Uit de gemeenteraad van Vierlingsbeek Gouden bruidspaar in de HogeBeek Kwijtschelding afvalstoffen heffing Uitgifte gronden stortplaats Venray' s Broek Nooit meer fascisme, nooit meer oorlog Adelbert Venray VOGG afd. Venray ln deze raadsvergadering werd mede deling gedaan, dat op 21 december de raad officieel afscheid zal nemen van de gemeente-secreiaris, de heer Joep Wijn hoven. Er werd een feestcomité samen gesteld. Over het inschakelen van kunste naars, voor het maken van een kunst werk voor de b. en w.-kamer zullen bin nenkort nadere mededelingen worden gedaan. De raad had geen bezwaar tegen de aankoop van grond voor de aanleg van een toegangsweg, vanaf de Spoorstraat, naar het nieuwe bestem mingsplan Groeningseveld. De raad stemde in met het voeren van een procedure, welke de heer Schroeder uit Gladbeck had ingesteld, bij de Raad van State, tegen de weige ring van een bouwvergunning. Een lid van het college werd door de raad ge machtigd dat verweer te voeren. Zowel vanuil de Overloonse als de Maaskanise fraktie had men bezwaren tegen de wijziging van „subsidieveror dening specifiek welzijn". Men was bang dat vooral de kleine kernen het met die wijziging moeilijk zullen heb ben. Afgesproken werd dat eerst met de wijzigingen zal worden gewerkt en als het dan nodig is, kan de verordening alsnog worden bijgesteld. ALGEMENE BESCHOUWINGEN De raadslieden hadden veel moeite besteed aan de algemene voorbeschou wingen. Maar ook nu bleek, dat door de verdeeldheid van de fractie Overloon, doublures werden gemaakt. Het waren maar liefst eenenveertig getypte vellen welke door de raad werden verwoord. In vogelvlucht volgen nu summier enke le opmerkingen. De raadsleden hadden zonder uit zondering lof voor de samenstelling van de begroting in zijn nieuwe vorm, welke een beter overzicht geeft. Zij hadden ook veel lof aan het adres van de porte feuillehouders. Maar voor zijn welzijns beleid kreeg burgemeester van Moos- dijk een dikke onvoldoende. Zo zouden er zelfs bezwaarschriften aan te pas heb ben moeten komen om recht te doen aan welzijnsverordeningen. Er moet ook meer en duidelijke informaties naar de verenigingen worden gestuurd, aldus de raad. Het dorpshuis van Overloon is geen eenvoudige zaak, maar na een lij densweg van vijf jaar zal nu toch de knoop doorgehakt moeten worden. Wel willen de fracties voorkomen dat het Dorpshuis concurentie gaat voeren met de plaatselijke horecabedrijven. De hondenbelasting zal verdwij nen; ondanks dat de raadsleden het col lege er op attendeerde dat er wel dege lijk overlast is van honden. Dat zullen de gazonmaaiers het beste kunnen ver tellen.... De verschillende raadsleden ma ken zich zorgen over de echte minima. Verlaging van de Onroerend- goedbelasting kan daarom het beste achterwege blijven; dan is men in staat iets extra's te doen voor die echte mini ma. Gepleit werd om bewoners van de Irenestraal inspraak te geven bij de re constructie, van deze oudste straat van Overloon. Men is overigens blij dat die straat wordt opgeknapt. Meer waardering werd gevraagd voor de sport. Een subsidie van 40.000,- per jaar vonden verschillende raadsleden aan de lage kant. Opvang van de jeugd in de sport vind men erg belangrijk. Ook werd weer gepleit voor een oefenhal in Overloon. De plannen van een aantal natuur vrienden in Overloon, die een Botani sche tuin willen aanleggen, kregen hun verdiende steun. Gevraagd werd of bij de aanleg gebruik kan worden gemaakt van een wcrkgelegenheidsprojckt. Gevraagd werd of het college vol doende bekendheid wil geven aan de mogelijkheden gebruik te maken