PEEL EN MAAS GOUDEN BRUIDSPAAR IN LEUNEN Hazinneaovend cor Is carnaval U te druk? Vastenaovend in Leunen We laote os wer gaon Aid Prinse Plak voor Deken Theunissen Piëlhaeskes en Piëlhazinnekes ien Rooy Openstelling postkantoor tijdens de carnaval Gratis bus Feesttent op Gouden Leeuw terrein Ingezonden meesterschilders van hartje venray Ksssa '85 chl Zo'n 250 Piëlhazen en Piëlhazinnen hebben met Deken Theunissen, de Aid Prinse Komagneej, Prins Hub I, Vorst en Raad van Ellef aangezeten aan een prima verzorgde koffietafel in de foyer van de schouwburg. Twee hoogtepunten kende deze avond feitelijk: De uitreiking van de A.P.K. plak aan Deken Theunissen en het rijk versierde Vorstenhal. Bij de uitreiking van die APK-plak liet Geert Mulders, als deken van de APK, zich nog eens zien als onvervalste carnaval-speecher, die in zijn toespraak de aanwezige gelovigen met latijnse spreuken om de oren sloeg dat 't een lieve lust was. Deken Theunissen was ad-rem ge noeg om zijn „collega" Geert op Tijdens de vastenavond wordt men in zalen en café's getrakteerd op een geluidsoverlast, die ieder gesprek onmo gelijk maakt. Men kan zich alleen maar verstaanbaar maken door gebarentaal en liplezen. Daar de meesten deze vormen van gesprek niet beheersen, trachtten zij er bovenuit te schreeuwen. Zij moeten dat dan een paar maal her halen, daar het vaak dan nog niet ver staanbaar is. Al sinds enkele jaren heeft de A.P.K. hier een oplossing voor gevonden, door in de Burggraaf bij elkaar te komen met al die lieden, die wèl prijs stellen op deze onderlinge kontakten, waar ze hun on zin kwijt kunnen. Tevens bood dit de gelegenheid voor velen om daar op te treden, want ook dat was daar moge lijk. Artiesten, misschien nog niet rijp voor een zitting, kregen daar een kans. De resultaten waren geweldig. Men Het is alweer zo ver dat wij op zater dag 16 februari de Vastenavond in Leu nen gaan openen, en dat doen wij dan natuurlijk precies zoals altijd met een H. mis waar wij alle Knollinnekes en Knollekes uitnodigen deze H. mis bii te wonen omrede dat deze H. mis wordt opgedragen voor al onze levende en overleden leden van onze vereniging, en waar wij in deze H. mis dank uit bren gen dat wij er dit jaar weer bij kunnen zijn. Er wordt ook weer gekollekteerd en de opbrengst is voor onze kerk, want er is ook weer veel werk aan de winkel geweest. Na de kerkdienst zal onze prins Hay IV zich begeven naar cafe Marlens waar hij zijn receptie houdt voor zijn onderdanen en alle Knollinnekes en Knollekes zijn hier ook van harte uitge nodigd. Hierna beginnen de drie dolle dagen voor ons allen. En we hopen dat we goed weer hebben en een goed hu meur en dat we na afloop kunnen zeg gen wat was hei weer mooi en gezellig en het volgend jaar doen we het weer over. Verder wens ik U allen veel leut en ple zier en hoop U nog een keer te zien in ons Knollenhuus en met zo'n prins en de Knollinnekes en Knollekes maken wij er met zijn allen iets moois van. Jan Martens, Vorst De succesvolle carnavalssclager van d'n lie van d'n 11e zal de koomende carnavalsdaag volop ien Venroi klinken en alle Piëlhaaze en Hazinne zulle uut volle borst mit zinge want beej Sjef en zienen huushald zien de plaate op, wel zien ze nog te koëp beej de plaate-zaa- ke. „We laote ös wèr gaon" is en groët succes ök buute Venroi. Haze en Hazinne geniet van de plaat en LAOT OW WER GAON. (adv.) gepaste wijze van een wederwoord te voorzien. En uiteindelijk mocht hij onder de muzikale tonen van „Rooy mien durp ien de Piël" de APK-plak in ontvangst nemen. De