PEEL EN MAAS GOUDEN L.V.B. YSSELSTEYN I Bibliotheek moet beter funktioneren BADMINTON De Piëlhaas heeft weer noten op zijn zang Circus Mök 1985 PEEL EN MAAS uw weekblad "^tenctukt Vrijwillige welfare Rode Kruis L.K.I.B. I.S.V. Doe het zelf UNICEF UITGESTELD *8 De begroting voor 1985 van de biblio theek toont een bezuiniging ten opzichte van het lopende jaar ad 41.000,-. Fei telijk had er al eerder bezuinigd moeten worden, maar met het dalen van de rijksbijdrage in het jongste verleden, steeg de gemeentelijke bijdrage. Dat is natuurlijk geen houdbare zaak, en dus moest het mes er in. Overigens waren die bezuinigingen niet eens zo opmerkelijk. Er was bij voorbeeld niets meer nodig voor de boe- kenbeveiliging, want die is in orde. Energiebesparing in beide bibliotheek gebouwen is mogelijk geworden door omschakeling van olie op gasverwar- ming en het plaatsen van tussenmeters. Wel wordt 18.000,- bezuinigd van wege het niet invullen van een vacature van 20 uur administratief mede werkster. In dit verband noemden enkele raadsleden de noodzaak van automati sering, want zoals er nu gewerkt wordt is het ouderwets. En al benadrukte de heer Den Brok (SV) dat het eerstvolgende dat in Venray gebouwd gaat worden een nieuwe bibli otheek moet zijn; hij wist verdraaid goed dat zulks de eerste jaren een onmo gelijkheid is. Óf, zoals wethouder Van Oers het voorzichtig uitdrukte: nieuw bouw zal op zich laten wachten... Het college van b. en w. had in een brief aan het bibliotheekbestuur enkele suggesties geopperd om de bibliotheek beter te laten funktioneren. Verschillen de raadsleden vonden daarin aanleiding te pleiten voor een flexibeler, efficiënï en kreatief bestuur. Niet klagen, maar alternatieven aandragen. Gebruik ma ken van stagiaires en vrijwilligers. Beter de mogelijkheden die er zijn benutten. Beter leiding geven. Opruimen van de dia's, want er is te weinig belangstelling voor. Boekenaankoop mag niet ver waarloosd worden. De bibliotheek ook zaterdags openstellen; niet bij twee proefdagen houden.... De heer Janssen (VVD) vatte deze goedbedoelde kritische kanttekeningen Zondag 11 november a.s. is het weer zover dat er met noten gestrooid gaat worden. Niet St. Nikolaas heeft hier de hand in, maar de muziekschrijvers en tekstdichters van Venrayse karnevals- liedjes. Immers, de elfde van de elfde is de poort naar het nieuwe karnavals- seizoen en zoals gebruikelijk wordt deze poort met muziek (noten) geopend in de vorm van de presentatie en selectie van nieuwe karnavalsliedjes. Met andere woorden; de liedjesmorgen van ,,De Piëlhaas" staat weer voor de deur. Ieder jaar weer blijkt dit eerste karnavalsgebeuren van het nieuwe seizoen toch weer een trekpleister te zijn waarbij de Piëlhaze en Hazinnekes vroegtijdig ,,uut d'n bocht" komen, om in een ongedwongen sfeer mede te bepalen welk karnavalslied het komen de seizoen van „De Piëlhaas" moet sieren. Ook dit jaar moet er een keuze gemaakt worden uit 10 inzendingen waarvan de beste 4 vereeuwigd worden op een grammofoonplaat. Gezien de kwaliteit van de inzendingen wordt dit geen gemakkelijke opdracht voor pu bliek en jury, maar het haze-oor kennende is het „spitsen" van dit orgaan de Hazen en Hazinnekes wel toevertrouwd. Vanaf 11 uur staan de poorten van» Venray's schouwburg open voor het publiek om deze muzikale kompetitie mee te beleven. De hofkapel o.l.v. van Herman Stevens en onder direktie van Wiel Swaghoven staat weer garant voor de instrumentale uitvoering van de ar rangementen die werden aangereikt door Bruno Lucassen, Jan Verstegen en Wiel Swaghoven, terwijl e.e.a. wordt overgoten met een Joekskapellensausje. Men