GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting EENMALIGE UITKERING 1985 in fototentoonstelling infotiek" van het raadhuis Deelplan Sport in concept gereed Commissie openbare werken vergadert Commissie maatschappelijke zorg vergadert woensdag a.s. Kinders leert U lesse wel Voorlichting over wetenschappelijk onderwijs Bouwvergunning aangevraagd Verklaringen van geen bezwaar Hinderwet Directie-overleg basisonderwijs Bouwvergunning verleend Spreekuur vervalt Gedeeltelijke herziening bestemmingsplan Buitengebied WESTEINDE Gemeentelijk Combi-zwembad Commissie algemene zaken komt a.s. maandag bijeen Nieuw alarmnummer watervervuiling kan erger voorkomen Onlangs is als onderdeel van het wel- zijnsplan 1986-1989 het deelplan sport in concept gereed gekomen. Het deel plan zal op 17 oktober door de commis sie voor jeugd, sport en recreatie wor den besproken. Tot 9 oktober heeft ie dereen de geleegenheid schriftelijk op de inhoud van het deelplan te reageren. Tijdens de commissievergadering is er ook gelegenheid tot reageren op de in houd van het deelplan. Het concept-deelplan sport geeft in korte trekken de ontwikkelingen weer die zich hebben voorgedaan in de afge lopen vier jaar. In het laatste hoofdstuk van het deelplan staat een aantal aanbe velingen voor het sportbeleid voor de komende vier jaar geformuleerd, uit de ze aanbevelingen blijkt o.m.: dat de tarieven die voor de spor taccommodaties worden gevraagd in de hoogte bijgesteld zouden mogen wor den; dat, zodra de financiële situatie van de gemeente dat toelaat, de subsidie jeugdsport weer op het oude peil moet worden gebracht; dat er nog steeds gestreefd moet worden naar een tweede sporthal in Venray en tenslotte wordt nogeens be nadrukt dat een goed toegerust overdekt zwembad geen overbodige luxe is. Als het concept deelplan door de commissie is besproken zullen college en raad zich over de inhoud ervan buigen. Daarna zal duidelijk worden hoe het sportbeleid in de komende jaren eruit komt te zien. Op maandag 7 oktober a.s. om 18.30 uur houdt de commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken een openbare vergadering in kamer 127 van het raadhuis. In eerste instantie zal de commissie zich bezig houden met de onderwerpen die de commissie aangaan en in de be groting voor het komende dienstjaar zijn opgenomen. Vervolgens zal de commissie moeten adviseren over een aantal verkopen, zo als de verkoop van een houtsingel ter grootte van 4720 m" aan de heer E. Ver- oude te Vredepeel; verkoop van ca. 1435 m: grond in het bestemmingsplan Land weert aan Bouwbedrijf M. Peeters te Swolgen ten behoeve van de bouw van vier premie B-woningen; verkoop van ca. 680 m2 grond in het bestem mingsplan ,,De Hulst" aan de Stichting Beroepsopleidingen Regio Noord Lim burg ten behoeve van een school voor de opleiding van industrielassers. Aan het einde van de openbare verga dering gaat de commissie achter geslo ten deuren nog eens praten over de ver koop van strookjes grond, welk voorstel in de vorige vergadering is teruggeroe pen. De commissie voor maatschappelijke zorg komt op woensdag 9 oktober om 17.00 uur in openbare vergadering bij een in kamer 127 van het raadhuis. Ook deze commissie zal zich eerst buigen over de voor haar relevante onderdelen van de begroting 1986. Het tweede onderwerp is het deelplan Werklozenzorg naar aanleiding van de daarop ingekomen inspraakreacties. Op de tentoonstelling in het Gemeen temuseum ,,'t Freulekeshuus" te Ven ray is o.a. een overzicht te zien van de scholen in het Overkwartier. Aan de hand van een schema en een kaart is een overzicht gemaakt van de spreiding van de vyf Latijnse scholen, de 51 lagere scholen, de drie meisjes scholen en de vijf winkelscholen. Het uit 28 gemeenten bestaande en ongeveer 53.000 inwoners tellende Overkwartier was dus redelijk goed voorzien van scholen. Van de lagere scholen moeten we geen al te hoge dunk hebben. Het waren als regel eenmans- schooljtes, veelal slecht behuisd en karig voorzien