Oudste inwoonster van Venray wordt 30 september 100 jaar PEEL EN MAAS Gouden bruidspaar in Hoge Beek Nationale Notocross Kom naar de Scheepjeswol breimode-show 84 WOLBOETIEK Keser uitzend- groep wil dui zenden stage plaatsen voor schoolverlaters mobiliseren. Aktie ook in Venray gestart rfierukikb Austin-Triumph show reparatie - restauratie-creatiie ZIEKENOMROEP Op zondag 30 september wordt de ouste inwoonster van de gemeente Venray honderd jaar. Het is de weduwe Door Euwals-Pijpers aan de Deputé Petersstraat in Oirlo die deze unieke feestdag zal mogen vieren temidden van haar twee zoons, twee dochters, 16 kleinkinderen en 23 achterkleinkinderen en natuurlijk van de drieling van de fa milie Eickmans, die bij haar in huis woont. De feestdag wordt begonnen met een plechtige eucharistieviering in de Oirlo- se parochiekerk waarna de eeuweling met haar familie de dag verder gezellig zal doorbrengen in zaal ,,de Ruif". Al is de honderdjarige nog bewonde renswaardig vitaal, toch wordt afgezien van een officiële receptie omdat die wel eens te druk zou kunnen worden. Maar ondanks dat, zullen vrienden en kennis sen Door Euwals toch wel weten te vinden om haar op de een of andere manier geluk te wensen met het bereiken van deze zeldzame mijlpaal. Door Pijpers werd in 1884 in Wanssum geboren en groeide daar op in het grote gezin van bakker Pijpers, een naam welke inmiddels meer dan een eeuw verbonden is met een plaatselijke bakkerij. Het gezin Pijpers bestond uit zeven jongens en vier meisjes. Daarvan gingen er vijf in een bakkerij werken, terwijl Door kennis kreeg aan een bakker, die Euwals heette en met wie zij trouwde. Maar voordat het zover was, had Door wel aanpakken geleerd, zowel in het gezin als in de bakkerij. Ook was het de gewoonste zaak, dat een beroep op haar werd gedaan als ergens hulp moest worden geboden, in Wanssum of daarbuiten, bij de boeren bij het inhalen van de oogst of om ergens als dienstbode te gaan werken. Voor onze begrippen waren de verdiensten van toen onvoorstelbaar. Voor werken van 's morgens acht tot 's avonds acht, ont ving zij het „vorstelijke" bedrag van.... 20 hele centen. In 1908 trouwde zij met bakker Euwals, die uit Geysteren kwam, maar de bakkerij in Wanssum voortzette. Ook dat was hard werken, vertelt Door nu nog, kort voor haar honderdste ver jaardag. Zij werd moeder van twee zoons en twee dochters, maar in 1924, dus nu zestig jaar geleden, stierf haar man en bleef zij alleen voor haar gezin en de zaak staan. Later werd de zaak overgedaan aan een van haar zonen, die hem ook weer van de hand moest doen wegens gebrek aan opvolging. In 1942 vestigde zij zich in Oirlo en kocht daar het huis van de naar Veulen Schoolverlaters worden nogal eens „de verloren generatie" genoemd, om dat het ontbreken van werkervaring hen in een nadelige positie brengt op de toch al krappe arbeidsmarkt. Keser uitzendgroep, initiatiefnemer van de aktie „Schoolverlaters helpen schoolverlaters" wil daarmee in samen werking met het bedrijfsleven in Neder land iets aan doen. De eerste stap is door Keser Uitzend groep al gezet. Daar krijgen een 50 tal schoolverlaters 1984 een stageplaats, één op elke vestiging met als taak het werven van stageplaatsen voor collega- schoolverlaters bij het bedrijfsleven. Ruim 26.000 bedrijven en instellingen zijn al schriftelijk benaderd met het ver zoek aan deze aktie mee te doen en ten minste één schoolverlater gedurende maximaal 4 