PEEL EN MAAS Het kruis aan de Jacobspeel „Sportrapport" inventariseert behoefte aan sportvoorzieningen tot 1991 Opnieuw bezwaren tegen tafeltennishal Fiscus PRISMA Het Gezicht van de Informatieavond Rudolf Steiner- school Jaarvergadering fanfare drumband Sint Catharina Leunen Markt op Koninginnedag Lenteconcert te Castenray Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Jarenlang is het als een vanzelfspre kende zaak aangenomen dat tegen het einde van de jaren '80 in Venray een tweede sporthal en een tweede sport park nodig zouden zijn. In de tijd dat met de eerste voorbereidingen voor de realisering van de nieuwe sporthal en het nieuwe sportpark gestart zou moeten worden, kwamen echter ook de eerste tekenen, die er op wezen dat de grenzen van de groei in de sportbeoefe ning wel eens in zicht zouden kunnen komen. Het zijn vooral de jongeren die veel aan sport doen en hun aandeel in de VAN DE MAAND MAART Flip de Kam alleen deze maand PRISMA BOEKHANDEL van den Munckhof GROTESTRAAT 68 VENRAY band" uit Oirlo o.I.v. Henk Jacobs zorgen voor stemmingsmuziek. De con certavond is voor iedereen vrij toegan kelijk. Het programma ziet er als volgt uit: Fanfare „Wilhelmina" Vlierden: 1Arromanches (mars) - A.E. Kelly 2.2e Rhapsodie on Negro Spirituals - E. Ball 3. Introductie, Elegie en Capricio - M. Boekei 4. La Perla de Andaluzia - R. Coiteux 5. Unter den Grillenbanner (mars) - Lidemann/Rochon Drumband Vlierden: 1. Teh Rivals - Th. v. Campen 2. Brasil - S. Egberts 3. Margos in Jumping Five - W. Laros FanfareDorpsklank" Castenray: 1Erato (mars) - Joh. C. de Wit 2. Pavane in Blue - Ted Huggens 3. Scenes from the Countryside - Jack Harvey 4. Thème Varié - Willy Hautvast 5. Latin Trumpets - Wim Laseroms 6. Dancing Party - Hans Hartwig Wildhorn (mars) - Max Leemann totale bevolking zal volgens de progno ses fors afnemen: zowel in Nederland in zijn geheel als in Venray. Deze daling zal haar weerslag hebben op het totale toekomstige aantal sportdeelnemers. Op de tweede plaats zit er sinds 1981 geen groei meer in. het totale aantal sportbeoefenaren in Nederland. Het aantal leden van de grootste sportbond, de K.N.V.B., is zelfs al sinds 1978 op een konstant niveau van even boven de 1 miljoen gebleven. Reden genoeg om de ontwikkelingen in de sportbeoefe ning in het Venrayse eens nader onder de loep te nemen. Daarom heeft het college van b. en w. opdracht gegeven aan de gemeentelijke afdeling onder zoek, statistiek en werkgelegenheid om te bestuderen hoe verwachte verande ringen in de leeftijdsopbouw van de be volking en mogelijke wijzigingen in de procentuele deelname aan sporten gevolgen hebben voor de behoefte aan sportvoorzieningen. De resultaten van dit onderzoek zijn verwerkt in het „SPORT-RAPPORT". Het rapport konstateert dat tot en met 1982 de sportbeoefening in Venray nog aanzienlijk is gegroeid, maar de gegevens van 1983 duiden erop dat de groei eruit is. Dit zal, behalve door de reeds genoemde ontwikkelingen, mede veroorzaakt worden door de verslech terde economische situatie met haar gevolgen, zoals daling van het indivi dueel besteedbaar inkomen en bezuini gingen van overheidswege door middel van verlaging van subsidies en tariefs verhogingen in de sport. Omdat er de eerstkomende jaren geen zicht is op ver anderingen in deze factoren, moet een prognose voor de kortere termijn ook aansluiten bij de jongste ontwikkelin gen. Dat wil zeggen: uitgaan van een