PEEL EN MAAS WIJ WACHTEN OP HET PUBLIEK CARNAVAL 1985-1986 cor pain 10% CADEAU verfhal expositie Nieuw in Venray! Verfgroothandel voor de particulier. DANK U WEL SINTERKLAAS! ST. NICOLAAS SURPRISE 2x11 DE HAZEKEUTEL Boerenbruiloft Leunen Vorsteraadsbal in de Vredepeel DE PIËLHAAS Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag LI bellen: 82727 VOETBALSCHOENEN TRAININGSPAKKEN SPORTTASSEN VOETBALLEN Grotestraat 55 VENRAY Tel.81gS3l DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 Nr. 48 HONDERDENZESDE JAARGANG In de maand december houdt de Venrayse amateur-fotograaf Joep van Goch (Oostrum) een expositie van een 40-talfoto's, voornamelijk landschappen uit Venray en omgeving. Zijn werken worden tentoongesteld in de etalages van het winkelcen trum. De hierbij geplaatste foto is een van de vele die Van Goch exposeert. Het is een opname in plan Landweert, enkele jaren geleden gemaakt. Een van de bomen is in middels ten behoeve van de woningbouw gesneuveld. Joep van Goch koos voor deze wijze van exposeren, omdat het gros van het publiek dikwijls niet de moeite neemt een tentoonstelling te gaan bezichtigen. Nu - in de etala ges - maakt men als het ware terloops kennis met zijn werk. SCHOUWBURGDIRECTEUR ROMAIN CATTOIR Bezuinigen, inleveren, vermindering van subsidies, invloed van de televisie, minder koopkracht etc. Dat zijn alle maal factoren waarmee het theaterge- beuren in Venray vrijwel dagelijks wordt geconfronteerd. Mag daarom worden geconcludeerd, dat het slecht gaat met onze schouwburg? De schouwburgdirecteur, de heer Ro- main Cattoir ontkent dit ten stelligste. Ongeveer op de helft van het schouw burgseizoen 1985/86 hebben wij hem een aantal vragen gesteld over het heden en de toekomst van de schouwburg, om dat ook wij meenden, dat in deze tijd van recessie het schouwburggebeuren in het gedrang komt. Maar de heer Cattoir blijkt bepaald niet somber. Zeker niet nu de grote voorstellingen in het tweede deel van het seizoen nog moeten komen. ,,Er komt nog voldoende kwaliteit... wij wachten op het publiek" aldus de schouwburgdi recteur. Wat betreft de kaartverkoop voor het huidige seizoen stelt Cattoir, dat er mo menteel geheel volgens de prognose wordt gewerkt. Hij verwacht zelfs, dat er - met een beetje goede wil - daar goed overheen wordt gegaan met de grote voorstellingen in zicht. Merkt U dan niets van de daling van de koopkracht? Jawel, de mensen zijn voorzichtiger en selectiever. De echte theaterliefhebber blijft toch wel komen. Misschien nemen ze een voorstelling minder dan ze graag wilden hebben, maar ze blijven de schouwburg trouw. Anderzijds wordt onze publieksopbouw breder en dat cor rigeert een heleboel. Is de prijs van een kaartje of van een abonnement dan toch niet duur? Het is maar net waar je de prioriteit legt. Als je echt van theater houdt dan is de prijs minder belangrijk. Bovendien zijn de prijzen in Nederland ontzettend laag ten opzichte van het buitenland. In het buitenland geeft men veel meer uit aan cultuur. Nederland is wat dat betreft een beetje Calvinistisch. Overigens gaat het publiek in de randstad eens zoveel naar het theater dan in de provincie en in Amsterdam is dat misschien wel het drievoudige. Komt natuurlijk ook door het grotere aanbod, maar de mensen le ven daar toch wat meer buitenshuis dan hier. Dat merk je op alle gebied. Toch is f 25,- voor de duurdere voorstellingen een hap geld. Ook dat is weer betrekkelijk. Ten eerste moet je kwaliteit altijd betalen. Boter is nu eenmaal duurder dan margarine. Ten tweede vergelijk het eens met ande re zaken, zoals prof-voetbal of andere sportevenementen. Prijzen van 60,-tot 100,- of meer per entree zijn dan vrij gewoon. Ook bij topgroepen in de pop betaalt men enorme prijzen. Wij werken met professionele groepen en wij den ken zelfs het beste te bieden, wat er op ten, tennissen en visites, dan zou je in derdaad kunnen zeggen dat men geen tijd meer heeft. Maar ook hier gaat het weer om prioriteitstelling. Als je echt van theater houdt dan maak je daar tijd voor vrij zoals je dat ook voor andere zaken doet. Hoe staat het met het amateur- gebeuren? 