GROETEN UIT VENRAY dfmti KERKELIJKE DIENSTEN PARFUMERIE BYOUX SALON DE BEAUTE ZONNEKUREN GROTE KERK VENRAY Zaterdag: 17.00 Eucharistieviering waarin aan de leerlingen van de zesde klassen het heilig Vormsel zal worden toegediend door de bisschop van Roer mond Mgr. J. Gijsen. Int. voor de vormelingen en hun ouders; 19.00 ne- derlandse hoogmis, int. Lee Sala overleden parochianen. Zondag: Tweede zondag van de veer tigdagentijd. 8.00 Lies Gerrits-Her- mans; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. pastoor van Boxtel Anna en Sjang Zeegers Jan Hendricx, dochter en fam. Henri Coenders (v. d. buurt); 11.00 nederlandse hoogmis, int. ouders Janssen-Wijnhoven en Marietje van Overveld Anna Loonen-Gommans ouders Jeuken-Verhulsdonk. In deze viering is de Kinderwoorddienst. Maandag: 9.00 oude stichtingen ouders Arts-Cornelissen; 19.00 Jacobus Schaeffers, echtgenote en zoon Piet ouders Schols-Leers en overl. fam. Jo Versteegen en zoon Martin. Dinsdag: 9.00 W. Broers, echtgenote en overl. kinderen Mien van Lin; 19.00 Harrie Tacken (v. d. fam.). Woensdag: 9.00 Geertruida Braam- Thijssen bijzondere intentie; 19.00 Maria Bistervels-van Meijel en Jac. Bis- tervels Cees Alkemade, Hendrika Juffermans en overl. fam. fam. Wennekers-Muysers Donderdag: 9.00 Miets Raedts. Vrijdag: 9.00 Mina Kersten-v. Bracht 19.00 fam. Muis-Bekkers Jacob Emontsen zoon Sjaak Johan Verhoe ven en zoon Willy. Zatyerdag: 9.00 Harrie Messemaec- kers ouders Jacobs-Arts en fam.; 19.00 Jozef Peeters Johan Moorrees en overl. fam. ouders Laurensse- Maassen ern fam. Grad Goumans. Mededeling: Zondag, eerste zondag van de maand, is er een kinderwoorddienst met als thema: Wie ben ik? Akolieten: Zaterdag: 19.00 Tom Kengen, lezer: A. Verbeek. Zondag: 8.00 Leon Stoffels, lezer: J. Wekking; 9.30 Fieke Schwachöfer en Petra Berkers; 11.00 Saskia en Inge Truyen, lezer: A. Noyens. Misdienaars: Maandag en dinsdag: 19.00 Joris Truyen en Rens van Nisselroy. Woensdag en vrijdag: 19.00 Bianca Prinsen en Anouk Pijpers. KAPEL ST. SERVATIUS Zaterdag 2 maart: 18.30 Eucharistie viering met volkszang, int. L. en F. Sa- la. Voorganger: P. Hendriks, schriftuit leg: G. v. Loenen, misdienaars: Hans Hebben en Gert-Jan Wismans. Bestem ming kollekte: Landelijke Vastenaktie. Zondag 3 maart: 2e zondag in de 40- dagentijd. 9.30 Eucharistieviering met koor- en volkszang, int. uit dankbaar heid. Lector: Br. Tielemans. Door de week om 18.30 maandag en woensdag eucharistieviering, dinsdag en donderdag woord- en communiedienst. Donderdag 16.00 werkgroep thema- dienst. PAROCHIE PATERSKERK Tweede zondag in de veertigdagen tijd. H. Missen: 9.00; 10.15 hoogmis gezongen door de Zangers van St. Frans; 11.45; 18.00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis om Gods zegen te vragen over de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 17.00 gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis. Mededeling: VASTENAKTIE 1985 192 Kenya: aansluiting ziekenhuis op de waterleiding. 