Tuinieren in een volkstuintje is een hobby van veel Venrayers PEEL EN MAAS Venray oefent tegen Fortuna SC Huurmoordenaar zag op televisie de begrafenis van zijn slachtoffer Werkgroep woonlasten laakt optreden bij aanleg kabel-tv GEEN PEEL EN MAAS Venray 40 jaar bevrijd Expositie DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1984 Nr. 31 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Of hel nu komt door de prijzen, wel ke men voor groenten en fruit moet be talen, óf doordat men steeds meer vrije tijd krijgt, óf door een combinatie van beide factoren, feit is, dat steeds meer Venrayers er plezier in krijgen in eigen tuin of in een volkstuintje voor eigen ge bruik wat groenten en fruit te verbou wen. In menig achtertuintje heeft men dik wijls uit louter liefhebberij een eigen kruidentuintje aangelegd, waaruit men de ingrediënten voor een lekker groente- soepje kan oogsten. Anderen spelen het klaar enkele kilo's heerlijké aardbeien van een paar vierkante meters te pluk ken of een paar pondjes frambozen van een enkele tegen de schuurmuur geplan te struiken te halen. Weer anderen presteren het zo maar in de bloementuin wat sla en soms zelfs spercie- of snijboontjes te laten groeien, terwijl worteltjes en radijsjes het in een achtertuintje uitstekend willen doen. Ouderen, die door pensioen of de Vut en jongeren die als gevolg van werkloos heid over veel vrije tijd beschikken, hebben veelal in hun eigen tuin ontdekt, dat tuinieren niet alleen een gezonde hobby is, maar bovendien hebben zij geleerd dat het zelf kweken van groen ten, fruit en kruiden een gunstig effekt kan hebben op de huishoudportemon nee. Dat men bovendien de beschikking krijgt over onbespoten natuurproduk- ten, is dan meteen mooi meegenomen. VOLKSTUINEN Het tuinieren als hobby heeft vooral de laatste jaren een grote vlucht genomen; zo groot zelfs, dat in het toch niet met achtertuinen misdeelde Venray behoefte is ontstaan aan volkstuintjes. De gemeente is aan deze behoefte te gemoet gekomen en heeft diverse ter- reintjes beschikbaar gesteld, waarop men naar hartelust kan tuinieren. In totaal zijn binnen de gemeente zo'n driehonderd kavels als volkstuin in ge bruik, terwijl er verder verspreid over de gemeente diverse tuintjes met één of meerdere gebruikers door particulieren zijn uitgegeven. VEEL BELANGSTELLING Ondanks het feit, dat er voor het ge bruik van een volkstuintje veel belang stelling bestaat, vernamen we bij de ge meente, dat tot op heden vrijwel aan alle aanvragen kon worden voldaan en dat er nauwelijks sprake is van een wachtlijst, mede als gevolg van het nog al eens wisselen van gebruikers onder ling. Om de prijs hoeft men het in geen geval te laten, want bij de gemeente betaalt men slechts twintig cent voor een vierkante meter volkstuin. In enkele gevallen wordt de grond nog netjes om geploegd opgeleverd. Wanneer men weet, dat men b.v. in Eindhoven een lange wachtlijst heeft met gegadigden voor een volkstuintje waarvoor men vijftig cent per m1 moet betalen, dan zit men in Venray zeker goed. DE COMPLEXEN Het oudste, grootste en wellicht mooiste volkstuinencomplex is een par ticulier eigendom, gelegen aan de Baggerweg/Weideweg. Hier liggen 71 kavels waarop naar hartelust en schijn baar met groot vakmanschap wordt ge tuinierd. Omdat er op dit particuliere bezit geen andere bestemming rust, kan dit complex blijven bestaan. Ook aan de Westsingel/Parkweg ligt een