterbezoekers worden niet geboren, maar gemaakt. Men dient dus bij de schooljeugd te beginnen", al dus de heer Jan Hendriks. Wethouder van Oers verzekerde dat geen grotere bezuinigingen mogelijk zijn. Bezuinigingen op programma's vermindert ook de inkomsten. EENMALIGE UITKERINGEN Volgens wethouder mevr. Poels- Peters heeft Venray als eerste in de wij de regio ervoor gezorgd dat de eenmali ge uitkeringen nog vóór de feestdagen bij de mensen binnen zijn. Volgens dhr. Kersten (PvdA) krijgen 900 mensen in Venray een eenmalige uitkering... Hij pleitte ook voor een ad ministratieve correctie: geen 12 maande lijkse uitkeringen boeken, terwijl de mensen er maar 11 ontvangen hebben. om-te-praten. Als voorbeeld noemde hij de „bittere" noodzaak om op de kerk dorpen woningen te bouwen. Volgens de dorpsraden zouden er in totaal 152 nodig zijn. Achteraf bleken 50 woning zoekenden nog geen haast te hebben en 76 wezen een hen aangeboden woning af. Op één kerkdorp werden de inge schreven woningzoekenden persoonlijk benaderd - niemand had interesse in een woning.... VENRAY PROMOTION Met name de faktie „Samenwerking" had gepleit voor een vernieuwde aanpak met het „Venray Promotion" door het gemeentebestuur, en door de burge meester in het bijzonder. De heer Den Brok bracht dat als volgt onder woor den: „Er is een tijd geweest, dat vanuit Venray voortdurend in Den Haag aan de deur werd geklopt" en „U moet Uw schoenzolen verslijten, heeft ooit 'n an der raadslid gezegd. Dat is nog van toe passing". De heer Den Brok benadrukte ook nog eens, dat de burgemeester Venray moet „verkopen". „U moet een ambas sadeur van Venray zijn, en als U dat niet kunt of wilt, zoeken we iemand anders..." De burgemeester zette zich af tegen een Venray-promotion met T-shirtjes en geschenkjes en het steeds maar aanprij zen van de eigen gemeente, als zijnde een paradijs op aarde. Die uitspraak was zeer tot ongenoe gen van Den Brok. „Is dat nu onze bur gemeester, die zo badinerend over Ven ray spreekt" vroeg hij zich af. De voorzitter haastte zich te zeggen dat hij best ook informele wegen wil be wandelen om iets gedaan te krijgen, maar dat hij uitsluitend de flauwekul die dikwijls onder promotie van een ge meente wordt verstaan, aan de kaak had willen stellen.... .Zoals te verwachten was, konden wij vorige week geen totaal-verslag publice ren van de begrotingsbehandeling die twee avonden in beslag nam. Hier dus het slot van een „bloemlezing" uit de urenlange besprekingen over en weer. RIJKSWEG 73 Rijksweg 70 - waarvan de fraktie „Sa menwerking" bij de begrotingsbeschou wingen gewag maakte - zal eerst na 1995 gerealiseerd zijn. Het gedeelte Venray- Boxmeer wordt als eenbaansweg aange legd in de periode van 1989-1991. De tweede baan volgt dus na 1995. Het ge deelte Venray-Horst, dat nu als een baansweg is aangelegd, wordt in '92-'93 gereconstrueerd. Daarbij wordt ook de kruising bij het Brukske en Rosakker betrokken. Het is de bedoeling dat op dit weggedeelte een tankstation en weg restaurant gebouwd worden Niet aan de Rijksweg 73, maar aan de Deurneseweg zou „Samenwerking" graag een of meer opstapplaatsen ver wezenlijkt zien, in verband met de „car- poul" (verschillende autobestuurders zetten hun reis voort in één auto, ter besparing van benzine. Vooral interes sant in het woon/werkverkeer). Het college zegde toe, met de provin cie c.q. rijksverkeersinspectie te overleg gen of een dergelijke opstapplaats mo gelijk is. NATUUR EN RECREATIE Het was