weken te laten meedraaien in de praktijk. Tijdens de stage periode doet de schoolverlater een stukje van de werkervaring op, die in personeelsad vertenties vaak wordt verwoord door zinnen als „enige ervaring wordt bereist" of „Kandidaten met enige erva ring genieten de voorkeur". Aan het eind van iedere werkerva ringsperiode ontvangt de schoolverlater een getuigschrift dat behulpzaam kan zijn bij de volgende sollicitatie gesprek ken. Behalve in alle provincie-hoofdsteden waar Keser Uitzendgroep gevestigd is, werd ook in Venray deze aktie gestart met een min of meer officieel tintje. Drs. J.A. Hurenkamp, rector van het Venrayse Bosveldcollege, was voor deze gelegenheid door Keser uitgenodigd kontakt op te nemen met de direktie van Inalfa, en om afspraken te maken over het plaatsen van een stagiaire, een taak die vervolgens werd overgenomen door mej. Miriam Rambachs, die als school verlaatster later andere schoolverlaters op deze manier aan tijdelijk werk wil helpen. Immers ook andere blijken genegen te zijn schoolverlaters één maand lang in het bedrijf op te nemen. Keser rekent daarbij op een landelijk respons van van 50% van de aangeschreven en telefo nisch benaderde bedrijven, waardoor minimaal 10.000 jongeren gedurende enkele weken aan de dagelijkse praktijk van het bedrijfsleven kunnen ruiken. overgeplaatste hoofdonderwijzer. Later kwam deze terug in Oirlo en trok met zijn gezin tijdelijk bij Door Euwals- Pijpers in. Toen het hoofd van de school een andere woning in Oirlo kreeg, trok het gezin van de Venrayse politiebrigadier Wim Eickmans bij Door in. De geboorte van een drieling in haar „gastgezin" was een belangrijke ge beurtenis in het leven van de nu hon derdjarige. Op 98-jarige leeftijd vond zij het vanzelfsprekend, dat zij de jonge moeder een handje meehielp. „Met het helpen van een drieling blijf je jong", is een van haar standpunten. De waarheid wordt door haar zelf be wezen, want ondanks haar zeldzaam hoge leeftijd, blijft de honderdjarige jong in haar doen en laten. HAAR DAGINDELING 's Morgens om acht uur staat zij op, maakt zelf haar ontbijt klaar, leest de krant en gaat zichzelf dan verzorgen. Indien nodig helpt zij Ans Eickman bij het verzorgen van de drieling. Als het elf uur is wandelt zij weer of geen weer naar haar 75-jarige dochter, die enkele straten verder woont. Samen zorgen zij voor de middagmaaltijd en óm 1 uur wandelt zij weer naar huis. Omdat rusten er vroeger niet bij was, doet zij het nu ook niet. In de middag leest zij een boek en slaat dan aan het breien. Daardoor dragen heel wat van haar kleinkinderen en achterkleinkinde ren truien, die Door heeft gemaakt. Dinsdag, woensdag en donderdag zijn haar vaste kaartavonden, thuis of bij een ander. Afstanden zijn voor haar geen bezwaar, maar als het tè ver is wordt ze gehaald en gebracht. Iedere zondag gaat ze naar de kerk, want dat is ze van jongs-af-aan gewend. En als er door de week bepaalde diensten zijn, gaat ze ook. ZIEKTES???? Het meest opmerkelijke van het gesprek met de honderdjarige is haar mededeling, dal zij weinig keren ziek is geweest. Het ziekenhuis kent ze van één opname voor een oogoperatie en verder van bezoeken aan zieke familieleden of kennissen. Haar huisarts Corver heeft aan haar een wel heel gemakkelijke klant. Het is lang geleden dat ze zijn hulp nodig had. Sinds jaar en dag brengt zij haar win- tervakantie door bij haar dochter in Groningen, waar ze zes weken blijft „overwinteren" en ook dit jaar wil zij deze traditie voortzetten. VEEL MEEGEMAAKT In haar honderd levensjaren heeft zij van alles meegemaakt en Door kan er smakelijk over vertellen. Ze zag de eerste fiets, maar ook de eerste auto, die destijds werd herschreven als een gevaarte, dat van alle kanten rammelde alsof er stenen op lagen en dat zonder paarden werd voortbewogen. Een jaar voor haar geboorte werd de spoorlijn NijmegenVenlo geopend en als meisje mocht ze wel eens met de trein mee, hetgeen een belevenis op zich was. En dan die bedevaarten naar Oos trum, Tienray of Kevelaer; Door kan er nog van alles over vertellen. De overstroming van 1926 heeft een diepe indruk op haar gemaakt, evenals de moord op pastoor Litjens van Geys teren. Zij heeft twee wereldoorlogen meege maakt, de eerste van een afstand, de wteede van zeer nabij. Zij heeft de opkomst gezien van alles wat nu de ge woonste zaak van de wereld is: vliegtui gen, radio, televisie, video enz. Maar jammer vindt ze, dat met dat alles ook de charme van het verleden verloren is gegaan. Met enige weemoed denkt zij terug aan de gezellige avonden van weleer, wanneer er gekaart werd om een paar centen, zonder dat er televisie was. HONDERD JAAR Door wil graag op de hoogte blijven van wat er in de wereld omgaat. Zij heeft (gelukkig) geen hulp van anderen nodig maar zij is realistisch genoeg om te beseffen, dat alles van de ene op de andere dag voorbij kan zijn. Haar broer vierde twee jaar geleden zijn honderdste verjaardag, maar over leed drie maanden later Van een bejaardencentrum wil ze niets weten want zolang ze zelf nog uit de voeten kan, wil ze voor zichzelf, maar ook voor anderen zorgen, iedere dag. Intussen heeft ze wel al haar broers en zusters overleefd. Met trots vertelt zij over haar 16 kleinkinderen en 23 achter kleinkinderen, waarvan de oudste nu achttien jaar is. Of ze een volgende generatie nog mag beleven, dat weet volgens haar alleen „degene hierboven, die over haar leven beschikt". We kunnen haar op haar eeuwfeest geen „vele jaren" meer toewensen, maar we hopen voor haar oprecht, dat zij van een goede gezondheid mag blijven genieten en dat zij nog zo lang mogelijk „haar drieling" kan blijven verzorgen. Op 4 oktober om 20.00 uur in de schouwburg te Venray, gepresenteerd door de van t.v. bekende LENNY LIST DANCERS. Dit beloofd net als vorig jaar weer 'n groot succes te worden. Ook nu weer koffie met gebak van Pierre Pijpers Toegangskaartjes in de winkel. Merseloseweg 20 Venray (Nu ook voor Uw Annie Blatt garens.) j/£n MODELBOUW GEREEDSCHAPPEN Hofstraat 6 Venray Tel. 04780-81069 Zoals wij in onze krant van 7 juni al melden verwierf A.M.V. het Austin - Triumph Dealerschap per 1 juli. De toen aangekondigde show voor het eerste weekend van september, heeft men i.v.m. „het Venrayse straatfestival" opgeschoven naar het weekend van 15 september. Dit wee kend valt samen met de landelijke Austin Rover show „Now or Never" waarover U zeker iets in Uw brievenbus zult vinden. Auto-Mobiel-Venray, wat staat voor A.M.V. biedt U tijdens deze show be halve een keur aan mooie auto's, een dikke inruilprijs voor uw oude auto. En U zou geen auto in te ruilen hebben, dan maken ze het U heus op een of an dere manier aantrekkelijk een Austin Mini, Metro, Maestro of een Triumph kiezen. Austin heeft auto's in de prijs klasse van 10.000,- tot 27.000,- met 6 jaar carrosserrie-garantie en de moge lijkheid tot 3 jaar garantie op de