Verkeersstroom in de Schoolstraat wordt weer gewijzigd Groot verschil in grondprijzen Help vogels te overleven PEEL EN MAAS eagaaaa EXPOSITIE Vastelaoves- vereniging DE HAZEKEUTEL Aid Prinsebal Leunen „DE KEVERS" Prinsenbal in Overloon meesterschilders In de commissie voor verkeer ca. deed wethouder W. Claessens deze week de mededeling, dat het college van b. en w. besloten heeft de verkeers stroom in de Schoolstraat weer te wijzi gen. Het gaat hier om het gedeelte tussen het Henseniusplein en de Jan Hensenslraat, dat nu slechts in zuide lijke richting bereden mag worden door gemotoriseerd verkeer. Volgens de middenstanders uit deze straat en de VZO is de huidige verkeers stroom een van de voornaamste oorza ken waardoor de Schoolstraat „dood"- aan-het-gaan is. De sterke daling van hun omzet liegt er niet om. De wethouder zei de situatie uitvoerig besproken te hebben, maar wees er wel op, dat de huidige bestaande verkeers maatregelen zijn vastgesteld met het oog op de voorgenomen verkeersluw heid van de Schoolstraat;, zodra de rea lisatie van de Rose Vlek een feit is. Het autoverkeer wordt dan vrijwel volledig uit deze straat geweerd. De besprekingen hebben er toe geleid, dat weldra de verkeersstroom in dat zui delijke gedeelte wordt omgedraaid. Men mag dan weer vanaf het Hense niusplein deze straat inrijden; daar ge bruik maken van de parkeerhavens en via het Schouwburgstraatje óf Hoender- straal óf Eindstraat wegrijden. De rij richting in de Jan Hensenstraat blijft ongewijz igd. Na een maand of zes wil men de gehele zaak nog eens evalueren, om te bekijken of men nu tevreden is De heer Van Klink (SV) vond het maar niets, om een verkeerssituatie te gaan wijzigen, voordat men er goed en wel aan gewend is. Ook de heer Broek- steeg (CDA) dacht er zo over. Maar men kan zich dan wel afvragen, of men na ruim 3 maanden nog niet aan een nieuwe verkeersstroom gewend is. Als automobilist en daar gaat het hier over heeft men maar op de verkeers borden te letten en de voorschriften op te volgen. Ook de politie vond na 6 tot 8 weken de gewenningsperiode meer dan voldoende en begon toen bonnetjes uit te schrijven aan de overtreders. Wethouder Claessens was kennelijk met de gehele verkeerssituatie niet zo gelukkig. Straks krijgen we: verkeers luwheid in de Schoolstraat, het door knippen van de Jan Hensenstraat achter de Schouwburg en misschien nog wel verdergaande maatregelen. Zo dacht hij dal het verkeer van het Henseniusplein in de naaste toekomst via de Leeuw straat het centrum dient te verlaten. Alleen het verkeer dal van de Merse- loseweg komt, zou dan de Schoolstraat in mogen rijden. Duidelijk speelt hierbij de gedachte dal de Schoolstraat anders een uitvals weg wordt. Met andere woorden: dat het verkeer de Schoolstraat voorname lijk gaat gebruiken om naar het noorden van Venray c.q. richting Over- loon te rijden. Hoe het ook zij, de middenstand ver wacht er meer van. Zeker als dan de parkeerhavens in de Schoolstraat inten siever gebruikt kunnen worden dan nu het geval is. Zelfs op drukke koopavon den staan er nu verschillende leeg WEGEN EN STRATEN Reeds eerder is er op gewezen, dat renovatie van de Hoenderstraat bij ge brek aan geld niet kan plaatsvinden. Want, bij die renovatie behoort o.m. ook de vernieuwing van de oude riole ring. Ook hel opkanppen van de klin kerbestrating alleen, al dan niet in com binatie met de realisatie van de Rose Vlek, schijnt tot de onmogelijkheden te behoren. Het enige advies dat wethouder Claessens de commissie kon geven, was: plaats de Hoenderstraat op de prioritei tenlijst van de meerjarenbegroting. Niet dat dan direct een aanvang met het her stel kan worden gemaakt.... Dat kan nog jaren duren. Zolang zal men er voort moeten hobbelen. „Wasbord" en „abortusweg" zijn voor deze. straat al geijkte