Raad accepteerde prioriteitenlijst voor de komende drie jaar Ppruiming Europees kampioen 1 Werkloosheid stijgt door schoolverlaters Wij gaan verhuizen daarom geven wij EXTRA KORTING WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING „Maria-monument" in Oostrum HYPOTHEKEN Rose Vlek en Venrode HILHORSffl DONDERDAG 26 JULI 1984 Nr. 30 HONDERDENVIJFDE JAARGANG PEEL EN MAAS .VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,50 UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REQIO 17,— Deze week heeft men in Oostrum kennis kunnen nemen van de teke ning die gemaakt is voor de standplaats van het nieuwe mariabeeld, dat in september a.s. zal worden onthuld. Het is dan 100 jaar geleden dat het miraculeuse Mariabeeldje van Oostrum werd gekroond. Het nieuwe beeld, gemaakt door Pastoor Omer Gielliet uit Breskens, komt onder een eikenhouten luifel te staan. Links,rechts en achter wordt het op een verhoging staand beeld ommuurd. Aan de voorkant (7.50 meter front) bestaat „de omrastering" uit hekwerk met in het midden een dubbel poortje. De beide pilasters, waar het hekwerk in bevestigd wordt, worden bloembakken. Het ongeveer 3.50 meter hoge „Maria-monument" komt te staan op het Dorpsplein, naast de pastorie, met „het gezicht" naar de Mgr. Hanssenstraat. Het eerste grondwerk is intussen verricht, waarbij ook de haag tussen Dorpsplein en pastorie/kerk werd opgeruimd. In de gemeenteraadsvergadering van 24 april j.l. is de meerjarenbegroting 1984 - 1987 aan de orde geweest. Daarin heeft de raad ingestemd met de gepre senteerde meerjarenbegroting én de daarin vermelde en verwachte tekorten in de jaren 1985, 1986 en 1987. Geen overeenstemming kon toen worden bereikt inzake het te voeren meerjarenbeleid om de geprognotiseer- de tekorten weg te werken. In het overleg tussen het college van burgemeester en wethouders en de frak- tievoorzitters op 16 mei j.l. werd wel overeenstemming bereikt over het te voeren toekomstig beleid. 1 VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Nadat enkele maanden lang in Ven- ray en de regio een voortdurende zeer kleine daling van het aantal werkzoe kende heeft plaatsgehad, is in de maand juni voor het eerst weer een toename ge constateerd. Een geringe toename, on danks het feit dat vele schoolverlaters zich op de arbeidsmarkt hebben aange meld. Op het arbeidsbureau Venray meld den zich 94 jongens als schoolverlaters. Toch steeg het aantal werkzoekenden slechts met 38. In feite zijn er dus nog 56 mensen aan werk geholpen. Op het arbeidsbureau Gennep lagen de cijfers niet zo gunstig. Daar meldden zich 36 schoolverlaters, maar steeg het aantal werkzoekenden met 48. Hier dus behalve de schoolverlaters ook nog eens 12 „andere" werkzoekenden. Hoewel dat uit de Gennepse-cij fers niet direct blijkt, was de ontwikkeling op de arbeidsmarkt duidelijk gunstiger dan vorig jaar juni. In de eerste plaats komt dat door de nog vrij geringe in schrijving van schoolverlaters. Nu is er nog geen 60% van het aantal van vorig jaar juni opgegeven. Het is echter te ver wachten dat in de komende maanden een inhaaleffect zal optreden. Natuurlijk is het ook mogelijk dat de schoolverlaters in grotere getale gaan doorstuderen - afgeschrikt als ze zijn door het gebrek aan werk. Een juiste kijk daarop is echter nog niet te geven. En, ondanks de koude en natte zomer meent men toch te kunnen spreken van seizoensmatigc verbetering van de ar beidsmarkt, ondersteund door een lich te conjuncturele verbetering. Opmerkelijk is, dat ondanks de schoolverlaters, alom in de lande, het landelijke werkloosheid percentage on veranderd is gebleven; in aantallen zelfs met 1676 mannen terugliep. Vorig jaar was er helemaal geen verbetering; inte gendeel! Toen steeg in juni het aantal werkloze mannen met maar liefst 16600. In Limburg steeg de werkloosheid in juni met 249; vorig jaar was dal 1305. In Venray was de toename in juni zo als gezegd, 38; vorig jaar 