50 jaar ruiterclub De Peeldravers Ysselsteyn Gemeente-archivaris H. Camps nam officieel afscheid PEEL EN MAAS COr |!!HiPl!ll|ll!H!PliniPlll!|lll "a^se: meesterschilders in venray telefoon 82810 „Moskeeën" voor Venrayse buitenlanders Uitbreiding „De Koel" zelf betalen Vijf woonblokken voor „St. Servatius" ZIEKENOMROEP Programma van de Venrayse Omroep Stichting 50 jaar SV Oostrum O.J.C. Puree presenteert reünie Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 DONDERDAG 9 MEI 1985 Nr. 19 HONDERDENZESDE JAARGANG .1. A correijnders Vanavond gaat de gemeentelijke commissie voor jeugd, sport en recrea tie zich beraden over een voorstel van burgemeester en wethouders om 36.000,- beschikbaar te stellen voor het geschikt maken van enkele ruimtes voor Turkse en Marokkaanse moskeeën en voor ontmoetingsruimte voor Span jaarden. Deze groeperingen waren tot voor kort ondergebracht in hei voormalige Lyceum aan de Antoniusstraat, maar moesten daar vertrekken omdat het Instituut voor Middelbaar Beroepson derwijs die ruimten nodig had. De ontmoetingsruimte is inmiddels gerealiseerd in de kelder van de school 't Coninxhof in Veltum. De jeugd die daar eerst was ondergebracht heeft een vrijgekomen klaslokaal ter beschikking gekregen. Ook de moskeeën denkt de gemeente in vrijkomende schoollokalen te kunnen onderbrengen, waarvoor dan 36.000,- nodig is. Momenteel zijn beide groepen tijdelijk elders gevestigd. Ondanks dat de Jeugdvereniging Jera in Ysselsteyn de laatste jaren geen subsidie van de gemeente behoefde te ontvangen, is diezelfde gemeente niet bereid bij te dragen in de kosten van een verbouwing van het gemeenschapshuis Ysselsteyn. Die verbouwing, bestaande uit een nieuwe toiletgroep, een nieuwe berging en een interne aanpassing van het gebouw, gaal 51.000,- kosten. De Slichting Gemeenschapshuis heeft daar voor 27.000,- beschikbaar. De rest zou de gemeente als eenmalige inverste- ringssubsidie op tafel moeten leggen. De gemeente past daarvoor.... Jera is in feite de hoofdhuurder, die o m. wekelijks disco-avonden organi seert die uitstekend aanslaan bij de jeugd, waardoor deze jeugdvereniging vanwege de ruime inkomsten geen subsidie nodig heeft. De gemeente weigert de gevraagde subsidie, omdat er bij de begroting helemaal niets voor gereserveerd is. De bouwplannen komen geheel onverwacht en, zo zeggen b. en w., de uitbreiding is wel wenselijk maar beslist niet onont koombaar. Wil men toch verbouwen dan moet men maar geld lenen. De j Stichting kan rente en aflossing best betalen; zeker als Jera meer huur gaat i betalen.... Ter vervanging van twee 75-jarige paviljoens die onlangs op het terrein van het psychiatrisch Centrum St. Servatius zijn gesloopt, is men eind februari begonnen met de nieuwbouw van vijf woonblokken. Deze zijn gepro- jekteerd aan de Stationsweg, aan de Kerkdijklaan en tegenover „Den Kerk dijk". Ze worden gebouwd door het Venrayse aannemingsbedrijf Verhoe ven. De woonblokken gaan onderdak bieden afin 120 bewoners van het psychiatrisch centrum. De woonunits kosten in totaal (inclusief installaties, inrichting en voorbereidingskosten) bij na 10 miljoen gulden. In eerste instantie was de bouw begroot op 12,5 miljoen, maar daar moest zo'n 2,6 miljoen op bezuinigd worden. Die bezuiniging vond men in het achterwege laten van een herbestrating en het gebruik van kalksteen-elementen. Deze nieuwbouw is de derde fase van een groots nieuwbouwplan, waarbij de oude gebouwen grotendeels vervangen worden. De eerste vervangende nieuw bouw ging in 1978 van start en werd in 1980 opgeleverd. In 1982 werd de