VOLGEND JAAR FEEST IN VELTUM r PEEL EN MAAS corPlkplIlMlHpIliPllHiPlIll todipMMII IK ZOU WEL WILLEN, MAAR WEET NIET HOE. meesterschilders in venray aparte schoenen. NS Riolering op de kerkdorpen PEEL EN MAAS Zangers van St. Frans naar Italië Voorlichting over staf- en lijnfunc- ties op 10 april hypotheken! AOW voor getrouwde vrouwen met jongere mannen Weer Palm-Pasen optocht vanuit de Grote Kerk Pasen met de Zangers van St. Frans MAKE-UP? Jongste leden van SV Venray boden aan oprichters jubileumboek aan Veltum, een van de oudste wijken van Venray, gaat in 1986 zijn 750-jarig lestaan op spektaculaire, maar waardi ge wijze vieren. Mark Schapendonk, Giel Boonhof, Theo Stuart, en enkele anderen zijn de nitiatiefnemers van dit grootse gebeu- en, dat in eerste instantie tot doel heeft je leefbaarheid en saamhorigheid van jeze nu grotendeels nieuwe wijk eens ;rondig aan te pakken. Veltum, bijna 4500 inwoners tellend n 1550 woningen, heeft een heterogene jevolking „van alle ras en standen", ontstond in de jaren '60/'70 in en naast iet oude Veltum, waarbij veel specifiek oude gebouwtjes werden opgeruimd. Veltum staat op oude grond, was eer- lijds een leefgemeenschap aan de rand van de Peel, waarvan de oudste geschre ven gegevens dateren uit het jaar 1236. Deze ontdekking was de direkte aanlei ding tot de opzet van de grootschalige plannen, die de initiatiefnemers nu nog voor ogen staat en waarbij zoveel mogelijk mensen uit de wijk zullen worden betrokken. ,.ln kleur" Grote Markt 13 Venray IEDERE WEEK IETS NIEUWS De poging van het gemeentebestuur om alsnog een aantal woningen op het rioleringnet aan te sluiten, is geen succes geworden. Zoals men zich zal herin neren had de gemeente uitgedokterd dat er nog 14 woningen aangesloten zouden kunnen worden op het vrije-verval-riool en 62 panden met een drukrioolsysteem geholpen konden worden. Van de eigenaren werd wel een bijdrage ge vraagd van 3.500,- per aansluiting. was de gemiddelde prijs van dure en voordelige aansluitingen. Al direct vielen de voordelige aanslui- lingen af. Zij beschikten nog over een nieuwe of zeer goede septietank of zinkput en hadden derhalve geen interesse in een riolering. Daardoor werden de andere aansluitingsmogelijk heden duurder en vielen ze voor en na bijna allemaal af. Bij het vrije-verval riool bleven uiteindelijk nog twee gegadigden over, aan de Puttenweg. Met hen zal de gemeente bekijken hoe die rioolaanslui ting zo goedkoop mogelijk te verwezen lijken is. Voor het riool met een druksysteem wil alleen nog een groep bewoners van de Castenrayseweg verder praten. Hun bezwaren zijn voornamelijk het niet kunnen lozen van regenwater. Bij een forse regenbui draaien de pompjes namelijk stuk. Wel is nog een groepje van zeven bewoners van de Beekweg geïnteres seerd in een rioolaansluiting. Men is daarvoor naar een oplossing aan het zoeken. Datzelfde is het geval met de kern van Veulen. Vermoedelijk is daar een riool mogelijk en komen ook de bewoners van het Volen daarvoor in aanmerking. Verschillende commissieleden dron gen er bij wethouder Claessens op aan ook de eigenaren van superonrendabele panden er van in kennis te stellen dat nu nog 5.000,- subsidie te krijgen is op een rioolaansluiting. En dat die subsidie over enkele jaren afgebouwd is, dat en er nu nog van kan profiteren.... De wethouder zag er niet veel heil in. De aansluitkosten zouden desondanks hoog worden, dat ze in feite onbetaalbaar zijn. Uiteindelijk werd men het met elkaar eens, dat de gemeente die eigenaren bericht zal sturen waar een rioolaanslui ting met