duidelijke afvlakking van de groei. Het rapport konkludeert dat het totaal aantal sportbeoefenaren in ver enigingsverband nog slechts licht zal groeien, maar dat de leeftijdsopbouw van de sporters sterk zal veranderen. Het aantal jongeren neemt met 750 af, terwijl de groep 20-49-jarigen een groei zal doormaken van ongeveer 1000. Naast een prognose van het totaal aantal sporters is er in het rapport ook voor de meeste van de behandelde sporten afzonderlijk een vooruitbereke ning van het aantal beoefenaars ge maakt. Behandeld zijn: (zaal)voetbal, hockey, korfbal, honkbal/softbal, atle tiek, badminton, basketbal, gymnas tiek, handbal, judo, taedwon-do, tefel- tennis, volleybal, zwemmen en tennis. Voor de veldsporten is per accommo datie bekeken in hoeverre deze aan de toekomstige verwachtingen kunnen vol doen. De sportparken zullen, al of niet na enige vorm van herinrichting, voldoende capaciteit hebben om de ver wachte aantallen sportbeoefenaren on der te brengen. Voor de zaalsporten is bekeken in hoeverre het benodigde aantal gebruiks- uren overeenkomt met het beschikbare aantal. Konklusie is dat, vooral door de verwachte hoge vlucht van het zaalvoet bal, de bestaande spcwthal onvoldoende capaciteit heeft om het avond- en weekendgebruik te herbergen. De gym zalen zullen, bij voortzetting van de hui dige gebruikssituaties, in 1991 een overcapaciteit kennen. Deze week wordt het rapport behan deld in de raadscommissie voor jeugd, sport en rekreatie. Voor het toekomstige accommodatie- beleid zullen de werkelijke ontwikkelin gen in ledenaantallen en deelname op de voet gevolgd moeten worden. Het „SPORT-RAPPORT" ligt ter inzage in de Infotiek in de hal van het gemeentehuis en is voor belangstellen den verkrijgbaar voor 7.50 op de afdeling onderzoek, statistiek en werk gelegenheid. WOLBOETIEK Merseloseweg 20 Venray blijft geloven in kwaliteit ZEKER NU!! Scheepjes Neveda Hubner Tubor Tubca Ar/aan Angora De Rudolf Steiner School Noord- Limburg zal met ingang van het nieuwe schooljaar 1984/1985 starten met de eerste klas lagere school naast de bestaande kleuterklas van „Het Rozen- poortje". Deze kleuterklas herbergt in augustus a.s. reeds 27 kleuters. Wellicht wilt u meer weten over de inhoud en de achtergronden van het Vrije School onderwijs. Wij nodigen u uit aanwezig te zijn op de informatie avond, die in onze school aan de Burg. Houbenstraat gehouden wordt, op vrijdag 23 maart, aanvang 20.00 uur. Sprekers zijn: Juffrouw Lenie, die vertelt over haar aktiviteiten in de kleuterklas en André Heerschop, die een uiteenzetting zal geven over de eerste klas van een Vrije School. Met name worden daarbij enkele specifieke Vrije School elemen ten belicht zoals de „Jaarfeesten" en de „Temperamenten" en hoe je daarmee omgaat. Na de pauze krijgt u ruim de gelegenheid tot het stellen van vragen. Wij heten u op deze avond van harte welkom, die voor alle belangstellenden gratis toegankelijk is. N.B. Indien gewenst kunt u via sekretaris Bert Roest (tel. 077-12720) een afspraak maken voor een gesprek met André Heerschop op dinsdag 27 maart a.s. De vrijwilliger die voor de Werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray van bestaan de corpussen mallen maakte en nieuwe corpussen goot, heeft weer 'n vaste dagtaak gevonden. Nu zoekt de Werkgroep iemand die in dit „kruisen- en kapellen- werk" geïnteresseerd is en het maken van nieuwe corpussen wil leren. Hij of zij wordt