GEMEENTEPRAAT Nieuwe structuur voor de vier wel- zijnsinstellingen POLITIERECHTER NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting Geluidshinder- verordening Hinderwet Bezuinigngspian straatverlichting ingevoerd Bouwvergunning verleend Museum op twee zondagen open Verklaring van geen bezwaar Hinderwet Tweejarige experimentele opleiding voor buitenlanders aan de MTS Helmond? Verkeers maatregel 1 Verkeers maatregel 2 Verkeers maatregel 3 Open dag IHBO Venlo PEEL EN MAAS uw weekblad Enquête bibiliotheek k5]ta Op woensdag 25 januari a.s. om 17.00 uur wordt in de raadzaal een ge combineerde vergadering gehouden van de commissie voor Maatschappelijke Zorg en de commissie Jeugd, Sport en recreatie. Op deze bijeenkomst zal het „Inter gemeentelijk plan voor inzet van profes sionele werkers in het sociaal-cultureel werk" worden besproken. Dit plan houdt in, dat de vier in de Clockert te Venray gevestigde welzijn- sinstellingen RIB, SSO, RJC en STUW volgens een fusiemodel gaan samenwer ken in de Noordlimburgse gemeenten Gennep, Bergen, Meerlo/Wanssum, Broekhuizen, Grubbenvorst, Sevenum, Horst en Venray. In de nieuwe structuur, waarvoor de basis is gelegd in de z.g. P.O.W.L.- nota, wordt het werk van de vier instel lingen door plaatselijke teams uitge voerd waardoor het sociaal-cultureel werk meer tot zijn recht zal kunnen ko men. Hoewel de invoering van deze nieuwe structuur een - geringe - invloed heeft op de personeelsbezetting van de vier insti tuten, is bezuiniging niet de eerste op zet, maar veel meer de doelmatigheid, samenhang en afstemming van het werk van deze instellingen. Belangrijk in de nieuwe structuur zijn de plaatselijke bureaus, die belast zijn met het uitvoeren sociaal-cultureel werk, waarbij de scheiding tussen de verschillende sectoren, zoals jeugd- en jongerenwerk, ouderenwerk, opbouw werk etc. komen te vervallen. Er zal alleen nog onderscheid in werk soorten worden gemaakt. De plaatselijke bureaus worden bege leid door een stuurgroep of begelei- Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend dat met ingang van heden, op kamer 119 van het raadhuis, voor een ieder ter lezing is neergelegd, de door de raad dezer ge meente bij besluit van 26 april 1983, nr. R 190, vastgestelde Geluidshinder- verordening. Deze verordening treedt in werking op 1 februari 1984. Venray, 20 januari 1984 Burgemeester en wethouders voornoemd mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op art. 12 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne; ma ken bekend: dat op 9 december 1983 bij hen een aanvraag is ingekomen van Auto mobielbedrijf Van Haren b.v.. Raad huisstraat 38 te Venray, voor een ver gunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een mo- torbrandstoffenverkooppunt, gelegen aan de Leunseweg 12 te Venray; dat op 15 december 1983 bij hen een aanvraag is ingekomen van Han delsmaatschappij ,,De Molen Helden" b.v. Wietelweg 13, te Panningen, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten en in werking hebben van een herstelinrichting voor motor voertuigen annex winkel voor auto- accessoires, gelegen aan de Pla taanstraat 11 te Venray. De aanvragen en andere ter zake zijn de stukken liggen in het raadhuis, ka mer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tot 20 februari 1983, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Desgewenst kan al daar een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht, (afd. openbare orde en veilig heid, telefoon 04780-83838, toestel 151), kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling over de aanvraag tus sen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen, die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Venray, 