hele auto. Vorige week las U in Peel en Maas over de „Mini 25". Deze jubileum-Mini arriveert nog voor de show bij A.M.V., evenals de Metro MG en de Maestro MG. Showdagen zijn donderdagmiddag, vrijdag, zaterdag en maandag, op het adres aan de Maasheseweg tussen Rank Xerox en Inalfa. (advertentie) MOTOREN BOTSTEN TEGEN ELKAAR Tijdens trainingen op het motorcir cuit aan de Peelweg kwamen door on verklaarbare oorzaak twee motoren met elkaar in botsing. Een der motorrijders liep dusdanige kwetsuren op dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. BOTSINGEN Door het niet verlenen van voor rang, op de splitsing Oude Oostrumse- weg-Julianasingel, kwamen daar de personenauto's, bestuurd door mevr. D. en mevr. van E. met elkaar in bot sing. Op de Bachstraat nam een autobe stuurder uit Venray de bocht zodanig dat zijn auto op het weggedeelte voor het tegemoetkomend verkeer terecht kwam. Omdat daar juist een personen auto naderde, was een botsing onver mijdelijk. Te laat bemerkte een autobestuur der uit Beek op de Jan Poelsweg te Ysselsteyn dat een voor hem rijdende personenauto voorsorteerde en snelheid minderde. Daardoor botste hij tegen de afremmende auto op. Een bromfietser bemerkte op de Vullingsstraat te Leunen te laat dat een voor hem rijdende auto richting aangaf naar links. Bij het inhalen ontstond er een botsing. Een 19-jarige autobestuurster uit Overloon verleende op de kruising Leunseweg-Zuidsingel geen voorrang aan een personenauto uit Venray. Gelukkig bleef de schade bij alle bot singen beperkt van lichte tot zware ma teriële schade. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1984 Nr. 37 HONDERDENVIJFOE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van ièn Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk rn ig\ U bellen: 82727 Op 24 september 1934 gaven in de St. Petrus Bandenkerk BERTUS ALBERS (72) en TO HUISMAN (73) elkaar het jawoord. Precies 50 jaar later, op maandag 24 september zal in dezelfde kerk een plechtige Eucharistieviering ter hunner intentie worden opgedragen als dank voor deze halve eeuw met lief en leed. DE GOUDEN BRUIDEGOM Bertus is geboren en getogen in Ven ray. Na de lagere school, hij was toen 13 jaar oud, ging hij werken bij boswach ter Min. Dag-in, dag-uit dennenpoten, want de schrale Venrayse grond werd beplant met dennen welke bestemd waren voor mijnhout. Als 13-jarige kon men alleen maar bij de boswachter gaan werken, want overal elders moest men een arbeidskaart hebben en deze werd op de gemeente eerst verstrekt als men 14 jaar was. Dat werk in de vrije natuur beviel Bertus wel, maar enkele jaren later er moest méér verdiend worden ging hij werken op de strohulzenfabriek van Hulsman, destijds gevestigd in Lull, ter hoogte van het viaduct. Dat binnenwerk hield Bertus maar enkele jaren vol; en zodoende kwam hij uiteindelijk terecht in de bouw, eerst als opperman, later als metselaar. De crisisjaren waren zeker niet gemakkelijk. Als je werkloos werd, was er wel werk bij de werkverschaffing. De arbeidsbeurs was in de crisisjaren alleen zaligmakend. Dank zij die bemiddeling Op zondag 16 september wordt op het circuit „De Peel" in Venray een grote nationale cross gehouden. Voor deze wedstrijd, welke georganiseerd wordt door M.C.C. Venray onder aus piciën van Motorsport Organisatie Ne derland, komen de beste coureurs uit de 250 en 500 cc klasse aan de start. Op het fraaie en brede 1500 m. lange circuit waar erg hoge