van de wet Stads- en Dorpsvernieuwing waar door eigenaren oudere huizen kunnen restaureren met gebruikmaking van ex tra subsidie's. Particuliere bosbezitlers doen erg weinig aan bosonderhoud. Particulieren kunnen echter samen een beheersplan opstellen. Het college werd gevraagd de boseigenaren daarop te wijzen. De subsidies aan jeugdclubs zullen op de helling moeten komen. Want, al dus de raad, er zullen hogere subsidies moeten worden verleend. Het wegwerken van de achter stand bij de hinderwetvergunningen werd een goede zaak genoemd. Toch werd de grootste voorzichtigheid ge vraagd, want sluiting van bedrijven kan nooit dc bedoeling zijn. De gemeente Vierlingsbeek is immers nog steeds een agrarische gemeente. De aanleg van Rijksweg 73 zal nog veel problemen opleveren, mede omdat door die aanleg verschillende landbou wers gedupeerd worden. Hun gronden zullen dan namelijk doorsneden wor den. Indien er geen tunnel komt, moet de gemeente medewerking aan de aanleg weigeren. Ook moet de gedupeerden ge wezen worden op de mogelijkheid van schadeloosstelling. Meer openheid van bestuur werd gevraagd, onder andere door alle com missies openbaar te maken. Ook inzege van de besluitenlijst van b. en w. werd in dit verband genoemd. Het college van burgemeester en wethouders hebben inmiddels in een uitvoerige uiteenzetting antwoord gege ven op de door de raadsleden gestelde vragen. - Fel bestreed de voorzitter als zou de afdeling welzijn van de gemeente niet goed zou functioneren. Ook wordt er wel degelijk aandacht geschonken aan de sociaal zwakkeren, maar de moge lijkheid om daadwerkelijk hulp te verlenen worden door de vele wetten maar beperkt genoemd. - Via publicaties zal de bevolking op de hoogte worden gesteld omtrent mogelijkheden tot kwijtschelding van gemeentelijke belastingen, voor de laagste inkomens. - De afwikkeling van subsidies wordt bemoeilijkt door de vele verschillende interpretaties en bezwaarschriften. - Het werkvoorzieningsschap is niet gelukkig met het inzetten van werklozen met behoud van hun uitkering. - Het college kon ook positieve toezeggingen doen. Medewerking aan de realisering van de oefenhal werd toegezegd; op welke wijze, zal nader worden onderzocht. - De problemen rond het jeugdhuis te Vierlingsbeek zullen binnenkort worden opgelost. - Wat betreft Jonkershof zal eerst de rekening worden afgewacht. Of in 1985 ook Financiële medewerking zal worden gegeven, hangt af van de raad. - Groen licht werd ook gegeven voor de renovatie van het gemeenschapshuis te Overloon. Niets staat de realisering meer in de weg. - Er zal een gesprek plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van de Ho reca en de gemeente voor wat betreft de exploitatie van gemeenschapshuizen en sportkantine's. - Besluiten van B. en W. zullen voor eenieder ter inzage worden gelegd; de privacy zal echter bewaard blijven. - Met de komst van de nieuwe secretaris zal ook bekeken worden hoe de gemeentelijke voorlichting kan wor den verbeterd. - Er zijn 40 aanvragen voor een bejaardenwoning, maar daarvan zijn er maar 10 op korte termijn nodig. RIJKSWEG 73 De aanleg van deze nieuwe Rijksweg slokt losse pachtgronden op. Bij de toedeling van gronden van de ruilver kaveling Merselo-overloon zal met die pachters rekening worden gehouden. Een viaduct bij Groeningen, stelt de gemeente als eis. 40 Hectaren gemeente eigendom moeten worden ingebracht. Indien met de belangen van de 15 gemeentenaren geen rekening wordt gehouden zal de gemeente geen mede werking verlenen. Belanghebbenden zal worden gewezen op de mogelijkheid van vergoeding, de