20 januari 1984 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet A.L.G. Janssen. dingsgroep. Deze zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van organisaties en bevolkingsgroepen uit de betrokken gemeenten. Samen met de uitvoerende werkers is de begeleidingsgroep verantwoordelijk voor het plaatselijk werk. De inhoudelijk en zakelijke afstem ming van het werk op regionaal niveau zal, in de nieuwe structuur, in handen zijn van een coördinatieteam, dat „het regionaal bureau" zal worden ge noemd. VIJF TEAMS In het voorstel voor de nieuwe struc tuur is rekening gehouden met vijf uit voerende teams: een team voor Venray, een voor Horst/Sevenum, een voor Ber gen, een voor Gennep en een voor de Maasdorpen. De omvang en taken van deze teams zijn afhankelijk van het werkaanbod. Voor 1984 wordt uitgegaan van het werkaanbod, dat onlangs is geïnventari seerd door de vier betrokken instellin- Deze week is de PLEM begonnen met het doven van een deel van de straatver lichting in Venray, overeenkomstig het derde bezuinigingsplan op de straatver lichting. Zoals bekend zal tussen half januari en 15 maart 1984 een proef worden ge nomen met een verminderde straatver lichting in Veltum II (Kulut I en II, Bergkwartier), Smakterheide, Venray- Oost (m.n. Landweertweg, Burggraaf, Dr. Poelsstraat, Pr. Bernhardstraat), Venray Zuid en aan de Hoebertweg, Gasstraat, Heuvelstraat en de Notaris- berg. Gedurende de proefperiode kan men bij de gemeente, rechtstreeks of via de wijkraad, reageren op het gewijzigde verlichlingsbeeld. De reakties moeten worden gericht aan gemeente Venray, Postbus 500, 5800 AM Venray, t.a.v. dhr. J. de Bruijn. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 18 januari 1984 voor de onderstaande bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7, lid 2, juncto artikel 13 van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het col lege van burgemeester en wethouders van Venray een gemotiveerd bezwaar schrift indienen en wel binnen 30 dagen na de dag, waarop de bewuste vergun ning is verzonden of uitgereikt. Voordat U een bezwaarschrift indient, is het dan ook raadzaam te informeren of verzen ding of uitreiking van die vergunning heeft plaatsgevonden. Nadere inlichtin gen kunnen worden ingewonnen bij het bureau ruimtelijke ordening en bouwza ken, kamer 201 van het raadhuis, tel. 83838, toestel 354. hel uitbreiden van een loods aan Haag 4, t.n.v. J.M. Michels; het bouwen van een mestopslag- loods aan de Timmermannsweg 56, t.n.v. W.A. Hubers; het bouwen van een garage aan de Pater Tulpstraat 18, t.n.v. J.W. v. He.den; het bouwen van een tuinhuisje en het uitbreiden van de garage aan de Hardeweg la, t.n.v. J.H.M. Muijsers; het bouwen van een tuinhuisje aan de Kroonkruid 31, t.n.v. M.A.G.M. Janssen; het bouwen van een jongveestal aan de Vredewet 20, t.n.v. H.A.P. Bol; het bouwen van een garage aan de Gertrudisstraat 29, t.n.v. J.J.L. Lem- men; het bouwen van een garage aan de Gertrudisstraat 25, t.n.v. G.V. Voesten; het aanbouwen van een berging aan de St. Ursulastraat 2, t.n.v. Stich- ting Wijkcentrum Noord-West; het uitbreiden van de werkruimte bij glastuinbouwbedrijf aan de Rosmo- lenweg 4a, t.n.v. A.W.M. Thielen; het aanbrengen van een schoorsteenkanaal aan de Pavanestraat 37, t.n.v. W.J.M. Damen; Venray, 20 januari 1984. De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. gen. Ook is rekening gehouden met de visies van de acht gemeenten op het sociaal-cultureel werk. IN VENRAY In het Venrayse team zal plaats zijn voor zes medewerkers, waaronder één ten behoeve van de administratieve werkzaamheden. Daarnaast zal er één welzijnwerker zijn voor het jeugdwerk en één voor het ouderenwerk. Voor