Er blijft in 1986 nog van alles te doen Kappa CDA PEEL EN MAAS CARNAVAL 1985-1986 cor ZALIG KERSTFEEST GELUKKIG NIEUWJAAR verfhal Uit de begrotingsbehandeling Privatisering machinaal veegwerk PIERRE PIJPERS Gemeente treed streng op tegen milieudelicten Jan Hendriks breekt met de PSP BRILJANT Protestant Portefeuilles rammelden VERF BEHANG J THEUWS De gemeente Venray en ontwikkelings samenwerking VENRAY Piëlhaas Nieuw in Venray! Verfgroothandel voor de particulier. Broeder Jacq. Billekens 30 jaar missionaris Aid Prinse Plak Ondertrouwbal boerebrulleft op 11 januari a.s. Zittingsavonden Leunen zoals wij op de voorpagina van ons blad al mededeelden, geven wij hier, en wellicht ook nog volgende week, slechts een greep uit de bijna negen uur duren de begrotingsbehandeling. Wij hebben ons daarbij voornamelijk laten leiden door de meest interessante vragen die de gemeenteraadsfrakties destijds bij de beschouwingen gesteld hebben. De vele uitweidingen over en weer laten we met een gerust hart buiten beschouwing. CENTRUM De aanleg van nieuwe parkeerterrei nen, met name in de Rose Vlek is begon nen. De zorg van het CDA - dat de par keerterreinen bij de Gouden Leeuw niet tijdig klaar komen, o.a. voor de kermis attracties - werden door de wethouders Willems en Claessens weggenomen. Bouwmij Janssen start vermoedelijk in januari met de bouw van apparte menten aan de Gouden Leeuw. De NU 20% KORTING Het college van b. en w. heeft beslo ten tot het privatiseren van het machi naal veegwerk. Het uitbesteden aan een particulier van het machinaal vegen le vert de gemeente een jaarlijks financieel voordeel van 26.000,-. Bovendien be hoeft de gemeente geen nieuwe machine aan te schaffen, terwijl tevens bezuinigd wordt op de personeelskosten. De chauffeur van de gemeentelijke veegma- chine kan nl. worden ingezet als chauf feur op de gemeentelijke vrachtauto. De privatisering van het machinale veeg werk werd actueel toen bleek, dat het langer in bedrijf houden van de in 1983 geheel afgeschreven veegmachine, niet langer meer kon. nadat bij een vijftal particuliere be drijven offerte was aangevraagd, bleek de fa. Thijssen in Merselo het gunstigste uit de bus te komen. Vandaar dat het machinaal vegen aan deze firma zal worden uitbesteed. KERSTAANBIEDING! Ronde tarwebol 800 gr. 1.95 Abrikozenvlaai groot 7.25 Kersttaart 10-12 pers. 9.95 10 Worstebroodjes 11.00 Bienenstich 12 pers. 8.95 5 Wafels 1.95 Weihnachtsstol groot 9.50 Weihanchtsstol klein 6.00 Weihnachtsstol noot 11.00 Kerstkrans 11.00 Kerststaaf opgemaakt 5.95 Bij een besteed bedrag van f 25.- EEN EFFEN TULBANDCAKE voor ca. 8 personen GRATIS Brood-en Banketbakkerij Grote Markt 19 - Tel. 81284 De gemeente zal streng gaan optreden tegen degenen, die op een of andere ma nier de grond vervuilen. Met name zal streng toezicht worden gehouden op be drijven waar met olie wordt gewerkt. Het komt nl. meer dan eens voor, dat bij het slopen van auto's zeer onzorg vuldig wordt omgegaan met olie uit car ters of versnellingsbakken en anti-vries. Bij het kapotslaan van motorblokken om het licht metaal op minder verfijnde wijze van het ijzer te scheiden, komt de olie gewild of ongewild direct op de grond terecht. Ook de antie-vries vloei stof vervuilt op deze wijze de grond. In gevallen, waarbij het knoeien met olie is geconstateerd, heeft het gemeen tebestuur melding van een milieudelict laten uitgaan naar het Openbaar Mi nisterie. Plegers van een dergelijk delict worden aansprakelijk gesteld voor de kosten van bodemonderzoek en kunnen verplicht worden tot het afgraven en af voeren van de verontreinigde grond, hetgeen aardig in de papieren kan lo pen. ABN-bank begint in maart te bouwen. Of de Torro nog voor Pasen gereed komt, wordt