zegt dat fluitende vogels een indikatie zijn voor een beginnende lente! Als dat zo is, luidt de herfstdag van zondag a.s. de lente van de karnaval in en welk vogeltje zingt dan niet zoals het gebekt is...? Wedden dat er (Piëlhazen) om de hoek komen kijken....!?!?!? Vrijdag 25 januari 1985 zal de piste van Circus Mök weer voorzien worden van „vers" zaagsel, opdat diverse circusartiesten hun entree kunnen ma ken en zo de reeks circusvoorstellingen 1985 zullen openen. De commissie Circus Mök kan in het verleden terugkijken op succesvolle Venayse avonden avonden met een keur van Venrayse artiesten. Deze Venrayse artiesten, daar gaat het om: Dankzij spontane reacties op oproepen, zitlingsmorgens e.d. hebben zij al jaren laten zien en horen dat we in Venray trots kunnen zijn zulke „rasar tiesten" in onze „stallen" te hebben! toch is.de commissie er van overtuigd dat nog lang niet élle Venrayse artiesten van zich hebben 1 .ten horen! De commissie circus Mök wil daarom ook dit jaar weer een oproep doen. Degene die, op welke carnavaleske wijze dan ook, zelf ook eens in deze piste willen staan en zo ook 'n Venravse bijdrage willen leverpn aan ons circus, nemen gewoon even contact met ons op! Kom voor 5 december over die drempel en stel je in verbinding met J. Verbeek voorzitter commissie Circus Mök tel. 04780-82832. samen in een voorstel om een werkgroep te vormen om het bibliotheekbestuur de helpende hand te kunnen reiken. Dat noemde hij beter dan een bureau in te schakelen om de Venrayse bibliotheek door te laten lichten. „Daar zijn me de centen te lief voor...". Wethouder van Oers zei in zijn ant woord ondermeer moeite gehad te heb ben met deze begroting. De bibliotheek is een primaire voorziening van onze burgerij, en dan valt het niet mee daarin te bezuinigen. De brief van het college aan het bibli otheekbestuur noemde hij een opsom ming van suggesties om aan bepaalde si tuaties het hoofd te kunnen bieden. Bestuur en directie moeten zich geza menlijk buigen over die suggesties, aldus de wethouder. De openstelling op zaterdag is al ver schillende jaren op een rij gevraagd. Nu gaat men dan twee zaterdagen proef draaien. Hij zelf had liever vier proefda gen gezien; maar 'n begin wordt nu toch gemaakt. Volgens Van Oers behoeft dat niet direct duurder te worden vanwege de CAO-toeslagen voor zaterdagse ar beid, want mogelijk blijkt nu dat hel op een andere dag veel minder druk wordt. De suggestie van de VVD, om een werkgroep te vormen, noemde hij moei lijk, maar wilde hij toch wel bij het bestuur aankaarten.... MODELBOUW GEREEDSCHAPPEN Hofstraat 6 Venray Tel. 04780-81069 De afdeling Venray van „Welfa re" bestaat 20 jaar. Op beschei den wijze onlangs dit jubileum binnen het Venrayse Rode Kruis verband her dacht. Voor ons genoeg aanlei ding om het Wel fare-werk nog eens voor het voetlicht te halen. Contact met anderen. Prettig en ge zellig bezig zijn. Wie wil dat niet? Er zijn echter in Nederland veel mensen die aan die behoefte moeilijk kunnen vol doen. Omdat ze door omstandigheden in hun mogelijkheden worden beperkt. Bijvoorbeeld omdat ze langdurig ziek zijn. Men is aan huis of instelling ge bonden en kan zo geïsoleerd raken. Het Nederlandse Rode Kruis biedt de ze mensen haar dienst aan in de vorm van de Vrijwillige Welfare. Het vrijwilli ge welfare-werk organiseert activiteiten' om mensen in de gelegenheid te stellen gemakkelijker in contact te komen met anderen. Zo worden wekelijks in Neder land duizenden mensen, die dat graag willen, bezocht door Welfare-vrijwil ligers. Thuis en in tehuizen. In diensten centra en in sociëteiten. WAT HOUDT