VENR1YSE MONUMENTJES =AMVfv KERKELIJKE DIENSTEN PEEL EN MAAS uw weekblad automaterialen J. THEUWS coetvew J. THEUWS GROTE KERK VENRAY Zaterdag: 19.00 nederlandse hoogmis int. Coby Jacobs-Reijnders (buurtver. St. JozeO Hendrik v. d. Heuvel Jan Schwachöfer en opa Dijkmans Marinus Kelders en dochter Els. Zondag: Zesde zondag door het jaar. 8.00 leesmis, int. Wilhelmina Rutten- Theunissen; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. Herman Ebberink ouders Gou- mans-In de Rijp en dochter Annie Gerrit Janssen en overl. fam. Henri Coenders (van de buurt); 11.00 neder landse hoogmis met medewerking van de Carnavalsvereniging „de Peelhaas", int. voor de levende en overleden leden van de carnavalsvereniging „de Peel haas". Maandag: 9.00 oude stichtingen overl. parochianen. Geen avondmis. Dinsdag: 9.00 Mina Kersten-van Bracht. Geen avondmis. Woensdag: Aswoensdag, vasten- en onthoudingsdienst. 9.00 Antoon Roe- lofs Johanna Hednricus Bogaars-Ba- ken; 19.00 Antoon van Osch Anna Smits-Lijssen en dochter Diny Grad Goumans (van een vriend) Coby Jacobs-Verhulsdonk. Donderdag: 9.00 Oscar v. d. Loo Geertruida Braam-Thijssen. Vrijdag: Sint Petrus' stoel. 9.00 Miets Raedts Mien van Lin; 19.00 Philip Voermans en Jacoba Versleijen overl. fam. JansBeken-Haanen en zoon Ar nold Piet Nabuurs. Zaterdag: 9.00 overl. ouders Gos- sens-Kessels bijzondere intentie; 19.00 Wim van den Munckhof en overl. fam. Zr. Vincentio Maassen en fam. Catharina Rutten-Peeters Anna Loo- nen-Gommans (buurtver. St. Jozef). Mededelingen: Carnavalszondag wordt in de viering van 11.00 uur de medewerking verleend door de Carnavalsvereniging. Aswoensdag wordt de as gezegend en de assekruisjes uitgedeeld, een goed begin van de veertigdagentijd. Akolieten: Zaterdag: 19.00 Leon Stoffels, lezer: A. Verbeek. Zondag: 8.00 Tom Kengen, lezer: J. Wekking; 9.30 Saskia en Inge Truyen; 11.00 Fieke Schwachöfer eh Petra Ber- kers. Misdienaars: Woensdag en vrijdag: 19.00 Bianca Prinsen en Anouk Pijpers. KAPEL ST. SERVATIUS Zaterdag 16 febr.: 18.30 Eucharistie viering met volkszang, int. L. en F. Sa- la. Voorganger: P. Hendriks, schrift uitleg: G. v. Loenen, misdienaars: Gert- Jan Wismans en Bas Dirkx. Bestem ming kollekte: Memisa. Zondag 17 febr.: 6e zondag door het jaar. 9.30 Eucharistieviering met koor- en volkszang (greg. en ned. gezangen), int. voor een gezin. Lector: Br. Tielemans. Door de week om 18.30 maandag, disndag en woensdag eucharistieviering, donderdag 18.30 woord- en communie dienst. Donderdag: 16.00 werkgroep thema- dienst. PAROCHIE PATERSKERK Zondag: H. Missen: 9.00; 10.15 H. Mis met zang; 11.45. Vanwege caraa- valgeen avondmis. Maandag: Geen H. Mis om 8.00. Woensdag: Aswoensdag, vasten- en onthoudingsdag. Na de H. Missen wordt het askruisje uitgereikt. Vrijdag: 19.00 avondmis om Gods zegen te vragen over de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 17.00 gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis. Misintenties: Zaterdag: 18.30 overl. familie Jans- sen-Krijns overl. familie Martens- Fleurkens. Zondag: 9.00 Sef Drabbels en voor een jarige voor de parochie; 10.15 overl. familie Linders-van den Wolden- berg; 11.45 voor de overledenen (offer- bus). Geen avondmis. Maandag: 