MUZIEKFEESTEN TE MERSELO BEZOEK MET PINKSTEREN DE Internationale Country- en Westernavond WOLFGANG LINDNER UND SEINE STADLMUSIKANTEN DRIE KAPELLEN SHOW S AMATEUR- FESTIVAL Zaterdag 25 mei, 20.00 uur Die Fidelen Rosentaler Evenals voorgaande jaren is de country- en westernavond niet meer weg te denken uit het programma van de Muziekfeesten Merselo. Deze avond is uitgegroeid tot één van de vaste onderdelen, ja één van de klappers van het programma. Dit komt enerzijds door de kwaliteit, die steeds kon worden geboden, maar aan de andere kant niet minder door de zeer grote en zelfs nog steeds stijgende belangstelling, ook in deze streken, voor dit genre muziek. Voor de country- en westernwereld is Merselo al tot een begrip geworden, en men rekent het zich tot een eer om daar te mogen optreden. Een reden te meer voor de organisatie om uiterst selectief te werk te gan bij het aantrekken van artiesten, teneinde het peil van deze avond op het gewenste niveau te houden, en zodoende aan de hoge verwachtingen van het publiek te voldoen. Ook dit jaar is dat weer gelukt. En kan zalfs de aanduiding „Internatio naal" aan de aankondiging worden toegevoegd. Want naast twee gereno- meerde Nederlandse groepen is ditmaal ook Eddy Raven uit Amerika, de bakermat van dit muziekgenre, aange trokken. Evenals vorig jaar wordt de avond gepresenteerd door Ruud Her mans. Om te beginnen is daar Groundspeed, een groep die vorig jaar ook in Merselo optrad, en toen zo'n laaiend enthou- siamse inde tent teweeg bracht, dat nog diezelfde avond de afspraken werden gemaakt voor een hernieuwd optreden dit jaar. Groundspeed behoort tot de absolute top-akoestische country-mu- sic-groepen. Hun muziek is de Blue- grass" waarin de viool, banjo en mandoline hoofdrollen spelen. Mee slepende ballades, close-harmony gos pelsongs en opzwepende up-tempo bluegrass-instrumentals vindt men in hun repertoire. Als enige Europese groep beschikken zij over twee leden die de fiddle beheersen, wat dan resulteert in sterke stukjse „twin-fiddle" van de bovenste plank. Terecht wordt wel gezegd dat je Groundspeed niet moet gaan horen, maar moet gaan beleven. De groep is samengesteld uit vijf personen, vier heren en één dame: Anneke Bloemhof, die allen naast het bespelen van één of meerdere instru menten, stuk voor stuk prima zangers zijn. Dit komt ondermeer tot uiting in de prachtige close-harmony-arrange- menten. In Nederland werd de groep door de toonaangevende magazine „Country Gazette" gekozen als de nummer-één groep in Bluegrass-music. Naast Nederland is de groep ook in Duitsland, België en Engeland een graag geziene gast. „Cool Breeze" is de tweede Neder landse groep, die voor het eerst in 'Mersêlo optreedt. Het is een vier-mans formatie wier muziek getypeerd kan worden als „Western Harmony with a touch of hig class". Zij maken muziek uit de jaren '3ü-'50, hoofdzakelijk de in Amerika populaire Western Music, zoals deze vertolkt werd door o.a. The sons of the Pioneers, Tex Ritter, Gene Autry en anderen, waarbij de drie- of meerstemmige zang bij Cool Breeze de hoofdrol vertolkt. Natuurlijk wordt deze muziek op een eigentijdse manier gebracht, daarbij geïnspireerd door de Amerikaanse formatie „Riders in the Sky". En dan is daar tenslotte „Eddy Raven" uit Lafayette, Louisiana, Ame rika, beroemd zowel als songwriter en als vertolker, en dit reeds vanaf zijn vroege tienerjaren. Al jong schreef hij songs, ondermeer voor Roy Orbison, Jerry Reed, Carl Smith, Don Gibson en anderen. Zijn grote kans kwam toen hem gevraagd werd een song te schrijven voor Roy Acuff, die in Eddy's jeugd al door zijn vader werd geado reerd, maar wat in de vergetelheid was geraakt. Eddy schreef: „Back in the Country" en het werd de eerste geregistreerde hit voor Roy Acuff sinds 19 jaar. Daarna schreef Eddy nog meer songs voor Roy Acuff. In totaal won hij tot nu toe 14 ASCAP-songwriting awards. Als Eddy Raven niet zo goed zou zingen en de band met zijn publiek niet zo sterk was, zou hij rustig een goed bestaan kunnen leiden als beroemd schrijver van country-songs. Maar aan de ene kant is daar zijn artistieke rusteloosheid, die zowel een marteling voor hem is als zijn motivatie vormt, en aan ^le andere kant vindt hij het spanningsveld tussen schrijven en ver tolken zowel inspirerend als noodzake lijk.'Hij moét gewoon reizen en zo veel mogelijk publiek „voelen". Hij is bereid om alles voor zijn geliefde muziek te doen. Hij is een gedrevene