benamingen. De Hoenderstraat werd in 1950 be straat met klinkers uit de Grotestraat. Zeven jaar later volgde nog eens een herbestrating. SPURKT De Spurkt (de weg vanaf de Over- loonseweg richting Smakt) is een ge vaarlijke „sluipweg" geworden voor het verkeer van bijvoorbeeld Overloon naar onze industrieterreinen en zelfs naar de autoweg richting Venlo. Deze weg is echter maar drie meter breed en heeft duidelijk de bestemming „landbouwweg". Elkaar passerend ver keer komt in de berm terecht en vernielt de wegkanten. Feitelijk zou deze weg 2 meter breder moeten worden, maar wie zal dat betalen? De gemeente heeft geen geld en de Ruilverkaveling zal er harte lijk voor bedanken De status van B-weg geven (waar door zwaar verkeer geweerd kan worden) is niet goed mogelijk, omdat er dan te veel ontheffingen verleend dienen te worden. „Dan maar tol gaan heffen", zei de heer Hendriks (CDA), maar ook hij wist dat zulks natuurlijk niet mogelijk is. Maar het komt er wel op neer, dat deze weg totaal kapot gereden gaat worden OIRLOSEWEG Bij de aanleg van het fietspad Oos- trum-Oirlo werden tegelijkertijd de twee bochten nabij de Witte Vennen onderhanden genomen. Die stonden immers al sinds jaar en dag als zeer ge vaarlijk bekend. Wie beschrijft de schrik van enkele CDA-raadsleden (Van Soest en Dries- sen) toen ze bemerkten dat de nieuwe bochten helemaal niet zoveel beter waren. „Je vliegt er uit" was hun reak- tie. En prompt schreven ze een brief naar het college om hun beklag te doen. In de commissievergadering zei de heer W. Grootjans (directeur gemeente werken) daarover, dat de nieuwe situatie „echt niet levensgevaarlijk is". De twee bochten zoals ze er nu liggen, zijn er bewust als snelheidsbeperking ingelegd. Maar, zo zei hij, er moet nog een deklaag worden aangebracht en dan wil men wel de Oirlose bocht aan de rechter kant met twee centimeter verho gen. Dan verdwijnt het suggestieve geval dat men er uit vliegt "^■tenehikb MODELBOUW GEREEDSCHAPPEN Hofstraat 6 Venray Tel. 04780-81069 DONDERDAG 10 JANUARI 1985 Nr. 2 HONDERDENZESDE JAARGANG Galerie „en passant" te Venray opent het nieuwe jaar met een tentoonstelling van textielminiaturen van Ria Fortuijn. De opening van deze expositie vindt plaats op vrijdag 11 januari om 20.00 u. in aanwezigheid van de kunstenaar. Ria Fortuijn woont in Eist (Utrecht), studeerde aan de Akademie voor Beel dende Kunsten in Den Haag. In haar textiel-miniatuurwerk (applü katie-techniek) probeert de kunstenaar het alledaagse op een realistische wijze uit te beelden. Voor haar is deze realiteit meestal een symbool-wereld waarin tegenstellingen en vervreemdingen een rol spelen. Leven, dood, liefde, erotiek, dierlijke en plantaardige organismen bieden voor haar de aanzet voor haar thema's. Ria Fortuijn exposeerde o.a. in galerie Jas te Utrecht, galerie Afstap Amsterdam, galerie de Beerenburght Eek en Wiel, Singer Museum Laren, etc. De tentoonstelling duurt van 11 ja nuari t/m 16 februari 1985. Galerie „en passant", Schoolstraat 28. 5801 BP Venray, tel. 047fi()_108Ö0. Zo'n twintig jaar geleden kocht de ge meente van hel Kerkbestuur Veulen 635 m2 grond voor de vestiging van een kleuterschool. De prijs was destijds ƒ5500,in totaal. De kleuterschool is intussen „wijlen" en de gemeente kan met de grond niets doen er zelfs geen woningen op bou wen. In de commissie Openbare Werken adviseerde men deze week die grond maar weer terug te verkopen aan het Kerkbestuur, voor dezelfde prijs die men destijds betaald had. Dat komt dan neer op 8,66 per m3. In deze commissievergadering kwa men enkele grote verschillen in de grondprijs op tafel. Ze zijn allemaal wel juist berekend, maar doen de argeloze lezer toch wel even met de ogen knippe ren. De duurste grond betaalde de fa. Kes- sels in Oostrum, die in het kader van de verbouw