GROETEN UIT VENRAY Kinderboerderij Venray Venrayse successen op „slavakto" Abonnetelevisie op Venray's kabelnet Vakantieprojekten Rode Kruis Speel-O-Theek Jubileum bij Nederlandse Rode Kruis Kruis aan de van Berlostraat in ere hersteld Schiesser. 11 7gld. per stuk Schiesser^ Filmnet ATN gaat in de komende maand, januari haar abonneetelevisie programma distribueren via het kabel televisienet van Venray. Venray heeft hiermee de primeur voor Limburg van dit programma, dat uit recente en bekende speelfilms bestaat, met daarnaast exclusieve tele visieseries voor jong en oud en in het weekend een volledige wedstrijd uit de voetbalcompetitie. Gedurende de maand december is KTV doende geweest om hiervoor een kanaal in bedrijf te stellen, zodat de mogelijkheid bestaat dat via dit kanaal (k 26) enkele keren beelden van het filmnetprogramma te zien zijn geweest. Als er een en ander gereed is, zal dit kanaal gecodeerd worden en dient men voor ontvangst er van, te beschikken over een zogenaamde „decoder" een klein kastje dat tussen de antennedoos en het toestel wordt aangesloten. Wilt U dit programma ontvangen dan kunt U zich daarop abonneren net zoals op een tijdschrift. Voor inlichtingen en of abonnementen kunt U gratis bellen met 06-0303. Voorwaarde is natuurlijk wel, dat U aangesloten bent op het Kaoeifelevisienet en daarbij het vol ledige pakket 15,15) ontvangt. Mocht U indertijd gekozen hebben voor een beperkt abonnement en nu toch een abonnement willen nemen op het filmnet programma, stellen wij U deze maand nog in de gelegenheid zonder extra kosten dit te laten wijzigen, waarbij het kabeltelevisie abonnement van de eerste maand voor onze rekening is. De aanleg van het kabeltelevisienet van Venray nadert zijn voltooiing. Als laatste wijk is Brukske aangesloten waarvan de ABP flats echter pas in januari gereed zullen komen. Dat de aanleg van het kabelnet toch in een behoefte heeft voorzien, blijkt wel uit het deelname percentage, dat nu al, na de eerste aaleg, circa 80% bedraagd en nog steeds groeiende is. Een en ander zal ongetwijfeld te maken hebben met het ruime aanbod van 14 televisie en 26 radiozenders dat wordt doorgegeven, hetgeen dan nu nog wordt uitgebreid met het filmnet programma. SFEERVOL OPERETTE-CONCERT Veel belangstellenden uit Deume, Venray en omgeving, waren komen luisteren naar de zang van het Peelaldn Operette-gezelschap, dat een succesvol concert verzorgde in zaal de Vierspan in Deurne. Ondanks hun nog jonge bestaan 1 'A jaar wist men zo'n sfeer te scheppen, dat men zich in de tijd waande van Straus - Lehar e.a. Alle werken werden aan de piano begeleid door A. Schellens en kort toegelicht zodat nfen rich beter in het stuk kon verplaatsen. Dirigent F. Lemmens, en de leden van P.O.D. en de solisten hebben met volledige inzet gewerkt aan dit concert, en men is tot de conclusie gekomen dat er in de regio Deurne - Venray ruime belangstelling is voor operette muziek. Men heeft nu het plan om volgend jaar een orginele operette te gaan instuderen en.op de planken te brengen. Men ziet het als een uitdaging, en men zal er met hart en zie! aan gaan werken. Zoals reeds eerder gemeld, kan deze operette vereniging nog leden (vooral mannen) gebruiken om de gelederen te versterken. INBRAKEN IN AUTO'S Door forcering van het rechterauto- portier werd toegang verkregen tot een in de Kruidenlaan geparkeerde persone nauto. Ontvreemd werd de autoradio. Totale schade 1200,-. Door het slaan van een gat in het portier werd in dezelfde laan een andere auto opengebroken. Ook hier verdween een autoradiocassette. Totale schade hier 110,- Een aan de Bolderik geparkeerde auto bleek