een eigen bijdrage van max. 5.000,- nog mogelijk is. Het verdere initiatief zal van die eigenaren zelf uit moeten gaan. Duidelijk is wel, dat, door het afbouwen van de rijkssubsidie, dergelijke dure aansluitingen in de nabije toekomst helemaal niet meer te betalen zijn. uw weekblad De eerste aktiviteiten in dit verband resulteerden reeds in 1984 in de oprichting van de Stichting Veltum 750. Uit de wijk werd toen reeds in korte tijd een 40-tal enthousiaste mensen ge- recruteerd, die graag mede hun schou ders zetten onder deze onderneming. Zaken werden grondig aangepast. Er werd een Stichtingsbestuur ge vormd en een 7-tal werkgroepe:., die de leiding van de organisatie op zich namen, onder voorzitterschap van Mark Schapendonk en werkgroepcoör dinator, Giel Boonhof. De Stichtings akte is inmiddels gepasseerd en de werk groepen zijn volop in aktie. De plannen liggen op tafel, het financiële plaatje is bekend. Er zijn al besprekingen gaande met muziekgezelschappen en groepen van naam uit de regio en daarbuiten en met verschillende Omroeporganisaties om ook mogelijk van inbreng van deze kant tijdig af te tasten. PROGRAMMA In overleg met de werkgroepen en het Stichtingsbestuur is de Stichting Veltum 750 druk bezig aan de realisering van o.a.: Een feestelijk licht klassiek Nieuw jaarsconcert als startschot van de festi viteiten in het nieuwe jaar. Verder stelt men zich een gezamen lijke deelneming van de gehele wijk aan het carnavalsgebeuren in Venray-kom voor. Zeer waarschijnlijk ook de orga nisatie van de Boerenbruiloft. Er staat een projekt op stapel voor de beide basisscholen, Coninxhof en de Keg, passend voor elke klas en vanzelf sprekend nauw verband houdend met 750 jaar Veltum. De heer W. Buys heeft de eervolle uit nodiging gekregen om van 10 - 14 april a.s. met zijn koor deel te nemen aan het 25e Internationale Korenfestival te Loreto. 65 Zangers van St. Frans zullen hem vergezellen. Een twintigtal koren uit de hele wereld neemt aan dit festival deel. In het kader van de serie voorlich tingsbijeenkomsten over beroepen en studiemogelijkheden wordt op 10 april ruime aandacht besteed aan de voorlich ting over staf- en iijnfuncties. Zoals be kend worden deze voorlichtingsbijeen komsten georganiseerd door de Stich ting Onderwijs en Beroepskeuze in sa menwerking met het COA (Contactcen trum Onderwijs Arbeid) In tegenstelling tot vroeger wordt het als heel normaal beschouwd dat er men sen zijn die als funktie hebben het werk van anderen te organiseren, daar leiding aan te geven en er een volle dagtaak aan hebben. E.e.a. is het gevolg geweest van de industriële revolutie. Door de invoe ring van machines nam de omvang van de bedrijven in de produktiesfeer toe. Daarnaast ontstonden er ook grote overheidsdiensten waaraan en waarin leiding moest worden gegeven. Over funkties en opleidingsmogelijk heden in deze sfeer wordt op 10 april a.s. van 14.00 tot 16.00 üur een voor lichtingsbijeenkomst gehouden in het pand aan de Leunseweg 2a. Het gaat hierbij voornamelijk om beroepen en studiemogelijkheden op Hoger Beroeps Onderwijs- en Wetenschappelijk Onderwijs-niveau. Geintresseerden voor deze voorlich tingsmiddag kunnen zich t/m 3 april a.s. telefonisch aanmelden bij de admi nistratie van de Stichting Onderwijs- en Beroepskeuze aan de Leunseweg 2a te Venray. tel. 04780-10032. In verband met de organisatiekosten wordt* van de deelnemers een bijdrage van 5,- gevraagd. De deelnemers ont vangen een informatiepakket na de bij eenkomst. De volgende voorlichtingsmiddag met als thema de algemene gezondheidszorg