zg. omrijschade. - Het fietspad Overloon zal medio 1985 worden hersteld. Schade is hier ontstaan door molgangen en boomwor tels. - Bewoners van de Irenestraat te Overloon krijgen inspraak bij de reconstructie en verbetering. - Het Schaartven kan worden aange past tot „kijkobject" nu de rijksconsu lent 55% subsidie tot een bedrag van 230.000,- heeft toegezegd. Ook de landinrichting en de ruilverkaveling hebben hoge subsidies in het vooruit zicht gesteld. Het terrein zal worden beplant terwijl ook toiletvoorzieningen worden aangebracht. - Dat het de gemeente financieel goed gaat, komt mede door de zuinigheid welke voorgaande college's hebben betracht. Door het voeren van een voorzichtig beleid kan een verlaging van de onroerend-Goed-belasting worden doorgevoerd, en kan de hondenbelas ting worden afgeschaft. - Van de opbrengst van de obligaties van het Obragas zal zeker een deel blijven gereserveerd voor de aanleg van aardgasleidingen. 406 panden zijn nog niet op aardgas aangesloten. Op de Rondweg, met 57 aan te sluiten panden, hebben 48 belanghebbenden positief gereageerd, de aansluiting zal daar 1849,- kosten. Aansluiting Van de Langstraat zal beduidend duurder worden. - Als het plan Pasveld is volgebouwd en de gemeente dan op korte termijn meer bouwkavels nodig heeft, zal vervroegd begonnen met het plan Stevensbeekseweg. - Een viertal projecten zullen worden voorgelegd in het kader van de dorpsverfraaing. De begroting werd vervolgens zonder tegenstemmers aangenomen. De raad had ook geen bezwaar tegen wijziging van de legestarieven; verhoging van het reinigingsrecht, en de rioolbelasting. De hondenbelasting werd afgeschaft Bij de gemeente zijn tot op heden 397 verzoeken om kwijtschelding van de af valstoffenheffing 1984 binnengekomen. Hiervan zijn er in totaal 365 toegewezen en 32 afgewezen. In totaal gaat het om een bedrag van 32.535,- aan kwijtscheldingen. Geble ken is, dat ongeveer de helft van dege nen, die voor kwijtschelding in aanmer king konden komen op grond van de eenmalige uitkering 1983, een verzoek hiervoor heeft ingediend. Bovendien hebben 280 personen, die in feite voor kwijtschelding in aanmer king zouden zijn gekomen, mits zij een verzoek hadden ingediend, de afvalstof fenheffing betaald. Binnenkort zullen de dwangbevelen tot betaling van de afvalstoffenheffing door de gemeente worden verstuurd. Hieronder bevindt zich een zeventigtal betaalbevelen aan mensen, die zonder meer in aanmerking komen voor kwijt schelding, maar verzuimd hebben de kwijtschelding aan te vragen. Maar de gemeente is soepel en zal als nog eventuele aanvragen om kwijtschel ding in behandeling nemen, maar de kosten van hel dwangbevel worden niet terugbetaald. Na hierover eerst de adviezen van de commissies Algemene Zaken en Open bare werken c.a. te hebben ingewonnen, hebben b. en w. hun standpunt bepaald met betrekking tot de uitgifte van gron den rond de voormalige stortplaats Ven- ray's Broek. De voorgenomen verpachting van „jaar lot jaar" zal niet voor meerdere jaren, doch slechts voor één jaar wor den toegepast. Het college wil in begin sel. aansluitend op de pacht, tot ver koop van de gronden overgaan. Hierbij gaan b. en w. er van uit, dal tijdens hel verpachlingsjaar zich geen negatieve ontwikkelingen op het gebied van de volksgezondheids voordoen. Vóór de verkoop zullen dezelfde commissies het college opnieuw adviseren. Tijdens de pachtperiode zal controle worden uitgeoefend op de dieren die op de betreffende gronden worden geweid. INBRAAK In een woning aan de Eligiusweg werd tjdens afwezigheid van de bewo