particulier volkstuinencomplex met 5 a 6 kavels, dat ook als zodanig kan blijven voortbestaan. In Landweert, tussen de Rosmolen- In een brief aan het college van b. en w. en de gemeenteraad van Venray ver zoekt de Werkgroep woonlasten een on derzoek in te stellen naar de gang van zaken bij het aansluiten op de centrale antenne-inrichting (C.A.I.) van een pand aan de Lange weg. Volgens de werkgroep zou tegen de wil van de bejaarde bewoonsters van de woning van de woningbouwvereniging door een vertegenwoordiger van de wo ning van de EDSAS de televisie op de kabel zijn aangesloten. Hierbij werd de aansluiting op de eigen televisiemast doorgesneden, voor herstel waarvan zij een rekening van 4,55 kreeg gepresen teerd. Geheel volgens de regels, had de bewoonster van het pand het kastje van de C.A.I. in haar woning laten plaatsen. Zij weigerde evenwel een proefabbonne- ment omdat zij tevreden was met de ontvangst via de eigen antenne en de kosten van een abonnement op de kabel voor haar te hoog waren. De medewer ker van EDSAS zou daarop de antenne aansluiting hebben aangesloten. Aan de (doorgesneden)a kabel werd een stek- kertje gemonteerd, waarvoor zij 4,55 moest betalen. Volgens de Werkgroep woonlasten zouden de werkelijke kosten slechts ƒ1,50 bedragen. Overigens kwam de man later wel terug om alsnog de televisie in te stellen. Met deze gang van zaken is de werk groep het volkomen oneens en vindt dat de bewoonster schadeloos moet worden gesteld voor de materiele en immateriële schade, gelden door ,,het brte optreden als het onderzoek zulks uitwijst'. Verder verzoekt de Werkgroep het college en de raad na te gaan of dit soort gevallen zich vaker voor doen omdat zij vindt, dat het weigeren van een aansluiting op de CAI een volledig vrije keuze moet blijven en dat aansluiting van dé CAI zeker niet onder dwang tot stand mag komen. NASCHRIFT In verband met vakanties was nie mand van de meest bij de aanleg van ka bel t.v. in Venray betrokken instanties bereikbaar voor commentaar. Zeker is, dat bewoners van woningen van de wo ningbouwvereniging de aansluiting op de kabel moet gedogen. Zij zijn echter niet verplicht deze aansluiting te gebrui ken. I.V.M. DE KERMIS VOLGENDE WEEK Op 18 oktober a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat Venray werd bevrijd. Het Oranje-comité, de Ge schied- en Oudheidkundige Kring Venray en het gemeente bestuur zijn van mening, dat dit feit niet ongemerkt voorbij mag gaan. Inmiddels heeft zich een com missie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van het Oranje-Comité, de G.O.K. en de gemeente, ter voorbereiding van de herdenking van deze dag. Als onderdeel van deze bevrij dingsherdenking zal in de hal - en zo nodig in de burgerzaal - van het raadhuis een grote tentoon stelling worden gehouden met als thema Vrijheid-Onvrijheid. De commissie heeft intussen al de beschikking gekregen over een grote collectie fotopanelen waar door het onderwerp onvrijheid in de periode tussen 1930 en 1945 in Nederland op indrukwekkende wijze wordt uitgebeeld. De bedoeling is, dat deze col lectie wordt uitgebreid met foto's en documenten uit de periode waarin Venray gebukt ging onder onvrijheid. Daarnaast zal ruime aandacht worden besteed aan de wederop bouw en de verdere ontwikkeling van Venray vanaf 1945 tot heden. Met nadruk kan worden ge steld, dat het niet de bedoeling is wapens of andere uit de oorlogs jaren afkomstige voorwerpen