eveneens opengebroken. Daaruit verdween een radio. Hier was de schade 400,-. Ook een aan de Aronskelk gepar keerde auto werd opengebroken. Uit de auto bleek niets ontvreemd te zijn. Ook een op het parkeerterrein van het Gastencentrum Wieenhof slaande personenauto was met grof geweld opengebroken. Mogelijk is hier de da der ook in zijn werk gestoord, want er wordt niets vermist. ALUMINIUMAFVAL GESTOLEN Door forcering van de toe gangspoort van Blitta Venray werd toe gang verkregen tot het bedrijfsterrein. Een met ongeveer 2500 kilo geladen container aluminiumafval werd meege nomen. Voor het bedrijf een schade van 4500,- aan afval en ƒ.5000,- voor de container. Daags daarna werd op de parkeer plaat nabij de algemene begraafplaats Boschhuizen een vrachtauto met contai ner aangetroffen die in Veldhoven gestolen waren. De politie vermoedt dat met de gevon den vrachtauto de container bij Blitta is vervoerd. Later zou de buit met een an dere vrachtauto naar een tot op heden onbekende bestemming zijn vertrokken. De politie vraagt naar mogelijke getui gen, die of wel de diefstal bij Blitta heb ben gezien, dan wel het overladen op de parkeerplaats Boschhuizen. In het be lang van het onderzoek worden zij drin gend verzocht zich in verbinding te stel len met de politie. Ook ongeveer vanaf 1900 staat aan de Heidseweg - tussen Venray en Heide - een kruis, dat eigendom is van de fami lie Van Dijck - vroeger van de familie Wismans. Een groot gedeelte van het jaar staat het kruis verscholen tussen bloeiend struikgewas. Maar dat belette enkele booswichten toch niet het kleine metalen corpus te vernielen. Ook hier spande de Werkgroep Kruisen en Kapel len zich achter het herstel. En met suc ces. Omdat het metalen corpus van een speciale legering was, was het lassen van de afgebroken ledematen een gevaarlijk karwei. Maar dank zei de hulp van Custers werd die operatie tot volle tevre denheid uitgevoerd, het kostte toen nog menig uurtje handenarbeid om de lasna den weg te vijlen. Toen dat gebeurd was, riep men de vakkennis van de Inal- fa te hulp om het herstelde corpus te conserveren. Op slot van rekening be schikt deze fabiek over een up to date spuitinrichting... En het uiteindelijk re sultaat was dan ook verrassend: als nieuw... Een bewijs maar weer, dat men met veel hulp in Venray toch van alles kan bereiken... Onder de sector welzijnszorg van het Nederlandse Rode Kruis vallen de vakantieprojecten. Het Nederlandse Rode Kruis biedt jaarlijks meer dan 5.000 zieken en gehandicapten een gastvrij verblijf aan op de vakantieboot de ,,J. Henry Dunant" en in twee vakantiehuizen ,,De Valkenberg" te Rheden en „IJsselvliedt" te Wezep. Ook worden vele andere vakantietoch- ten in binnen- en buitenland georgani seerd door het Nederlandse Rode Kruis voor gehandicapten. De gasten worden o.a. begeleid door helpers en helpsters van het Rode Kruis korps en andere vrijwilligers. De afdeling Venray van het Rode Kruis heeft voor 1986 5 plaatsen beschikbaar. Omdat er in het algemeen meer vraag is dan aanbod, moet er een selectieprocedure plaatsvinden. Het be stuur van de afdeling Venray, nodigt iedereen uit die meent voor één van de huizen of de boot in aanmerking te komen, zich aan te melden bij de secretaresse mevr.'José Hofmans-Peters Pr. Irenestraat 1 Venray, tel. 81969. Wat zijn de normen? Officieel: het niet meer zelfstandig op vakantie kunnen gaan, door ziekte of handicap. Gezien het voornoemde houdt de aanmelding niet automatisch plaatsing in. U gelieve zich aan te melden voor 6 januari 1986. In deze laatste aflevering van „Groe ten uit Venray" van dit jaar, een zeer oude ansichtkaart van de