van leermiddelen. De onder wijzers hebben vaak een minimale scho ling gehad en de kinderen kwamen van wege het werk op het land meestal alleen in de winter enigszins regelmatig naar school. Dit ondanks de grote druk, die de Pruisische koningen middels allerlei maatregelen uitoefenden. Twee van de drie meisjesscholen wer den in 1782 gesticht op initiatief van Von Coninx. Ze werden geleid door de Franciscanessen van Klooster Hüls en door de Augustinessen van klooster Na zareth. De meisjes kregen er o.a. enige elementaire huishoudelijke kennis bijge bracht. Winkelscholen, volgens officiële ge gevens vijf, waren eigenlijk al verboden. Het waren scholen die gehouden werden door boeren en vaklieden, die zelf kun nende lezen en schrijven, als tegen prestatie o.a. lees- en schrijfonderwijs gaven aan de jonge knapen die ze in dienst hadden. Een soort privéscholen dus. De Latijnse scholen, vaak gezien als de voorloper van het latere gymnasium, was de school voor die jongens die te kennen gaven priester te willen worden of een universitaire opleiding te willen volgen. Friedrich Nettesheim noemt in zijn boek „Geschichte der Schulen im alten Herzogthum Geldern" de namen van een aantal onderwijzers aan de twee Venrayse lagere scholen in de 18e en be gin 19e eeuw. Het zijn: Meester Nab- ben, Goert van Cuyck (ov. 1736), Dec ker, Perga, de priester Johann Raey- maekers, Wilhelm Simon Deckers (Ov. 1731), Philipp van de Boom; Wilhelm Schootz, Peter Wilhelm Nelen, Joseph Johann Poell (1808-1819), Peter Frans Pubben (tot 1820). Op de tentoonstelling zijn van meer dere scholen de namen gegeven van de in de 17e en 18e eeuw fungerende onder wijzers Na een korte onderbreking vanwege de zomervakantie wordt op 16 oktober a.s. de voorlichtingscyclus voortgezet door de Stichting Onderwijs- en Be roepskeuze i.s.m. het COA-Venray (contactcentrum Onderwijs Arbeid). Op deze datum zal van 14.00 tot 16.00 uur nader worden ingegaan op de organisatie van het Wetenschappelijk Onderwijs, de toelatingseisen welke worden gehanteerd en uiteraard de stu diemogelijkheden hierbinnen. Geïnteresseerden voor deze themabij eenkomst dienen zich bij voorkeur vóór 9 oktober aan te melden onder tel. nr. 04780-10032. Van deelnemers wordt een bijdrage van ƒ5,- gevraagd. Hiervoor ontvangen zij een informatiepakket tij dens de bijeenkomst. Het adres van de Stichting Onderwijs- en Beroepskeuze is Leunseweg 2a, 5802 CH Venray, t.o. de Paterskerk. Op woensdag 30 oktober wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de beroepssector verkeer/vervoer. Ook dit jaar wordt de zogenoemde Eenmalige Uitkeringen verstrekt. De re gering heeft besloten dat voor deze extra uitkering in aanmerking komen zij die in 1984 ook een uitkering hebben ont vangen en ook nog aan de overige regels van de wet voldoen. Deze week is door de gemeente Ven ray een aanvraag- of inlichtingen formu lier toegezonden aan hen, die in 1984 een eenmalige uitkering hebben ontvan gen. Wie geen formulier heeft ontvan gen, maar wel in 1984 een eenmalige uit kering heeft ontvangen, moet zelf in ak- tie komen en een aanvraagformulier op halen bij de gemeente Venray, afd. soci ale zaken. Deze dienst is alleen in de ochtenduren geopend. Inwoners van de gemeente Venray, die vorig jaar in een andere gemeente een Eenmalige Uitke ring hebben ontvangen krijgen geen for mulier toegezonden maar moeten dit af halen bij de gemeente Venray. Tot 15 november 1985 kunnen de aanvraag- of inlichtingenformulieren worden teruggestuurd naar de gemeente Venray. Te laat ontvangen formulieren worden niet in behandeling genomen. UITBETALING Er wordt naar gestreefd de Eenmalige Uitkering uit te betalen vóór Kerstmis. Voor die tijd kan geen informatie wor den verstrekt over eventuele toekenning of afwijzing. Voorschotten op de mogelijk Ie ont vangen Eenmalige Uitkering worden niet verstrekt. INFORMATIE Wie meer informatie wenst over de regeling, kan kontakl opnemen, alleen op de onderstaande dagen, met het bu reau Eenmalige