33, In Gennep een toename van 48 werkloze mannen, terwijl vorig jaar juni de stand gelijk bleef. De beide Noord Limburgse bureaux tellen nu 16,1% van de afhankelijke be roepsbevolking als werklozen. In Lim burg wordt voornamelijk veroorzaakt door het grote aantal werklozen in de mijnstreken (20 tot 22,5%). Met enig gematigd optimisme mogen we toch wel constateren dat in Venray per 1 juli 2339 mannelijke werklozen stonden ingeschreven, terwijl dat aantal vorig jaar 2603 bedroeg. Een verminde ring dus van 264. Bij het arbeidsbureau Gennep ston den per 1 juli 1206 werkloze mannen in geschreven, tegenover 1380 vorig jaar. Hier dus een vermindering van 174. VROUWEN Terwijl bij de mannen de toevloed van schoolverlaters voor een groot deel werd gecompenseerd door seizoensin vloeden en een lichte stijging van de conjunctuur, was dit bij de vrouwen niet het geval. In Venray werden 106 meisjes als schoolverlaatsters ingeschreven. De werkloosheid steeg echter met 129, zo dat 23 vrouwen zonder werk kwamen te zitten. In Gennep kwamen 36 schoolver laatsters zich meldden en steeg de wer kloosheid uiteindelijk met 65. Dat bete kent dus dat daar nog eens 29 dames werkloos werden. Per 1 juli stonden er in Venray 1229 vrouwen als werkloos ingeschreven. Vo rig jaar was dat aantal 1166. In Gennep waren de cijfers 662 wer kloze dames per 1 juli tegenover 603 vo rig jaar. Het landelijke percentage vrouwelijke werklozen is 19,6%; voor Limburg be draagt dat percentage 26,4% en voor Venray-Gennep 20,9% boekhandel van den munchhoj is ook dinsdags de gehele dag geopend In Peel en Maas van vorige week, in het artikel over Rose Vlek en Gouden Leeuwterrein, vermeldden wij o.m. dat de ge meente nog geen overeenstem ming heeft bereikt, over grond aankopen in de Rose Vlek, met een drietal eigenaren. Wij noem den daar ook „Venrode" als een der eigenaren die een onteigening boven het hoofd hangt. Dat blijkt echter helemaal niet het ge val te zijn, want, zo verzekerde men ons, Venrode is als 'n jaar of twee geleden met de gemeente tot overeenstemming gekomen. Bij het raadsbesluit van 26 juni jl.waar besloten werd langs ge rechtelijke weg de onteigening en schadeloosstelling te doen vaststelllen, was nog sprake van 5 eigenaren. Inmiddels zijn twee ei genaren met de gemeente ac- coord gegaan. Bij de drie reste rende eigenaren werd door ons abusivelijk Venrode genoemd.. Bestrijden van jeugdwerk loosheid krijgt prioriteit Minister drs. J. de Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) wil in de nabije toekomst hoge prioriteit geven aan de bestrijding van Jeugd werkloos heid. Hij acht het noodzakelijk dat daar voor ingrijpende maatregelen worden getroffen. Hij noemt het onmogelijk de inkomenspositie van jongeren hierbij buiten beschouwing te laten. Met het oog op een nieuw inkomensbeleid voor jongeren heeft hij daarom advies ge vraagd aan de Raad voor het jeugdbe leid. De bewindsman wil van dit college vernemen welke eisen aan inkomensre gelingen voor jongeren moeten worden gesteld. Hij verzoekt dit na te gaan in samenhang met arbeidsdeelname, ar beidsduur, financiële zelfstandigheid in het licht van de inkomenspositie van de ouders. Bovendien wil hij een advies over de gewenste inkomensverhoudingen tussen jeugdige werkenden, werklozen, stude renden en dienstplichtigen. Minister de Koning noemt zelfs arbeidsduurverkor ting voor jongeren, het verlagen van de loonkosten van jongeren door het verla gen van werkgeverspremies en het in schakelen' van jeugdigen in het ar beidsproces in een gecombineerde leer- e arbeidssituatie als mogelijkheden de jeugdwerkloosheid terug te dringen. VERMISTE VENRAYER VERDRONKEN De politie van Bergen heeft zaterdag morgen in het Leukermeer bij Well het stoffelijk overschot van de 22-jarige Venraynaar Mustafa Terzioglu gebor gen. De Venraynaar werd sinds zondag 8 juli vermist na een zwempartij in het Leukermeer. Het lichaam van de Venraynaar werd