ZESTIG JAAR GELEDEN: KLOOSTER EN KERK VAN DE PATERS AFGEBRAND BB (X) sJü® 6 De kop van de Grotestraat stads POST A PINGIIUIN Elly's wolwinkeltje rob van dijk brillen 04780-86677 SCHOENEN Uw drankenspeciaalzaak in Venray BLOEM- SIERKUNST, Onder deze naam gaat een specialistisch stuk Grotestraat gezamenlijk naar buiten optreden. Maandag 25 november was het 60 jaar geleden, dat het Venrayse Paters- klooster met kerk en al afbrandde. De kern van hei verwoeste klooster was omstreeks 1650 gebouwd, nadat de Paters Franciscanen in 1647 zich in Venray vestigden. Bijna drie eeuwen lang had men vanuil dit klooster zielzorgelijke arbeid verricht, in Venray en wijde regio. Uit de kranten van destijds lezen wij o.m. het volgende: Om vijf uur vrijdagavond werd de rust van ons dorp plotseling verstoord door het maken van alarm en geroep van brand. Toen de bewoners van de omliggende straten op deze alarmsigna len hun huizen uitsnelden, konden zij terstond de gehele omvang van de ramp overschouwen; het Patersklooster stond in lichte laaie. De vlammen sloegen naar alle kanten, dikke rookkolommen waarin de vlammen hoog lekten, kronkelden zich uit de lucht en werden dan door de wind naar omlaag de omliggende straten ingedreven. Het hele dorp was weldra op de been en ieder spoedde zich naar de plaats des onheils. De Venrayse brandweer was terstond nadat het vuur was uitgebroken met twee grote spuiten ter plaatse en begon met water te geven uit de Paterskoel aan 'de St. Antoniusstraat. Met verschillende stralen werd het vuur bestreden. Ook werden enkele slangen op de waterleiding van het gymnasium aangesloten. De vuurzee kon men echter niet meester worden, vandaar dat ook de spuiten van de omliggende gehuchten werden gerequi- reerd en hulp werd gevraagd aan de brandweer van Venlo. Enige minuten na ontvangst van het alarmsignaal was de grote motorspuit van Venlo, volledig bemand, met opperbrandmeester Struben als com mandant, reeds op weg. De besneeuwde wegen echter waren oorzaak, dat voorzichtig moest worden gereden. Ondertussen had ook de kerk reeds vlam gevat en weldra zag men de vlammen hoog opstijgen tegen de toren van de kerk. Het was een aangrijpende en tevens ook grootse aanblik. Omstreeks 7 uur verscheen de Venlose motorspuit. Een zucht van verlichting steeg op uit de grote menigte. Op het ogenblik dat de Venlose brandweer arriveerde, stortte de trotse toren brandend ineen en viel midden in het schip van de kerk. Een geweldige vonkenregen verspreidde zich over de aangrenzende gebouwen. Met zes stralen was de met kracht en systematisch werkende Venlose brand weer het vuur te lijf gegaan. Omstreeks 9 uur was men de brand meester. Toen was het mogelijk een eerste overzicht te krijgen van de enorme vernielingen welke waren aangericht. TEGENSTRIJDIGE BERICHTGEVING De ene krant schreef dat de Venrayse brandweer terstond ter plaatse was. Volgens een andere krant, van latere datum, zou Pater Gardiaan echter geklaagd hebben dat de Venrayse brandweer lang, zeer lang op zich liet wachten.... Een brandweerman zou gezegd hebben, dat hij, toen hij hoorde van de brand, direct de hit voor de handspuit plaatste. Het viel echter voor het dier niet mee, de spuit door de dikke laag sneeuw te trekken.... uok zou, toen de Venlose brandweer arriveerde, de Paterskoel al bijna zijn leeggespoten... De bekende oud-Venraysezondags schilder Johan Jeuken schilderde destijds de brand van het Patersklooster en -kerk zoals hij zich uit zijn jeugd her innerde. Uit de vele berichten blijkt wel, dat alle brandweermannen met man en macht