ners ingebroken. Ontvreemd werden 150,- aan dubbeltjes en stuivers. Tevens werden een aantal Eurocheques ontvreemd. Onder deze leus organiseert het komitee van Waakzaam heid zondagmiddag 11 no vember in Venray een de monstratie tegen het opko mend fascisme. Aanvang 14.00 uur, vertrekplaats de Grote Markt. Het Komitee van Waakzaam heid bestaat uit: Anti-fascisme Komitee Ven ray - Vredesberaad Venray -I.K.V. Venray - Wereldwin kel Venray - Werkgroep Deurne 40 jaar bevrijd - PSP/CPN Venray - progres sieve partij Deurne - Vrou wentrefcentrum Venray, PPR PVDA D'66 - N.V.I.H. C.O.C. - Molukse stichting Garakan Pattimura - jonge renbeweging FNV Noord Limburg - KWJ Venlo - Vrouwengroep Venray, Mo lukse stichting Batu Bataun Venray. GROTE BUIT BIJ INBRAAK Klcdingboetiek Spetters in de Gro- testraat kreeg ongewenst bezoek. Ont vreemd werden kleding ter waarde van 30.000,- tot 40.000,-. WEER DIEFSTAL VAN VOGELS Weer werd een voliere van St. Servati- us gekraakt. Nu verdwenen er 12 kana ries en 4 zilverkwartels. DIEFSTAL NIETAPPARAAT Een bouwbedrijf uit Helden deed aangifte van diefstal van een grote niet machine ter waarde van 1200 gulden op een bouwwwerk aan de Lollebeekweg te Casten ray. POLITIE VRAAGT GETUIGEN Een wel ongewone diefstal vond plaats van een Puch Maxi Bromfiets te Leunen. Een Venrayse dame kreeg pech aan haar bromfiets en vroeg aan bewo ners van de Gussenstraat of ze haar brommer daar mocht stallen. Ze plaatse die bromfiets aan de zijkant van de wo ning. Enige tijd later stopt daar een per sonenauto en de bestuurder ging naar de woning nam de bromfiets en deed die achter in de kofferbak van de auto ter wijl de bestuurder nog zwaaide naar de bewoners. Die dachten, niet anders dan dat de eigenaresse haar bromfiets had laten ophalen. Toen die eigenaresse la ter haar bromfiets wilde ophalen bleek dus dat een ander haar voor was ge weest. Ze deed aangifte van diefstal. Gaarne zou de politie in kontakt komen met eventuele getuigen. In de eerste helft van deze eeuw lever de Limburg aan de wereld de grootste glazeniers. De namen van Joep Nicolaas en Charles Eyck zeggen voldoende. Er zijn tijden geweest dat de glazenier bij het afwerken van bouwwerken not zo'n grote rol speelde als de schilder en beeldhouwer. Het terugvallen van de glazeniers kunst is te wijten aan onze moderne be hoefte om huizen en gebouwen neer te zetten en te bewonen die ruim en vooral licht zijn. De architect kan de glazenier dus beter vergelen. Misschien dat wij mede daardoor het gevoel voor licht in al zijn kleurigheid verloren hebben. Licht is voor ons ongetemperd zonlicht, neonlicht en wat variëteiten uit het Philips-assortimenl In Nijmegen heeft de Venrayer An- thonie Kooien een atelier geopend. Hij is glazenier. Een toenemende behoefte om tenminste het behouden wat er aan glazenierswerk aanwezig is, maakt het enkele glazeniers weer mogelijk een bestaan te vinden in dit vak. Misschien dat weer belangc1elling groeit voor het in moderne architectuur opnemen van glazenierswerk. Anthonie Kooien komt voor ons een lezing houden over de glazenierskunst. Als Limburger kom je daarvoor je huis uit. We hopen velen van U te ontmoeten en wel op 15 november om 20.15 uur in De Wieënhof. Disco Op zaterdag 11 november draait in zaal de Vlies aan de Gastendonkstraat in Horst weer een disco-avond voor alle gehandicapten uit Venray en Horst. Wij draaien van 19.00 tot 22.00 uur. Dus kom naar horst voor een plaatje en een praatje en vooral een dansje. Voor in lichtingen J. Jeuken, tel. 04780-83771. 