van de winkel 8 m2 grond no dig had. Zij kreeg die van de gemeente voor/952,en dat is 119,— perm2. De goedkoopste grond kocht de gemeente in Ysselsteyn van de Stichting Gemeenschapshuis. Het betrof de Dil- Iingstraat waarvan abusievelijk de ondergrond niet was overgedragen. Voor de symbolische prijs van 1in totaal# werd de gemeente officieel eige naar. Verder werden in 't Venrays Broek in totaal zo'n 3 ha. grond verkocht voor de lieve som van 143.000,— en dat is ongeveer ƒ4,60 per m2. In de Houten Hoek verkocht de ge meente een strookje grond van 22 m2; net genoeg om een garage te kunnen bouwen. Hier was de grondprijs 33,— per m2. Overigens deelde wethouder Claes sens nog mede dat er een lij^t is samen gesteld van mogelijk te verkopen gron den. De moeilijkheid is echter dat deze gronden verpacht zijn en derhalve geen grote handelswaarde hebben. Hetzelfde kan gezegd worden van huizen in ge meentelijk eigendom. Het zijn veelal oudere huizen die voor een zeer lage huur verhuurd zijn en moeilijk kopers zullen vinden omdat ze bewoond zijn. De pogingen om gemeentegronden en -woningen te verkopen worden gedaan op aandrang van de gemeenteraad, die het niet nodig vindt dat de gemeente deze bezittingen blijft beheren, terwijl men het geld veel beter ergens anders voor kan gebruiken. VERNIELING Weer moest een vrachtautobestuur der ontdekken dat de buitenspiegels en de ruitenwissers van zijn op de rondweg Brukske geparkeerde vrachtauto waren vernield. Het comité Wintervoedering wil nog niet dat de vogels in ons land massaal bijgevoerd worden. "De voedergroepen staan in de steigers, maar wij vin den het nog te vroeg. We wil len de natuurlijke gang van zaken niet verstoren. We wil len de natuur even de kans geven te selecteren," aldus voorzitter W. Bosman van het comité. De Vogelbescherming in Zeist maakt zich wel zorgen over het lot van de vogels. "Andere jaren vluchtten de dieren gewoon een stuk naar het zuiden als het hier koud werd. Maar nu heeft de win ter heel Europa in zijn greep, dus is dat niet mogelijk," al dus de Vogelbescherming. Slachting Gevreesd wordt, dat de winter onder bijvoorbeeld kieviten een slachting zal aanrichten. Deze vogels moe ten nu helemaal naar Zuid- Spanje om sneeuwvrije ge bieden te vinden. De Vogelbe scherming: "Normaal schui ven ze op om de sneeuw te ontwijken, maar nu is de si tuatie zo extreem. En ze heb- Massale bijvoedering wordt (voorlopig) nog afgewezen ben onvoldoende vet om hele maal naar Spanje te vlie gen." Wintervoedering, dat geld inzamelt om in geval van nood voedsel op te kopen dat door meer dan honderd groepen vrijwilli gers door heel het land wordt verspreid, verwacht begin volgende week massale ac ties te moeten afkondigen. "Natuurlijk kunnen groe pen in gebieden waar de nood hoog is hun gang al gaan," aldus Bosman. Hij voorziet problemen voor de populatie reigers, die geen kans ziet de dagelijkse portie vis te van gen doordat de sloten en vaarten zijn dichtgevroren. Opvang Bij de 143 Nederlandse op vangplaatsen voor zieke en gewonde vogels staat de tele foon niet stil. Overal vandaan komen meldingen over vast gevroren eenden en zwanen en gewonde vogels. Koos van Donk, beheerder van het Vo gelopvangcentrum Karei Schot aan het Afrikaander- plein in Rotterdam, zegt dat deze winter ook veel slachtof fers zal eisen onder egels. "Die zijn door het natte na jaar in slechte conditie de winter ingegaan. Wij krijgen hier egels die maar twee- tot driehonderd gram wegen, terwijl dat gewicht rond de zeshonderd gram moet lig gen." Hoewel het comité Winter voedering massale bijvoede ring nog afwijst, wordt ieder een wel opgeroepen de vogels rond het eigen huis bij te voe ren. Mengen Voor zaadeters kan men in stukjes gesneden bruin brood mengen met gemengd zaad, gebroken tarwe en etensresten uit de