ook „Samenwerking" die geïnformeerd had naar de mogelijkhe den om het Gemmadal en het Odapark J funktioneler en publieksvriendelijker te maken, waardoor de leefbaarheid van Venray ongetwijfeld zou worden ver hoogd. Deze vraagstelling viel samen met ons uitgebreid artikel in dit blad i over de slechte toestand van het Oda park, en trok veler aandacht. De heer Den Brok deed er nog een schepje boven op met zijn stelling, dat het mooie groen rond het gemeentehuis wel voor het publiek lijkt te zijn afgeslo ten. Die indruk moet worden weggeno- men. Duidelijk bleek, dat ook het college zich zorgen maakte over onze „groene longen", waartoe ze behalve het Oda- i park en het Gemmadal ook de bossen in I het Vlakwater rekende. De renovatie I van het Odapark wordt reeds in het I eerste deel van 1986 ter hand genomen, i Men probeert het park een bredere I funktie te geven, maar opk voor het pu- I bliek aantrekkelijker te maken. Daartoe zaï o.m. de toegang tot het park verlegd I worden naar het parkeerterrein tegeno- I ver het oude ziekenhuis. Particulier ini- tiatief, om in het park „iets" te doen, krijgt alle steun van het college. In de I twee andere genoemde bossen zal het onderhoud beperkt blijven tot vernieti ging van de vogelkers en het verwijderen van dood hout. j De eerste moord uit de geschiedenis van de mensheid, waarvan later een ver slag is opgetekend, is die uit het para- dijsverhaal waarin Kaïn zijn broer Abel dood. Dit om aan te geven dat het feno meen van de „moord" is ontstaan met i de komst van de mens op aarde. Ontel baar zijn de navolgers van Kaïn gewor- j den, die zich schuldig hebben gemaakt i aan deze ergste vorm van agressie tegen het leven van de mede-mens. Nu nog I worden we dagelijks, via diverse nieuwsmedia, deelgenoot gemaakt van de soms slinkse manieren waarop men- sen van hun leven kunnen worden be- J roofd. Ook in Venray zijn in de loop der eeu- I wen tal van mensen op geweldadige wij- ze om het leven gebracht. Opvallend is hierbij het relatief groot aantal geweld plegingen met dodelijke afloop in een periode van enkele decennia die op de vrede van Munster volgden (einde 80- j jarige oorlog). De aanleiding vormt meestal niet meer dan een ordinaire café-ruzie of een onnozel meningsver- I schil, dat met gebruikmaking van mes- I sen of knuppels wordt beslegd. In de onderzochte gevallen blijkt in 50% de dood door het steken met een mes te zijn veroorzaakt, in 37Vi°Io door het slaan met een houten of metalen voorwerp en in 121/2% van de gevallen door middel van een vuurwapen. Hier bij dient opgemerkt te worden, dat me de door de geringe kennis van de medi sche wetenschap en de onkundige ver zorging van de toegebrachte verwondin gen, een ongelukkige steek met een mes of een flinke klap op het hoofd van het slachtoffer meestal fatale gevolgen had. SCHOLTIS In een voorkomend geval is het dan aan de scholtis, die tevens de taak van officier van Justitie uitoefent, om een onderzoek in te stellen naar de gebeurte nissen die zijn voorgevallen. Vervolgens stelt hij zijn aanklacht op en legt die ter II behandeling aan de schepenbank voor. Ingevolge het Gelderse Landrecht eist hij, ingeval van moord, de verbeurdver klaring van het lijf en de goederen van I de dader. Dit gebeurt dan ten genoegen van degene die het recht van jurisdictie binnen de heerlijkheid bezit. Het bete kent' dat degene die al dan niet goed- of kwaadschiks een moord bekent, zijn goederen worden ontnomen en hij door APOTHEEK