PEEL EN MAAS In Ysselsteyn zitten de meeste varkens De Pielhaas op hazegroeven WOLBOETIEK Zondagmiddag officiële opening Speel-o-theek Venray 1 x 11 Jaar zittingsavonden te Leunen Prinseproklamasie Pielhaas 1984 Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Merseloseweg 20 Venray blijft geloven in kwaliteit ZEKER NU!! Scheepjes Neveda Hubner Tubor Tubca - Arlaan - Angora KATOEN 1984 IS BINNEN (weer apart) VRIJDAG 13 JANUARI 1984 Nr, 2 HONDERDENVIJFDE JAARGANG cieel wilden steunen. Er kwam licht in de zaak toen hel Venray initiatief ge steund werd met 5000,— van Jantje Beton. Nog beter werd het toen ook de gemeente bereid was financiële steun te geven. Men ontving een startsubsidie van 5.000,terwijl men jaarlijks mag rekenen op een exploitatiesubsidie van 80% in de huisvestingskosten en 30% in deaktiviteitenkosten. Inmiddels beschikt de Speel-o-theek over 250 stuks speelgoed, grotendeels nieuw en gedeeltelijk gekregen en opge knapte speeltjes. boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Er is van allerhand speelgoed voor verschillende leeftijdsgroepen aanwe zig, zoals puzzels, gezelschapsspelen, Fietsjes, vliegende hollanders, construc tiespeelgoed zoals bouwdozen en meca- nodozen, fantasiespeelgoed, w.o. ser viesjes, telefoon e.d. terwijl er ook ex pressiemateriaal voorhanden is. Uit principe worden geen poppen uitgeleend omdat ervaring heeft ge leerd, dat de kinderen zich daaraan hechten. Een aardige bijzonderheid is, dat de Roterac, de jongerenafdeling van Rota ry, zich nuttig heeft gemaakt met het vervaardigen van speelgoed. Ongeveer de helft van de aangeschafte materialen is door Venrayse zaken geleverd. Wat niet via de handel kon worden betrok ken heeft men elders moeten halen. Behalve het uitlenen van speelgoed, geeft de Speel-o-theek ook adviezen bij het aanschaffen of lenen van speelgoed. De dames, die met het uitlenen zijn be last hebben op de een of andere manier hiervoor een opleiding ontvangen, het zij via het onderwijs hetzij via het jeugdwerk. Tijdens de openingstijden, iedere woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en iedere vrijdag van 15.30 tot 17.30 uur zijn er vier dames aanwezig voor het uit lenen en/of het geven van adviezen. In ieder geval kan men er van overtuigd zijn dat men schoon en heel speelgoed krijgt, want zelfs een aantal mannen is aangestoken door het en thousiasme van de dames en zorgen voor de reparatie van het speelgoed wanneer dit nodig is. Voorzitster van de Stichting Speel-o- theek is Irma Goldenbeld. Secretaresse is Bep Amsing en de heer Th. Dicker be heert de financiën. INBRAKEN EN DIEFSTAL Door vernieling van een ruit werd toegang verkregen tot een woning aan de Eindstraat. Ontvreemd werden een wekker-radio, een Braun scheerappa- raat en een Recoh filmapparaat. Van achter een woning aan de Aronskelk werd een krat Grolsch bier gestolen. Een inbraak werd gepleegd in een woning aan de Dagoberthof. Ont vreemd werd er de stereo-apparatuur. Een bewoner van Leunen bemerk te dat een band van zijn personenauto vernield was. Die band was bij het weg rijden leeggelopen door een kraai- poot" die voor de band was gelegd. Het is de politie nog niet gelukt de dader aan te houden. Een inwoner deed aangifte van diefstal van twee geluidsboxen uit zijn geparkeerde auto. Door het inslaan van een ruit had m en toegang tot de auto gekregen. HONDEN OP KONIJNENJACHT Twee honden van een inwoonster haalden bij haar buren een konijn weg. Omdat de buurt al vaker over de honden had geklaagd, was na een ge sprek met de politie de eigenaresse be reid daarvan afstand te doen. De buurt kan weer rustig konijnen houden. VALSHEID IN GESCHRIFTE Een inwoner van Vierlingsbeek deed bij de Venrayse politie aangifte van valsheid in geschrifte tegen