te exposeren. Het gaat alleen over foto's, documenten etc. die een beeld geven van de onvrijheid in de bezettingsjaren. Hoewel de organisatoren van deze tentoonstelling al veel ma teriaal hebben gevonden in de gemeente-archieven, is men er van overtuigd, dat ook de inwo ners van Venray nog foto's of documenten hebben, die zich uit stekend lenen voor deze tentoon stelling. Hierbij wordt b.v. ver der gedacht aan affiches uit de jaren 1940/1945, persoonlijke documenten, illegale bladen etc. Wanneer men bereid is een en ander in bruikleen voor deze ten toonstelling af te staan, kan men contact opnemen met het Bureau Voorlichting en Inspraak van de Gemeente Venray (G. A. Schüt- te, tel. 04780-83838 toestel 125]. baan en de provinciale weg Venlo Maashees zijn op een terrein, dat eigen dom is van de gemeente, 20 kavels als volkstuin uitgegeven. Hier is uitbreiding tot 41 kavels mogelijk. Ook aan dit ter rein zal geen andere bestemming wor den gegeven. Anders ligt het met het volkstuinen complex achter garage Gommans aan de Stationsweg. Dit terrein is bestemd voor klein-industrie en zolang men hier voor geen industriële gegagdigde meldt, kunnen hier maximaal 35 kavels worden uitgegeven. In het plan Den Brabander aan de Beek weg zijn voor langere tijd 21 kavels plus een terrein voor de M.L.K.-school ,,De Essel" door de gemeente als volkstuin uitgegeven. Geen uitbreiding kan worden gegeven aan het volkstuinencomplex met 36 ka vels aan de Hardeweg, maar voorlopig is de tijdsduur onbeperkt. Aan de Langstraat, naast het tuincen trum „Thuyslhof", heeft de gemeente voor langere tijd aan een zevental tuin- hobyyïsten een volkstuinkavel beschik baar gesteld. Uitbreiding is hier echter niet mogelijk. Ook in Leunen kunnen liefhebbers van een volkstuintje aan hun trekken komen. Aan de van Berlostraat kunnen vanaf november a.s. vijftig volkstui niers terecht. Nu zijn 28 kavels uitgege ven en zolang er in het bestemmingsplan Leunen-Oost niet wordt gebouwd, kan men aan de van Berlostraat blijven zaaien en oogsten. Van tijdelijke aard is het complex met 10 kavels aan de Rondeveld in Leunen, evenals het toekomstige volkstuinenter rein aan de Vicariweg waarop 16 tui niers terecht kunnen. Achter Haalakker in Oirlo, tegen de spoorlijn liggen momenteel 18 volks tuintjes met een mogelijkheid tot uitbreiding tot 25. Dit complexje wordt geregeld door de Dorpsraad van Oirlo. NADELEN Het bezit van een volkstuin, met name in een afgelegen gebied, heeft he laas ook zijn nadelen. Er zijn terreintjes bij die nog al eens bezoek krijgen van lang oren, die zich maar al te graag te goed doen aan de worteltjes en de diver se koolsoorten. Maar niet alleen het wild schijnt belust te zijn op de produkten van de volkstuinen, want het komt meer dan eens voor, dat een gebruiker moet con stateren, dat anderen aan het oogsten zijn geweest En dat is nou ook de bedoeling weer niet van een volkstuintje, waarin een ge bruiker met veel liefde en plezier in de vrije uurtjes werkt. Vanaf vrijdag 10 t/m woensdag 29 augustus zal in het cultureel centrum ,,De Beejekurf' Venray een expositie plaatsvinden van amateur kunstenaars, allen lid van de kunstkring Amber te Venray. Geëxposeerd wordt o.a. houts nijwerk, sculptures in klei, potlood, conté en pentekeningen, soft pastel en olieverfschilderijen. Ieder kreeg de io- dracht op zijn of haar manier het thema „speulenderwies" spelenderwijs, naar eigen inzicht