SCHAKEN Hoe gaat dat, zo'n eerste keer? INFO VOOR OUDEREN GESLOTEN STOKS Hotel „De Wieënhof" gaat maandag open Snorkelcursus Jbc, ft® venray80 9 Bedrijfsbowling- kompetitie 2e Antiebeurs te Boxmeer J. THEUWS RAEDTS J. THEUWS ESjKMMJOD aPIET THEUWS Constructie Installatie Bedrijf H. Clephas b.v. Venray calculator tekenaar werkvoorbereider Een beknopte handleiding voor hen die voor het eerst naar de sneeuw gaan Prachtig wit besneeuwde bergen. Een felle zon in een helblauwe hemel Vrolijke mensen in kleurige pakken suizen een helling af of schuifelen door een bos, waarvan de bomen de vracht sneeuw nauwelijks kunnen torsen. U zucht eens diep en slaat de reisgids met al die prachtige plaatjes dicht en denkt aan de enthousiaste verhalen die vrienden en kennissen iedere winter weer over u uitstrooien. Dan neemt u het besluit; we moesten dit jaar eindelijk zelf maar eens kijken of het allemaal waar is. Wat wil ik? Om die vraag le beantwoorden, moet u ook weten wie er allemaal mee gaan. Als de kinderen van de partij zullen zijn. en u wilt ze meteen skiën laten leren - en waarom niet, hoe jonger hoe beter - dan zal de plaats van uw keuze een kinder- skischooltje moeten hebben, maar ook moeten ze er tussen de middag over kunnen blijven. Als u zelf skiles neemt, komt u nl. niet altijd met lunchtijd terug uit het skigebied, maar wordt 'boven' gegeten. Het is voor vader en moeder een gerust stellende gedachte, dat de kinde ren dan goed verzorgd bij speciaal daarvoor opgeleide ski-juffen kun nen blijven. Als u zelf ook skiën wilt leren, maar uw wederhelft ziet dat niet zitten en wil liever gaan lang laufen, dan moeten voor beiden vol doende faciliteiten aanwezig zijn. Met andere woorden: naast een paar skiliften - meer heeft u echt niet nodig voor de eerste keer - moeten er ook diverse kilometers langlaufloipen zijn. Ook moet de skischool lesgeven in deze vorm van wintersport, die u zich overigens ook zelf kunt aanleren. Een paar dagen les om de basistechnieken van hel langlaufen onder de knie te krijgen is echter aan te bevelen. Waar naar toe? Hoewel ieders smaak gelukkig niet hetzelfde is, is het aan te bevelen '>om de eerste keer niet naar een groot, druk wintersportcentrum te :gaan. Er zijn lego kleinere gemoe delijke dorpen waar niet alleen het skiën en langlaufen geleerd kan worden, maar waar ook in de avond uren de nodige gezelligheid - dat hoort er tenslotte ook bij - te ge nieten is. De hoogleligging van een plaats is medebepalend voor de sneeuwzekerheid, hoewel er ook andere (klimatologische) faktoren zijn die dat kunnen beïnvloeden. Van dal tot dal kunnen de sneeuw- omstandigheden anders zijn. Gaat u vroeg in het seizoen, dan is de keuze van een plaats boven de 1000 m niet onverstandig, later (februari maart) kunt u het wel wat lager zoe ken. Ook rond de Paasdagen moet weer naar hoger gelegen gebieden gezocht worden. Voor beginnende skiers is het belangrijk, dat de oefen weiden in of vlak bij het dorp lig gen. Deze zijn dan te voet te be reiken, lang lopen op de harde kunst stof skischoenen is vaak geen pret je. Als de eerste skilessen in een hoger gelegen skigebied worden ge geven heeft dat tot nadeel, dat iede re dag een tocht in een stoeltjeslift of gondelbaan gemaakt moet worden. Meestal is dan uw skicapaciteit nog niet voldoende om de afdaling naar het dorp skiénd terug le maken, zodat aan het eind van de lessen weer in de lift gestapt moet worden. Dit heeft dan tot gevolg, dat u belangrijk duurder uit bent. Wanneer gaan we? Als er schoolgaande kinderen in het