1983 Itaipé, Brazilië: landbouwprojekt voor arme landbou wers. 1984: Peru: sanitaire voorzienin gen opvangcentrum voor kinderen, waar Hanneke Naus werkt-. We kregen enthousiaste berichten dat al deze projekten uitgevoerd werden. Dit jaar bestemmen wij onze vasten aktie voor een arme gemeenschap in Pa kistan. Pater Schutijser, nederlandse franciskaan vraagt steun voor een door hem opgericht pluimvee-bedrijfje. Het gaat om werkgelegenheid voor verschil lende gezinnen. Afzetmogelijkheden zijn er, arbeidskrachten genoeg, alleen de bouwmaterialen kunnen zij niet aan schaffen. Wij helpen door onze steun een groep straatarme medemensen om zelfstandig in hun onderhoud te kunnen voorzien. De missie staat achter hun mensen, maar heeft niet het geld om dit projekt te redden. Met 7000,—kan dat wel. U ontvangt twee keer een vastenzak- je: deze week en vlak voor Pasen. Brengt U de gevulde zakjes mee naar de kerk? Banknummer 2318.64.221 R.K. Kerkbestuur O.L. Vrouw van Zeven Smarten onder vermelding Vastenaktie. BELEEF UW EIGEN PREMIÈRE MET PALME D'OR Cöte d'Azur, de weerspiegeling van het grote festival, dat is Palme d'Or. De voorjaar/zomer make-up '85 van LAN CASTER waarmee U zichzelf totaal vernieuwt. Met twee nieuwe looks: Rose d'Or en Or Bleu. Verwondert U zich niet, maar laat U bewonderen. Het draaiboek schrijft U zelf. Eerste akte: Rose d'Or. Voor de ogen ontwerpt U een goudschitterende dia loog tussen rose en bruin. Voor lippen en nagels ensceneert U een stralend optreden van drie nieuwe rose kleuren. t weede akte: Or Bleu. Voor de ogen een duet van blauwviolet en goud. De dramaturgie voor lippen en wangen schrift vlammend rood in voorjaars nuances voor. Beleef Uw eigen première met Palme d'Or van Lancaster. De vrouw anno 1985 zoals Chanel haar ziet.... Impulsief, briljant, met gevoel voor humor, enigzins verlegen, maar toch ook met vrolijke uitbarstingen. Een vrouw met een oneindige, verborgen tederheid. Dat zal zij volgens CHANEL ook moeten uitstralen door de nieuwe ma quillage voorjaar/zomer van CHA NEL; Les Passions. Een rapsodie in rose, dat past bij een wervelend, bijna dromerig silhouet.... een spontane, openhartige manier van doen....gedurfde, intrigerende kle ding.... mysterieuze, uitdagende par fum.... een houding die getuigt van bij zondere charme Zo ziet de ideale vrouw er in 1985 uit volgens CHANEL. Bij de betere parfumerie speciaalzaak kunt U terecht voor de betere adviezen. Foto: Chanel. Wilhelminastraat 1a Venray Telefoon 04780-83877 Pater Schutijser mag dit jaar rekenen op de hem van vroeger vertrouwde Pa terskerk. Misintenties: Zaterdag: 18.30 Helm Cuppen. Zondag: 9.00 Jan Michiels voor de parochie; 10.15 Konrad Thijssen en overl. familie; 11.45 overl. ouders Dent- jens-Budé; 18.00 jgt. Maria van Diepen- Cuppen. Maandag: 8.00 Celina Rojer en Con stant Rojer; 19.00 Constant Pijls en voor een voorspoedig hërstel. Dinsdag: 8.00 Antoinette Elsevier en Eva Rojer; 19.00 Aleida Loenen-Poels (Derde Orde) Jan Philipse (v.w. buurt). Woensdag: 8.00 jgt. Truus Naus-Ver- heijen overl. familie Slits overl. familie van Teeffelen; 19.00 Harrie