Garagehouders contra „De Molen" PEEL EN MAAS >NJ WATERRECREATIE BERGERHEIDE HET WITTE GOUD 11 Venray 11 H. CLEPHAS B.V. VENRAY wi •Hi Uitbreiding transportbedrijf Vl pïsSlïis®? VANAF 86,- PER DAG! WOLBOETIEK Stallenbouw en EEG-voorschriften De Peelspeurders Limburg in teken van de asperges PEEL EN MAAS uw weekblad Kontaktmiddagen Soos weduwen en weduwnaren Venrayers stichten watersportcentrum in Well wordt óp 18 mei a.s. geopend Op vrijdag 18 mei a.s., 's middags om half vijf zal burgemeester mr. E. W. M. Meijer van de gemeente Bergen aan de grote ontgrondingspias onder Well offi cieel het watersportopleidingscentrum „Waterrecreatie Bergerheide" openen. Dit op Venrays initiatief opgerichte cen trum voor de kleine watersporten als windsurfen, zeilen en kanovaren, zal worden gerund door de Venrayers Ad Verbeek en Henk Koenen. „Waterrecreatie Bergerheide" is het eerste watersportinstituut aan de Lim burgse Maas en zal, volgens de initia tiefnemers ongetwijfeld in een grote behoefte voorzien. Op de ruim 80 ha grote ontgrindingsplas worden al enkele jaren verschillende soorten waterspor ten bedreven, maar er is geen enkele gelegenheid zich in een van deze sporten te bekwamen. Vanaf de dag van de opening zullen bij „Waterrecreatie Bergerheide" cur sussen zeilen, surfen en kanovaren worden gegeven aan jeugd, jongeren en volwassenen, die gebruik kunnen ma ken van de dan voltooide schitterende accommodatie van waaruit het mogelijk is aan externe, interne en avontuurlijke cursussen deel te nemen. Bovendien is alles gericht op de doelstelling van het 'instituut om door middel van een geïntegreerde project- 1 matige aanpak tevens* complete water- i sport te bieden aan de gehandicapte me demens. In de thans door Verhoeven Venray gebouwde eerste fase van het water- sportgebouw is beperkt verblijf moge- I lijk op de slaapzolder. JEUGDHERBERG De plannen van de initiatiefnemers rijn intussen zeer positief ontvangen door de Nederlandse Jeugdherbergcen trale. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat „Waterrecreatie Bergerheide" (e zijner tijd zal worden ingepast als seizoengebonden jeugdherberg na de bouw van de geplande tweede fase. Na het gereedkomen daarvan zal dit water- sportinstituut volkomen uniek zijn in zijn opzet. UITGEBREID PROGRAMMA Intussen heeft men zich verzekerd van een aantal deskundige instructeurs en instructrices, die gaan werken aan een uitgebreid cursussenprogramma. Er worden dag-, weekend- en week- cursussen gegeven. De heren Verbeek en Koenen vertelden tijdens een persconfe rentie vol trots, dat het b.v. mogelijk is in één dag het windsurfen onder de knie ie krijgen. Doordat de plas, waaraan de accom modatie is gelegen, een open verbinding heeft met de Maas, kan men al lerende de rivier opgaan voor b.v. een avon tuurlijke zeilweek met onderweg kam peren bij de boer en al zeilende de om geving verkennen. Voor de jeugd van 7 t/m 13 jaar wordt een speciale cursus gegeven in de ,,Oplimisten"-klasse. Men leert dan spelenderwijs zeilen in stabiele een- mansbootjes. De beschikbare instructievloot be staat uit „Randmeren" en „Optimis ten", surfplanken en kano's. In prin cipe zijn deze vaartuigen ook te huur voor het maken van recreatieve tochten. Ook de dagrecreanten krijgen volop de gelegenheid zich in verschillende takken van watersport te bekwamen. Ook de bezoekende waterrecreant heeft men niet vergeten. Zii kunnen terecht bij wat men noemt een winkelservice, waarbij de nadruk ligt op de verkoop van kleine watersportarti kelen zoals surfplanken met toebeho ren, functionele watersportkleding, zeil- toebehoren, schoeisel en waterrecreatie- artikelen. En omdat watersport dorstig en hongerig