10 JAAR DAMESKAPSALON LEO NOOYEN Bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van dameskapsalon Leo Nooy- en zijn er enkele belangrijke wijzigingen ingevoerd. Op donderdag 1 november jl. is de bestaande (jarige) dameskap salon aan de Raadhuisstraat 10 uitge breid met het naastliggende pand. Hierin is Hij&Zij Haarmode onderge bracht. Dames en heren kunnen hier - zonder afspraak - hun haar laten verzorgen. Tevens introduceert Leo Nooyen de Hij&Zij Clubcard waarop men een jaar lang tegen Clubcardtarief in een van de kapsalons van Leo Nooyen terecht kan. Op dinsdagavond 13 november zal dr. P.A.M. Geurts, o.f.m., uit Nijme gen, in de schouwburg, een lezing met dia's verzorgen, met als onderwerp PA SCAL SCHMEITS, pastoor te Venray 1902-1919, priester en wetenschapper. In 1902 werd Schmeits pastoor van de St. Petrus Bandenkerk te Venray, wat hij tot zijn dood in 1919 zou blijven. In 1905 begon hij aan een dagboek (dat een torso bleef), waarin hij vooral de „kerk- plunderingen" in Maastricht en te Ven ray hekelde. Schmeits bleef zich inzetten voor de Gregoriaanse zang en toonde verder interesse voor diverse lokale acti viteiten. Hij publiceerde over Venrayse monumenten. Maar af en toe werd Ven ray hem te eng en vluchtte hij naar 't Hollandse om daar clandestien concer ten en toneeluitvoeringen bij te wonen. De lezing begint om 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. TOP ONE De goede gewoonte, om met een interieur-foto even extra aandacht te besteden aan nieuw geopende zaken in Venray, kan ook wel eens vergeten worden. Dat ondervond Top-One" in de Markthof aan de Grote Markt, die op 27 september jl. de winkeldeur openzette, Top-One" is een lederwarenzaak met alles op dat gebied, direct van de beurzen uit Düsseldorf en frankfurt, én exclusief voor Venray e.o. Behalve deze importen maakt men zelf o.a. veel tassen naar eigen ontwerp en eigen fabricage en voert men bekende Nederlandse merken. Naast de overgrote collectie tassen vindt men er diverse accessoires, riemen, halskettin kjes, en Italiaanse mode schoentjes. „Top-One" zoekt het vooral in de betaalbare klasse en men stelt het op prijs dat het publiek vrij en ongedwong en in de winkel rondkijkt en zijn keus maakt. De inrichting van de winkel en de presentatie van de artikelen zijn daar dan ook speciaal op gericht. Op dinsdag 27 november zal het echt paar Cox-Derikx de dag herdenken dat ze 50 jaar geleden in dc Petrus Banden- kerk elkaar het ja-woord gaven. In die zelfde kerk zal nu ook om 11.00 uur de plechtige Eucharistieviering uit dank- I baarheid plaatsvinden. Dan gaal de ge- I hele familieschaar naar zaal Roelanzia I te Ysselsteyn, om daar het feest voort te I zetten. Van zes tot half acht krijgt iede reen de kans dit vitale paar geluk te wensen. Veertien kinderen, 44 kleinkinderen I en vier achterkleinkinderen vormen sa men al een belangrijk deel van de 116 gasten die aan de feestmaaltijd zullen aanzitten. DE GOUDEN BRUIDEGOM HARR1 COX (73) is geboren in Grubbenvorst. Zoals dat toen voor ve len gebruikelijk was, werden ze na het verlaten van de lagere school „ver huurd". En zo kwam Harrie in het Ven rayse terecht. Daar leerde hij ook zijn latere vrouw kennen. Getrouwd werd er in 1934, in een tijd dat in Venray de ont ginningen op gang kwamen. Harrie kwam bij de Grontmy terecht. Daar I bracht hij hei, ondanks dat hij geen I vooropleiding genoten had, tot uitvoer der. Vooral omdat hij zijn gezond ver- I stand wist te gebruiken. I Na Peelplan Zuid kwam de Vredepeel het vliegveld en tenslotte de Meerselse- j peel aan de beurt. Toen waren de Ven- I rayse ontginningen op. I Er wordt overgestapt