Janssen. Donderdag: 8.00 overl. ouders Ak kermans-Timmermans; 19.00 t^ntpaar Janssen-Kelders voor familie (K.). Vrijdag: 8.00 overl. familie Ewals; 19.00 gezinsmis; Helena Holthuis overl. ouders Manders-Hüpen. Zaterdag: 8.00 Sjang Lenssen. Akolieten en Misdienaars: Zaterdag: 18.30 Pepijn Dobbelaar. Zondag: 9.00 André Basten; 10.15 Leo Pouwels; 11.45 Martin Leenders; 18.00 Johan Pouwels. Maandag, woensdag, vrijdag: 19.00 Nancy Eibers. qqDinsdag en donderdag: 8.00 René Jansbeken; 19.00 Marcel Meijer. PAROCHIE VREDESKERK Zaterdag 2 maart: 18.00-18.45 Gele genheid tot biechten; 19.00 Vooravond- mis voor de tweede zondag van de veer tigdagentijd. H. Mis met samenzang. Voor overl. ouders van den Heuvel-Al- bers (coll.) Toon van Dijck (coll.) Wiel Franssen (coll.) Petronella Wis- mans-Dijcks (coll.) Toos Lamers-Ja- cobs (coll.) Mina Jacobs-Jans (coll.). Zondag 3 maart: De tweede zondag van de veertigdagentijd. 8.30 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de pa rochie Harry Janssen en overl. familie; 10.00 Gregoriaanse Hoogmis, voor overl. Geert Siegerink (H) overl. familie Nieuwkamp-Veenhuys voor zegen over een gezin; 11.30 Huub Ja cobs en overl. familie Gannie Gom- mans j aardiens t voor Harry Schroo- ten; 18.39 voor Leonardus Sophie Emilie Mathon. Maandag 4 maart: voor priesterroe pingen en roepingen tot het religieuze leven; 19.00 voor overl. familie Gom- mans-Bouten overl. Anny Linders- Welten en overl. familie. Dinsdag 5 maart: 8.00 voor Toon van Dijck voor de rnstige zieken van de parochie; 15.00 gelegenheid tot het bid den van de rozenkrans; 19.00 H. Mis met lijdensmeditatie. Voor Toos La- mers-Jacobs (buren). Woensdag 6 maart: 8.00 tot zekere intentie (TH); 19.00 voor overl. familie Deriks-Smits. Donderdag 7 maart: 8.00 voor de ge zinnen van de parochie; 19.00 voor overl. Harry Swinkels en overl. familie. Vrijdag 8 maart: 8.00 uit eerherstel aan het H. Hart van Jezus; 19.00 voor Jacob de Bruyn (buurt) overl. Marti- nus Martens. Zaterdag 9 maart: 8.00 ter ere van Maria, hulp der Christenen. Mededelingen: Zondag 10.00 plechtig gezongen gregoriaanse hoogmis door ons man nenkoor. Dinsdagavond tijdens de avond mis van 19.00 uur zal er in het kader van de vastentijd na het evengelie een lij densmeditatie worden gehouden. Wij willen dan samen nadenken over het lijden van Jezus Christus en het lijden in ons eigen leven. God is een God die met mensen een verbond heeft gesloten en daardoor de mensen nabij is. Die nabijheid wordt het meest duidelijk in de kruisdood van zijn Zoon Jezus Christus. Daarin mogen wij met de lijdende Christus samen opgaan naar ons hemels vaderhuis. Deze week of begin volgende week krijgt U weer informatie in de bus over ons vastenaktieprojekt. Bij de informa tie treft U het zakje aan, dat later weer persoonlijk zal worden opgehaald. Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.30 John Dommeck; 10.00 Stefan Rongen, Oscar Geurts, Pascal van Weert; 11.30 Urbain van Weert; 18.30 Theo Krouwel. Maandag tot en met woensdag: 8.00 Jose Cornejo; 19.00 Jos Verstegen. Donderdag tot en met zaterdag: 8.00 Erik Dijkmans; 19.00 Jos Vercauleren. PROTESTANTSE KERKENGEMEENSCHAP VENRAY e.o. In de dienst van zondag 3 maart zal Ds. H. van Es voorganger zijn. In deze dienst wordt het Heilig Avondmaal ge vierd. Aanvang van de dienst is 10.00 uur. De koliekten zijn bestemd voor de Diakonie en de Vrije Universiteit en het Ned. Bijbelgenootschap. Tijdens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindernevendienst gehou den. Na de dienst is er gelegenheid een kopje koffie te komen drinken. KERK 'T ZONNELIED BRUKSKE Pastoor G. Bruggink, Klarinetstraat 32, tel. 85206. Voor het maken van af spraken liefst bellen tussen 13.00 en 13.30 uur. Zaterdag 2 maart: 19.00 H. Mis tot intentie van onze missionarissen. Zondag 3 maart: Derde zondag van de veertigdagentijd. 10.00 Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie. Deze H. Mis is een gezinsviering met als thema: „vasten aktie voor Indonesië". Bijzonder ouders met hun kinderen zijn van harte uitgenodigd! De kindercrèche zal wor den verzorgd door Trudy Vullings. Maandag 4 maart: 19.00 H. Mis voor de bekering van hen, die in zonde leven. Dinsdag 5 maart: 8.30 H. Mis voor de overledenen van de parochie. Woensdag 6 maart: 19.00 H. Mis voor de zielen in het vagevuur. Donderdag 7 maart: 8.30 H. Mis voor de zieken. Vrijdag: 18.40 Kruisweg; 19.00 H. Mis om roepingen tot het priesterschap en het religieuze leven. Mededelingen: 1. Gedoopt: 24 febr. Suzanne Sie- bers, Pavanestraat 9. Ouders van harte proficiat en Gods zegen over uw kind! 2. Biechtgelegenheid: zaterdag 2 maart van 18.00 tot 18.30 uur. 3. KruiswegIn deze veertigdagen tijd wordt elke vrijdag om 18.40 uur de kruisweg gebeden om zó het lijden van Jezus en van deze wereld te overwegten. Van harte uitgenodigd. 4. Gezinsbijdrage: Ned. Credietbak Venray rek. nr. 23.18.08.461 of giro 2552386 t.n.v. RK Kerkbestuur Brukske inz. Gezinsbijdrage, Marimbastraat 26. Met hartelijke dank! 5. Om over na te denken: Houd van bidden voel overdag vaak de nood zaak van gebed, en doe moeite om te bidden. Gebed vergroot het hart, tot het in staat is Gods eigen gave te bevatten. PAROCHIE OOSTRUM Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 9.00 Gerrit Reintjes; 14.30 uit dank baarheid bij 25 jaar Huwelijk Janssen- Philipsen. Zaterdag: 19.00 Sjang Joosten overl. ouders Ach ten-Verdijk Martien van Arsen Jac. Camps en Clara Camps-Wolters (v.w. de buurt) Maria Jacobs-Nooijen (v.w. de buurt). Zondag: 8.30 Hannes verberk; 10.00 Martien Moorrees en Wim Versleijen Toon Camps (v.w. de buurt) Piet Lit- jens Lei Janssen Jeu Arts (Jongeren koor). Maandag: 9.00 Harry Valckx en overl. familie. Dinsdag: 9.00 gest. jaard. Gerardus Camps en Jacoba en Rosalia Hillen. Woensdag: 9.00 uit dankbaarheid (familie Litjens), Donderdag: 9.00 uit dankbaarheid t.e.v. O.L. Vrouw van Oostrum. Vrijdag: 9.00 gest. jaard. Jacob v. d. Voort en echtgenote. Zaterdag: 19.00 Ide Min en overl. familie Linda Goemans Sjang Joos ten jaard. Gerrit Reintjes Jeu Arts (v.w. de L.V.B.) Peter