8.00 geen H. Mis; 19.00 Elisa Palm en t.e.v. H. Geest. Dinsdag: 8.00 jgt. Pater Gustaaf Ammerlaan; 19.00 voor de overleden familie. Woensdag: 8.00 Antoon Bovée familie Peters-Arts; 19.00 Harrie Jans sen Karei Desrick. Donderdag: 8.00 overl. ouders Ak kermans-Timmermans; 19.00 t.e.v. Sint Antonius. Vrijdag: 8.00 overledenen (koll. Al lerzielen); 19.00 gezinsmis; jgt. Antoon Lui j pers. Zaterdag: 8.00 Martinus Hoedemae- kers. Akolieten en Misdienaars: Zaterdag: 18.30 Leo en Johan Pou- wels. Zondag: 9.00 Martin Leenders; 10.15 Pepijn Dobbelaar; 11.45 Tonny Ver meulen. Woensdag, donderdag, vrijdag: 8.00 Marcel Meijer; 19.00 René Jansbeken. KERK 'T ZONNELIED BRUKSKE Pastoor G. Bruggink, Klarinetstraat 32, tel. 85206. Voor het makgn van af spraken liefst bellen tussen 13.00 en 13.30 uur. Zaterdag 16 febr.: 19.00 H. Mis voor overleden ouders en fam. de Lange- Groaret en van Treeck-Stoffels. Zondag 17 febr.: Zesde zondag door het jaar. 10.00 Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie; uit dankbaarheid. Deze hoog mis is er volkszang. De kindercrèche zal worden verzorgd door Bianca Janssen. Maandag 18 febr.: 19.00 H. Mis voor de zielen in het vagevuur. Dinsdag 19 febr.: 8.30 H. mis voor de overledenen van onze parochie. Woensdag 20 febr.: Aswoensdag - Begin van de Vasten. 19.00 H. Mis met als intentie, dat de vastentijd onze parochie veel zegen mag brengen. Deze dag is het vasten- en onthoudingsdag. Na de H. Mis wordt het askruisje uit gereikt. Donderdag 21 febr.: 8.30 H. Mis voor priesterroepingen. Vrijdag22 febr.: Feest van St. Petrus Stoel. 19.00 H. Mis voor Harry Hen driks. Lektoren: zaterdag 16 febr. 19.00 zr. Servaas; zondag 17 febr. 10.00 mevr. Tijmensen. PAROCHIE V REDES KERK Zaterdag 16 febr.: 18.00-18.45 Gele genheid tot biechten; 19.00 Vooravond mis voor de zesde zondag door het jaar. H. Mis met samenzang. Voor Toon van Dijck (coll.) John Barents zesweken- dienst voor Toos Lamers-Jacobs (coll.) Wiel Franssen (coll.) Petronella Wismans-Dijcks (coll.) overl. ouders van den Heuvel-Albers. Zondag 17 febr.: Zesde zondag door het jaar. 8.30 voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie Her man van Ass; 10.00 Plechtige gregori aanse Hoogmis. Jaargetijde voor Harry Janssen. Tijdens deze H. Mis zal de pauselijke onderscheiuding Pro Ecclesia et Pontifice worden uitgereikt aan de heer Jans, lid van het kerkbestuur; 11.30 voor Huub Jacobs eb overl. familie; 18.30 voor Emilie Mathon Leonardus Sophie. Maandag 18 febr.: 8.00 voor priester roepingen en roepingen tot het religieu ze leven; 19.00 geen H. Mis. Dinsdag 19 febr.: 8.00 voor een ernstige zieken van de parochie voor Toon van Dijck (voll.); 19.00 geen H. Mis. Woensdag. 20 febr.: Aswoensdag. Vasten- en onthoudingsdag. Begin van de veertigdagentijd. 8.00 voor een ver dieping van het geloofsleven; 19.00 voor Thei Linders (coll.) tot zekere intentie - familie Houwen-Cremers. Donderdag 21 febr.: 8.00 voor de ongeneeslijke zieken; 19.00 voor Jac. van de Vorle Toos Wismans-Sanders jaargetijde André Hoppenbrouwer. Vrijdag 22 febr.: Feest van St. Petrus Stoel. 