en lichamelijke verzorging, is gepland op 24 april a.s. Hierover zal op korte termijn nog een publikatie in dit week blad verschijnen. VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 8% -15/20 jaar vast DIEFSTAL Uit een duiventil aan de Allegrostraat werd in een der afgelopen nachten een koppel Chinese Steltkrop-duiven gesto len. Uit de kofferbak van een aan de St. Antoniusstraat geparkeerde personen auto werd een „werkmate" ontvreemd. INBRAKEN IN CARAVANS Op de camping „De Barrier" werd ontdekt dat bij een aantal daar geplaat ste caravans was ingebroken. Hangende het onderzoek kon ons omtrent het aantal van deze inbraken niets naders worden medegedeeld. Ook niet omtrent het aantal ontvreemde goederen. O Dk zal er een tentoonstelling komen onder het motto „Veltum 750", bestaande uit 3 onderdelen: de resulta ten van het scholenprojekt; de geschie denis van Veltum in woord en beeld; Per 1 april 1985 wordt de Algemene Ouderdomswet (AOW) ingrijpend ge wijzigd. Vanaf dat moment krijgen man en vrouw elk afzonderlijk recht op een eigen AOW-pensioen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Tot nu toe moest een getrouwde vrouw, die eerder dan haar man 65 werd, wachten totdat haar man 65 jaar werd en AOW-pen sioen kreeg. Vrouwen die nü al 65 jaar zijn en getrouwd zijn met een man die dat nog niet is, krijgen per 1 april recht op een eigen AOW-peonsioen. Om alle aanvragen zo snel mogelijk te kunnen afwikkelen en ervoor te zorgen dat de pensioënbetalingen op tijd kunnen worden gedaan, is het belang rijk dat de vrouwen om wie het hier gaat, dus vrouwen die op dit moment al 65 jaar of ouder zijn en getrouwd zijn met een man die nog geen 65 jaar is, nu al een aanvraag indienen. De Sociale Verzekeringsbank, de instantie die het pensioen uitbetaalt en de Raden van Arbeid kunnen dan alvast de nodige onderzoeken doen. De aanvraagformulieren zijn te krijgen op het postkantoor en bij de Raden van Arbeid. Het bovenstaande geldt ook voor (65 vrouwen die nooit een (betaalde) baan hebben gehad. Ook zij hebben recht op een eigen AOW-pensioen. Het namelijk niet van belang of men premie heeft betaald. Belangrijk is alleen of men in Nederland woonde. De bedoeling is het recht op AOW-pensioen met terugwerkende kracht tot 1 januari te laten ingaan. Was een (getrouwde) vrouw op 1 januari 1985 al 65 jaar (maar haar man nog niet), dan krijgt zij haar pensioen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1985. BESTUURDER REED DOOR Zaterdagavond even na 7 uur werd de politie gealarmeerd voor een aanrijding met doorrijding, op de kruising Leun- seweg-Zuidsingel. Daar was een wach tende auto aangereden. De veroorzaker was doorgereden zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. Even nadien kwam er een melding dat op de Kempweg een lantaarnpaal omver was gereden. Ook hier was de bestuurder er vandoor gegaan, maar een eind verder tegen een boom gereden en daar tot stil stand gekomen. De politie kon de bestuurder, een 29- jarige man uit Roggel, aanhouden. Hij bleek in kennelijke staat van dronken schap te verkeren en moest ter ontnuch tering worden ingesloten. Zijn verlopen rijbewijs werd ingevorderd. Zijn auto was niet verzekerd en werd in beslag ge nomen. GEWONDEN BIJ BOTSINGEN Op de Deurneseweg verleende een bestuurster van een personenauto, bij het vanuit een uitrit de weg oprijden, geen voorrang aan een over het fietspad rijdende 17-jarig meisje uit Deurne. Die jongedame werd geschept en daar bij licht gewond. Op de kruising Westsingel-Zuid singel werd een 62-jarige fietser uit Venray