PEEL EN MAAS Tegemoetkoming aan de laagste inkomens GEEN ACHTERVOLGINGSWAANZIN MAAR WEL LAST VAN OVERBODIGE SUGGESTIES Al uw schilderwerk ook het héél goede is fiscaal aftrekbaar Tijdelijk werk voor 25 jonge werk lozen dankzij 8 ton van de provincie PEEL EN MAAS uw weekblad WETHOUDER WILLEMS Kleurwedstrijd Speel-O-Theek De aanslag op de bleekneuzen Cools contra Steenbekkers Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 AFKORTINGSJARGON In het dinsdag gehouden twee de gedeelte van de begrotingsver gadering was allereerst mevr. H. Poels-Peters aan het woord over maatschappelijke zorg en sociaal -cultureel werk. Precies anderhalf uur had zij nodig om de raad een inzicht te geven in deze uitzonderlijk moei lijke materie. Zij en uiteraard ook de in deze onderwerpen geïn- tereseerde raadsleden bedienden zich daarbij uitbundig van het in deze maatschappelijke, sociale en sociaal-culturele kringen „welzijns-vakjargon" met de daarbij behorende veelheid van afkortingen. Alles bij elkaar helaas genoeg om het voor een buiten staander volkomen onbegrijpe lijk te maken, ondanks alle goede bedoelingen. Wij noteerden in de loop van anderhalf uur meer dan honderd van dergelijke, dikwijls zeer on duidelijke termen als u.p.d.'s, RIM, L.I.S., R.J.C., P.O.W.L., W.V.G., K.S.W., RWW, WWV, DIVOS, B.K.R. orh er maar een handjevol te noemen van de af kortingen waarvan er minstens twee in vijf minuten over de tafel gingen. Later op de avond voegde de burgemeester, tot verbazing van velen, een nieuwe afkorting toe aan alle bestaande. Hij had het over „Huppies", hetgeen vol gens zijn toelichting het meer voud was van H.U.P., dat weer staat voor Hinderwet Uitvoe- rings Programma. voor gratis advies cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 meesterschilders VRIJDAG 16 DECEMBER 1983 Nr. 50 HONDERDENVIERDE JAARGANG Dank zij het beschikbaarstellen van een bedrag van 800.000,— door Gede puteerde Staten van Limburg ten behoe ve van werkervaringsprojekten, zijn in Venray 25 jongeren, die langdurig werkloos zijn, tijdelijk bij zestien be drijven tewerk gesteld. Een plezierige omstandigheid hierbij is, dat het Gewes telijk Arbeidsbureau Venray er in is geslaagd hiervan een zestal gehandicap te jongeren tijdelijk in de profitsector te plaatsen. Het provinciaal bestuur heeft dit be drag beschikbaar gesteld uit een fonds, waarmee een eigen werkgelegenheids beleid kan worden gevoerd. Provinciale Staten hebben 1,7 miljoen gulden bestemd voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Reeds eerder werd bijna zeven ton besteed aan vier grote werkervaringsprojekten. Het grootsate gedeelte van de nu door Gedeputeerde Staten beschikbaar ge stelde 800.000,is gegaan naar het G.A.B.-Venray die daarmee 25 langdu rig werkloze jongeren gedurende 7 tot 12 maanden in bedrijven arbeidserva ring kunnen laten opdoen. Dat het G.A.B. Venray tevens een zestal gehandicapten heeft weten te plaatsen is een belangrijke stap in de richting van integratie van gehandicap ten in het arbeidsproces. „Brabant van de zonnige kant" heet de tweede langspeelplaat van Peter en Ad Haans, het in Geldrop geboren en sinds jaren in Venray wonende klein kunstenaarsduo dat zowel in Brabant als in Noord-Limburg bekendheid ge niet. Op 16 december houden zij de, door Studio Crossroad in Oss uitgebrachte, plaat ten doop in café-eethuis de Boogaard aan de Wanssumseweg 1 in Geysteren. De avond, die voor iedereen vrij toegankelijk is, begint om 20.30 uur. Vanzelfsprekend zullen Peter en Ad Haans dan een deel van hun Brabantse repertoire ten gehore brengen. In z'n inleidende praatjes zal Peter Haans ongetwijfeld weer „d'n buurman" ten tonele voeren, een folkloristische va riant van Sam of Moos. Vandaar ook dat Peter Haans de eerste plaat aan z'n buurman, de bekende Venrayer Wim A. O. van