het opbouwwerk en het werk ten behoeve van minderheden is anderhalve forma tieplaats beschikbaar. Voor de vrijwilli- gerscentrale is dat een halve formatie plaats. Tenslotte zal één welzijnswerker belast worden met het projekt „Free Wheelin". Op dit moment is het nog onduidelijk op welke wijze en waar de twee forma tieplaatsen van het STUW worden inge bouwd. FINANCIERING De kosten van de plaatselijke teams zullen door de gemeenten afzonderlijk moeten worden opgebracht. Zoals bekend wordt momenteel in de foyer van de schouwburg en in het Geschied- en Oudheidkundig museum aan de Eindstraat een fotografische ten toonstelling gehouden. In de schouw burg wordt de hedendaagse fotografie geëxposeerd, terwijl, aansluitend hier op, in het museum een tentoonstelling over negentiende eeuwse fotografie wordt gehouden. In verband met de combinatie van beide exposities zal het Geschied- en Oudheidkundig museum ook op de zon dagen 22 en 29 januari geopend zijn van 14.00 tot 17.00 uur. Zoals gewoonlijk is het museum ook op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben op 12 januari 1984 aan het ge meentebestuur verzonden de navolgen de verklaringen van geen bezwaar, zoals bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, welke zijn vereist voor het verlenen van de gevraagde bouwvergunning voor: de aanleg van tennisbanen en een parkeerterrein op de percelen sectie B, nrs. 558 en 3956, gelegen aan het Groot- dorp te Merselo, t.n.v. Gemeente bestuur Venray; het bouwen van twee houtskelet- bouwwoningen op perceel sectie L, nr. 3202 (ged.), gelegen aan de Isabeliahof te Venray, t.n.v. Verhoeven Venray c.v., Dr. Poelsstraat 10 té Venray; het uitbreiden van de garage met een showroom aan de Raadhuisstraat 38 te Venray, t.n.v. Garagebedrijf van Ha ren b.v. Deze verklaringen van geen bezwaar kunnen worden ingezien bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 in het raadhuis, geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Zij, die menen door de afgifte van een van deze verklaringen van geen bezwaar rechtstreeks in hun belang te zijn getrof fen, kunnen op grond van de Wet A.R.O.B. een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Limburg te Maastricht. De termijn, waarbinnen een eventueel bezwaarschrift bij dat college moet zijn ingediend, eindigt dertig da gen na bovengenoemde verzenddatum. Venray, 20 januari 1984 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche. Kennisgeving bekendmaking ontwerpbeschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van: J. de Hoog, Geijsdterseweg 23 te Oostrum-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uit breiden en wijzigen van een varkensfok kerij, waarbij mest en meststoffen wor den opgeslagen, gelegen aan de Geijster- seweg 23 te Oostrum, positief te beschikken onder voor waarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikkingen, alsmede Die van het regionaal bureau zullen, volgens het voorstel, verdeeld worden over de acht gemeenten op basis van hun inwoneraantallen. REALISATIE De acht deelnemende gemeenten zijn het onderling eens over de nieuwe opzet. Met de vier betrokken instellingen is overeenstemming over de hoofdlijnen van de nieuwe structurering bereikt. Over de concrete invulling van de struc tuur, het regionaal bureau en de plaatse lijke bureaus is nog geen overeenstem ming. Er wordt naar gestreefd de nieuwe structuur te laten ingaan op 1 januari 1985. De exacte invulling van de zaken zal na overleg tussen instellingen en ge meenten op 1 juli 1984 haar beslag heb ben moeten gekregen, zodat in de twee de half van dit jaar de nodige besluiten kunnen worden genomen. COMMISSIES De beide hierboven genoemde com missies zullen