Matthias van Mill. Misdienaars beurten Vrijdag: 14.30 Pieter Rijs, Ton Ver- straelen. Zaterdag: 19.00 Geert Versteegen, Paul Bovendeerdt, Bram Joosten, Jacco Camps. Zondag: 8.30 Bart Nellen, Gardo Linders, Rob van Lieshout, Erwin Ach ten; 10.00 Christianne Jacobs, Mieke Hoedemaekers, Marian Hendrix, Desi- ree Haegens. PAROCHIE OIRLO 2e zondag van de Vastentijd. Zaterdag: 14.30 pl. Huwelijksmis Bruidspaar Peters-Nabben; 19.00 gez. H. Mis (Dameskoor), Bernard Janssen (koll.) overl. familie v. d. Berg-Scha- minee Martinus Bots (jol.) st. Jo hannes Peters en Antonetta Geurts, kleinzoon Ted en voor Pater Peters. Zondag: 8.30 H. Mis tot zekere inten tie (K); 10.00 Hoogmis. Piet Janssen (koll.) st. Pieter-Jan Driessen en Jo hanna van Dijk Marie Wolters-Jans- sen (koll.) Handrie Custers (mnd) Lambert Joosten (koll.). Dinsdag: 8.00 H. Mis st. Theodorus Heidens, Gertrudis Lenssen en Maria Baeten. Woensdag: 8.00 H. Mis st. WiUem Hesen en Anna Janssen. Donderdag: 8.00 H. Mis st. Johannes Billekens, Petronella Versleijen en Catharina Versleijen. Vrijdag: 8.00 H. Mis tot bijzondere intentie. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis Piet Classens (koll.) Anna Steeghs-van Rijswijck Lambert Joosten st. Christiaan Friesen en Catharina Thijs sen. Deze Dienst zal mede verzorgd worden door het Gemend koor van Hel- den-Grashoek. PAROCHIE CASTENRAY Misdienaars: zat. di. en wo.: Wouter en Ivan; zond. 8 u. do. en vr.: Guido en Roel; zondag 10 u.: Martijn en Joris. Zaterdag 2 maart: 19.00 Gerrit van Meijel. Zondag 3 maart: 8.00 voor een zieke (G.); 10.00 Pieter Jan Alfons Reynders (coll.). Dinsdag: 19.00 voor Antonius Drab- bels (coll.). Woensdag: 8.00 tot intentie van de offeraars. Donderdag: 19.00 overl. ouders, Hein en Martinus Emonts. Vrijdag: 8.00 voor het welzijn van de Nederlandse Kerkprovincie t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. PAROCHIE LEUNEN Tweede zondag van Veertig Dagen. Erste zondag van de maand, bijzondere collecte voor onze eigen kerk. Zaterdag: 13.30 50-jarig huwelijk Vennekens-van Rensch; 19.00 maandd. v. Harrie Reintjes Ism. v. Theo Pou wels Ism. v.' Leida Loenen-Poels en echtgen. Zondag: 8.30 jaard. v. Maria Litjens- Smits; 10.00 jaard. v. overl. ouders Lit- jens-Keijsers en dochtyer Mia Hgm. v. Piet Vullings en Theodora Wilmsen en overl. fam. Hgm. v. Josef Croijmans, echtgen. en Martin Croijmans Hgm. v. Maria Loonen-Scheffers; 11.15 mnd. v. Jan Janssen, echtgen. en zoon Gerrit maandd. v. overl. fam. Loonen-van Rens en Michel Loonen weekd. v. Hendrina Baltussen. Maandag: 19.00 maandd. v. Herman van Leipsig Ism. v. Arnold Pijpers, echtg. en zoon Harry Ism. v. Leo Zoals ik reeds vorige week meldde, in deze aflevering van „Groeten uit Ven ray" het eerste deel over het Venrayse kerkdorp de Smakt. I.v.m. de voorbereidingen van dit artikel reed ik enkele weken geleden op een door-de-weekse dag met mijn auto van Venray over de Maasheseweg richting Smakt. Nadat ik o.m. Rank Xerox en cam ping „de Barrier" gepasseerd was en de spoorlijn overgestoken had, stond