reisgezelschap zitten is die keuze helaaseenvoudig. Kerst- en Paas vakantie zijn dan de aangewezen perioden waarin het loont naar de sneeuw te gaan. Ook de voorjaars vakantie is een uitstekende periode ;om te gaan skiën. Veel schoolhoof den hebben er een verschrikkelijke hekel aan medewerking te verlenen aan een paar weken 'tussendoor'. Helaas is de Kerstvakantie één van :dc minst goede perioden in de win- ter. Het is nog vroeg in het seizoen, de sneeuwomstandigheden laten vaak te wensen over - zeker in de lager gelegen gebieden - en het kan behoorlijk koud zijn. Het aantal -zonuren is veel minder dan een maand later. Bovendien is hel enorm druk in vrijwel alle wintersport- centra, die bovendien hun prijzen ook nog eens opschroeven. Goed koop is het meestal in januari, om dat veel plaatsen dan met gunstig geprijsde aanbiedingen de stille pe riode wal beter proberen te vullen. Tegen redelijke prijs kunt u vaak speciale skiweken volgen om het skiën snel onder de knie te krijgen in relatief kleine skiklassen, zodat de leraar meer lijd voor u heeft en u meer skiet. Februari en maart heb ben normaal gesproken de beste weersomstandigheden. De sneeuw is goed en er schijnt vaak een lekker warm zonnetje. Als de Paasdagen laat in april vallen kan ook nog wel geskied worden, maar u moet het wel zo rond de 1500 meter zoeken om niet in een groene weide terecht te komen. Welk land? De ons na aan het hart liggende en redelijke wintersportlanden liggen in de Alpen. Oostenrijk wordt door de helft van de Nederlandse winter sporters uitverkoren als het skiland van hun dromen. Wel, het is er inderdaad goed toeven en alles gaat er vrij gemoedelijk toe. In de klei nere plaatsen tenminste, want de grotere zijn langzamerhand effi ciënte wintersportfabrieken gewor den. Maar ze hebben wel wat te bie den. tegen aanvaardbare prijzen. De meeste wintersportplaatsen zijn ontstaan uit boerendorpjes, die dik wijls nog veel van hun eeuwenoude historie kunnen laten zien. Niet altijd echter liggen de liften direct bij het dorp, maar vaak daar buiten. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de moderne Franse skistations, die daar werden gebouwd waar de ski mogelijkheden optimaal waren. De ski's voor de deur aan en 's avonds bijna het hotel of appartement in- skiën is hier gebruikelijk. Voor de beginnende skiër zijn deze skistations echter minder aan te bevelen. Zwit serland zou je oppervlakkig gezien een kruising van Oostenrijk en Frank rijk kunnen noemen, maar dan wel met het eigen degelijke Zwitserse karakter. In het Franssprekende Wallis vinden we veel moderne ski stations, waarvan er vele in chaletstijl gebouwd werden en waar apparte mentgebouwen overheersen. De ski mogelijkheden zijn uitstekend. In het Duitstalige Zwitserland vinden we nog veel statige en voorname wintersportcentra, met uitstekend ontwikkelde skigebieden. Over de Zwitserse hotellerie behoeven we natuurlijk niets te zeggen. Dat zit wel goed. Italië had de naam goed koop te zijn, maar dat is goeddeels verleden tijd. Met flinke prijsstij gingen hebben de Italianen nu aan gehaakt bij de andere sneeuwlan- den. Maar skiën en langlaufen is er goed verzorgd. De uitgebreide ski gebieden in de (Duitstalige) Dolo mieten spreken voor zich. Ook hier vinden we zowel oude dorpjes als moderne efficiënte skistations. Duitsland ligt ons wat minder na aan het hart als het om winterspor ten gaat, maar de plaatsen in Beie ren tegen de Oostenrijkse grens, doen zeker niet onder voor hun 'konkurrenten' aan de andere kant van de paal. Kopen