een perso neelslid van een Venrayse supermarkt. Het bedrag door hem uitgeschreven giro betaalkaart was veranderd geworden. De recherche stelt een onderzoek in. GEWEER GEKOCHT MET GELD VAN DIEFSTAL Drie bewoners van een flafc aan de Zuidsingel deden aangifte van vernie lingen van ruiten van hun flats, door luchtbukskogeltjes. Middels buurton derzoek kwam de politie twee daders op het spoor. Toen bleek dat die knapen dezelfde morgen de luchtbuks hadden gekocht, van geld dat door verkoop van gestolen vogels was verkregen TWEE DADERS AANGEHOUDEN Twee 15-jarige Venrayse knapen werden aangehouden wegens het stelen en daarna inleveren van kratten met lege bierflesjes. Zij hadden de kratten weggenomen in Brukske, Veltum en in het centrum. DRIE FIETSEN GESTOLEN Het afgelopen weekend kwamen er drie meldingen bij de politie binnen van diefstal van fietsen. Hopenlijk zijn spoedig alle fietsen voorzien van een postcode. Dat zal de opsporing zeker vergemakkelijken. ONDER INVLOED Een Venrayer werd door de politie aangetroffen terwijl hij onder invloed van alcohol zijn auto bestuurde. Pijpje blazen en de bloedproef moest hij on dergaan. Hij kon met een rijverbod huiswaarts keren. „In Ysselsteyn zitten de meeste var kens", met deze korte konklusie vat te burgemeester Defesche een inleiding samen, welke de heer Jan Houben on langs gehouden heeft voor de Lions Club Venray. Het was misschien wel een simpele en quasi dubbelzinnige sa menvatting van een zeer interessante voordracht, maar deed de waarheid over de knorrende Ysselsteynse var kensstapel zeker niets tekort. Wij vonden deze inleiding van de heer Houben belangrijk genoeg om deze niet beperkt te houden tot de leden van de Lions Club. Reden waarom onze „samenvatting" wel iets ruimer is. De heer J. Houben is directeur van het Ysselsteynse agrarische bedrijf „Houbensteyn", dat varkens fokt en mest en o.a. een eigen mengvoederbe- drijf bezit. Zevenendertig medewerkers zijn in dit bedrijf werkzaam. Dat zijn inleiding zich hier en daar toespitste op zijn eigen bedrijf is begrijpelijk, maar maakte zijn voordracht niet minder in teressant. Integendeel. GESCHIEDENIS De heer Houben herinnerde er aan, dal Ysselsteyn nog maar 62 jaar jong is. Een aan de Peel ontworsteld dorp, dat in de beginjaren veel zware tegenvallers kende, door droogte en verstuivingen, door ontginningsziekten in de gewassen en zeker niet in het minst door de be ruchte crisisjaren. Maar ondanks dat alles of misschien juist daarom bracht Ysselsteyn toch vooruitstrevende ondernemers en organisators voort. Om minder grondgebonden te zijn, schakelden de Ysselsteynse ontginners weldra in meer of mindere mate over op het houden van kippen en varkens. Daarmee konden ze het hoofd boven water houden. De grote kentering kwam na de oorlog, toen de dierenconcentratie in Ysselsteyn enorm toenam ,en voor een goed belegde boterham zorgde. Ook ontstond toen in dit Peeldorp een gezond en aktief verenigingsleven. De 2100 inwoners van Ysselsteyn moeten zeker bij meer dan één van de circa 30 verenigingen zijn aangesloten, als men de ledenaantallen van enkele „grote clubs" bekijkt. Zo telt de voet balclub 320 leden; de dameskorfbalclub 220 leden; de tennisclub 150 leden; de vrouwenbond 220 leden; de ruiter/po nyclub 85 leden, en ga zo maar door. MILIEU De grote dierenconcentratie rondom Ysselsteyn hoe groot die is, leest U verder in dit artikel heeft ook zorgen met zich gebracht. Zorgen om het milieu (mestoverschotten) en zorgen om de gezondheid van de duizenden dieren. Volgens de heer Houben is de aanpak van deze problemen, vanuit de bedrij ven zelf, de eerst aangewezen weg om ze te kunnen beheersen. Maar omdat de mestoverschotten zich niet beperken tot het Ysselsteynse-alleen, mag men een landelijke