maakt is er de z.g. „Kombuis service" waar men van een drankje en een hapje kan genieten. UNIEK IN LIMBURG Dank zij het Venrayse initiatief is het beoefenen van de watersport in ieder ge val in Noord-Limburg binnen handbe reik gekomen. Voor het leren beoefenen van de kleine watersporten behoeft men niet meer naar de waterrijke provincies als Friesland en Noord- en Zuid-Hol land. Wat men daar de waterrecreant kan bieden, vindt men in Limburg vanaf 18 mei a.s. bij wijze van spreken „naast de deur". Niet zonder reden spreken de initia tiefnemers van een „gedurfd water sportinitiatief" omdat hier in alle op zichten sprake is van iets totaal unieks, zowel in zijn opzet als in zijn doelstel ling en als het eerste watersportinstituut in Limburg. OPEN DAGEN Op zaterdag 19 en zondag 20 mei worden open dagen gehouden, waarbij men kan kennismaken met de accom modatie, de beschikbare vloot, de instructeurs/trices en de wijze van les geven. Tevens is er dan gelegenheid de eigen vaardigheden te beproeven. „Waterrecreatie Bergerheide" dat onderdak zal bieden aan de op de plassen activiteiten ontplooiende grote Winsurfclub „Internationaal" uit Ber gen, is te bereiken wanneer men vanuit Well of vanaf de rijksweg Nijmegen- Venlo de restaurantborden „Vossen- heuvel" volgt. De nieuwe accommoda tie is n.l. in de directe omgeving van dit restaurant gelegen. Wasmachines, Centrifuges Koelkasten, Diepvriezers Gasfornuizen-comforen Haarden en kachels Huishoudelijke artikelen TEL. 04780-81695 Oude Oostrumseweg 26, Venray Met Melka Swedish design. We hebben het beste, het mooiste van Melka: shirts, jacks, broeken. Zorgvuldig gemaakt, funktioneel en comfortabel. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat73, Venray Helmond. Roosendaal. Boxmeer. Oss, Venray. Q m Voor een internationaal modeprogramma Vorige week is de commissie voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisves ting akkoord gegaan met een plan van b. en w. om een voorbereidingsbesluit af te kondigen ten behoeve van een uit breiding van het Transportbedrijf Gebr. Thijssen aan de Haag te Merselo. Het commissielid Flapper informeer de waarom dit transportbedrijf niet uit wijkt naar een industrieterrein. Zo'n be drijf is toch niet plaatselijk gebonden, aldus de vragensteller, en behoort in feite niet in het buitengebied thuis. Wethouder Willems moest hem ech ter antwoorden, dat de Gebr. Thijssen volgens het bestaande bestemmingsplan daar mogen uitbreiden. Met hun bouw plannen zijn ze wel iets over „de schreef" gegaan, maar bij afweging van de belangen, is een gemeentelijke toe stemming alleszins verdedigbaar. Wel is de heren duidelijk gemaakt, dat verdere uitbreidingen in de toekomst daar niet meer kunnen plaatsvinden. Een tweede argument om de Gebroe ders een bouwvergunning te geven, was volgens de wethouder toch wel min of meer plaatsgebonden zijn van dit bedrijf, althans het sterk op Merselo ge oriënteerd zijn. MUZIEK FEESTEN Beter nu een kaart kopen, dan voor niets naar Merselo lopen. De voorgenomen vestiging van Auto- onderdelenhandel „De Molen", op het industrieterrein De Brier, aan de Acca- ciastraat, gaat niet door als het aan de Venrayse garagehouders ligt. Zij heb ben gezamenlijk een protest tegen deze vestiging bij de gemeente ingediend. Auto-onderdelenhandel „De Molen" is thans nog gevestigd in de Prins Bernhardstraat. Het behoeft geen be loog, dat een dergelijke zaak daar in een woongebied niet thuishoort. De ge meente heeft al verschillende pogingen ondernomen om dat bedrijf daar weg te krijgen. „De Molen" is daar ook wel voor te porren, omdat ze naast de detailver koop een reparatiebedrijf wil beginnen. Zo heeft de gemeente in het jongste