of huren? Als u voor hel eerst gaat moet u natuurlijk de nodige kledingstuk ken kopen. In een goede sportzaak zult u ongetwijfeld een goed skipak kunnen vinden, waarbij het belang rijker is op de funktionaliteit te letten dan op het modieuze aspekt. Een skipak kan jaren mee, maar als u zich overgeeft aan een modegril, dan moet u volgend jaar opnieuw naar de winkel. Een goed jack, een skibroek of rennhose, een skitrui, een muts, leren handschoenen en skistokken brengen u al een eind op weg. Ook een skibril behoort bij de uitrusting, terwijl een skitasje ook handig is. Ski's en schoenen kunt u beter huren voor de eerste maal. U kunt dat heel goed in Nederland doen, dus niet in het vakantieplaats je. In de vertrouwde sportzaak kunt u tijdig de juiste ski's en schoenen passen en alles skiklaar laten ma ken. Huurt u in de vakantieplaats, dan verliest u snel een halve dag omdat het op de dag van aankomst druk in de sportzaken is. Boven dien loopt u de kans met oud mate riaal opgescheept te worden, als er veel wachtenden voor u zijn. In Nederland of in het vakantie land. aan beide zitten voor- en na delen. In het vakantieland schoe nen huren bijvoorbeeld is goed om dat u dan een omruilmogelijkheid heeft. Acclimatiseren na aankomst Het is bijzonder belangrijk na aan komst in de uitverkoren skiplaats te acclimatiseren en niet meteen op de latten te springen vooreen eerste afdaling. De zon en sneeuw lokken en we voelen ons in optimale con ditie mede door de goede lichame lijke voorbereiding thuis. Maar niets is minder waar. We zijn niet ge wend aan de grote hoogte en de ijle berglucht. Het kost enige dagen voor het lichaam zich daarop heeft ingesteld. Na drie dagen kan de ver moeidheid alsgevolg hiervan toe slaan en er is dan een verhoogd on gevallenrisico. De beruchte derde dag heeft aantoonbaar meer ski-on gevallen dan andere skidagen. Het is dus oppassen geblazen. Stap dus na een lange autorit nooit meteen op de ski's. Installeer u in het hotel, pension of appartement en verken het dorp. Huur eventueel ski's, doe inkopen, kijk waar morgen de ski lessen beginnen en koop de skipas- sen. Bezoek de VVV en vraag de noodzakelijke informatie over uw tijdelijke woonplaats. Het is be langrijk uw krachten te verdelen over de skidag. Begin niet 's mor gens meteen met een zware afda ling. bewaar die voor wat later. Houd het lichaam en de geest fit door tussen de middag geen alco hol te gebruiken. Het is gezellig in derdaad, maar funest voor uw ski prestatie. Snelle vermoeidheid en - nog erger - overmoed kunnen het gevolg zijn. Precies volgens de planning zal maan dag a.s. het nieuwe hotel „De Wieën hof" van de gebroeders Piet en Harrie Voermans aan de Leunseweg de eerste gasten kunnen ontvangen. De officiële opening van deze aanwinst voor Venray zal op een later tijdstip plaatsvinden. Het nieuwe hotel heeft tweeëntwintig kamers met 'n een-, twee- en drieper- soonsindeling, verdeeld over twee ver diepingen. Alle kamers zijn voorzien van bad of douche en toilet, tele foonaansluiting en een mogelijkheid tot aansluiting op de televisie. Verder heeft het hotel een bruidssuite en een moderne eigen keuken. Er is een parkeerruimte voor ruim honderd auto's. Evenals voorgaande jaren organiseert onderwatersportvereniging NAJADE een snorkelcursus in Venray. De bedoeling van de cursus is om de deelnemers door gebruik te maken van een bril, vliezen en snorkel de benodig de techniek aan te leren om yeilig en met plezier de wereld onder water beter te leren kennen. In een korte theoretische