GEMEENTERRAAT De keuken rond 1900 Scouting Nederland bestaat 75 jaar Sneeuwruimen BEVOLKINGSLOOP 1984 NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN-DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting GEMEENTE VENRAY Bouwvergunning verleend Hinderwet Hinderwet Trekking kerst boomverbranding Geen spreekuur Zout genoeg PEEL EN MAAS Sneeuwval en lek in water leiding spelen gemeentelijke ijsbaan parten. Horeca Centrum Venray opgericht TAAK VAN DE GEMEENTE ÈN VAN DE INWONERS! De natuur heeft ons weer getracteerd op een flink pak sneeuw en dat betekend, dat er geveegd, geschoven en gestrooid moet worden. Vanaf vorige week donderdag zijn vijftien gemeentelijke gladheidsbestrijders met negen machines en drie zandstrooiers continu bezig om de wegen begaanbaar te houden. En uiteraard hebben zij daarbij - vooral 's nachts - met allerlei onvoorziene omstandigheden te kampen zoals stuifsneeuw in de luchtfilters en materiaalbreuk. Zeker is, dat die mensen hun uiterste best doen. Rekening houdens met het beschikbare materieel, mankracht èn geld, wordt door de gemeente de gladheid aangepakt. Begonnen wordt met de wegen van eerste urgentie. Dat zijn dan de doorgaande wegen en de busroutes, de hoofdverkeers wegen, waarna dan de wegen voor het plaatselijk verkeer wor den aangepakt. In het kader van de bezuinigingen heeft men enkele jaren ge leden al besloten de straten in de woonwijken niet meer in het gladheidsbest rijdingsschema op te nemen. Wanneer echter de hoofdwegen goed onder handen zijn geno men wordt bij zware sneeuwval in de woonstraten geschoven om het verzorgende verkeer zo weinig mogelijk overlast te be zorgen. Maar ook de burgers hebben een taak bij sneeuw en gladheid. Ingevolge een bepaling in de Algemene Politieverordening zijn zij verplicht het trottoir voor de woning sneeuw- en ijsvrij te maken. Die verplichting geldt eveneens voor gebruikers dan wel eigenaren van winkelpanden en bedrijven. Wanneer meer huishoudens in hetzelfde perceel wonen - bij voorbeeld in flats - dan geldt de verplichting voor degenen, die ,,het laagst" wonen, dus op de begane grond of op de eerste eta ge. En nog steeds is het een goede gewoonte, wanneer jongeren er voor zorgen, dat de trottoirs voor woningen waarin bejaar den wonen, van sneeuw worden ontdaan. (VOORLOPIG) (tussen haakjes 1983) Bevolkinscijfer per 1 januari 1985 mannen vrouwen geboren overleden mannen vrouwen totaal 17.014 16.794 33.808 geboorte-overschot vertrokken gevestigd totaal 219(199 202(176) 421(375) 146(164) 125(116) 271(280) 73( 35) 77( 60) 150( 95) (35)+ 73 (60)+ 77 (95)+ 150 •663(604) 669(640)1362(1244) 598(551) 638(554)1236(1105) vertrek-overschot Bevolkingstoename (-afname 1983) Bevolkingscijfer per 1 januari 1985 Aantal huwelijken: 218 (209) Aantal echtscheidingen: 41 (46) Aantal vreemdelingen: 1242 (1290) Aantal tweelingen: 16 (9) De gemeente Venray heeft, wat betreft de loop der bevolking, in hel af gelopen jaar beter geboerd dan in 1983. In dat jaar liep het aantal inwoners terug met 44 personen, terwijl in het af gelopen jaar weer een stijging van 24 personen kon worden geregistreerd. Het aantal inwoners is daardoor ge komen op 33.832 tegen 33.808 op 1 januari van het vorig jaar. Dit totaal aantal inwoners wordt ge vormd door 17.014 mannen en 16.794 vrouwen, hetgeen betekent, dat er 212 méér mannen dan vrouwen in Venray wonen. De (geringe) stijging van het aantal inwoners is te danken aan het feit, dat ei* 46 kinderen meer dan in 1983 werden geboren en dat in de loop van het jaar 9 sterfgevallen minder waren dan in 1983. Omdat in de loop van vorig jaar meer mensen uit Venray vertrokken dan zich hier vestigden, is er sprake van een ver- trekoverschot van 126, hetgeen 13 minder is dan in het voorgaande jaar. Wat opvalt in de voorlopige opgave van de loop der bevolking is verder, dat er behalve de stijging van het aantal ge boorten, ook het totaal aantal huwelij ken is toegenomen (met 9) en dat het aantal echtscheidingen (met 5) is afge nomen. RECENT VERLEDEN Sins september 1980 schommelt het aantal inwoners van de gemeente Ven ray tussen 33.000 en 34.000, maar als de bevolkingsaanwas zo langzaam gaat als in voorgaande jaren, ziet het er niet naar uit, dat de 34.000ste inwoner in 1985 kan worden ingeschreven. 