grote verrassing was de muzikale hulde die Deken Theunissen daarna kreeg aangeboden door onze Konink- zong, men vertelde een mop of een ander leuk verhaal, kortom men kreeg daar ook nog wat geboden, dat onge organiseerd spontaan uit de bezoekers tevoorschijn kwam. Onvergetelijk was de man die op zijn vingers kon fluiten en dat niet alleen, hij kon zelfs op andermans vingers fluiten. Wij vonden dat vastenavond-vieren. Dat vonden ook anderen, want velen die die viering al jaren derug toege draaid hadden, kwamen weer terug om daar de avond door te brengen. Helaas de Burggraaf is niet meer, maar plotseling kregen we de gelegen heid in de kelder van De Zwaan op de Markt. Een gelegenheid die zeer gunstig ligt in het centrum. Daar moet natuur lijk wel enige publiciteit aan worden ge geven. Dus iedereen, die er van hoort zegt het verder, dat we zondag en maandagavond in de kelder van Zwaan, vastenavondscafé hebben. Het moet daar wel vol zitten, anders is het niet gezellig. We zorgen dat er een geluidsinstallatie is voor de optredende artiesten, zodat ze niet boven de massa lijke Harmonie Euterpe. En terwijl vele aanwezigen zich na deze plechtigheid „eventjes afzonder den" om zich te verkleden voor het komende Vorstenhal, bereidde Vorst Wim het publiek daarop al voor, door enkele onderscheidingen uit te reiken. Vele paren en groepen hadden weer hun uiterste best gedaan en dikwijls kosten noch moeite gespaard om dit Vorstenhal een fleurig aanzien te geven. De Vorst en de Raad zullen er moeite genoeg mee gehad hebben om de prijs winnaars aan te wijzen. Maar hoe die winnaars hun prijs in de vorm van fruit- of vleesmand in hun groep verdelen, zal hun een zorg zijn Desondanks: een hardstikke fijne en gezellige carnavalsavond. behoeven uit te schreeuwen. We hopen ook, dat we een paar man krijgen met levende muziek die ons begeleiden, als wij gezamenlijk onze goede stemming uitzingen. Dus geen herrie en kabaal, tenzij we die zelf maken en dat duurt nooit lang. We hopen, dat veel mensen komen, die van die echte onzinnige verhalen houden, zo'n kleine buut van een paar minuten, dat kan al heel leuk aanslaan. Zangnummertjes zijn ook van harte welkom, die hebben we in het verleden ook altijd gehad. Als we daar met z'n allen een echt vastenavondcafé van maken, is dat uniek in heel Limburg. En laten de wat ouderen (dat begint tegenwoordig al bij 30 jaar) die de vastenavond de rug toegedraaid hebben, nu maar weer eens komen. Dat is veel goedkoper dan de wintersport en U wordt niet overdon derd door lawaai en niet onder de voet gelopen. Het moet een gezellig ontmoe tingscentrum worden voor alle echte vastenavondvierders. Tot zondag en maandagavond in de Zwaan! Ik, Anouk van Tiny van Pierre den Bekker an de Groëte Mèrt onder de tore. Ik, Bram van Cor den Verver van Tiny van de mup uut de Dr. Poelsstraat onder de rook van de groëte kerk gebore. Viende üt biëstig moj, dat weej as jeugdboere bruudspaar 1985 zien uutgekoze, en weej hope dat gullie ok al- lemaol op ozze verloving op vastelaoves dinsdag ien de tent an- wezig zulle zien, urn dit fiëst mit os te viere. Bejénkomme ien de Scholstraot. Um twie uur. Pries van ut kaartje is 1,50 Nao de optocht verloving en fiëste ien de jeugdtent. Komde gillie alle- maol? Anouk en Bram \rHerukikb |V MODELBOUW GEREEDSCHAPPEN Hofstraat 6 Venray Tel. 04780-81069 maandag - dinsdag Venray: Patersstraat 08.30-12.0008.30-12.00 Kiosk gesloten 09.00-12.00 Velt. Kleffen 10.00-12.00 10.00-12.00 Ysselsteyn 10.00-12.00 gesloten Wellerlooi gesloten gesloten Afferden 09.00-12.0009.00-12.00 Bergen Lb. 09.99-12.00 09.00-12.00 Broekhuizenv. 