Schoolstraat, genomen rond de eeuwwisseling ter hoogte van de huidige splitsing Jan Hensenstraat Schoolstraat (Electro Martens) richting Henseniusplein. Deze ansichtkaart geeft ons een duidelijk beeld hoe deze straat er rond de eeuwwisseling uitzag. Tot diep in de vorige eeuw was de driehoek Jan Hensenstraat School straat Merseloseweg vrijwel onbe bouwd. Hier kwam eerst verandering in, toen er in 1872 de lagere school voor jongens werd gebouwd, die in oktober 1944 door oorlogshandelingen gedeelte lijk verwoest werd. Deze oude school lag aan de Merseloseweg en is op deze ansichtkaart helaas niet zichtbaar. Het gebouw rechts op de foto is de Muziekzaal, waarvan op 6 juli 1895 de eerste steen werd gelegd door Theodoor van den Boogaart (President van het fanfare-gezelschap Euterpe"). Deze Muziekzaal werd gebouwd door de Venrayse aannemer Victor Maas voor een bedrag van 4800,-. De Muziek zaal was bestemd voor het houden van vergaderingen en er vonden muziek, zang en toneeluitvoeringen plaats en niet te vergeten was het de repetitiezaal van „Euterpe". Door de sterke groei van het aantal schoolgaande kinderen werd, nog geen twintig jaar later en wel in 1914, dit prachtige gebouw gedeeltelijk gesloopt en verbouwd tot een twee verdiepingen tellend schoolgebouw. De meeste men sen zullen zich dat schoolgebouw nog wel weten te herinneren van hun schooljeugd. In dat schoolgebouw was van 1914- 1918 het distributiekantoor en in 1925- 1926 het nood-gemeentehuis gevestigd i.v.m. de uitbreiding van het toen te klein geworden gemeentehuis aan de Grote Markt. Ook dit gebouw heeft er niet lang gestaan, want dertig jaar later in oktober 1944 werd het door oorlogshandelingen geheel verwoest. Achter dit schoolgebouw, het huidige schouwburgplein stond op de speel plaats een Franse zandstenen pomp, die de gemeente in 1851 liet plaatsen en vervaardigd was door de fa. Berger uit Venlo en waarvan de totale kosten 251,32 bedroegen. Voor het Pomp- genootschap misschien een leuk idee om deze in de toekomst te herplaatsen op het Schouwburgplein. Het duurde ruim twintig jaar eer de driehoek Jan Hensenstraat School straat Merseloseweg een definitieve bestemming kreeg. Net als in 1895, toen met de bouw van de Muziekzaal begonnen werd kreeg het een soortgelij ke bestemming en kwam er een Cultureel Centrum voor Venray e.o. Verder zien we op de ansichtkaart vooraan rechts de poort die toegang gaf naar „De Middelskoel" en ook wel „De Mesterskoel" genoemd, die dienst deed School straat Vepraij. als brandkuil en waarvan de grasrand rond de kuil door de huisvrouwen gebruikt werd voor het bleken van wasgoed, vandaar de naam Bleekstraat, die later gewijzigd werd in de Jan Hensenstraat (de vader van de bekende Venrayer Godefridus Hensenius.). Voor de oorlog werd hier zelfs nog een park aangelegd, het bekende Jan- Hensenpark waarvan de bomen tegen over de apotheek St. Oda en Electro Martens zijn nog overgebleven. Op de achtergrond in het midden nog een gedeelte van hotel „de Gouden Leeuw" met links daarvan nog net zichtbaar de bomen van het Hensenius plein. Het hoge huis met twee verdie pingen vooraan links werd rond de eeuwwisseling gebouwd en zullen de meeste mensen nog wel herinneren als zijnde café Schaeffers. Op de plek van de blinde muur verscheen in 1926 zaal „Wilhelmina" trefpunt voor veel vere nigingen. Op 28 oktober werd Dorus van den Broek de nieuwe eigenaar. Elf jaar later op 12 juni 1969 werd dit gebouwencomplex door brand geheel verwoest, waarna de resten gesloopt werden en verscheen er op dit punt van Schoolstraat Passage de huidige Apotheek St. Oda. In de huizen achter cafe Schaeffers woonden vervolgens