PEEL EN MAAS GUCCI PAKT GROOTS UIT BIJ cor kleurenadviseur meesterschilders in venray telefoon 82810 PEEL EN MAAS en nieuwe lente bij Jrkestvereniging Venray Met de Rabobank naar Lourdes Wie wordt de nieuwe koning van schutterij 't Zandakker COC™ 1 De Veltumse Mars in Frankrijk Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 ondanks zijn sz jaar, kan men wel aan zijn verzorgde tuin zien. Waar hij vroeger geen tijd voor had, daar maakt hij zich nu wel vrij voor. Dat zijn de drie middagen in de week kaarten in Halfweg, de bejaardensoos, en niet te vergeten het kaarten na de Hoogmis. DE GOUDEN BRUID Nel Philipsen, geboren en getogen in Castenray, volgde in Oirlo de Lagere school want Castenray had die toen nog niet. Zij moest zoals zovelen na het verlaten van die school uit gaan dienen. Zij deed dat bij de boeren en haar eerste loon was 75 gulden per jaar. Dat was geen slechte beloning.... Dat harde werken kwam haar later goed van pas, want naast het werk bij hun kleine keuterij, moest ze beide handen uit de mouwen steken voor het groeiend gezin. Er werden 11 kinderen geboren. Een van hen kwam op jeugdige leeftijd te overlijden terwijl later een, bij hun inwonende zoon, op 35 jarige leeftijd plotseling overleed. Met hun 9 nog in leven zijnde kinderen, verheugen zich ook de twaalf Op woensdag 15 mei zal Oostrum in teken staan van een gouden bruiloft, mt dan zal om 14.00 uur in de rochiekerk een plechtige Eucharistie- iring worden opgedragen voor het uden paar Wim Volleberg [77] en ma Litjens [77]. Na de kerkelijke iring wordt er naar het parochiehuis gaan om het verdere feest te vieren, in 6.30 tot 8.00 uur krijgt dan lereen de gelegenheid het gouden paar luk te wensen. Dan zal zeker rmonie Sub Matris Tutela present n om op muzikale wijze de geluk- nsen namens de Oostrumsc gemeen- lap aan te bieden. Als wij de levensloop van dit gouden ar zouden vermelden, dan was ons ad zeker te klein. Maar op verzoek n 3e feestelingen maken we er een irt verhaal van en laten eveneens op n verzoek, een foto achterwege. DE GOUDEN BRUIDEGOM Wim Volleberg had als een boeren- on na het doorlopen van de lagere tooi helemaal geen zin om boer te irden. Hij wilde liever verder stude- maar daar voelden zijn ouders niets or. Hij dacht toch zijn zin te krijgen hij maar in militaire dienst moest, het moment dat hij daarvoor moest en, waren er nog twee briefjes over. n voor vrijstelling en de andere voor :nst. Al bad hij in stilte in dienst te oeten, het werd vrijstelling, waar deren alles voor over zouden hebben had. Toch zou hij boer worden. In jstrum was een landbouwer die orm aan ontginningen deed. Hij dreef n boerenbedrijf met zijn zuster en ar kwam Wim Volleberg terecht en eeg hij er juist voldoende vrijheid om boerestiel toch aantrekkelijk en eressant te maken. Toen er getrouwd werd kon het drijf met de gehele inboedel worden ergenomen, midden in de kom van ostrum. Omdat hij zo graag verder had willen ideren, heeft hij steeds een leeshonger had en was hij met alles goed op de KJgte. Het was dan ook geen wonder, t hij in 1934 een van de oprichters trd van de ruiterclub in Oostrum. Want vergeet niet, dat er in die dagen op onze dorpen niet veel te beleven was. Door die Ruiterclub werd ontdekt dal Wim Volleberg een goed organisatie man was. Met gevaar, dat wij er enkele vergeten, willen wij toch een opsom ming geven in wel^e besturen en comité's de gouden bruidegom zitting heeft gehad of nog heeft: Oranjecomité, werkcomité (vergelijkbaar met de dorpsraad), de harmonie Sub Matris Tutela, Boerenbond, Rabobank, Paro chiehuis, Ruilverkaveling, Waterschap etc. Dat hij