Wintersport. In februari en maart genieten van sneeuw en zon Het ANVR 'Goeie reis' reisbureau: Vraagbaak voor iedere wintersporter Leukerbad: van de piste het thermaalbad in Wolkenstein: van beginner tot wereldtop Mallnitz, skiën tussen de eeuwige sneeuw Langlaufen in het Stubaital Een week of twee vakantie in de sneeuw is iets waar steeds meer reikhalzend naar uitgekeken wordt. En ieder jaar wordt het toch al niet kleine legioen wintersport- fans weer groter. De toch niet lage prijzen ten spijt. Het voorbereiden van een vakantie in de sneeuw vraagt om de nodige aandacht, omdat we anders de kans lopen van een koude kermis thuis te komen. De periode, wanneer we gaan is erg belangrijk. Steeds meer sneeuwgenieters gaan in de maanden februari en maart Als de sneeuw het mooist is, het zonnetje vaak schijnt en de dagen weer lengen. En zo zijn er veel facetten, die van te voren, vaak met uw reisbureau, moeten worden overlegd. biedt in de wintermaanden niet minder dan 68 km loipen. De di verse dorpen in het dal hebben alle hun eigen langlaufgebieden, maar door verbindingsloipen zijn deze volledig aaneengesloten. Er kun nen dus zowel kortere als langere tochten van dorp naar dorp, maar ook naar afgelegen plekjes gemaakt worden. Een goed uitgangspunt voor een langlaufvakantie in het dal is Fulpmes. Dit midden in het Stubai- tal gelegen aardige bergdorp ligt zowel t.o.v. het dalbegin, vlak bij de Brennerautobahn met de impo sante Europabrücke, als het dal einde bij het station van de Glet- scher-gondelbaan erg gunstig. De komende winter biedt Fulpmes voor het eerst langlaufarrangementen lo pende tot 2 maart 1984. De prij zen liggen afhankelijk van het ge kozen onderkomen tussen 200,- en 450,-. Daarbij zijn inbegre pen: 6 dagen logies/ontbijt of half- pension, begroetingsdrankje op de aankomstavond, 4 dagen langlauf- les a 3 uur, video-opname en ana lyse van de techniek, het gebruik van testski's, afsluitingswedstrijd met prijzen en gratis entree tot de 'Aquarena' het grote overdekte zwembad met reuzenglijbaan, die buiten het zwembad omloopt. De eeuwenoude kuunplaats Leu kerbad, verscholen op een hoogte van 1411 m in een diep zijdal van het Rhönedal (Wallis, Zwitser land) mag zich dan ook wel 'Loeche-les-Bains' noemen, er wordt wel degelijk Duits gesprot ken. En dat is interessant voor de Nederlandse wintersporter! Maar er zijn meer en betere redenen om Leukerbad in de wintermaanden aan te doen. Het vorig jaar voorde Zwitserse skikampioenschappen verder uitgebouwde skigebied op de Torrenthom (2997 m) telt 50 km pisten voor hoofdzakelijk de redelijke tot zeer goede skiërs. Minder geoefende skiërs vinden overigens enkele makkelijke pisten bij het bergstation van de grote kabinebaan en er is voor hen aan de rand van het dorp een vrij groot oefengebied met enkele sleepliften. In het 'grote' skigebied zijn voorts 2 gondelbanen en 6 sleepliften. De lange afdaling naar het dalstation van de gondelbaan is bijzonder aantrekkelijk, evenals de lange piste naar het dorp. Deze was tot voor enige jaren zelfs zeer lastig, maar de piste is nu uitgebouwd en ook dooreen rede lijk geoefende skiër te beskièn. Het skigebied is bereikbaar met een kabinebaan, welke het dalstation aan de rand van het dorp heeft. Voor langlaufers biedt Leuker bad enkele loipen (v.a.5 km) bij het dorp, maar op de mooie Gemmipas ten worden. Als u ze wilt laten skiën - waarom niet? - dan moet de skischool in uw vakantieplaats kinderklasjes hebben, waar ze on der leiding van speciaal opgeleide kinderskileraressen spelenderwij ze op een eigen afgeschermde piste (vaak met