Jacobs, Winters Baken, Hoeymaeckers, Beer kens en Kemps. Alleen de panden Hoeymae ckers en Beerkens zijn nog behouden gebleven. Sjaak Laurensse Zoals U al begrepen zult hebben zijn wij op woensdag 25 december en woens dag 1 januari gesloten. De vrijdagen blijven gewoon open. Op woensdag 15 januari hopen wij ons 2-jarig bestaan te vieren. Wij doen dit met een poppenkastmiddag. Meer gegevens komen nog in deze krant te staan voor die datum. Het is bestemd voor alle kinderen, voor leden en niet- leden. Meer informatie kunt U krijgen tij dens de openingsuren van de Speel-O- Theek, 's woensdags van 2 tot 4 uur, vrijdags van 4 tot half 6 en van 7 tot 8 uur. Ons adres is Kolkweg 29. Het is geen alledaagse gebeurtenis, dat iemand 30 jaar aktief is van een vereniging. Zeker niet als dat als lid in die tijd ook nog 3 keer verhuisd is binnen Nederland. In Venray aan de Wagnerstraat 20 woont Harrie Peters. Hij is het, die 30 jaar actief heeft meegewerkt in het Rode Kruis korps en thans de functie heeft van groepscom mandant. Het is dan ook niet voor niets, dat tijdens de algemene feestavond van bestuur, kolonneleden en leden Welfare de voorzitter met trots aan Harrie Peters de medaille van 30 jaar trouwe dienst kon opspelden. In deze huldiging werd ook mevr. Peters betrokken die lid is èn van de RK-kolonne, het Jeugd Rode Kruis en Welfare groep. Een echt Rode Kruis gezin dus. Harrie is op 1 september 1955 in dienst getreden bij het Rode Kruis afdeling Sittard, hij hield het daar vol tot 1968, toen hij wegens verandering van werkkring in Zaandam terecht kwam. Daar werd hij ook weer aktief lid tot 1973, toen hij weer werk kon vinden in Limburg en wel bij Rank Xerox te Venray, bij de bedrijfsbevei- liging. In Venray klom hij op tot groeps commandant en werd hij speciaal belast met de coördinatie bij de hulpaanvra- gen voor de kolonne. Harrie is voorlopig nog niet voornemens op te houden, want hij heeft zijn hart verpand aan het Rode Kruis werk. Vrijdagmiddag om 1.00 uur enkele vrijwilligers van de Werkgroep Kruisen en Kapellen een nieuw corpus bevestigen aan het kruishout op de hoek van de Van Berlostraat en de Albi- onstraat in Leunen. Het corpus is door de Werkgroep zelf gegoten, terwijl al enige tijd geleden in hun opdracht leer lingen van de LTS het zware kruishout hebben gemaakt. Jarenlang heeft op dit punt „tot schand van de minse" een scheef gezakt betonnen kruis gestaan, totdat het uit eindelijk, in het kader van renovatie van de Venrayse veldkruisen en kapellen, werd opgeruimd. Aanleiding tot het plaatsen van een kruis was hier de plotselinge dood van landbouwer die er aan het hooien was. Dat moet omstreeks 1900 zijn gebeurd. Het kruis was eigendom van de fami lie Jenniskens, Enge Steeg. Met de ruilverkavelingswerkzaamheden werd het verplaatst en kwam op de proviciale grond te staan. Het corpus werd ont vreemd en het kruis raakte in verval. De provincie had er kennelijk geen behoef te aan het kruis te onderhouden. Maar toen de werkgroep de zaak in handen nam, moest men wel eerst toestemming "ragenan I^roviM^aïê Waterstaat. De Internationale Slagersvak- tentoonstelling, die eens in de drie jaren in Utrecht wordt gehouden, is nog steeds het neusje van de zalm. Maar dat mag men feitelijk bij slagers niet zeggen. Feit is echter, dat, wie daar met een prijs gaat strijken daar met recht trots op mag zijn. Het is op slot van rekening geen kleinigheid om tussen de vele hon derden vakbroeders, uit binnen en bui tenland met duizenden inzendingen, een prijs te veroveren. Dal zulks twee Venrayse slagers toch gelukt is, verdient daarom alle eer en is een felicitatie zeer zeker