Rijst: een van de belangrijkste voedingsmiddelen ter wereld! O Van rijst-tafel tot rijst-toetje. (Rijst, in het latijn: Oryza SativaL). Rijst is voor 40% van de wereldbevolking het belangrijkste voedsel. Maar ook de rest van de mensheid eet zeer regelma tig rijst. Ongeveer de helft van alle Nederlanders eet éénmaal in de week rijst. Rijst is een lekker, gezond en voedzaam produkt met heel veel mogelijkheden. Maar voor de rijst op tafel staat, moet er heel wat gebeuren. De oorsprong Zo'n 3000 jaar v. Ch. vinden wij in het grote Chinese rijk reeds een ge weldige rijstbouw. Uit gevonden te keningen blijkt dat de wijze van ver bouwen bijzonder geavanceerd was. Tot op de dag van vandaag wordt er nog zo verbouwd. Het grote belang van rijst voor de Chinese bevolking blijkt uit de taal. Het teken rijst is hetzelfde teken als voor voedsel en als voor landbouw. Geleidelijk aan verspreidde de rijst bouw zich over geheel Zuidoost- Azië, de Filippijnen, India en Per- zië. Het enorme leger van Alexander de Grote voedde zich met rijst en bracht deze gewoonte mee naar Europa. In Spanje en Italië werden zelfs goede oogsten verkregen. Omdat rijst redelijk lang goed te bewaren is, werd zij ook veel op schepen meegenomen. Zo zou de rijst, via een Hollandse kapitein, in Amerika gekomen zijn. Het klimaat en de grond bleken zo gunstig voor rijstbouw te zijn, dat Amerika een van de grootste exporteurs zou wor den. Dewi Sri - de rijstgodin. Rijst is een bron van leven en ook een bron van rijkdom, zeggen de In donesiërs. Rijst heeft de mens te danken aan de goedgunstigheid van de goden: Suria, de zon; Agung, de vulkaan; Periiwi, moeder aarde; Vishnu, het water en de godin Dewi Sri van de rijstplaht. Veel offers worden tijdens het groei proces en de oogst gebracht. Alles is omgeven met veel riten en symbo len. Een geweldig feest wordt aange richt als de sawa's (rijstvelden) hele maal groen zijn. Alles om de goden te behagen. Alle liefde en zorg wordt aan de rijstverbouwing besteed. Dus aan het koken en eten van de rijst moet dit zeker ook gebeuren. Het was traditie de rijst met de spe ciaal daartoe gewassen hand uit een bananenschil te eten. Nu eet men rijst met een vork en lepel. Het gebruik van een mes is een belediging voor Dewi Sri! Rijst: waarlijk een goddelijk voedsel. De rijstplant Alhoewel rijst uit China stamt, is onze naam rijst afgeleid van het La tijn: Oryza Sativa L. Vandaar dat een van Neerlands grootste rijstpro- ducenten Oryza als merknaam heeft gekozen. De plant is een éénjarig graangewas. In sommige delen van Azië en in Suriname wordt twee maal per jaar geoogst. Overal elders één maal. De plant kan meer dan een meter hoog worden. Aan een aar (of halm) kunnen 20-300 korrels rijpen. Elke korrel wordt beschermd door een vlies en een dop. De korrel bevat veel zetmeel. In de kiem zitten de vitami nen, de mineralen en vetten. We kennen de langgraanrijst en de rondgraanrijst. Gekookt lijken ze veel op elkaar omdat de langgraan rijst dan iets ronder is geworden en de rondgraanrijst iets langer. Langgraanrijst Rondgraanrijst Van elke 100 kg ongepelde rijst houdt men 70 kg witte (van het vlies ontdane) korrel over. De meeste rijst wordt 'nat' ver bouwd. Dit gebeurt bijvoorbeeld op akkers die in terrasvorm (sawa's) tegen de berghelling aanliggen. Ze staan bijna voortdurend onder water. De rijst wordt eerst inbedden uitgezaaid. Na 30-45 dagen worden de jonge rijstplantjes uitgezet. De rijptijd is, afhankelijk van het ge bied, 3 tot 5 maanden. Na de oogst wordt de rijst gedroogd en gedorst. Het pellen van de rijst. De dop die om de korrel zit kan het best vergeleken worden met het kaf van het koren. Het ontdoppen ge beurt in het land waar de rijst wordt verbouwd. Er blijft dan de zoge naamde zilvervliesrijst over. Dit vlies bevat veel eiwit, vitaminen, mi neralen en vetten. Deze rijst heeft dus een zeer hoge voedingswaarde. Veel rijst wordt echter nog verder