8.00 voor een goede voorberei ding op het komende Paus-bezoek; 14.00 plechtige huwelijksmis voor het bruidspaar Yvonnen van Cuyck en Willie van Soest, in de kapel van Veltum; 19.00 voor Jacob de Bruyn (buurt) overl. familie van Leuven- Ewals overl. ouders en kinderen Wil- lems-Maessen. Zaterdag 23 febr.: 8.00 voor de zielen van het vagevuur voor de blijheid van iedere dag (D). Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.30 Oscar Geurts; 10.00 John Dommeck, Theo Krouwel; 11.30 Stefan Rongen; 18.30 Giel Krijnen. Maandag tot en met woensdag 8.00 uur Jos Vercauteren. Donderdag tot en met zaterdag: 8.00 Erik Dijkmans; woensdag tot en met zaterdag 19.00 Jos Verstegen. PAROCHIE OOSTRUM Zaterdag: 19.00 overl. familie Derks- Ewals overl. familie Achten-Verdijk Hendrina Maria Houwen-Jacobs Sjang Joosten. Zondag: 8.30 Bert Daniels en overl. familie; 10.00 Carnavalsmis. Toon Camps overl. leden van de Carnavals vereniging: Sjang Hoex, Johan en Fèr Camps, Harry Achten, Jo Simons, Wim Kessels, Bertus Rutten, Gerrit Reintjes. Maandag: 9.99 Anna Vergerven en ouders. Dinsdag: 9.00 Maria Jacobs-Nooijen. Woensdag: Aswoensdag. - Begin van de Vastentijd. 9.00 Piet Litjens; 19.00 Toon Camps (v.w. de buurt). Donderdag: 9.00 voor de overledenen van hen die offerden met Allerzielen. Vrijdag: 9.00 tot zekere intentie. Zaterdag: 19.00 Gertruda Janssen- Peters overl. ouders Madou-van Elzen Sjang Joosten. Misdienaarsbeurten Zaterdag: 19.00 Bart Nel.len, Gardo Linders, Gebr. Pluk, Rob van Lieshout. Zondag: 8.30 Geert Versteegen, Paul Bovendeeredt, Erwin Achten, Marco Arts; 10.00 Christianne Jacobs, Desiree Haegens, Mieke Hoedemaekers, Ma rion Hendrix. Woensdag: 19.00 Leonie Hendrix, Inge Kreutz, Monique Wilms, Esther Litjens. Carnavalsmis De carnavalsmis zal opgeluisterd worden door Eikenhofkapel en ons Jongerenkoor. Aswoensdag: Woensdag a.s. is het As-woensdag, het begin van de veertigdagentijd ofwel vastentijd. Die dag zijn er twee Eucha ristievieringen n.l. om 9.00 uur en om 19.00 uur. In beide H. Missen aswijding en uitdeling van askruisjes. Laten we samen goed beginnen aan de ernstige vastentijd. Aswoensdag: verplichte vasten- en onthoudingsdag evenals Goede Vrijdag. PAROCHIE OIRLO Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis (Dames koor), Lei Ewals (koll.) Pieter-Jan Driessen (koll.) Handrie Custers (koll.) st. Willem Michels en Wilhel mina van Osch Johanna Bots-ten Haaf (koll.) tot intentie van de Carna valsvereniging „De Spurriemökke". Zondag: 8.30 H. Mis tot zekere inten tie (K); 10.00 Hoogmis. Maria Wolters- Janssen namens familie Wolters Gerard Schoeber, Francisca Simons en overleden familie. Woensdag: 19.00 Aswijding en Eucharistieviering, st. Pastoor Schram Godfried Philipsen, Pierre Philipsen en echtgenote. Donderdag: 8.00 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw. Vrijdag: 8.00 H. Mis tot bijzondere intentie. Zaterdag: 16.00 gez. H. Mis uit dank baarheid familie Moorman (Jonge Gardekoor); 19.00 gez. H. Mis (Jonge Gardekoor). Anna Steeghs-van Rijs- wijck (koll.) Johannes van Dijk (jrd.) Hubertus de Rijck (jrd.). PAROCHIE CASTENRAY Misdienaars: zat. di. en wo.: Martijn en Joris; zond. 8 u. do. en vr.: Marcel en Ronny; zond. 10 u. Wouter en Ivan. Zaterdag 16 febr.: 19.00 overl. fam. Wismans-Arts Ger Janssen (coll.). Zondag 17 febr.: 8.00 Bertus Jans sen; 