WELFARE IN Bezigheid. Deelnemers en vrijwillgers zijn samen bezig met activiteiten. Deze activiteiten kunnen vele vormen aanne men. Bijvoorbeeld werken met textiel, hout, verf of ander materiaal. Voorle zen. Naar muziek luisteren. Dit alles uit gaande van de wensen en belangstelling van de deelnemers. Dat samen bezig zijn betekent: ervaren dat men ondanks handi cap of ziekte in staat is zelf iets te maken van blijvende waarde; een interesse delen met iemand an ders; daar samen plezier aan beleven; WIE DOET WAT IN HET WELFARE-WERK Bij de Welfare-activiteiten zijn deel nemers, vrijwilligers en beroepskrachten betrokken. De deelnemers staan bij het welfare- werk op de voorgrond. Hun belangstel ling en mogelijkheden bepalen in belan grijke mate de activiteiten. De vrijwilli ge welfare gaat hierbij niet uit van wat de deelnemer niet kan, maar juist wat hij/zij nog wel kan en zelf wil. Zo nemen ruim 38.000 mensen in Ne derland deel aan de welfare-activiteiten. In Nederland zijn ruim 12.000 vrijwil ligers die het werk onbetaald doen. Zij worden door het Nederlandse Rode Kruis op het werk voorbereid en daarin begeleid. Zij besteden een aantal uren per week aan het Welfare-werk. De beroepskrachten ondersteunen de vrijwilligers vanuit het Nederlandse Ro de Kruis. Zij organiseren cursussen en verstrekken informatie over het werk. Zij stellen in samenwerking met de vrij willigers landelijke richtlijnen vast voor het Welfarewerk en onderhouden con tacten met andere organisaties in de ge zondheidszorg en welzijnszorg. De afdeling Venray wil graag meer in formatie verstrekken over het Welfare- werk. U kunt daarvoor terecht op tele foonnummer 04780-87061. GESCHROKKEN De directie en het bestuur van de bi bliotheek zijn erg geschrokken van de kritiek welke in de raad werd gespuid. Zij noemen die niet terecht en onver diend. Het is de gemeente bekend, aldus de heer Hanssen, voorzitter van het bibli otheekbestuur, dat we minstens ander halve mankracht te kort hebben. Drie N.W.M.-krachten zijn de laatste jaren weggevallen, plus nog de part time ad ministratiekracht. Van de acht vrijwilli gers zijn er nog twee overgebleven. Nieuwe vrijwilligers worden aangewor ven. maar die willen begrijpelijker wijze liever het leuke werk doen. Stagiaires kunnen we feitelijk niet gebruiken om dat zij ons niet komen helpen, maar wij hen moeten opleiden. Het werken in twee gebouwen, zo stelt men. brengt meer problemen met zich mee, dan men oppervlakkig zou verwachten. Hel vraagt in de eerste plaats om meer personeel; maar dat mag men niet aannemen vanwege de bezuini gingen. De medewerkers die er zijn zet ten zich daarom voor honderd procent in. Hen treft geen enkele blaam. Mogelijk dat de kritiek werd ingege ven, omdat hel bestuur een beperkte openstelling op zaterdagmorgen met zo ziet zitten. Bij tweemaal per maand openstellen ontbreekt bij het publiek een herkenbare regelmaat. Maar deson danks is men bereid met een dergelijke openstelling een proef te nemen. Daar bij moet men wel bedenken dat dit ten koste gaat van andere openstellingsu ren. Het kan nu eenmaal niet anders. Men kan niet één man op 'n zaterdag morgen de dienst laten uitmaken. Daar zijn vier personen voor nodig. Maar volgens de C.A.O. mogen ze maar één zaterdag per drie weken werken. Er zou dus minstens 12 man personeel nodig zijn om elke zaterdag de bibliotheek open te kunnen stellen. En die zijn er niet. De boekenaankoop mag geen sluit post worden, zeggen de raadsleden. Maar dal is in feite de enige flexibele post. Huur, licht, verwarming etc. zijn allemaal vaste posten. Is het dan ver wonderlijk dat of de