volgende fase - nieuw onderdak voor 100 bewoners - in gebruik genomen. Als alles volgens plan verloopt, zullen deze woonblokken in de eerste maanden van het volgend jaar worden opge leverd. Uiterlijk juli 1986 zal dan alles gebruiksklaar zijn en zal men nog voor de zomervakantie de verhuizing van 120 bewoners kunnen realiseren. Vorige week vrijdag werd aan de start van deze nieuwbouw een feestelijk tintje gegeven door hel plaatsen en stellen van een kalksteenelement door kinderen van directieleden. DADERINBRAKEN AANGEHODEN Beowners van de Hoogriebroekse- weg ontdekten dat er tijdens hun afwe zigheid was ingebroken. Door forcering van het slot van de achterdeur was toe gang verkregen. De gehele woning was doorzocht. Een aantal losse guldens (120 stuks) was ontvreemd. Of er nog meer is weggehaald kon nog niet worden vastgesteld. In Bergen werd een Fiat personen auto aangetroffen, welke bij de GHV- garège in VenrayOstrum was gesto len. Beide diefstallen met braak blijken door één persoon te zijn gepleegd. Hij werd reeds dezelfde dag in Bergen aangehouden. De dader, een 38-jarige Amsterdammer werd, hangende het verdere onderzoek overgegeven aan de Venrayse politie en ingesloten in het politiebureau. St. Elisabethziekenhuis Venray te beluisteren via kanaal 4. Woensdag: Tweede woensdag van de maand, van 10.00 tot 11.00 uur het pro gramma „Onder Ons". 's Avonds van 20.00 tot 21.30 uur: een direkte uitzending vanuit de studio naar het ziekenhuis met als programma „nieuws en actualiteiten, sport en de verzoekplaten." Donderdag: van 10.00 tot 11.30 uur het programma „Nieuws en actualitei ten", waarna het verzoekplatenpro- gramma. St. Anna, Psychiatrisch Centrum Venray Woensdag: Tweede woensdag van de maand, van 10.00 tot 11.00 uur het pro gramma „Onder Ons". Vrijdag: van 10.00 tot 11.30 uur het programma „nieuws en actualiteiten", waarna het programma „Non stop" veel gevraagde muziek. St. Servatius, Psychiatrische Centrum Venray. Woensdags Tweede woensdag van de maand, van 10.00 tot 11.00 uur het pro gramma „Onder Ons". Donderdag: vanaf 10.00 tot 11.30 uur het programma „nieuws en actualitei ten", waarna een platenprogramma en daarna „Zomaar muziek". Nieuw Spraeland, Oostrum. Woensdag, Tweede woensdag van de maand, van 10.00 tot 11.00 uur het pro gramma „Onder Ons". De Kruuze, Geriatrisch Centrum Venray. Maandag: van 14.00 tot 15.00 uur het programma „Houwen zo". Vrijdag: van 14.00 tot 15.00 uur het programma „nieuws en actualiteiten", waarna het verzoekplatenprogramma. Bejaardencentrum, Het Schutters veld. Vrijdag: van 10.30 tot 11.30 uur een speciaal programma met en voor de be woners in ,,'t Klóske". Wilt U aan familie, vrienden en/of bekenden in een van bovenstaande in stellingen een muzikale groet brengen? Wij zijn U graag van dienst. Stuur Uw aanvraag tijdig naar de Venrayse Om roep Stichting, Postbus 320. 5800 AH Venray. V ENRAYSE OMROEP STICHTING aanvraagformulier voor verzoekplaten Deze plaat is bestemd voor dhr/mevr.-mej Afdeling De plaat wordt aangeboden door: dhr/mej/mevr Woonplaats Volgende week is het zover en gaat S.V. Oostrum haar gouden jubileum vieren. Vanaf woensdagavond (daags voor Hemelvaart) tot en met zondag 19 mei. Er wordt een uitvoerig programma geboden voor jong en oud. Veel sport, veel muziek, veel show. Voor de kinde ren wordt eveneens een uitvoerig pro gramma geboden. Alle aktiviteiten vinden plaats op het sportpark De Spar. De feestelijkheden beginnen op woensdag 15 mei met een onderling voetbaltoernooi voor bewo ners van diverse Venrayse en niet-Ven- rayse instellingen. Om 18.00 uur zullen er enkele para chutisten gedropt worden. De avond wordt afgesloten in gezellig samenzijn bij muziek van het eigen huisorkest NIKS. Iedere volwassene is op deze avond welkom. Donderdag 16 mei: jaarlijks Polio- toernooi met 8 A-elftallen, 's Avonds muziek voor de jeugd, met het orkest GAME. Vrijdag 17 mei: 's middags spellen- middag voor de Oostrumse schooljeugd van de le t/m 6e klas. Voor de kleinsten speelt het poppentheater LANTER FANT. 