nu al betwijfeld. Veel zal afhangen van het winterweer. De aquisitie door AMRO- projektontwikkeling van de winkels in de Rose Vlek is begonnen. Er blijkt inte resse te zijn uit vele provincies. Ö6k uit Venray. De bouw van deze winkels wordt zeker in de tweede helft van het komende jaar ter hand genomen. Er behoeft geen vrees te bestaan dat de winkels in de Grotestraat zullen ver huizen naar de Rose Vlek. Wel blijkt er vanuit de Grotestraat interesse te zijn voor vestiging van een tweede zaak - dikwils speciaalzaak - in de Rose Vlek. In dit verband meende wethouder Willems te moeten opmerken dat de winkels uit de Patersstraat, Henseni- usstraat en Leeuwstraat, zich te weinig realiseren dat het winkelgebeuren in Venray straks aan hun neus voorbij gaat... MONUMENTEN Venray is een van de vier Limburgse gemeenten die een monumentenveror dening hebben. Om die verordening te kunnen hanteren en uitvoeren is geld nodig. De gemeente gaat daar, aldus wethouder van Oers, gelden voor in een fonds storten. Maar men hoopt ook op bijdragen, bijvoorbeeld van de Venray- se middenstand. Bovendien beloofde wethouder Willems straks ook een duit in het zakje (fonds) te zullen storten, zo dra er van het Rijk gelden binnen zijn voor dorps- en stadsvernieuwing. SCHOOLZWEMMEN Er blijkt bij de bevolking ernstige on rust te zijn over het betalen van 40,- als bijdrage in het schoolzwemmen en waarnodig in het vervoer naar het zwembad. Slechts 83% van de daarvoor in aanmerking komende ouders betaalt. In onze buurgemeente Meerlo- Wanssum wordt dat zwemmen kenne lijk meer gewaardeerd. Daar betaalt men 90%. Volgens het CDA-lid Jan Driessen zijn er scholen die hun best doen om die (vrijwillige) bijdrage los te krijgen. An dere scholen daarentegen zijn er te laks voor. En het zijn heus niet de minder draagkrachtigen die niet betalen.... ONTWIKKELINGSHULP Wat vroeger gebeurde met een missie busje, het sparen van zilverpapier en een collecte in de kerk voor de eigen missio naris uit de parochie, heet tegenwoordig ontwikkelingshulp. En niet alleen het Rijk moet daar vele miljoenen beschik baar voor stellen, ook de gemeenten mogen daarbij niet achter blijven. Vol gens wethouder Van Oers zien b. en w. uit naar een projekt in de derde wereld, dat dank zij onze hulp ontwikkeld kan worden. De heren Den Brok en Kersten dach ten dat projekten waarin reeds Venray- ers aktief zijn, de voorkeur verdienen. Voorgesteld werd op korte termijn eens In de novembervergadering van de gemeenteraad heeft de heer Jan Hen driks van de PSP/PPR gezegd, dat hij zijn raadszetel ter beschikking zou stellen omdat het hem ontbrak aan hulp van zijn achterban. Maandagavond maakte hij bekend dat hij na bijna 12 jaar, zijn lidmaatschap van de PSP heeft opgezegd. Als reden gaf hij op het kiezen van Andree van Es als lijsttrekster voor de komende Tweede Kamerverkiezingen in plaats van Fred v.d. Spek. „Naar mijn rotsvaste overtuiging is dat een histo rische vergissing" liet hij het partijbe stuur van de PSP weten. Wat betreft zijn eigen activiteit binnen de PSP (gemeenteraadslid voor de PSP/PPR-fractie) stelde hij deze zetel ter beschikking aan de PSP/PPR fractie in de gemeente Venray. „Zij moeten dan maar de keuze maken wat er de laatste drie maanden moet gebeuren met deze zetel" aldus Jan Hendriks, die met zeer grote waar schijnlijkheid zal toetreden tot de nieuw op te richten partij: de Partij voor Socialisme en Ontwapening (PSO) die volgens hem ook de Revolutionaire Partij voor Socialisme en Ontwapening mag heten. te informeren wat er op dat gebied on der de Venrayse bevolking leeft. BOUWVERORDENING De VVD had aangedrongen op wijzi ging en aanpassing van de Bouwver ordening. Maar de voorzitter had daar op