keuken. Hiermee voert men de huis mussen, putters, vinken en groenlingen. Insekteneters zoals de kool mees, de pimpelmees, de spreeuw en de merel maakt men blij met stukjes gesne den brood, rotte peren of ap pels, kaaskorstjes zonder plastic, fijngesneden schillen, havermout en dergelijke. Watervogels zoals meer koeten, waterhoentjes en een-, den kan men voeren met ge broken mais, diverse soorten granen, in stukjes gesneden brood en kippenvoer, dit alles gemengd met sla-olie. Ook groenvoer, zoals boerenkool, lusten de watervogels graag. Reigers en futen kan men het beste tegen de avond voe ren met visjes, visafval, mui zen, eendagskuikens en rat ten. Notenketting Zolang er sneeuw op de grojnd ligt hebben de vogels geen waterprobleem: de die ren dringen gesmolten sneeuw. Voor alle vogels kan echter in de tuin een noten ketting of een vetbol worden opgehangen. Gewoon een stel ongepelde noten aan een stukje ijzerdraad rijgen is al voldoende. Een vetbol kan worden gemaakt door een pakje boter te smelten en die te mengen met vogelzaad. Het vet laten stollen om een stuk ijzerdraad en het karwei is geklaard. Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Zaterdag 19 januari vindt in de schouwburg weer de jeugd-karnavals- zitting plaats. Vorig jaar hebben jullie kunnen genieten van talloze artiesten. Dit jaar wordt het nog veel grootser, met nog meer artiesten. Op de jeugd- (hof)kapel kunnen wij rekenen alsmede het hofkoor bekend van de Circus Mök- voorstellingen van de grote karnaval. Alle jongens en meisjes van 0 tot 17 jaar zijn van harte welkom om er een gezellige, dolle avond van te maken. Wij zijn enorm blij ook dit jaar weer geslaagd te zijn om een waardig drager voor de versierselen, behorende bij de „ORDE VAN DE HAZEKEUTEL" te vinden. Voor dit jaar in de persoon van Lei Beterams. Lei is reeds meer dan 16 jaren bestuurslid van het huidige Muziek- en Majorettenkorps St. P/etrus-Banden, het voormalige Jachthoornkorps.' Lang voordat opmerkzame bestuurs leden Lei verzochten tot het bestuur toe te treden, was hij reeds bezig met het korps. Zijn werklust en organisatie talent viel toen al op. Binnen de huidige vereniging be kleedt Lei tal van funkties: vice-voorzitter korpsleider (praatpaal) voorzitter van de technische com missie opstellen van de draaiboeken algehele leiding van de jaarlijks terugkerende TAPTOE. (Als Lei nog verstand van financiën had, konden ze de rest van het bestuur wel opdoeken). Onder zijn bezielende leiding is het Jachthoornkorps destijds omgevormd tot het huidige volwaardige, zeer ge waardeerde Muziek- en Showkorps. Wij verlenen Lei Beterams deze on derscheiding voor het vele werk aan en met zijn MMSK. Voor het vertier dat hij met z'n. club de gemeenschap schenkt. Aan het verlenen van deze onder scheiding is i.v.m. tijdgebrek (want het is toch een jeugdzitting) geen officiële receptie verbonden. Toch denken wij dat vrienden en bekende de Ordedrager willen feliciteren. Hiertoe wordt U in de gelegenheid geboden op een rustig plekje in de zaal. De jeugdzitting gaat echter gewoon door. P.S. Het is niet gebruikelijk dat en tree wordt geheven bij recepties. Doch in dit geval moet U zich niet door dat kleine drempeltje af laten schrikken. Lei is blij dat U komt, wij ook. Op zaterdag 12 januari zal Pr ins Will I afscheid nemen van zijn onder danen de Knöllinnekes en Knöllekes waar hij een jaar lang op zeer waardige wijze over geregeerd heeft en heeft laten zien dat hij een Knol is, geboren en getogen in het Knollerijk. Als laatste taak en dat is ook nog een zeer moqie taak, is het bekend maken van het Boerenbruidspaar van 1985. De carnavalsvereniging heeft wel spijt dat ze afscheid moet nemen van zo'n Prins, maar wij als Aid Prinsen zijn blij dat we er weer 'n goede Aid Prins bij krijgen. Hij zal dan ook op