Opnieuw hadden de heren Hendriks en Kersten aangedrongen op een derde apotheek, te vestigen in Landweert, en zo mogelijk in het gezondheidscentrum. Dat schijnt echter niet mogelijk te zijn. Als motivatie wordt gezegd dat een apo theek in Landweert geen enkel nut heeft voor de bewoners van Oostrum... Dit wordt door de vragenstellers als een „smoesje" ervaren. „Ondernemersbe lang prevaleert hier duidelijk boven par ticulier belang", aldus dhr. Hendriks. Overigens ziet het "er wel naar uit, dat een dórde apotheek in het voorjaar aan de Stationsweg wordt opgericht. DORPSRADEN Wethouder H. Willems wilde desge vraagd wel regelmatig kontakt houden met de dorpsraden, maar dan verwacht te hij wel dat die dorpsraden zich serieus zouden opstellen, en niet gingen praten middel van de galg mag worden terecht gesteld. Deze eis tot verbeurdverklaring van lijf en goed van de dader is tevens in overeenstemming met artikel 13 van de oude Landrechten en gewoonten in het dorp Venraedt, zoals die op bevel van de schepenen in een ver en grijs verleden op schrift zijn gesteld. SCHEPENBANK De procesvoering voor de schepen bank vindt plaat wanneer alle vijf daar toe gerechtigede schepenen met nog twee onpartijdige schepen van de sche penbank uit Oirlo aanwezig zijn. Betref de dader een ingezetene van de eigen heerlijkheid, dan fs het de gewoonte dat hij in plaats van terechtgesteld voor le venslang wordt verbannen. Hij is dan vogelvrij en als regel gedoemd om als bedelaar zijn verdere leven te slijten, want terugkeren naar zijn dorp is niet meer mogelijk. Meestal probeert de be klaagde. via een advocaat of anderszins de procesvoering zoveel mogelijk te rek ken. Dit om tijd te winnen, waarin vrienden van de betrokken families het eens proberen te worden over een zoge naamde „moelsoen". Dit is een officië le voor de schepenbank gesloten over eenkomst tussen de belanghebbende fa milies. In een dergelijke overeenkomst krijgt de dader, tegen betaling van een schadeloosstelling aan de naaste ver wanten van de overledene, vergiffenis van de begane misdaad. MOETSOEN Het recht van „moelsoen" vindt zijn oorsprong in de Frankische samenleving en wordt in meerdere dorpen in het Maas- Rijngebied tot aan het einde van de achtiende eeuw toegepast. Als de familie van de dader op korte termijn over voldoende geld kan be schikken om de moetsoen af te kopen, dan probeert men het nog voor de uil- spraak van de schepenen eens te wor den. Op de eerste plaats voorkomt men dat het gepleegde misdrijf door een ver- geldingsmoord op een familielid van de dader wordt gewroken. In deze omstan digheden was het principe oog om oog tand om land een algemeen aanvaard begrip. De dader staal bij de schepen bank niet meer te wachten dan het beta len van de proceskosten en een boete. Verder kan de in droefnis gehulde fami lie rekenen op een behoorlijke financiële SCHOOLSLUITING In augustus jl. zijn de Clara-school, de Franciscusschool en de kleuterschool 't Beukenhofke gefusieerd onder de nieuwe naam „De Bongerd". Sinds die datum heeft het ministerie geen subsidie meer verstrekt voor de exploitatie en in standhouding van de voormalige Clara- school, omdat men berekend heeft dat de. voormalige Franciscusschool en 't Beukenhofke genoeg lokalen hebben voor het aantal leerlingen dat de school bezoekt. Het schoolbestuur heeft echter de Claraschool nog steeds in gebruik en betaalt onder protest uit eigen middèlfen de tëosten. Vooral omdat de hoogste klassen van