begeleiding zal gewezen worden cp de toch wel aanwezig gevaren, het redden van dren kelingen en de voor- en nadelen van de verschillende uitrustingstukken. Met het kopen van de benodigde uit rusting kunt U zo spoedig mogelijk kontakt opnemen met onderstaande personen. Dit laatste voor zover U zelf al niet in het bezit bent van het een en ander. De cursus start op zondag 27 februari en bestaat uit 10 lessen van een uur (incl. diploma zwemmen) met vooraf een korte theorieinstructie. Voor deelnemers geldt een minimum leeftijd van 12 jaar. De cursus wordt ge houden in het zwembad „de Meerpaal" (14.30-16.00 uur). Inlichtingen: J. des Bouvrie, Serena destraat 16, 5802 ES Venray, tel. 04780- 85414 of: R. Kamphorst, Buitenhof 1, 5807 BW Oostrum. tel. 04780-85813. DIEFSTAL Uit het kleedlokaal van het gemeen telijk zwembad verdween uit de kleding van een Overloonse een portemonnaie met enig geld en een Eurocheque. Wegens werkzaamheden in de judo zaal is er deze week GEEN JUDO! Winteaccommodatie Een twintigtal leden hebben afgelo pen zondag de kou en slechte wegen ge trotseerd om de nieuwe winterbanen in gebruik te nemen. De reakties waren positief te noemen, niet alleen was de temperatuur aange naam, ook de banen waren goed be speelbaar. Het was wel wennen aan de hardheid en oneffenheid, maar gaande weg werd het spelpeil steeds beter. In ieder geval hebben we weer eens gezellig kunnen boulen op een baan die vergelijkbaar is met buitenbanen her en der in de regio. Als er nog leden zijn die zich willen opgeven voor de winterbanen, kunnen die kontakt opnemen met Cees de Jong. Contributie Van de penningmeester is bericht ge komen dat de contributie grotendeels binnen is. De leden die de contributie nog niet hebben voldaan, worden verzocht dit zo snel mogelijk te regelen, in ieder geval voor 15 januari, anders ontstaan er bij de NJBB grote problemen wat betreft de tijdige verzending van licenties. Het niet tijdig in bezit hebben van een geldige licentie wil tevens zeggen dat men niet kan deelnemen aan de natio nale competitie. Drie jeugdleden van de Venrayse schaakclub hadden zich dit jaar weten te plaatsen voor de jeugdfinales van Limburg, welke van 27 t/m 30 decem ber j.l. in Roermond werden gehouden. In de categorie tot 13 jaar was van Venrayse kant enige hoop gevestigd op Oscar Lemmens, die het vorig jaar achter Frank Wuts uit Panningen op de 2e plaats was geëindigd. Maar door sterk optreden van twee Venlose jeugd- schakers, werd Oscar dit jaar naar de 4e plaats verwezen met 9 punten. Deson danks geen slecht resultaat in een sterk bezette groep van 13 finalisten. Misja Nabben uit Venray was het voor het eerst gelukt, om in de categorie tot 16 jaar tot de Limburgse finale door te dringen. Zijn eindresultaat een gedeelde 7 t/m 9e plaats met 3Vi punt, in deze finalegroep van 14 spelers was ruimschoots voldoende, om de in hem gestelde verwachtingen waar te maken. Vooral in een 4 uur durende partij in de laatste ronde heeft hij er nog alles aan gedaan, om zijn score een zo goed mo gelijk aanzien te geven. Tenslotte trad Karin Jeuken, die eerder in 1984 dameskampioene van Limburg was geworden, op in de meisjesgroep tot 20 jaar. Vooral omdat het haar op de eerste speeldag niet mee zat, kwam zij niet verder dan 2Vi punt uit 5 partijen. Dit betekende een wat tegenvallende 4e plaats. Karin Bulle uit Brunssum, haar grootste concurrent eerder bij de dameskampioenschappen, legde in deze groep beslag op de meis- jestitel van Limburg. Aanvulling AV VENRAY REGIO Training pupillen Op