rond 11.30 uur ontdekt door een gezin dat bij het dagstrand van het Leuker meer woont. Het lichaam van jongen dreef op het wateroppervlak. Volgens de politie, die na de verdwijning uren lang naar de jongen had gedregd, is de Venraynaar verdronken. Een misdrijf wordt uitgesloten. Bij elke aankoop ontvangt U waardebonnen dus ook op de al afgeprijsde artikelen nu nog Grotemarkt 21 straksMARKTSTRAAT 5 Zowel in genoemde raadsvergadering van april als in de bespreking van 16 mei werd instemming betuigd met het presenteren van een dekkingsplan 1985 - 1987 waarbij echter aan de jaren 1986 en 1987 slechts indicatieve waarde zou mogen worden teoegekend. De in het dekkingsplan 1985 voorko mende bezuinigingsvoorstellen dienen daarbij als hard te worden beschouwd, hetgeen inhoudt, dat de voorstellen ge heel deel zullen uitmaken van de begroting 1985. Na een urenlange vergadering, eind juni, ging de raad daarmee akkoord. De volgende prioriteiten gaan dan ook deel uitmaken van de begroting 1985. De brandweerkazerne. De problematiek rondom de brand weerkazerne moge bekend zijn. In 1983 heeft de raad een voorbereidingskrediet ter beschikking gesteld van 85.000, daarmee de noodzaak van een nieuwe kazerne onderkennend. Om financiële redenen is in het ver leden de nieuwbouw van een brand weerkazerne steeds opgeschoven. Het nu voorliggende plan gaat uit van aanzienlijke besparingen, het toepassen van een grote mate van soberheid én de mogelijkheid van provinciale subsidie. Een netto-investering van 680.000, is toereikend voor de nieuwbouw van een brandweerkazerne. Sportpark De Wieën. Fase I: reconstructie halfverharde velden en kunststofveld, inclusief een bijdrage van M.H.C.V. de Mixed Hockey Club Venray. Uit een recent gepubliceerde sportac commodatie-behoefte-onderzoek is ge bleken dat van een tweede sportpark, waarvan de geraamde investering ca. 3.000.000,— bedraagt, afgezien zou kunnen worden indien het bestaande sportpark De Wieën op onderdelen ge reconstrueerd en uitgebreid zou kunnen worden. Een aantal van de in het rapport ge dane suggesties betroffen de reconstruc tie van twee halfverharde velden en de aanleg van een kunststofveld. B. en w. zijn van mening dat, mits MHCV een substantiële bijdrage levert in de aanleg van een kunststofveld, tot reconstructie en aanleg kan worden overgegaan. In 1986 treedt vervolgens Fase II in werking, waarbij met name de aandacht gericht zal zijn op de realisering van een atletiekaccommodatie. In zijn totaliteit gaat het hier om een investering van 680.000, Zwembad: Deze prioriteit betreft de technische noodzakelijke vervanging van onder delen in de machinekamer van het zwembad die wegens ouderdom versle ten, dan wel nagenoeg versleten zijn. Drie jaar lang elk jaar 25.000,— in vesteren. Sportaccommodaties: Het betreft hier kleine noodzakelijke aanpassingen en bijzonder onderhoud van bestaande accommodaties, ter waarde van 15.000,per jaar. Cultureel centrum: De huidige deuren van de ingangspar tij zijn nagenoeg versleten. De glasdeu ren, die uit oogpunt van energiebespa ring en bruikbaarheid toch al niet vol doen, hebben een slecht funktionerend sluitingsmechanisme. Bovendien zijn ze minstens één keer per jaar kapot. De herstelkosten van een glasdeur bedragen elke keer 800,— De totale vervanging gaat 25.000,kosten. Buitengebied: De vervanging van de lichtmasten in het buitengebied is een al aan de gang zijnde karwei, waarvoor de komende drie jaren telkens 40.000,wordt uit getrokken. Bewegwijzering: Het ontbreken van een adequate be wegwijzering op het kruispunt Beek- weg-Westsingel belemmert een goed funktioneren van de verkeersring rond Venray.. Het betreft hier de laatste schakel in de bewegwijzering op de sin gels. Maar de kosten bedragen toch wel even 18.000,—. Jongerencentrum: De uitbouw aktiviteitencentrum voor jongeren ad 15.000,was een oor spronkelijk voor 1986 geplande priori teit. Mede op advies van de commissie