verzocht kontakt op te nemen met Koos Swinkels, Stationsweg 38, Ven ray, tel. 84631. VRIJDAG 23 MAART 1984 Nr. 12 HONDERDENVIJFDE JAARGANG Op dinsdag 13 maart j.l. vond in het gemeenschapshuis te Leunen de jaarver gadering plaats van fanfare-drumband „St. Catharina". Er was een geweldige opkomst van de leden, die deze vergadering tot een boeiende en gezelli ge gebeurtenis maakten. Er waren verschillende hoogtepunten te constateren. Een daarvan was het afscheid van Teng van Vegchel als be stuurslid, nu hij te kennen had gegeven zijn funktie te willen neerleggen. Gedurende 25 jaar had hij zich op een voortreffelijke wijze voor de vereniging verdienstelijk gemaakt. Behalve zijn normale bestuursfunktie was hij in het verleden tijdelijk voorzitter en onder voorzitter, terwijl hij jarenlang ook als vaandeldrager fungeerde. Een beroep op hem was nimmer tevergeefs. Bij dit afscheid als bestuurslid hij blijft overigens lid van de vereniging wilde de vereniging daarvoor haar dank betuigen. Zo kon mevr. van Vegchel haar man het zilveren bondsinsigne op spelden, terwijl voorzitter Jan van Osch de daarbij behorende oorkonde over handigde. Tevens werd Teng erelid, waarvoor hij de prachtige oorkonde „Erelid van Verdienste" kreeg uitge reikt. Als blijvend aandenken kreeg hij tenslotte een mooi wandbord, waarop een toepasselijke tekst was ingetekend. Naast de behandeling van de nodige notulen en jaarverslagen, vond de bestuursverkiezing plaats. De aftreden de bestuursleden, Jan van Osch en Pieter Litjens, werden beiden herkozen, terwijl J< van Osch weer werd herkozen als voorzitter. Als nieuw bestuurslid werd Els Litjens-van Vegchel gekozen. Het mag deze mensen een steun zijn, dat zij alle stemmen voor zich zagen uit gebracht. In december 1983 was tijdens een algemene ledenvergadering reeds beslo ten de fanfare om te bouwen naar harmonie. Thans werd unaniem beslo ten om een naamswijziging van de ver eniging door te voeren. Onze vereniging zal vanaf nu door het leven gaan onder de naam Harmonie „St. Catharina" Leunen-Veulen-Heide. Ere-voorzitter De Kroon feliciteerde de vereniging met de goede sfeer die er heerst en sprak de hoop uit dat allen in goede harmonie samen verder zullen werken aan de toekomst van de jeugdige harmonie. In zijn slotwoord dankte voorzitter Jan van Osch alle leden voor de wijze waarop de discussie en de besluitvor ming inzake de omschakeling naar harmonie was gevoerd. Gelet daarop, de stemmingsuitslag en de geweldige opkomst van de leden op deze jaarver gadering beloven alle goeds voor de toekomst. Omdat Koninginnedag dit jaar op maandag valt, zou ingevolge de markt- verordening de wekelijkse markt op die dag komen te vervallen. Het college van b. en w. heeft echter besloten ontheffing te verlenen, zodat de markt op Koninginnedag gewoon kan doorgaan. Voor deze ene keer zal de markt duren tot 14.00 uur. I fanfare I I Smtrtrns klank castenray Op zaterdag 24 maart organiseert de Fanfare „Dorpsklank" uit Castenray een concert in het plaatselijke gemeen schapshuis onder de toepasselijke naam „Lenteconcert". Onder leiding van dirigent Jan Bar- tels zal door de Castenrayse muzikanten een vrijwel geheel nieuw repertoire ten uitvoer worden gebracht. Op 6 nov. 1983 behaalde de Casten rayse fanfare tijdens het Bondsconcours te Etten-Leur met 303Vi pnt. een le prijs met promotie naar de 2e afdeling. Na dit eclatante succes werden de con- courswerken in de