's Avonds muziek, zang en show met het optreden van het orkest RENDEZ VOUS en het zangduo FRANK en MI- RELLA. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 18 mei: 's middags jeugd- toernooien voor B- en C-elftallen. De D- en E-elftallen spelen om de Br. Huy- bers-trofee. Van 19.30 tot 21.00 uur receptie met aansluitend reünie met oud-leden van SVO. De muzikale omlijsting is in handen van de Eikenhof Kapel en de Basement Boys. Deze avond is ook voor niet-Ieden toegankelijk. Zondag 19 mei: Om 10.00 uur Eucharistieviering in de kerk. Om 12.00 uur aanvang van een Oostrums straten- voetbaltoernooi, met 15 elftallen. Om 18.00' uur prijsuitreiking. Tijdens en na dit toernooi zullen enkele joeks- kapellen voor de muzikale omlijsting zorgdragen. De toegangsprijzen bedragen voor donderdagavond 6,in voorver koop/5,—. Voor vrijdag 7,50, in voorverkoop 6,50. Voorverkoop adressen zijn- café van Dijk, J. Arts, Randenrade 50 en kantine sportpark. welldadig en wellgelegen Terras aan de Maas Barbeque Vrijdags vanaf 22.00 uur LADIES NIGHT Het Ankertje Grotestraat38 5855 AN Well Tel. 04783 1234 Dat O.J.C. Puree nog niet is doodge- bloeid bleek tijdens de afgelopen carna val. Hier werd het plan gesmeed om een éénmalige reünie van ex-bezoekers van deze roemruchte sociëteit op touw te zettten. Het duurde lang voordat de eerste stappen hiertoe gezet werden. Uiteindelijk zijn een aantal „jonge"lui om de tafel gaan zitten en hebben spij kers met koppen geslagen. De reünie komt er dan ook en wel op woensdag 15 mei (daags voor Hemelvaartsdag) a.s. in zaal „De Steeg" te Leunen. Doordat de meeste ex-bezoekers niet ver van het nest gevlogen zijn, kostte het relatief weinig inspanning om het merendeel van deze bezoekers een persoonlijke uit nodiging te doen toekomen. Al diege nen die om wat voor redenen dan ook geen uitnodiging hebben mogen ontvan gen worden hierbij alsnog van harte uit genodigd voor deze reünie. Zoals bij so ciëteiten te doen gebruikelijk is, is de prijs iets lager gezet en wel 1,25 per glas. Ter bekostiging van de organisatie wordt hier tegenover wél een entree ge heven, die ƒ2,50 p.p. bedraagt. Live Muziek wordt verzorgd door de talenten van toen, die nu willen laten horen wat van hun grote plannen terecht is geko men. De discotheek zal worden bemand door niemand minder dan good old Jos- je Gommans. Zoals U ziet staat het pro gramma garant voor een gezellig swin gende avond. Tot dan!!!. C.C. PEEL EN MAAS Wedvlucht St. Quentin 266 km. Aantal duiven 3104. 1 G. Jansen Z 2 J. Custers Y 3 H. Blenkers V 4 J. Hermans O 5 Kersten-Lemmen O 6 W. Philipsen Y 7 W. Kusters Vr 8 F. Sijbers Z 9 Jac. Rutten W 10 Jos Piet 1358.00 1352.30 1345.94 1329.58 1325.40 1323.02 1318.03 1316.70 1313.94 1212.04 prijs in hel nummer rennen, dat toen nog op het programma stond. Dat waren gloriejaren, die jammer genoeg in de jaren zestig en zeventig een reactie kregen met als gevolg slechts een gering aantal ruiters. Maar opnieuw werd op het einde van j de zeventiger jaren de vereniging nieuw 1 leven ingeblazen. De internationale successen die Huub Janssen destijds behaalde met