verleden aangeboden deze zaak met nog enkele andere bedrijfjes onder te brengen in de voormalige Cartonnage- fabriek Gebr. Laurensse aan de Lange- j weg. Het bestemmingsplan dat op dat pand ruste, zou wel moeten worden I aangepast, maar ook zou ontheffing moeten worden verleend van het verbod ONBEPERKT RIJDEN: Incl. BTW en alle kilometers van de Ven Leunseweg 47a, tel. 04780-85696 tot detailhandel buiten het winkelcen trum. Kennelijk zag het gemeentebe stuur daar geen problemen in. Maar hoe dan ook, die plannen zijn om niet nader genoemde redenen niet doorgegaan. BUITEN WINKELGEBIED Het is nog niet zo heel lang geleden dat het idee uit de bus kwam om „De Molen" maar 'n plaats te geven op 't in dustrieterrein De Brier. Desgevraagd gaf de LOZO (Limburgse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers) reeds jaren geleden aan deze mogelijke vesti ging haar fiat. De Venrayse gezamenlijke autohan delaren voelen daar echter niets voor. Allereerst zijn ze boos op de LOZO die het niet nodig vond om over deze vesti ging eens het licht op te steken bij de automobielbranche. De vestiging is zó dicht in de buurt van drie garagebedrij ven c.q. tankstations, dat men dit ziet als een ernstige concurrentie. Ook vinden ze dat de gemeente op nieuw haar eigen voorschriften en ver ordeningen overtreedt of daar vrijstel ling/ontheffing van verleend. Het is immers verboden op de Venrayse indus trieterreinen detailhandel uit te oefenen. Nu wordt „De Molen" daartoe wel in de gelegenheid gesteld en op grond welke qua prijs in geen enkele verhou ding ligt met de grondprijs in het win kelcentrum. De garagehouders hebben zelf in het jongste verleden problemen gekend met de vestiging van hun eigen bedrijven, om niet te weten dat hier wel heel lucht hartig beleid gevoerd wordt; aldus hun woordvoerder. Zoals bekend kan zijn, geeft de ge meente slechts in uitzonderlijke gevallen toestemming tol detailhandel op een in dustrieterrein. Het zou dan moeten gaan om „volumineuze" artikelen. De Venrayse garagehouders vinden dat dit bij „De Molen" helemaal niet het geval is. In zekere zin hebben ze daar wel gelijk in, maar het gaat in feite om een werkplaats van enkele honderden vier kante meters, waar volgens de gemeente 75% van de omzet van „De Molen" ge maakt moet worden. De detailhandel mag slechts 25% bedragen. En men kan nu eenmaal geen garage c.q. werkplaats in het winkelcentrum bouwen PRECEDENT Ook de VZO, de Venrayse Vereniging van Zelfstandige Ondernemers heeft over deze voorgenomen vestiging ge sprekken gehad met de gemeente. Zij vindt vestiging van „De Molen" op De Brier mogelijk een precedent scheppen, waardoor andere bedrijven menen aan spraak te kunnen maken op eenzelfde ontheffing van de detailhandel. Blijven de vestiging of zelfs uitbreiding van „De Molen" in de Prins Bernhardstraat vindt ook de VZO iets wat onmogelijk zal kunnen. Een andere vestiging dan op De Brier ziet men echter ook niet zitten. Al met al is hier een probleem ont staan dat vermoedelijk tot in de hoogste instanties zal worden „uitgevochten". GESLAAGD Aan de Katholieke Hogeschool te Til burg slaagde voor het Doctoraal exa men Dhr. M. L. M. G. Verkoeyen uit Venray. De juiste kleuren van een trui die bij Uw kleding past zoeken wij met U uit. DIT IS VAKWERK NEVADA - TUBOR-TUBCA SCHEEPJES - HUBNER LANARTE - AARLAN Merseloseweg 20 Venray - Tel. 04780-82301 (ook voor uw stoomgoed) In de commissie voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting informeerde het commissielid Flapper of door de on langs afgekondigde EEG-maatregelen de bouw van veestallen zou verminde ren. De EEG-maatregelen hebben im mers betrekking op vermindering van de veestapel