Uitkering, kamer 126 van het raadhuis, tel. 04780-83838, toestel 417. Uitsluitend op de volgende dagen en tijdstippen is het bureau Eenmalige Uit kering bemand: dinsdag, woensdag en donderdagoch tend van 9-12 uur; maandag 7 okt., 21 okt., 4 nov., 18 nov., 2 dec., 16 dec., eveneens van 9-12 uur; maandag 28 okt., 11 nov., 25 nov., 9 dec., van 14-17 uur. Tijdens de herfstvakantie (14 t.m. 18 oktober) is het bureau eveneens geslo ten. HONDERD JAAR ORANJE-VORSTINNEN t Voor het eerst in de geschiedenis heb ben Oranjeverenigingen de handen in een geslagen om een tentoonstelling te organiseren over ons Oranjehuis. Direc te aanleiding vormde de 100ste geboor tedag van Koningin Wilhelmina. Ver deeld over 19 panelen tonen enkele hon derden portretfoto's een episode van honderd jaar Koninginnen van het huis Oranje-Nassau". Uniek daarbij is het openingspaneel, dat de stamboom Iaat zien in de vorm van een portrette- noverzicht. Een brochure begeleidt de tentoonstelling terwijl tevens de video film „50 jaar nader bekeken" zal wor den vertoond. Deze tentoonstelling is van 9 t.m. 14 oktober in de hal van het raadhuis op gesteld. „We willen eigenlijk al lang van het idee af, dat een Oranjevereniging uitste kend wedstrijden organiseert in het za- klopen, of spelletjesmiddagen voor schoolkinderen organiseert", aldus mr. de Graaf, voorzitter van de Con- Federatie van Oranjeverenigingen. In die Con-federatie werken samen de Chr. Bond van Oranjeverenigingen en de Fe deratie van Oranjeverenigingen. Van de ruim achttienhonderd plaatselijke vere nigingen en comilé's is het leeuwendeel bij een van beide landelijkt organisaties aangesloten. „Ingewijden weten allang dat wij meer kunnen en voorstaan dan het orga niseren van spelen en optochten", aldus de Con-federatievoorzitter, die een dui delijke taak voor zijn verenigingen ziet liggen in het verder uitdragen van de Bij burgemeester en wethouders zijn de navolgende aanvragen ingekomen om, in afwijking van het geldende bestemmingsplan c.q. vooruitlopend op een in voorbereiding zijnd herzienings plan, bouwvergunning te verlenen voor: het verbouwen en uitbreiden van de woning aan de Steegse Peelweg 43 te Leunen, t.n.v. A.H.G. van der Sterren; het bouwen van een serre aan de van Broekhuizenstraat 35 te Oostrum, t.n.v. Ch.J.M. van Cuyck; het bouwen van een carport aan de Verkleystraat 1 te Leunen, t.n.v. P.A. van Dijck; het uitbreiden van een loods aan de Spurkt 12 te Smakt, t.n.v. M.W. van de Winkel. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen me dewerking te verlenen. De bouwplannen liggen met ingang van 4 oktober 1985 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij het bureau ruimtelijke or dening en bouwzaken, kamer 201 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventu ele bezwaren schriftelijk bij burge meester en wethouders worden inge diend. Venray, 3 oktober 1985 De burgemeester van Venray, H.J.M. Defesche. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben op 27 september 1985 aan het gemeentebestuur verzonden de navol gende verklaringen van geen bezwaar, zoals bedoeld in artikel 19 of artikel 15, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en/of artikel 50 lid 8 van de Woning wet, welke zijn vereist voor het verlenen van de gevraagde bouwvergunningen voor: hel bouwen van 19 premie C koopwoningen aan Honingklaver Herderstasje te Venray, t.n.v. Stienstra Heerlen b.v.; het bouwen van 4 premie-B- koopwoningen aan de Zandbleek te Venray, t.n.v. Gebebouw, Zonneweg 1 te Someren. Deze verklaringen van geen bezwaar kunnen worden ingezien bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 in het raadhuis, geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Zij, die menen door de afgifte van een van deze verklaringen van geen bezwaar rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van de Wet A.R.O.B. een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Limburg te Maastricht. De termijn, waarbinnen een eventueel bezwaarschrift bij dal college moet zijn ingediend, eindigt dertig da gen na bovengenoemde verzenddatum. Venray, 3 oktober 1985. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter verworvenbheden van een constitutio nele monarchie. „Daarbij" aldus De Graaf, „willen wij alles behalve een fan club van het Oranjehuis zijn". Naast het verzorgen van lezingen en het organiseren van congressen, wordt meegewerkt aan het invullen van radio- en t.v.-programma's, terwijl de Con federatie landelijk de uitgifte verzorgt van herdenkingszegels, penningen en publikaties rond troonswisseling, jubi lea en het Koningshuis en dergelijke. In dat kader werd drie jaar geleden het idee geboren om plaatselijke Oran je-verenigingen middels een reizende tentoonstelling een middel in handen te geven ook op een andere wijze de lokale bevolking tegemoet te treden. Een werkgroep van deskundigen werd gevormd, waarin onder andere zitting namen mevr. E.F.G. Gevers Deynoot- van Blommenstein, oud-conservator van het Oranje Nassaumuseum, dr. A. van Hulzen, geschiedkundige, de heer J. Moonen, oud-hoofd van de stad Utrecht en anderen, die op een of ande re wijze deskundigheid bezitten ten aan zien van het onderwerp. Dankzij een royale financiële mede werking van het Prins Bernhardfonds wordt de tentoonstelling beschikbaar gesteld aan het gemeentebestuur van Venray. H.K.H. Prinses Juliana verleende persoonlijke toestemming voor het ge bruiken van het fotomateriaal en het houden van de reizende tentoonstelling. De direkteur van het Koninklijk Huisar chief, de adjudant i.b.d. L. van Dorp, zegde zijn volledige medewerking toe bij Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat door hen, onder voorwaarden om gevaar, schade of hin der voor de omgeving te ondervangen, dat op 25 september 1985 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: P.J.G. Wilms, Weverslo 5 te Mer- selo voor het uitbreiden en wijzigen van een varkensfokkerij en rundveehouderij gelegen aan Weverslo 5 te Merselo; Taxi Twan Peeters, Overloonse- weg 71 te Venray, voor het oprichten en in werking hebben van een herstelinrich ting voor auto's ten behoeve van het taxibedrijf gelegen aan de Overloonse- weg 71 te Venray; Maatschap Wismans, Oirlosehei- de 1 te Oirlo, voor het uitbreiden van een legkippenhouderij en varkensfokke rij, gelegen aan de Oirloseheide 1 te Oir lo; H.J. Classens, Boddenbroek 3 te Oirlo voor het ex art. 6a uitbreiden/wijzigen van een legkippen houderij en -broederij met pro- paanopslag, gelegen aan de Castenray- seweg 2 te Oirlo. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 3 oktober 1985 tot 3 november 1985 elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen gedu rende bovengenoemde periode ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne staat tot 3 november 1985 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygyëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wel al gemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikkingen worden na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en wor den gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof I, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikkingen worden niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Venray, 3 oktober 1985 het beschikbaar stellen van het benodig de, veelal unieke, fotomateriaal. Naast het stamboompaneel, dat een duidelijk overzicht geeft van de afstam ming van het huis Oranje Nassau, geven de overige 18 panelen, in verschillende onderwerpen, periodes aan uit het leven van de drie Oranje-vorstinnen. Zo is er een paneel, dat Koningin Em ma laat zien als regentes, het huwelijk van Koningin Wilhelmina, haar eerste huwelijksjaren, prinses Juliana als kind, het verblijf in Londen, weer thuis na de bevrijding, de geboorte van prinses Bea trix en de laatste jaren van prinses Wil helmina. Bijna alle foto's zijn van een kort on derschrift voorzien, terwijl in de bro chure een verhalende toelichting wordt gegeven. Het is de bedoeling, dat