11.00-12.0011.00-12.00 Meerlo 10.00-12.0010.00-12.00 Siebengewald 09.00-12.0009.00-12.00 Wanssum 09.00-09.3009.00-09.30 Well Lb. 09.00-12.0009.00-12.00 De postbussenruimte te Venray is op maandag en dinsdag geopend van 07.00-12.00 uur. Te Bergen en Well van 08.15-12.00 u. Het rijdend postkantoor houdt stand plaats te Oostrum op maandag en dins dag van 10.00-12.00 uur. De overige standplaatsen vervallen op voornoemde dagen. tijdens de carnaval De nieuwe exploitante van café Restaurant Vlakwater, de familie Pan- ken gaan tijdens de carnaval weer eens extra haar best doen om het publiek te gerieven. Op al die dagen zal vanaf 4.00 tot 's nachts 2.30 uur een gratis bus rijden van de schouwburg naar restaurant Vlakwa ter v.v. Omdat het dikwijls in de bekende „piepkesbussen" onmogelijk was grote re gezelschappen te vervoeren, heeft men nu een grote bus gecharterd. Nie mand behoeft dus buiten te blijven staan. De horeca-exploitanten van Le Coq en De Schaapskooi hebben dit jaar weer gezorgd voor een feesttent, tijdens de carnavalsdagen, op het Gouden Leeuw terrein. Vanaf zaterdag tot en met dinsdag kan men er dagelijks terecht vanaf 5 uur voor een goed drankje en een gezellig verblijf. Zaterdag en dinsdag vanaf 21.00 uur verzorgt de Rooyse Hofkapel de muzikale omlijsting van de bals. Op zondag, maandag en dinsdag komt de muziek van het 17 man sterke orkest „Basements Boys". Het interieur van de ca. 40 x 20 me ter grote tent is versierd door leden van de Vrije Akademie onder leiding van Piet Hermans. En dèt alleen al is een bezoek aan deze, lekker verwarmde, tent zeker waard. VENRAYSE VASTENAVOND Nadat ik afgelopen zondag bij het „vastenavond-concert" aanwezig was, kan ik niet nalaten om te reageren op wat men daar meemaakt. De sfeer die daar heerst, de mensen die daar komen om samen iets te beleven, daar kun je als Venrayer en ex-Venrayer trots op zijn. Je treft daar mensen die al meer dan vijfentwintig jaar Venray verlaten heb ben en ieder jaar er weer bij willen zijn. Ze komen zelfs van Arnhem en Eind hoven naar Circus Mök, de optocht en de boerenbruiloft. Ondanks dat zijn er in Venray nog mensen die zeggen dat de carnavalsvereniging een elite«aak is. Daar ben ik het niet mee eens. Vroeger was het wel zo dat een Prins alles zelf moest betalen, en dat zal op veel plaatsen nog wel zijn, hij moest veel geld hebben, anders kon carnaval niet doorgaan. Tegenwoordig wordt veel uit de pot betaald zodat eenieder Prins kan worden, wat de laatste jaren wel bewezen is. Ook bij de carnavals vereniging zijn alle geledingen van het volk. Wat ik vaak hoor en waar ik het wel mee eens ben, is, dat er tijdens de car navalsdagen weinig te doen is voor vijf tigers en ouder. Er zijn genoeg café's, maar daar zijn meer de jongeren wat ook goed is, maar deze mensen willen graag ouderwets carnaval vieren met een orkest en een polonaise en dan met leeftijdgenoten. Enkele jaren geleden startte men met een carnavalsavond voor ouderen, dat liep redelijk goed. Als zoiets nog eens georganiseerd wordt, moeten de Piëlhazen en Hazin- nen wel komen en niet afwachten, want daar kan men niet voor organiseren. Anders zal het wachten worden tot we in Het Schuttersveld zitten of in De Kruuze, daar wordt wel carnaval ge vierd. We wachten af. Allemaal gezellige vastenaovend- dagen. Blief wakker Piëlhaas. M. W.