dit moment geen enkele behoefte aan. Er komt weer via de VNG een ont werp Bouwverordening en die kan dan aangepast worden aan de Venrayse situ atie. „Kan wel zijn", aldus de heer Hou- ba, „maar dat is nog geen reden om nu niet door te strepen wat niet meer van toepassing is". En hij noemde daarbij slechts twee voorbeelden: bedsteden zijn in Venray niet toegestaan; in ieder huis moet een kolenhok aanwezig zijn... RIOLERING In onze gemeente zijn nog 1400 wo ningen niet op het riool aangesloten. Zeer velen daarvan hebben een septie- tank. Ruim 700 woningen kunnen beslist niet op het rioolstelsel worden aangesloten omdat dan voor een enkele aansluiting honderden meters buiten ge legd zouden moeten worden. Dat is on betaalbaar. Verder hebben 600 eigena ren van woningen (in het buitengebied) geen interesse in een aansluiting, omdat de eigen bijdragen voor hen al de pan uit rijzen. LANDBOUWWEGEN De slechte toestand van vele land- bouwwegen is alarmerend. „We zouden ze maar om moeten ploegen als we geen geld voor onderhoud en herstel hebben", zo suggereerde dhr. Den Brok. Natuurlijk was dat niet echt ge meend. Hij onderstreepte zelfs het plei dooi van dhr. Reintjes die aandrong op behoud. Mogelijk dat het inroepen van stagiaire-hulp een verder teniet gaan van die wegen kan voorkomen. Wethouder Claessens benadrukte nog eens, dat de gemeente in feite geen geld heeft om alles te herstellen en te onder houden. Er zullen weer prioriteiten gesteld moeten worden. En de vroeg in gevallen winter in november heeft de zaak er ook al niet beter op gemaakt. „Het instellen van B-wegen of eenrichtings verkeer zet geen zoden aan de dijk", al dus de wethouder. GEVANGENIS Het teniet gaan van arbeidsplaatsen in de. psychiatrische centra deden b. en w. besluiten in Den Haag te pleiten voor vervangende werkgelegenheid. Bijvoor beeld door in Venray een gevangenis te bouwen. „Dat pleiten", zo zei de voor zitter, „heeft alsnog geen vruchten afge worpen..." Schoutenstraatje 8 Venray Tel. 80239 Terwijl wethouder Willems met veel verve vragen van raadsleden beantwoordde en het standpunt van het college ver woordde, klonken achter uit de zaal storende stemmen. „Zit daar een protestant" vroeg de wethouder, terwijl hij de publie ke tribune bekeek. Het storende geluid kwam echter niet vanaf de publieke tribune, maar achter uit de Burgerzaal, waar het raadslid Van de Vorle zich even onder hield met een van de bodes. „O" zei de wethouder. „Is het Van de Vorle? De katholiek én protestant" Die betitteling van de in de oppositie zijnde Van de Vorle, maakte natuurlijk de lachspieren los. Maar Van de Vorle kon er gelukkig zelf ook mee lachen.. De PvdA en Samenwerking Venray drongen samen bij het college op aan de dienst gemeentewerken eens te laten doorlichten door een extern bureau. Dan zou ondermeer ook een kunnen worden vastgesteld welke taken van deze dienst beter door bv middenstanders zouden kunnen worden verzorgd. Daar bij dacht men o.m. aan het garagebedrijf. Het college vindt dat helemaal overbodig, aldus de voorzitter. „En als de raad U daartoe toch een opdracht geeft?" vroeg dhr. Kersten. „Dan voeren we die niet uit, of we stappen op..". „Dat is geen serieus antwoord," zei dhr. Kersten.U maakt er zich met een Jantje van Leiden vanaf". „Die mening wordt dan voor kennis geving aangenomen" antwoord de de voorzitter... Het standpunt van b. en w. zat bij de PvdA toch niet lekker. Op het einde van de vergadering vroeg hij zelfs even schorsing om met de andere fraktieleiders te overleggen of een motie hierover enige zin had. Dat bleek niet het geval te zijn. Wel moest het college beloven zeer alert te zijn op het functioneren van de dienst en het privatiseren van taken niet uit het