10.00 Leida Duykers-Vullings. Dinsdag: 19.00 Josephuina Seykens- Collin. Woensdag: (Aswoensdag): 19 uur (avondmis) Jacobus Heidens en naaste fam. Aswijding. Na de H. Mis uitreiken van het askruisje. Donderdag: 8.00 voor een zieke. Vrijdag: 2.00 gezongen H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. het zilveren huwe lijk van de fam. Wismans-Arts. Attentie: Voor de jaarlijkse VAS TENACTIE kozen wij als project het hongerende Ethiopië. PAROCHIE LEUNEN Zesde zondag door het jaar. Vasten avond. Zaterdag: 19.00 H. Mis, mede verzorgd door de Carnavalsvereniging voor overl. leden van de Carnavalsver eniging Jan Ewals (vanw. fam. Pijpers Leida Loenen-Poels (vanw. buurt) jrd. v. Martinus Peeters en beide echtg. Johanna van Rijswijck- Swinkels en W. Swinkels (vanw. buurt). Zondag: 8.30 weekd. v. pastoor Lit jens Leida Loenen-Poels en echtg.; 10.00 maandd. v. Wilhelmina, Antoon en Bernard Loonen, beide echtg. en Johanna Verheijen-Loonen Maria Loonen-Scheffers Harry Reintjes (vanw. Rabobank Leunen); 11.15 week- dienst v. Hendrina Baltussen Michel Loonen Antoon Janssen en Elisabeth Jenniskens lsm. v. Gertruda Spreeu- wenberg. Maandag: Geen H. Mis. Dinsdag: Geen H. Mis. Woensadag: Aswoensdag. Na de H. Missen wordt 't askruisje gegeven. 8.00 jrd. v. Peter Gerard Wilmsen, echtg. en zonen lsm. uit dankbaarheid t.e.v. H. Gerardus; 19.00 jrd. v. Bernard Loonen en Anna Maria Peeters lsm. v. Leida Loenen-Poels (vanw. fam. Poels, Over- loon) weekd. v. Johanna Swinkels-v. Rijswijck lsm. v. Bert Jenniskens (vanw. kaartvrienden). Donderdag: Geen H. Mis. Vrijdag: 19.00 jrd. v. Petronella Lit jens weekd. v. Bert Jenniskens lsm. v. Leida Loenen-Poels (vanw. buurt). Zaterdag: 19.00 jrd. v. Theodora Berkers-Schwachöfer lsm. v. Leida Loenen-Poels en echtg. overl. ouders v. Cuijck-Verhoeven en kinderen en Frans Rongen Mathijs Litjens en echtg. Misdienaar: wo 8.00 Ruud Jennis kens; wo. en vr.: 19.00 Mare Hermans. Akolieten: za 19.00 Rich, en Ruud Jenniskens; zo 8.30 J. Janssen; 10.00 hgm. P. Geurts, H. en J. Cornelissen; 11.15 M.enT. Heesen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zaterdag: Carnavalszaterdag. 19.00 1H. Mis voor alle levende en overleden leden van de Carnavalsvereniging „De Piëlreuzen"; 2. gest. jgt. v. Willem Janssen. Zondag: 8.30 H. Mis voor overl. fam. Peeters-Verhaegh; 10.00 1. H. Mis voor Zus Bos nms. personeel; 2. gest. H. Mis voor Peter Wilmsen, Petronella Litjens en zoon Simon; 11.30 jgt. voor Willem Jacobs. Maandag: 9.00 H. Mis voor welsla gen van een examen. Géén avondmis! Dinsdag: 9.00 H. Mis voor overl. fam. Arts-Poels. Woensdag: Aswoensdag, onder de H. Mis uitdelen van de askruisjes! 19.00 1. gest. jgt. v. Frans Claessens, Wilhel mina en Gertruda Claessens-Michels; 2. H. Mis voor pastoor Janssen. Donderdag: 8.00 H. Mis voor overl. fam. Mulders-Maessen. Vrijdag: 19.00 1. maandd. voor Piet Potten; 2. weekd. voor Thei Janssen. Zaterdag: 19.00 1. H. Mis voor Grad Fleurkens nms. fam. Fleurkens; 2. H. Mis voor Mevr. Gooren—Keijsers nms. de buurt; 3. H. Mis voor mevr. Bos- Janssen, Pierre en Harrie nms. fam. Janssen; 4. H. Mis voor Frans van Soest en Maria van Soest-Swinkels. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Jeugdprins en jeugd- vorst. Zondag: 8.30 Tjeerd Jenniskens en Rob Jenniskens; 10.00 Roel Smits en Peter Michels; 11.30 Bart Rongen en Tom Lemmens. Weekdagen: Patrick Vergeldt en Joan Lutters. Vrij: Rob Reijnders, Mare Derkx, Mattie van Ass en Patrick Marcellis. Mededelingen: 1. Let op de tijden van de H. Missen op carnavals-maandag en -dinsdag! 2. Woensdag a.s. is het Aswoensdag! Het is dan vasten- en onthoudingsdag. Hopenlijk komen dan ook veel paro chianen naar de kerk voor het askruisje. Een goed begin van de voorbereiding op Pasen. RECTORAAT HEIDE 6e zondag door het jaar, 17 febr. '85. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor Harrie Willems. Zondag: 8 uur H. Mis voor Hubertus en Huberta Janssen-Gellings en Maria van Dijck-Duijkers; 10.00 Hoogmis voor Jacqueline van Schijdel-Wolters. Akolieten: Twan Swinkels en Paul Janssen. Misd. van de week: Susan Rutten en Nicole Jacobs. Maandag: 8 uur H. Mis t.z.i. Dinsdag: 8 uur H. Mis t.z.i. Aswoensdag: Vasten- en onthou dingsdag. 8.45 H. Mis met wijding en uitdeling van de as. H. Mis uit dank baarheid; 19.30 Avondmis met wijding en uitdeling van de as. H.H. Missen in de kerk. Donderdag: 8 uur H. Mis t.z.i. Vrijdag: Sint Petrus'Stoel. 8 uur H. Mis voor Gerardus Michels en Jacoba Jakobs. Zaterdag: 19.30 Avondmis voor de overleden ouders Poels-Michels. RECTORAAT VEULEN Zondag 17 febr. 6e zondag door het jaar. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. overl. ouders Weys-van Ooi. Vastenavond-zondag: 9.45 Hgm. zal. Gerrit Thielen; 11.15 Hgm. gest. jgt. zal. Lena van Dongen. Maandag: 9 uur 5e zeswekendienst zal. Toon Drabbels. Dinsdag: 9 uur lsm. uit dankbaar heid. Woensdag: 9 uur lsm. zal. Leo van de Goor; 's avonds om 7 uur lsm. voor lev. en overl. leden van de carnavalsvereni ging. Bij alle H. Missen wordt het askruisje uitgereikt. Donderdag: 8 uur lsm. zal. Teng Aarts. Vrijdag: 8 uur lsm. overl. fam. Burgers-Heesen. Zaterdagavond om 7 uur Hgm. zal. Marlie Weys. Akolieten voor 17 febr. Fr. Reintjes, J. Geurts, K. Backer. Misdienaars: J. Nijssen, J. P. Lit jens. PAROCHIE MERSELO Zaterdag 16 febr.: 19.00 fam. Thijssen-Thijssen. Zondag 17 febr.: zesde zondag door het jaar. Vastenavond. 10.00 jgt. Mevr. Poels-Jacobs; 11.30 Vrouw van Rijs- wijck-Verhoeven. Maandag: Zeven Stichters van de Ser- vieten. 8.30 fam. Arts-Bongers. Dinsdag: 8.30 voor de parochie. Woensdag: Aswoensdag, vasten en onthouding. 19.00 voor Br. Emmanuel Baltissen (J M). Wijding van de as en uitdeling van de askruisjes. Donderdag: H. Petrus Damiani. &.30 Lambertus van Meyel en Laurentia Noyen. Vrijdag: St. Petrus' Stoel. 8.30 Her man Zeegers, echtgenote en kinderen. Zaterdag 23 febr.: H. Polycarpus, Bisschop enb martelaar. 19.00 jgt. Petronella Hendriks-Poels en zoon Harry. Misdienaars: zondag 17 febr. 10.00, woensdagavond en zaterdag: Cindy Rongen en Heidi Hendrix; 11.30 Wendy Poels en Ilse Michels. Kollektanten: zaterdagavond 16 febr. G. Ewals; zondag 17 febr. 10.00 K. v. Vegchel; 11.30 J. Verhaag. Kerk schoonmaken 21 febr.: Mevr. de Rijck-Zegers, Straat; Mevr. Kessels- de Rijck, Kleindorp. RECTORAAT VREDEPEEL Zaterdag: 19.30 t.i.v. Carnavalsver eniging. Zondag: 10 uur t.i.v. fam. Botden. Maandag: 19 uur t.i.v. M. Janssen. Dinsdag: 19 uur t.i.v. fam. Pouwels- v. d. Steeg. Woensdag: Aswoensdag. 