beide scholen niet samenge voegd kunnen worden, vanwege ver schillende leermethoden, blijft men bei de scholen bevolken. Maar per 1 januari zal men toch moeten verhuizen. De ge meente heeft de voormalige Claraschool al toegezegd aan het Kinderdagverblijf Duimelot, de Peuterspeelzaal Centrum ondersteuning die dikwijis maar al te goed van pas komt. Een soort levensver zekering via het lichaam van de dierbare overledene. MOORD Aan de hand van de voorhande zijnde gerechtelijke stukken volgt hier een re constructie van de moord op Aert Reinckens uit Veltum en de daarna tus sen partijen overeengekomen moetsoen. Volgens de kalender is het zaterdag 21 december 1680, de avond is ingetreden en de werkzaamheden voor die dag zijn goeddeels verricht. Spaarzaam is het schijnsel van een olielampje of een kaars, dat hier en daar door de kieren van de gesloten vensterluiken naar bui ten valt. Over de verse sneeuw beweegt een enkele donkere schim zich naar en de Speel-O-Theek. Deze instellingen zijn nu nog zeer slecht gehuisvest. Mocht t.z.t. 't Beukenhofke vrij ko men, dan kan daar de Vrije Akademie zijn intrek nemen. 'n leesbare krant De regionale inspecteur van de Die renbescherming dhr. Bos, had j.l. donderdag de vererende taak, om aan groep 7b van de basisschool Coninxhof de 2e prijs uit te reiken, welke deze leerlingen bij een landelijke wedstrijd van de Vereniging voor de Dierenbe scherming en de Stichting voor de Ge luidshinder hadden behaald. 23 Basisscholen uit de regio Noord Limburg hadden, met nog enkele hon derden andere scholen in den lande, aan deze wedstrijd deelgenomen. Het onderwerp voor de in te zenden tekeningen was: „Verknal het niet voor ons". Een kreet die zowel mens als dier zouden willen uitroepen. Martina Oudenhoven mocht de prijs dat was bij loting bepaald voor de klas in ontvangst nemen. Dat waren een aantal dierenboeken. En die zal hun klasseleraar, de heer Koos Swinkels, wel in de lessen benutten, zodat zijn leerlin gen beter op de hoogte zijn van wat er leeft in de dierenwereld. Natuurlijk deelde ook de leraar in de hulde, want hij had de kinderen toch maar gestimu leerd om de fraaie tekening te maken, welke nu voor die tweede prijs was uit verkoren. Alle leerlingen kregen een tas met stickers. Ook deze hadden weer betrek king op de dierenwereld. De dierenbescherming heeft ook enkele tips voor de komende jaarwisse ling. Laat Uw hond alleen aangelijnd uit op Oudejaarsavond en liefst vóór 10.00 uur. - Houdt uw kaPfnnifis. Doe uw huisdier een adreskokertje of naamplaatje om. Zorg dat tijdens het vuurwerk min stens één huisgenoot bij de dieren blijft. Steek geen vuur werk af bij lopend vee in de wei. Verknal het niet voor dieren, dus houdt U aan deze tips. Samen kunnen we veel dierenleed voorkomen. ,,Op de Poel", later Huebeplats, in Veltum, waar de gebroeders Jan en Derick Poets in 1680 leefden. tekening Man Giel Kusters schijnbaar niets. Venray verkeert in een diepe rust en bereidt zich voor op de feestdagen die gaan komen. In het buurtschap Veltum in de her berg van Jan Beerden jr., alias Berden of ook wel Berberen, 32 jaar oud en ge huwd met Janneke Claes, vertoeven en kele buurtbewoners. Nabij de open haard zijn dat Peter Wittops, Jan Clacs- sen, Willem Thijssen met zijn vrouw Aleijdis Reinckens en het echtpaar Wol ter Brouwers. Aan een tafel leggen Jan en Derick Poels alias Van Hoichten, Aert Reinckens en Paulus Franssen een kaartje. Het is omtrent acht uur als er tussen Jan en Derick