de gehele avond en nacht bezig zijn geweest. Dat men de brand om 9 uur meester zou zijn geweest, moet men dus ook met een korreltje zout nemen. In ieder geval is men nog urenlang aan het nablussen geweest. Tegen 12 uur kon de brandweer van Venlo inrukken. De Venrayse bleef waken en terecht, want tegen 3 uur 'snachts begon de brand met nieuwe hevigheid. Zo heeft de brand bijna een week voortgewoed en brandde vijf dagen later de kapittelzaal nog volop. Intussen was er echter veel gered kunnen worden, aldus de lezing van een krant. Een andere krant schreef echter: wat er wel gered werd is zeer pover. Daags na de brand kwam Pater Provinciaal en trof de eerste maatrege len. De kerk werd zondag 29 november reeds ingericht in het Patronaat. TIJD GENOEG Uit de kranteverslagen blijkt ook, dat de Paters en Broeders, nadat brand alarm gegeven was, helemaal geen haast maakten met het veilig stellen van hun spulletjes. „Ze hadden geen zin hun cellen te ontruimen". Zodoende werd ook te laat begonnen met het redden van bezittingen. Behulpzame inwoners van Venray staken een handje toe, maar het was al te laai. Praktisch alles dat waarde had was verlorengegaan. We denken hier aan de verschillende kunstschatten en natuur lijk ook aan de kostbare bibliotheek van 9 a'10.000 banden, die geheel verloren ging. Paters en Broeders brachten in hun zenuwachtigheid soms de onbeduiden- ste kleinigheden, b.v. een paar rode zakdoeken, voorzichtig naar buiten, welke zii dan in wonineen in de omgeving deponeerden. Anderen weer brachten beelden van heiligen en andere kerk versierselen naar buiten. Een pater was zo van streek, dat hij papieren bloemen en het disciplin (geselkoordje) van de gardiaan in veiligheid bracht. Sommige „spitsbroeders van de asces" waren zo onthecht, dat zij medebroeders uitnodigden: „kom hier staan, hier kun je het mooi zien". Anderen merkten nuchter op, dat nu generaties vlooien met 'n honderdjarige stamboom, ineens werden uitgeroeid.... De drie ton aan materiele waarde die verloren ging, woog niet op tegen wat er aan herinneringsleven teniet ging. Wel konden worden gered, de als medaljons in glas in lood ramen geplaatstste gebrandschilderde ruitjes - specimen van de Venrayse brandschil derkunst op de Boschhuizen. Deze medaljons zijn nu geplaatst in de ramen van de voorgevel van het Boschveld- college. Dat niet alleen de brandweer haar best heeft gedaan, maar de gehele bevolking van Venray, blijkt overduide lijk uit het volgende: DANKBAARHEID In Peel en Maas van 5 december 1925 schrijft Pater Lucidius namens de kloostergemeenschap: „Wij zijn het weldoen van Venray en zijn omstreken gewoon. Doch dat de liefde en de aanhankelijkheid zich zo openbaren kon als vrijdagavond en de volgende dagen, neen, dat konden zelfs wij niet bedenken. Mij persoonlijk heeft het diep getroffen, hoe bij het eerste gerucht van brand reeds Venrayse vrouwen en meisjes bij de poort stonden om de zieke en oude paters en broeders te halen en te verzorgen. En wat daarna is gebeurd: hoe alles wat kon heeft gedraafd en gesjouwd en gewerkt om te redden wat te redden viel, dat is ieder bekend. Urenlang is er gesjouwd; nachten lang is er gewerkt; paters en broeders zijn overal met de grootste liefde opgenomen; hulp en huisvesting is allerwegen geboden. Voor dit alles brengen wij onze diep-grondelijke dank. Met Venrays hulp is dit klooster en deze kerk voor 280 jaar opgericht; met Venrays hulp is het 280 jaar on derhouden; wij zijn er zeker van, met Venrays hulp zal klooster en kerk weer worden opgebouwd. Wat Venray en de