waard. Slager Joos Truien uit Oostrum deed daar in Utrecht een forse greep in de prijzen-pot. Hij kreeg voor zijn gevuld speenvarken maar liefst een gouden en een zilveren medaille. Die hoge erken ning gold zowel voor het speenvarken als vleeswaren, als voor sierstuk op bij voorbeeld een koud buffet. Als je dan bovendien met enkele „simpele vleeswa ren" ook nog ogen gooit, getuigt dat ongetwijfeld van vakmanschap. Zo kreeg hij voor zijn gebraden spek nog een zilveren medaille. Zijn boterham- menworst en leverkaas waren beide goed voor een bronzen medaille. „Beter (en duurder) maak ik ze niet" zegt Joos, „want in Oostrum zijn ze er allemaal verlekkerd op". Nu zijn gouden, zilveren en bronzen medailles leuk en aardig, maar de klant schiet er zo weinig mee op. Hooguit heeft hij nog eens bevestigd gekregen (wat ie al lang wist) dat ze in Oostrum een prima slager hebben. Om zijn klan ten óók van de gouden prijs laten genie ten, snijdt Joos Truien de komende feestdagen zijn speenvarken aan. Alle klanten krijgen dan gratis één stuk aan geboden.... De tweede Venrayer die op de Inter nationale Slagersvaktentoonstelling in Utrecht met een handvol medailles werd beloond, is Matt Deenen van de Pryma Slagerij/Supermarkt in de Hoen derstraat. Liefst 3 zilveren en 2 bronzen medailles mocht hij mee naar huis ne men. Zilver kreeg hij voor zijn rauwe ham, zijn rookworst en zijn boerenle- verworst. De bronzen medailles werden hem uitgereikt voor zijn boerenmet worst en zijn bakbloedworst. Ongetwijfeld zal ook Deenen zijn be kroonde vleesprodukten met gepaste trots in zijn zaak uistallen. En even ze ker zal de winkelende huismoeder een schijfje worst om te proeven worden aangeboden.... Vakmanschap is Meesterschap GROOT AANTAL KALKOENEN GESTOLEN Onbekenden hebben hun slag gesla gen bij het opfokbedrijf C aan de Deur- neseweg. Ongeveer 250 bijna slachtrijpe kalkoenen werden ontvreemd. Het ge wicht van de kalkoenen bedraagt onge veer 4 kilo. Een schadepost van vele dui zenden guldens. pen - waar kinderen toch veel meer met dieren en planten in aanraking komen - pleiten voor een kinderboerderij. Uit gesprekken is gebleken, dat ouders in Venray vinden dat er een groot tekort is aan recreatieve voorzie ningen, waar zij met hun (vooral kleinere) kinderen in het weekend en door de week heen kunnen gaan, m.a.w. er is nauwelijks dagrecreatie voor gezinnen met kleine kinderen. Hierbij hoeft niet alleen aan de inwoners van Venray gedacht te worden maar ook aan inwoners van omliggende gemeenten en aan recreanten uit naburige vakantiecentra. Het ingediende plan valt feitelijk in 4 onderdelen uiteen. De eerste twee zijn gepland in Landweert aan de Serva- tiusweg 16, waar een boerderijachtige bebouwing uitgebreid zou moeten worden, al dan niet in moderne koepelvorm. De bij dit pand behorende 28 are grond, zou moeten worden uitgebreid met omliggende landerijen welke eigendom zijn van de gemeente. Bij de twee andere plan-onderdelen gaat men er van uit, dat de kinderboer derij elders gevestigd wordt, waarbij het ene plan uitgebreider is dan het andere. Een aantal personen - veelal met dieren en planten in aanraking komende - heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in een te vormen stichting, onder voorzitterschap van dr. W. Kremer. Om de kosten te drukken zouden werkzaamheden verricht kunnen wor den door leerlingen (van bijvoorbeeld de LTS of de Praktijkopleiding Bouw in Horst), de sociale werkplaats of vrijwil ligers. De werkgroep heeft 24 landelijke fondsen aangeschreven, die met de gemeente Venray het grootste deel van het benodigde bedrag op tafel zullen moeten leggen. De werkgroep