naar de wegen bouw, bij Janssen-De Jong in Horst. Weer werd hij uitvoerder en had een werkzaam aandeel in de aanleg van Pro vinciale wegen, o.a. de Deurneseweg en dc Venloseweg, maar ook verder, tot in Zuid Limburg toe. Tot zijn 65-ste jaar heeft hij dat werk met veel liefde gedaan. Maar na zijn pensionering voelde hij zich nog te fit en werd hij liftboy in het ziekenhuis. Op zijn 70-ste is hij daarmee echter defini tief gestopt. DE GOUDEN BRUID TONI DERIKX (69), geboren en ge togen op de Zwarte Klef moest ook na hel verlaten van de lagere school aan pakken en wel als boerendienstbode. Dat was hard werken maar tevens een goede leerschool. Want in al die jaren heeft ze flink moeten aanpakken. Maar spijl om te moeten zorgen voor haar grote gezin heeft ze nooit gehad. Nog vrij jong getrouwd gingen ze aan de Gasstraat wonen. Daar werden hun eerste huwelijksjaren doorgebracht; daar werd ook de mobilisatie, oorlog en bevrijding beleefd; daar werd ook een kind geboren terwijl het onbekend was waar de gelukkige vader op dat moment verbleef. Maar alles kwam toch nog goed terecht. In 1946 kon een noodwoning worden betrokken in Ysselsteyn, welke later ver vangen werd voor een definitieve bouw. Dat was ook wel nodig want het gezin breidde zich maar steeds uit. Hard hebben ze beiden moeten wer ken. Zo moest Cox na zijn werk nog naar het veld, en de varkens, geiten en kippen verzorgen. Van de opgrengst van dat vee kon het grote gezin steeds verder worden geholpen. En in hun eerste hu welijksjaren waren kinderbijslag en zie kenfonds onbekend. Vorst- en regenver let bestonden evenmin. Zelfs hebben ze vele jaren nog plaats gemaakt om voor enkele kostgangers te zorgen. Tot 1980 bleef men in Ysselsteyn wo nen, toen werd verhuisd naar dc Hoge Beek, naar de 9e verdieping. Iedere veertien dagen is er daar FLATDAG. Dat houdt in, dat al hun kinderen op die zondagmorgen op be zoek komen; dal wordt zelden over geslagen. En iedere donderdag komen de veertien dames op bezoek; dat gaat al jaren zo. Ze genieten ervan, een goed verzorg de levensavond, een welbesteed leven. Actief zijn ze nog bezig met gym nastiek voor ouderen. Ze nemen ook deel aan volksdansen en gewoon dansen en ondanks hun leeftijden volgen ze nog danscursussen. Ze hebben zelfs aan een wedstrijd deelgenomen en daarvoor een bronzen speld behaald. Ook hebben ze regelmatig nog kaartavonden. Dankzij hun vitaliteit is de gouden bruidedom steeds in zijn moestuin aan de Beekweg te vinden en kan de gouden bruid het maar niet laten alles wal maar mogelijk is in te maken, zoals ze vroeger moest zorgen voor de wintervoorraad. Ze heeft klandizie genoeg bij haar kin deren en kleinkinderen.... Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan Op donderdag 15 november houden wij een algemene ledenvergadering in café De Klom. Aanvang 20.00 uur. Kom allen naar deze belangrijke verga dering. Breng ook Uw uniform en uit rusting mee. Deze avond wordt het ge controleerd zodat het uniform weer net jes in orde komt als het niet in orde is. Vooral de jeugdige schutters mogen de ze avond niet vergeten. Op zaterdag 17 november is de in tocht van Si. Nicolaas in Venray. Ook onze vereniging zal dit jaar weer deelne men. Bijeenkomst om 14.30 uur op de parkeerplaats bij het nieuwe gemeente huis. Zorg ervoor dat Uw uniform net jes in orde is en denk aan zwarte kousen en schoenen. Op zondag 18 november is er exercitie-oefenen in de gymzaal van Co- ninxhof in Veltum. Kom allen zoveel mogelijk. Aanvang 11.30 uur. Denk aan gymschoenen.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 11