sprookjesfiguren) de eerste beginselen van het skiën onder dé knie krijgen. Vaak kun nen ze tussen de middag overblij ven en eten dan samen met de ski juf. Dat is vooral prettig als pa en ma elders in het skigebied les heb ben. Ze weten dan, dat hun kroost in goede handen is en kunnen rustig 'boven' blijven. Kleine tip De keuze van een wintersport plaats is verschrikkelijk persoon lijk, maar toch kunnen we u een kleine tip geven, die u wat op weg kan helpen: Oostenrijk voor de gezelligheid, Zwitserland om z'n stijl, Frankrijk voor skiën tot je er bij neervalt, Italië om z'n(nog) redelijke prijzen, Duitsland om dat het zo lekker dichtbij is en Noorwegen voor rustzoekende langlaufers. Veel plezier! Mallnitz ligt midden in de fascine rende bergwereld van de Hohe Tauem en is de oudste en bekendste wintersportplaats van Karinthië. Het naar het zuiden open dal is omgeven door machtige, met eeuwige sneeuw omgeven bergtop pen. Het dorp zelf ligt op een sneeuwzekere hoogte van 1200 m en is uitgegroeid tot een uitsteken de wintersportplaats voor zowel de alpineskiër als de langlaufer. In de mooie omgeving ligt een uitgebreid net van winterwandelwegen, maar wat de echte wintersporter meer zal interesseren, ook vele skiliften, pisten en langlaufloipen. De grote Ankogel-kabinebaan ont sluit een uitstekend skigebied op de gelijknamige 3251 m hoge berg. Het hoogst bereikbare punt ligt op 2650 m. Diverse sleepliften ont sluiten de pisten, terwijl de ca. 9 km lange dalafdaling een belevenis is. Een tweede skigebied ligt op de Hausleralm, die ontsloten wordt door een stoeltjeslift en 6 sleep liften. Voorde langlaufers worden er 's winters diverse loipen rond het dorp en de zijdalen getrokken met een lengte van ca. 30 km. De loipen zijn alle met elkaar verbon den. Voorts vindt u in het dorp een ijsbaan, een 5 km lange rodelbaan, een kegelbaan en u kunt arreslede- tochten in de rustige omgeving ma ken. Rustig, omdat Mallnitz geen doorgaand verkeer kent maar toch uitstekende verbindingen heeft. Via het Gasteinertal en de Tauern- tunnel kan met de autotrein naar Mallnitz gereisd worden. Ook internationale sneltreinen stoppen op het station even buiten het dorp. De diverse skipascom- binaties (voor alle liften, voor al leen de liften bij het dorp enz.) om vatten ook gratis vervoer met de skibus en bieden eveneens koste loze entree tot het grote overdekte zwembad met aansluitend ver warmd buitenbad. lukkigen zich kunnen tooien met het predikaat ANVR 'Wintersport- Adviseur'. Ook voor de 'doe-het-zelver7 Dat dit predikaat geen loze kreet is, blijkt bij een bezoek aan een ANVR reisbureau. Niet alleen de 'baas' maar ook het baliepersoneel weet waar het over praat. Ook voor de 'doe-het-zelf wintersporter is er alle reden voor toch maar eens dat reisbureau binnen te stappen. De specifieke wintersportdokumenta- tie waarover deze beschikt is zo uitgebreid, dat men er je bijna tot op de millimeter nauwkeurig kan vertellen hoever de liften van je hotel of pension liggen. En of er een skibus rijdt. Of daar voor be taald moet worden of dat dragers van een skipas gratis meemogen. Het reisbureau beschikt ook over nauwkeurige kaarten en platte gronden van de wintersportplaat sen. Kaarten die niet van de plaat- selijkse VVV's afkomstig zijn maar zijn gemaakt door een onafhanke lijke en objektieve organisatie. Kaarten die dus echt betrouwbaar zijn en dikwijls een eerlijker beeld geven dan de vaak 'zonnige' voor stellingen van de VW. Als 'doe- het-zelver' krijgt men die gegevens niet voorgeschoteld. Soms zijn de verrassingen onaangenaam groot. Het ANVR reisbureau vervult