zijn paard Kimbel, zullen daar wel niet vreemd aan zijn geweest. Jammer genoeg stierf Kimbel aan koliek tijdens het wereldkampioenschap in Lexington (V.S.). Momenteel telt de club 30 werkende leden en is men weer volop in de running. Instructeur is nu Pieter Kersten terwijl Huub Janssen het commando voert. FEEST Het feestprogramma dat het aktieve bestuur heeft samengesteld ziet er als volgt uit: vrijdag 10 mei 20.00 uur popfor matie Bid Deal; zaterdag 11 mei 20.00 uur jubi leumbal met de Drivers; zondag 12 mei 11.30 uur Plechtige H. Mis t.g.v. het jubileum, daarna Fruhshoppen met de Smeleblaosers; donderdag 16 mei 19.30 uur discotheek; vrijdag 17 mei 20.00 uur receptie waarna optreden orkest Mini Band. zondag 19 mei, 10.00 uur groot concours, 14.00 uur défilé en officiële opening. Met name op het grote concours, waaraan zo'n 1000 landelijke ruiters zullen deelnemen komén wij volgende week nader terug. Op de foto het huidige ledenbestand van de Peeldravers. In maart jl. was het 50 jaar geleden at in Ysselsteyn Ruiterclub De Peel- tavers werd opgericht. Die gelegenheid aat men nu feestelijk herdenken, en 'el vanaf a.s. vrijdag 10 mei tot en met andag 19 mei. GESCHIEDENIS ln tegenwoordigheid van het voltal- je college van burgemeester en ethouders, hoofden van dienst, col- ga archivarissen en leden van Veldeke, am donderdag jl. dr. H. Camps fficieel afscheid als archivaris der aneente. Dr. Camps ging in een sympathieke «spraak nader in op zijn werken aan tt Venrays archief. Hij vergeleek dit iet 20 jaar geleden, toen hij zijn werk tgon, in wat hij een varkensstal noem- De wanorde die er heerste was niet leen het gevolg van slecht beheer, aar vooral door het werk van de reek historicus A. van Beurden. „Die an hadden ze nooit toegang mogen :en tot het Venrayse archief". Wat er genlijk behoorde te zijn, dat bleek :rd wenen. Bij zijn afscheid bood dr. Camps zijn ïventarisatie aan, verwerkt in een eurig geordend boekwerk, tot 1798. IDr. Camps beloofde ook dat hij nnenkort voor het publiek een talogus gereed zou hebben van de bliotheek van dat archief. Gezien de 'standen welke de Venrayer moet leggen om de grote bibliotheken in ijmegen en Maastricht te bezoeken, is n dergelijke catalogus een stap voor- Dr. Camps ging ook in op het werk an een archivaris. Die heeft niet alleen e taak het op volgorde zetten van lukken. Er moeten ook verbanden jongt tlegd worden en er moet historische kin* chtergrondinformatie worden gege- iaai en. Zo'n invenrarisatie moet de basis unnen zijn voor het werk van lokale of gionale historici. Dr. Camps bena- rukte dat hij gaarne die amateur-his- >rici de hand wil reiken door cursussen geven in het lezen van oude schriften en bestudering van oude ukken. Zoals dikwijls het geval is bij vereni- ingen met een wisselend bestuur is er an een geschiedschrijving weinig te- tcht gekomen. Vooral .uit de beginja- in is weinig of .niets bekend óf het loest zijn wat oudere mensen zich nog 'eten te herinneren dan dat komt dan ngeveer op het volgende neer: De oprichting in maart 1935 geschied- e op initiatief van de toenmalige astoor Vostermans, die met de heren 1. van Lipzig, M. Jeurissen, M. éijsers, Th. Claessens, L. Janssen, A. ouwels, M. Janssen en H. Maessen tn bestuur vormde. Instructeur werd e oud-cavalerist G. Fleurkens, die met trenge hand de ruiters met hun zware lelgischc koudbloedpaarden in hel areel probeerde te houden. Later ging at beter toen meer en meer de uxere tuigpaarden hun intrede deden. Succesen bleven dan ook niet uit. Het neest bekende daarvan is het Limburgs