muziekkast opgebor gen en wijdde men zich met frisse moed aan het instuderen van een aantal nieuwe muziekwerken. Deze zullen a,.s. zaterdag ten gehore worden gebracht en het belooft een aantrekkelijk program ma te worden. Niet alleen vanwege de uitvoering van de Castenrayse Fanfare, maar zeer zeker ook door het optreden van de Drumband en Fanfare „Wilhelmina" uit Vlierden. Deze zijn namelijk zater dagavond te gast in Castenray en zullen een belangrijk deel van het concert voor hun rekening nemen. De Drumband uit Vlierden staat o.I.v. instructeur Han van der Vleuten en behoort tot een van de beste drum bands in den lande. Zij verstaat de kunst om van al het tromgeroffel een zeer muzikaal geheel te maken. In 1980, '81 en '82 wist men driemaal in successie het LandskamDioenschaD in de hoogste afdeling te behalen. Dat belooft wat a.s. zaterdag voor de lief hebbers van een drumband. Ook het Vlierdense Fanfarekorps zal ongetwijfeld borg staan voor een zeer fraaie uitvoering. Al bijna 30 jaar komt deze fanfare uit in de hoogste afdeling van de Kon. Ned. Federatie van Mu ziekgezelschappen (KNF). Onder lei ding van dirigent Antoon Schellens werd op 27 nov. 1983 met succes deel genomen aan een KNF-concours te Hel mond. Daar behaalde men in de Vaandelafdeling, die te vergelijken is met de Superieure afdeling van de Limb. Bond. liefst 327 pnt. en daarmede lof der jury. Tevens werd hierdoor het recht verworven deel te nemen aan het KNF Topconcours op zaterdag 7 april te Arnhem. Het in Castenray uit te voeren pro gramma is dan ook op dit gebeuren af gestemd. Uiteraard hoopt de Castenray se Fanfare op een ruime publieke be langstelling voor dit Lenteconcert, dat wordt gehouden in het Castenrayse Gemeenschapshuis en om 20.00 uur be gint. Na het concertgedeelte, dat zal duren tot ongeveer 22.00 uur, zal de „Kelder Sinds de Venrayse Tafeltennisvereni ging Red Stars besloten heeft zelf voor een tennishal te willen zorgen, heeft wethouder Henk Willems er wel een ingewikkelde taak bijgekregen. Allereerst moest er gezocht worden naar een geschikt terrein, waar een dergelijke hal van 21 x 39 meter plus de benodigde entree- en stallingsruimten geplaatst zouden kunnen worden. Na veel wikken en wegen viel de keus op een terreintje aan de Henri Dunant- straat, tegenover de Foekepot. Het terreintje werd destijds bestemd voor kleine industrievestiging, want dat zou in zo'n woonwijk wel eens van pas kunnen komen. Maar in de loop der jaren veranderden de inzichten wel een beetje en was men van gemeentewege echt niet zo gecharmeerd van een fa briekje nabij jchool en woongebied. Toen zich dan ook een benzinetanksta tion als gegadigde voor dit terrein aanmeldde, was men achteraf blij dat de grondaankoop niet doorging. Maar intussen bleef wel de bestemming „klei ne industrieën" gehandhaafd. En dat terwijl de jeugd er een pracht speelveld aan had. Op dfat terrein, zo redeneerde de gemeente (lees: wethouder Willems), zou een tafeltennishal prachtig kunnen staan. En dan veranderen we maar meteen de bestemming van dat perceel in „recreatiegebied". Daarmee zou er nooit meer een fabriekje kunnen komen en de jeugd zou toch een mooi stukje grond als definitief speelterrein over houden. „Maar ja, geeft je de jeugd een vin ger, dan nemen ze de hele hand". Zó moet de wethouder wel geredeneerd hebben, want de jeugd kwam flink in het geweer en „eiste" het gehele terrein als hun blijvend speelveld. Dat