en vermindering van de melkaanvoer. Wethouder Willems kon daar geen zinnig antwoord op geven. Volgens hem leerde de ervaring dat dikwijls uit speculatief oogpunt bouwvergunning voor een stal gevraagd wordt. Omdat er maar een beperkt aantal stallen per zoveel vierkanter meter buitengebied gebouwd mogen worden, vraagt men al gauw een bouwvergunning aan want dan krijgt de buurman er geenOok vraagt men nu al een bouwvergunning aan omdat straks de nu nog schoolgaan de zoon misschien helemaal niet meer mag bouwen.... Maar, men moet er wel rekening mee houden dat een bouwver gunning binnen twee jaar gerealiseerd moet worden. Men kan dus niet „te eeuwigen dage" blijv^ '.vachten. Nog ongeveer 1 Vi week, op zaterdag 19 mei a.s. spelen alle kabouters en wel pen uit het district Venray-Horst de fi nale van het Regenboogspel, tesamen met alle kabouters en welpen van heel Nederland! Voorlopig zijn ze nog alle kleuren van de Regenboog bij elkaar aan het zoeken zodat we op 19 mei de hele regenboog weer in elkaar kunnen zetten. Marlie heeft van Koninginnedag nog een verslagje gemaakt.... Hallo allemaal... Toen we bij het Peppelshuus waren kr4egen we een kaartje van Indigo en daarop moest je je naam zetten. Daarna ging het in groep jes van tien achter elkaar naar oranje krepepapier zoeken. En zo kwamen we op de bestemde plaats. Daar waren ook andere soort kabouters en welpen. Ik heb je nog niet verteld dat de welpen ook meegingen want daar was Violet. Op één van de velden was een soort huisje en daar was de oranje kleur. Daarvoor hadden Indigo en Violet el kaar weer teruggezien, maar daarvoor zongen we het regenbooglied. Daarna gingen we allemaal spelletjes doen en zongen we weer het Regenbooglied. Toen gingen we naar huis. Ieder, die meegewerkt heeft aan 'n Heitje voor 'n Karweitje: hartelijk dank. Het bezoek naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam, waar diverse werken van Amberleden werden geëxposeerd is een succesvolle dag geworden waaraan een groot deel van de leden hebben deelge nomen. Enkele van de exposerende le den zijn later nog door diverse mensen uit het land gebeld waarbij men zijn complimenten maakte over de goede kwaliteit van het werk. Vanuit de aktiviteitencommissie wordt een voorstel gedaan om te komen tot een doorlopende expositie waarbij de leden meerdere werken kunnen ten toonstellen. Op 30 juni zullen we een bezoek bren gen aan Maastricht. Hierover zullen we berichten in de volgende vergadering. Met veel enthousiasme is het voorstel ontvangen om op zaterdag 2 juni met de leden en eventuel familieleden ergens buiten te gaan werken. Er zal door en kele leden gezocht worden naar een in spirerende plaats waarbij eenieder crea tief kan zijn en waarbij we gezamelijk zullen piknikken. Na afloop van de vergadering nam Jan Teunis ons mee in zijn diaserie op een tocht langs vele kunsthistorische be zienswaardigheden in Bulgarijë en het westelijk deel van Turkijë. De volgende vergadering zal gehou den worden op 18 juni in restaurant Vlakwater. Tot dan. VRIJDAG 11 MEI 1984 Nr. 19 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 „De koningin der duisternis" groeit in het donker op en wordt in de ochtenschemering geoogst Vroege vogels" treffen de komende weken in Noord- en Midden-Limburg en Oost- Brabant dan ook zeker dit soort tafereeltjes (door Jan Keunen) Noord- en Midden-Limburg zitten niet meer op zwart zaad, maar op wit goud. Ruim tweeduizend tuinders en tientallen restaurants maken goede culinaire zaken met de dure asperges en de hele regio profiteert ook nog eens van de toeristische aantrekkingskracht van „de koningin der groen te". Aspergerestaurants, verenigd in de „Confrérie de