in de openbare gecombi neerde vergadering zich nader buigen over dit nieuwe intergemeentelijke plan van inzet. Het zal daarbij niet alleen gaan over het uitvoerende werk, maar ook over de (bestuurs)structuur van het gehele sociaal-culturele werk in de re- Bij een van de voorbesprekingen met de welzij nsinstellingen en de gemeenten heeft de Venrayse wethouder van Socia le Zaken, mevr. H. Poels-Peters, de nieuwe structuur „een mijlpaal in de ontwikkeling van het welzijnswerk, in het belang van de Noordlimburgse bur gers" genoemd. de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken, liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter in zage en wel tot 3 februari 1984, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). De aanvragers, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van een van de aanvragen en een ieder die aantoont,-"dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kun nen tot bovengenoemde datum gemoti veerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van een van de ontwerp beschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient gericht te worden aan ons college. Venray, 20 januari 1984. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Hel mond onderneemt pogingen samen met de M.T.S. Helmond een twee jarige experimentele opleiding aan de M.T.S.-Helmond van start te laten gaan voor buitenlanders met ingang van augustus 1984. In 1983 is deze opleiding gestart voor een groep Vietnamezen. De opleiding is bedoeld voor buiten landers, die te oud zijn om het reguliere dagonderwijs aan de M.T.S. te kunnen volgen, dat wil zeggen ongeveer 25 jaar of ouder zijn. De buitenlanders die aan deze opleiding deel willen nemen dienen een redelijke vooropleiding achter de rug te hebben, ofwel in het land van her komst ofwel hier in Nederland, en zij dienen zich redelijk verstaanbaar te kunnen maken in het Nederlands en het Nederlands goed kunnen volgen. De opleiding wil de buitenlanders de mogelijkheid bieden zich vakbekwamer op de arbeidsmarkt te presenteren. Tevens is het mogelijk na afloop van deze opleiding over te stappen naar het 3e of 4e leerjaar van de M.T.S.-Hel- mond, afhankelijk van de behaalde resultaten. Op dit moment is nog niet geheel zeker of deze opleiding van start kan gaan. Daarover wordt nog onderhan deld met het ministerie van onderwijs. Belangrijk is te weten of er voldoende belangstellenden zijn onder de buiten landers die van deze mogelijkheid gebruik zouden willen maken. Deze twee-jarige opleiding zal een dagoplei ding zijn. Voor meer informatie kunt u terecht bij het gewestelijk arbeudsbureau hier in Venray, met name bij dhr. B. Higler, telefoon 82551, of bij het gewestelijk arbeidsbureau te Helmond, bij dhr. P. Reyerse, telefoon 04920-35888. Belangstellenden dienen nog in de maand januari 1984 dat kenbaar te maken. Burgemeester en wethouders van Venray, maken hiermee bekend dat bij hun besluit van 11 jan. 1984 nr. 70 door plaatsing van borden model 59 van bij lage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens de volgende wegge deelten of paden in Landweert en omge ving zijn aangewezen als verplicht fietspad. 