een stukje verderop aan de rechterzijde van de weg de ANWB-wegwijzer met daar op vermeld: Smakt 1 km. en Holthees 2 km. Vanaf dit punt sloeg ik linksaf de St. Jozeflaan op en naderde zo het kleinste kerkdorp van onze gemeente, gelegen aan de spoorlijn Venlo-Nijmegen, dat op 1 januari van dit jaar 214 inwoners telde. Het was rond het middaguur en in het dorp heerste een oase van ongekende rust die op het moment dat ik m'n wagen bij „het Pelgrimshuis" parkeer de werd verstoord door halfuurlijkse passerende stoptrein Venlo-Nijmegen. De heerlijke rust die er toen heerste zal vanaf morgen vrijdag 1 maart wel verstoord worden. Want sinds in 1889 door Paus Leo de XlIIe maart tot Sint Jozefmaand verheven werd, wordt Smakt elk jaar in die maand overspoeld met talrijke bedevaartgangers en pel grims, die dan een bezoek brengen aan de oude St. Jozefkapel van de enigste bedevaartplaats in Nederland, die toe gewijd is aan de H. Jozef. In twee afleveringen wil ik U het een en ander vertellen over de geschiedenis van Smakt. In het midden van de 17e eeuw behoorde Smakt tot Spaans Gelder. Het Land van Cuijk waartoe ook Holthees en Vierlingsbeek hoorde was Staats. Toen op 30 januari 1648 de vrede van Münster gesloten werd stond men de katholieken niet meer toe om hun gods dienst te belijden. Daarom werden er op tal van plaatsen schuilkerken gebouwd in het Land van Kessel, waartoe ook Venray behoorde. In Venray hebben schuilkerken ge staan bij de Crayenhut (Deurneseweg), bij de Hazehut (Merselo) en in Smakt aan de Loobeek. Loonen en echtg. Dinsdag: Geen H. Mis. Woensdag: 19.00 weekd. v. Johanna Swinkels-van Rijswijck Ism. v. Leida Loenen-Poels en echtgen. Donderdag: Geen H. Mis. Vrijdag: 19.00 jaard. v. Willem Keij- sers en echtgen. Ism. v. Bert Jennis- kens (vanw. fam. Dr.). Zaterdag: 19.00 Ism. v. Hermine de Bruyni-Raafs en overl. fam. Ism. v. Leida Loenen-Poels en echtgen. Ism. v. overl. ouders Martens-Smedts en Henri Martens. Misdienaar: 19.00 Geert Thijssen. Akolieten: za 19.00 John en Harry Cornelissen; zo 8.30 J. Janssen; Hgm. 10.00 P. v. Zandvoort, S. Peeters en G. Thijssen; 11.15 M. en T. Heesen. Gedoopt: Jaap Litjens. PAROCHIE YSSELSTEYN Zaterdag: 19.00 1. H. Mis voor Jac queline Bos-Janssen nms. fam. Bos; 2. H. Mis voor overl. fam. Wismans- Droesen-Gooren. Zondag: 8.30 1. H. Mis t.i.v. fam. Willems-Maessen; 10.00 1. maandd. v. Piet Potten; 2. H. Mis voor overl. ouders Poels-Jacobs en kinderen en voor Harrie Versteegen; 11.30 maand, v. Mevr. v. Hoof-Ewals. Maandag: 19.00 1. maandd'. v. Jep Verhoeven; 2. H. Mis voor Jan Ver geldt. Dinsdag: 8.00 H. Mis voor alle overl. parochianen. Woensdag: 19.00 1. H. Mis voor Thei Janssen nms. kaarlvrienden; 2. H. Mis voor Lies Mulders. Donderdag: 8.00 H. Mis voor overl. fam. Jenneskens-Poels. Vrijdag: 1. H. Mis voor Giel Trom melen; 2. maandd. v. Mevr. Gooren- Keijsers; 3. H. Mis voor overl. fam. Wismans-Droesen-Gooren; 4. jaarget. voor Sjeng Geurts. Zaterdag: 19.00 1. gest. H. Mis voor overl. ouders Horrevoets-Havermans; 2. gest. H. Mis voor Willem