l'Asperge Limbourgondië", telers en de streek- VW Noord- en Midden-Limburg werken elk voorjaar opnieuw met succes samen om lekkerbek en natuurliefhebber naar het land tussen Peel en Duitse grens te trekken. Het witte goud heeft het zwarte inmiddels over vleugeld. Per jaar worden er momenteel vier mil joen overnachtingen geboekt in noord- en mid den-Limburg. De toeristen laten er elk jaar 227 miljoen achter. Noord- en Midden-Limburg heb ben zich in alle stilte opgewerkt tot 's lands derde toeristisch centrum na de kuststreek en de Velu- we. In december komen de eerste asperges uit de kassen; in de late winter volgt de geleidelijk aan betekenis verliezende oogst op speciaal verwarm de grond; daarna komen de in belangrijkheid toe nemende vroege oogsten onder anti-condens folie en tenslotte breekt begin mei de tot 24 juni duren de periode aan van de oogst van de „volle, koude grond", waarop iedere ware liefhebber zit te wachten. Dat is ook de tijd van de asperge-feesten, -markten, -festivals en -tentoonstellingen. Thom bijt op 13 mei het spits af met een aspergefeest; Arcen volgt op 31 mei, Venlo öp 1 en 2 juni. Horst- Meterik op 3 juni. Grubbenvorst op 10 juni. Broekhuizen op 10 en 11 juni en Merselo (Venray) sluit op 11 juni de rij met een aspergemarkt. Hoogtepunt is het (eerste) Nationaal Asperge festival op 1 en 2 juni in Venlo: een bourgondisch festijn op de Markt voor het historische stadhuis. Gouverneur Sjeng Kremers geeft vrijdags om 16.00 uur het startsein, waarna er die dag tot 23.00 uur en zaterdags van 11.00 tot 23.00 uur een prak tisch non-stop swingend show- en muziekfestijn volgt. Voor 1,50 per hapje of drankje kunnen de bezoekers zich aan de kraampjes van de deelne mende restaurants uit de hele regio te goed doen aan aspergekroketten, -vlaaien, -patés, -broodjes, -cocktails, -salades, -poffertjes, -soepen en aan wat voor composities er al niet meer te bedenken zijn. Overigens neemt de ware liefhebber een as perge tussen duim en wijsvinger en verorbert deze eventueel na ze in een saus te hebben ge doopt - op dezelfde manier als een haring. De (niet door iedereen gewaardeerde) combinatie as perge-haring wordt trouwens ook als delicatesse op de markt aangeprezen. De aspergehapjes laten zich uitstekend combineren met een hiervoor spe ciaal door Limbourgondië ingeslagen wijn of met de Noordlimburgse Mei-bock uit de Arcense Bier brouwerij. De terugreis hoeft hierdoor geen pro blemen op te leveren, want NS wisselt een en keltje Venlo tijdens het festival in voor een gratis retourtje naar de eigen woonplaats. Wie liever in een wat rustiger omgeving van asperges geniet en ook nog wat van het landschap wil zien; de streek-VW Noord- en Midden-Lim burg (077-43800) heeft twee fraaie routes uitgezet langs 23 gerenommeerde asperge-restaurants. De noordelijke route meet ongeveer 125 kilometer en loopt aan weerszijden van de Maas tussen Venlo en Mook; de zuidelijke is even lang en waaiert wat verder van de Maasoevers weg tussen Seve- num en Montfort. Duidelijke kaartjes en routebe schrijvingen maken het mogelijk overal te starten en af te haken, maar wie het „volgens het boekje" doet, begint op het Stationsplein in Venlo (noord) of in de Swalmerstraat in Roermond (zuid). De route kan uiteraard altijd gereden worden; de VVV geeft alleen de raad om vooraf even een ta feltje te reserveren in een van de met adres en te lefoonnummer genoemde restaurants. Het kan er druk zijn in het aspergeseizoen Werkgroep Gehandicapten S-V Belangen -x |G> V e n r a Y 1 Enige tijd geleden hebben wij een en quête gehouden onder de gehandicapten en bejaarden van Venray om erachter te komen wat nu precies de knelpunten waren. De