dat allemaal heeft kunnen doen,was omdat zijn vrouw achter hem stond én dat ze goed personeel hadden. „Daarom", zo verklaart hij ons uitdrukkelijk, „zouden de hem toege kende Koninklijke onderscheiding en de carnavalsonderscheiding feitelijk uit twee stukken moeten bestaan, want zijn vrouw had die onderscheidingen zeker zo verdiend als hijzelf. DE GOUDEN BRUID Anna Litjens, geboren in Castenray, kwam al jong naar Oostrum. Dat had te maken met het feit dat zij al vroeg haar moeder verloor. Na het doorlopen van het lager onderwijs bleef ze het boeren werk trouw, al behoefde ze niet uit te gaan werken. Ondenkbaar is, wat ze in haar huwe lijksleven heeft moeten doen. Dat komt zeker in ons verhaal niet voldoende tot zijn recht. Ze werkte op de boerderij. Zorgde dat alles gesmeerd liep. Maar er kwamen ook acht kinderen en die moesten worden opgevoed. Maar ze deed dat allemaal met plezier en ze ver heugt zich nu heel erg op hun hoogtij dag, een bekroning van 50 jaar lief en leed. De gouden bruid spaarde zich vroeger niet om anderen te helpen. En ook nu nog is ze actief in het welfarewerk, bejaardensporten en bejaarden-dans avonden of middagen en dan het bow len Natuurlijk is er het een en ander veranderd, toen de boerderij aan de gemeente werd verkocht en toen er verhuisd werd naar een bungalow aan de van Broekhuizenstraat. Toen de gouden bruidegom getroffen werd door een bedrijfsongeval," maar daarover wordt nü niet meer getreurd. Want deson danks is de bruidegom nog mobiel. Zijn auto weel hen wel naar de vele verjaar dagen van kinderen en kleinkinderen te brengen. Dat wil niet zeggen dat hun bungalow geen zoele inval is, want dat er geen bezoek van kinderen of zeven tien kleinkinderen is, is zeldzaam. 'n leesbare krant Na het feest van de Zangertjes van St. ans in de Paterskerk en de kerstvie- ig in de kerk van Asten heeft men van Orkestvereniging Venray niets meer loord, althans niet van het onderdeel ifonieorkest. Ja natuurlijk waren (1 het Symfonieorkest als het Klein ible elke woensdagavond te horen lens hun repetities in De Essel. Voor- ijganger en omwonenden die daar even listerden weten welke muziekjes in oorbereiding zijn. Een aankondiging an a.s uitvoeringen, bedoeld voor ieder ie zich betrokken voelt bij de Orkestve- tniging Venray is zeker gewenst en eeft bovendien de betekenis van een ulturele plicht. De orkestvereniging is n Venrays initiatief en wordt goed- rels door Venrayers gedragen. Welaan an, wat gaat er in de komend weken op luzikaal gebied gebeuren? )p zondag 28 april jl werd in het erzorgingstehuis Berkleheem te Horst en uitvoering gegeven door het Symfo- ïeorkest o.l.v. Lauren Boogaarts uit leldrop. Odette Burger uit Overloon 15 jaren jong) is als soliste opgetreden. )it concert werd aan Berkleheem aan- eboden door Architecten Buro Lerou. bezig met de nieuw bouw van Berkle- eem). Enkele dagen later gaf het Symfonie- rkest van de vereniging een soort Open avond". Op woensdag 1 mei 'as er in de Essel (St. Ursulastraat 15, enray) van 19.00 tot 20.00 uur een openbare repetitie" ten gerieven van erlingen van de Venrayse muziek- :hool en hun ouders. Aan de bezoekers 'erd informatie gegeven over diverse in- rumenten in het orkest, verlevendigd an de hand van enkele muzikale voor leiden. Bij die gelegenheid heeft ook Et hele orkest zich laten horen in enkele fragmenten uit het repe- )ire. Deze presentatie staal in het licht an een ledenwervingsactie. Hel symfo- ieorkest is in een groeiproces gewik- eld. Er is een begrijpelijk verloop bij e jeugdige leden. Dit jaar in augustus erlaten 4 eindexamenkandidaten het rkest. De behoefte aan