1. de vrijliggende paden aan: a. de noord- en zuidzijde van het ge deelte van Christoffelkruid, gelegen tussen de Nieuwe Maasheseweg en Boterbloem, voor verkeer in respec tievelijk westelijke en oostelijke rich ting; b. de oost- en westzijde van het gedeelte van de Kruidenlaan, gelegen tussen de aansluiting van Akelei en Arons kelk, voor verkeer in respectievelijk noordelijke en zuidelijke richting; c. het gedeelte van de westzijde van de Kruidenlaan over een afstand van ca. 30 meter gemeten vanaf de Stations weg voor verkeer in zuidelijke rich ting; 2. voor verkeer in beide richtingen: a. de aangelegde paden gelegen tussen: Akelei en Oostsingel; Christoffelkruid en Boterbloem, Daslook genaamd; Duizendblad en Fluitekruid; Boterbloem en Fluitekruid, He melsleutel genaamd; b. de westelijke tak van Fluitekruid over een afstand van ca. 50 meter, gemeten vanaf de aansluiting op de Kruidenlaan; c. het gedeelte van de St. Servatiusweg gelegen ten zuiden van de aansluiting op de Kruidenlaan, over een afstand van ca. 35 meter gemeten vanaf de Kruidenlaan; 3. onder intrekking van het bepaalde onder Xa van ons besluit d.d. 10 au gustus 1977, nr. 1229, het gedeelte van het oude tracé van de Oostsingel, gele gen tussen het woonhuis genummerd 2a en de Stationsweg, voor verkeer in de richting van de Stationsweg. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na datum van deze bekendmaking beroep aante kenen. Het beroepschrift dient aan de Koningin te worden gericht, maar wor den ingediend bij de commissaris van de Koningin te Maastricht. Nadere informatie kan worden ver kregen op de afdeling openbare orde, veiligheid en milieuzaken, kamer 119. Venray, 20 januari 1984 Burgemeester en wethouders voornoemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Burgemeester en wethouders van Venray, maken hiermee bekend dat besloten is (besluit d.d. 11 jan. 1984 nr. 68) om, door het aanbrengen van een aanduiding als bed9eld in artikel 124 van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens, een voetgangerso versteekplaats (ook wel zebra genoemd) aan te geven op de Merseloseweg tussen het aan de zuidzijde gelegen parkeerter rein en het aan de noordzijde gelegen St. Elisabeth ziekenhuis. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na datum van deze bekendmaking beroep aante kenen. Het beroepschrift dient aan de Koningin te worden gericht, maar wor den ingediend bij de commissaris van de Koningin te Maastricht. Venray, 20 januari 1984 Burgemeester en wethouders voornoemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Burgemeester en wethouders van Venray, maken hiermee bekend dat besloten is (besluit d.d. 11 jan. 1984 nr. 69) om de voorrangsregeling op het kruispunt van de Langstraat met de Pa- terslaan en de Langeweg in die zin te wijzigen, dat door vervanging van de geplaatste borden, model 9, door bor den model 10, van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerste kens, het verkeer van de Langstraat uit noordelijke richting verplicht is te stop pen alvorens de kruising met de Paters- laan en de Langeweg op te rijden. Het gebrekkige uitzicht op dat drukke kruispunt is aanleiding geweest er een stopkruising van te maken. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na datum van deze bekendmaking beroep aante kenen. Het beroepschrift dient aan de Koningin te worden gericht, maar wor den ingediend bij de commissaris van de Koningin te Maastricht. Venray, 20 januari 1984 Burgemeester en wethouders voornoemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Op zaterdag 21 januari a.s. wordt door het Instituut voor Hoger Beroeps onderwijs te Venlo van 9.30 tot 13.00 uur een „Open Dag" gehouden. Zoals bekend zijn binnen het I.H.B.O. de H.T.S.