dus wel degelijk een belangrijke funk- tie. Niet alleen bij de boeking van een wintersportvakantie maar ze ker ook bij het geven van objektieve informatie! En daar valt of staat een geslaag de vakantie maar al te vaak mee. Een bezoek aan het ANVR reisbu reau kan nog andere (verstrekken de) gevolgen hebben. Je ontdekt er dat het best aantrekkelijk is om de auto eens thuis te laten. De bus, trein en zelfs in sommige gevallen het vliegtuig zijn in veel gevallen een aantrekkelijk én betaalbaar al ternatief! De sneeuwzekere ligging van het bekende Italiaanse wintersportdorp Wolkenstein in het Grödnertal (of Val Gardena) is een vast gegeven. De hoge ligging (1563 m) staat immers al vroeg in het wintersei zoen borg voor een flink pak sneeuw. Bovendien zorgen diverse kunst sneeuwinstallaties voor altijd wit te pisten in noodgevallen. Maar Wolkenstein is meer dan alleen maar een plaats voor de wereld- skitop. Ook de recreant is thuis in het aan trekkelijke oude bergdorp. Wolken stein (Selva, zeggen de Italianen) groeide uit tot een modeme winter sportplaats met alles wat de ver wende wintersporter zich wensen kan. Zonder dat het prachtige berg landschap met de markante rots massa's van de Langkofel en Sella Gruppe (tot zo'n 3000 m hoog) daar erg veel schade van leed. Zelf heeft Wolkenstein ca. 100 km pis ten voor beginner tot crackmetdrie gondel- en kabinebanen en tal loze stoeltjes- en sleepliften. Door de verbindingen met de beide an dere dorpen in het dal ontstond er een net van maar liefst 175 km pis ten, 7 kabinebanen, 4 gondelba nen, 21 stoeltjes- en 48 sleeplif ten. En dan zijn er nog de verbin dingen met het Fasatal en het Hoch- abteital Alta Badia)...Met de Su perski Dolomiti skipas is dit enor me gebied zonder problemen te doorkruisen. Een week skiles (3 uur per dag) kost ca./ 167,-inclusief twee dag tochten door het grote skigebied. Voorkinderen van 4 tot 12 jaar is er een kinderskischooltje (met mid dageten). Incl. overblijven en ski pas zijn de kosten voor 6 dagen ca. 296,-. Voor niet-skiënde klein tjes van 2 tot 4 jaar is er een crèche. In het Langental liggen loipen met een lengte van ca. 20 km, waarop tochten in een prachtige en rustige bergwereld te maken zijn. In het Oostenrijkse Stubaital kan niet alleen goed alpine-geskied wor den, maar is ook het langlaufen goed verzorgd. Het door de zomerskipisten op de Stubaier Gletscher bekend gewor den dal onder de rook van Innsbruck t -•< Wat gaan we doen? Wie gaan er mee? Duiken we na het avondeten doodmoe in bed, of doen we juist dan er nog een schepje boven op en gaan we door tot in de kleine uur tjes? Met al deze vragen zullen we rekening moeten houden om voor iedereen de wintersportvakantie te doen slagen. Vaak draait het uit op een compromis, dat voor het hele gezin aanvaardbaar is. Beginnende skiërs hebben niets aan een plaats of gebied waar skiënd enorme afstanden afgelegd kunnen worden. Ze moeten dan een skipas kopen, waarvan ze nau welijks gebruik kunnen maken, maar wel alle faciliteiten meebe talen. Maar als je al heel wat ski- kilometers onder de latten hebt weggewerkt wordt de verveling in een plaatsje met een kleine knob- i bel waarop drie sleepliftjes werken al snel groot en zal de teleurstel ling toeslaan. Als er beginners en 'cracks' in het gezelschap zitten is het verstandig uit te kijken naar een plaats die zowel voor de één als de ander wat te bieden heeft. En die zijn er genoeg. Het plaatselijke ski gebied zal de eersteling voldoende mogelijkheden moeten bieden om de eerste voorzichtige meters glij dend af te leggen. De kilometer vreter pakt de lift