oog te verliezen. DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 Nr. 51 HONDERDENZESDE JAARGANG NU BEHANGEN Grote partij behang vanaf ƒ2.95 per rol OP= OP MERSELOSEWEG 6 TEL. 81523 VENRAY De gemeente Venray is zich nog steeds aan het bezinnen hoe gestalte kan worden gegeven aan een gemeentelijke taak op het gebied van de ontwik kelingssamenwerking. Het college van b. en w. heeft in principe besloten dat het opzetten van een project of het meedoen met een reeds bestaand project in een ontwik kelingsland de beste manier is om de Venrayse bevolking zich nog meer bewust te laten zijn van de problemen in de derde wereld. Daarom is het belangrijk dat het project voor de mensen in de gemeente Venray herken baar is. Wij mogen er trots op zijn dat nogal wat (oud)inwoners van de gemeente Venray actief zijn in de Derde Wereld. Als zou dit kunnen worden aangesloten op een initiatief van een (oud) inwoner, zou dit de herkenbaarheid ten goede komen. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen dat het niet de bedoeling is dat een bestaand initiatief financieel wordt ondersteund. De bedoeling is dat in dezelfde streek of gebied waar een (oud) Venrayer werkzaam is, een aansluitend project van de grond komt. Om te onderzoeken in hoeverre een en ander haalbaar is, zal overleg met een organisatie als NOVIB plaatsvinden. Om een begin te kunnen maken, moet het gemeentebestuur natuurlijk op de hoogte zijn van activiteiten van oud-in woners in de Derde Wereld. Daarom verzoeken wij een ieder die op de hoogte is van een dergelijk initiatief dit schriftelijk te laten weten aan burge meester en wethouders. Indien verdere informatie wenselijk is, wordt contact met de indiener opgenomen. Reacties worden binnen drie weken tegemoet gezien. WENST U ALLEN EN EEN Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 cor reijnders onderhouds- en kleuradviseur poststraat (achter het postkantoor) telefoon 04780-82810 De thans 56-jarige Venrayse Broeder Missionaris Jacq. Billekens, herdacht onlangs in het verre El Salvador (C.A.) het feit, dat hij 30 jaar geleden zijn ideaal ging verwezenlijken: werken voor en tussen de mensen in Latijns-Ame rika. Hoewel het altijd de bedoeling was geweest, dat Broeder Jacques zou intreden in de Franciscaanse orde, werd hij veertien dagen voor zijn noviciaat bij zijn overste geroepen, die hem adviseerde over te stappen naar de orde van de Slesianen van Don Bosco. Met de wetenschap dat hij altijd kon terugkeren bij de Franciscanen, trad Jacq. in 1952 in bij de Salesianen, dit vooral omdat de Venrayse missionaris in spé zich vooral aangetrokken voelde tot het jeugdwerk. In 1954 werd hij geprofest en volgde de voorbereiding op de taak die hem wachtte. Op 8 december 1955 vertrok broeder Billekens voor de eerste maal naar de missie van El Salvador. Zijn opdracht was: het opzetten van een drukkerij, die zichzelf zou moeten bekostigen. Dat lukte hem wonderwel. En zo was hij aan diverse drukkerijen verbonden als instructeur. Hierna volgende 11 jaar Nicaraqua. In dat land werd, naast de typografie, méér van hem verlangd. Zo werd hij benoemd tot assistent van een pastoor. Dat hield in, dat hij assisteerde tijdens eucharistievieringen, dopen, en gods dienstonderricht aan de jeugd. In 1979 maakte hij in dit land ook de gruwelijke oorlog mee. Een korte vakantie in Venray leverde hernieuwde kracht op. En toen luidde zijn opdracht: twee jaren werken tussen de indianen van Guatemala. Hij was nu o.m. zieke verzorger, moest katechisten opleiden en de woordienst verzorgen in 120 dorpen. Hij was in deze periode de hele week op pad om de mensen te bezoeken. Het was geen gemakkelijke opdracht; de wegen waren slecht, de indianen waren verstoken van