Minderbroeders verbindt is onverbreek baar..." Het spreekwoord,,in de brand, uit de brand" was feitelijk hier ook van toepassing. De Paters Franciscanen hadden in de twintiger jaren namelijk woningnood. Het was moeilijk de Paters, Fraters en Broeders overal goed te huisvesten. In het toch vrij kleine klooster in Venray was geen uitbreiding mogelijk geweest. De nieuwbouw zou daarom nu met spoed en zeer groots ter hand worden genomen. Maar liefst Een interieurfoto van de oude Paters kerk. Opvallend is dat de preekstoel aan de rechtse kant staat opgesteld. Uit de kerk keek men onder het orgel door naar het altaar. Tussen het orgel en het altaar stonden de koorbanken van de Paters en Broeders opgesteld. Achter hel orgel - boven de boog - was nog een zangersgalerij (jubee), die van uit de kerk niet zichtbaar was. 136 kamers zou het nieuwe klooster gaan tellen.... NIEUWBOUW De nieuwbouw van het grote kloostei met kerk heeft enkele jaren heel veel werk gegeven aan de Venrayse bouw vakkers. Ingenieur Kayser was de architect. Aannemers waren de Venray se bedrijven A.H. Martens en Gebr. Oudenhoven. Op 14 augustus 1928 werd het nieuwe gebouw in gebruik genomen, als filosoficum van de Nederlandse Minderbroeders - het belangrijkste studieklooster voor de fraters van deze orde. De prognoses over de groei van de orde, die destijds gemaakt werden, bleken vijf jaar later al weer achter haald. Toen namelijk hadden de Paters weer woninenroblemen Men dacht er over om op de enorme zolders 36 cellen bij te maken. Dat ging om de een of andere reden niet door. In plaats daarvan zette men de Broeders en Paters die aan het gvmnasium verbon den waren op straat - of beter: over de straat. Deze gingen namelijk in het gymnasium wonen. W EER TE KLEIN Het volgende jaar evenwel telde het klooster al weer 156 bewoners. Men behielp zich zo goed als het kon en bezette alle vertrekken die maar enigs zins bewoonbaar waren (te maken). Het ruimtegebrek zou nog nijpender worden. Toen in de oorlog de Duitsers het college te Katwijk geconfiskeerd hadden, kwamen er 30 bewoners in Venray bij. Nu werd ook het gasten- kwartier als permanente woonruimte ingericht. Al met al had het klooster toen 180 bewoners en zat dus propvol. De tijden veranderen. In de na-oor- logse jaren liep het aantal priesterroe pingen drastisch terug. Het klooster raakte leeg.... Uiteindelijk werd het verkocht aan de St. Martinusstichting te* Den Bosch, en werd dienstig gemaakt als geriatrische inrichting, genaamd De Kruuze. De kerk werd rectoraat; later parochie, en ging een zelfstandig leven leiden.... Grotestr. 2, Venray, tel. 10943 Gasthuisstraat 28, Venlo, tel. 541960. |„LECTm;itHAL"l Grotestr. s VENRAY 04780-85357 Grotestraat 4, VENRAY Së Së Së Rongen brood en banket Grotestraat 13, Venray. Tel. 04780-85115. GROTESTRAAT 1 VENRAY MODE-BOUTIQUE GROTESTRAAT 7 VENRAY Grotestraat 11 5801 BD Venray Tel. 04780-81379 Grotestraat 3, Venray Tel. 04780-89821 De zaak met de lekkerste koffie Grotestraat 21 Telefoon 04780-11175. Grotestraat 15 VENRAY Tel. 04780-85168. Kloosterhof HORST Tel. 04709-1757. Rimex Dranken Sante-Craem bloemsierkunst Rongen's banketbakkerij Hendricx Schoenen Minishop Lectuurhal P. Verheijen Pimpernel Koffieshop Rob van Dijk Brillen Elly's Wolwinkeltje Caesar jonge mannenmode Genoeg bekende namen voor kwaliteit, specialiteit en service. Met de komende koopavonden voor St.-Nicolaas laten wij door een speciale zwarte Piet presentjes en waardebonnen uitdelen voor nog meer St.-Nicolaasplezier. r

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9