om ieder volgend opreden weer beter te maken dan het vorige en is altijd op zoek naar de juiste sound, wat ook duidelijk blijkt uit zijn vele plaat opnamen. Reeds honderden songs heeft hij inmiddels op de plaat uitgebracht. Zijn stem is van dramatische kracht en gevoeligheid. Zij verkondigt, zij is vertrouwelijk, zij troost en zij is opwindend. Daarbij heeft hij een formatie musici om zich heen verza meld, waar hij zich prettig bij voelt. Zijn optreden is een belevenis, die nog lang in herinnering zal blijven. De avond wordt gepresenteerd door Ruud Hermans bekend van ondermeer Tumbleweeds, de Ruud Hermans Band, later omgedoopt in Tulsa en als d.j. bij KRO's Country Time. Voor deze reeds meer dan 15 jaar aktieve musicus geldt terecht: „Goede wijn behoeft geen krans". Nadere informatie over de country- avond bij Gerrit Hendriks, tel. 04786- 554 en Pieter Rieter, tel. 04786-595. Al met al dus ook dit jaar weer een selektie blaaskapellen, die borg staat voor een grandioze avond blaasmuziek. Nadere informatie over de Drie Kapellen Show bij Gerrit Hendriks, tel. 04786-554 en Huub Muysers, tel. 04786-323. op het St. Ceciliafeest in 1969 werd voor het eerst het idee geboren om het muzikaal kunnen van dit blaasorkest naar een groter publiek te brengen. Peter Schijns, 2e dirigent en trompetist nam de muzikale leiding op zich en sindsdien omlijsten Die Kalkdörfler nagenoeg alle plaatselijke festiviteiten, alsmede evenementen in Limburg en Brabant. Veel bekendheid geniet men ook in het Duitse grensgebied. er Muziekfeesten Merselo 1985 lm ,dc Er mag zo langzamerhand rustig van n traditie gesproken worden, want dit ar organiseert de dorpsgemeenschap in Merselo voor de 8e achtereenvol- inde maal haar grandioze jaarlijkse uziekfeesten, en zoals altijd vinden tze plaats tijdens het Pinksterweek- nlan den, VS, Hei verenigingsleven in Merselo welig. En met het noemen arvan zijn we meteen aangeland bij oorsprong van de muziekfeesten, ven jaar geleden, in 1978, was de kas COPfrdePlaaIse,'jke fanfare St. Oda hard iesta n versterkende middelen toe. De roke >PPen werden bij elkaar gestoken en loten werd tot het organiseren van Robluziekfeesten tijdens de Pinksterda- n, in de hoop dat een batig saldo de s zou kunnen spekken. De opzet ;de: de muziekfeesten werden een oot succes. Het jaar daarop werd dan ook nieuw tot organisatie besloten, maar ten bate van de voetbalclub. Na een ar jaar werd een stichting gevormd, namens en ten bate van alle plaatse- ke verenigingen de muziekfeesten ganiseert, die ook alle daaraan mee- rrken. In de praktijk betekent dit dat aktisch de gehele dorpsgemeenschap de Muziekfeesten is betrokken. Merselo heeft blijkbaar met de rmule van haar muziekfeesten meteen ak geschoten, want waar in andere tatsen een soortgelijke organisatie g wel eens mislukte, vertoonden de trselose Muziekfeesten jaar op jaar stijgend peil, een stijgend succes en ntengevolge een stijgend bezoekers- ntal. Met behoud van de beproefde rmule werd ieder jaar het programma geschaafd en werden verbeteringen vernieuwingen aangebracht, met het wenste resultaat. Vanaf 1980, dus nu al weer de zesde er is de „Aid Merselse Dag" op eede Pinksterdag de apotheose van de uziekfeesten. Op deze dag wordt irkelijk het hele dorp door kleding, ikleding en aktiviteiten getransfor- eerd in een dorpje van zo'n 100 jaar eden. Dus niet simpel een show van de klederdrachten; nee, het hele dorp eft de klok zo'n 100 jaar teruggezet. j^Btn steeds weer grandioos gebeuren, ^^Baraan door werkelijk de gehele I ^Brpsgemeenschap wordt meegewerkt, l ^arvoor een abonnement op mooi B er lijkt afgesloten, en waar vorig jaar na 25.000 bezoekers op af kwamen vergelijkt U dit eens met het 'omeraantal van Merselo van ruim „to). Ook dit jaar heeft Merselo weer kans ien om volgens het beproefde recept grandioos en veelzijdig festijn te liseren. Te beginnen op donderdag mei duurt het feest weer door tot en tweede Pinksterdag, maandag 27 Vrijdag 24 mei, 20.30 uur Nadat de laatste drie jaren Moravan- ka uit Tsjecho-Slowakije het vrijdag- avondprogramma heeft verzorgd met amusements- en blaasmuziek van hoog technisch gehalte, is Merselo er in geslaagd voor dit jaar een orkest van minstens gelijkwaardig niveau te con trakleren nl. Wolfgang Lindner und seine Stadlmusiknnten" uit Oostenrijk, met als extra attraktie de Oostenrijkse jodelkoningin „Herlinde". Aan de basis van dit muziekgezel schap ligt de „Wolfgang Lindner