19 uur, na aswijding uitdelen van askruisjes. Donderdag: 19 uur t.i.v. fam. De- rikx-Willems. Vrijdag: 19 uur t.i.v. fam. Arts-v. d. Kerkhof. Zaterdag: 19 uur voor overl. ouders Weerts-Nellissen. Misdienaars van 17-23 febr. RECTORAAT SMAKT Zaterdag 16 febr.: 19.00 Avondmis voor b.i. en voor Corry Peters en Gerrit Koopmans. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor alle intenties van het rectoraat; 10.00 plechtige hoogmis, opgeluisterd door de Fanfare en mede verzorgd door de carnavalsvereniging, intenties voor Jan Logtens en fam. en voor Josina en Henricus Janssen. Maandag: 8.45 H. Mis voor de over ledenen van de Carmel. Dinsdag: 8.45 H. Mis voor Gerrit Koopmans. Woensdag: 8.45 H. Mis t.e.v. de H. Jozef en bij een noveen en t.z.i. Donderdag: 8.45 H. Mis uit dank baarheid. Vrijdag: 8.45 t.e.v. het heilig Hart. JEHOVAH'S GETUIGEN Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als trhema: „Zult u ontkomen aan het lot van deze wereld?" In de Konink rijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10 uur v.m. Gratis toegang, geen collecte. VAMOSAVER NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo próximo, el dia 17 de febrero, Carnaval, a las once y cuarto, en nuestra capilla, Overloonseweg 2, Misa con plètica y cantos en Castellano. Después de Ia Misa reunión en la salita del convento con un cafelito. Hasta la vista! NOTICIAS CULTURALES El domingo pasado, en Utrecht se han reunido las Mujeres espaflolas; del Sur de nuestro pais asistido unas seten- ta. Bravo! Para las intresadas hay un numero especial dela revista Carta de Espafla: Mujeres Emigrantes; estèn en la salita del convento. Hasta la vista! Deze week was feitelijk Jac Laurensse aan de beurt met zijn bijdrage „groeten uit Venray". Omdat hij echter in maart a.s. twee opeenvolgende weken aan dacht aan St. Jozef van Smakt wil schenken, willen, wij ook graag twee opeenvolgende weken ons verdiepen in de Venrayse Monumentjes. In het bijzonder omdat we dan juist deze week iets kunnen vertellen over het Venrayse Vastelaovesmonument dat slechts 'n dag of vijf per jaar voor het publiek staat opgesteld. De afgelopen maanden heeft u in deze rubriek kunnen lezen en bekijken hoeveel monumenten Venray rijk is. Behorend bij de oudsten, maar door de ondergane verjongingskuur tevens behorend bij de jongsten is wel het Venrayse Vastelaovesmonument. Tij dens de drie dolle dagen is het te bezichtigen op de Grote Markt. Sinds de oprichting van vastelaoves- vereniging „de Piëlhaas" in 1939 heeft het monument 'n grote rol vervult bij de vastelaovesviering in z'n algemeen heid maar tevens bij de openingscere monie op vastelaoveszondag om 14.11 uur en bij de sluitingsceremonie 1 mi nuut voor Aswoensdag. De aanzet tot het huidige monument werd gegeven aan het eind van de vijf tiger jaren. Toendertijd werd met de vastelaovend een grote pop opgericht die op carnavalsdinsdag om 24.00 uur in brand gestoken werd. Een gebruik dat in diverse Limburgse plaatsen nog steeds plaatsvindt. In 1960, de regeerperiode van Prins Martien I (van den Munckhof) werd het eerste „echte" vastelavesmonument onthuld. Het stelde een Piëlhaas