-Venlo en de natio nale Vervoersakademie verenigd. Bijna 850 studenten studeren thans aan het I.H.B.O. De Open Dag is vooral bedoeld voor leerlingen van scholen voor havo, atheneum, gymnasium en het middel baar beroepsonderwijs en voor hun ouders. Daarnaast zijn uiteraard ook de ouders van de studenten die een beeld willen krijgen van het instituut, waar hun zoon of dochter studeert, welkom. H.T.S. fgebouw Laaghuissingel 4, Venlo). De Hogere Technische School in Verno kent twee afdelingen, namelijk Elektrotechniek en Werktuigbouwkun de en is op 1 augustus 1980 gestart met een richting Technische Computerkun- de. Het is de bedoeling te laten zien wat een studie aan deze Hogere Technische School inhoudt en enig inzicht te geven in de verschillende studierichtingen. Docenten en studenten geven tijdens deze dag demonstraties op de laborato ria, waarbij de nodige inlichtingen zullen worden verstrekt. Bovendien kan uitgebreide informatie over de studie worden gevraagd bij de afdelingsvoor zitters en de dekaan. De film „Karrière in techniek", waarin een beeld wordt gegeven van de beroepsmogelijkheden van HTS-ingenieurs, zal worden ver toond, evenals de film „Robots", die een wijze van automatisering van produktieprocessen laat zien. Vervoersakademie (gebouw Zusters- straat 3, Venlo). De nationale Vervoersakademie is in augustus 1980 van start gegaan. De akademie verzorgt een opleiding tot logistiek management. Hierbij kan bij voorbeeld gedacht worden aan funkties op het terrein van produktieplanning, goederenopslag, intern en extern trans port en voorraadbeheer. Door middel van gesprekken met docenten en studenten zal een overzicht van de studie gegeven worden. Tevens worden er demonstraties verzorgd en films vertoond. Op deze dag zijn in beide gebouwen ook nadere inlichtingen te krijgen betreffende uitstel van militaire dienst, studietoelagen, enz. Uiteraard is deze „Open Dag" ook voor andere belang stellenden vrij toegankelijk. boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend In aansluiting op het artikeltje van verleden week in dit blad over de door de bibliotheek gehouden enquête, willen wij nu nader ingaan op de huidige situatie van de bibliotheek. Er is één bibliotheek, die is onderge bracht in twéé gebouwen en die ook de schoolbibliotheken van boekencollec ties voorziet. Zij wordt als één biblio theek gesubsidieerd en dat betekent, dat er een chronisch tekort aan personeel is. Immers, in de uitleenuren zijn er op 2 plaatsen mensen nodig. Bovendien is één kracht een groot deel van haar tijd kwijt aan het samenstellen, noteren, wegbrengen en bijhouden van de collec ties voor de scholen. Het werk buiten de uitleen moet gebeuren in de overige toegestane werk uren. Dit werk houdt in: inkopen van boeken, klaarmaken van titelkaartjes, invoeren in de catalogus, typen en in plakken van kaartjes voorin boeken, sorteren van studieboeken, volgens alfabet plaatsen, plakken, naar de binder brengen en natuurlijk het normale kantoorwerk. Verder nog het werk, dat de dia's, talencursussen, dagbladen en tijdschriften met zich meebrengen. U begrijpt, dat het personeel onder hoge druk werkt en zonder hun grote inzet zou dit alles niet mogelijk zijn. De tweede moeilijkheid, waarmee de bibliotheek kampt, is het tekort aan ruimte in het gebouw aan de Juliana- singel. Wij willen de boeken graag in de uitleen brengen, maar dat betekent, dat de kasten dicht op elkaar staan en dat het overzicht van de ruimte niet best is. En de derde moeilijkheid is uiteraard de noodzaak tot bezuinigen. De jaar lijkse begroting is de laatste jaren al 78.000 gulden teruggeschroefd en het komend jaar moet er nog eens 5.000 gulden af. Op verwarming, verlichting en schoonmaakkosten valt nauwelijks te bezuinigen. Gelukkig hebben er, dankzij de medewerking van de ge meente, nog geen gedwongen ontslagen plaats gevonden. Wij kunnen echter niet meer zoveel boeken en tijdschriften aanschaffen als we de laatste jaren gewend waren. Hopelijk is door deze uiteenzetting duidelijk geworden, dat ook de biblio theek haar beperkingen heeft en dat het daarom niet mogelijk is aan alle wensen van de lezers tegemoet te komen. ZELLFS een afgesloten auto is nog niet veilig voor onbevoegden. Dat onder vond een werkende vrouw, die een auto stal zonder het te weten. 