naar de hoogste top en duikt daar vandaan van lift naar lift en komt pas tegen de avond moe maar voldaan terug. Met andere woorden, overleg met uw reisbureau of de skigebieden van dichtbij elkaar liggende plaat sen ski- en liftverbindingen hebben met voldoende pisten om fijn te kunnen skiën. Lopen is vervelend Lopen met ski's op je nek is erg ver velend. Als de eigen auto bij de hand is, levert een lift die een kilo meter buiten het dorp ligt natuur lijk geen bezwaar op. Maar als je iedere dag die afstand moet lopen is dat niet prettig op die zware on handelbare kunststof skischoenen. In zo'n situatie moet er minstens enkele malen per dag een (gratis) skibus naar die lift rijden! Als de hele vakantie louter om het skiën draait, dan gaat het aantal lif ten en kilometers pisten een grote rol spelen. Als ze nog voor de deur liggen is het helemaal mooi. In o.a. de modeme Franse en Zwitserse (Wallis) skistations hebben ze daar weinig moeite mee. De pisten lig gen tot bijna voor de slaapkamer deur! In die super-funktionele, vaak zeer modern gebouwde en alleen op alpineskiën afgestemde sneeuw- burchten zullen echter niet alle wintersporters zich thuisvoelen. De door ons veel geprezen Oostenrijk se 'gemütlichkeit' is er soms ver te zoeken. Wat overigens niet wil zeggen, dat er in de avonduren niets te beleven is. Verre van dat, maar het kost wel iets meer! Vrieswindje Een grote rol bij de keuze speelt de ligging van de pisten en liften. Noordhellingen hebben lang sneeuw, soms tot ver in het voor jaar. Maar o, wat kan het er af en toe koud zijn. En als u dan ook nog iedere dag in een vrieswindje in een open stoeltjeslift omhoog moet, is dat zeker geen pretje. Zuidhellingen zijn wat dat betreft prettiger omdat het zonnetje er sneller op kan schijnen. Maar dat heeft weer tot nadeel, dat als het warm wordt de sneeuw verder in het seizoen papperig wordt en soms in februari al bruine dooi- plekken gaat vertonen. Zeker op de lager gelegen pisten. Dikwijls kan dan in maart al niet meer tot in het dal worden geskied. Lel op de hoogte Het is vaak verstandig om een wat hoger gelegen plaats uit te zoeken, vooral als u wat verder in maart wilt gaan. En dan moet die wel bo ven de 1200 meter liggen. Krijgt een lager gelegen oord uw voorkeur, dan moeten de pisten ver boven de 1200 meter liggen om in ieder ge val zeker te zijn van sneeuw. Nie mand is zo'n aartspessimist, dat hij er vanuit gaat, met weinig sneeuw opgeschept te worden, maar toch... Een goed wintersport-alternatief voor gezinnen met schoolgaande, kinderen is de Paasvakantie. Het weer is dan meestal uitstekend, maar de sneeuw moet zo laat in het seizoen natuurlijk wel wat hoger (rond 1500 m) gezocht worden. Eind januari zijn veel wintersport plaatsen niet zo duur. Met speciale aanbiedingen proberen zij dan de wintersporter te lokken, om de rus tige periode niet al te verliesgevend te overbruggen. Februari en maart zijn de echte hoogtijmaanden. De sneeuw is goed, het weer even eens Dat het dan ook weer druk op de pisten is, spreekt vanzelf. Langlaufers en kinderen niet vergeten Als er iemand uit uw reisgezel schap besluit te gaan langlaufen, moet daar natuurlijk terdege reke ning mee gehouden worden. In de onmiddellijke omgeving van de uit verkoren plaats moeten diverse kilometers loipen zijn om deze wintersport te kunnen beoefenen. In de hoger gelegen plaatsen zijn de mogelijkheden voor deze snel om zich heen grijpende sport vaak minder dan in de lagere winter sportplaatsen. Ook de kinderen mogen niet verge- (2350 m) ligt een uitgebreid loipen- net van ca. 20 km. De twee loipen zijn