-S. DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 Nr. 7 HONDERDENZESDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 berden mode hendnks schoenen rongen^ bakkerij ahens schoenen hermans optiek camps juwelier caesar mode spetters jeugdmode ijshuisje durlinger spiegelkwartier holland internationaal postkantoor muziekschool cor reijnders dr poehtraat 14 venray tei 82810 Op 21 februari a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat TINUS VENNEKENS en JACOB A VAN RENSCH elkaar in Well het ja-woord gaven. Vanwege carnaval en vasten zal er nog even worden gewacht, voordat de klokken van de St. Catharinakerk van Leunen ter hunner ere kunnen luiden. De plechtige Eucharistieviering zal namelijk plaatsvinden op zaterdag 2 maart a.s. om half twee; met muzikale omlijsting door het gemengd koor, want zowel het dames- als herenkoor heeft nauwe betrekkingen met dit gouden paar. Na die viering zal het gehele gezel schap, en dat zijn hun 12 getrouwde kinderen, hun 21 kleinkinderen en de verdere familie naar zaal Martens gaan, waar het leest zal worden voortgezet. Van 18.30-19.30 uur zal dan iedereen de gelegenheid krijgen dit gouden paar en familie geluk te wensen. In de crisisjaren trouwen; 12 kinderen groot brengen, meest als dagloner óf als arbeider öf als stoker op de steenfa briek van Schreurs op het Veulen werken; in een tijd toen ziekenfonds en kinderbijslag nog onbekend waren: dèt is een prestatie op zich en voor velen on voorstelbaar. Om het groeiende gezin niets tekort te doen moest na de dagelijkse arbeid nog gewerkt en geploeterd worden op het eigen kleine bedrijfje, met een koe, kip pen en wat varkens. Maar nooit is er iets tekort geweest, verklaren ze met veel nadruk. Vanaovend (donderdag) kunne de Piëlhazinne en ök al de vrowüe van buute 't dörp de kookpot laote vur wat ie is en gezellig, van 20.30-00.30 uur, 8 kafees umtoëvere ien Hazinnekafees. Zes Blaoskapelie zette zich ok ien um de stemming d'r ien te halde, want die zien d'r bats óp dat zeej de ennigste kels zien die mit de hazinne dit hazinnefiëst tot 'n alderwets en gezellig vastelaoves- gebeuredoen make. De blaoskapelie gaon volges en vaste route de hazinnekafees af, de hazinne kunne dan mit aovergaon, zoëdat de muzikante nie zó allennig ower de straot hoeve! Kafee 't centrum duut ök mit. Sneej of genne sneej, gelöf mer dat ze d'r flink tigge an pére! Iëne kiër ien 't jaor is toch niks te veul, en laot öwlie daorum mer gaon! Wor ge hin kunt gaon ziede öp önstaond plaatje. Dus Piëlhazinne, zeg mit Prins Hub Doet mit, doet mit, ok as ge ien d'n toemei zit! En zing same mit Corrie Piëters eur liedje: Och hazinnekes hazinnekes ut moiste wat er is, laot owwe meens mar lekker thuus en de kookpot wor heej is. Went hazinnekes hezTnnekes die zien nog lang nie mis pak ów mekaar mer ien d'n aérm as ut hazinneaovend is! HAZINNEAOVEND 1985 't Spiet meej, beste Hazinne mer dönderdag mötte zónder meej beginne. drie jaor heb ik mit gedaon en kös vreejdaags nie mer staon. 't Is meej echt wel bevalle mer vreejdaags laag ik nog te lalle de pol dén wiër mer half gekökt en de kachel half gestökt. 't Bed was miene baeste vriend en ik haaj dén dag gen bal verdsiend zeuj 't öp enne vreejdagaovend zien dan köm ik wer zeker dat zudded zien. Want dan kan miene meens 's zaoterdads koke en de kachel is flink öp stooke, de kiender verzörge en aete gaeve en ik heb 'ne dag röstig laeve.... Daorum hazinne stelk ik vur: 't volgend jaor vreejdag 's aoves, vur niemes bezwaor! Dan klriegde gen kiender mit krinte d'n baas nie kwaod en toch öw caente! df. Fiil bt 's Zaoterdags uutröste mit enne kater en 's aoves nor 't Hofbal.... en dan nog later? lus volgend jaor meej wer gezien de groetjes van Dobbelsteen Mien Mien van zeg 's Aa...laaf! !