r Onze Lieve Vrouw van Oostrum „behoudenis der kranken" PEEL EN MAAS _GEZINS-_ FIETSTOCHT 13 MEI Meimaand Mariamaand H. CLEPHAS B.V. VENRAY Mobiel Informatie Centrum bezoekt Venray Er waait een frisse wind bij Thomassen Dit jaar is het 100 jaar geleden dat het miraculeuze beeldje van O.L. Vrouw van Oost rum ten overstaan van meer dan 10.000 gelovige pelgrims op feestelijke wijze werd gekroond. In nevenstaand artikel, waar van de gegevens vergaard werden door Pastoor de Ceuster van Oostrum, wordt de devotie van Maria voornamelijk gekenmerkt door de jaarlijkse processies naar Oost rum. De ouderen onder ons weten daar alles van. Deken W. Berden, die o.m. in de oorlogsja ren pastoor-deken van Venray was en oud-rector van Oostrum heeft aan die devotie zeker veel bijgedragen. Zo riep hij zelfs de beminde gelovigen op, om in sep tember 1944, toen van een geor ganiseerde processie gëên sprake meer kon zijn, in grote getale en op eigen gelegenheid het genade oord van Maria te bezoeken. Natuurlijk ontbraken bij de Oostrumse processies niet de bruidjes. Dat bewijst de hierbij geplaatste foto wel, die gemaakt werd in 1934, 50 jaar na de feestelijke kroning. Het gekroon de beeld werd op een baar door enkele oudere bruidjes in de pro cessies meegedragen. De proces sie werd destijds geëscorteerd door Opper De Groot van de Ko ninklijke Marechaussee. Vorig jaar hebben wij uitvoerig aandacht geschonken aan het grote Mariabeeld dat op de hoek Geijsterseweg- Wanssumseweg stond opgesteld. Door oorlogs handelingen werd het zwaar be schadigd en later vernield. Alleen het stenen hoofd van het kindje Jezus bleef als souvenier over. Wij hebben toen ook bericht over een Pastoor Omer Gielliet uit Breskens, die voor de Oostrumse gemeenschap een meer dan levensgroot Mariabeeld zou maken. Het beeld is intussen gereed, maar wordt op een nogal geheimzinnigdoende manier uit de openbaarheid gehouden. Ook al, omdat de financiële afwikke ling nog niet rond is. Teneinde de financiën bij elkaar te kunnen vergaren, wordt in de eerste week van juli een groots opgezette fan cy fair in Oostrum georganiseerd. In september hoopt men het nieuwe beeld dan te kunnen plaatsen op het dan gerealiseerde Dorpsplein. Een foto van het nieuwe Mari abeeld, tijdens deBreskense pe riode" drukken wij hierbij af. 3 ur ir FILM lOR \l 7,50. f 6,-, D BE en idag Voor kleine en grote drukwerken van den\ Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 WAT KOST'N AUTO TEGENWOORDIG? f 110,- voor 'n héél weekend! Vanaf f 110,- huurt u 'n Hertz auto van vrijdag 17.00 tot maandag 09.00 uur. Incl. alle kilometer en BTW. van de Ven Leunseweg 47a, tel. 04780-8£ Sanitair tegelhandel. Bezoek vrijbiijvend onze showroom. C.V. materialen, PVC materialen Waterleidingsmaterialen Gereedschappen, Sleutelreproduktie (Kiss) TEL. 04780-84865 Henseniusstraat 4-6, Venray Volgens de legende werd het Maria- beeldje gevonden op een akker, tijdens het wieden van vlas, in het jaar 1350 of kort daarna. De vinder van het beeldje komt de volgende dag tot de ontdekking dat het verdwenen is, maar hij vindt het weer terug op dezelfde plek op het land; hij had het beeldje 's avonds vanzelf sprekend mee naar huis genomen. Terwijl hij staat te overleggen wat dit alles te betekenen heeft, verneemt hij een stem die zegt: „Hier wil ik rusten". KAPEL Nog steeds in twijfel of hij onbewust zichzelf niet misleidt, belooft hij plechtig aan O.L. Vrouw, ter plaatse een kapel te zullen bouwen, indien hij een duidelijk teken daartoe van de hemel krijgt, dat dit inderdaad de wens van O.L. Vrouw is. De volgende dag staat zijn vlas lang vóór de tijd in volle bloei. De hemel zelf gaf hem dus een teken. De landman hield zijn