electrici- leit en water. Samen met de mensen aldaar werden putten geslagen en handpompen opgezet. Thans is er zelfs een seminarie voor opleiding van inlandse priesters. Na 2 jaar Guatemala werd Broeder Jacq. weer te werk gesteld in El Salvador, waar hij ook nu nog woont. De eerste twee jaren was hij groepslei der aan het seminarie, later ook nog studie- en disciplineleider. De Venrayse missionaris heeft nu al weer enige tijd de niet gemakkelijke taak om als econoom het seminarie draaiende te houden. De priesterstudenten komen uit alle streken van El Salvador. Er komen op dit seminarie per jaar 130 studenten. Het streven is dit uit te kunnen breiden tot 200 per jaar. Maar als men bedenkt dat er per student per jaar 160,- moet worden bijgepast, dan weet men ook dat het voor de Broeder econoom geen gemakkelijke taak is de touwtjes toch aan elkaar te knopen. Men probeert door het organiseren van bijv. Bingo avonden wat extra geld bij elkaar te krijgen. Subsidie krijgt een seminarie daar niet, omdat men priesteroplei dingen niet ziet als ontwikkeling. Mensen uil Venray e.o. die hun oud-plaatsgenoot Broeder Jacques Bil lekens een financieel steuntje in de rug willen geven, om de zorgen van deze idealist wat te verminderen, kunnen dat doen door een bijdrage te storten op banknr,23.47.31.141 Ned Credietbank Venray t.n.v. Broeder Jacq. Billekens. Men kan zich ook wenden tot de familie A. Wilmsen-Billekens, Luciastraat 15 te Venray. Wilt U broeder Jacq. schriftelijk feliciteren, met zijn jubileum, dan kan dat natuurlijk ook. Zijn adres: Hno: Santiago Billekens, Seminario Salesiano Rinaldi, Planes de Renderos 01-192 San Salvador. El Salvador. C.A. WEER INBRAKEN IN WONINGEN Bij thuiskomst in een woning aan de Veulenseweg bemerkte men dat er ongewenst bezoek was geweest. Door vernieling van een ruit was toegang ver kregen. Ontvreemd waren twee gouden ringen, een videorecorder met camera, en een cassette-recorder. Ook aan de Leikesweg in Casten- ray werd ontdekt dat er ongewenst be zoek was geweest. De achterdeur was geforceerd. Ontvreemd was een bedrac van 600 Duitse makken In de nacht van zondag op maan dag hadden de bewoners van een wo ning in de Tuinstraat wel gestommel ge hoord, maar daar verder geen aandacht aan geschonken. Maandagmorgen werd ontdekt dat een bovenraam vernield was en dat er ongewenst bezoek was ge weest. Trieste buit, de inhoud van kin derspaarpotten, een bedrag vanen kele guldens. Ook via een bovenlicht was toe gang verkregen tot een woning aan de Langeweg. Hier bleek de inhoud van een portemonnaie gestolen te zijn. Een bedrag van 28 hele guldens. Zondagavond werden in de sporthal „De Wetteling" van drie sporters geld uit hun kleding gestolen. Het betrof hier kleine geldbedragen. Maandagavond werd in dezelfde sporthal tijdens het sporten uit de kle ding van een Maasbrachtenaar ƒ65,- ontvreemd. BRANDSTICHTERS GEPAKT In de nacht van zondag op maandag rond half drie hield de politie twee in woners van Venray aan, resp. 23 en 24 jaar oud, wegens vernieling en brandstichting. Bij de „Open School" aan de Marktstraat hadden zij een etalageruit vernield en de pamfletten die voor het raam hingen in brand gestoken. Omwo nenden werden wakker van het nachte lijk lawaai. Zij zagen het vuur en twee vluchtende personen. Een goed signale ment kon aan de politie worden doorge geven. De omwonenden wisten het vuur te doven. De politie is er van overtuigd dat, in dien de brand niet tijdig was geblust, uitbreiding met fatale gevolgen niet uit gesloten zou zijn geweest. Met de hulp van enkele personen kon de politie de beide verdachten aanhou den, die naar het politiebureau werden overgebracht en aldaar werden ingeslo ten. Na voorgeleiding werd het tweetal