boeken- of de dia aankopen in Het gedrang komen. Om dat er geen geld was, zijn de dia aankopen slechts mondjesmaat ge schied. Het aanbod blijft dus beperkt en dan is er ook weinig belangstelling voor. Maar om nu maar te zeggen „ruim ze op" gaat wel wat al te ver. Dat is kapi taalvernietiging. Maar bovenal ligt de dubbele behui zing van de bibliotheek zwaar op de maag. We hebben geprobeerd onderdak te vinden in Almonda, in de Top- garage, in de Torro, maar neen, ver zucht de heer Hanssen, we zouden en moeten naar de Rose Vlek, en nu is het bijna zover en is er geen geld meer.... Ook de ouderwetse administratie wordt ons verweten. Maar we hebben zelf al jaren lang voorgesteld te gaan au tomatiseren, aldus de voorzitter, maar dat kost 60.000,- per jaar en brengt eerst na jaren profijt. Er is geen geld voor, dus moet men ons ook niets ver wijlen.... Hoe het ook zij; duidelijk is wel dat bibliotheekbestuur en gemeente elkaar nog wel enige opheldering dienen te ge- DONDERDAG 8 NOVEMBER 1984 Nr. 45 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 50 jaar, een mijlpaal in het leven van een mens, maar ook in een vereniging. Deze mijlpaal bereikt de L.V.B. Ysselsteyn in november. Een stukje historie Op 12 november is het 50 jaar geleden dat de toenmalige Boerinnenbond werd opgericht. Tijdens een speciale bijeen komst, waarbij alle vrouwen en meisjes wdaren uitgenodigd, kwamen mej. Hendriks en ing. Bemelmans, directeur van het landbouwhuis, een uiteenzetting geven over het doel van een Boerinnen- bond. Deze luidde: vorming en voor lichting voor de leden op geestelijk - huishoudelijk-en agrarisch gebied. 34 leden melden zich tijdens deze eerste bijeenkomst. Als bestuursleden werden gekozen: mevr. Janssen-Droessen, mevr Wismans-v. Dijck, Mevr. Fleurkens- Pouwels, Mej. Johanna Pouwels en Mej. Agnes v. Ass. Mevr. v. Dijck-Wis- mans werd tijdens de eerstvolgende vergadering gekozen tot voorzitsters. De h. Oda werd de patrones van de nieuwe vereniging. De jaarlijkse feest avond wordt telkens georganiseerd rond de feestdag van deze heilige (28 nov.) Dat de eerste bestuursleden het in het nieuwe peeldorp niet gemakkelijk heb ben gehad, spreekt voor zich. De verre afstanden werden vaak te voet of met de fiets afgelegd. De activiteiten bestonden destijds uit lezingen en cursussen op huishoudelijk en agrarisch gebied. De vereniging groeide, men had behoeft aan onderling contact, en men wilde de alledaagse beslommeringen even onder breken. In 1938 telde de boerinnenbond Ysselsteyn al 102 leden. Tijdens de oorlogsjaren lagen de activiteiten stil. In juli 1945 was de heroprichting. In 1965 vond de naamsverandering plaats en werd de Limburgse Boerin- bond Limburgse Vrouwen Beweging. Dit omdat ook veel niet agrarische vrouwen lid werden van de vereniging. De doelstelling bleef in de jaren het zelfde, aangepast aan de tijd. Was zij voorheen meer practisch gericht, de programma's vermelden nu activiteiten waar maatschappelijke en sociale on derwerpen besproken worden, die lei den tot vorming en een beter bewustzijn van de vrouw op het platteland. Cursussen en lezingen met een ontspan nend en creatief karakter ontbreken natuurlijk niet. In 50 jaar is de vereniging gegroeid tot wellicht een van de grootste van Limburg. Ruim 300 leden telt ze momenteel, voor wat het huidige bestuur veel organisatorisch werk met zich mee brengt, maar zij weet zich gesteund door velen en men ziet dan ook vol vertrouwen de toekomst tegemoet. Dat de L.V.B. mee mag blijven werken aan het welzijn van de vrouw op het platteland. De L.V.B. heeft zich ook een plaats verworven binnen de Ysselsteynse