Poels een woor denwisseling ontstaat over klaveren-aas die zoek is geraakt. Achteraf blijkt de Het jaarlijkse wonder is bijna weer voltrokken. Na twee verkoopdagen voor Piëlhaasleden en twee vrije ver- koopdagen zijn de zes uitvoeringen op een kleine 200 plaatsen na, weer uitver kocht. Op vrijdag 3 januari en zaterdag 4 januari kunnen de liefhebbers nog beslag op deze plaatsen leggen. Dat wil dan zeggen dat er zo'n 3.600 entree kaartjes verkocht zijn, zonder dat ie mand wist wat Circus Mök dit jaar gaat brengen. Het vertrouwen in de Venrayse artiesten schijnt zó groot te zijn, dat men zonder meer 13,50 voor een kaartje betaalt en maar afwacht wat er op hen afkomt. Maar nu hebben we dan eindelijk in zage mogen hebben van het programma en wat ons daarbij allereerst opvalt, is de afwezigheid van de Trennesetters. Om gezondheidsredenen van een der ar tiesten hebben de Trennesetters besloten dit jaar geen uitvoeringen meer te ver zorgen. Dat wil heus niet zeggen dat daarmee een einde gekomen is aan de glorieuze carriëre van de Trennesetters. Integendeel. Volgend jaar hopen ze al len weer gezond van lijf en leden op de planken te kunnen staan. Dit jaar dus geen optreden in Circus Mök. Niet ingevuld in het programma staat op dit moment de bekende rode draad. Na het jarenlange optreden van Misty en het vorig jaar van De Stieve, is de commissie nu nog zoekende naar een ar tiest die deze acts weer een aantal jaren wil verzorgen. Er zijn besprekingen aan de gang - zo verzekerde men ons - maar een definitieve toezegging hebben ze nog niet. Tot zover wat er niet of misschien niet komt. Wat er wel komt zijn de kinder garde, Bets Kwats, Grad en Petran, Marc en Leon, het Hofkoor, de groep Nica v.d. Windt, Jac Penris en de Heili ge. Allemaal oude bekenden die al me nig hartelijk applaus mochten verwer ven. Nieuw zijn: twee muzikale clowns, een dansgroep Stella en 0,0 (nul komma nul). Vooral deze laatste groep meent hoge ogen te kunnen gooien om de gunst van het hooggeeerde publiek. Maar ook van de Heilige mag men iets extra's verwachten. Het is voor hen het laatste seizoen. Elf jaar in Circus Mök optreden is een mooie aanleiding om er een punt achter te zetten en plaats te maken voor jongeren. Terecht menen ze, dat zij vanaf hun eerste en enige op treden in januari 1976, tot de zes voor stellingen van nu, aktief hebben meege werkt aan de groei van Circus Mök. In totaal hebben ze dan meer dan 60 maal op hun pilaren gestaan en heeft de pastoor van hun wedervaren verteld. Dat alles zal nu een daverend besluit krijgen.... Op de foto de Heilige Man de Groëte Kerk tijdens de slotscène, Morig jaar in Circus Mök, waarbij ze gezamelijk een piramide Morm- den. kaart onder de tafel te liggen, maar na de verwijtende woorden over en weer tussen de gebroeders Poels, wordt er niet meer gekaart. Nadat ze hun gelag betaald hebben, verlaten even later Peter Wittops, Pau lus Franssen, Jan Claessen, Derick en Jan Poels de herberg. De eerste vier gaan gezamelijk tot bij de slagboom van Goosen de haammaker, wensen elkaar een goede nachtrust en gaan ieder naar hun huis. Jan Poels, die alleen is gegaan en enkele tientallen meters voor de an deren uitloopt, gaat naar de verderop gelegen herberg van Alitgen, de weduwe van Jan Beerden sr. Hier ontmoet hij zijn buurjongens Jan, de zoon van Si mon en Grietje Ruyters, oud 20 jaar en de 24 jaar oude Jacob Eumen alias Oomen. Intussen betalen de overige gasten, waaronder Aert Reinckens, in de