in de loop van maandag huiswaarts ge zonden, uiteraard met de mededeling dat proces verbaal zal worden opge maakt. Tijdens het Vorstenhal van De Piëlhaas in Venray zal ook komend jaar worden voorafgegaan door een koffie tafel voor de leden, tijdens die bijeenkomst op 1 februari 1986 in de foyer van de schouwburg De Beejekurf, zal de Aid Prinse Kompeneej de jaarlijkse APK plak uitreiken aan de cultuur-historische vereniging Veldeke. Verder zal de Piëlhaas op die avond vijf mensen onderscheiden. Op de eerste plaats ontvangt Jan Arts, die al sinds mensenheugenis in de commissie Boe- rebrulluft werkzaam is, de Gouden Piëlhaas. Piet Schaeffers, op diverse fronten in de vereniging actief en onder meer de man die op carnavalsdinsdag het vuurwerk verzorgt. Hij krijgt dit jaar de „Wakkere Piëlhaas" aangeboden. Drie leden krijgen dit jaar de verenigingsmedaille aangeboden: Dat zijn Truus Willems-Valckx, secretaresse van de jeugdcarnavalsvereniging de Hazekeutel, Joep Vossen, die als lid van Euterpe en De Plaarzek mee het joekskapellen festival organiseert, en Cees Peters, lid van onder meer de commissies Optocht en van Pers en propaganda. Baeste meense. Zó as ge ien de krant het kunne laeze, is 't bestuur van Veldeke óp zien vergadering van half oktoëber dur de aid Prinse Kompeneej overvalle mit de bódschap, dat Veldeke-Venroi d'n Aid Prinse Plak göt kriege. Dat göt gebeure óp zaoterdag 1 fibberwarie. De ónder- scheiding is vur ós vereniging, dus net zovveul vur ów as vur ós. Iën dizzer dage zudde wel van de APK en uutnuuëdiging kriege um d'r beej te zien. Weej hope, dat ge d'r beej wilt en kunt zien. As bestuur stelle we veur um as „Aid Venroi" te gaon. As ge mit wilt doén, zun we 't fijn viende, as ge zoweul meugelik aid gerei én kóst trekken. Op ózzen aovend van 8 jannewarie kunne we d'r nog efkes ower durbuur- te. en ok ower 't idee um as groep ien d'n optocht mit te loeëpe. Tot dan. Ollie bestuur. Zoals het zich op dit moment laat aanzien, zal het ondertrouwbal in de Wieënhof erg druk gaan worden. De voorverkoop van kaarten verloopt uitstekend. Voor diegene onder U die naar deze avond toe willen komen, is het de hoogste tijd om hiervoor de benodigde entree bewijzen aan te schaffen. Let wel, er zijn er echt nog maar een paar beschikbaar. Zonder kaarten komt u er beslist niet in. En op is op. U kunt de entreebewijzen kopen bij Jan Hermans, Houtzagerstraat 21 of bij Giel Boonhof eligiusweg 13, de kosten zijn 2,50 per kaart. De avond begint om 20.00 uur en het einde van het officiële programma is gepland om 22.33 uur. Aansluitend Boeremoosbal. De prins en zijn gevolg van de Piëlhaas zullen ook op deze avond aanwezig zijn. Muzikaal wordt deze avond verzorgd door Joekskapel „Blaos um op" en een voor deze gelegenheid unieke bezetting van Veltumse Boerenkapel o.l.v. Maitre de Chapelle, Esiepee de la Klarinettee. Wij wensen U alvast veel plezier en... Mit Veltum vurop, göt Rooy en ok de Wieenhof op ziene kop. Op vrijdag en zaterdag 10 en 11 januari is het weer zover dat de deuren van het gemeenschapshuis open gaan voor de zittingsavonden van de karna- valsvereniging 't Knolleke Leunen. Het zittingscommitee heeft zich dan ook ingespannen om U allen een genoege- lijke avond te bezorgen. Deze avond zit vol lach en plezier hetgeen er toch ook van af moet met al de spanningen in deze wereld. Er zijn nog enkele kaartjes vrij voor vrijdagavond. Dus ben er als de kippen bij als U die avond mee wilt maken. De kaartjes zijn verkrijgbaar bij Rob David, Boodenstraat 20 of tel. 83164Zorg dat U er vlug bij bent als U met ons mee wilt lachen. Verder wensen wij U allen gezellige avonden toe. Het zittingscommitee

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9