snelheden gehaald worden, heeft de organiserende vereni ging in elke klasse ijzers in het vuur. In de 250 cc senior klasse komen liefst 4 coureurs van M.C.C. Venray aan de start, waaronder Toon Claessens en Peter Wilmsen, welke zeker tot de kans hebbers voor de overwinning gerekend moeten worden. Ook Bert Hendriks, welke door ziekte enkele maanden ver stek moest laten gaan, wil het in de thuiswedstrijd weer proberen. Peter Peeters, de kersverse senior in deze klasse wil voor eigen publiek laten zien dat hij uit het goede crosshout is gesne den. Naast al deze eigen coureurs zal met de nieuwe Nederlandse kampioen, Gerard v. d. Brink, Marjo v. d. Ven, Tini Verachtert, Fred van Loon en het jonge talent uit Bladel Gerwin Couwen- berg terdege rekening gehouden moeten worden. In de 500 cc klasse ontbreken de eerste 5 coureurs in verband met een IMBA wedstrijd in Engeland. Deson danks blijven er nog vele toppers over die het dit jaar uitstekend doen in het Nederlands kampioenschap. Onder de kanshebbers vinden we de individuele winnaar van de wedstrijd om de dealers cup Mark Klessens. Johan Bensink, Jan Kaal, Wim Rutjes en onze eigen Henk Maessen die momenteel een van de al lersterkste coureurs is in de 500 cc klasse met zijn snelle KTM. Verder zien we aan de start de 125 cc promotie klasse, waarin van de organi serende vereniging starten Geek Vul- lings, die in de laatste wedstrijden heeft laten zien dat hij goed mee kan, zo ook Leo van Soest 250 cc promotie. Simon Claessens die pas gepromoveerd is naar deze klasse. Peter van Es die voor een paar weken naar de senioren promoveerde zal hier nog een keer tegen zijn strijdmakkers aantreden. Spannend wordt het ook in de 250 cc promotie klasse met diverse kansheb bers op de zege uit de eigen vereniging, zoals de vliegende kastelein Ton van Dijk, Math Verrijt, Marius Verheggen, Bert van Well, Gerrit Hermsen en Leo van Soest. Van de junioren treffen we in de 125 cc en 250 cc naast een tiental coureurs van M.C.C. Venray vele regionale cou reurs aan de start om te strijden om de zeven bekers in elke klasse. Het publiek zal ogen tekort komen om het geheel overzichtelijke circuit met zijn vele spektaculaire springschansen en zijn hoge snelheden. De wedstrijden beginnen rond de klok van 1 uur. Circuit „De Peel" is gelegen langs de moesten er velen tewerk gesteld worden in het Duitse grensgebied. Dat beteken de per fiets naar Goch. De kortste weg was met de pont in Vierlingsbeek de Maas over en dan via Siebengewald naar Goch. Dat waren lange dagen. Toen dat in de laatste oorlogsmaan den eigenlijk te gevaarlijk werd, stopte hij er mee, maar de opsporingsdienst wist hem te vinden en transporteerde hem voor drie maanden naar het kamp Amersfoort. De bevrijding was eigenlijk ook voor Bertus een verlossing. Omdat Venray behoorlijk beschadigd was, was er werk voor bouwvakkers te over en kon hij terecht bij een Venrayse aannemer. Bij de firma Verhoeven haalde hij toen nog zijn 25-jarig jubileum. Bertus was niet alleen een goede metselaar voor speciale klusjes werd hij graag gevraagd, want Bertus knapte het altijd op. Een hartinfarct was oorzaak dat hij in de WAO terecht kwam en het kalmer aan moest doen. Enkele maanden geleden is hij vóór de Hoge Beek nog met zijn fiets ten val gekomen, waardoor hij in het ziekenhuis beland de. Al is het lopen niet meer zo goed als voordien; hij voelt zich toch goed opgeknapt en verheugt zich op deze mijlpaal