of regionale regeling toch zeker niet uit de weg gaan. VARKENS De heer Houben als grootvarkens houder goochelde nogal met de nodige cijfers, die speciaal betrekking hebben op de Nederlandse varkenshou derij. Zo telt ons land 38.000 varkens bedrijven met minimaal 10 dieren. Tien jaar geleden waren dat er nog 24.000 bedrijven méér. Maar ondanks die „verdwenen bedrijven" steeg het aantal varkens in ons land met 4,3 miljoen tot 10.7 miljoen dieren. Dat aantal is dus zo'n beetje de landelijke varkensvoor- raad. Die 38.000 bedrijven produceren tesamen per jaar ruim 1 varken per inwoner. Van die rond 15 miljoen var kens moet 63% geëxporteerd worden. Mede daardoor is de EEG-markt over- zadigd met varkensvlees. In 1983 be droeg ciie verzadigingsgraad 101,9%, in het nieuwe jaar vermoedelijk 102.7%. VERGELIJKINGEN Van de genoemde nationale voorraad varkens ad 10.7 miljoen, leven er 1.3 miljoen in Limburg. De gemeente Venray huisvest er 276.000 (dat is 21% van de Limburgse varkensstapel) en bijna 8 varkens per inwoner. Het kerk dorp Ysselsteyn telt maar liefst 82.350 varkens, dat is 30% van de Venrayse voorraad. „Houbensteyn" neemt van die Ysselsteynse varkensstapel er 20.300 voor zijn rekening. We zeiden het reeds, die 10,7 miljoen Nederlandse varkens zijn onderge bracht in 38.000 bedrijven. Dat is ge middeld 281 varkens per bedrijf. Het Limburgse gemiddelde ligt al beduidend hoger, namelijk 433 varkens per be drijf. Nog hoger_ is het gemiddelde aantal varkens op de Venrayse bedrij ven: 725. En Ysselsteyn spant helemaal de kroon met een gemiddelde van 837 varkens. Bij dit laatste cijfer hebben we de „voorraad" van „Houbensteyn" natuurlijk buiten beschouwing gelaten. Het gemiddelde zou anders gestegen zijn tot 1098 varkens per bedrijf. VOOR ELKE VENRAYER HONDERD DIEREN De LLTB van Ysselsteyn heeft een overzichtje samengesteld van het aantal dieren in dit Peeldorp. Het gaat daarbij om mest- en fokvarkens, om mest- en legkippen, om kalkoenen en rundvee. Honden, katten en konijnen heeft men begrijperlijke wijze buiten beschouwing gelaten En dan komt men tot het grandioze aantal van circa 1.01 miljoen dieren. In geheel Venray zou dat aantal circa 3,5 miljoen dieren bedragen. En dan is het een kleine rekensom, om te kunnen be palen dat elke Venrayer van groot tot klein, bij een veronderstelde verdeling, rond 100 dieren zou toegewezen krij gen Bijgeplaatste luchtfoto van „noorde lijk" Ysselsteyn toont o.m. de verschil lende bedrijven (omkaderd) van „Hou bensteyn". Op de voorgrond de veevoe derfabriek. In november 1981 werd door Irma Goldenbeld het initiatief genomen voor de oprichting van een z.g. „Speel-o- theek" in Venray. Zoals men in een bibliotheek boeken kan lenen, zo kan men in een Speel-o-theek speelgoed lenen voor kinderen tussen 0 en 12 jaar. Weldra waren er vierentwintig vrijwil ligsters, die zich met de voorbereiding belastten. Er werd een beleidsplan opge steld en geprobeerd de zaak financieel rond te krijgen. Er werd speelgoed aan geschaft en men vond onderdak in de peuterspeelzaal aan de Kolkweg. Thans is het eindelijk zover, dat op zondag 15 januari a.s. de officiële opening gevierd kan worden met een „Open dag", tussen 3 en 5 uur. Tevo ren zal wethouder Henk Willems - tussen 2 en 3 uur - samen met de kinde ren, die de kleurwedstrijd hebben ge wonnen - de officiële opening verrich ten. Een oproep in Peel en Maas had tot gevolg, dat zich tien vrijwilligsters meldden om met de initiatiefneemster de zaak op poten te zetten. Deze tien dames maken nog steeds deel uit van de groep, die de Speel-o-theek gaan runnen en zullen helpen bij het uitlenen. De eerste poging om geld bij elkaar te krijgen bestond uit het houden van een flessenaktie. Overal werden in Venray lege flessen