vervangende in- rumentalisten is dus groot. Vooral vio- sten zijn bijzonder welkom. Na 20-00 nr is er een korte pauze en volgt er oor het Symfonieorkest een .normale" repetitie. En dan is er op 5 mei 1985 het 3e zon- agochtendconcert in Cultureel Cen- ,,De Beejekurf" te Venray, aan- ang 11.30 uur. Optreden van het Klein nsemble (voorheen Barokensemble) l.v. Mat Stelten uit Horst en solisti- :he medewerking van Acco Lapierre rmande, sopraan blokfluit. Zij spelen erken van J. Haydn, H. Purcel, W yrth, H. Badings, Murray, Mancini en libbons. Het Symfonieorkest o.l.v. Laurens oogaarts en met solistische medewer- ng speelt hetzelfde programma als op £f>ril. In afwijking van voorgaande ren zal het zondagochtendconcert orden geopend door het Symfonieor- •'st, en wel met de Ouverture van Hugo Groot. Dan speelt het Klein Ensem- e. Na de pauze vervolgt het Symfonie- 'kest met Beethovens Viooiromance en t Parijse Symfonie van Mozart. Iedere belangstellende is van harte 'elkom. De toegang is gratis. De dona- urs van de Orkestvereniging Venray lillen deze gelegenheid niet laten voor- ij gaan om te zien en te horen hoe hun muzikanten" de lente in stappen. DONDERDAG 2 MEI 1985 Nr. 18 HONDERDENZESDE JAARGANG A correijnders uit de „Accessory Collection" te winnen! Deze twee waardevolle sets worden onder die Gucci klanten van Cocon verloot. De twee gelukkige winnaressen zullen na moederdag bekend gemaakt worden in het „Schoonheidsjournaal" van dit blad. kleinkinderen op de komende hoogtij dag. Als de gouden bruidegom zijn zin had gekregen, dan was er niets in de krant gekomen. Maar de bruid dacht daar heel anders over: iedereen mag gerust weten dat wij 50 jaar bij elkaar zijn. De paren van nu moeten nog maar eens bewijzen, dal ze ook zó lang bij elkaar bleven. Wij deden dat in een tijd toen er nog geen sociale voorzieningen waren óf andere gelegenheden waar maar gehaald kon worden.... Zondag 5 mei is het weer zover, dan gaat per traditie, die al eeuwen gaande is, schutterij 't Zandakker weer een nieuwe koning schieten. Deze hoge schutterseer valt degene te beurt, die het laatste stukje van de hoog op de schuts- boom geplaatste vogel weet af te schie ten. Uiteraard zal de huidige schutters- koning, John Schutte, er alles aan doen om te proberen zijn koningschap te prolongeren, om nog een jaar, met zijn vrouw, koningin Riek aan zijn zijde, op een waardige wijze de schutterij te vertegenwoordigen en deel te nemen aan de bondswedstrijden en het Oud Limburgs die nog dit jaar te wachten staan. Zondagmorgen om 10.45 uur wordt de regerend koning van zijn huis in de Ursulastraat afgehaald door de voltal lige schutterij waarna een korte rond gang door het Desselke volgt. Daarna gaat de Schutterij naar de Vredeskerk waar om 11.30 uur de Gildemis wordt opgedragen. Na de H. Mis wordt een rondgang gemaakt door de Schutterswijk. Dat is de woonwijk tussen de Lomm-school en de Zuid singel. Vervolgens trekken de schutters met hun familie naar de schuttersweide in de Endepoel, waar ze een koffietafel krijgen aangeboden. Rond half drie wordt de heersende koning van zijn waardigheden ontdaan door het afnemen van het Koningszil ver. Hetzelfde zal de ere-koning, P. Vollenberg moeten ondergaan. Het eerste schot op de vogel zal worden gelost door mevr. P. Defesche- Derks, de beschermvrouwe van de Koopt U tussen 2 en 12 mei een eau de toilette, parfum badprodukt van Gucci bij dan maakt U een grote een van de twee aai en pennen in case t.w.v. f Op vrijdag 17 mei a.s. zou het gouden t huwelijk worden gevierd van het bruidspaar Dorus Rozijn (82) en Nel Philipsen (79) maar omdat dat net