Soest, zal overhandigen. De beide huurlieden traden al eerder samen op in een Venrays Literair Café in 1980. Peter en Ad Haans brachten toen hun eerste langspeelplaat „Muzikale monu menten uit Brabant", over het voetlicht terwijl Wim van Soest z'n boek „Asje blieft" bij een uitgelezen Noord-Lim burgs gezelschap introduceerde. Ook deze keer ontkomt Wim van Soest er niet aan om voor te lezen uit eigen, nog niet gepubliceerd, werk. Cor Borsje, de zich immer Hollander noemende Sambeekse Brabander, die een kale boterham in Limburg opschar relt en voor beleg weer de rivieren over steekt, zal de avond aan elkaar probe ren te praten. Enkele verrassingen blijven de bezoekers niet onthouden. Eén van die verrassingen is het tradi tionele lied „Taal van ons leve", een idee van Fr. Linssen, dat door de Haan- sen werd bewerkt. Deze week, zoals afgesproken, onze kleurwedstrijd. Alle kinderen uit de gemeente Venray tussen 0 en 12 jaar kunnen meedoen aan deze wedstrijd. De drie winnaars van de wedstrijd mogen op 15 januari 1984 speel-o-theek openen. Ook krijgt elke winnaar een jaarabonnement kado en een spelletje. De ingekleurde platen moeten tussen 26 en 31 december a.s. (kerstvakantie) in de groene brievenbus worden gestopt van de peuterspeelzaal Centrum aan de Kolk weg 29. In één van de lokalen van deze peuterspeelzaal zal vanaf 15 janua ri de speel-o-theek zij n gevestigd Door de medewerking van Peel en Maas kunnen we deze week onze kleurplaat afdrukken. Ook via de scholen in Venray en kerkdorpen zullen de kinderen gewezen worden op de speel-o-theek en de kleurwedstrijd. Zodoende komt in elk Venrays gezin een of meer kleurplaten en kunnen alle kinderen meedoen. De opening van de speel-o-theek op 15 januari hebben we in tweeën gedeeld. Tussen 2 en 3 uur 's middags een min of meer officieel gedeelte voor genodig den. Tussen 3 en 5 uur kunnen de kin deren en hun ouders de nieuwe speel-o- theek bekijken. Voor ieder kind dat komt kijken op deze zondagmiddag hebben wij een aardigheidje klaar liggen. Daarnaast willen we nog iets speciaals doen voor de kinderen, maar dat blijft nu nog een verrassing. Voor z'n eerste plaat koos Peter Haans vooral liederen die op een serieuze wijze de Brabantse gebruiken belichtten. Op de plaats „Brabant van de zonnige kant" staan louter gezellige liederen uit z'n eigen repertoire, maar ze gaan wel over Brabantse tradities, gezegde en folklore. Al tientallen jaren schrijft en zingt hij daar over. Nummer als Fanfare, de Speulman, Mazurka, In het Schuurke met de boerenkapel behoeven nauwelijks toe lichting. Typische Brabantse personna- ges als Tante Leen, Peer de Mol en Ons Willemke worden door Peter Haans op nieuw tot leven gewekt, bijgestaan door een groot orkesr onder leiding van z'n zoon Ad. Venrayers als Pie van Kan, Paul Pop, Gerard Schütte en Alex van Vliet maken deel uit van dit orkest. „Brabant van de zonnige kant" is, wat de muzikale begeleiding betreft, zeer gevarieerd. Er komen ook enkele muzikale nummers, in de stijl van de Brabantse muziek uit de jaren dertig, op voor. Bij ètr van z'n liederen, 't Boer- derijke, laai Peter Haans zich vocaal zelfs bijstaan door zijn kleinkinderen Anouk en Nicole. Peter Haans heeft zich z'n leven lang bezig gehouden met die heerlijke Bra bantse tradities, waarvan het merendeel in het vergeetboek dreigt te geraken. Hij zingt er met hart en ziel over, onder andere in zijn diverse programma's Brabants Bont, die hij al veertig jaar met zijn revue-cabaretgezelschap in de Zuidnederlandse steden en dorpen heeft gebracht. Met z'n eigen theatergroep is dan ook een jubileumprogramma opge zet „40 jaar Zonnekanters". Landelijk kreeg Peter Haans bekend heid docr z'n vele radioprpgramma's, waarvan de eerste al uit 1953 dateren. Zijn Folkloristische inbreng in het destijds alom geroemde