dit boekwerkje, waarin vanaf ieder paneel eveneens weer een foto is opgenomen, vooral bij de schooljeugd terecht komt. „Het unieke van de tentoonstelling", alsdus mevrouw Gevers-Deynoot, „is vooral de gelegenheid die de bevolking nu geboden wordt al dit materiaal, dat over zoveel verschillende plaatsen was verspreid, bij elkaar gerangschikt te zien". De tentoonstelling in het raadhuis is gratis toegankelijk, duurt van 9 t.m. 14 oktober. De openingstijden zijn van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 17 uur. Extra openstellingen: zaterdag 12 oktober van 14 tot 16 uur en zondag 13 oktober van 14 tot 16 uur. Een begeleidende brochure is ver krijgbaar voor ƒ1 Dit overlegorgaan, een voortzetting van het hoofdenberaad, komt maande lijks bijeen om zaken te bespreken die van belang zijn voor alle basisscholen in de gemeente. Ook lopen van hieruit lij nen naar de vele instanties waarmee het onderwijs mee te maken krijgt. Tot voorzitter is thans gekozen mevr. J. Fuchs, adjunct directrice van de Foe- kepot. Het secretariaat is in handen van H. Roling, directeur van de Vlaswei, Boterbloem 47, 5803 CN Venray, tel. 81411. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 25 september 1985 voor de onderstaan de bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van eén of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7, lid 2, juncto artikel 13 van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het col lege van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 dagen na bovengenoemde datum. het bouwen van een kalkoenen- hok aan de Horsterweg 39d te Casten- ray, t.n.v. M.G.E. van Osch; het bouwen van een volière aan de Fagotstraat 32 te Venray, t.n.v. J.A.G. Baltussen; het bouwen van een opslagloods en het slopen van een bestaand hok aan de Paardekopweg 17 te Ysselsteyn, t.n.v. Th.J.M. Bouwman; het uitbreiden van de woning Campagnestraat 8 te Castenray, t.n.v. H.L. Strijbos; het aanbouwen van een serre aan de Schutsboom 17 te Venray, t.n.v. J.H.G. van Bree; het verbouwen van de woning aan de Stationsweg 139a te Venray, t.n.v. H.G.M. Drabbels, Min. Ch. Ruysstraat 12 te Venray; het bouwen van een carport aan de Maasheseweg 31 te Venray, t.n.v. M.J.H.Th. Maes en J.H.G. Weijs; het bouwen van een tuinhuisje/berging aan de Claudiahof 14 te Venray, t.n.v. O. Nikolasjen; het bouwen van een champignon kwekerij aan de Deurneseweg 111 te Ys selsteyn, t.n.v. H.B.H.M. Poels; het bouwen van een woonhuis met garage aan de Andeslaan 16 te Venray, t.n.v. A.J. Maatje, Etudestraat 43 te Venray; het uitbreiden van een loods aan de Timmermannsweg 94 te Ysselsteyn, t.n.v. W.C. Arts; het uitbreiden van een loods aan de Vredeweg 5 te Vredepeel, t.n.v. W.M.J. Janssen; het bouwen van een woonhuis met garage aan de Herik 12 te Venray, t.n.v. H.P.J. Goemans, Valkenkampstraat 4 te Ooslrum; hei bouwen van een carport aan de Kruidenlaan 52 te Venray, t.n.v. B.W.H.M. Barents. Venray 3 oktober 1985 A.s. maandag komt het spreekuur van wethouder van Oers te vervallen. De burgemeester van Venray maakt ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 24 september 1985 in voorbereiding heeft verklaard de ge deeltelijke herziening van het bestem mingsplan „Buitengebied" voor een perceel, gelegen aan de Heidse Peelweg te Ysselsteyn ten behoeve van de voor genomen bouw voor een loods annex varkensstal. Het voorbereidingsbesluit met de daarbij behorende tekening ligt ingaan de heden voor een ieder ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis. Venray, 3 oktober 1985 Alle nog beschikbare bouwkavels aan de Etnalaan, Everestlaan en Brenner- laan worden in prijs verlaagd, variërend van 14 tol 28 procent. In guldens uitge drukt betekent dit een verlaging van de kavelprijs van 8.000,- tot 22.000,- afhankelijk van de kavel. De kavelprijs ligt nu tussen de 50.000,- en 75.000,- inclusief BTW. Aansluitend op de dalende rente wil het college van burgemeester en wethou ders de aspirant bouwere van een vrije sector