jeugd- en jongerenwerk is deze prioriteit naar voren gehaald. Voor de volgende jaren zijn nog grotere bedragen ge pland. Onderhoud wegen: Deze prioriteit betreft achterstallig onderhoud. Van 39.000,in 1985 tot bijna 109.000,— in 1987 wordt dit een bijna onbetaalbare aangelegenheid. Dompelpomp: Daar in het centrum de afgelopen tijd stukjes riolering zijn vernieuwd welke lager rijn gelegen dan de bestaande rio lering, vindt er een sterke verontreini ging plaats in de lager gelegen stukken. Hierdoor ontstaan chemische reakties waarbij beton wordt omgezet in kalk. Om verdere slijtage tegen te gaan werd voorgesteld een dompelpomp aan te schaffen. De kosten zijn 15.000,- en worden „uitgesmeerd" over zo'n zeven jaren. Na renovatie van het stam- riool kan deze pomp immers elders worden ingezet. Onderhoud gebouwen: Het gaat hier uitsluitend om achter stallig onderhoud, waardoor drie jaar lang 25.000,— per jaar wordt uitge trokken. Binnenkort zal over dit gegeven een aparte nota in de commissie openbare werken besproken worden. Gemeentewerken Vanwege de voortschrijdende bebou wing van onze gemeente en het daaruit voor gemeentewerken voortvloeiende meerwerk wordt een bedrag aan meerdere kosten geraamd op 35.000,- per jaar. Subsidie V.V.V.: Conform het naar aanleiding van de Trop-nota genomen raadsbesluit zal in 1985 en '86 telkens 25.000,subsidie gegeven worden. In 1987 zal dan worden bekeken of deze subsidie vruchten heeft afgeworpen. Verlies op gemeentegaranties: De niet zeer gunstige ontwikkeling, welke in een rapport voor de commissie voor financiële en economische zaken al eerder ter sprake is gebracht, dwingt tot het reserveren van 100.000,per jaar, om de gegeven gemeentegaranties in voorkomende gevallen ook waar te kunnen maken. Politiebureau: De nota met betrekking tot het ge raamde verlies op de nieuwbouw van het politiebureau is uitgebreid aan de orde geweest in de commissie voor fi nanciële en economische zaken. In deze nota werd de suggestie gedaan een belangrijk gedeelte van het verlies te financieren uit het eigen kapitaal van de gemeente. Daardoor worden echter wel de rente-inkomsten uit het eigen kapitaal structureel verminderd. Al met al gaat dat per jaar 60.000,— kosten. Ten aanzien van de overige in de meerjarenbegroting voorkomende prio riteiten werden de volgende voorstellen gedaan, waarmee de raad eveneens akkoord ging. Telefooncentrale raadhuis: Hoewel contractueel in 1985 de tele fooncentrale in het raadhuis vernieuwd dient te worden, is na overleg met de P.T.T.-Telecommunicatie directie in Maastricht overeengekomen deze ver nieuwing uit te stellen tot 1987. Wijkcentra: Voorgesteld wordt de in 1986 gereser veerde 1.000.000,te besteden aan zowel het wijkcentrum Landweert als het dorpscentrum Castenray. Sporthal: De bouw van een tweede sporthal dient in samenhang te worden bezien met de nieuwbouw van de M.A.V.O. Het is gebleken dat deze er stellig niet voor 1988 zal zijn. Op de eerstkomende prioriteitenlijsten zal hiervoor dan ook niets gereserveerd worden. Bevordering werkgelegenheid: Door het creëren van een werkgele- genheidsfonds, waarin ook gelden kun nen terugvloeien, wordt het niet nood zakelijk geacht om in 1986 extra finan ciële middelen voor dit fonds ter be schikking te stellen. Voor al uw onroerend goed taxaties In het weekend van 21-22 juli zijn er flinke successen geboekt door onze Ven- rayse fietscrossers. Vier rijders namen deel aan de Europese Kampioenschap pen in Birmingham. Eén rijder werd kampioen, twee anderen behaalden een tweede plaats en een vijfde plaats. Peter Stiphout uit IJselsteyn besloot vorig jaar te gaan fietscrossen. Aanvan kelijk sloot hij zich aan bij de Helmond- se club, omdat daar meer oudere rijders waren. Bij het begin van het seizoen 1984 kwam hij bij de Flying Flies Ven ray. Hij komt uit in de Cruiser-klasse, waarin men rijd op een wat grotere, zwaardere fiets. In de cruiser-klasse kent