//)6 lof0 LoL óo.*°. Zuutjcj an Ottli-lïlahe lak A uit,* Lftjlm, (jÏc» Ttef. FfteiVaec 'klhut, u>n loio Unemnd tcoq, OlJ ll Mi hen-la Lel sluuó Me. Truus ÜAt lv° hi lldumóh/ lt Cótjt elJ lïket lie ulo Leltluus Me Th/us 11 *e ThtUs llai lioiehani le Coq, elf lihtt- Uenlo Lek luus, iltKe IV Up lï-uui u Utlihianct le Coq, oU l lino- hen la Lelt nu ut iy° koetshuu* Urk< "Fhuui Fat Uaieba*/ Ie Coty M titoer henlo iy° Uthlo Koeljlutis lit kt fbuué 'Val Ihnkiünd leCaq, oU\itmu DE GOUDEN BRUIDEGOM Tinus Vennekens (75) is geboren en ge togen in „de heerlijkheid Geysteren" in de tijd dat"geheel Geysteren"nog aan Baron de Weichs de Wenne toebehoor de. Toen het maar even kon, ging hij zich verhuren als boerenknecht in Wanssum. Boerenknecht bleef hij ook in het begin van zijn huwelijk, totdat in het Veulen een klein boerenbedoeninkje vrij kwam met wat grond. Met werken bij de boeren en wat op eigen grond verbouwen, werd de oorlog ingegaan. Pal achter hun woning bouw den de Duitsers een kamp. Van die Duitsers hebben ze eigenlijk geen last gehad, totdat ze in het zicht van de bevrijding ook uit hun woning werden gejaagd. De gouden bruidegom werd opgepakt; naar Lennep getransporteerd en daar aan het spoor te werk gesteld. Och, het werken viel er nog mee ook, en voedseltekort werd er eigenlijk niet ge leden. Zijn vrouw werd met 7 kleine kinderen via Well naar Grotegast in Friesland geëvacueerd. Ook zij beklaag de zich niet over de behandeling daar. Maar het leek eigenlijk een wonder, dat op Eerste Pinksterdag de gouden brui degom uit Lennep arriveerde, terwijl de gouden bruid op dezelfde dag met de 7 kinderen uit het Friese Grotegast in Veulen terugkeerde. Omdat de eigenaar inmiddels zelf het boerderijtje in gebruik had genomen omdat zijn boerderij door oorlogshan delingen verwoest was, werd onderdak verkregen in een kippenhok. Daar bleef men tot de boerderij weer vrij kwam. Tot 1968 werkte hij als stoker op de steenfabriek. Toen die ging sluiten werd hij vroegtijdig gedwongen gepensio neerd. Zijn energie legt hij nu in zijn grote tuin. Vele jaren was de gouden bruidegom lid van de Toneelvereniging en het Kerkelijk Zangkoor. Voor zijn inzet voor Kerk en Wereld werd hem de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia verleend. Ook met biljarten wist hij zijn mnnetje te staan. DE GOUDEN BRUID Jacoba van Rensch (74) geboren en getogen in Well, moest al vroeg mee aanpakken op de ouderlijke tuinderij. Dat veranderde in haar huwelijk feitelijk niet... Het werd een groot gezin, een prachtig gezin waar het goed toeven was. Oók in de latere jaren toen de „aanhang" zich aandiende. Gezellig heid was troef in het gezin Vennekens, want al waren de inkomsten karig, rijk was men aan saamhorigheid, daarvoor zorgde moeder Vennekens. Hun twaalf kinderen die allen goed terecht kwa men, vinden het vanzelfsaprekend nog steeds „een thuis" te hebben, al moet wel eens georganiseerd worden om allen aan hun trekken te laten komen in de bejaardenwoning aan de Vullingsstraat. Daar kwam men namelijk terecht toen de eigenaar de boerderij zelf nodig had en men via de Gussenstraat de riante be jaardenwoning kon betrekken. De gouden bruid is een gewaardeerd lid van het Dameskoor van Leunen en met haar man wil ze nog al te graag een kaartje leggen. Beiden genieten van hun oude dag en zullen met vreugde deze mijlpaal in hun leven dankbaar vieren.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9