uiteindelijke resultaten wor den t.z.t. nog medegedeeld. Voorlopig willen we ons middels dit stukje even be zig houden met een noodkreet van vele bejaarden en gehandicapten,., nl. dat men haast niet kan oversteken omdat automobilisten te hard rijden.... en de fietsers op voetpaden en in de Gro testraat! Beste automobilisten! U betaalt we genbelasting, dat is waar maar dat geeft U nog niet het recht om zó hard te rij den dat de (vaak moeilijk) lopende mens niet eens naar de andere kant van de weg kan! En mogen we alstublieft rustig winke len in de Grotestraat zonder omvergere den te worden door fietsers? Ook noodkreten van Anna- be woners... voetgangers hebben daar op dat terrein voorrang, maar het vol gende gedicht van een van de bewoners leert ons wel anders: Blik op oneindig, verstand od nul. Op Anna is een nieuw besluit, het is of men daar de ogen sluit Die grote poort moet heel ver open, men kan daar niet meer veilig lopen. Wat eerst nog hete St. Annalaan, is nu een complete snelheidsbaan. Ook fietsers lopen groot gevaar, misschien kan dat de O.R. weer klaar. Die poort weer half, dat zijn goede zaken of moet men eerst weer brokken maken? Door een Ongeluk? Het is niet te hopen, wanneer gaan ons de ogen ORen? U loopt toch liever dan in een stoel, en U weet toch allen wat ik bedoel! Ook ZONDER auto zijn WIJ mensen. of blijven dat alleen maar wensen? Daar hoeft niets meer aan toegevoegd te worden.... Laten we niet alleen zacht zijn voor alkaar maar laten we ook „verkeersveilig" zijn voor elkaar! VRIJWILLIGERS CENTRNLE VENRKY De vrijwilligerscenlrale Venray is ge vestigd in „De Clockert", Bergweg 4, 5801 EG Venray, kamer 35. De openingstijden zijn: Maandag 10.00-11.30 uur Dinsdag 10.00-11.30 uur Woensdag 10.00-11.30 uur 16.00-17.30 uur Donderdag 10.00-11.30 uur Verder kunt U altijd telefonisch een afspraak maken, tel. 04780-86245. Heeft U interesse, of wilt U informa tie, kom dan eens langs! De vrijwilligerscentrale heeft momen teel in haar vakaiurebestand de volgen de vrijwilligerswerkzaamheden: onderhoudswerkzaamheden; reparatiewerkzaamheden aan speel goed en speeltoestellen; administratieve werkzaamheden op basisscholen; onderwijskundige ondersteuning in de klas; het meehelpen organiseren van ont spanningsavonden; werken met bejaarden; knutselen met kleuters; jeugd- en jongerenwerk; documenlatie-centrum werkzaam heden; het bezoeken van geestelijk gehan dicapten. Woensdagmiddag, eens in de veertien dagen, van 14.00 tot 17.00 uur is er in de grote zaal van de Clockert, Bergweg 4 te Venray een kontaktmiddag/soos voor weduwen en weduwnaren. Het programma ziet er als volgt uit: woensdag 16 mei, knutselen en handwerken; woensdag 30 mie, fietstocht naar Geijsteren; woensdag 13 juni, naar Kevelaer (met de auto); woensdag 27 juni, bewegen en ont spannen; woensdag 11 juli, fietsen of wan delen. Op deze woensdagmiddagen kunnen ook andere plannetjes en afspraken ge maakt worden zoals busreis, vakantie afspraken, museumbezoek enz. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor alle weduwen en weduwnaren die zin hebben om eens wat met elkaar te on dernemen en te praten. Kontaktadressen: Mevr. Custers, tel. 82145; Mevr. Pouli, tel. 86462; Mevr. WIntraecken, tel. 85180: Dhr. P. Hendricx, tel. 83861. Afgelopen week is er ondanks de re gen toch een drukke excursie geweest. Toch jammer dat het regende. Zondag is er een excursie naar De Bult achter Ysselsteynb. We vertrekken om 8.30 uur vanaf het schouwburg plein. Er wordt gelet op alles wat de na tuur te bieden heeft, vooral op libellen en zweefvliegen. De excursie staat o.l.v. mijzelf en wordt hopenlijk een succes.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 9