herberg van Jan Beerden jr. hun ver teringen en gaan naar huis. OVERVOLLE KARNAVALSZITTINGEN Nauwelijks is de Kerstviering voorbij of we zijn al weer met onze gedachten bij zittingen van 3 en 4 januari. Ieder jaar zijn deze avonden van een goed niveau en zoals het zich nu laat aanzien krijgt dat begin januari zijn ver volg. Ook gelukkig deze avonden plaatse lijke coryfeeën, t.w. Joep van Goch, Mat Arts, de groep V.T. Verder de be kende duo's Péper en Zalt en Kruus en Mol. Niet weg te denken op dit treffen het Hofkoor Oere Toe dat voor de 6e keer in successie zal optreden. Ook 'n Play Back optreden van de winnaar of winnares, van de Play Back wedstrijd die gehouden werd op 29 december. Ook de Joekskapel Ut Göt, die op hun bekende manier gezellige stem mingsmuziek ten gehore zal brengen. Ook de buutkampioen van 1984 Ger Frencken zal te bewonderen zijn in zijn creatie van timmerman. Men zal na z'n optreden kunnen zeggen dat hij uit het goede hout is gesneden, een vakman. De muzikale omlijsting is in handen van de Eikenhofkapel o.l.v. Sraar Kes- sels. Binnen de Raad van Elf zijn door het vertrek van H. Holtackers en H. Kessels enkele funkties verwisseld. De penningmeester was Sjef Arts en wordt Theo Theeuwen. Sekretaris M. Thuisgekomen zegt Aert Reinckens tegen zijn vrouw Lijsbeth Stockx, dat hij nog even naar zijn zwager Willem Thijssen op de Langstraat gaat. Jan Ruyters, Jacob Eumen en Jan Poels hebben inmiddels de herberg van de we duwe Beerden verlaten en slenteren over de Langstraat. Ongeveer tegenover het huis van Geurt Swijen, de buurman van Willem Thijssen, ontmoeten ze Aert Renckens. Zij wensen hem een „goeden avond", maar Aert gaat een weinig op zij en antwoordt niet. Hierop zegt Jan Poels: „lek moet eens sien wat dat voor een is" en stapt op Aert toe, terwijl hij twee k drie keer „goeden avond" zegt. Aert blijft staan en beantwoordt de sar castisch bedoelde wens van Jan niet. Hierop wordt Jan Poels woedend en met de bij de hand hebbende stok slaat hij in op het hoofd van Aert' Reinckens, die bewusteloos en bevangen van pijn in de sneeuw valt. Vervolgens gaat Jan naar zijn vrienden en zegt „gaet ghij naer huijs ick sal bij hem gaen". Tij dens het getuigenverhoor door de schol tis verklaarde Jan dat hij Aert had wil len helpen en hem vergiffenis vragen, maar door een ongelukkige samenloop van omstandigheden verhinderd is ge weest dit te doen. Hoe het ook is geweest, later op de avond vindt de ongerust geworden Lijs beth, haar man, die eenzaam en verlaten in de sneeuw ligt. Aert wordt naar huis gebracht, waar hij een dag later, op 22 december, aan de opgelopen verwon dingen sterft. Zijn begrafenis vindt plaats op de Eerste Kerstdag 1680. SECTIE Het sectierapport, opgesteld door de chirurgijn Simon Reling, samen met de doktoren Theodoor Hagen en Baltis van der Linden, vermeldt dat de schedel kruisgewijze is ingeslagen. Bovendien vinden de anatomen nog enkele kleinere blessures aan het hoofd van Aert Reinc kens. Deze sectie wordt verricht op de dag van overlijden en de eerste getuigen verhoren vinden plaats op 23 december 1680. De scholtus, Bernard Daem Port- mans, brengt deze zaak op 16 januari 1681 voor de eerste maal in de schepen bank. Met betrekking tot de gerechtelij ke afwikkeling zijn maar enkele stukken gevonden, zodat een gedetailleerd over zicht achterwege moet blijven. Wel is Kunen heeft zijn werkzaamheden over gedragen aan Sjef Arts. Vice-voorzitter was H. Holtackers en is nu Sjef