voor zittend op een sokkel en was vervaar digd naar een ontwerp van de Oostrum- se kunstenaar Piet van Dongen. Enkele jaren later kon, door het monument op een bouwlift te plaatsen, de onthulling geschieden door het om hoog hijsen van de zittende (Piël)-haas. Vanuit de hoogte kon de haas, het symbool van de vastelaovesvereniging, het vastelaovesgebeuren op de markt goed overzien. Een geheel nieuw monument werd eind zestiger jaren ontworpen. Een staande haas in een schelp, welke vol gens insiders was afgeleid van het monument op de hoek Beekweg-Mid- den Peel weg te Vredepeel. De schelp was geplaatst in een kast en de onthulling geschiedde, geïnpireerd door vroegere onthullingen, met behulp van een hijsmachine (vervaardigd door P. Theuws). Omdat vooral de van gips gemaakte schelp onder de invloed van het weer bijna was weggerot en de haas door de tand des tijds meer begon te lijken op 'n verwilderde opa-haas, werd in 1983 door een aantal Raad van Elf* leden be gonnen met de restauratie (Klojkemis- sie).. Dit resulteerde in een geheel nieuw monument, waarbij het bestaande hijs mechanisme werd gebruikt. Op vastelaoveszondag 1984, in de regeerperiode van Prins Ben II (Min) TE KOOP Opel Kadet '80 Largostraat 18 Venray TE KOOP Nieuwe accu, 12v-63 ah 100,- Westsingel 112 Venray TE KOOP Mercedes 200 met LPG 1975 zeer goed onder houden Bergkwartier 39 Venray TE KOOP Electrisch fornuis en cv ketel. Tel. 04780-89086 TE KOOP Puch Maxi bj'76 i.z.g.st. tel. 04785-244 TE KOOP Eiken fineer kast Tel. 10188 TE KOOP Hooi Tel. 04786-486 TE KOOP Lancia HPE weinig kilo meters Stationsweg 40 na 17.00 uur TE KOOP Antieke houtkachel Tel. 83227 werd het huidige monument voor het eerst aan de Piëlhazen getoond. Het monument stelt een blok graniet voor als symbool voor de hechte band binnen vastelaovendvierend Venray, van waaruit de schelp met de haas op rijst. Zij symboliseren een ei 40 maal groter als 'n paasei aan de vooravond van de 40-daagse vastentijd. Vanuit dit open gewerkte ei regeert de Piëlhaas 3 dagen per jaar. De laatste jaren is het monument voor onze jeugd en jeugdgroepen vaak een verzamelplaats om al hossend van daaraf de straatkarnaval te doen herle ven, zoals de ouderen zich dat ongetwij feld zullen herinneren. Bij het opbergen van het monument op Aswoensdag 1984 hoorde iemand dan ook de haas verzuchten: „Wat jammer dat ut afgeloëpe is. Ut was goed urn te zien hoe jong en aid same zingend, dansend en springend vastelaovend vierde. Ut was en echt groët fiëst." Alle gekheid op un betonne pülleke wenst ZAZOU ollie toe Ook voor reparatie vai. uw melkkoeltank KUNT U TERECHT BIJ: MARCUS KOELTECHNIEK Leunen Tel. 04780-86532 Complete BANDEN SERVICE Alle maten en merken voor personenwagens in voorraad. DE OLEN VENRAY Plataanstraat 11 Tel. 04780-80062 SJANG VAN KESSEL OVERLEDEN In de leeftijd van 87 jaar is in het St. Elisabethziekenhuis overleden Sjang van Kessel. Onverbreekbaar is zijn naam verbonden met de arbeidersbewe ging in Venray. Sjang van Kessel was niet alleen vakbondsman in hart en ziel, zowel voor St. Paulus als de Kabo, maar ook een steun voor de Credo Pugnobeweging, Herwonnen Levens kracht en het Priesterstudiefonds. Voor zijn inzet, in het bijzonder