landjuweel in Mierlo (1955) leverde hem zelfs een De idee, onder andere bij de begro tingsbeschouwingen gelanceerd door de PvdA, om de minst draagkrachtigen in de gelegenheid te stellen om vrijstelling of kwijtschelding te krijgen van het be talen van onroerendgoed-belasting of van de afvalstoffenheffing, werd op de vergaderingen van deze week al direct daadwerkelijk aan de orde gesteld door het CDA. Ongeveer 700 gezinnen zouden kwijtschelding van de afvalstof- fenheffingVvroege vuilnisophaaldienst) kunnen verkrijgen. Dat zouden dan die mensen moeten zijn die van het Rijk een eenmalige uitkering hebben ontvangen, en dus duidelijk tot de minima behoren; doch ook zij die in financiële problemen zijn gekomen. Overigens was het de fraktie van het CDA lood om oud ijzer of die tegemoetkoming uit de pot van de af valstoffenheffing of uit de pot van de onroerendgoed-belasting komt. Als door die financiële tegemoetkoming de woonlasten maar verlaagd worden. Evenals het CDA pleitten ook de andere frakties om deze tegemoetko ming structureel (jaarlijks terugkerend) te maken en niet te laten afhangen van het al of niet voorhanden zijn van een financiële meevaller. Volgens de voorzitter wil men in ieder geval hen tegemoetkomen die een eenmalige uitkering van het Rijk kre- Koninklijke onderscheiding op. De laatste jaren treedt nij veelvuldig op met z'n programma „Peter Haans op z'n Brabants", zijn zoon Ad zorgt daarbij voor de muzikale begeleiding. Van het gemeentebestuur van z'n geboorteplaats Geldrop ontving hij vorig jaar het verzoek de Geldropse volkskunst te beschrijven. Het eerste deel, „Vrijetijdsbesteding in Geldrop tussen 1900-1945", is onlangs versche nen. Bij de Regionale Omroep Brabant is Peter Haans een graag geziene gast, evenals bij verschillende Literaire Ca- fé's. Na het succes van de eerste langspeel plaat, die de Haansen in eigen beheer uitgaven, zagen Studio's Crossroad uit Oss ere wel iets in om een tweede plaat, in hun zogenaamde Brabant-lijn, uit te brengen. Crossroad zal dan ook voor de distributie via de Brabantse en Noord- Limburgse Muziekhandel zorgen. Technisch was de plaat in goede handen bij Wim Pulles van Crossroad. Cees van Zijl uit Oss en Ad Haans te kenden beiden voor de produktie. Ad Haans schreef composities en arrange menten, trad op als dirigent en begeleid de zijn vader op piano en accordeon. De in de ruime regio bekende Venrayse kunsetnaar Harry van Nunen maakte een kostelijke platenhoes. De teksten van de liederen staan ook op de hoes. Voor nadere inlichtingen: Peter Haans, Gemmadal 10, Venray tel. 04780-83812. Ad Haans, Van Venrodelaan 8, Venray, tel. 04780-83414. Cor Borsje (organisator van de doopplechtigheid), Torenstraat 51, Sambeek, tel. 08855—3529 of 6200. Cafe Eethuis de Boggard, (plaats van handeling). Wanssumseweg 1, Geysteren, tel. 04784-2430. gen. Dat is voor de gemeente de gemak kelijkste en snelste manier van hande len. Een probjeem wordt het echter wanneer bijvoorbeeld volgend jaar geen eenmalige uitkeringen door het Rijk worden verstrekt. Maar duidelijk bleek dat men dan wel een andere methode van uitkering zal zien te vinden. De VVD zag wel een gevaar in een mogelijke uitspraak van de Kroon waardoor het Venrayse besluit onge daan zou worden gemaakt. De gemeente zal ook in ruime mate kennisgeven dat men kwijtschelding kan verkrijgen van het betalen van on roerendgoed-belasting. In de begroting is al rekening gehouden met een vermin dering aan opbrengst bij deze belasting. Op speciaal verzoek van de PvdA zal die kwijtscheldingsmogelijkheid ook aan de Venrayse buitenlanders in hun eigen taal ter kennis worden gebracht. boekhandel van den munckhof is ook dinsdags de gehele dag geopend In zijn antwoord op vragen van de ge meenteraad is wethouder Henk Willems flink uit zijn slof