1973 was een ,,top-jaar". Toen werd op 29 mei de 29.000ste inwoner inge schreven en op 5 december van hetzelfde jaar werd nummer 30.000 ge noteerd. Aan het einde van dat jaar bleek de bevolking te zijn toegenomen met maar liefst 1469 personen. Daarna ging het langzaam bergafwaarts. Op 31 december 1983 werd voor het eerst sinds jaren een teruggang van het aantal inwoner van 44 personen geconstateerd. 1984 heeft laten zien, dat dit dieptepunt weer gepasseerd is, nu het totaal aantal inwoners door geboorteoverschot 150) weer is toegenomen, zij het slechts met 24 personen. 65( 53) 61 86) 126( 139) (53)- 65 (86)- 61 (139)-126 (-18)+ 8 26) 16 44)24 17.022 16.810 33.832 TWEELINGEN.. In het afgelopen jaar werden 219 jongetjes en 202 meisjes geboren. Inte ressant is hierbij te weten, dat zich onder de borelingen niet minder dan 16 tweelingen bevonden. In de loop van 1983 werden in Venray nog ,,maar" 9 tweelingen geboren. In juli j.l. waren in het Venrayse ziekenhuis al tien tweelin gen geboren, hetgeen een ongekend hoog aantal werd genoemd. Intussen heeft de eerste tweeling in 1985 het levenslicht al aanschouwd. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 3 januari 1985 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van één of meer van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7, lid 2, juncto artikel 13 van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het col lege van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 dagen na deze publicatie. de verbouw van de woning aan de Casimirhof-3 te Venray, t.n.v. G.A.T. v.d. Kruijf-Janssen; de bouw van een garage aan de Gildestraat 16 te Oostrum, t.n.v. A.P.J.M. Muijres; de bouw van een tuinberging/ dierenverblijf aan de Gildestraat 12 te Oostrum t.n.v. P.J.J. Rongen; de bouw van een douche-ruimte aan de Akkerweg 25 te Venray, t.n.v. J.Th.M. Pirlo; Venray 10 januari 1985 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter Kennisgeving bekendmaking ontwerp-beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van: Galvanisch bedrijf Th.J.M. van Remmen B.V., Benedendorpsstraat 16 te Zeddam, voor een vergunning inge volge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een galvani- seerinrichting, gelegen aan de Energie weg (ongenummerd) te Venray; M. Loonen, Enge Steeg 4 te Leu nen, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzi gen van een varkensfokkerij, gelegen aan de Enge Steeg 4 te Leunen, positief te beschikken onder voor waarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikkingen, alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken, liggen in hel raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter in zage en wel tot 24 januari 1985, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, eveneens elke werkdag van 9.00 lot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen lot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 lot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). De aanvragers, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van een van de aanvragen en een ieder die aantoont, dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staal is geweest, kun nen tol bovengenoemde datum gemoti veerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van een van de ontwerp beschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient gericht te worden aan ons college. Venray, 10 januari 1985. Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, hel hoofd van algemene zaken en kabinet, A.L.G. Janssen. Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op art. 12 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne; ma ken bekend: dat op 5 december 1984 bij hen een aanvraag is ingekomen van Hen- drix' Voeders B.V., Veerstraat 38 te Boxmeer, voor een vergunning ingevol ge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een varkensfokkerij en - mesterij en legkippenhouderij, gelegen aan de Twist weg 14 te Vredepeel. De aanvragen en andere ter zake zijn de stukken liggen in hel raadhuis, ka mer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tot 10 februari 1985, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Desgewenst kan al daar een mbndelinge toelichting op de stukken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht, (afd. openbare orde en veilig heid, telefoon 04780-83838, toestel 158), kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachlenwisseling over de aanvraag tus sen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen, die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Venray, 10 januari 1985 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet A.L.G. Janssen. Hierbij de uitslag van de trekking kerstboomverbranding 1985. Afhalen van de prijzen bij de politieadministra- tie op het politiebureau aan de Leunse- weg no. 4 en wel op vrijdag 11 januari a.s. van 13.30 tot 17.00 uur en woensdag 16 januari a.s. van 13.30 tot 17.00 uur. Veltum: Beige: 119 301 311 315 432 612 625 645 646 648 680 6895 926. Blauw: 4 50 143 146 270 362494 548 578. Brukske: Rose: 462 464 481 517 539 944; Oranje: 40 65 133 152 169 254 277. Op maandag 14 januari a.s. zal wethouder J. van Oers geen spreekuur houden. In tegenstelling tot Eindhoven en zuid-oost Brabant waar volgens een uitzending van Radio Brabant de zoutsituatie precair is, heeft Venray nog zout genoeg. Men had de beschikking over 200 ton en deze hoeveelheid is dezer dagen verdubbeld. Tot op heden is er op de Venrayse hoofd- en verbindingswegen en op de busroutes weinig zout gestrooid. Het heeft n.l. geen zin bij strenge vorst zout te strooien omdat bij een temperatuur van onder de 7 graden zout totaal niets meer doet. De gemeente beperkt zich daarom zo lang het hard vriest tot het wegschuiven van de sneeuw. Meer succes heeft het zoutstrooien op drukke verkeerswegen van rijk en pro vincie omdat de verkeersstroom de zout werking versnelt. 'n leesbare krant Degenen, die sinds 1982 het Goltzi- usmuseum in Venlo hebben bezocht, zijn ongetwijfeld onder de indruk geko men van de unieke permanente ten toonstelling van keukengerei uit de ja ren rond 1900. Een gedeelte van deze bijzondere ten toonstelling zal van 10 januari tot 17 fe bruari onder de titel Alles uit de kast, keukengerei rond 1900" te bezichtigen zijn in het Venrays Geschied- en Oud heidkundige Museum in hel Kreulekes- huus aan de Eindstraat. Op vrijdag 11 januari, 's middags om vier uur zal de tentoonstelling officieel geopend worden door de Amsterdamse mevr. Brigitte ten Kate-von Eicken, die in de loop van ruim twintig jaren onge veer 2400 oude keukenvoorwerpen heeft verzameld. In 1982 verwierf hel Venlose Goltzi- usmuseum deze fameuze collectie en vo rig jaar werd voor het eerst een selectie uit dit Venlose bezit in Gorinchem ten toongesteld. Na Gorinchem is Venray de tweede plaats waar een selectie uit het levenswerk van Brigitte ten Kate-von Eicken te zien zal zijn. ROND 1900 De te exposeren