opgehaald. Hiervoor kreeg men in totaal 3.000,— statiegeld in het laadje. Deze flessenaktie werd voor de dames een ware obcessie. Wanneer iets aangeschaft moest worden, rekende men in flessen ion plaats van geld Er werd een beroep gedaan op finan ciële steun van bedrijven. Ondanks een ludieke „bedelbrief" waren er maar drie bedrijven die het initiatief finan- Het is bijna niet te geloven, maar in acht weken tijd heeft de commissie Ge luid en Liedje van „De Piëlhaas" de nieuwe Venrayse „Vastelaovesplaat '83/'84" op de markt kunnen brengen. Na de liedjesselektie van 13 november jl. heeft men er met zijn allen hard aan gewerkt. Jan Theelen schreef binnen een week de arrangementen op de liedjes en de Hofkapel op haar beurt had binnen twee weken e.e.a. „er op zitten" zodat vier weken na de selektie de opname al totstandkwam! Dankzij de inzet van muzikanten, di rigenten en solisten, kwam er op korte termijn een vlot en luchtig Venraods plaatje uit met vier feestelijke „Vaslelaovesschlagers". Gezien de karnavalleske variatie in muziek en tekst zou je het nieuwe plaat je kunnen vergelijken met een muzikaal karnavalsmenu op een zwarte schijf. Hiervan uitgaande is het menu als volgt samengesteld: „Festina la Carnaval" een hoofdge recht, rijkelijk voorzien van Raodse in grediënten en pittig gegarneerd met een Zuidamerikaans sausje met een prikke lend effekt. „Zing mil Vaslelaovend" een typisch voorgerecht als consommée musicale opgediend in vierkwartsmaat. De tekst werd door een fijnmazige zeef gehaald en op juiste Piëlhaassmaak gebracht. „Laot ös now efkes" een uitnodigend tussengerecht met typisch ouderwets ka rakter in „driekwart", gedeponeerd in schunkeleffeklen. „Thei Spek blues" het toetje toe bestaande uit een gulle portie wazel doorspekt met „blues-motiefjes" en Trennesetterkoekjes. De muzikale omlijsting van dit menu werd met de nodige vaardigheden voor geschoteld door de Hofkapel die voor deze gelegenheid onder direktie stond van Wiel Swaghoven. Opgediend werden al deze gerechten door Boy Derksen, Wim Smits, Theo Janssen, Joke Halmans, Wil Verheugen en de Trennesetters, aangevuld met een köor van Piëlhaze en Piëlhazinnekes. De opnamekeuken van Jan Theelen tenslotte stond garant voor een voor beeldige techniek waardoor du Piëlha- zemenu '83/'84 uit- de pan dreigt te springen Vanaf vrijdag 13 januari a.s. is dit vastelaovesplaatje verkrijgbaar in ver schillende Venrayse zaken. De prijs is 8,75. Ook tijdens de voorverkoop van Cirkus Mök wordt dit plaatje te koop aangeboden, met als extra aanbieding, de LP 4x 11 en de nieuwe single voor maar 24,95. De Carnavalsvereniging 'l Knölleke Leunen organiseert zoals vanouds ook dit jaar weer de traditionele ziltingsa- vonden op vrijdag 20 en zaterdag 21 ja nuari. Buut-reedners, komische groepen en troubadoers uit de regio en ver daarbui ten zullen voor U optreden en natuurlijk ook de Leunse dansgroep. De muzikale omlijsting wordt door de Leunse Boerenblaoskapel verzorgd. Het' wordt dus zonder twijfel een ge zellige en carnavaleske avond. Een goe de manier om reeds in de carnavalsstem ming te komen. De voorverkoop is be gonnen op 8 januari 1984 en binnen korte tijd waren de kaarten van zaterda gavond uitverkocht. Voor de vrijdagavond 20 januari 1984 zijn er nog toegangskaarten te verkrij gen a 9,- p.p. bij R. David, Boodenslraat 20, tel. 83164. De aan vangstijd van beide avonden is 20.00 uur en het geheel vindt plaats in hel Ge meenschapshuis. Op zaterdag 28 januari a.s. is het weer zover dat een nieuwe heerser in het Piëlhazenrijk zijn intrede zal doen. Maar voor dat het zover is zal vanaf 20.11 uur in de „Beejekurf" een bont programma worden gepresenteerd met enkele tientallen Rooyse medewerkers en buutreedner Henk Stevens uit Yssel steyn. Prins Piet