woning via deze prijsverlaging een royale helpende hand toesteken. PARKWEG 2-VEN RAY VRIJZWEMUREN BINNENBAD MAANDAG 18.00 tot 19.45 uur DINSDAG 7.00 tot 8.30 uur 18.00 tot 19.45 uur 21.00 tot 22.00 uur WOENSDAG 13.00 tot 15.30 uur DONDERDAG 7.00 tot 8.30 uur 18.00 tot 19.45 uur VRIJDAG 18.30 tot 20.45 uur ZATERDAG 8.30 tot 9.45 uur 13.30 tot 15.30 uur DINSDAG 15.30 tot 16.00 uur bejaarden 20.00 tot 21.00 uur damesuur WOENSDAG 9.45 tot 10.45 uur damesuur PRIJZEN TOT 16 JAAR Losse kaartjes 2,20 10-badenboekjes 20, 30-badenboekjes 53, 50-badenboekjes 83, PRIJZEN 16 JAAR E.O. Losse kaartjes 2,20 10-badenboekjes/ 27, 30-badenboekjes 72, 50-badenboekjes 110, Op maandag 7 oktober a.s. wordt om 17.15 uur in de b. en w. kamer een openbare vergadering gehouden van de commissie voor algemene zaken met haar adviseurs. Hoofdpunten var. de bi jeenkomst zijn de bespreking van het jaarverslag van de gemeentepolitie 1984 en de behandeling van de begroting voor 1986 voor wat betreft de onderde len die deze commissie betreffen. Snelle melding doeltreffend hulpmiddel Het Waterschap Zuiveringschap Lim burg (WZL) is belast met het bevorder* ren en bewaken van een goede kwaliteit van de Limburgse oppervlaktewater. Deze taak wordt voornamelijk op de volgende twee manieren uitgevoerd: door het opstellen en hanteren van een lozingsvergunningenstelsel. Het is zonder vergunning van het WZL verbo den afvalwater op oppervlaktewater (beken, rivieren, kanalen, plassen en dergelijke) te lozen. Aan vergunningen worden strenge voorschriften verbon den. Gevaarlijke stoffen mogen niet, of slechts in zeer kleine hoeveelheden, wor den geloosd. Het resultaat is dat de ver vuiling in belangrijke mate wordt ver minderd; het zuiveren van rioolwater dat voor het merendeel (±70%) afkomstig is van huishoudens en voor de rest door bedrijven wordt geproduceerd. Dit zui veren gebeurt binnen enkele jaren vrij wel overal in de provincie in 22 rioolwa terzuiveringsinstallaties die in beheer zijn bij het WZL. De grote stroom ri oolwater die vroeger grotendeels onge zuiverd in beek of rivier belandde, wordt daarmee gezuiverd van de meeste afvalstoffen. Een zeer belangrijke ondersteuning voor deze beide aktiviteiten van het WZL is de alarmtelefoon van de „vuil- waterwacht" die voor geheel Limburg is ingesteld. Het WZL en de Rijkswa terstaat (aan wie de zorg voor de kwali teit van het water in de Maas en enkele grote kanalen is toevertrouwd) gebrui ken reeds jaren samen dit speciale alarmnummer dat in geval van ernstige watervervuiling, bijvoorbeeld zichtbaar door verkleuring van het water, optre dende stank of vissterfte, door iedereen kan worden gebeld. Onlangs is er een nieuw nummer in gesteld dat dag en nacht wordt bemand. De medewerkers van deze „vuilwater- wacht" weten precies elke instanties bij een calamiteit gewaarschuwd dienen te worden. Om kostbare tijd te sparen wordt er net als bij het oude nummer niet met een antwoordapparaat en bandopname gewerkt, maar zit er altijd iemand aan de telefoon om direkt aktie te kunnen ondernemen. In de praktijk is inmiddels gebleken dat het alarmnummer, mits de waarne ming door de melder zonder vertraging wordt doorgebeld, in vele gevallen een doeltreffend hulpmiddel is, dat regel matig erger heeft voorkomen. Zowel het leefmilieu in en om de Lim burgse oppervlaktewateren als de kost bare zuiveringstechnische voorzieningen van het WZL konden na een tijdige alarmmelding regelmatig gespaard blij ven van grote(re) schade, treedt er in het laatste geval, bijvoorbeeld door een olielozing, schade aan technische voor zieningen op, dan moeten de kosten hiervan uileindelijk toch weer door de heffingsplichtigen (huishoudens en be drijven) worden betaald. Een snelle melding levert voorts een grotere kans op om mogelijke daders van illegale lozingen op te kunnen spo ren. Bel daarom zonder dralen 043-631500 bij duidelijk zichtbare ernstige water vervuiling en/of vissterfte.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 14