zondag 13 januari is er géén bos- training voor pupillen en de le jaars D- junioren. Dit in verband met de wed strijd in Deurne en mede gelet op de weersomstandigheden. De overige trai ningen gaan wél door. Uitslagen 3 januari: Centientje-De Lelie 4-0 PCV 1-H.ClephasBV 1-3 Nelissen v. Egteren 1-Rank Xerox 1 A-3A Bowling Bistro Venray 1-Torro 1 4-0 Na deze vijfde speelavond is de span ning volledig terug. Doordat Rank Xe rox 1 met 3Vi-A won van het op de derde plaats staande Nelissen v. Egteren 1 én PCV 1 drie punten liet liggen, is het verschil tussen de koplopers terug ge bracht tot 'n 'A punt. De grote verrassing was de overwin ning van H. Clephas BV op koploper PCV 1Ook de grandioze serie van Leo v. d. Rijt van 587pins kon PCV niet helpen. De eerste game werd nog wel met 707 - 680 door PCV 1 gewonnen, maar in de tweede game waren Hans Swinkels met 189 en Jan Vermeulen met 172 de gangmakers in het team van Hub Clephas. Ook de derde game ging met 684 tegen 673 naar Clephas BV. Ver meldenswaard is nog de serie van 605 pins van Hans Swinkels, waarmee hij in deze categorie de ranglijst aanvoert. De Lelie kon het tegen Centientje niet bolwerken. Het gemis van Bert van Els- wijk, die wegens een blessure enige tijd de bowlingbal aan dé- kapstok moet hangen, was deze avond wel voelbaar. Bij Centientje scoorde John Hellegers een fraaie serie van 521. Nelissen-v. Egteren 1 kon de strijd om de tweede plaats tegen Rank Xerox 1 niet naar zijn hand zetten. In de eerste game scoorde Gerard Verrijt nog een fraaie 167, maar zijn gerenommeerde teamgenoten Harrie Peeters en Firmin Apers bleven onder hun kunnen. De RX-mannen daarentegen draaiden goed en wisten met een gemiddelde van 170 pins de punten bij elkaar te slepen. Bowling Bistro Venray 1 was deze avond duidelijk de baas over Torro 1. Alleen in de eerste game kon Jos Jacobs met 152 pins nog redelijk mee over, maar in het verdere verloop van de strijd kon ook hij deze score niet meer op de sheets toveren. De stand na 5 wedstrijden: pnt. - pinfall 1.PCV1 15 10589 2. Rank Xerox 1 14>A 10273 3. H. Clephas BV 12 9969 4. Nelissen-v. Egteren 1 11 Vi 10026 5. Bowling Bistro Venray 1 9 9894 6. Centientje 8 9923 7. De Lelie 6 9543 8. Torro 1 4 9433 Stijldansen voor ouderen. Ook komend voorjaar start Dans school Janssen weer met een stijldans- cursus. sDeciaal voor ouderen. Dit be tekent dat alle dansen, zoals de foxtrot, wals, tango, cha cha cha e.d. in een la ger tempo aangeleerd worden. De cur sus duurt 15 lessen en start op woensdag 21 januari van 16.00 tot 17.30 uur, tegen een gereduceerde prijs van 75,- per persoon. Inlichtingen dagelijks van 16.00 tot 20.00 uur bij Dansschool Jans sen, 04780-10500. Activiteiten-instuif Op donderdag 24 januari vindt onder het motto Beweeg mee in 1985 een activiteiten-instuif in het kader van m.b.v.o. plaats. Alle ouderen van Ven ray, ook diegenen die geen lid zijn van een meer-bewegen-voor-ouderen-activi- teit zijn van harte welkom. Er wordt een scala van mogelijkheden om te bewegen geboden, vanaf gymnastiek, volksdan sen tot kerosbal en darts toe. De toe gang is gratis. De middag duurt van 13.30 tot 17.30 uur. Kom en beweeg mee! Vakantiereis 1985. Op veler verzoek heeft de Centrale een vakantiereis georganiseerd voor ou deren. Dit jaar werd gekozen voor hotel Marie Rose in Noord wijk aan Zee van zaterdag 31 autustus tot en met vrijdag 6 september. De kosten bedragen 499,- per persoon (excl. éénpersoons toeslag). Bij de prijs is inbegrepen: - reis Venray-Noordwijk per bus - zes overnachtingen