III zal dan helaas ook af scheid moeten nemen en worden ingelijfd in de rijen van de Aid Prinse Kompanej. Aals absoluut hoogtepunt zal Prins Carnaval 1984 op zeer s pectaculaire wijze worden bekend gemaakt. Tijdens de pauze en direct na afloop zal Joekskapel „Moj Zat" zich laten horen; de Rooyse Hofkapel o.l.v. Her man Stevens zal de hele avond omlijs ten. Na afloop open bal tot 02.00 uur. De voorverkoop van plaatskaarten vindt plaats op de zaterdagen 14, 21 en 28 januari a.s. van 10.00 - 12.00 uur in de foyer van de schouwburg. De prijs bedraagt 7.50 p.p. Totaalprogramma van akti- vlteiten van de verenigingen aangesloten bij de VORSTEIMRAAD (orgaan van de Samenwerkende Vastelaovesverenigingen in de ge meente Venray) Zaterdag 14 januari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" Jeugd-vorstenbal in het gemeen schapshuis. Vredepeel „de Kluutetrappers" Prinsenbal in „de Kleine Loef' om 20.30 uur. Ysselsteyn, „De Piëlreuzen" Jeugdprinsenbal in Jeugdhuis „De Koel". Donderdag 19 januari 1984 Ysselsteyn „de Piëlreuzen" 60Bonte-avond in „de Smelehof" Vrijdag 20 januari 1984 Leunen, ,,'t Knölleke" Zitting in „Gemeenschapshuis" Oostrum „de Karklingels" Zittingsavond „Gemeenschapshuis" Merselo „de Zagewetters" Karmenaai-visite Zaterdag 21 januari 1984 Leunen, ,,'t Knölleke" Zitting in „Gemeenschapshuis" Merselo „de Zagewetters" Karmenaai-visite Oostrum „de Karklingels" Zittingsavond „Gemeenschapshuis" Castenray „de Schanseknuppels" Prinsenbal in gemeenschapshuis Oirlo „de Spuriiemökke" Prinsenbal in „de Ruif" Veulen ,,'t Dartele Veulen" Prinsenbal in zaal ,,'t Veule" Dinsdag 24 januari 1984 Avond voor de bejaarden in „Zaal Martens" Vrijdag 27 januari 1984 Leunen, ,,'t Knölleke" Invalidenavond Ysselsteyn „de Piëlreuzen" Bonte-avond in „de Smelehof" Oostrum „de Karklingels" Carnaval op Spraeland Zaterdag 28 januari 1984 Leunen, ,,'t Knölleke" Aid Prinsenbal en bekendmaking van het boerenbruidspaar 1984 in het „Gemeenschapshuis" Ysselsteyn „de Piëlreuzen" Bonte-avond in „de Smelehof' Castenray „de Schanseknuppels" Receptie v.d. prins in het gemeen schapshuis Venray „de Piëlhaas" Prinsenproklamatie in de „Schouw burg" Oostrum „de Karklingels" Jeugd-prinsenbal zaal „de Karklin- gel" Zondag 29 januari 1984 Oostrum „de Karklingels" Receptie J. Raedts 22 jaar in Raad van 11 van „de Karklingel" Zaterdag 4 februari 1984 Leunen, ,,'t Knölleke" Prinsenbal in „Gemeenschapshuis" Castenray „de Schanseknuppels" Jeugd-prinsenbal in gemeenschaps huis Oostrum „De Karklingels" Prinsenbal in gemeenschapshuis ƒ4,- Veulen ,,'t Dartele Veulen" Receptie v.d. prins in zaal ,,'t Veu le" Venray „de Hazekeutel" Jeugdzitting „Schouwburg" 18.33 u Zondag 5 februari 1984 Leunen, ,,'t Knölleke" Jeugdprinsenbal in „Gemeenschaps huis" Ysselsteyn, „De Piëlreuzen" Receptie jeugdprins in Jeugdhuis „De Koel". Donderdag 9 februari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" 50 Bal in gemeenschapshuis Vrijdag 10 februari 1984 Venray „de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Zaterdag 11 februari 1984 Merselo „de Zagewetters" Prinsenbal Oirlo „de Spurriemökke" Aid Wieverbal in „de Ruif" Venray „de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Zondag 12 februari 1984 Ysselsteyn „de Piëlreuzen" Boerenbruiloft in „de Smelehof" Woensdag 15 februari 1984 Venray „de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Donderdag 16 februari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" Zitting in gemeenschapshuis Vrijdag 17 februari 1984 Castenray „de Schanseknuppels" Zitting in gemeenschapshuis Venray „de Piëlhaas" Circus Mök „Schouwburg" 20.11 u Zaterdag 18 februari 1984 Leunen, ,,'t Knölleke" Vorstenhal en „goudenknol" uitrei king in „Gemeenschapshuis"

Peel en Maas | 1984 | | pagina 7