oude keukenspullen zijn voorwerpen, die afkomstig zijn uit de begintijd van de industriële produk- tie rond 1900 en wellicht daarom door menigeen ondergewaardeerd. Toch zijn deze oude keukenspullen niet alleen van cultuur-historische waar de in het licht van de industriële archeo logie, maar ook interessant voor ieder een. die een stukje verleden wil zien herleven en wil weten hoe grootmoeder in vroeger jaren haar potje kookte. Naast de meest simpele keukenbeno digdheden, worden ook vernuftig ge construeerde keukenmachines, die als voorlopers van de moderne keukenap- paratuur werden gefabriceerd, geëxpo seerd. OVERZICHTELIJK De vele voorwerpen worden - net zo als in het Goltziusmuseum - overzichte lijk opgesteld rond een aantal thema's zoals: fornuis en keukeninventaris, alles wat te maken heeft met vlees, vis, groente, aardappelen, fruit, brood en gebak, koloniale waren, zuivelproduk- ten, eieren, dranken en nagerechten. De tentoonstelling in het Venray's Geschied- en Oudheidkundig museum is niet alleen interessant voor mensen, die vanuit hun historische interesse of door hun beroep belangstelling hebben voor oud keukengerei, maar ook voor velen, die - met een vleugje nostalgie - een stukje verleden willen zien herleven. DE V ERZAMELING „Alles uit de kast, keukengerei rond 1900" bestaat uit een indrukwekkende collectie antieke en curieuze keuken spullen, die men rond de eeuwwisseling gebruikte. Dit keukengerei is een belangrijk deel van de verzameling van ongeveer 2400 voorwerpen, die mevr. Brigitte ten Kate-van Eicken gedurende twintig jaar heeft_verzameld. Mevr. ten Kate is van beroep styliste voor tijdschriftenfoto's en levens eige naresse van een keukenboetiek in de hoofdstad. Zij zegt deze unieke verzameling - die toch haar levenswerk mag worden ge noemd - zonder pijn te hebben af gestaan aan het Goltziusmuseum in Venlo, omdat de collectie niet in dozen en kisten op zolders behoort te staan, maar tentoongesteld moet worden, zo als nu ook in Venray gebeurt. OPENINGSTIJDEN De tentoonstelling is geopend tussen 10 januari en 17 aprii op alle woensdag en zaterdagmiddagen van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen op afspraak. Extra openstellingen zijn op de zondagen 13, 20 en 27 januari en 3 februari. Omdat deze unieke tentoonstelling zowel in Venlo als in Gorinchem grote belangstelling heeft getrokken, wordt verwacht, dat er ook in Venray veel ani mo voor zal bestaan. In 1985 is hel vijfenzeventig jaar geleden, dal er ook in ons land Scouting groepen werden opgericht. De inmid dels uit 125.000 leden bestaande Vereniging Scouting Nederland heeft een jubileumprogramma ontwikkeld, waarmee zij aan het publiek wil tonen hoe springlevend en eigentijds Scouting is. De beschermheer van de vereniging Z.K.H. Prins Claus, zal begin februari Als gevolg van de sneeuwval is het droevig gesteld met de mogelijkheden om in Venray te kunnen schaatsen. De overstortvijver in Brukske is bedekt met een flink pak sneeuw, waardoor het schaatsen daar onmogelijk is. Ondanks het feit, dat de gemeente danig op het onderdeel sport heeft moe ten bezuinigen, heeft het Bureau Sport zaken tóch geprobeerd een schaatsvoor- ziening in Venray te realiseren. De be doeling was een halfverhard veld van het sportcomplex „De Wieën" onder water te zetten. Toen bleek echter, dat de Waterleidingmaatschappij Limburg bezwaren had tegen het afnemen van een grote hoeveelheid water omdat men te kampen had met een moeilijk op te sporen lek in het buizenstelsel. Toch heeft het Bureau Sportzaken in samenwerking met leraren van het Boschveldcollege, Marianum en de Mavo dinsdagavond met „krakkemik kige" middelen getracht op de 'Wieën' een ijsbaan te creëren. Met enorm veel inzet is men er in geslaagd een redelijke ojidervloer klaar te krijgen. Rond het middernachtelijk uur was men hiermee klaar en zou men als alles meezat woensdag kunnen schaatsen. Maar.... 