men drie leeftijdsgroepen n.l. 16/17 jaar, 18 t.m. 24 jaar en 25 jaar en ouder. Na een succesvol voorseizoen, waarin Peter zich via twee Grand-Nationals klasseerde voor de uitzending naar de E.K. reisde Peter af naar Engeland. In het weekend van 15-16 juli reed hij in een Nationale Engelse wedstrijd en stond als nummer één op het erepodi um. Daarna ging hij de baan in Bir mingham verkennen. Het is een lange baan met flinke hindernissen. Peter trainde tot hij alle bochten en hindernis sen goed kon nemen. Zijn laatste trai ningsrondje werd hem echter fataal. Pe ter belandde in het ziekenhuis met flinke hoofdwonden en een knie-blessure. Na anderhalve dag mocht hij uit het zieken huis, maar wat nu? Peter wilde fietsen. Gelukkig waren de andere Venrayse rij ders ook geariveerd en zo kon Peter steun zoeken bij de trainer André van Doorne. Na een nacht van extra verzor ging besloot Peter zaterdag toch te fiet sen. Hij werd ingedeeld in een race waarin ook de wereldkampioen '83 Jos Vincent uit Helmond en de Europees Kampioen Eduard Chordé uit Frankrijk reden. Dat werd een extra uitdaging voor Peter. Hij was niet te houden en reed le, 3e, 2e en wist zich zo te klasse ren voor de finale op zondag. Voor Petra van Doorne was het zater dag de beslissende dag. Zij reed bij de Powder Puffs van 14 jaar en ouder. Voor haar waren er drie beslissende manches, waarin ze 3e 2e en 2e reed en rij werd dus in het algemeen klassement 2e de eerste beker voor Venray was be haald. Patrick Claessens reed drie manches bij de 8 jarige Experts en plaatste zich voor de halve finale. Herald Heidens nam voor de eerste keer deel aan een internationale wedstrijd. Hij moest rijden bij de Ex perts van 12 jaar. Ook hij boekte goede resultaten in de 3 voorronden en kon zondag verder gaan met de kwart finale. Bij de Venrayse rijders was er zater dag een grote teleurstelling. Raymond Doppelbauer (Expert 16 jaar) was door de KNWU gevraagd om in te vallen voor Marc Pelzer, die door een blessure niet kon deelnemen. Raymond reisde al leen met de bus naar Engeland. Hij schreef zich keurig in en mocht vrijdag ook trainen. Maar zaterdag kreeg hij te horen dat hij niet mocht Fietsen omdat zijn gegevens niet in de computer zaten. De KNWU had de veranderingen te laat doorgegeven. Raymond kon nu twee dagen van de zijlijn de wedstrijd bekij ken. Zondag werd de grote dag! Herald reed zijn kwart-finale met suc ces. 3e. Patrick werd 2e in de halve- finale en Herald 4e. Nu kwam nog de grote eind Finale voor Peter. Patrick en Herald. Voor die finale werden drie manches verreden. Patrick reed fantastisch, maar kon rijn grote tegenstander Roy v.d. Waarden- burg net niet verslaan. Patrick werd 2e, een ereplaats en een felicitatie waard. Herald had wat pech in de eerste manche, want hij viel. Maar hij gaf het niet op! De laatste twee manches reed hij prima en uiteindelijk eindigde hij als 5e. Hij kwam ook met een mooie beker naar huis. Peter tenslotte dacht niet meer aan zijn verwondingen en reed zijn finale manches als een echte kampioen. Hij werd le, 2e, le. Hij werd naderhand als kampioen gehuldigd. A.s. vrijdag viert de club feest. Van 20.00 tot 21.00 u wordt Peter een recep tie aangeboden in de Wieënhof te Ven ray. Iedereen is in de gelegenheid om hem daar te komen feliciteren. Ook zul len daar Petra, Patrick en Herald met hun trainers Andre van Doorne en Nel lie de Vries in de bloemetjes worden ge zet. Als Peter voldoende hersteld is van de opgelopen blessures wil hij op 11 au gustus a.s. vertrekken naar Japan, waar op 18 augustus a.s. de Wereldkampi oenschappen worden verreden. Peter heeft alle hoop op succes. De Wereld kampioen van het vorig jaar heeft hij immers als 5e en als 7e achter zich gela ten. Alleen: hel wordt zo wel een dure sport. Een sponsor zou zeer welkom rijn.... CAESAR jongemannen mode Grotestr. 2 Venray tel. 10943 Gasthuisstraat 28 Venlo tel. 41960

Peel en Maas | 1984 | | pagina 1