op basis van vol- pension; - 's morgens en 's avonds een kopje koffie of thee; - dagtocht naar de bloemenveiling van Aalsmeer en de haven van Noordwijk, boottocht naar de Kaag e.o., koffieta fel; - reisverzekering (compleet) - leiding. Opgave tot 1 februari 1985 bij het welzijnswerk ouderen. Alleen bij vol doende deelname gaat de reis door. Hulpverlening invulling belastingaangiftebiljetten. Op dinsdag 8 maart komen ambtena ren van de inspectie der directe belastin gen weer kosteloos hulp verlenen bij het invullen van Uw formulieren. Vanaf vandaag kunt U zich opgeven. Geef dui delijk Uw naam, voorletters en adres op. Dan kunnen de ambtenaren Uw pa pieren meebrengen. Info-blad ouderen Deze week het eerste informatieblad voor ouderen in de gemeente Venray bij U thuis. Mocht U er geen ontvangen hebben, dan kunt U er een afhalen bij Welzijnswerk Ouderen. Daarnaast zijn allerlei bijdragen van harte welkom. Inlichtingen over bovenstaande gp eventuele opgave bij Welzijnswerk Ouderen, Kennedyplein 1,04780-86706. In het weekend van 11 t/m zondag 13 januari a.s. vindt er in de zalen van café „De Gouden Vogel", Steenstraat 71 te Boxmeer een 2e antiekbeurs plaats met deelname var. erkende standhou ders die een keur van diverse meubel stijlen - kasten - beelden - klokkenstel- len - lampen - zilver - brons - munten - sieraden en véél kleingoed te koop aan bieden. Verder is er voor de liefhebber- (ster) een mooie kollektie poppen met poppenkleren en schilderijen enz. Op zondag 13 januari is er een groep van ambachten en demonstraties uit grootmoederstijd, zoals een boekbinder - boerenschilderkunst - houtdraaien - pottenbakken en de volksschilderkunst en wel de Zaanse - Hindelooper - en Staphorster stijl. Een gezellige beurs met voor elk wal wils. De antiekbeurs is voor publiek geopend en wel vrijdag 11 januari: 19.00 - 22.00 uur; zaterdag 12 januari van 14.00 - 18.00 uur en zondag 13 januari met demonstraties van enkele ambachten van 11.00 -18.00 uur. VAKKUNDIG, GOEDKOOP EN SNEL!! Dat geldt öök voor 1985 EDELSMID PIETER MOOREN Geopend van ma. t.m. vr. van 9.00-12.00 uur. Telefonisch afspraak mogelijk Tamboerijnstraat 17 Venray Tel. 82296 Riool verstopt geen probleem WIJ ONTSTOPPEN ONDER HOGE DRUK BOUWBEDRIJF J. RAEDTS ZN c.v. OOSTRUM Bel ons maar even: 81469 - 82274 Huishoudelijke apparaten defect? ELEKTRO MARTENS bv 04780-85666 tapijtreiniger huren bij VERF BEHANG MERSELOSEWEG 6 TEL. 81523 VENRAY Wasautomaat defect? ELEKTRO MARTENS bv 04780-85666 VOOR AL UW onroerend goed taxaties Taxatiekantoor ANTENNE- PROBLEMEN radio-tv-antennebouw PEETERS Jan de Rooystraat 14 Overloon 04788-1683 b.g.g. 04785-603 Thermisch glas VERF BEHAHG MERSELOSEWEG 6 TEL. 81523 VENRAY reclame-omwerp VOOR AL UW SPUITWERK Acasiastraat 1 tel. 81867 Vrijdag 18 januari zijn wij wegens familie omstandigheden Dl EREIM VOEDERS St. Petrusmolen - Venray irica tel. 04764 1287 b.g.g. 04787 2313 zoekt op korte termijn voor haar afdeling constructie een Voor deze interessante en afwisselende functie gaan onze gedachten uit naar een kandidaat die beschikt over: gedegen technische kennis van staalconstructies in de bouw; uitstekende contactuele eigenschappen en een commerciële instelling; het vermogen om andere te instrueren en te motiveren; grote mate van zelfstandigheid en organisatievermogen; H.T.S. M.T.S. niveau met enige ervaring op vakgebied Indien U meent voor deze verantwoordelijke functie in aanmerking te komen, verzoeken wij U Uw uitvoerige sollicitatie te richten aan:

Peel en Maas | 1985 | | pagina 11