geschoten. Zoals hij n\f zei „agressief gereageerd" op zijn inziens overbodige voorstellen van de heer Cools van de PSP, PPR, CPN. De heer Cools had een aantal sugges ties gedaan waardoor het bouwen van woningen wellicht goedkoper kon en dus de woonlasten verlaagd worden. Toen de wethouder die ervan over tuigd is dat veel van deze suggesties een onhaalbare zaak zijn er onvoldoende aandacht aan schonk, werd hij daar door Cools op attent gemaakt. Dat was kennelijk de druppel die de emmer deed overlopen en wethouder Willems tot ongekende reakties bracht. De ellenlan ge toelichting van de heer Cools deed de spanning voelbaar toenemen, en toen deze spreker vroeg of de wethouder op zijn suggesties de eerstkomende com missievergadering terug wilde komen, weigerde Willems dat pertinent. „Ik be gin er last van te krijgen, van al die suggesties tot verlaging van woonlasten, als ze in Venray niet haalbaar zijn. We kunnen geen revolutionaire woning bouw in Venray plegen", zo verklaarde hij, duidelijk geïrriteerd. „Ik heb geen last van achtervolgingswaanzin, maar wel last van overbodige suggesties Enkele van Cools zijn suggesties wor den al in de huidige woningbouw toege past. Ook de ppssieve houding inzake de verlaging van woonlasten door Cools hem aangewreven wees hij met veel verve van de hand. En de vraag naar mogelijkheden inzake kamerverhuur verdween helemaal van de tafel, omdat er geen aantoonbare vraag naar kamers is. Cools verdedigde zich waardig: We hebben constructieve voorstellen willen doen geen ander motief en dan verwachten we ook een constructieve behandeling. WONINGNOOD In plaats van 1400 of 1500 woning zoekenden, blijkt Venray nu ineens „slechts" 977 woningzoekenden te tellen. Dat komt omdat de Woning vereniging de vraag in de computer verwerkt heeft en dubbele woningaan- vragen nu niet meer voorkomen. Maar, zo zei wethouder Willems, het heeft wel Onder deze slogan openden Henk en Gerda Swaghoven deze week hun zon- nestudio aan de Eindstraat nummer 16. In het keurig ingerichte pand kunnen de bleekneuzen „gebruind" door 's-we- relds snelste en veiligste zonnebad „Sella". Maar ook degenen die al een bruine kleur hebben en deze willen hou den, kunnen op de bekende bank/hemel combinaties „bruin blijven". Met veel kennis van zaken, de beste apparatuur en een fantastische service willen de exploitanten de gunst van het publiek verwerven. Een uitgebreide voorlichtingsfolder met tarieven ligt voor geïnteresseerden aan de Eindstraat te wachten. Trouwens men kan dit weekend geheel vrijblijvend kennis maken met deze zonnestudio tijdens de open dagen. Zie hiervoor de advertentie elders in dit blad. Men zal zich herinneren, dat in de Vorige gemeenteraadsvergadering de heer A. Cools, fraktieleider van de PSP, PPR, CPN bepaalde uitlatingen janceerde met betrekking tot het Regio naal Instituut Maatschappelijk werk, fcelke uitlatingen hem niet in dank wer den afgenomen door de directeur van dat instituut, de heer Steenbekkers. Cools werd uitgedaagd zijn beweringen Van opgelegde „zwijgplicht" en „on democratisch handelen" waar te maken l)f publiekelijk zijn excuses te maken. Onlangs zijn de twee heren, respectie- reltjk vergezeld van wethouder mevr. Poels-Peters en de heer Jan Hendriks tan tafel gaan zitten om deze zaak uit te Vraten. Cools kon toen slechts verkla- •en één mondelinge „beschuldiging" te febben gehoord en één schriftelijke be- festiging had van iemand die absoluut Inoniem wilde blijven. Mevr. Poels-Pe- jers werd in de gelegenheid gesteld deze jrief te lezen, met behoud van de [evraagde anonimiteit, i De heer Cools verklaarde dit dinsdag ijdens de raadsvergadering, waarbij hij djn bewering over ondemocratisch iandelen introk, omdat dat handelen tan het R.I.M. geheel overeenkomstig Ie CAO was. DIEFSTALLEN Uit een kamer van het