in zijn leven. DE GOUDEN BRUID is eveneens geboren en getogen in Venray. Na de lagere school deed zij vervolgonderwijs aan de naaischool, waardoor ze als huisnaaister aan het verdi enen kon. Maar ook heeft ze nog even ander werk gedaan; dat was kleine sigaairtjes i naken bij de firma Baars. Toen die 1 'abriek in Venray gesloten werd, was h iet sigaartjes maken afgelo pen e.n kwaï n het verstelwerk ervoor in de plaats. In 1934 Étetrouwd, werd eerst ge woond bij de moeder van Bertus. Later verhui sde mi ïn naar de Draalstraat, waar h un won ing bij het bombardement werd verwoes t, Via een noodwoning aan de St. Joz> efweg kwam men terecht in de Deken B terdenstraat, tot men 10 jaar gilleden w oonruimte kreeg op de derde 'verdiepir ig van de Hoge Beek, waar ziï een fa ntastisch mooi uitzicht hebben op de Be ekweg. Veel l'ief en lee. d was hun deel; daarbij denken ze nu noj g terug aan het verlies van hun tweeling, de eerste stierf enkele dagen oiud, de tw eede na 13 maanden. En dat men jarenl. ang de tering naar de nering heeft moete. n zetten, werd als iets dat bij de tijd ho orde aanvaard. Die zorgen zi in gelukkitverleden tiid. Uit hun huwelijk bleef één zoon in leven. Deze zal met z ijn echtgenote en 3 kindexen het goud. ?n huwelijksfeest meemaken. Dat zal b eginnen om 2 uur met een plechtige Euc haristieviering en dan wordt de verdei e dag feestelijk doorgebracht op hun flatje, want de familie is zó uitged und dat daar voldoende plaats zal zijl i. Hun vrienden en kennissen zullen ihu n wel weten te vinden, ondanks dat t :en receptie niet is aangekondigd. GOUDEN EN ZILVEREN SIERADEN KLOKKEN EN HORLOGES VERUNDEM JUWELIER GROVE MARK F 7 Vf NRA> III WRI 1 DE JUWELIER MET VAKMANSCHAP IN EIGEN ATELIER Midden Peelweg ter hoogte van het vliegveld. De entree voor volwassenen is 7.50, 12t/m 15 jaar 3, Kinderen beneden 12 jaar en parke ren gratis. Programma van de Venrayse Omroep Stichting St. Elisabethziekenhuis Venray te beluisteren via kanaal 4. Woensdag: Derde woensdag van de maand van 10.00 lot 11.00 uur het pro gramma „In 't Gehoor". Donderdag: van 10.00-11.15 uur het programma „Nieuws en informaties", daarna het verzoekplatenprogramma. St. Anna, Psychiatrisch Centrum Venray Maandag: van 15.00 tot 16.30 uur het programma „Non-stop lichte en veelge vraagde muziek". Woensdag: derde woensdag van de maand van 10.00 tot 11.15 uur het pro gramma „ln 't Gehoor". Vrijdag: van 10.00 tot 11.30 uur het programma „nieuws en informaties" waarin het verzoekplatenprogramma. St. Servatius, Psychi.atrii >che Centrum Venray. Donderdag: van 10.00 u ur tot 11.30 uur hei programma „nieuv vs en infor maties", waarna het prograi mma „In 'i Gehoor". De Kruuze, Geria Irisch Cei ntrum Venray. Maandag: van 14. 00 tot 15.1 X) uur het programma „Houwen zo". Vrijdag: van 14.(10 tol 15.00 uur hel programma „nieuws en inforr. naties", waarna het verzoek platenprogra rjima Bejaardencentrum, Het Schutters veld. Vrijdag: van 10.3 0 tot 11.30 uur een speciaal programma met en voor d'e pe- woners van Het Sch uttèrsveld. Wilt U aan familie, vrienden eii/o f bekenden in een vain bovenstaande in stellingen een muzilkale groet brengen? Wij zijn U graag van dienst. Stuur Uw aanvraag tijdig naar de Venrayse Om roep Stichting, Postbus 320, 5800 AiH Venray. VENRAYSE OMROEP STICHTING aanvraagformulier voor verzoekplaten Deze plaat is bestemd voor dhr/mevr/nicj Instelling Al deling

Peel en Maas | 1984 | | pagina 7