daags na Hemelvaart is wordt hel feest een week uitgesteld en zal nu worden gehouden op vrijdag 24 mei. Om 15.00 uur zal in de St. Petrus Bandenkerk een plechtige Eucharistieviering worden op gedragen en daarna zal het feest in zaal Halfweg worden voortgezet. Van 18.30 tot 20.00 uur krijgt dan iedereen de gelegenheid hel gouden paar' geluk te wensen. Dit gouden paar is er nóg niet aan gewend, dat ze niet meer bij Oostrum horen. Door de aanleg van de Venlose- weg en de bouw van het viaduct over de Stationsweg heeft men een andere parochiegrens aangebracht. Hun gehele leven hebben ze zich in de Oostrumse gemeenschap thuisgevoeld, maar ja, dan gaan wij nu maar naar de Petrus Bandenkerk, zo vertellen ze ons gelaten. DE GOUDEN BRUIDEGOM Dorus Rozijn is geboren en getogen in Didam in Gelderland. Hij weet wat werken is, want hij moest dat al vanaf zijn prilste jeugd doen. Als 11-jarige, zo weet hij zich nog als de dag van vandaag te herinneren, werd hij verhuurd voor een heel jaar voor de prijs van.... 20 gulden. Ja U leest het goed, voor een heel jaar. En dat ging zo maar van jaar tot jaar verder al werden die 20 gulden wel ietsjes meer... De vrouw van „Stoffele Chris" was ook afkomstig uit Gelderland en deze vertelde in Didam dat in Oostrum nog boerenknechten gevraagd werden en dat daar meer verdiend werd als in Gelder land. Dat was wat voor Dorus. Want werken schuwde hij niet; als er maar verdiend kon worden. Hij verhuurde zich in Oostrum, veranderde wel eens van plaats, maar kwam uiteindelijk bij „Stoffele Chris" terecht. Hij bleef er zelfs vijf jaar, totdat hij trouwde. Zijn bruid had hij daar ook leren kennen. Er kon een klein keuterij tje aan de Smakterveldweg worden gehuurd. In die kleine woning is nu 50 jaar lang lief en leed gedeeld. De woning werd door hem zelf èn door de kinderen zó goed onderhouden als ware het hun eigen woning. Wat had Venray in de crisisjaren en de jaren die daarna kwamen, aan mensen als Dorus te bieden? Dat was werken in de werkverschaffing, de Duw of hoe het ook moge heten. Dèt heeft Dorus gedaan en de kubieke meters Peelgrond die hij verzet heeft zijn niet te tellen. Waar er maar ontgonnen werd, of dat was in de Sevenumse Peel, in Peelplan Zuid, in de Meerselse Peel of in de Vredepeel, Dorus was present. Dorus heeft er gewerkt tot zijn 59 jaar toe. Toen kon hij een baantje krijgen bij Nelissen als opperman en manusje van alles. Het siert deze eenvoudige mens, dat hij zonder veel praatjes zijn werk deed, niet alleen bij zijn werkgever. Want ook als hij thuis kwam moest de schop ter hand worden genomen op zijn eigen gepachte grond. Moest er voor zijn kleine veestapel gezorgd worden en voor een wintervoorraad van eigen bodem. Dat hij het werken niet verleerd is, Tijdens het Joekskapellenfestival werd het al bekend gemaakt: „Zuutjes An" was uitgenodigd om naar Zuid-Frankrijk te komen. Ook al bestaan ze pas 1 jaar, hun mu zikaal talent werd zeer op prijs gesteld in het zonnige Frankrijk. Dat „Zuutjes An" de Veltumse Mars door de straten van Riberac liet klinken zal veel Rooyse carnavalsvierders wel op de lachspieren werken. Het was ook heel ko misch. Alle deuren en ramen gingen open en ze kregen veel applaus. Ook het Franse stam-café „Du Palais" had veel waardering voor het Rooyse kar- navalsrepetoire (wat niet weet wat niet deert). Ze zijn dan ook uitgenodigd om vol gend jaar terug te komen. Wie had ooit gedacht dat een Venrayse joekskapel het zovér zou brengen. Wie graag eens een bezoek wil bren gen aan Lourdes, heeft ook dit jaar een mooie gelegenheid om tegen een redelij ke. prijs 4 dagen naar deze wereldbe roemde