belofte en bouwde een kapel. Omstreeks 1400 is deze kapel vervan gen door een grotere. Uit het boek dat een zekere pastoor Janssen over Oostrum geschreven heeft, blijkt dat in het jaar 1400 gesproken werd van „Capella in Oestrem". In 1485 „Capella S. Marie in Oestrem"; in 1585 „Capella in Hosterhem". Ridder Jan van Broekhuysen had bij de vergroting van de Oostrumse kapel toestemming gegeven om dit op zijn grond te doen. Daardoor kreeg hij en de heren van Geijsteren recht en mede-pa tronaat op het rectorschap van de kapel. Na die tijd is er dikwijls aan de kapel gebouwd, waardoor zij thans in zuiver gotische vormen is opgebouwd. De (vroegere) toren is een muurwerk van Romaanse bouwtrant, maar werd niet voltooid. Bij het kerkdak heeft men de arbeid gestaakt. Een peuterig klok kentorentje is op de nok gezet. KLOOSTER De devotie tot Maria in Oostrum moet wel diepe indruk hebben gemaakt op de wijde omgeving. In 1450 stichtte eerder genoemde Johan van Broekhuysen, vóór zijn pelgrimage naar het Heilig Land, een klooster van Reguliere Kanunniken van St. Augustinus, vlak naast de kapel. In 1468 riep Adolf van Gelder de koosterlingen echter weer terug en wel naar Straelen, waar hij in 't Zand een klooster ging bouwen als dank voor een behaalde overwinning. Zo ging dat in die dagen: het ene klooster leeghalen om een ander te kunnen bevolken. In 1475 wordt Bethlehem (zo heette het Oostrumse klooster) in bezit genomen door de reguliere Kanunnikes sen van St. Augustinus uit Well (waar ze in moeilijkheden geraakt waren). Deze zusters zijn er kunnen blijven tot het einde van de 18e eeuw, toen goederen en gebouwen geconfisceerd werden. Bethlehem, zusterklooster van het klooster Jerusalem in Venray, had nauwe relaties met de kapel in Oostrum, die ze geregeld gebruiken mochten, mits deze tevens beschikbaar bleef voor de pelgrims. Zelf hadden ze lange tijd geen eigen kapel. Van dat medegebruik kwam ook het feit, dat er regelmatig een zuster bij plechtigheden het orgel be speelde. Schriftelijke op de devotie recht streeks betrekking hebbende beschei den zijn helaas verloren gegaan. Toch is er wel iets. Zo staat er onder 1650 aan getekend door rector Falx „dat dit ene capelle is, waarin in voertiden veul miracelen plachten te geschieden". Een ander citaat uit hetzelfde jaar zegt: „die capelle is van alden tiden eene platse van groote devotie ter eeren van de H. Moeder Godts en de Magt Maria, die seer placht gevisiteerd ende gefre- quenteert te worden van alle quartie- HET BEELDJE Het beeldje is niet hoger dan 35 cm., gemaakt van eikenhout en enigszins be schadigd. Grote kunstwaarde heeft het niet. Oorspronkelijk was het niet met een kroon of een ander hoofdversiersel gedekt. De mantel is als een hul over het hoofd geslagen en van weerszijden komen aan het hoofd lange haarvlech ten uit. In het jaar 1884 is het beeldje gepolychromeerd, vóór de kroning namens Paus Leo 13, (waarschijnlijk gebeurde dit door Jan Vermeulen, koster van Venray, die daar ook een schildersbedrijf had; dit heeft hij destijds zelf aan de voormalige pastoor Asselberghs verteld; ook de beelden van de kruisgroep zouden door hem geschil derd zijn). Het beeldje was jarenlang gekleed en zo werd, voor het laatst, in 1876 door de firma F. Stolzenberg te Roermond een verandering en verfraaiing gemaakt aan de mantel en het kleed van O.L. Vrouw (kosten 15.20). Na 1884 zijn er geen kleren meer gebruikt voor het beeldje. Rector van Hegelzom liet in 1884 prentjes maken, waarop het beeld in feestgewaad en in oorspronkelijke vorm is voorgesteld. Een werd er gedrukt in München-Gladbach, het tweede werd gemaakt naar een tekening van freule de Weichs de Wenne van Geijsteren, in de