Arts. Vice-voirst was H. Kessels en is nu toe bedacht aan ceremoniemeester Sraar Vermeulen. Bestuurslid M. Kunen. De organisatie Boerenbruiloftsviering is erg aktief. De Boshuizen zal dit jaar de aandacht opeisen voor dit kolder huwelijk. Op het Aide Wieverbal zal het bruidspaar met familie bekend gemaakt worden. Voor kaartjes van de zittingen van 3 en 4 januari zijn de verkoopadressen: Sjef en Gien Arts, Randenrade 50 en café-feestzaal B. van Dijk. De Karklingels wensen U allen 'n plezierig 1986. INBRAKEN IN WONINGEN Op vier plaatsen in Smakt en Holthees werd ingebroken in woningen. In al de vier gevallen bedroeg de buit geld, sieraden en radio-apparatuur. RECLAMEBORD VERNIELD Garagehouder G. aan de Stationsweg deed aangifte van vernieling van twee reclameborden welke voor zijn garage waren geplaatst. DIEFSTAL UIT BEDRIJFSAUTO Uit een bedrijfsauto van een Venrays sanitairbedrijf welke geparkeerd stond aan de Churchillstraat werd een hoe veelheid gereedschap ontvreemd ter waarde van 1000,—. WEER VERNIELING AAN SCHOOL Vandalen hebben een ruit van de basisschool te Oostrum vernield, ver moedelijk met een kogeltje uit een windbuks. bekend dat de scholtis in zijn requisitoir een levenslange verbanning, verbeurd verklaring van de bezittingen ten gunste van de hooggebiedende heer der heer lijkheid Venray en betaling van de pro ceskosten eist. Verder is er een aanwij zing dat Jan Poels enige tijd buiten Ven ray, vermoedelijk bij familie of kennis sen heeft vertoefd. VERGIFFENIS Ondertussen neemt de familie Poels contakt op met de advokaat Peter Crommentuijn voor het regelen van een z.g. moetsoen met vertegenwoordigers van de familie Reinckens. Zowel de va der van Jan Poels als Peter Crommen tuijn zijn afkomstig uit Helden en moe ten elkaar dus goed gekend hebben. Na lang en moeizaam onderhandelen bereiken de partijen eindelijk over eenstemming. Hierin smeekt Jan Poels de weduwe Lijsbeth Reinckens-Stockx deemoedig om vergeving voor de wan daad die hij tegen haar overleden man heeft begaan. Dit mede om reden dat in de toekomst verdere twisten en bloed wraak tussen de beide families zal wor den voorkomen. Lijsbeth schenkt Jan de zo gewenste vergiffenis op voorwaar de, dat hij 50 H. Missen voor haar man laat lezen en in elke mis aanwezig zal zijn. Verder moet hij haar een som van 200 gulden smartegeld betalen. Lijsbeth krijgt contant 50 gulden en haar minderjarig kind de resterende 150, die door de voogden van het kind worden belegd. Tot haar kind trouwt, geniet Lijsbeth het vruchtgebruik en in geval dit niet mocht gebeuren dan be houdt zij haar leven lang het vrucht gebruik. Mocht haar kind eerder komen te overlijden dan zij, dan krijgt zij als nog deze 150 gulden. De overeenkomst van moetsoen wordt op 5 februari 1683 voor de sche penbank van Venray bevestigd in tegen woordigheid van de schepenen Teeuw- ken Teuws en Nicolaas Martiny. De on dertekenaars zijn: Peter Crommentuijn namens de familie Poels en voor de te genpartij tekenen Lijsbeth Stockx, Rut Teuws, Willem Thijssen en Thijs Schuurmans alias Jacobs. Hiermee is dan vergiffenis geschonken voor een noodlottig ongeval en wordt de zo ge vreesde bloedwraak afgekocht. Ogenschijnlijk lijken de bedragen misschien niet zo groot, maar voor het bedrag waar het hier om gaat moest toendertijd een boerenknecht toch een aantal jaren werken. Men kon er toen ook een kleine woning, 10 koeien of 100 schapen voor kopen. G.J.M. Verlinden

Peel en Maas | 1985 | | pagina 7