verbonden en vanaf het berg station zowel op de latten als met de stoeltjeslift te bereiken. De Gemmipas zelf heeft een ka bin e- baanverbinding met het dorp; voor langlaufers zijn er speciale dagkaarten te koop. Na het skiën is een verkwikkende duik in één der vele thermaalzwembaden van Leukerbad gebruikelijk. Zwem mers die in badkleding tussen de sneeuwhopen door hun baantjes trekken zijn hier een normale ver schijning. Leukerbad biedt z'n gasten een zeer modern en goed voorzien 'Thermal-Badecenter' met diverse verwarmde binnen- en buitenbassins, gevuld met ge neeskrachtig bronwater dat hier overal uit de rotsgrond opborrelt en reeds door de Romeinen ge bruikt werd om te baden. Het zwemlandschap is één der mo dernste en grootste in Europa. Voorts is er een 'Sportzentrum' met kunstijsbaan en curlinghal. Het hele winterseizoen zijn er speciale ski- en langlauf arrange menten vanaf ca. f 415- (skiërs) en f 325,- (langlaufers). Uw ANVR 'Goeie reis' reisbureau kan u er alles over vertellen. Wie eenmaal sneeuw 'proeft' heeft de smaak te pakken. Een zinnetje dat bijna tot spreekwoord verheven kan worden. Want er zijn niet veel mensen die na een eerste wintersport vakantie thuiskomen met een gevoel van dat nooit meer'. Skiën en langlaufen en dus de wintersportvakantie is voor velen van ons een heilig goed geworden, waarvan het moeilijk afstand doen is. Een vakantie die ook vaak veel intensiever beleefd wordt dan de zomervakantie. We zijn er thuis al maanden van te voren mee bezig. Van het uitzoeken van een geschikte plaats tot en met skigymnastiek of lessen op een kunststof skibaan aan toe! U moet maar eens gaan praten bij zo'n ANVR-reisbureau of - zoals zij zich óók noemen - het 'Goeie reis'-reisbureau bij u in de buurt. Maar let u dan vóóral op het ANVR- vignet, u bent dan ook verzekerd van het garantiefonds reisgelden. eindelijk een keus te bepalen. Maar niet terug gaan naar het reis bureau om een wintersportvakan tie te boeken. 'We bellen of schrij ven zelf wel evèn naar het hotel of de VW. Daar hebben we geen reisbureau voor nodif', is een veel gehoord motto. Een onjuiste gedachtengang. Want juist het ANVR reisbureau mag gerekend worden onder de winter sportkenners van ons land. Zeker nu de ANVR jaarlijks een zeer ge degen opleiding 'Wintersport-Ad viseur' organiseert voor de aange sloten reisbureau's. Een opleiding met een flink stuk theorie over skiën, langlaufen, vervoer, reizen, wintersportplaatsen en gebieden en ook over de ski-uitrusting en de kleding. Aansluitend wordt er geskied op kunststof skibanen in Nederland en volgersteen aantal dagen prak tijk in de sneeuw. Een pittig examen vormt de afsluiting, waama de ge- Het is moeilijk te zeggen hoeveel ervaren skiërs ons land telt. Skiërs dus, die al enkele jaren zoniet nog veel langer iedere winter richting sneeuw trekken en weten waar Abraham de mosterd haalt, in djt geval de beste wintersportmoge lijkheden. Maar in het leger van zo'n 650.000 skiërs, langlaufers, wandel- en rodelaars of arreslede- zitters zijn het er toch heel wat. Opvallend is echter, dat toch nog jaarlijks een flink aantal eerstelin gen de grens overtrekken om zich meestal enthousiast bij het winter- legioen aan te sluiten. Het is ook opvallend hoeveel van deze win tersporters tot de 'doe-het-zelvers' gerekend moeten worden. Winter sporters dus, die van A tot Z alles zelf uitstippelen. Wintersportlek- tuur en stapels brochures nemen ze door. Halen ook de nieuwe winter- programma's van de vaderlandse reisorganisaties om avonden lek ker te bladeren en te lezen om uit-

Peel en Maas | 1984 | | pagina 11