steendrukkerij van F. A. Wartenbergh te Roermond. PROCESSIES Vanaf 1599 is er sprake van proces sies in Oostrum. Wanneer de parochie Venray voor het eerst gekomen is, is onbekend. Zeker al in 1721. Voor zover bekend gebeurde dat altijd op de zondag voor 8 september, de feestdag van O.L. Vrouw Geboorte. Op 8 september 1862 was er een bijzonder plechtige processie toen de Oostrumse kapel een reliquie van O.L. Vrouw kreeg. Heel Oostrum trok toen naar het Antonius-kapelletje aan de Stationsweg om de Venrayse processie af te halen. Tussen 1876 en 1880 werden er door de regering moeilijkheden gemaakt, er kwam een processieverbod. Op zondag 8 september 1878 toen in Venray de processie toch uittrok naar Oostrum, stond in de Hofstraat de marechaussee van Horst op wacht en maakte pastoor van Haeff een proces-verbaal. Hetzelfde gebeurde op die dag met de Horster processie naar Tienray, maar van beide processen is verder niets ge komen. Oirlo kwam sinds 1808 geregeld in processie naar Oostrum. Van Geijsteren vindt men gegevens waaruit blijkt, dat in 1763 naar Oostrum getrokken werd. Communiekinderen van Venray kwa men zeker al vanaf 1844, terwijl de studenten van het Paters-gymnasium vanaf 1862 een tocht naar Oostrum hiel den. DE KRONING VAN HET BEELDJE Paus Leo 13 gaf in het jaar 1884 nu dus 100 jaar geleden aan de bis schop van Roermond, monseigneur Paredis, opdracht om in zijn naam de kroningsplechtigheid te verrichten van het miraculeuze O.L. Vrouwebeeld van Oostrum. Deze viering vond plaats op zondag 14 september 1884. De adellijke familie de Weichs de Wenne van Geijsteren schonk de gou den kronen om de hoofden van 't Jezus- kind en Maria te sieren, die zij nog steeds dragen wanneer dé processies plaats hebben. Vanwege de kleine ruimte van de kapel van Oostrum men verwachtte 'n grote toeloop besloot men de kro ning in de Grote Kerk van Venray te doen plaatsvinden. Van over de Maas en de Peelkant kwam men te voet of met rijtuigen naar Venray, terwijl de namiddagtreinen van Noord en Zuid talrijke pelgrims aanvoerden. De Oostrumse weg wemelde van mensen. Tegten 14 uur kondigden de klokken uit Venray's eeuwen oude toren aan dat de plechtigheid zou begin nen. Ook de Grote Kerk was veel en veel te klein om alle pelgrims een plaatsje te bezorgen. En als dan de bisschop de kronen plaatst op het hoofd van Maria en het Jezus-kind, weergalmen de machtige tonen van het „Magnificat" langs de beuken van de kerk. De kapelaan van Horst, Gerardus Temmens, hield de feestpredikatie, waarin hij o.a. het volgende zei: „Heeft Venray veel waarop het roemen kan, zijn trotse gotische kerk, zijn kloosters met onderwijsinrichtingen van Europe se vermaardheid, zijn bloeiende han delsstand, dat alles wordt overtroffen door een schat, die de glorie der eeuwen trotseert, n.l. Maria's heilige beeltenis in Oostrum". In processie werd Maria's gekroond beeld daarna naar Oostrum terugge bracht door maar liefst 10.000 pelgrims. Onder het zingen van Oostrums pel grimslied, begeleid door de fanfare, naderde de stoet de plaats waar eenmaal volgens de overlevering Maria's stem aan de landman gezegd had: „Hier wil ik rusten". Nadat de menigte zich om het beeld voor de kapel had geschaard, sprak de pastoor van Well, Andreas van Soest, de menigte toe over Maria's grootheid en haar machtige voorspraak „Tot haar gaan we nooit tevergeefs". De feestelijke viering wordt besloten met het zingen van het „Te Deum". (U grote God loven en danken wij). Zo eindigde een der schoonste dagen in Oostrums historie. DIEFSTALLEN Tijdens zaalvoetbalwedstrijden in de Wetteling kwam er ongewenst bezoek. De kleedlokalen bleken doorzocht te zijn op geld en sieraden. Hoewel de meest waardevolle