's morgens om vijf uur werden alle moeite en inzet teniet gedaan omdat het wéér begon te sneeu wen Doch de werkers van de avond en nacht gaven het niet op. In de loop van woensdag werd geprobeerd met behulp van landbouwplastic een nieuwe ijsbaan te maken. Bij het ter perse gaan van dit blad was het nog niet bekend of deze proefis geslaagd. Intussen zette Bureau Sportzaken alles in het werk om in de Ballonzuil- bossen Langlaufen mogelijk te maken voor de ski-liefhebbers. Of en in hoeverre men er in is gelsaagd een z.g. Langlaufroute te sporen was evenmin bij het ter perse gaan van deze editie be kend. Maar zeker is, dat er van gemeente wege alles aan wordt gedaan om de lief hebbers van de wintersporten aan hun trekken tj laten komen. Nog net voor de jaarwisseling is in Venray de belangenorganisatie Horeca Centrum Venray (HCV) in het leven ge roepen. Hierin hebben de horeca-onder- nemers uit het centrum van het dorp zich verenigd. Horeca Centrum Venray is voortge komen uit gesprekken tussen de horeca ondernemers en de Coördinatiegroep Centrumfunklie Venray. Aanleiding voor deze gesprekken vormde de moeilijke positie van Horeca Nederland afd. Venray binnen de laatstgenoemde groep. Deze bond vertegenwoordigt horeca-ondernemers uit de gehele ge meente, terwijl de coördinatiegroep ijvert voor versterking van de centrum funklie van Venray zelf. Er is daarom eind vorig jaar nagegaan in hoeverre er belangstelling bestond voor een eigen organisatie voor de horeca-onderne mers in het centrum van Venray. Die belangstelling bleek er te zijn, want inmiddels hebben zich een kleine twintig ondernemers als lid opgege ven, en er is een bestuur gevormd. Dat bestuur bestaat uit mevr. Min ('t Upke) en de heren Huys (de Pimpernel), Tseng (Quick In), van Meyel (Hento bar) en Panken van de gelijknamige snackbar c.q. restaurant Vlakwater. Horeca Centrum Venray stelt zich ten doel: het bevorderen van de samenwer king tussen de horeca-ondernemers in het centrum van Venray onderling, en met andere bij het functioneren van het centrum betrokken organisaties. Dit laatste wil men o.a. bereiken door deel name aan de eerder genoemde coördi natiegroep. Momenteel werkt de HCV aan plan nen voor gemeenschappelijke initiatie ven. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan gemeenschappelijk adverteren bij grote evenementen zoals carnaval. De naam Horeca Centrum Venray zult u in 1985 ongetwijfeld nog wel eens in dit blad aantreffen. de officiële opening verrichten van het jubileumjaar. In dezelfde periode gaat de langs elf provincies reizende ten toonstelling „Schouting van Toen, Nu en in de Toekomst" van start. Dat Scouting leeft blijkt wel uit de groei van het ledenaantal. Telde men in Nederland tijdens de in 1973 gereali seerde fusie van Katholieke verkenners, Gidsen, Padvinders en Padvindsters 93.000 leden, nu twaalf jaar later, telt Scouting Nederland 125.000 leden. De vereniging verwacht dat het aantal leden eind 1985 flink zal stijgen. Historie In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd, is het Scouting spel niet bedacht door volwassenen, maar ont sproten uit de vindingrijke geest van het kind zelf. In groepjes van zes leerden zij eikaars talenten kennen, waardoor ieder groepje in staat was het spel steeds avontuurlijker te maken. Het Scouting spel werd een ware rage onder de jeugd. Het beroemde jungle boek van Rudyard Kipling werd een aantal jaren gebruikt voor de ontwikkeling van het welpen- spel. Dit spel werd een groot succes en Scouting had binnen drie jaar meer dan 3 miljoen