te maken zodat zeer uiteenlopende ondewerpen te bezichti gen zijn. Aan de bezoekers nu de taak om (middels een aanhechtstrookje aan de catalogus) te kennen te geven, welke naar hun smaak de beste, orgineelste of leukste stukken zijn. De meeste werken die in de vrije tijd, als hobby werden vervaardigd zullen te gen billijke prijzen te koop zijn. De officiële opening, die door burge meester Mr. H.J.M. Defesche wordt vericht is vrijdagavond 10 augustus te 19.30 uur. De door Palet, bloemenzaak in het Schoutenstraatje vervaardigde bloemstukken zullen het geheel een fleu rig cachet geven. Als gast zal op de openingsavond de heer Leo Martens van pottenbakkerij ,,De Blauwbilgorgel" een demonstratie geven. Ook de werkstukken van Leo Martens zijn in de foyer te bewonderen. Hij zal tevens tijdens de drieweekse ex positie, verschillende keren te zien zijn met zijn draaischijf vóór het Cultureel Centrum. De expositie is geopend: iedere dag van 10-12 en van 14-17 uur. 's zondag van 14-17 uur. Tijdens de tentoonstel ling zijn er steeds twee Amberleden aan wezig, die U graag informeren en uw eventuele vragen kunnen beantwoor den. Bij de ingang staat de traditionele melkbus, waar U uw milde gave, ter on dersteuning van Amber kunt depone ren. We hopen en verwachten veel be langstellenden. U bent van harte wel kom. DIEFSTAL UIT AUTO Uit een aan de Grote Markt gepar keerde personenauto werd ontvreemd: 1 doos met casettebandjes, lees- en zonne brillen, pocketcamera, verrekijker en cassetterecorder. Tevens was een band van de auto lek gestoken. VERNIELING Op de binnenplaats van een ge bouw aan de Gasstraat werd een viertal ruiten ingegooid. DIEFSTAL KUSSENS Uit de tuinstoelen, welke bij een woning aan de Aronskelk waren ge plaatst, bleken de blauw-witte kussens ontvreemd te zijn. Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 SV Venray speelt op zaterdag 4 aug. a.s. om half drie een vriendschappelijk duel tegen eredivisionist Fortuna Sit- tard. Voor SVV dat in het voorbije sei zoen '83-'84 uit de hoofdklasse C de gradeerde, is dit de eerste thuiswed strijd. Op de op 24 juli gehouden eerste trai ning waren al enige nieuwe spelers van de partij. Van de voetbalvereniging Holthees komt keeper van Els. Even eens uit Brabant komen de gebroeders Nellissen (Olympia Boxmeer). Vanuit de door jeugdtrainer Tulle- mans geleide selectie van de jeugd gaan over naar de senioren: Eric van den Munckhof, Marc Linskens en John Lu- cassen. Van de kersverse eredivisionist MW komt Noud Janssen. In de voorbije overschrijvingsperiode heeft SVV verscheidene basis-spelers zien vertrekken. Cuppen en Eibers gaan naar de tweede klasser Panningen en Wim Vievermans gaat naar hoofdklas ser Caesar. Sjaak Lenssen tekende een profcontract bij FC VW, Sjef Keyzers verhuist naar Weert en gaat spelen bij Wilhelmina '08. Hans Arts en Tom Tullemans stoppen. De diverse oefenduels zullen moeten gaan duidelijk maken hoe sterk het nieuwe SW-elftal kan worden. Trainer de Graaf en elftalbegeleider Philipsen zien zich geplaatst voor een flink kar wei. Het oefenduel tegen Fortuna Sittard is natuurlijk geen graadmeter voor de kracht van onze plaatselijke eerste-klas- ser. Normaal gesproken moet de Zuid- Limburgse eredivisionist probleemloos van Venray kunnen winnen. Fortuna- Sittard voornaamste aanwinst is mid- voor Holverda (ex-Sparta). Voor deze speler werd naar schatting vierhonderd duizend gulden betaald. De nieuwe