gemeenschap, die niet meer weg te denken is. In verschillende besturen hebben afge vaardigde zitting en de jaarlijks terug kerende activiteiten worden door iede reen gewaardeerd. Nu gaat men terecht feest vieren. Het programma is als volgt: Op 10 november is er om 17.30 uur in de parochiekerk een plechtige Eucharistie viering uit dankbaarheid, waarna feest- vergadering voor leden en genodigden in gemeenschapshuis „Smelehof". Tij dens de bijeenkomst zullen 5 gouden jubilaressen gehuldigd worden, en zal de diocesane voorzitster Mevr. Geelen- Bergmans een feestrede houden. Om 20.15 uur begint de receptie tot slot van deze avond is er een orkest uitgenodigd, wat de feestvreugde zeker zal verhogen. Op 12 en 13 november is de feestavond voor leden met echtge noten. Er word begonnen om 19.30 uur met een koffietafel. Eigen leden zullen verder de avond verzorgen met zang, dans, voordracht en cabaret.d Het zal ongetwijfeld een prachtig feest worden. winterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 BIJ DE TIJD De CDA-raadsfractie had een aantal schriftelijke vragen inge diend, als voorbeschouwing op de komende begrotingsbehande ling. Volgens wethouder Claes- sens, die deze vragen in de commissie voor openbare werken moest beantwoorden, waren ze vrij laat ingediend. Of het moest zijn dat ze inderdaad bestemd waren voor de vergadering van 5 november 1985 zoals op de vragenlijst was vermeld... Niet één lid van deze grote fraktie had deze fout opgemerkt. De afdeling Venray en Omstreken van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, vertoont woensdag 14 november de film „Hear to Evil". Het is een bijzondere film over een man die plotseling doof is geworden. De man bedenkt van alles om zijn doofheid te compenseren. Zwaailichten, knipper lichten en wat dies meer zij om geattendeerd te worden dat de telefoon- bel gaat, de voordeurbel is overgegaan enz. Het doet soms wat grappig aan, maar het is allemaal zeer vernuftig uitgedacht en erg functioneel. De film is al eens op de televisie vertoond en door de NWS meteen aangekocht. „Hear no evil" begint om acht uur in „De Wieënhof" en is ook (gratis) toegangkelijk voor niet-leden. Tot de afdeling Venray en Omstreken behoren onder meer de gemeenten Meerlo- Wanssum, Vierlingsbeek, Bergen en Venray. Liplezen Met succes organiseert de afdeling Venray al enige tijd Lipleescursussen. Die worden gegeven door Liesbeth Tonen in Venray. Er is weer plaats voor enkele nieuwe cursisten. Het zieken fonds vergoedt de kosten mits de huisarts een aanbevelingsverklaring heeft afgegeven. Particuliere verzeke- vergoeden 75 tot 100% Voor degenen die hierover geïnfor meerd wensen te worden zijn dit de contactadressen: Mevr. Liesbeth Tonen St. Odastraat 37 Venray tel. 04780- 80785. iftevr. Corrie Loof (NWS informatrice) Frank van Bijnenstraat 7 Overloon tel. 04788-1669, Mevr. An neke Arts, Sasse van Ysselstraat 48 tel. 08855-75038. De laatste twee hebben liever persoonlijk- of briefcontact. Op zaterdag 3 november had de afdeling zwemmen een wedstrijd on Breda. Deze jaarlijkse wedstrijd in de pas gerenoveerde accomodatie van de Koninklijke Militaire Academie staat voor ons bekend als een evenement dat gekenmerkt wordt door een zeer gezellige sfeer. Zo ook dit jaar. Na het openingswoord van generaal Leeflang bleek deze sportontmoeting weer in het teken staan van een zeer gezonde sportieve sfeer. Mede werd dit in de hand gewerkt door de zeer soepele organisatie welke voor een uitstekende indeling in series had gezorgd. Het gevolg hiervan was dat eenieder inge deeld was met ongeveer gelijke tegen standers. Wat bij vele