ging natuurlijk niet. Wethouder Willems besteede er bijna twee uur aan, om in een buitengewone hoorzitting die jeugd er van te overtuigen, dat ze niets te eisen hadden. Jarenlang hadden ze op de „bonnefooi" van dit terrein gebruik kunnen maken; alleen om het feit dat er zich in al die jaren geen kleine industrie als gegadigde gemeld had. Wat ze nu aan het speelterrein overhouden, wordt defenitief hun speelterrein; daar kan niemand meer iets van afnemen. Of de wethouder die jeugd van haar ongelijk heeft kunnen overtuigen, blijft een vraag, maar als pleister op de wonde beloofde hij nog eens heel nauw keurig te bekijken of die tennishal niet iets verschoven kon worden, zodat de jeugd zelfs nog een beetje meer speel terrein zou overhouden. En zo ontstond plan „twee". De tafeltennishal werd op papier wat ver schoven en de jeugd kreeg iets meer speelruimte. Maar het zou te mooi zijn geweest, als nu de ouders en omwonen den ermee akkoord gingen. Opnieuw werd er overlegd en opnieuw werd er met de tennishal geschoven. En einde lijk dacht de wethouder dat de zaak in kannen en kruiken was. Plan „drie" was klaar. Helaas, nu voelden de bewoners van de Allegrostraat zich in hun vrij uitzicht beperkt. De hal was parallel met de Allegrostraat gesitueerd en dat beteken de, dat het achteruitzicht van die bewo ners veranderd zou worden in een muur van 30 x 4 meter, waarin notabene ook nog de ingang van de hal gedacht was.... En opnieuw kreeg de wethouder fel commentaar op zijn plannen. En opnieuw werd er dinsdagnamiddag j.l. een hoorzitting belegd, waarop de bewoners van de Allegrostraat hun gerieven konden spuien. Uiteraard waren op deze hoorzitting alleen de meest belanghebbenden aanwezig die tegen de tennishal op deze plaats waren, maar ook zij die deze plaats feitelijk wel de meest ideale vonden zoal^de ouder raad en het schoolteam van de Foekepot. Wethouder Willems maakte hun allen duidelijk, dat de gemeenteraad volgen de week dinsdag deze zaak graag zou afhandelen. Zou men bij de provincie willen protesteren of zelfs een Arob-be- roep aanhangig willen maken, dan kon hij hen nü al verzekeren, dat zulks geen enkel resultaat zou hebben. Hooguit zou de hal weer teruggeplaatst moeten worden zoals voorzien in plan een of twee..... Eri met die boodschap had het feite lijk weinig zin om nog eens lang en breed over het voor en tegen van de tennishal op deze plaats te gaan debatteren. De betreffende bewoners zwichtten aldra voor het onoverkome lijke. Maar, dan moest wel de entree aan de andere kant komen, zo vroegen ze. En dat beloofde de wethouder te zullen doen. Hij ging zelfs zover, te proberen de hal alsnog iets op te schui ven en voor enige groenbeplanting te willen zorgen. „Ik zal het proberen", zo beloofde hijwant hij wist niet of hij 't waar kon maken. Deze week, in de algemene ledenver gadering, stelt het bestuur van de Rabo bank Ysselsteyn aan de leden voor, de renovatie <&n het kruis aan de Pastoor Jacobspeel, op de grens van Venray en Deume, te subsidiëren tot een bedrag van maximaal/3.000,— Herstel en een grondige opknapbeurt zijn nodig om het monument voor algeheel verval te behoeden. Zo moeten o.m. twee bomen worden gekapt, die tegen het betonnen dak boven het kruis zijn gegroeid en dit dak langzaam maar zeker van zijn pilasters omhoog drukken. Verder moeten alle bomen grondig worden gesnoeid en moet het perceel een flinke schoon maakbeurt krijgen. Hoe