100% Mag ik wel zeggen. Alle zondag -ochtenden zijn volgeboekt en ook de amateurtoneelverenigingen uit de omge ving zijn aanwezig. Voor meer is eigen lijk geen plaats. •Ziet U de toekomst met optimisme tegemoet? Uiteraard. Volgend jaar vieren we ons vierde lustrum en daar proberen we weer wat extra's van te maken. Daar wil ik.ook extra subsidie voor hebben. We begrijpen wel dat het theater programma geen zorgen baart, maar hoe staat het met de subsidiëring? We hebben de laatste jaren behoorlijk, of liever gezegd te veel in moeten leve ren. Zoiets kan niet ongestraft zo door blijven gaan. Het beroerde is, dat de kraan het liefst dichtgedraaid wordt door degenen die totaal geen boodschap hebben aan kunst en cultuur. Gelukkig dat er ook mensen geinteresseerd zijn en dus ook goed op de hoogte zijn; die cultuur in bescherming nemen. Deze mensen willen ondanks financiële pro blemen niet alles over boord gooien wat in vele jaren is opgebouwd. Overigens laten rijk en provincie het beslist niet af weten, kijk maar weer naar de speciale subsidie voor hei jeugsfestival. Is er nog iets daJ IJ kwijt wilt of te wensen hebt? Laten we het nuchter stellen. Laten we hopen dat de koopkracht voor iedereen zoveel omhoog gaat, dat er weer leuke dingen voor de mensen mogelijk zijn. Dan pikt de schouwburg daar beslist een graantje van mee. Overigens, waarom geeft men geen theaterbon kado? Je doet er veel mensen een plezier mee en het wordt in de huidige dure tijd toch als een luxe kado beschouwd. Je hebt bon nen in diverse prijzen dus iedereen kan er aan meedoen. En er komen echt nog hele goede voorstellingen. Pers en pu bliek zijn o.a. laaiend over de nieuwe show van Jasperina de Jong en de to neelstukken Top Girls met Pleuni Touw en Kinderen van een mindere God met Josine van Dalsum. Prachtige voorstel lingen zijn o.a. La Traviata en Asse poester door het Ballet van Vlaanderen. Bijzonder populair en voor een heel breed publiek zijn de musical Madame Arthur met Jos Brink, Het Theater van de Lach met; Een trouwring mag niet knellen en De Graaf van Luxemburg. Wat verder te denken van het Wintercir- cus op le Kerstdag en de cabaretpro gramma's van Set Gaaikema en Paul van Vliet. Voldoende kwaliteit.... wij wachten op het publiek. de Nederlandse markt te vinden is. De prijs is dan ook niet hoog. 25 Gulden voor een opera, musical of operette waar soms meer dan 100 mensen aan meewerken is toch eigenlijk een lachert je. Overigens kun je ook veel goedkoper een theatervoorstelling bezoeken. Het is maar net waar je je prioriteit legt. Geen interesse, dan is het gauw te duur. An derzijds moet theater voor iedereen be taalbaar zijn en blijven. U had het over een bredere publieks-opbouw, hoe zit dat? In de beginjaren ging iedereen naar de schouwburg. Uiteraard, het was nieuw, maar al spoedig merkten sommigen, dat andere zaken voor hen toch belangrijker waren. Niet iedereen houdt van theater. Het is zelfs zo, dat slechts 10% van de bevolking cultuur hoog in het vaandel draagt. Maar die 10% is wel over de ge hele bevolking verdeeld. Dat komt ook omdat kunst haar tijd vaak vooruit is. Kunst heeft daarom een voortrekkers- funktie. Omdat het een beperkte groep is, zal de overheid altijd moeten bijspringen. Subsidie is er ook om din gen mogelijk te maken die anders niet zouden kunnen bestaan. Theater zonder steun van de overheid is ondenkbaar. Geen gezelschap zou het langer dan een paar maanden uithouden. Niet erg zeggen sommigen, maar ze vergeten dat theater de bakermat is voor heel veel ta lent en het zorgt voor veel werkgelegen heid. Mede daardoor krijgt o.a. de tele visie getalenteerde mensen geleverd die er zonder het theater beslist niet waren gekomen. Wordt de voorstelling „Ik Jan Creemer"jiog aan het programma toegevoegd? Jammer genoeg zie ik dat niet meer zit ten en bovendien is de produktie failliet. Toch vind ik het jammer, wan ik was zelf kapot van deze voorstelling. Mis schien zijn tijd tevéél vooruit. Het is in de kunst een normaal beeld dat niveau door een bredere massa niet direkt on derkend wordt. Rembrandt en Van Gogh hadden daar ook al last van. Toch denk ik, dat er over een aantal