geraakt door een personenauto. Hij moest met verschillende verwondin gen, o.a. een beenfractuur naar het zie kenhuis worden vervoerd. WATEROVERLAST Dinsdagavond moest niet alleen de politie in pktie komen, maar ook tech nisch pewrsoneel van de Woningbouw vereniging, bij een flat aan de Haamma- kerstraat. Er werd daar een grote lekkage aangetroffen welke zorgde voor een schade van vele duizenden guldens. expositie van (am .ceur) kunstenaars uit de wijk. In de zomer (juni) wordt er een zes- kamp-programma georganiseerd en een 4-avonden toernooi op een later tijdstip. Het hoogtepunt van de viering vormt echter de feestweek in de 2e week van september 1986. Deze zal bestaan uit kinder- en jeugdaktiviteiten, waaronder een poppenkast, een kindercircus, een Stuif-eens-in, een discoshow en een pop-avond met gerenommeerde groe pen. Een en ander zal plaatsvinden in een grote feesttent, waar ook nog een showavond georganiseerd zal worden. Voor de oudere jeugd zitten nog plannen in het vat. Zo ook op het gebied van sport en spel. Verder is er aan de bejaarden gedacht in de vorm van een reünie van Oud-Vel- tummers, met diverse aktiviteiten en een koffietafel. En last but not least, de historische dat Veltheijm: geen copie van de Aid Merselse dag, maar specifiek Veltum. Men denkt b.v. ook aan de oude beroepen zoals die in de Veltumse straatnamen zijn vernoemd. Het St. Maartenfeest in november in Veltum al enige jaren in zwang zal met extra luister en vuurwerk worden gevierd als een groots besluit van „750 jaar Veltum". Kortom, een ambitieus en allround programma, dat gedragen door het enthousiasme en vrijwilligerswerk van de huidige bemanning van Stichting en werkgroepen, nu al een succes belooft te worden. Zij weten zich verzekerd van deskundige adviezen. Op zondag 31 maart om 11.00 uur willen we in een feestelijke viering in de Grote Kerk weer het feest van Palm pasen vieren. Ieder die wil, en met name doen wij een beroep op alle school gaande kinderen, nodigen wij uit om thuis zelf een „palmpasenstok" te maken en die net zoals vorige jaren, mee te brengen naar de viering van zondag 31 maart. Na de viering willen we in een grote optocht van de kerk naar „Huize St. Vincentius" in de Heuvelstraat trekken om de palmpasenstokken aan te bieden aan de bewoners. Zo willen we hen ook laten delen in onze feestvreugde. Een palmpasenstok, wat is dat? Een paar latjes op elkaar getimmerd, omwikkeld met zilver- of crêpe papier, versierd met wat slingers en groen, behangen met aangeregen pinda's of rozijnen, een appel of een sinaasappel, een paar ingepakte snoepjes enz. én daarboveni op prijkt een trotse palm pasenhaan van brood. Deze hanen zijn te koop bij verschillende bakkers in Venray. Ieder kan dus naar eigen idee de palmpasenstok zo feestelijk mogelijk optuigen. We hopen dat er, net als vorige jaren weer heel veel kinderen zullen meedoen. En denk aan het verzetten van de tijd in de nacht van 30 tot 31 maart. Palmpasenoptocht-Palmpasenstok Jaren geleden werd op Palmzondag een palmpasenoptocht gehouden. Na de optocht wrden palmtakjes gestoken op de hoeken van de percelen land- en tuinbouwgond. De laatste jaren gaan kinderen op Palmzondag na de gezins viering in optocht naar het Schutters veld. Dit jaar gaan de kinderen naar huize St. Vincentius. Hoe maken we een palmpasenstok. Van latjes wordt een kruis gemaakt. Daarna maken we een ring van ijzer- draad met een doorsnee ter grote van de korte lat van het kruis. De ring wordt omwikkeld met palm- of coniferen- groen en bevestigd aan het kruis. Daarna wordt