trainer van Fortuna Sit tard is Bert Jacobs die al ooit eerder in Limburg Roda JC trainde. Frans Kör- ver die vorig seizoen de ploeg uit de Baandert naar de bekerfinale voerde, is vertrokken naar Dordrecht waar hij de plaatselijke eerstedivisieploeg gaat trai nen. In verband met het Europa-Cupavon- tuur dat Fortuna wacht, zal er waar schijnlijk nog een aankoop worden Foto: Selektiegroep Fortuna Sittard. Bovenste rij v.I.n.r.: Peter Bruis (ver zorger), Chris Dekker, Theo van Well, Mario Eleveld, Wim Koevermans, Anne Evers, Jo Bux en Jos Wesolek (fysio-therapeut). Middelste rij: Dick Voorn (ass. trai ner), Wilbert Suvrijn, René Maessen, Willy Boessen, Arthur Hooyer, Tini Ruys, Joop Castenmiller (manager). Onderste rij: Wout Holverda, Gerrie Schrijnemakers, André van Gerwen, Bert Jacobs (trainer), Chris Körver, Raymond Schwidder en Math Toonen. gedaan. Mogelijk wórdt de Deense half- velder Chroies aangetrokken. Al bij al lijken alle ingrediënten aan wezig voor een aantrekkelijke wed strijd. Na een ondanks de EK in Frankrijk lange periode zonder voet bal, betekent dit voor velen het eerste duel dat men in het nieuwe seizoen, zal gadeslaan. Getuige de grote publieke belangstelling (plm. 60 personen) bij de eerste SW-training, wordt met span ning uitgezien naar de te spelen oefen duels. U..V1UIIUU vw. Littiiw ruw vil I will Jviujiuijh nut VVII oaiinuup wwiuvu Zelfs de rechtbankverslaggevers, die reid, slaagde deze niet. Terwijl Matti reed. Daar werd Arnhem het einddoel. Zelfs de rechtbankverslaggevers, die toch wel wat gewend zijn, waren ver baasd over de golf van criminaliteit welke dinsdag in Arnhem speolde uit de lijvige processen-verbaal over de moord op Matti van den Beuken. Desondanks schrokken ook zij toen de officier van justitie mr. J. Kopp bijzonder zware straffen tegen de vijf verdachten eiste. Hoofdfiguur van de rechtszitting was de nu 27-jarige Patty v. d. B., de vrouw van het slachtoffer, die niet alleen het brein achter de moord was, maar bo vendien betrokken was o m. bij de over val op een geldloper van de Venrayse Torro-vestiging in april 1980, samen met de Venrayer R. OVERVALLEN Van haar zuster, die bij Torro had ge werkt had zij inlichtingen gekregen over de geldloper. Met een gestolen brom fiets had R. op haar aanwijzingen, de overval gepleegd en daarbij een bedrag van ƒ30.850,— buitgemaakt. Samen met R. werd een overval ge pleegd op een geldloper van de Miro te Beek waarbij gebruik werd gemaakt van een gestolen motor en een taxi van Patty. Bij deze overval werd bijna 60.000,— buitgemaakt. Omdat de motor niet startte ging een poging om in Apeldoorn een gewapende overval te plegen, de mist in. Overvallen te Zutphen en Nijmegen, alsmede de overval op een geldloper in Venlo, werden haar nog niet ten laste gelegd omdat zij daarvoor in een later stadium terecht zal moeten staan. AANSLAGEN Uitlokking van moord op haar man werd haar voor de meervoudige kamer van de Arnhemse Arrondissements rechtbank ten laste gelegd en bij de behandeling daarvan werd men koud van het onmenselijke dat daarbij naar voren kwam. Het begon allemaal op de avond van de 17e september 1981. Matti v. d. Beu ken, zo had zijn vrouw Patty besloten, moest de laan uit. Haar zus Anneke zorgde voor een huurmoordenaar aan wie haar man de revolver leverde. Hoewel de aanslag goed was voorbe reid, slaagde deze niet. Terwijl Matti nabij de Parkweg zijn hond uitliet, lag de