bedevaart plaats te gaan. In samenwerking met Holland Inter national organiseert de Rabobank speci aal voor belangstellenden deze bijzon dere reis, met als vertrekdatum 14 juni a.s. Om de afstand te overbruggen wordt gebruik gemaakt van een charter vlucht van Brussel naar Lourdes en te rug. Ook kan voor busvervoer van en naar Brussel worden gezorgd. Ongetwij feld is dit voor menigeen een unieke kans om zijn of haar wens om ooit eens Lourdes te bezoeken, in vervulling te zien gaan. Elk jaar komen meer dan 3 miljoen katholieke pelgrims naar de Mariabede- vaartplaats aan de voet van de Pyre- neëen. In de nabij gelegen grot van Mas- sabiele verscheen in 1858 de Heilige Maagd Maria verscheidene malen aan de tóen 14 jarige Bernadette Soubrious, een arme molenaarsdochter, die later door de Rooms Katholieke Kerk heilig is verklaard. Op de plek waar Bernadet te de verschijning zag, staat nu een ma donnabeeld, terwijl bij de grot een basi liek in peo gothische stijl is opgetrok ken, die in 1876 gereed kwam. Aan de voet van de basiliek bevindt zich de uit 1889 stamende Rozekranskerk (Eglise du Rosaire), die in neo byzantische stijl is gebouwd. Ten zuiden van de basiliek voert een Kruisweg (Chemin du Calvaire) in 15 min. naar een hooggelegen punt dat een prachtig uitzicht biedt. Onder de Espla nade is de ondergrondse Pius X-basiliek gebouwd, de op de St. Piet er in Rome na de grootste kerk ter wereld die in 1958 werd voltooid. Tot de heilige plaatsen behoort ook de bron bij de grot van Massabiele, waarvan het geneeskrachti ge water naar de speciale baden voor de zieke pelgrims wordt geleid. Tijdens deze dagen verblijft U in een hotel waar U naar keuze 2 of 3 maaltij- j den per dag kunt gebruiken. U heeft alle tijd om de Heiligdommen te bezoeken en aan de avond-processie deel te ne men. Reisleiding is ter plaatse aanwezig zodat U in Lourdes in goede hande bent en indien gewenst aan diverse excursies kunt deelnemen (grotten Betharram, Bi arritz, Pyreneën). Belangstellenden voor deze interes sante reis kunnen voor informatie en re serveringen terecht op de Rabobank. De reis, waarbij begeleiding aanwezig is kan bij de betreffende banken worden geboekt voor 499,- per persoon. Een folder ligt voor U gereed. (advertentie) DIEFSTAL BEELD Uit de tuin van de woning van de fam. J. in de Gussenstraat werd een wit betonnen beeld voorstellende een vrouw met een schaal op haar hoofd gestolen. Het beeld is 70 bij 80 centimeter groot en heeft voor de dader geen waarde, wel voor de betrokken familie. Schutterij. Ook genodigden, zullen nog wat schoten op de vogel afvuren, maar dan is het de beurt aan de schutters om te proberen de laatste spaander naar beneden te krijgen en daarmee de hoogste schutterseer te behalen. Erekoning P. Vollenberg zal zijn titel verdedigen door op de z.g. publieksvo- gel te schieten. Hieraan kan iedereen meedoen na het betalen van een inleg- geld. De schuttersweide is gelegen aan de weg Merselo-Overloon nabij de kruising met de Beekweg. Als de weergoden niet helemaal met de schutterij zullen zijn Iaat het publiek dan toch gerust komen, want er staat een prachtige grote en verwarmde tent, zodat ieder toch droog en warm van zijn natje en droogje kan genieten. Aan het einde van de dag als de nieuwe koning bekend is zal hij worden voorgesteld aan onze zustervereniging St. Anna. Daarna gaat men in optocht naar het gildehuis café Klomp, waar nog een gezellig samenzijn. De schutters worden gevraagd a.s. zondag keurig in uniform om 10.30 bij de Hoge Beek aanwezig te zijn, vooral de nieuwe jeugdleden.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9