denkt aan inkomsten 20.000 gulden binnen te kunnen halen uit entreegelden (die zeer laag gehouden moeten worden) en bijdragen van scholen en belangstellenden. De aankoop c.q. oprichting van een kinderboerderij zal zeker enkele tonnen gaan kosten. De inrichting bovendien zo'n 35.000,- en de jaarlijkse exploi tatie ongeveer 140.000,- Wethouder van Oers beloofde de plannen te zullen bestuderen en de werkgroep zo spoedig als mogelijk is, in te lichten over het standpunt van burge meester en wethouders. GROTE BUIT BIJ INBRAAK NIEUW DALLAND Weer kregen de kantoren van het var- kensfokcentrum Nieuw Dalland bij het Roozendaal ongewenst bezoek. Het in de bossen gelegen varkensfokcentrum heeft kennelijk een aantrekkingskracht op bepaalde oneerlijke mensen; wellicht omdat daar rustig kan worden gewerkt. Het alarm heeft door onbekende oor zaak onvoldoende gewerkt en zo kon den de daders zonder veel haast alle la den en kasten doorzoeken. Dat gebeur de met grof geweld. In een van de laden werden sleutels gevonden, waarmede een kluis kon worden geopend. Het daarin aanwezige buitenlandse geld 10.000,-) en ongeveer 4000,- Neder lands geld, dat bestemd was voor aan kopen door de werknemers in verband met de komende feestdagen, werd mee genomen. Vorige week donderdag was het dan zover. Het uiteindelijk plan „kinder boerderij Venray" werd door de voorzitter van de werkgroep kinder boerderij Venray, dr. W. Kremers, aan wethouder J. van Oers overhandigd, met het dringende verzoek tot verwe zenlijking van de plannen. Nu da' idee is uitgewerkt, is het nu aan de gemeente Venray het heft in handen te nemen. Het voorlopig bestuur is van mening dat de gemeente dient te beseffen dat een kinderboerderij in Venray geen dorre droom is van een aantal fana tiekelingen, maar een reè'el antwoord is op de behoefte van basisscholen en van gezinnen met jonge kinderen, getuige de adhesiebetuigingen van 23 Venrayse basisscholen. Het plan moet gezien worden vanuit haar verschillende doelstellingen en uitgangspunten en mag beslist niet verengd worden tot een knuffei-dieren- parkje met anderhalve geit en drie kippen. De belangrijkste doelen die de kinderboerderij nastreeft zijn: 1 opvoeding en vorming voor basis scholen, groepen en belangstellenden op het terrein van dieren en planten 2 Low-budget recreatie voor kinderen, gezinnen met kinderen en mensen met overdag veel vrije tijd zoals b.v. bejaarden en invaliden. 3 vorm van werkgelegenheid zowel betaald als onbetaald. De gemeente Venray, zo zegt de werkgroep, beschikt over accommoda tie en of grond om een kinderboerde rij op te vestigen, zonder dat daar bestemmingsplannen voor veranderd behoeven te worden of aankopen gedaan hoeven te worden. In het uitgebreide planboek gaat men ook uitvoerig in op de noodzaak van een kinderboerderij in onze gemeente. De Werkgroep stel namelijk: Venray is een groeigemeente en is aan het verstedelijken. Door de moderne landbouw- en veeteelt* bedrijven in de omgeving zien kinderen nauwelijks nog dieren, en zeker voor hen is het belangrijk om met dieren en planten in contact te komen. In de gemeente Venray woonden op 1-1-1985 7122 kinderen tot 14 jaar. Er is geen kinderboerderij of dieren tuin in de naaste omgeving. De .kinderboerderij die het dichtstbij is, bevindt zich in Venlo. Zelfs scholen uit Venray bezoeken de kinderboerderij in Venlo, met name de Keg, de Flierefiuit en de Foekepot. Basisscholen in Venray zijn dan ook grote voorstanders van een kinderboerderij in Venray. Opmerkelijk is zelfs dat basisscholen uit de kerkdor- AANBIEDING slips - singlets T-shirts Perfektie is onze kwaliteit

Peel en Maas | 1985 | | pagina 5