die in de ar beidersbeweging, werd hem op zijn dia manten huwelijksfeest de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifi ce uitgereikt. De begrafenis zal a.s. vrijdag plaats vinden na een plechtige uitvaartdienst in de St. Petrus Bandenkerk. GESLAAGD Aan de universiteit van Amster dam is onze oud-plaatsgenote J. M. J. van Keeken afgestudeerd in de studie richting or-topedagogiek. Te Roermond slaagde Jan Kengen jr. voor het diploma Horeca café-be drijf van de Stichting Vakopleiding Horeca. Dit is het permanente vastelaovesmo nument dat aan Vorst Karei Wijnen werd aangeboden bij diens afscheid in 1964. Het betonnen haasje heeft jarenlang in het Mgr. Wijnhovenpark gestaan. Momenteel zoekt men nog naar een vaste plek voor dit vastelaovesmonu ment. ANTENNE- PROBLEMEN radio-tv-antennebouw PEETERS Jan de Rooystraat 14 Overloon 04788-1683 b.g.g. 04785-603 Voor Volvo onderhoud onderdelen en 24 uurs service Volvo verkoop en service GLASSERVICE VERF BEHANG MERSELOSEWEG 6 TEL. 81523 VENRAY VENRAYSE EEU WELING KREEG TAART Om het 100-jarig bestaan van hun vakbond te vieren hebben Noord-Lim burgse banketbakkers woensdag zes taarten afgeleverd bij zes Noord-Lim burgers die 100 jaar of ouder zijn. Deze Honorétaarten zijn gemaakt volgens oud recept, afkomstig uit Parijs, dat 100 jaar geleden door Nederlandse banketbakkers werd overgenomen. Om de Venrayse eeuwling, mevr. Eu- wals-Pijpers, de taart uit te kunnen reiken moest de hulp worden ingeroe pen van de Groningse collega's, want mevr. Euwals verblijft momenteel bij haar dochter in Groningen. Haar „vakantie" daar -duurt meerdere we ken. Ze noemt dat zelf haar overwinte ring. De Nederlandse Banketbakkersver eniging NVOB is 100 jaar geleden door een aantal banketbakkerspatroons in Amsterdam opgericht. VANDALISME Bij het psychiatrisch ziekenhuis St. Servatius kwam men tot de ontdekking dat 14 sierkippen door vandalen gedood waren. In dezelfde inrichting waren ook twee ruiten ingegooid. AUTOSLOPERIJ W.J.H. ROBBEN Endepoel 2b Merselo Tel. 04786-519 OP ALLES VAN B.K. (kookpannen) nu /10,- of f 15,- of f 20,- KORTING Kom nu kiezen bij HOFSTRAAT VENRAY wandbekleding VERF BEHANG MERSELOSEWEG 6 TEL. 81523 VENRAY GERO CASSET TES nu met 50% KORTING op alle modellen kom kijken en kiezen bij: KWIJTSCHELDING ONROEREND-GOED BELASTING In Peel en Maas van 28 december 1.1. plaatsten wij een artikel over kwijtschel ding onroerendgoed-belasting. Geïnte resseerden, aldus besloot dat artikel, dienen een verzoek om kwijtschelding te richten aan de Direkteur der Direkte Be lastingen. Diezelfde Direkteur deelde ons nu mede dat men, naar aanleiding van dat bericht in Peel en Maas, vele verzoeken om kwijtschelding heeft ontvangen. Maar, zo zegt de Direkteur, die verzoe ken kunnen niet in behandeling worden genomen omdat er nog geen aanslagen zijn verzonden Dus, eerst als de gemeente de aansla gen voor de onroerendgoed-belasting heeft verzonden, kan om kwijtschelding worden gevraagd. Tegen die tijd zullen wij onze lezers daarover alsnog infor meren. Op de St. Antomusstraat waren in een personenauto deuken getrapt. Ook was uit de auto een paspoort en kentekenbewijs meegenomen.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 14