e.e.a. versierd met palm, palmpasenbrood, lint, fruit, fruit, eieren enz. e.e.a. tot een feestelijk geheel. Bloemsierkusnt Semperflorens wil de kinderen gratis helpen e.e.a. te maken. De kinderen moeten de spulle tjes zelf meebrengen. Alleen coniferen- groen en binddraad is aanwezig. Kinderen zijn welkom zaterdag 30 maart tussen 8.30 en 15.00 uur. Dus kinderen tot zaterdag op Stationsweg 14. A.s. zondag is het Palmzondag, het begin van de Goede Week. Een week die een jaarlijks hoogtepunt vormt in het programma van de „Zangers van St. Frans". Een hoogtepunt om twee redenen. Op de eerste plaats vanwege het feit, dat dit koor in deze week maar liefst vijfmaal in de Paterskerk optreedt en wel op: Palmzondag, Witte Donderdag, Goede Vrijdag, Paaszaterdag en eerste Paasdag. Op de tweede plaats omdat het reper toire voor die dagen bijzonder mooi is en iedereen, die van kerkelijkle koor zang houdt, aanspreekt. Ondanks het feit, dat dit koor toch altijd te maken heeft met stemwisseling en het opnemen van nieuwe jongens die zich het repertoire eigen moeten maken, weten koorleden, dirigenten en organist het ieder jaar opnieuw weer voor elkaar te krijgen en daarmee een goede traditie in Venray hoog te houden. Dat daar- DONDERDAG 28 MAART 1985 Nr. 13 HONDERDENZESDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Denkt U dat nu ook zo vaak? Als U een perfekt verzorgde vrouw ziet in uw omgeving, op TV of op de cover van een blad. Zo fantastisch kunt U er ook uitzien. Zonder dat U er „geverfd" opstaat. Parfumerie Cocon start in april met een make-up les van 45 minuten voor U persoonlijk Wat leert U U leert van een gediplomeerd schoonheidsspecialiste/visagis- te hoe U juist üw uiterlijk met een beetje make-up die accenten kunt geven, waardoor u er geweldig uitziet. PARFUMERIE BYOUX SALON DE BEAUTE ZONNEKUREN Wilhelminastraat 1a Venray Zij maakt U niet op, maar leert het zelf te doen. Wat kost het Een privé les van 45 minuten in de Salon de Beaute van Cocon kost f 20,- Samen met een kennis of vriendin kost het f 17,50 p.p. en duurt het 60 minuten Informeer eens Loop eens even binnen bij parfumerie Cocon en vraag er naar of bel gewoon 04780-83877. Wij vertellen U alles in geuren en kleuren. Voor de twee jongste leden van de jubilerende voetbalvereniging SW, Sandra Spee en Jeroen van den Berg, was het een grote dag, want temidden van vele leden en oud-leden mochten zij tijdens de rust van de wedstrijd SV Ven rayAlmania, het jubileumboek aan bieden aan de twee oprichters, de heren Piet Schellen en Jan Gommans. Vóór de wedstrijd werden vele geno digden in de kantine ontvangen door voorzitter A. Turkenburg. Voordat de uitreiking van het jubi leumboek plaatsvond, deed de voorzit ter van de jubileumcommissie, Karei Holla, nog eens een dringend beroep op de honderden die wekelijks passief en aktief betrokken zijn bij de grote SW- familie, opdat SVV de belangrijke plaats in het Venrayse leven zal kunnen blijven innemen. Voor de oprichters de heren Schellen en Gommans had voorzitter Turken burg nog de zilveren speld meegebracht, om daarmede de dank tot uitdrukking te brengen voor het initiatief dat beide heren veertig jaar geleden hebben geno men. Zowel Piet Schellen als Jan Gom mans spraken woorden van dank voor de eer en hoopten dat het SVV zal lukken het Venrayse publiek nog vele spannende en ontspannende middagen te bezorgen. Na afloop van de wedstrijd werd het jubileumboek door de vele intekenaars afgehaald en het resterende gedeelte was grif verkocht, zodat er waarschijnlijk een herduk zal moeten volgen om