zwemmers leidde tot het zwemmen van goede persoon lijke prestaties. Als voorbeeld hiervan wil ik met name Geert Camps noemen die zowel op de 25 meter schoolslag als op de 25 meter vrije slag zijn persoonlijke rekords met ruim 4 seconden verbeterde. Ik hoop dat Geert deze stijgende lijn in zijn prestaties in de volgende wedstrijden zal weten voort te zetten. Voor het overzicht volgt hier onder de komplete lijst van de gezwommen tijden. Marlidie Bastiaansen 25 m rugslag 1.36.1 25m vrije sl. 1.59.3. Geert Camps 25m sch. sl. 0.38.3. PR 25m vrij. sl. 0.29.9 PR. Annie Flinsenberg 25m sch. sl. 0.42.1. 25m vrij. sl. 0.37.9. WimGeurts 25m sch. sl. 1.06.2. 25m vrij. sl. 1.09.3. Joop Nabuurs 50m rugsl. 0.44.9 PR 50m vrij. sl. 0.50.9 Hans Ottenheim 25m sch. sl. 0.26.1 PR 25m vrij. sl. 0.25.7. Leo Reintjes 25m sch. sl. 0.33.3 25m vrij. sl. 0.35.2. Estafette 6 x 25 meter 3.56.7 Marlidie Bastiaansen, Geert Camps, Annie Flinsenberg, Joop Nabuurs, Hans Ottenheim en Leo Reintjes. Het afgelopen weekend heeft alleen het herenteam de Venravse eer hoog moeten houden. Ze hebben dit dan ook voortreffelijk gedaan, want ze zijn met een klinkende 8-0 overwinning uit Munstergeleen naar huis teruggekeerd. Programma zondag 11 november. Venray 2-BBC 2 10.00 uur Venray 3-Govel Luck 1 10.00 uur Venray 4-Good Luck 2 10.00 uur Cosmos 1-Venray 5 10.00 uur Venray recr.-Baarlo recr. 10.00 uur In de commissie openbare werken c.a. klaagde raadslid J. v.d. Vorle, over de slechte toestand van de trottoirs, nadat de nieuwe televisiekabels er ingelegd zijn. Edsas, de exploitant van de kabeltelevisie heeft de verplich ting op zich genomen een jaar lang de opengebroken trottoirs te onderhouden en verzakkingen e.d. te herstellen. Zijn er klach ten dan moeten die daar inge diend worden. En klachten had van de Vorle inderdaad, want het trottoir voor zijn woning was nog steeds niet in orde. „Och" antwoordde wethouder Claessens, „een goed lid van de commissie voor openbare werken heeft thuis zelf wel een schop staan..." Traditiegetrouw presenteert Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Na ties, dit najaar een prachtige collectie wenskaarten. Kaarten, die dubbele vreugde brengen: voor de ontvangers, maar ook voor de miljoenen noodlij dende kinderen in ontwikkelingslanden. Uit de opbrengst van de verkoop wor den namelijk veel projekten op het ge bied van gezondheidszorg, voeding, on derwijs en veilig drinkwater gefinan cierd. Momenteel wordt met name de strijd tegen de kindersterfte aangebon den. Door het op grote schaal toepassen van verschillende maatregelen kan de ^kindersterfte (40.000 kinderen per jaar) tot de helft worden teruggebracht. Dit najaar kunt U Unicef weer steu nen door het kopen van kerstkaarten, de bureau-agenda met als titel „de we reld en haar kinderen" en uiteraard de andere artikelen als het adventsboek, de puzzels, bouwplaten, het kookboek enz. Het regionaal Unicef Comité Venray e.o. zal op vrijdag 9 en zaterdag 10 no vember een verkoopstand inrichten in de Hema in Venray. Openingstijden van de stand zijn vrijdag van 9.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 toi 17.00 uur. Voor de aankoop van Unicefartikelen kunt U in Venray ook terecht bij mevr. A. van Coeverden, Dr. Poelsstraat 12, mevr. L. Grootjans, Stationsweg* 11 en mevr. T. v.d. Hoeve, Molenklef 9. Het concert van Reinbert de Leeuw en Marjanne Kwiksilber, dat vanavond zou plaatsvinden is verplaatst naar het volgende seizoen en zal dan als zondag ochtendconcert plaatsvinden. De abon nementshouders zijn inmiddels op de hoogte gesteld.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 7