gepeld. Dat gebeurt omdat de smaak fijne? is en omdat de rijst dan beter houdbaar is. Deze gepelde rijst heet kookrijst. Wanneer deze kookrijst nog een spe ciale behandeling ondergaat, wordt het snelkookrijst. Dit betekent dat de bereidingstijd aanzienlijk verkort wordt. Bovendien verdwijnen door dit proces de eigenschappen die rijst kleverig maken, zodat de korrel mooi droog wordt en de pan schoon blijft. Het pellen van de Oryza-rijst ge beurt in haar eigen pellerij in Zwijndrecht. Aan het pellen en se lecteren van hele, mooie korrels wordt de grootst mogelijke zorg en aandacht besteed. Rijst is een produkt dat eigenlijk met alles gegeten kan worden. Warm zowel als koud, als hoofdgerecht zowel als toetje. In Nederland werd rijst jarenlang bijna uitsluitend als rijstebrij of rijs tepap gegeten, Voor deze gerechten is er de speciale paprijst. Langzaam deed de rijst haar intrede als hoofd gerecht en tegenwoordig eet eigen lijk iedereen wel eens nasi. (Alhoe wel het maleise woord voor rijst nasi is, bedoelen wij hiermee eigenlijk nasi goreng). Maar ook rijst als toetje wordt steeds populairder. Toetjes met rijst als hoofdbestanddeel zijn een natuur lijk produkt. Bovendien heerlijk als hapje tussendoor voor diegenen met extra trek. Of als kleine lunch! Oryza heeft zo'n heerlijk toetje ge- creeërd. Het heet simpelweg: rijst- toetje. 2 minuten koken, even laten staan en u heeft een heerlijk en bovendien gezond toetje op tafel. U gebruikt alleen natuurlijke ingrediënten en u hoeft geen suiker toe te voegen. Het toetje is er in twee smaken, met si naasappel en abrikozen of met kren ten, geconfijte vruchtjes en kaneel. Maar natuurlijk kan er naar eigen smaak best nog wat aan toegevoegd worden, bijvoorbeeld likeur of slag- De bereiding is zeer eenvoudig. De inhoud van het pak brengt u met melk al roerend aan de kook. U laat de pan met gesloten deksel staan en uw nagerecht is klaar. Als u het met een opdient is het nog warm. U kunt het ook nog eerst in de koelkast koud laten worden. Dan kunt u het, als er gasten zijn, een dag van te voren klaarmaken. Bovendien kunt u het elke keer an ders opdienen. In een echte sinaasappel- of grapefruitschil. In een grote schaal, versierd met slag room of chocoladesaus. Of in kleine kommetjes met een partje manda rijn of een stukje ananas. Maar lek ker is het altijd. Nasi van restjes Iedereen kent het probleem van de restjes, maar al die restjes zijn om te toveren tot een gezellige nasi. Allerlei restjes groenten en overge bleven fijngesneden stukjes vlees. 4 kopjes Oryza zilvervliesrijst. 1 grote ui, fijngesneden. 2 paprika's fijngesneden. 1 teentje knoflook, fijngehakt. 1 pond tomaten, fijngesneden. 2 eetlepels (olijf)olie. Verhit de olie en fruit hierin de ui en knoflook tot zij lichtbruin zien. Voeg dan de overige ingrediënten toe en bak alles gedurende 5 minuten zachtjes. Kook de rijst volgens het recept op het pak. Meng de rijst schep voor schep goed door de ingrediënten. Nasi goreng Dewi Sri (4 pers.) 4 kopjes Oryza snelkookrijst. 200 gr. in blokjes gesneden varkensvlees. 200 gr. in blokjes gesneden ham. 1 middelgrote ui, fijngesneden. 3 teentjes knoflook, fijngesneden. 2 theelepels sambal oelek. 3 eetlepels (zonnebloem) olie. 2 theelepels ketoembar. 1 theelepel djinten. I2 theelepel laos. /2 theelepel djahé. voor de garnering: 2 eieren 4 augurkjes, kroepoek. Kook de rijst volgens de aanwijzin gen op het pak. Verhit de olie en fruit hierin de knoflook, ui en de kruiden. Braad in dezelfde olie het vlees en de ham gaar. Voeg hier de inmiddels afgekoelde rijst aan toe. Schep het geheel om en om, gedurende 5 minu ten. Laat het geheel goed warm wor den. Bak van de eieren een omelet en snij die in reepjes. Garneer de nasi met de omelet, de augurkjes en de kroepoek. Serveer met in de lengte gesneden stukken komkommer, leg er voor iedereen een spiegelei op.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 16