voormalige Lyceum aan de Leunseweg, nu in gebruik door de IMBO-school, werd een bruin leren schoudertas met inhoud ontvreemd. Uit een gesloten paviljoen van St. Servatius werd een zilverkleurige race fiets van het merk „Tour de France" ter waarde van 600,— ontvreemd. AUTO TOTAAL UITGEBRAND De motor van een personenauto, bestuurd door de 19-jarige P. uit Ven ray, sloeg ter hoogte van het bejaarden centrum Schuttersveld af. De bestuur der wilde weer starten maar op dat mo ment sloegen de vlammen reeds uit de motorkap. De bestuurder wist zich te redden. De Venrayse brandweer kon niets meer uitrichten om de auto te red den. Het door Cools aangedragene zag Steenbekkers helemaal niet als een be wijs, maar Cools ziet geen andere manier om deze zaak af te harfdelen. Mevr. Poels-Peters distancieerde zich dinsdag van deze zaak, omdat in be doelde brief geen enkel bewijs vond dat iemand een spreekverbod was opgelegd. Al met al een onverkwikkelijke zaak die niet werd opgelost en een wansmaak achterliet. konsekwenties voor de gedachte wo ningbouw in de komende jaren, o.a. wat betreft de verwachte bevolkingstoe name. ROSE VLEK Er worden momenteel afsluitende ge sprekken gevoerd met de AmroWest- land en V D. Bekend is inmiddels dat er geen Vendette komt in de Rose Vlek, maar wel een uitgebreide Torro. De Torro aan de Merseloseweg maakt plaats voor de Edah en een manufac turenzaak. De Edah gaat dus uit de Grotestraat verdwijnen. Binnen afzienbare tijd aldus de wethouder gaat in de Rose Vlek de eerste spade in de grond. Hij had geen vrees voor de verwezenlijking van de Rose Vlek, die volgens Cools een kwalijke zaak zou zijn. De huidige leegstand van winkels noemde de wethouder een gevolg van de recessie en ondeskundigheid van de betreffende winkeliers. FREE WHEELIN' Men zal zich herinneren dat in de ge meentebegroting gesteld werd de subsi die voor Free Wheelin, wat betreft het schoonmaken van het gebouw, in drie jaar af te bouwen. Op de prioriteiten lijst werd voor Free Wheelin nog een be drag opgevoerd van 100.000,— voor geluidsisolatie. Een bedrag waar vrijwel alle frakties problemen mee hadden. Wethouder Willems kon staande de vergadering nog meedelen, dat de intus sen al tot 75.000,— terug gebrachte isolatie nogmaals met 10.000,kon worden verminderd, omdat met één post dubbel had geteld en nog verdere bezuinigingen had aangebracht. Het CDA was van de noodzaak tot isolatie niet zo overtuigd, gezien de be zetting c.q. het gebruik van het gebouw. De wethouder probeerde hen duidelijk te maken, dat sedert juli, na de klachten en opmetingen van de geluidsoverlast, de aktiviteiten in de achterbouw van Free Wheelin op 'n klein pitje zijn gezet. Dat betekende wel vermindering van aktiviteiten en inkomsten. Men kan dat echter niet blijven doorvoeren, want dan laat de jeugd het wel afweten. Die jeugd wil nu eenmaal (kei)harde mu ziek. Ook de VVD was niet zo direct voor de grote kosten van Free Wheelin te porren. Volgens hun weten komen er maar tien tot veertig jongelui, en er zitten knoppen aan de muziekappara- tuur om het geluid binnen de perken te houden. En als de oude uilen een beheersfunktie zouden willen uitoefe nen, zou dat ook tot bezuinigingen lei den. Wethouder Willems probeerde mid dels een geschiedkundig overzicht dui delijk te maken, dat wat er nu bij Free Wheelin gaat of staat te gebeuren, een gevolg is van het reeds jaren geleden door de raad bepaalde beleid. Ook de aanstelling van een beheerder hoort daarbij nu men geen gesubsidieerde krachten meer krijgt. Maar vanwege de financiële lasten wil men akkoord gaan met de aanstelling van een gewe tensbezwaarder (iemand die om prin cipiële redenen militaire dienst weigert en door het Rijk 'n bepaalde funktie als vervangende diensttijd krijgt aangewe zen).

Peel en Maas | 1983 | | pagina 7