Spreeu- wenberg en Maria Vervoort; 3. maand- dienst v. Thei Janssen; 4. jgt. v. Petro nella van Well-Thoone; 5. maandd. v. Mevr. Fleurkens-Keijsers. In 1656 werd besloten om aan de Cteenbeek (thans Loobeek) een schuil kerk te bouwen ter hoogte van de tegen woordige splitsing St. Jozeflaan/Broek t.b.v. de kerkelijke ere-diensten voor de mensen uit het Land van Cuijk. De kapel die toegewijd was aan de H. Lucia is zover bekend de oudste kapel van de Smakt geweest. De Smakter schuilkerk was voorzien van een strooien dak en was van binnen groot en hol en had ramen met kleine in lood gevatte ruitjes. Het kerkenhuis heeft dienst gedaan tot aan de Franse revolutie. Het is niet precies bekend wat er met deze schuil kerk daarna gebeurd is. Waarschijnlijk is de kapel bij de aanleg van de spoor lijn in 1883 afgebroken. Ondertussen had de toenmalige Heer van Venray, Jan Albert Bouwens van der Boyen, baron van Neeryssche, Heer van Macken, Helden en Venray, gehuwd met Maria AEmilia Antoinetta Raba, baronesse van Gelder, van 't kas teel Arcen, in 1699 opdracht gegeven om in het gehucht Smakt een kapel te bouwen, toegewijd aan de H. Jozef. De kapelstichters woonden in het nu verdwenen kasteel Macken (Holthees) in 't Land van Cuijk. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Patrick Vergeldt en Joan Lutters. Zondag: 8.30 Rob Reijnders en Mare Derkx; 10.00 Mattie van Ass en Patrick Marcellis; 11.30 Tjeerd Jenniskens en Rob Jenniskens. Weekdagen: Roel Smits en Peter Mi- chels. Vrij: Bart Rongen en Tom Lemmens. Mededelingen: VASTENAKTIE. Ook dit jaar wiUen wij weer een beroep doen op uw vrijge vigheid voor de missie. U zult dezer dagen weer de bekende vastenzakjes thuis krijgen. Het is de bedoeling twee inzamelingen te houden en wel in de week van 10-16 maart en in de goede week voor Pasen. Broeder Habets in Cameroun vraagt onze financiële bij drage voor de aanschaf van eenvoudige gereedschappen voor de leerlingen van een ambachtschool. Met z'n allen kunnen wij hem, maar vooral zijn leer lingen zeker heel goed helpen. Wij rekenen op u allen. RECTORAAT VEULEN Zondag 3 maart 2e zondag van de veertigdagentijd. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. gest. jgt. zal. kinderen Willems. Zondag: 9.45 Hgm. voor zal. Ant. Drabbelsv.w. de buurt; 11.15 Hgm. ter ere van H. Jozef tot bijz. int. voor de parochie. Maandag: 8 uur Ism. overl. fam. Nijssen-Coolen. Dinsdag: 8 uur Ism. overl. fam. Clas- sens-Hendriks-Voermans. Woensdag: 8 uur Ism. overl. fam. H. R. Donderdag: 8 uur Ism. uit dankbaar heid. Vrijdag: 8 uur Ism. zal. Wim van de Goor en kinderen. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. overl. fam, Ewals-Holtackers en overleden ouders. Akolieten voor 3 maart: B. v. Oers, M. v.Staveren, M. Spreeuwenberg. Misdienaars: M. v. Kempen, J. Dings. De kapel bevat van binnen o.m. een prachtig houtgesneden barok-altaar met in het midden een door tot nog toe on bekende beeldsnijder gemaakt St. Jozef beeldje. Bovenin het altaar bevindt zich het alliantie-wapen van de kapelstichters, alsmede op een kelk die door de stich ters geschonken werd, met het op schrift: „Joseph, bidt voor ons 1700". Op 7 oktober 1699 werd op kasteel Macken de stichtingsoorkonde gete kend over de kapel, in het bijzijn van de Heer van Venray, baron van der Boye en de pastoor van Venray, Matthias Roebroeck. Hieronder een gedeelte van de oor konde die in 1899 stond afgedrukt in de Maasgouw: „Also de inwoonders van 't geheugt van Smack onder de heerlickheidt en parochie van Venray so verre afgeset en syn van de deselve parochie, dat sy in den winter qualick connen coemen in den Godtsdienst van deselve parochie: so ist dat mett 't goedtvinden van syn Hoogweerde den Heere Bisschop van Ruremondt, den Heere Baron van Macken als heere der plaetsen en den H. Pastoor aldaer ook als Landt-Deecken synde, is begost eene Capelle, opdat de inwoonders aldaer souden hebben den Godsdienst en de Christelicke leeringen. Uit bovenstaande blijkt duidelijk waarom de St. Jozefkapel juist in de Smakt gebouwd werd. Van die tijd af tot 1860 werden er re gelmatig op zon- en feestdagen de H. Mis gelezen, zoals dit afgesproken was in de stichtingsoorkonde, alsmede cate- chismuslessen gegeven. Tot zover het eerste deel over de Smakt. Bijgaande interieurfoto van de kapel werd omstreeks 1936 gemaakt. Links en rechts staan twee beelden in 'n nis. Het zijn de H. Lucia en de H. Laurentius, welke beelden afkomstig zijn uit de kerk van Vierlingsbeek. Zij verhuisden naar Smakt toen de godsdienstvrijheid in het Land van Cuijk aan banden werd gelegd. Sjaak Laurensse. RECTORAAT HEIDE Tweede zondag van de veertigdagen tijd. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Truus Gielens v.w. de familie Seegers en tevens voor de overl. familieleden Ach- ten-Cox. Zondag: 8 uur H. Mis voor de overl. familieleden Ewals-Fleuren; 10 uur gest. gezongen jaargetijde voor Wilhel mus Jenneskens, Regina Rongen en zoon Leo. Akolieten: Geert Janssen en Maurice Janssen. Misd.: Judith Voermans en Edith Geurts. Eerste inzameling van de Vastenaktie Maandag: 8 uur H. Mis voor de overl. ouders Huisman-Paulus en zoons Dinsdag: 8 uur H. Mis voor Wim Derikx en de overl. familieleden Derikx- Voesten. Woenedag: 8 uur H. Mis voor Betje Geurts-Gellings en overl. familieleden. Donderdag: 8 uur H. Mis voor Helm Claes en overl. familieleden. Vrijdag: 8 uur H. Mis voor Paula van Vegchel-Lemmen. Zaterdag: 19.30 gesticht jaargetijde voor Engelbertus Poels en Gertruda Poels-Voesten. RECTORAAT VREDEPEEL Zaterdag: 19 uur voor Bertha v. d. P/as-Camps. Zondag: 10 uur Toediening van het H. Vormsel door Mgr. Gijsen. H. Mis voor de parochie. Maandag: 19 uur t.i.v. fam. Claes- sens-v. d. Wijer. Dinsdag: 19 uur t.i.v. fam. v. d. Heuvel. Woensdag: 19 uur t.i.v. M. Jansen. Donderdag: 19.00 uit dankbaarheid. Vrijdag: 19.00 voor Willem Peters. Zaterdag: 19 uur t.i.v. fam. Geven. Misdienaars: 3 maart Jeroen Marcel- lis, Dave van Vegchel; 4-9 maart Marcel van Helvoirt, René van Helvoirt. BOEKHANDEL van den Munckhof GROTESTRAAT 68 VENRAY

Peel en Maas | 1985 | | pagina 12