maanden zo'n roep naar de voorstelling ontstaat. dat er toch weer mogelijkheden zijn. Is de invoed van Venlo merkbaar? Nou natuurlijk, ze hebben er daar ook wat meer geld tegenaan gegooid. We missen uiteraard de meeste bezoekers uit Venlo en naaste omgeving en dat wa ren er nog al wat. Toch blijven er daar vandaan toch mensen komen. Ander zijds richten wij ons op Brabant. Tot ver voorbij Deurne, Boxmeer en Bergen komen de mensen naar Venray. Die hebben daarnaast nog keuze uit andere theaterprogramma's. Dat men erg roy aal voor Venray kiest, heeft toch iets te maken met het programma dat we bie den en misschien ook wel dat het theater een gezellige en intieme sfeer heeft. Heeft theater last van televisie? Soms, maar theater is toch héél anders. Het contact tussen artiest en publiek, wat zo belangrijk is en dat men op de T.V. zo graag imiteert, mist men in in geblikte vorm. Bovendien is uitgaan ook wel wat anders dan thuis zitten en daarom willen veel mensen er toch per jaar wel een paar keer echt uit. Is theater niet een beetje voor het oudere publiek? Welnee, theater zoals dat vroeger was, zie je steeds minder. Theater vernieuwt zich steeds en dat trekt jong publiek. De jeugd gaat echt naar voorstellingen als avantgardetoneel van Globe. Ook een stuk als „Jan Rap en zijn maat" trok een volle zaal van hoofdzakelijk jong publiek. Datzelfde zie je bij Freek, Ur- banus en Jango Edwards. De jeugd wil wel als je inderdaad wat te bieden hebt dat ze boeit. Ik zou ook wel willen dat hier een breder aanbod was, maar trek kers als net genoemd zijn dun gezaaid. Overigens was er dit jaar een festival met 12 voorstellingen voor de jeugd. En dan bedoelen we jeugd van 5 tot 20 jaar. De provincie gaf aan dit project 150.000,-. Is het ook niet zo, dat mensen zo weinig tijd hebben om naar het theater te gaan? Flauwekul, als je ziet hoeveel tijd besteed wordt aan televisie kijken, kaar- cor reijnders onderhouds- en kleuradviseur poststraat (achter het postkantoor) telefoon 04780-82810 Vernielingen werden aangericht op het terrein van St. Servatius. Een brandblusser werd leeggespoten, dak koepels waren opgengebroken en muren waren beklad mei rode verf. De totale schade wordt op ƒ1500,- geschat. Daags na deze vernielingen bleek een nieuw ge plaatste brandblusser ook te zijn leeg gespoten. Bij de basisschool „De Bongerd" de vroegere Fransiscusschool werden ook muren met verf bekladderd. Een buitenlamp werd gedeeltelijk vernield. In de nacht van vrijdag op zater dag werd met een steen een ruit inge gooid van een friture in het Brukske. Uit een garderobe van de scholen gemeenschap „Jerusalem" werd don derdagmorgen een grijskleurige ski-jack ter waarde van ƒ300,- ontvreemd. onderscheidingen werden namens de vorstenraad uitgereikt door ex Vorst Tien van de Zagewetters en Vorst Hein van de Klutetrappers. Daar bedankte Hans Thomassen en Ad Hoogeveen de Vorstenraad voor deze hoge onder scheiding. Op deze avond werd ook afscheid genomen van Vorst Wim van de Peelhazen. De Voorzitter bedankte hem voor het vele werk dat hij in de afgelopen 5 jaar heeft gedaan. Na de verloting van de kado's bedankte vorst Hein van de Klutetrappers alle aanwe zigen voor de geweldige samenwerking op deze avond, en wenste allen een plezierige karnaval. FIETS DOOR ETALAGE GEGOOID Vorige week werd in het nachtelijk duister een in de Grotestraatg toevallig staande fiets door de etalage van optiek van M. gegooid. De daders zijn in de winkel geweest en namen een koffer met brilmonturen en toebehoren mee ter waarde van 7700 gulden. Bij aankoop van iedere f 100,- uit onze winterkollektie, ontvangt U een waardecheque van f 10,-, dat is enkele artikelen uitgezonderd van 14 november t.m. 5 december 1000 m2 topmerken mode en schoenen dames en heren Een 23-jarige man werd in Venray aangehouden wegens illigaal verblijf. Na enkele dagen gastvrijheid le hebben genoten werd hij naar zijn land van her komst (Suriname) uitgewezen. VERNIELINGEN Woensdag overdag werd een per sonenauto, welke geparkeerd stond bij het station te Oostrum, opengebroken. Uit de auto werd ontvreemd, een Philips radiocassetterecorder. De