leden in de gehele wereld. Opdit moment wordt het Scouting- spel in meer dan 120 landen gespeeld en zijn er 24 miljoen scouts. DE SCOUTING GROEPEN IN VENRAY DON BOSCOGROEP LEUNEN De Don Boscogroep werd opgericht in februari 1957. Eerst bestond de groep alleen uit welpen, maar later kwam er ook een verkennersgroep bij. Begin 1985 bestaal de groep uit 21 welpen en 24 verkenners die onder leiding van 12 vrijwilligers elke week bij elkaar komen in hun blokhut aan de Kraaksepas 1. ST MACHUTUSGROEP OIRLO De St. Machutusgroep is in 1965 opgericht door o.a. Mieke Lemmen en Pastoor Vervoort. De groep bestond uit welpen, maar in 1982 hebben ook de meisjes van de meisjesbeweging zich bij Scouting aangesloten en zo bestaat de groep in 1985 uit 60 leden en 9 leiders en leidsters. Hun onderkomen is in het gemeenschapshuis „De Linde" en hun enige zorg op het ogenblik is een tekort aan leiding bij de meisjesgroep. DE PEELSPEURDERS VENRAY De groep de Peelspeurders is in 1982 ontstaan door een fusie van de drie Scoutinggroepen in Venray. JEANNE D'ARC De Jeanne D'arc groep werd in 1955 opgericht door Mieke Janssen en Pater Egidius. De groep bestond uit kabouters en gidsen. In 1977 werd de groep uitgebreid met een sherpagroep. In 1980: verhuisden zij van de Gikahut in de Kruisstraat naar hel Peppelshuus. Door de fusie van 1982 veranderde de naam van de groep en heetten zij de Peelspeurders. DE ST. ODAGROEP De St. Odagroep werd in 1962 opgericht door Mej Bouten en Kapelaan Bors. De groep bestond eerst uit gidsen, maar vanaf 1965 uit gidsen en kabou ters. In 1980 verhuisden ook zij van dë barak achter het oude politiebureau naar het Peppelshuus. In 1982 gingen zij op in de Peelspeurders. DE ST. PETRUSGROEP De St. Petrusgroep was de oudste Scoutinggroep uit de Gemeente Venray. In 1936 startte Henriette van Rijswijck" samen met Miep Nuyens met eer. welpengroep. Het eerste hordehol was" bij de kleermaker Jeuken in de Grotestraat. In 1937 werd de Petrus-, groep opgericht. De eerste leiders waren' Dhr. J. Colsen en Dhr. P. Hoedema- kers. Er werd gestart met 15 welpen en 12 verkenners. In 1937 deden allen mee aan de Jamboree te Vogelzang. Op 7 april 1941 werd de groep op last van de „Rijkscommissaris voor het Neder landse Bezette Gebied" ontbonden. In 1945 werd opnieuw gestart, Theo Maassen werd de eerste Hopman. De jeugd stroomde in grote getalen toe. Het eerste onderkomen na de oorlog was in de Kruisstraat. Doordat de groep zo groot was werd hij gesplitst in de St. Petrusgroep en de Odagroep. Zo ontstond ook nog de Gerardustroep en de Willibrordustroep. In de jaren 1947 en 1948 ging de belangstelling voor het spel van verkennen achteruit en het distrikt Venray werd bij het distrikt Venlo gevoegd. In 1955 werd de St. Petrusgroep gesplitst in de St. Petrus groep I (rectoraat) en St. Petrusgroep II (St. Petrus-Banden). De St. Petrus groep I is in 1975 opgeheven. De St. Petrusgroep II verhuisde in 1980 van de boerderij aan de Maasheseweg naar het nieuwe scoutingonderkomen. Hier groeide de groep uit naar 4 welpengroe pen en 2 verkennersgroepen. In 1982 kwam de fusie met de andere 2 groepen tot stand en ging men verder onder de naam de Peelspeurders. De Peelspeurders bevolken met meer dan 300 kinderen en ongeveer 60 meisjes en jongens als leiding „Het Peppelshuus". Zij willen in 1985 graag nog wat leiding erbij vooral voor de oudere meisjesgroepen gidsen en Sher pa's. De Don Boscogroep, de St. Machu tusgroep en de Peelspeurders zullen samen met de andere Scoutinggroepen veel extra activiteiten hebben in het kader van het 75 jarig bestaan van Scouting Nederland. Voor eventuele inlichtingen Gonny Truyen Tuinstraat 18, 5802 AE Venray tel. 83193.

Peel en Maas | 1985 | | pagina 12