'Dat was wel èrg onoplettend, vindt u zelf niet?' sprak de politierechter vermanend. Zij vond het zelf niet erg en niet onoplettend. 'Als die auto er toch precies zo uit ziet.... Ik heb zelf een rood wagentje van dat zelfde merk, hij stond voor m'n deur gepakeerd en toen ik de sleutel in 't slot stak paste die. Ik kon gewoon gaan rijden en alles was 't zelfde.' 'Ik zet 'm altijd bij mij voor de deur.... En als ik dan met allerlei zorgen over de boodschappen en over m'n werk wat te laat van huis weghol en zo gauw mo gelijk naar m'n werk moet.... Dan ga je toch niet eerst voor of achter de auto naar 't nummer kijken? Je rode wagentje staat op z'n gewone plaats, denk je, en 't sleuteltje past, dus je wipt er in en rijdt zo gauw mogelijk naar je werk.' 'Goed, goed.... De politie heeft al uitgedokterd dat er inderdaad rijen sleutels 't zelfde zijn en dat die sleutels van u en van de eigenaar ook werkelijk éénder waren. Ze hadden zelfs het zelfde nummer. De fabrieken zullen wat meer ver schillende sleutels en sloten moeten maken. Maar dan nóg mag u de eigenaar van die auto niet met uw parapluutje op z'n hoofd slaan....' 'Ik zag die man m'n auto stelen!' 'Nee-nee, hij stapte in zijn eigen wagen. Maar u ging 'm te lijf, zónder hem te vragen of hij soms de eigenaar was.' 'Als iemand uw portefeuille pikt, gaat u toch ook niet vragen of die pikkeneur soms de eigenaar an uw portefeuille is? Dan grijpt u 'm bij z'n kladden en alstie tegenspartelt, verkoopt u 'm ook een optater.' 'O, noemt u dat zo? Verkocht u die meneer willens en wetens een óptater?' 'Hij wrong zich los, toen ik 'm bij z'n arm greep om even te kunnen praten.' 'U kon toch praten zónder hem beet te grijpen?' 'Nee, want hij wou er vandoor zónder naar me te luisteren. Ik riep, wat riep ik ook alweer? O ja, zoiets van: Dat is mijn auto! En: Blijf eraf! Maar hij tikte tegen z'n hoofd en stapte ijskoud in. Toen ik 'm bij z'n arm greep, rukte hij zich los en wou wegrijden. Nou, toen moest ik wel wat doen.' Er waren wel èndere dingen te bedenken. U had een agent kunnen waar schuwen. Of de telefoon kunnen grijpen.' 'Agenten zie je nooit als je ze nodig hebt. Die loeren alleen maar op je als je te hard rijdt, niet als ze je auto pikken. Wat moest ik dan doen? Het nummer opnemen van m'n eigen wagen zeker? Nou, dat wist ik al, hoor.' 'U had in dit geval inderdaad beter het nummer kunnen opnemen. Dan had u kunnen constateren, dat die auto niet van u was. Wat u nou gedaan hebt, ging alle perken te buiten. U hebt de eigenaar niet alleen met uw paraplu geslagen, maar ook nog haren uit z'n hoogd getrokken, z'n colbert stukgescheurd en hem een bloeduitstorting bezorgd....' 'Nou, anders had ik 'm nooit die auto uitgekregen!' 'Ja en toen hebt u hem zo laten staan en bent u er in zijn wagen vandóór gegaanl' 'Allicht, ik moest naar m'n werk. Ik kan niet te laat komen doorzo'n....' De getuigen verhaalden van de adembenemende strijd om 't rode autootje tussen de dodelijk verschrikte straatbewoner en de kortgerokte en kort aan gebonden geverfde furie. Eigenaardig genoeg meenden al deze getuigen aan vankelijk, dat het werkelijk hóór auto en een echte autodief waren. Daarom hadden ze de verruïneerde eigenaar na de brute beroving nog aan de politie overgeleverd als ware hij op heterdaad betrapt.... Zo werd het, dank zij die gelijk denkende getuigen, een voorwaardelijke straf van f 500,- of tien dagen met een proeftijd van twee jaar. Zeer tegen de zin van die autobezitter. 'Ze mogen tegenwoordig ook maar alles met je doen en dan gaan ze nog vrij-uit naar huis,' mopperde hij.

Peel en Maas | 1984 | | pagina 13