ampioenschap in 1947, met als com- tandant M. Hendrix, die in zijn nilitaire diensttijd ook iets met „perds- olk" te maken had. Dat was ook in de glorieuze tijd van 'rans van de Weijer die met zijn paard Swift overal grote successen boekte. Met hem ging eens een equipe van de Peeldravers naar het Duitse Segesberg waar men eveneens lauweren kon oogsten. Frans van de Weijer met Swift slaagden er eens in, in één jaar tijd Limburgs kampioen springen én Lim burgs kampioen zware dressuur te worden. Bovendien nog een behoorlijke Archiefwerk blijft zoekwerk. Een ar chief werd vroeger ook niet opgesteld voordat doel. Voor samenhang moet er dikwijls gegaan worden naar steden waar vroeger de hogere Overheden hebben gezeten. Dat zijn voor Venray steden als Dusseldorf, Brussel, Arnhem en Maastricht. Het Venrayse archief is een ruïne. Vooral in de I9e eeuw is er slordig mee omgesprongen. Bij een aantal verhuizingen verdween er veel. Ook Van Beurden heeft meer kwaad dan goed gedaan. Die interesseerde zich alleen voor de Peel. Archiefstukken aan de hand waarvan Van Beurden verhalen schreef over deze streek zijn in de regel verdwenen. Veel heeft Venray (al in 1220 genoemd in een Pauselijke oorkonde), niet meer van vroegere tijden. Het oudste originele stuk dat de gemeente in bezit heeft, is een oorkonde van Karei de Vijfde. Spectaculaire zaken heeft de inventarisatie van dr. Camps niet opgeleverd. Voor zijn opvolger, Jan Renkens, zonder de officiële status van archivaris, is veel werk blijven liggen. Renkens is nu bezig met inventarisatie van archiefmateriaal uit de Franse tijd en dan ligt er nog de 19e eeuw. Dank bracht dr. Camps ook aan het gemeentebestuur dat hem steeds de kans had gegeven zijn werk uit te voeren. Dank aan de ambtenaren van de afdeling waaronder het archivaat be hoorde. Dank ook aan zijn naaste medewerker Wim Willemsen en in de laatste jaren Jan Renkens. BURGEMEESTER DEFESCHE ging vervolgens in op de werkzaam heden van dr. Camps. In 1964 werd reeds door de toenmalige burgemeester, mr. Custers, gevraagd om een volwaar dige ambtenaar te mogen aanstellen voor het gemeentearchief, maar het duurde nog twee jaar eer de raad goedkeuring gaf dat dr. Camps in part time verband - en dat hield in één dag in de week - archivaris zou zijn van de gemeente. Hij zou dc assistentie krijgen van de afdeling algemene zaken. Tien jaar lang heeft de archivaris op de zaterdagen in het gemeentehuis gewerkt. Voordat hij kon aanvangen, moesten telkens eerst de stukken uit de kluis worden gehaald. In 1967 kwamen er wat meer mogelijkheden voor dr. Camps maar het heeft tot 1979 geduurd eer de huisvesting van de archivaris geregeld was en hij de beschikking kreeg over een eigen kamer. In 1978 werd dr. Camps 65 jaar en zou hij met pensioen gaan, maar zijn werk was nog niet af. Het kwam zijn eer te na om zijn begonnen werk niet af te maken en hij vroeg op vrijwillige basis verder te mogen werken. Al had de archivaris grote tegenslagen te verwer ken met de van hem bekende grote vasthoudendheid heeft hij toch zijn werk kunnen voltooien, zij het dan veel later dan verwacht. Het Venrayse gemeentebestuur wilde met de aanvaarding van de gemaakte inventaris, tevens de dank uitspreken voor de vele jaren van moeizame arbeid van dr. Camps, waardoor nu een beter en overzichtelijk overzicht verkregen is van het Venray van weleer. Omdat het een officieel afscheid was, j bood de burgemeester naaste de gebrui kelijke enveloppe ook het bekende tegeltje met het gemeentewapen aan. PEEL EN MAAS 'n leesbare krant

Peel en Maas | 1985 | | pagina 11