Bid Band" een klasse-orkest van twintig musici, dat sinds het begin van de zeventiger jaren concerten verzorgd door geheel Oostenrijk en Duitsland, alsmede voor radio en t.v. Bij vele grote televisie-evenementen werd de muziek verzorgd door deze band. Zij spelen daarbij werkelijk de steren van de hemel en zorgen voor een eerste klas stem ming. Uit dit orkest werden „Die Stadl- musikanten" geformeerd, een ensemble van 15 tot 20 personen, dat zich hele maal heeft toegelegd op de „volkstm- liche" muziek, de populaire Austro- Alpen volksmuziek. De Big Band ervaring van de musici staat borg voor een uitvoering van technisch hoge klasse. Zij brengen volksmuziek in de zgn. .Lindner-sound". DaarblJ~komt nog dat als zangeres aan hel orkest is verbonden Oostenrijks „Paradejodlerin Herlinde", die daarnaast ook nog eigen shows voor de t.v. verzorgt. Meerdere L.P.'s werden van dit orkest reeds uitgebracht en de roem gaat nog steeds in stijgende lijn. Sinds 1982 is het orkest in Oostenrijk live op dé t.v. op oudejaarsavond te zien in een drie uur durende Silvestershow, en op de gala-avond voorafgaande aan het vertrek van de Oostenrijkse deelnemers aan de Olympische Winterspelen werd de muziek eveneens door Wolfgang Lindner verzorgd. Dus niet het eerste het beste ensemble dat door Merselo voor deze avond werd-gecontrakteerd. Nadere informatie over deze amuse mentsavond bij Pieter Rieter, tel. 04786-595 en Gerrit Hendriks, tel. 04786-554. Donderdag 23 mei, 20.00 uur Voor de derde achtereenvolgende maal is de donderdagavond gereser veerd voor een amaleurfestival. Dit jaar is de opzet weer iels anders dan vorige jaren. Evenals het laatste jaar zijn ook ditmaal de deelnemende artiesten door het organisatickomité geselecteerd. Het verschil met vorig jaar is echter, dat waar er toen nog drie muziekgenres aan bod kwamen, men zich nu beperkt heeft tot één genre, nl. de popmuziek. De artiesten komen voornamelijk uit de regio. De jurering vindt plaats door een uitgesproken expert op dit terein, die zal beoordelen op zuiverheid, klankgehal te, samenspel, showgedeelte en algeme ne indruk. De hoofdprijs is weer een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd beeldje door Piet Hermans. Nadere informatie over het amateur festival bij Peter Michels. tel. 04786-586 en Theo Zegers, tel. 04786-404. Zondag le Pinksterdag, 20.00 uur uitgenodigd worden, die hun sporen op dit terrein hebben verdiend. Dit jaar zijn dat de Grensland kapel uit Overdinkel en Die Kalkdörfler uit Bochholtz. Die Fidelen Rosentaler uit Merselo bestaat sinds 1968. Een vriendenclub die fungeerde als hofkapel wilde toch wel wat meer. Onder leiding van Jan van Osch werd een uitgebreid repertoire opgebouwd en werd deelgenomen aan vele wedstrijden en concoursen. Het peil werd dermate hoog dat men het Landskampioenschap behaalde en de NCRV Benelux trofee won. De Grenslandkapel uit Overdinkel dateert eveneens uit 1968. Ca. 20 man, afkomstig uit de harmonie Eendracht in Overdinkel besloten met elkaar Eger- landermuziek te gaan maken. Met stijgend succes werd aan ettelijke evenementen deelgenomen. In 1975 werd het orkest uitgebreid met een vokale groep. In de loop van het bestaan vormde zich binnen de kapel een „Oberkrainer groep" die weer een ander soort muziek ten gehore brengt. Regelmatig wordt in Nederland en Duitsland opgetreden waarbij deze afwisseling van muziek een groot succes blijkt. Die Kalkdörfler uit Bocholtz is een onderdeel van de fanfare aldaar, en luisterde jaarlijks de feestelijkheden op van deze fanfare. Tijdens een uitvoering sen alBB ideaal «Us er één programma-onderdeel is, 3.» vanaf het begin onlosmakelijk aan ^Muziekfeesten Merselo is verbonden, In is dat wel de traditionele Drie «pellen Show. Behalve dat men kan nieten van musiceren op technisch log niveau, slaat op deze avond op ,aS7 Q ker moment altijd de vlam in de pan, i ontstaat een sfeer die niet in woorden le drukken is. Dat moet men gewoon 'd( temaken om het te kunnen ervaren. 5" peens is het er: de zaal wordt er door 3 grepen, de stemming zindert door de en de sfeer is niet meer kapot te ijgen. De drie kapellen spelen om beurten der afzonderlijk, en daar tussendoor tot slot ook weer gezamenlijk, aardoor een echte happening ontstaat. erselo's eigen blaaskapel, Die Fidelen H»sentaler treedt ieder jaar op als ~~1 stileer van twee andere kapellen, -^-farvoor ieder jaar nieuwe ensembles 3tOS

Peel en Maas | 1985 | | pagina 19