huurmoordenaar op de loer. Het eerste schot ketste en de volgende schoten troffen geen doel. De moorde naar was een bedrag van 20.000,— in het vooruitzicht gesteld, maar omdat de moord was mislukt, moest hij genoegen nemen met 100, Ook op andere manieren is gepoogd Matti van het leven te beroven. Hij werd met een smoesje naar Helmond gelokt, maar de door Patty ingehuurde moordenaar bedacht zich op het laatste ogenblik. Ook pogingen om Matti te vergiftigen of door middel van elektri citeit om te brengen, falen. Een poging om haar man achter de Duitse tralies te krijgen liep op niets uit, omdat de door haar gewaarschuwde douane de door Patty in de auto verstopte drugs niet vonden. VOORBEREIDING In september begon voor Patty de tijd te dringen omdat de echtscheidingspro cedure haar einde naderde. Bij de opening van het café van Patty's zuster Anneke in Rotterdam werd kontakt opgenomen met de nu 26-jarige Arie K. uit de Maasstad, die zwichtte voor Patty's charmes en bereid was de moord op haar man te plegen. Ter zitting werd niet helemaal duidelijk welk bedrag hem in het vooruitzicht werd gesteld; in ieder geval een som tussen 20.000,— en 50.000,—. De moord zou worden gepleegd met een mes, afkomstig uit de woning van Matti v. d. Beuken. Patty lichtte de huurmoordenaar verder in, toonde hem een foto van zijn slachtoffer, wees hem de taxi en de laatste rit van Matti van den Beuken begon op de avond van de 10e oktober 1983. TAXIMOORD.. Afgesproken was, dat de huurmoor denaar zou toeslaan als de taxi buiten het bereik van de mobilofoon zou zijn. Alles zou op een gewone taximoord moeten lijken. In Venray stapte de moordenaar in de taxi van Matti, die hem naar nijmegen reed. Daar werd Arnhem het einddoel. Na in Arnhem wat te hebben rond gereden stopte Matti omdat de huur moordenaar moest overgeven en toen de chauffeur uit de auto kwam werd hij met het uit zijn eigen huis afkomstige mes in het hart gestoken. Hij heeft nog enkele meters gelopen, maar toen men hem vond, bleek hulp te laat te zijn. De dader ging terug naar Rotterdam naar het café van Anneke en deed daar zijn relaas. Enkele dagen later zag hij de begrafenis van zijn slachtoffer op de televisie Toch was hij van te voren gewaar schuwd om met Patty in zee te gaan met de woorden: „Kijk uit voor dat wijf, ze is levensgevaarlij k RECHTZITTING Tijdens de rechtzitting gaf Anneke, de zus van Patty, haar medewerking toe, zowel bij de eerste poging als bij de uiteindelijke moord. Zij wilde haar zus van Matti verlossen omdat zij steeds maar te horen kreeg dat hij zijn vrouw zou mishandelen. Maar na urenlang ondervragen kwam de Arnhemse recht bank maar niet achter de motieven. Wel kwamen haar veelvuldige verhou dingen met mannen aan het licht. Tenslotte kwam de officier van jus titie met zijn zware eisen: 18 jaar voor Patty wegens medeplichtigheid en uit lokking van moord en medeplichtigheid aan verschillende roofovervallen. 15 jaar voor Arie K. voor het begaan van de moord in Arnhem; tien jaar voor Anneke voor haar aandeel bij het aan schaffen van vuurwapens en het zoeken van huurmoordenaars; 8 jaar voor Nico v. d. P. voor zijn mislukte moordaan slag in 1981 en 7 jaar voor Ted B. die het wapen voor een eerdere moordpo ging had geleverd. In totaal 58 jaren ge vangenisstraf voor vijf verdachten.... boekhandel van den munckhof 11 ook dinsdagt de gehele dag geopend

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9