dringend dat nodig is, laat de hierbij afgedrukte pen tekening zien, die Karin Deneer vorig jaar maakte. De betonnen palen en het betonnen dak dat daarop rust zullen met een hogedrukspuit gereinigd worden. De flatstones, die door boomwortels uit hun voegen zijn gedrukt, worden opnieuw gelegd. Vanaf het kruis zal een betonnen tegelpad naar de Deurneseweg aange bracht worden, terwijl over de sloot een eenvoudig houten bruggetje van rond hout wordt gelegd. Daardoor wordt het kruismonument beter bereikbaar én van de weg beter zichtbaar. Enkele weken geleden hebben de heren H. Philipsen, namens de Dorps raad, Tielen namens de Rabobank, en enkele vertegenwoordigers van de Werkgroep Kruisen en Kapellen, de situatie ter plaatse bekeken. De Werk groep heeft van de te verrichten werk zaamheden een begroting gemaakt, aan de hand waarvan het bankbestuur aan de leden nu de subsidie vraagt. De Werkgroep van haar kant zorgt voor het impregnerend verven van het kruishout en voor vervanging van het beschadigde corpus. Dat beeld zal na de restauratie in de kerk van Ysselsteyn een plaats krijgen. Verder zal men pogen van de gemeente een of twee zitbanken te krijgen om die daar te plaatsen. GESCHIEDENIS Het bewuste kruis aan de Pastoor Ja cobspeel herinnert aan de tijd, dat het de zuidelijke Nederlanden verboden was hun godsdienst te belijden. Venray behorende tot het hertogdom Gel- dern kende godsdienstvrijheid, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Deurne. Pastoor Jacobs, die in Deurne geen mis mocht opdragen, bouwde even over de grens op het Venrayse een schuilkerk, waar de gelovigen van Deurne stiekem de heilige mis konden bijwonen. Aan die tijd en die pastoor herinnert de naam Pastoor Jacobspeel. Jarenlang werd die herinnering ook levendig gehouden door de vervallen restanten van de schuilkerk en het daarbij ge plaatste kruishout. In 1947 zorgden de inwoners van Deurne voor een nieuw kruis, een ge denksteen en een passende aankleding. Zo is bijvoorbeeld de halfronde muur achter het kruismonument gemaakt van klinkers van de Deurnese markt. In een bij gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van her dorp Ysselsteyn uitgegeven boekje staat een bedevaart naar het kruis aan de Crayenhut ver- meld:- Nadat het kruis door de fa. Nelissen uit Venray is hersteld, wordt besloten 'n bidtocht naar het kruis te houden om 's hemels hulp in te roepen voordat de droogte groter rampzalige gevolgen gaat krijgen. De deelname is massaal en het resultaat wonderbaarlijk, want nog voordat de mensen thuis zijn begint het te regenen Het onderhoud een jaarlijkse schoonmaakbeurt werd ook door die van Deurne bijgehouden, maar na ver loop van tijd „verwaterde" dat, tot op een gegeven moment niemand er meer naar omkeek. Inmiddels is het kruis met het bosper- ceeltje in het bezit gekomen van de parochie Ysselsteyn, die na de nu voor genomen renovatie dus ook de jaarlijk se schoonmaakbeurt op zich moet nemen. Ongetwijfeld zal men daar wel een of meer vrijwilligers voor vinden. Het is in ieder geval verheugend, dat in samenwerking met de Werkgroep, de Dorpsraad en de Rabobank dit kruis monument niet verloren gaat en zelfs weer „naar voren" wordt gehaald door het verwijderen van te welig opgescho ten groen. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restaurant. Voor informatie of reservering. TEL. 04788-1774 H0LTHESEDIJK 2 0VERL00N

Peel en Maas | 1984 | | pagina 15