waardige en carnavalistische wijze opgenomen wor den in het bijzijn van vele van zijn voorgangers die ook over het Knollerijk geregeerd hebben En wij, Knöllinnekes en Knöllekes, zullen met velen in het gemeenschaps huis aanwezig zijn om onze Prins Will I een waardig afscheid te geven, want dat heeft hij verdiend na een regeringsjaar waarin hij zich voor de volle honderd procent heeft ingezet voor de gemeen schap van het Knollenrijk. Carnavalsvereniging Holthees-Smakt In een vol gepakt „Keverspaleis" te Smakt is afscheid genomen van Vorst Harry I, Vijfentwintig jaar is Harry verbonden geweest aan deze ver eniging. Hij was mede-oprichter en heeft 22 jaar de scepter gezwaaid als Vorst. Hij heeft de vereniging zien groeien en bloeien. De voorzitter betreurde het dat Harry zijn vrijheid weer terug wilde en over handigde hem de oorkonde van de car navalsvereniging en aan zijn echtgenote bloemen. In zijn afscheidswoord In zijn afscheidswoord bedankte Harry ieder een voor de steun en wenst de vereni ging en zijn toekomstige opvolger veel succes toe. Tevens namen „De Kevers" afscheid van Prins Frans 1 en werd de nieuwe Preins Appie I uit een molen tevoor schijn gehaald. DE KWARTAALKEUZE VAN UW BOEKHANDELAAR Gvrnaval i n Nederlands Belgié BOEKHANDEL van den Munckhof GROTESTRAAT SS VENRAY Een kwartaal lang f 10,- goedkoper H et boek dat iedere carnavalisl zal willen hebben Want het neemt u mee op een kleurige tocht langs ruim honderd carnaval vierende gemeenten in Nederland en België. Het toont u dus een even rijke als bonte schakering aan festivi teiten en regionale gebruiken. Een boek dat lacht, danst en zingt als het carnaval zelf. Gebonden Geïllustreerd f29,90 |kwabtaalbobc| Het carnavalsgebeuren start a.s. zaterdag om 20.00 uur met het Prinsen- bal. Men verwacht een grote toeloop, daar de passe-partout-verkoop afgelo pen zondag zeer succesvol was. De nieuwe Prins zal om 21.00 uur te voorschijn komen. Daarna volgt er een playbackshowwaarvoor zich al een aantal Overloners heeft opgegeven. Voor de drie besten is een geldbedrag beschikbaar. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door de groep Starlight, Freunde Echo en 't Is Grof. De toegangsprijs is ƒ7.50. Voor de bonte avonden worden kaartjes verkocht op zondag 27 januari in het Gemeenschapshuis om half twaalf. Totaalprogramma van akti- viteiten van de verenigingen aangesloten bij de VORSTENRAAD (orgaan van de Samenwerkende Vastelaovesverenigingsn in de ge meente Venray) Vrijdag 11 januari Leunen ,,'t Knölleke Invalidenbal in Gemeenschapshuis Oirlo, „Spurriemökke" Bonteavond in zaal De Ruif Merselo, „De Zagewelters" Zitting in zaal 't Anker Zaterdag 12 januari Venray, De Piëlhaas Prinse-proklamatie in Schouwburg Leunen, ,,'t Knölleke" Aid Prinsenbal in gemeenschapshuis Castenray „Schanseknuppels" Prinsenbal in gemeenschapshuis Ysselsteyn „De Pieëlreuzen" Jeugdprinsenbal in de Koel Oirlo, „De Spurriemökke" Bonteavond in zaal De Ruif Merselo „De Zagewetters" Zitting in zaal 't Anker Zondag 13 januari Leunen ,,'t Knöllejce" Jeugddisco in gemeenschapshuis Zaterdag 19 januari Venray, „De Piëlhaas Ondertrouwbal in de kantine van Inalfa Venray, „De Hazekeutel" Jeugdzitting in foyer Schouwburg Leunen ,,'t Knölleke" Prinsenbal in gemeenschapshuis Castenray, „Schanseknuppels" Receptie gemeenschapshuis Ysselsteyn, „De Piëlreuzen" Verlovingsbal en uitreiking van de reuzekluut in zaal Roelanzia Veulen, ,,'t Dartele Veulen" Receptie prins in zaal 't Veule Oirlo, „Spurriemökke" Prinsenbal in De Ruif Ysselsteyn, „De Piëlreuzen" Bonte-avond in de Smelehof Leunen ,,'t Knölleke" Vorstenhal en uitreiking Gouden Knol in gemeenschapshuis Castenray, „Schanseknuppels" Jeugdprinsenbal in gemeenschaps huis Merselo, „De Zagewetters" Prinsenbal in zaal 't Anker

Peel en Maas | 1985 | | pagina 9