aan de vraag te kunnen voldoen. Het jubileumboek vertelt in chrono logische volgorde het wel en wee van 40 jaar SVV en is een hommage aan de velen, die zich dikwijls jarenlang belangeloos hebben ingezet voor SVV en de Venravse jeugd. cor reijnders onderhouds- en kleurenadviseur dr. poelsstraat 14 telefoon 82810 voor hard gewerkt moet worden zal niemand verbazen. Niet voor niets geldt bij de „Zangers van St. Frans" de stelregel dat Pasen voor hen direct na de Kerstvakantie begint. Op het programma voor de Goede Week zijn de volgende koorwerken in het repertoire opgenomen: Hoe Corpus (H. Habert) Ecce Homo (G. Bouzignac) Popule Meus (T. da Vittoria) Tenebrae factae sunt (M. Haydn) Vere Languores (A. Lotti) Choralen 21-31-48-63 (J. S. Bach) O Jesu Christe (A. v. Berchem) Chorale Finale (J. S. Bach) Eli-Eli (G. Bardós) Locus Iste (A. Bruckner) Pater Noster (H. Andriessen) Jubilate (W. A. Mozart) Gloria Laus (Gregoriaans) Ubi Caritas (Gregoriaans) O Salutaris (A. Caplet) HaecDies (J. Algra) King all Glorious (G. Vail) Pueri Haebreorum (Gregoriaans) Alleluja (J. Roucairol) Halleluja (G. F. Hündel) Tijdens de zaterdagavondmis zijn de vaste gezangen uit de Missa Antiqua van N. Kerschbaumer en tijdens de Hoogmis op eerste Paasdag uit de Missa in G-dur van W. A. Mozart. Voor de extra inspanning die geleverd wordt hebben de „Zangers van St. Frans" toestemming gekregen om aan het einde van de diensten op Paaszater dag en eerste Paasdag een collecte te houden om op die manier de „belo ning" van de kerkbezoekers in ont vangst te mogen nemen. INBRAKEN In een aan de Kempkensberg staande schaftkeet werd ingebroken. De toegangsdeur was geforceerd. Ont vreemd waren wat kleinere materialen en gereedschappen. Weer kreeg de kantine aan de Sportlaan ongewenst bezoek. Toegang was verkregen door verbreking van een ruit. Ontvreemd waren een geluidsbox en 2 Heineken-emblemen. Een derde embleem was vernield. Een poging tot inbraak had plaats bij een slijterij in de Grotestraat. De dader is kennelijk in zijn werk gestoord. ROOFVOGEL IN PRIKKELDRAAD Een buizerd kwam in het prikkel draad rond de oude vuilnisstortplaats vast te zitten. Een passerende Venrayer trachtte de vogel te bevrijden, maar raakte met zijn auto vast in de modder van de zandweg. Een politiepatrouille bevrijdde het dier en wist ook de ge strande auto weer in een goed spoor te brengen. De buizerd werd voorlopig on dergebracht in het vogelopvangcentrum in Horst. BYOUX Grote Markt 13 Venray ZOEM, ZOEM De VVD heeft in Venrays ge meenteraad al jarenlang aange drongen op de verkoop van land bouwgronden en andere geineeu- telijke bezittingen die men niet nodig heeft om een gemeente te kunnen besturen. Die verkoop was al menigmaal toegezegd, zonder dat het echter tot verkoop kwam. De heer Houba illustreer de dat bij de begrotingsbeschou wingen, in december vorig jaar, met de woorden: „zoem, zoem, maar geen honing...." Nu wethouder Claessens er on langs in geslaagd is vele hectaren landbouwgrond te verkopen, te gen een alleszins redelijke prijs, was de VVD er als de bijen bij, om hem met dit succes te felici teren. Als dank voor zijn aktivi teiten mocht de wethouder een grote pot bijenhoning in ont vangst nemen. De burgemeester, als voorzit ter van de raad, meende in de ge meentewet nog te moeten nakij ken of het aanvaarden van derge lijke geschenken niet strafbaar was. Maar daar maakte niemand zich zorgen over. Claessens nog in het minst. Hij zou zien dat die pot honing in de b. en w. verga deringen geconsumeerd zou wor den

Peel en Maas | 1985 | | pagina 7