totale schade bedraagt voor de eigenaar meer dan ƒ1000,-. Een ruit van een achterdeur van een zaak in de Grotestraat bleek ver nield te zijn. Of dit iets te maken heeft met een poging tot inbraak kon niet worden vastgesteld. CHANEL HFTSPECIAALADRES VOOR COSMETICA EN PARFUMS WILHELMINASTRAAT1A VENRAY TELEFOON 04780-83877 ILLEGAAL IN VENRAY Al is de nieuwe vastelaovesplaat niet in de eerste plats bedoeld om tijdens de St. Nicolaasdagen te draaien, toch is ie dere vastelaovesvierder ongetwijfeld erg blij als hij of zij deze plaat tussen de an dere kado's vindt. Om het U extra gemakkelijk te maken bieden leden van de Raad van Elf en van het bestuur a.s. vrijdagavond tussen 7 en 9 uur de plaat te koop aan in het cen trum. Zij worden daarbij live ondersteund door joekskapel Rats d'r neve. De plaat zelf wordt natuurlijk ook ten gehore ge bracht. Playback en soundmix wedstrijd In het kader van de feestelijke viering van 2x11 jarige bestaan van Jeugdkar- navalsvereniging „De Hazekeutel" te Venray zal op zaterdagmiddag 11 januar 1986 van 14.00-17.00 uur in de foyer van de schouwburg te Venray een Playback en Soundmix wedstrijd wor den gehouden voor de jëugd t.m. 16 jjar. Nadere informatie is te verkrijgen op Zandakker 5 Venray, tel. 82338 (na 18.00 uur) Merseloseweg 97 Venray tel 88233 (na 18.00 uur) Aanmeldingsfor mulieren zijn te verkrijgen op Zandak ker 5 Venray. Aan deelname zijn geen inschrijfkosten verbonden en aanmel den kan vanaf nu. De toegang tot deze middag is gratis. De winnende deelne mers zullen teven 's avond optreden in de feestelijke jeugdzitting van 18.30 en 22.00 uur, eveneens in de foyer van de schouwburg. Ben je in deelname geinteresseerd zorg dan dat je spoedig je aanmelding hebt verzorgd. Op zondagmiddag 24 november werd in het gemeenschapshuis te Leunen het bruidspaar uit een geweldige „over- broek" gehesen en omstuwd door Ali Baba en zijn 40 rovers, woest zwaaiend met hun kromsabels, naar het podium gebracht. Het koste vorst Jan twee zak ken puur goud voordat hij het bruidspaar aan de woeste rovers kon ontfutselen. Die trokken daar onmidde- lijk mee naar de tapkast, om te drinken op het succes van hun ontvoering. De bomvolle zaal was dol enthousiast toen daar Harriet van Gerrit van Stiere Lo- wieke en Frank van Clens Hay onthuld werden. De buurtvereniging „Over- broek" tesamen met de Horsterweg hadden succes geoogst met hun optre den het bruidspaar bekend te maken. Zelden is er zoveel volk op de been ge weest in het gemeenschapshuis. Dat be looft in Leunen een geweldige boeren- bruilloft het komende jaar als er nu al zoveel enthousiasme is. Op zaterdag 23 november werd voor de eerste keer van het bestaan van de Klutetrappers het vorstenraadsbal ge houden in de niet te kleine Loef te Vredepeel. De avond werd officieel geopend door de voorzitter van de vorstenraad Hans Thomassen. Daarna werden de kado's aangeboden van alle verenigingen die aanwezig waren. Op deze avond werden ook Hans Thomas sen en en Ad Hoogeveen onderscheiden met de „Orde van verdiensten" Dit voor het vele werk dat ze gedaan hebben voor de gezamelijke vastenaovenvere- nigingen van de gemeente Venray. Deze Vorige week konden wij door een te groot aanbod van kopij, weinig of geen aandacht schenken aan het aftreden van Vorst Wim bij de Piëlhazen; de installa tie van de nieuwe Vorst: Piet Hermans; en de presentatie van de nieuwe carna valsplaat. Op deze al echt carnavalistische zon- 'e lag, werd opnieuw bewezen dat de jeugd met het carnavalvieren niet achter wil blijven. Maar evenmin blijven de ouderen er voor thuis. Het was dan ook ontzettend druk in de foyer van de Schouwburg, waar het geheim van de nieuwe Vorst tot op het laatste moment bewaard werd. Vorst Piet heeft intussen mogen erva ren dat zijn uitverkiezing de goedkeu ring heeft gekregen van alle Piëlhazen! Maar niet alleen Venray-centrum weet wat carnavalvieren is. Op enkele kerkdorpen zijn de eerste bals en zittin gen al gehouden. En er staan er nog veel op het programma, en dat in een heel kort tijdsbestek. Op zondag 9 februari is het immers al carnaval.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 13