voorwerpen veilig waren opgeborgen, is er toch het een en ander verdwenen. Er kon niet worden nagegaan hoe de daders binnen zijn ge komen. Wel is komen vast te staan dat de schade enkele honderden guldens be draagt Van enkele aan de Raadhuisstraat ge parkeerd staande auto's werden weer diefstallen gemeld. Een aantal wieldop pen en één set ruitenwissers werden van de auto's gehaald. Speciaal voor deze nieuwe lente lieten wij een frisse wind door onze gordijn- en tapii taf deling waaien. Wij ontwierpen een geheel nieuwe afdeling met nog meer keuze. Meer dan 2000 gordijnen en honderden tapijten staan borg voor de meest perfecte combinaties in zowel modem als klassiek. Graag willen wij u hierbij adviseren om zo ook uw interieur te helpen verfrissen. Wllh«lmlna«traat 6 - Vanray - 04780-82510 VRIJDAG 11 MEI 1984 Nr. 19 HONDERDENVIJFDE JAARGANG In de week van 14 t.m. 18 mei 1984 zal het Mo biel Informatie Centrum van Veilig Verkeer Ne derland in Venray zijn om aan leerlingen van de derde klas van onderstaande scholen voorlichting te geven over diverse onderwerpen. Per lesuur zul len landelijke voorlichters van V.V.N. aandacht besteden aan de voorrangsregels, daar uit landelij ke cijfers blijkt dat de schooljeugd daarmee vaak problemen heeft. Ook ongevallencijfers wijzen uit dat juist deze leeftijdsgroep kwetsbaar is. Tevens zal aan de leerlingen uitleg worden gegeven waarom de valhelm juist voor bromfietsers zo be langrijk is. De verlichting en reflektie, welke bij de fietsende en brom fietsende jeugd niet altijd opti maal is, zal eveneens de reveu passeren. 1 ïjdens de voorlichting zal van de meest moder ne audiovisuele hulpmiddelen, zoals video, dia projectie en film gebruik worden gemaakt. De bus is zo geconstrueerd, dat hij in geparkeer de toestand omlaag kan worden gebracht, waar door hij ook voor rolstoelgebruikers toegankelijk wordt. De bus bezoekt op: maandag 14 mei de Mavo in de Min. Charles Ruysstraat; dinsdag 15 mei en woensdag 16 mei de LTS in de St. Jozefweg; donderdag 17 mei en vrijdag 18 mei Marianum in de Mgr. Nolensstraat. I.v.m. de zeer slechte weersomstan digheden van afgelopen zondag, was de organisatie genoodzaakt de tocht af te lassen. Daarom organiseeert de Toer- en Wielerclub Oostrum deze tocht op zon dag 13 mei a.s. Deze to cht die door de Toerafdeling speciaal is uitgezet "voor mensen die lekker rustig en ontspannen willen genieten van de prachtige omge ving die Noord Limburg rijk is. Mensen die een fijne neus hebben voor fietsen, weten natuurlijk nog wel dat er van deze tochten verleden jaar ook al vier verreden zijn, met enorm veel succes. Deze route die ook weer veel wegen bevat waar bijna nooit iemand komt, zal ongeveer 33 km lang zijn. Dit is een van de drie gezinsfietstochten voor 1984 waarvan de volgende op zondag 11 juli en op zondag 16 september zal zijn. Wil men in aanmerking komen voor een prachtige herinnering dan moet men alle drie deze tochten uitfietsen. We starten tussen 13.00 en 14.00 uur bij café van Dijk, Mgr. Hanssenstraat te Oostrum, t.o. de Rabobank. Het inschrijfgeld bedraagt 2,- per kind en 3,- voor volwassenen. Hiervoor krijgt men onderweg zelfs een traktatie aangeboden. We hebben zelfs nog meer op fietsge- bied nl. zondag 24 juni is er een moge lijkheid deel te nemen aan de traditione le Acht van Oostrum, met afstanden van 40, 80 of 150 km. Op zondag 19 augustus hebben we een fietskettingtocht van tussen de 50 en 70 km, met startmogelijkheden op acht plaatsen. Maar op dit laatste komen wij t.z.t. in dit blad nog wel terug. Noteert U maar alvast de data en dan zien wij elkaar op zondag a.s. tussen 13.00 en 14.30 uur.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 17